Officieel Nieuws- en Advertentieblad vonr Overflakkee en Ooedereede EERSTE BLAD waarin tevens opgenomen de „ONZE EILANDEN". 17de Jaargang. Zaterdag 6 Januari 1917. No. 9 Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. De verkiezingen in 1917. Uit de groote bladen vernemen we, dat in politieke kringen wordt overwogen de verkiezingen in '1917 voor de Tweede Kamer zonder strijd te doen afloopen. Neemt de Eerste Kamer, zooals verwacht mag worden, de voorstellen tot Grond wetsherziening aan, dan is er alle reden om in 1917 geen stembusstrijd te voeren. Na de aanneming der ontwerpen door de Staten-Generaal, moeten de beide Kamers ontbonden worden. De nieuwe Kamers, nog gekozen op den grondslag der bestaande kieswet, moeten opnieuw over de Grondwetsvoorstellen stemmen en in elk der beide Kamers moet een meerderheid van 2/3 zich voor de ont werpen verklaren. De houding, door de verschillende partijen tegenover de Grondwetsherzie ning aangenomen, geeft zoo goed als zekerheid, datdeze voorstellen met groote meerderheid, zoo niet met algemeene stemmen, door de nieuwe Kamers zulllen worden aangenomen. Volgens art. XI der nieuwe Addioneele artikelen treedt dan bij een volgende verkiezing het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging met Algemeen kies recht en stemplicht in werking. De be doeling is nu niet, de nieuwe gekozen Tweede Kamer vuile vier jaar zitting te doen nemen, doch deze te ontbinden, zoodra de administratieve 'maatregelen voor de nieuwe kiezerslijsten zijn afge- loopen. De Kamerverkiezing volgens de Evenredige Vertegenwoordiging zal dus in den zomer van 1918 kuunen plaats hebben. De in 1917 te kiezen leden der Tweede Kamer zullen dus ongeveer een jaar zit ting hebben. Het zou al te dwaas zim, indien de verschillende partijen daarvoor een verkiezingsstrijd gingen aanbinden We weten allen, dat een algemeene ver kiezing aan de partijkassen hooge fman- tiëele eischen stelt. De samenstelling dei- kiezerslijsten zal eenige maanden tijds vorderen. De voorbereiding der verkie zingen volgens de nieuwe Grondwet in 1918 zal van de partijbesturen heel wat inspanning vorderen. De organisatie der partijen is thans ingericht op de .vertegenwoordiging van 100 enkelvoudige districten volgens het meerderheidsstelsel. Metde instelling van 18 kieskringen ieder met 5 a 6 afge vaardigden, zal eike partij tothervorming harer organisatie dienen over te gaan. Regeering, gemeentebesturen en partij raden zullen dus den tijd vóór de ver kiezingen in 1918 broodnoodig hebben om zich gereed te maken voor den ge heel nieuwen verkiezingsstrijd. Het zou de moeite niet loonen de oude verkie- zirigsmachine nog eens voor het laatst in werking te stellen voor de samen stelling van een Kamer van zeer tijde- lijken levensduur. Het belang van alle partijen brengt dus mee, den strijd te verschuiven tot de verkiezing in 1918. Daarvoor zijn twee voorwaarden te ver vullen. Ten eerste, dat de regiering zorg drage, dat de Kamerontbinding niet valle na de periodieke verkiezing van 1917 en ten tweede, dat de verkiezingen bij en kele candidaatstelling zullen afloopen. Het hangt dus af van den tijd van be handeling der Grondwetsherziening door de Eerste Kamer, of in 1917 één of twee verkiezingen noodig zijn. Doet deze de ontwerpen af uiterlijk in Mei, beter nog in April, dan kunnen vóór of op 5 Juni 1917 de nieuwe Kamers gekozen worden en nog vóór September 1917 kan dan de Grondwetsherziening zijn beslag gekre gen hebben. De ni uwe Kamers zullen dan weinig anders meer te doen hebben dan de gewone parlementaire werkzaamheden af te handelen. Van ingrijpende wetsvoorstellen zal tijdens haar bestaan geen sprake kun nen zijn. Mocht onverhoopt de oorlogs toestand dan nog om ons heen bestaan, FEUILLETON. DE WIJDE, WIJDE WERELD DOOR ELIZABETH WETHERELL. Geaathorifleer<l« overdruk taw bot. gelijknamig; boek, *er- Mchenen hij de firma D. BOLLE te Rotterdam. 74) Met deze nieuwe studie werd den volgenden dag een aanvang gemaakt, en Ellen had er veel heilagen in. Zij zou in hare voortvarendheid het boek wel achter willen uitlezen, maar de stand vastige hand van haar onderwijzer noodzaakte haar over het gelezene goed na te denken. Dit was slechts ééne van hare veelvuldige bezigheden. De weken van het verbljjf van Jan waren gc- woonljjk niet alleen weken van bestendig en af wisselend vermaak, maar ook van bestendige cd snelle vorderingen. Aan de rijlessen werd veel tyd besteed, totdat Ellen bjjna even gerust op den rug van Bruin Ij e a's op een stoel zat. Er was echter menig lesje noodig, om haar zoover te brengen, en in het begin beefde zij verbazend. Haar leermeester was z°rgvuldig en zachtzinnig, maar ook beslist; en wat hjj ook zeide, deed z\j, dikwijls bevende; daar met dat al hield z(j toch ontzaglijk veel van hare rijlessen. Ook het teekenen ging goed voort. H\j begon baar eenige dingen naar het leven te laten teeke nen, en op raenigen schoonen morgen ging het drietal gezamenlijk uit met potlooden en boeken en werk, en bracht uren achtereen in de open lucht door. Te huis waren er andere studiën, en er werd niet minder gelezen; ook dronken z\j dikwijls thee in den tuin, en ontbeten er zelfs meermalen, hetgeen Ellen nog prettiger vond. Zoodra men verzekerd was, dat het been van Van Brund goed gezet was en reeds begon te genezen, ging Ellen hem eens bezoekenna dien tfjd sloeg zij zelden twee dagen over, zonder terug te komen. Jan en Alice reden gewoonlijk zoover met haar mede, en maakten dan een toertje in den omtrek, terwijl zij haar bezoek aflegde, waarnaz\j haar weder in bet terugkomen kwamen roepen. Zij vond een krachtige beweeg reden tot deze bezoeken in het genoegen, dat hare tegenwoordigheid altijd, zoowel aan Van Brund als aao zijne moeder, verschafte Samuel Darkens was te Thirl wall geweest, en had Juf frouw Forbes gesproken, en van heru hadden zjj liet gansche geval van haar heen en terug rijden naar de stad om den dokter le zoeken vernomen; geen van beiden kon hot vergeten. Vrouw Van Brund trachtte hare genegenheid in allerlei bewoordingen uit te drukken zoo dikwijls zij zich van Elh ns oor kon meester maken; haar zoon was niet iemand, die van veel woorden hield; maar Ellen kende zjjn gelaat en zijne manieren zonder dat wel genoeg, en zoo dikwijls zij zijne kamer binnenkwam, las z\j daarop een uitdrukking, die haar steeds groot genoegen gaf. dan kan in 's lands belang het Minis terieCort v. d. Linden aanblijven, dat met, voorbeeldige staatsmanskunst ons dooi de woedende branding van het Oor logsgevaar heeft heengeloodst en voor de handhaving onzer neutraliteit heeft pal gestaan. En Z'io er verkiezing kwam, op wel ken grondslag dan strijd gevoerd? Zij zou slechts loopen over de Grondwets herziening, waarover alle partijen hel eens zijn gewordenEen strijdleus zou ten eenenmale ontbreken. En over arti kel 80 (het algemeen kiesrecht) én over artikel 192 (het onderwijs) is in de Tweede Kamer zoo uitdrukkelijk tot een vergelijk besloten, dat geen der partijen daaraan zal willen tornen. Waar zoo de zaken staan, bestaat er geen voldoende aanleiding in 1917 den politieken stembusstrijd te voeren. Op grond van het bovenstaande zou den we het dus ten zeerste toejuichen, als de partijen overeenkwamen de ver kiezingen in 1917 bij enkele candidaat stelling der zittende leden te doen af loopen. De staatspartijen hebben dan tevens voldoende tijd om ongehinderd hun or ganisatie te herzien met het oog op de eischen, die de nieuwe kieswet stelt. In volgende artikelen is nog gelegen heid daarop nader terug te komen. Het voedingsvraagstuk. in. Wij wezen er in ons vorig nummer op, dat lang niet alle gronden voor de graancultuur in aanmerking kunnen ko men. Naar de meening van deskundigen is bijv. karwij- en roggeland niet geschikt, wel daarentegen bieten, spinazie- en boonenland.De vraag rijst nu: is het wel zeker, dat een even groote opper- 1) Een deskundige, als de Land- en Tuin- bouwredacteur van het „N. v. d. Dag", acht ook karwfj- en roggeland op klei uitnemend geschikt voor tarwebouw. Hoe gaat het, Van Brund zeide zij bij een van die gelegenheden. O, het gaat vooruit, geloof ik, zeide hij, zoo goed als het met een man kan gaan, die van den ochtend tot den avond op zjjn rug moet liggen; neergeveld als het koren, gelijk jonker Dennison zeide. Het is zeer vervelend, niet waar? zeide Ellen, Het is het vervelendste werk dat ik weet voor iemand, die twee armen heeft, daar zoo dag aan dag een doeniet te zjjn. Daar komt nog hii, dat de tarwe daarginds op mijn land ook moest gemaaid worden, en voor zoover ik weet, ziet het er nog niet naar uit, dat het gedaan zal worden, tenzij de regen komt en het doet- Samuöl cn Jan zullen er zich liet hoofd niet mede breken, dat weet ik reeds vooruil. Wat kan ik voor u doen, Van Brund? Niets, zeide hij, ik wenschte, dat ik iets wist. Hoe gaal het thuis? Ik weet het niet, zeide Ellen; ik hen daar tegenwoordig niet, zooals ge weet; ik ben weder hij Juffrouw Alice. Ja, dat is ook waar. terwijl haar broeder thuis is. Hij is een best mensch, die jonge Mjjnheer Humphreys, vindt ge niet? O, dat moei ge mij vragen? zeide Ellen, terwjjl er een glans van vergenoegen op haar gelaat kwam. Wel, ik kende hem vroeger niet, ziet ge tot lijj laatst hier kwnm en mij zeer vriendelijk vroeg, hoe ik het maakte. Ik wenschte wel, dat vlakte dit jaar met tarwe is bezaaid? Is er naar gestreefd een grootere opper vlakte bezaaid te krijgen? Uit de mede- deelingen in verschillende bladen zou men moeten opmaken, dat daaraan heel wat ontbreekt. Alleen in de Haarlem mermeer zijn 400 H A. beplant met boerenkool, en in andere .-treken zou den eveneens uitgestrekte landerijen met handeisgewassen zijn beplant. In dien dit inderdaad zoo mocht zijn en de bespreking in de Kamer zal daar over bij het verschijnen van ons blad opheldering hebben gegeven valt het te betreuren, dat de regeering niet tot krachtiger maatregelen is overgegaan. Wel heeft de minister in Mei gepu bliceerd, dat hij den uitvoer van spe culatiegewassen zou bemoeilijken, doch veel schijnt die circulaire niet te heb ben uitgewerkt. De algemeene klacht der landbouwers is, dat voor de verschaffing van zaai- tarwe en pootaardappelen ontzettend veel formaliteiten zijn te vervullen en dan het zaad nog vaak niet in voldoende hoeveelheid is te verkrijgen. De boer heeft zijn tarwe moeten af staan voor f 12 per 80 K.G. en moet voor zijn zaaitarwe f 17,60 per 80K.G. betalen. Het is voor velen zeker aan lokkelijker handelsgewassen te telen, die een zeer hoogen prijs opbrengen, dan tarwe tegen f '12. Het ware daarom zoo gewenscht geweest, dat de regeering nu reeds den prijs der te verbouwen tarwe had vastgesteld. Waai' het nog niet ge heel te laat is en nog heel wat winter tarwe kan worden uitgezaaid, die terecht kan komen, als het weer medewerkt, lijkt het ons op den weg der regeering te liggen krachtige maatregelen te over wegen. Op de vragen, door den heer De Meester gesteld, heeft de minister geantwoord, dat het voedingsvraagstuk groote zorgen baart. Reden te meer, voor het nemen van doeltreffende maat regelen. Niet alleen de graanproductie, doch ook de kaasprodnetie wordt met groote hy nog eens terugkwam. Ik heb nog nooit iemand hooren praten, dat ik het zoo graag hoorde. Ellen besloot heimelijk, er iets op te bedenken, om hem nog eens terug te doen komen, en stelde hem iets voor, dat zij reeds sedert eenigen tijd voornemens was geweest. Zou liet u niet aangenaam zijn, terwijl ge daar zoo ligt en niets doen kunt, zoudt ge niet gaarne hebben, dat ik u iets voorlas, Van Brund? Ik wil het zeer gaarne doen. Daar herken ik u weder aan. zeide lijj dankbaar, om aan zoo iets te denken; maar ik zou niet gaarne willen, dat ge er u mee ver- moeidet, Wees daar maar niet bang voor, ik wil het zeer graag doen, Wel, als ge er lust in hebt, zeide hjjik moei zeggen, dat het rajj een ware vertroosting zjjn zou, mijne zinnen eens op iets anders te- zetten dau op dat koren. Het is mij, alsof ik het al driemaal gemaaid en in de schuur gebracht had. Lees maar, wat gc wilt, al was het ook een oude, almanak, die zou mij nog als muziek in de ooren klinken. Ik zal u wat beters voorlezen dan zoo iets, Van Rrniid, zeide Ellen, innerlijk vorhengd.dat zij haar oogmerk bereikt had. Zjj had ongemerkt haar Christcnrcize naar de eeuwigheid meege bracht, en haalde dit boek nu met de uiterste zelfvoldoening te voorschijn. Ellen begon met een kloppend hart, en las aantcckcningcn cn alles, totdat het geluid van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 1