tweede blad „VOORUIT!" No. 8 30 Dec. 1916 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. verbouw van handelsgewassen. De BURGEMEESTER van MIDDELHARNIS maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge het Koninklijk besluit van 30 September 1916 [Staatsblad no. 163J, houdende aanwijzing van de gewassen, waarvan het verbouwen overeenkomstig art. 7 der Distributiewet 1916 kan worden verboden, beperkt of niet dan voorwaardelijk worden toe gestaan, bij beschikking van 13 October 1916, gewijzigd 10 November 1916, bet volgende heeft bepaald: De verbouw van geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, karwijzaad, kanariezaad, blauw- maanzaad, spinaziezaad, zaai-uien, suikerbieten en vlas wordt niet toegestaan dan onder de voorwaarden: dat de verbouwer vóór 1 Jannari 1917 opgave heeft gedaan aan den burgemeester der gemeente waar zyn bedrijf is gevestigd, van de oppervlakte der door hem in het oogstjaar 1917 met één of meer der voornoemde gewassen te betelen en hem daarvoor door dien burgemeester een vergunningsbewijs volgens een door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vast te stellen model is uitgereikt; dat de oppervlakte door den aanvrager in het geheel met geel mosterdzaad, bruin mosterd zaad, karwijzaad, kanariezaad, blauw-maanzaad, spinaziezaad en zaai-uien te betelen, niet grooter zy dan het gemiddelde der oppervlakten, welke in het bedrijf, waarover de opgave loopt, inde jaren 1913, 1914 eD 1915 met deze gewassen in 't geheel zyn beteeld; c. dat de oppervlakte door den aanvrager met suikerbieten en vlas te betelen voor elk dezer gewassen niet grooter zij dan het gemiddelde der oppervlakten, welke in het bedrijf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met elk dezer gewassen zijn beteeld; d. dat het vergunningsbewijs, bedoeld onder a, op eerste vordering wordt getoond aan de ambte naren, vermeld in artikel 19 der Distributiewet 1916. II. De oppervlakten, welke volgens het hier voor onder Ic vermelde met suikerbieten of met vlas mogen worden beteeld, kunnen telkens met 1 H.A. worden vergroot, wanneer de oppervlakte, welke door denzelfden aanvrager met de onder 16 genoemde gewassen mag worden beteeld, met 2 H.A. wordt ingekrompen. III. Het vorenstaande is niet van toepassing op den verbouw van reeds te velde staande karwij, met dien verstande, dat de daarmede beteelde oppervlakte wel in rekening wordt gebracht, indien de aanvrager naast karwijzaad tevens een of meer gewassen genoemd onder 16 wenscht te verbouwen. Formulieren voor opgaven en aanvragen om vergunningsbewijzen als onder la bedoeld, voor zoover niet aan de betrokken landbouwers toe gezonden, zijn ter gemeentesecretarie verkrijg baar. Het is ter verkrijging van een vergunnings bewijs niet noodzakelijk, dat de landbouwer op zijn bedrijf zelf den verbouw van genoemde ge wassen uitoefent. Hg kan de hem toegestane oppervlakte geheel of ten deele door onderhuur of anderszins aan anderen afstaan ten behoeve van den verbouw van handelsgewassen, mits op zijn bedrijf hiermede niet meer wordt beteeld dan gemiddeld in de jaren 1913, 1914 en 1915. Aan niemand kunneu vergunningsbewijzen wor den afgegeven tot verbouw op gronden, welke niet tot zyn landbouwbedrijf behooren. Mocht een landbouwer na het afgeven van het vergunningsbewijs, op grond van verandering in zijn bouwplan, een verzoek tot den burge meester richten tot wijziging, dan bestaan hier tegen van de zyde des Ministers geen bezwaren, mits het nieuwe vergunningsbewijs in overeen stemming met de hierboven vermelde beschik king van 13 October 1916 is opgemaakt. Landbouwers, wier landerijen in twee of meer gemeenten liggen, behooren hun aanvragen om een vergunningsbewijs in te dienen bij den bur gemeester der gemeente, waarin de bedrijfsge bouwen liggen. Middelharnis, 27 December 1916. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. middelharnis. Bij den heer H. van Beek ie door onbekend gebleven personen een winkelruit stuk gegooid. Tandarts Regensburg tot nu toe te consulteeren geweest den eersten Donderdag van iedere maand in het hötel Meijer alhier, zal voortaan te consuiteeren zijn op den zelfden dag te Dirksland in het hótel van den Doel. Onze vroegere dorpsgenoot, do heer a. Reevers, is te Dordrecht bevorderd tot Ambtenaar ter Secretarie eerste klasse. Donderdag vergaderde de schippers vereniging Schuttevaar afdeeling „Middel- harnis-Sommelsdijk" te Somrnelsdy'k. De vergadering werd geopend door den heer J. Timmerman, door wien de voorzitters plaats werd ingenomen, daar de voorzitter de heer M. 'an Kassei wegens verrek naar elders daar 'oor had bedankt. Na voorlezing der notulen ward op verzoek van den voor zitter door >e heeren J. Buskop en G. Zoon de rekening nagezien en in orde bevonden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M. Joppe en tot lid gekozen de heer H. Rui tenberg, en werden tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering gekozen de hee ren M. Joppe en P. Mast. Op verzoek van den heer Pen werd uit de kas der afdeeling f5,— gestort voor onderwijs van schippers kinderen. Onder de by de politie gedeponeerde gevonden voorwerpen bevindt zich een por- temonnai met eenig geld. Het vleesch van een uit nood geslacht rund van den heer J. C. Bom, werd goed gekeurd voor de consumptie. sommelsdijk- Tot lid der Gascommissie is herbenoemd de heer J. C. de Gast en tot plaatsvervanger dier commissie is herkozen C. J. Mosterdjjk alhier. De heer J. G. Boekhoven alhier is aan gesteld tot Ambtenaar belast met het levens- middelenbedrjjf in deze gemeente. De heer M.Kooman is op de op Woens dag jl. gehouden Gemeenteraadsvergadering herkozen tot regent van het Armbestuur en het Weeshuis. Tot onderwijzer aan do O.L.S. te Lei den is benoemd de heer J. K. van der Valk, onderwijzer aan de O. L. S. alhier. Door den Raad is hem eervol ontslag verleend. Tot lid der commissie tot Wering van Schoolverzuim is herbenoemd de heer J. Bouwman. Zondag 31 Dec. 's morgens 9,45 ure, zal voor de Vryz. Herv. optreden, Ds.F. E. van Santen, van Hekelingen, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Lange- wegj alhier. Verslag van de openbare vergadering van den Baad der gemeente Somynels- dijk op Woensdag 27 Dec. 1916 n. m. 3 uur. Tegenwoordig: de voorzitter en 9 leden. Afwezig de H H: M. Born en M. Joppe. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. De voorzitter doet mededeeling van de goedgekeurde Raadsbesluiten door Gedepu teerde Staten en van de ingekomen stukken. Op een verzoek om verhooging van salaris hetzy' voor vast of voor tijdelijk, ingediend door de helpsters der bewaarschool, wordt op voorstel van B en W afwijzend beschikt. Een adres, door een aantal verenigingen ingediend verzoekende een verordeuing van gemeentewege vast te stellen op het rooken door jeugdige personen, wordt voor kennis geving aangenomen. Aan den onderwijzer van der Valk wordt op verzoek eervol ontslag verleend. Bestoten wordt de geldleening bij de Centrale Raffaisenbank te bestendigen, tot het Rijksvoorschot is uitgekeerd. De heer J. C. de Gast wordt met alge meene stemmen herkozen als lid der Gas commissie, evenzoo wordt de heer J. C. Mosterdijk herkozen als piaatvervangend lid dezer commissie. Tot regent van het Burgerlijk Armbestuur en het Weeshuis wordt met 6 stemmen herkozen de heer M. Kooman, zijnde 3 stemmen uitgebracht op den heer P. Kievit. De heer J. Bouwman wordt met algemeene stemmen herkozen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Ingekomen is nog een verzoekschrift van den vuilnisman St. Visser, die klaagt over den toestand, waarin zich de vuilnisbelt bevindt. Volgens zijn bewering rijden de wagens daar vast, als ze op het land er nog door kunnen, zoodat sommigen weige ren mest van hem te koopen, als daarin geen verbetering komt. Gaarne zag adressant bestrating aange bracht zooals dit ook te Middelharnis en Dirksland is geschied. Dringend noodigt hij B en W en de raadsleden uit zich met eigen oogen te komen overtuigen van den onboudbaren toestand. De openbare vergadering wordt daarna gesloten, waarna in geheime zitting nog eenige reclames worden behandeld over den Hoofdelijken Omslag. herringen- De gemeente-begrooting 1917 voor deze gemeente is goedgekeurd terug ontvangen. Tot telephoonhouder is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd de heer A. W. Korvink, benoemd brievengaarder. Aan den heer C. Witvliet is met gelijk tijdstip eervol ontslag verleend. VERSLAG van het verhandelde in do openbare vergadering van don Ge meenteraad van Herkingon op Vrijdag 22 Docember 1916 voormiddags 11 uur. Afwezig de Heeren A. Mans en M. Keyzer. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der ver#idering worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. Ie. Worden behandeld de volgende inge komen stukken. a. Missive van Ged. Staten waarbij zy verzoeken in verband met de distributiewet enkele posten der gemeentebegrooting 1917 te wijzigen, aan welk verzoek is voldaan. b. Alsvoren, goedgekeurd terugzendend de gemeente-begrootiag dienst 1917. c. Alsvoren, goedgekeurd terugzendend de verordening op de instelling van het levensmiddelenbedryf. Welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. 2e. Wordt met algemeene stemmen be noemd tot telefonist alhier de heer A. W. Korvink, benoemd brievengaarder, met in gang van 1 Februari a.s. op een salaris van f 135 per jaar en wordt aan den beer C. Witvliet met ingang van gelyk tijdstip op zijn verzoek een eervol ontslag uit die be trekking verleend. De pensioen grondslag als telephonist wordt voorloopig vastgesteld op f 135 's jaars. 3e. Wordt vastgesteld een verordening betreffende de bestrijding van drankmis bruik op dagen van demobilisatie. 4e. Wordt machtiging verleend tot het doen van af- en overschrijving op posten der gemeente begrooting dienst 1916. In verband met het geven van proefles door een onderwijzer, die hedenmorgen zou komen, wordt de vergadering verdaagd. Na de proefles, wordt de vergadering opnieuw geopend. De voorzitter deelt mede dat door B. en W. in overleg met den Arr. School opziener een alphabetische voordracht is opgemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren no. 1 W. F. Carrière, M. J. Kamerman en J. A. Rijnberg. Met algemeene stemmen wordt de heer J. A. Rijnberg onderwijzer te Ter Neuzen op nader te bepalen tijdstip van infunctie treding benoemd tot onderwijzer en tot onderwijzer aan de herhalingsschool. Vervolgèns wordt in de plaats van Mej. J. Witvliet benoemd Mej. A. Korvink als vervangster van de telefonist met ingang van 1 Februari a.s, Hierna wordt de vergadering gesloten. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd, de heer J. A. Rijnberg te Ter Neuze. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen, de heer Jb. v. d. Velde Stzn. Evenals vorige jaren zyn jl. Dinsdag de kinderen der Zondagsbhool getracteerd op melk en allerlei versnaperingen. Wel voldaan keerden allen huiswaarts. guedereede- Alhier bestaan plannen tot qet bouwen van een Cichoreifabriek. ouddorp- Bakelaars Haarwaterfabiek wordt met 1 Febr. overgeplaatst naar Oolt- gensplaat. De heer K. L. van Mierloo te Willem stad is tegen 1 Januari 1917 benoemd tot Opzichter Kantonnier Kustwacht aan het Noorden. Alhier loopen 2 ossen in het wild en tot heden nog niet gevangen. Ze zyn af komstig van Herkingon. -- De beurs alhier zal voortaan op Woens dag in plaats van Donderdag plaats hebben. nieuwe tonge- Voor de opnemiDg der waarde van meubilair, ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze ge meente over het belastingjaar 1917 zyn als deskundigen aangewezen T. Schilperoord en J. Zaaijer te Middelharnis en tot hun plaats vervangers P. J. Groenendijk te Sommels- dyk en H. M. Roodzant te Dirksland. Volgens opgave waren op 7 December j.l. onder deze gemeente aanwezig 2304 H.L. Roode star, 877 H.L. Eigenheimers en 266 H.L. Bravo's. Wegens vertrek van den heer L. Ne- lise Lz. zal op Woensdag 10 Januari a.s. eene verkiezing plaats hebben voor één lid in de Gemeenteraad en de stemming zoo noodig op 17 Jan. en een herstemming op 24 Jan. a.s. Op Maandag 1 Januari a.s. zal in het Gemeentehuis aan bedeelden van het Al gemeen Armbestuur en aan de onvermo gende, die zulks op geene wijze kunnen erlangen eene Nieuwjaarsgift worden uit gereikt. OUDE tonge- Op Zaterdagnacht is van de keersluisdam een stuk weggeslagen waar door hot werk onder water is geloopen. Dit is een leelyk schadepostje voor den aannemer. Op jl. Zaterdag zyn door den storm, van de Ned. Herv. Kerk eenige leitjes van het dak afgewaaid en van een in aanbouw zynd huis een muur omvergewaaid, boven dien woeien op verschillende plaatsen pan nen van de daken. Het land in den Lodewykspolder is gemijnd door den heer E. v. Schouwen voor de som van f688.per Hectare. De Gemeente-begrooting dienst 1917 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugontvangen. Tot leden der Commissie van Voor lichting inzake landbouwbedrijven zijn be noemd de heeren A. de Haas van Dorsser, C. Nijssen, W. Hartman Hz. J. Prince, C. Z. v. Loon. Met ingang van 1 Jan. a.s. zullen al gemeen de broodkaarten worden ingevoerd. Enkel bruinbrood en wit brood is dan ver krijgbaar. Verboden is den uitvoer van alle gra nen, zoowel in gemaien als ongemalen toe stand, ook wat betreft granen van den oogst 1915. l)e\ bummel- De vorige week werd hier een voorloopige vergadering gehouden, om te komen tot de oprichting van een afdee ling van den Nederlandschen Anti Oorlog Raad. Het voorloopig comité, bestaande uit de heeren L. de Winter, P. Bisschop, E. Mast C. Leeflang en C. van Vliet, hoopt hare actie voort te zetten, en rekent op de medewer king der ingezetenen. Waar het toch geldt zulke ingrijpende belangen, als door den N. A. O. R. worden voorgestaan, en deze reeds hare vertakkingen heeft over alle neutrale landen, daar mag niemand zich onttrekken, maar is ieder verplicht, de zaak moreel en finantieel te steunen. Naar wij uit goeden bron vernemen zal door den Raad dezer gemeente in hare volgende vergadering eene verordening tegen het rooken van kinderen worden voorgesteld. Door B. en W. is besloten, eene afzon derlijke commissie tot wering van school verzuim in te stellen voor de Zuidzij, de Kranendijk en de Achthuizen. star aan 't haringvliet. De Burge meester dezer gemeente maakt bekend, dat naar aanleiding van een ingekomen scürij ven het zoogenaamde loonbakken alhier weder mag plaats hebben. Bij de Geref. gemeente alhier is tot ouderling gekozen de heer Js van Gurp Kz. en tot diaken herkozen de heer W. van Sprang. Op het daartoe gedaan verzoek is aan den heer Abrm Keyzer alhier ontslag ver leend als omroeper en in diens plaats als zoodanig benoemd de heer A. J, Donkersloot. De Burg. maakt bekend, dat de brood kaarten op Zaterdag 30 December a.s. moe ten worden ingewisseld. De voorraad kleiaardappelen bedroeg bij de jongste opname in deze gemeente als volgt: Bravo's 159 H.L. Eigenheimers 3271 H.L. Roode Ster 1494 H.L. Frisia's 50 H.L. Onze vroegere dorpsgenoote mejuffr. M. Koppenaal, pleegzuster in Eudokia te Rotterdam is als zoodanig benoemd aan eene inrichting te Utrecht. Dinsdag j.l. 2e Kerstdag, werd in de Ned. Herv. kerk alhier het Kerstfeest ge vierd door de kinderen van de Zondagschool. Wegens de tijdsomstandigheden was ditmaal de Kerstboom weggelaten en bad de viering daarom des namiddags plaats. De 150 kinderen werden daarbij onthaald op choco lademelk, speculaas en krentebroodjes, ter wijl aan bijna allen een boekgeschenk werd uitgereikt. stellendam- L. van der Vlugt alhier kreeg een zoo hevigen slag van een jong paard tegen den neus, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gedurende de vorige week werd door de visschers aangebracht 5000 kilo garnalen die aan de pellerijen werden geleverd tegen 40 cent per K.G. De ten overstaan van notaris van den Berg te Goedereede gehouden veiling van landerijen te Stellendam op Vrijdag 22 Dec. 1916 bracht in zijn geheel op f 145.680. Uit goede bron vernemen wy, dat de stoombootmaatschappij Maasnymph weder een stoombootdienst zal instellen tussehen Stellendam en Rotterdam, welke dienst de volgende maand zal aanvangen. Een afschrift van het 2e kohier van den Hoofdelijken Omslag dienstjaar 1916 ligt gedurende 5 maanden en wel van 20 Dec. 1916 tot 20 Mei 1917 ter inzage. Door de Heeren Gebroeders van der Vlis te Vlaardingen is een verzoek gericht aan het gemeentebestuur alhier tot oprichting eener garnalenpellery op het perceel kad. bekend in Sectie B. No 1460. Even als andere jaren werden met bet Kerstfeest de leerlingen der Hervormde Zondagschool onthaald. In de keik was een prachtige kerstboom geplaatst. Zeer velen woonden dit feest by en het zou moeilijk te zeggen zijn, wie het meest genoten, de kleinen of de grooten. Zoo nu en dan liet zich een mannenkoor hooren, onder leiding van den heer W. K. Huijzer, wat zeer werd gewaardeerd- Vrede in uitzicht? Nu.heel, héél verre- Door den verre kijker van hoop en goed vertrouwen. Maar- ons idee is het, dat een woord, eenmaal uitgesproken, niet meor tot de lippen terug keert; men weet wel: dat oude spreekwoord.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5