1917 Buitenland. Binnenland. te leggen. Nadat de voorzitter telkens en telkens heeft getracht de Heeren te over tuigen, dat het volstrekt noodzakelijk is den post goed te keureD, wordt tot stemming overgegaan, met het gevolg, ,dat behalve de Heer Holleman alle leden tegen het voor stel stemmen. Alsnu zegt de Voorzitter: dan zit er niet anders op dan de begrooting zonder de ver hoogingen voor de jaarwedden wederom ter goedkeuring op te zenden. Gaan de Heeren daarmede dan akkoord? De Heer van Saters vindt het lastig in gevallen als deze maar zoo dadelijk een besluit te nemen. Men kan, zegt hij, zich geen juist oordeel vormen op die manier. Hij zou gaarne in tijds willen weten voor welke beslissingen men kwam te staan, dan kon men er over nadenken, alvorens men tot een besluit kwam. De Voorzitter antwoordt dat er geen tijd is om daarover te voren de leden in te lichten. De tijd van inzending is toch reeds verstreken Bovendien de gegeven inlichtingen zijn immers vol doende. Hij begrijpt niet, wat men nog meer verlangd. De Heer van Seters: Ja, de voor zitter komt nu toch weer ineens met een nieuw voorstel en daarover kan men maar niet zoo dadelijk een besluit nemen. Hij wil er gaarne over nadenken. Met dat vorige besluit over die f 600 zijn we er ook tusschen gevlogen, meent hij. De Voorzitter: Er tus schen gevlogen? kunt niet zeggen er tusschen gevlogen. U zou hoogstens mogen zeggen, de zaak of niet goed begrepen of geen voldoende inlichtingen gevraagd te hebben. De voorzitter stelt voor tot stem ming over te gaan. Het voorstel wordt nu met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Wordt nu mededeeling gedaan van de kas opname bij den ontvanger. De boeken zijn in orde bevonden. In kas was f2866,69. Tengevolge van het overlijden van den gemeentebode moet een plaatsvervanger worden benoemd. De voorzitter stelt voor, den gemeente-veldwachter Guerand als zoo danig te benoemen. De Heer Biemond zegt, dat vroeger is besloten aan den gemeenteveldwacbter geen bijbaantjes meer te geven, waarom het traktement toen was verhoogd. De voorzitter meent, dat Guerand de geschikste persoon is in dit geval, daar hij altijd bij de hand is. De Heer Keijzer is van meening, dat de veldwachter op andere plaatsen noodig is en dus is hij tegen zijn benoeming als bij zoo veel op de secretarie moet zijn. De Heer Biemond vraagt of er geen sollicitanten zijn opgeroepen. De Voorzitter acht dit niet noodig. De heer HollemanIs er bezwaar tegen, sollicitanten op te roepen. De Voorz.: Neen, maar 't beste was, dat Guerand benoemd werd ook met het oog op de dure tijden. De heer Keijzer: Dan gaf ik liever duurte- toeslag. De heer v. SetersAls Guerand hier is, kan hij andere diensten niet doen. De heer KeijzerAls we Guerand eens aanstellen voor een jaar, dan kunnen wij later zien. De Voorzitter vindt dit goed en stelt voor den veldwachter voor een jaar te benoemen. Wordt aangenomen met 5 stemmen voor en 1 blanco. De heer Keijzer brengt nu in het midden, dat volgens een genomen raadsbesluit een karwei van f 100 moet worden aanbesteed. Dit nu is met verbouwen van het gemeente huis niet gebeurd, waarom hij vraagt, of dit raadsbesluit voortaan als niet bestaande zal worden beschouwd, dan wel of alleen in dit van dit besluit is afgeweken. De Voorzitter antwoordt, dat hij van dit besluit niets wist maar het vreemd vindt, dat voor zoo'n bedrag een besteding moet plaats hebben. De heer Holleman zegt hierop, dat de wethouders van deze zaak geen ken nis droegen, dat hij gelooft, dat de Voorz. van dit besluit niets wist, maar dat de ge meente-opzichter het natuurlijk wel wist- De heer Keijzer stelt voor bij het opmaken van den H.-O. de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te brengen van f250 op f400 en voor inkomens beneden f 1000 reke ning te houden met het aantal kinderen en b.v. f25 kinderaftrek te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat f 400 voor noodzakelijk levensonderhoud hem te hoog voorkomt voor deze streek en het is nog *niet mogelijk daaromtrent een besluit te nemen. De heer Keijzer meent, dat f 400 niet te hoog is en dat zij die dit bedrag verdienen, tegenwoordig honger lijden en hongerlijders kan men geen belasting laten betalen. De voorzitter zegt overweging toe. De heer Holleman wenscht gaarne te spreken over distributie van verschillende waren. De voorzitter wil dit gaarne in ge heime vergadering bespreken. De openbare vergadering wordt dus geschorst. Na her opening wordt met algemeene stemmen besloten, een bedrag van f 400 op de be grooting te brengen voor distributie. Vervolgens bespreekt de heer Keijzer de leemte in het havenreglement. De voorzitter zegt onderzoek toe. Wordt nog behandeld een verzoek van schipper I. Troost, thans gemobiliseerd, om restitutie van havengeld. De voorzitter aegt, dat hy niet van de verordening kan afwij ken, zoodat restitutie niet kan worden toe gestaan. De heer Keijzer wijst nog op enkele leem ten in die verordening, waarna de vergade ring wordt gesloten. GOEUEKEEDE- In de op Vrydag 15 Dec. gehouden tweede bijeenkomst van dezen winter door de vereeniging „Aurora" werden de vergaderden op zeer gezellige en aan gename wijze beziggehouden door de op voering van een drietal kleine tooneelstukjes „Hypnotiseeren", „Fanny en haar Ameri kaan" en „Het geheim van Holzmann", alle uitgevoerd door eenige leden der vereeniging. Bestond er vóór de byeenkomst by som mige leden wellicht eenige vrees, dat de voorbereiding wat te kort zou blijken, de uitvoering toonde, dat deze vrees volkomen ongegrond was. Er bleek goed ingestudeerd te zyn; de stukjes werden vlot en gemakkelijk gespeeld, zoodat de toeschouwers van hun komst geen spijt hadden en na nog eenigen tyd gezellig tezamen te zijngebleven, voldaan huis waarts gingen. In de prijzen der garnalen is plotse ling een kolossale daling gekomen. Besteed de men den laatsten tyd 50 cent per kilo, thans geeft men slechts 24 cent. Naar men zegt, is dit een gevolg van de door Duitsch- land getroffen maatregelen. Vau den heer D. Lodder alhier, lag deze week een veulen dood in den stal. Het dier was niet verzekerd. Een groote schade post dus, in aanmerking genomen de duurte der paarden. Op de fairbank alhier werden 3i/4 milli- oen K.G. suikerbieten gewogen. NIEUWE TONGE- Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, komen alphabeties voor de heeren W. P. Cariëre van Rijswijk en P. de Vos van Ammerstol. Door de Gemeente Politie is procesver baal opgemaakt tegen J. N. Hz. wegens het rijden op een rijwiel zonder licht en tegen P. v. d. B. beiden alhier, wegens overtreding der politie verordening. Regeeringserwten worden alhier ver kocht door H. van Alphen voor 21 cent per K.G. De twee perceelen Weiland van Mej. Wed. 0. Overdorp groot 3 gem. 62 roeden zyn afgemijnd door G. van der Werf alhier voor f 1477 per gemet. OUDE TUiVfiE- De laatste suikerpeen zijn j.l. Zaterdag ingeladen, zoodat deze cam pagne voor deze gemeenteweerisafgeloopen. Verleden week viel het dochtertje van J. de Later in een pan met kokend water waardoor zy zich zoo ernstig verbrande, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. J.l. Dinsdag zyn alhier alle straten en pleinen geschuurd. De rekeningen ten laste dezer gemeente moeten voor 5 Januari a.s. worden inge leverd by den gemeente-opzichter P. Baars. Op 21 December is het bouwland in den Lodewykspolder groot 15 H. 25 A. 96 cA. geveild en heeft opgebracht in 8 perc. f 20910,84 of f 1370,73 per Hectare. Alhier is een Gemeente-landbouwwin- tercursus opgericht met Rijkssubsidie, hoofd den heer A. 0. Polee. Door P. Buscop, slager alhier, is ver gunning gevraagd tot het oprichten van een slachterij. Op 15 dezer is van den landbouwer L. v. d. Bogaard alhier een best paard ge storven, hetwelk een leelijk schadepostje voor hem is. In de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd tot ouderling, den heer A. Fluit Pz. en Joh. v. d. Pol is herbenoemd als diaken en heb ben beide hun benoeming aangenomen. OOLTGENSPLAAT. Maandag, 18 Dec. j.l. gaf de muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" eene uitvoering in „Hotel Hob bel" alhier. Deze uitvoering is in alle opzichten uit stekend geslaagd. De keurige muzieknum mers werden met aandacht door het publiek aangehoord, en alle luide toegejuigt. Groot succes behaalde ook het bekende Duo Bonné met hunne komische duetten. Ja, dat was inderdaad „humor" in den echten zin van het woord, humor, vrij van alle bedenkelijke dubbelzinnigheid of schuine zetten. En die humor werd voorgedragen op eene wijze, die onzen lof te boven gaat, dictie, mimiek, houding, typeering, kortom alles was goed verzorgd. Geen wonder, dat deze duettisten herhaaldelijk werden toegejuicht. Niet min der succes oogstte de heer Bonné met zyn solo-voordrachten, on met recht mag hy zich „Koning der moppentappers" noemen, want als zoodanig is hy inderdaad eenig. Den meest nurkschen Nurks zou hij doen schaterlachen. Geen wonder, dat, toon do heer Bol aan het einde der vergadering het Duo Bonné een „tot wederziens" toeriep, Het publiek dit met handgeklap onderstreepte. STAD AAN 'T UAItlNGVLIET- By de Ned. Herv. gemeente alhier zijn tot leden van den kerkeraad herkozen de heeren S. J. Kreeft als ouderling en Johs. Huizer Fz. als diaken. Nadat een span paarden van den land bouwer C. A. alhier had wezen ploegen, viel een der paarden by het uitspannen dood neer. Op den le Kerstdag zal na de gods dienstoefening in de kerk der Ger. gemeente aihier de verkiezing plaats hebben van twee leden van den kerkeraad. De heer I. van Biert stelt zich niet herkiesbaar als ouder ling; daarvoor worden aanbevolen de heeren J. van Gurp Kz. en M. den Boer'. Naast den aftredenden diaken den heer W. van Sprang wordt aanbevolen de heer M. W. Keijzer. De heer A. Arensman Pz. alhier is aangesteld als agent van politie te Dordrecht. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is publiek aanbesteed het schooomaken der gemeente-riolen. Aannemers zyn geworden Johs. van Rossum Jz. en Corns, van der Slufjs, beiden alhier. Van den landbouwer J. S. alhier is een koe moeten worden afgemaakt, lijdende aan tuberculose. De collecte voor noodlijdende kerken en personen heeft in de Ned. Herv. kerk alhier opgebracht de som van f9,45. Evenals vorig jaar kunnen NIEUW- JAARSWENSCHEN in ons blad ge plaatst worden a f 0.25 per annonce van 5 regels. DE UITGEEFSTER. De verklaring van Lloyd George. LONDEN, 19 Dec. Er heerschte groote belangstelling voor de rede van Lloyd George in het parlement. Ons antwoord op de Duitsche voorstellen zal in volkomen overeenstemming met onze bondgenooten gegeven worden. Ieder, die den strijd moedwillig zou verlengen, zou een zware misdaad op zyn geweten hebben, maar ieder die den stryd zou opgeven zon der het doel te hebben bereikt, zou daar voor persoonlijk strafbaar zijn. Het voorstel van den Duitschen kanselier aanvaarden zou zyn ons hoofd in een strop steken. Zonder schadeloosstelling is de vrede on mogelijk. De geallieerden zyn in den stryd getreden om Europa te verdedigen tegen den aanval van de Pruisische militaire kaste en moeten aandringen op de meest volkomen waar borgen, dat deze kaste den vrede van Europa nooit weer zal verstoren. Wy zullen liever op onze ongebroken militaire kracht dan op een verbroken be lofte vertrouwen. (Toejuichingen.) Er zal binnen enkele dagen een formeel antwoord worden gegeven door de gealli eerden. De Roemeensche blunder was jammer, verklaarde Lloyd George, maar kon in het ergste geval den oorlog slechts verlengen. Om te voorkomen, dat de toestand van Roemenie ernstiger werd, waren er in Grie kenland krachtige maatregelen genomen, die naar de meening van Lloyd George succes hadden gehad. De geallieerden had den besloten de agenten van Venizelos te erkennen. Lloyd George was ervan overtuigd, dat de eindoverwinning behaald zou worden, als de natie blijk gaf van denzelfden geest als de legers aan het front- Voortgaande zeide Lloyd George, er zeker van te zyn, dat de by de reorganisatie van het kabinet gevolgde methode de meest geschikte was om het beoogde doel te be reiken. De oorlogstoestand eischte een snel be slissen. De geallieerden hadden achtereen volgende tegenslagen ondervonden door het talmen by het nemen van besluiten. De mi nister ontkende, dat de nieuwe regeling de contröle van het parlement zou verzwakken. Gedurende den oorlog, aldus spreker, is het scheepvaartbedrijf, dat 'onze hartsader was, genationaliseerd in den- waren zin van het woord. De regeeriug hoopt binnenkort in staat te zyn niet alleen plannen te kun nen overleggen voor een betere benutting der bestaande schepen, maar ook voor den bouw van nieuwe vaartuigen om deinden oorlog geleden verliezen goed te maken. Sprekend over het levensmiddelenvraag- stuk deed Lloyd George een beroep op de natie, om de regeering by te staan by het op juiste wyze aanwenden der hulpbronnen, zoodat niemand honger zou lijden, omdat anderen te veel hadden. Laat de natie ge durende den oorlog een' algemeene vasten afkondigen. Tenzij het geheele volk een gedeelte van de lasten van den oorlog op de schouders neemt, zal het do voordeelen van do eindoverwinning niet kunnen ge nieten. De regeering heeft zich voorgesteld on middellijk een directeur voor den nations- len dienst te benoemen, die met de rege ling belast zal zijn, zoowel van de militaire als van de civiele afdeeling van den alge- ineenen nationalen dienst. Beide afdeelia- gen zouden geheel gescheiden zjjn. De regeering stelt zich wat den civielen dienst betreft voor, te beginnen met het opmaken van lijsten van alle industrieën en bedrijven, onverschillig of zy al of niet van essentieel belang voor den oorlog zyn. Lloyd George betwijfelde het niet of men zou zich van voldoende arbeidskrachten verzekeren, doch was dit niet het geval, dan zou hij niet aarzelen de noodige vol macht aan te vragen, om het plan ten volle aan het beoogde doel te doen beantwoorden. Lloyd George meende verder, dat de koloniën meer formeel geraadpleegd behoor den te worden over de voortzetting en het verloop van den oorlog. Hy stelde daarom voor, binnenkort een rijksconferentie bijeen te roepen en den geheelen toestand aan de overzeesche bezittingen voor te leggen. Sprekend over de betrekkingen met de bondgenooten zeide hy, dat er meer over leg moest gepleegd worden en dat minder het gevoelen moest heerschen, dat ieder land zijn eigen front gekregen had om er op te letten. Er moest een politiek van een gemeenschappelijk front gevoerd worden. Ten slotte verklaarde Lloyd George, dat het een van de pijnlijkste gebeurtenissen in zyn leven was, dat er tusschen hem en Asquith een scheiding was gekomen. Jaren lang had hij onder Asquith gewerkt en nooit had hy een meer toegeeflijken en minzamer chef gehad. Toen Lloyd George weer ging zitten, barst ten algemeene toejuichingen los. De verklaring van Asquith. Asquith, die daarop het woord nam, staan de voor de bank der oppositie, zeide, dat het zyn eerste plicht was, om Lloyd George bij het aanvaarden van het hoogste en meest belangrijkste ambt in dienst der Kroon van ganscher harte geluk te wenschen. Voortgaande zeide hy', dat hy, als hy van die bank af sprak, zulks niet deed, omdat hy aanspraak maakte op het leiderschap der oppositie. De volledige tekst van Lloyd George's rede. LONDEN, 19 December. Lloyd George ver klaarde Ik verschijn voor dit Huis met de meest ontzettende verantwoordelijkheid, die op de schouders van eenig levend mensch zou kunnen drukken, in de qualiteit van eerste adviseut der Kroon in de reusachtigsten strijd, waarin het land ooit gewikkeld was, een strijd, van welke verloop het bestaan van het land afhangt. Het is de grootste oorlog, die oot gevoerd is. Het is de zwaarste last, dit of eenig ander land ooit opgelegd, terwyl hetgeen op het spel staat van meer beteekenis is, dan ooit het geval was in een stryd, waarin de menschheid gewikkeld was. De verantwoordelijkheid van de nieuwe regeering is plotseling scherper afgeteekend door de verklaring van den Duitschen Rijks kanselier. De mededeeling, door dezen in den Rijksdag gedaan, is gevolgd door een nota, die ons door de Vereenigde Staten zonder eenig commentaar werd aangeboden. leder persoon of iedere groep van perso nen, die moedwillig of zonder voldoende aanleiding een zoo vreeselyken strijd als deze zou verlengen, zou een misdaad op zijn geweten hebben, die niet door oceanen uitgewischt zou kunnen worden. Anderzijds is het eveneens waar, dat ieder persoon of iedere groep van personen, die uit een gevoel van moeheid of wanhoop den strijd zou opgeven, zonder het hoogste doel te bereiken, waarvoor wy in deD oorlog zijn getreden schuldig zou zyn aan een daad van lafheid, duurder betaald dan eenige daad, ooit door een staatsman bedreven. Ik wil hier de welbekende woorden van Abraham Lincoin, onder soortgelijke omstan digheden gesproken aanhalen: „Wij aanvaarden dezen oorlog voor een doel en een doel, dat de geheele wereld aangaat. En de oorlog zal eindigen, wanneer dat doel, zoo God het wil, bereikt is. Ik hoop, dat hy nooit zal eindigen vóór dien tyd." Kamerverkiezingen in 1917. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Er worden stappen tot een overleg tusschen de partijen gedaan om de Kamerverkiezin gen in 1917 bij enkele candidaatstelling te laten afloopen en den verkiezingsstrijd eerst te laten plaats hebben, als de verkiezingen kunnen worden gehouden onder het stelsel van het evenredig kiesrecht. De overweging, dat de in 1917 te verkiezen Kamer toch weer binnen betrekkelijk zeer korten tyd zal moeten aftreden, is oorzaak, dat er onder verschillende partyen warme voorstanders van dit denkbeeld worden ge vonden. Bcloodiging. Aan de heeren Ceton, Luiteraan, Van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 6