„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 7. 23 Dec. 1916 Plaatselijk Nieuws. 5 Posterijen Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bjj de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland be stemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 JANUARI wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 JANUARI op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. M1DDELÜARNIS. Mej. S. A. H. van Eek van hier, tijdelijk te Scheveningen, slaagde deze week te Rotterdam voor het examen in de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. Dat is thans het vierde examen, dat door haar sinds Maart 1916 met gunstig gevolg werd afgelegd. De Algemeens vergadering voor de leden van het Begrafenisfonds alhier zal gehouden worden op Woensdag 3 Januari 1917, des avonds te half zeven, in de zaal Brinkman. Het Bestuur zal dan rekening doen over 1916 en de loting voor vier ophalers zal daar plaats hebben. Op l0n kerstdag zal het Post- en Te legraafkantoor alhier zijn geopend als op ZoDdagen: 8—9 vm. en 1 2 nm. Op 2«° kerstdag zal voornoemd kantoor zijn geopend van 89 vm. en 1 3 nm. Op dezen dag zullen postwissels, post- bewijzen, quitantien en aangeteekende stuk ken behandeld worden. Ook postpakketten worden alsdan ter verzending aangenomen. Op beide kerstdagen zullen één brieven- bestelling en één pakketpostbestelling plaats hebben. De onbewoonbaar verklaarde woning, staande aan den Oostdyk alhier, is onder hands aagekocht dooi den heer C. Nui. De werkman P. Albregts had het onge luk bij het verwerken van ballast een zoo genaamd ijzer schuitje op zijn voet te krijgen waardoor die voet zoodanig werd bezeerd, dat hij zijn werk moest neerleggen. Dinsdag werd aan de woning van den heer Burgemeester door de vereeniging Dor cas aan behoeftigen kleedingstukken en dekens verstrekt. De heer J. v. d. Koogh is benoemd tot lid van een door den Minister van Land bouw ingestelde Commissie van adres, inzake de uitvoering van Art. 7 der Distributiewet. Woensdag kwamen in de kaai alhier aan drie groote vaartuigen, geladen met zand bestemd voor de H. B. S. waaraan tegen woordig met kracht word gewerkt. Doordat een suikerpeenkop in de strot van een os, toebehoorende aan den heer J. C. Bom, vastraakte, moest het dier wor den afgemaakt; het vleesch werd dan ook voor de consumptie goedgekeurd. De vanwege de dansclub Terpsichoré gehouden uitvoering is schitterend geslaagd, de zaal was voldoende bezet, de muziek stukken waren om half twaalf afgeloopen waarna het bal begon, wat tot half vier duurde, de prettige stemming bleef tot den afloop bestaan. De Vereeniging van Ned. Schilderpatroons nam in hare laatst gehouden algemeene vergade ing aan om voor de patroonsleden van Flakkee een leergang te houden, welke Donderdag j.i. jg geëindigd. Deze patroonsleergang stond onder leiding van den Meester schilder den heer B. Wen sing van Rotterdam en is gehouden in het voormalige Evangelisatiegebouw te Middel- harnis. De patroonsleerlingen hadden gedurende zes weken de lessen gevolgd en naar wij van bijna allen vernamen zeer tevreden over de gemaakte vorderingen. Zoowel in het practische als in het theoretische hadden zij onderricht gehad en de werkstukken door hen vervaardigd getuigden allen van fraaie uitvoering. Vooral het marmeren van ver schillende soorten was zeer fraai. Heden was het bestuur van de Vereeni ging van Ned. Schilderpatroons met den heer Joh. Smidt Algemeen Secretaris van de Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht uit den Haag naar hier overge komen om de werkstukken in oogenschouw te nemen, en te vernemen hoe of deze patroonsleergang had voldaan. De burgemeester van Middelharnis, direc teur en leeraren der Ambachtsschool gaven blijk van hunne belangstelling door het bezichtigen van de werkstukken. De heer W. C. van As voorzitter der vereeniging en tevens voorzitter van de Afdeeling Goeree en Overtlakkee op wiens initiatief de leergang was gehouden sprak het volgende Mjjne heeren. Wat ik langen tijd beoogde is eindelijk geschied, als voorzitter van de afdeeling wist ik dat deze patroonsleergang op Flakkee zeer vele bezwaren had, maar toen ik reeds den eersten dag zag, wat de patroons op Flakkee dachten, wist ik dat deze leergang zou slagen. Reeds van af den eersten dag zag ik, dat allen waren gekomen om nog te leeren van het vak, wat zij nog noodig hadden onder leiding van een be kwaam leeraar, en ik zag dat de leeraar hen kon bijbrengen wat zj nog behoefden, want deze cursus zal bijdragen bet vak te veredelen en hooger te brengen. En deze eerste proefneming op Flakkee is geslaagd, dat geeft voldoening zoowel voor de Ver eeniging, als voor leeraar en leerlingen. Ik moet tevens dank betuigen aan den beer Johs. Schmidt, algemeen secretaris van de Vereeniging totVeredeling van het Ambacht, dat hij wel naar ons eiland is willen komen om de resultaten te zien van wat deFlak- keesche schilderpatroons hebben gepresteerd op dezen leergang. Alsnu verkreeg de heer Joh. Schmidt het woord en zeide. Ik was naar hier gekomen om te zien en niet om te spreken, doch na de woorden van de heer van As wil ik toch wat zeggen, al doe ik het niet in op dracht van de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht. Toen men hoorde van patroonsleergangen, toen dacht men, wat willen zij nu weer, doch het bleek al spoedig dat dit woord burgerrecht had verkregen in onze taal. Ik weet ook dat in het begin de patroonsleergangen scüouderophalen en glimlachen te voorschijn riepen, doch ik put thans uit eigen ondervinding, wat een plan kan worden na verloop van tyd. Het is een 20 tal jaren geleden, dat ik mede arbeid aan de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht. In 1880 toen een kleine schare van kunstlievende menschen in den Haag het denkbeeld opperden om patroon en werkman in staat te stellen daar een proeve van bekwaamheid af te leggen. Eerst in 1893 werd die eetste proef ge houden, er melden zich 69 candidaten aan, waarvan er op kwamen 32 en slaagden 17 en toen in 1895 in Amsterdam het congres voor vakopleiding gehouden werd door de Hollandsche Maatschappij van Nijverheid werd besloten tot oprichting van de Veree niging tot veredeling van het Ambacht. Reeds het volgende jaar had de eerste proef plaats, doch in het begin ondervond de ver eeniging niet die medewerking, die zij had gedacht te zullen vinden. De patroons zeiden „moet ik nu nog eens examen doen" en de knechts zeiden „wat zal het mij baten" doch na korten tyd ging het anders en thans zijn er ieder jaar zoo tusschen de 250 en 300 candidaten. En nu kom ik eens op den patroonsleergang. Ik bewonder de durf van de patroons om zich als gevestigd zijnde, zich nog te willen onderwerpen aan een examen, want mees tentijds vertrekken de patroons omdat zij natuurlijk door hun zaken verplicht zyn weg te gaan, en slagen de knechts, doch in de stad komen dikwijls de patroons prac- tijk te kort, terwijl dat bij knechts niet het geval is. Echter moeten èn patroons èn knechts zish zonder vrees aanmelden tot verkrijging van het diploma van de Ned. Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht. Spreker brengt een woord van hulde aan de patroons op Flakkee, aan den meester en aan de Vereeniging die het innitiatief nam om den leergang te houden. De heer Bak ker uit Stellendam dankt namens de patroons in de volgende rede voorzitter en leeraar. Geachte Voorzitter! Het doet my genoegen u als voorzitter van den bona van Ned. Schilderspatroons mijn dank te brengen. Als ook bijzonder van mijn Collega'3 voor het goede dat ge aan den bond hebt bewezen. Doch In hoofd zaak de opoffering en voorspraak die ge van Uw kant niet onthouden hebt tot het houden van zoo'n nuttigen leergang, welken wij hier nu gevolgd hebben. Wij zouden by het begin van dezen leergang niet datgene ge dacht hebben wat nu verwezenlijkt is. Daar om nogmaals dank voor de opoffering en toewijding van uw kant als bondsvoorzitter maar ook als onze voorzitter. Ook U, be stuursleden van deze leergangen, dat het uw bezieling was en ge ook mede hebt gewerkt om ook op Flakkee zoo'n leergang te verkrijgen en tot een goed einde te brengen. Dat het van onze zijde met vele opofferingen is gepaard gegaan mag niet ontkend worden, doch wy hebben aan de voortdurende leer rijke lessen, ons niet onttrokken, en ze stipt gevolgd om dat te bereiken wat ons werd voorgedaan. Ik hoop dat het voor U vol doening zal zijn dat wy hier gewerkt en gestreefd hebben naar datgene wat in de naaste toekomst van ons als patroons wordt gevergd, dat wy hiermede mogen komen tot bloei. Ook de leeraren van dit zoo prac- tisch en zakeiyk onderricht, vooral U, mijn heer Wensing, wat opoffering ge U getroost hebt om ons dat te leeren wat het vlugste en degelykste en wat zich het natuurlijkste voor mocht doen. Het mocht u wel eens voorgekomen hebben, hoe moeilijk het was, ons te leeren en in te prenten wat tot ver edelen en verfraaiing van het schildersvak ons paste, en dat het van uw kant aan geen opoffering hoe groot ook, ontbroken heeft, ja zelfs boven lof uw taak als leer meester geheel hebt gegeven voor ons uwe leerlingen al mag er veel nog niet zyn, zoo als bet uw bedoeling zou wezen. Toch zult ge moeten instemmen dat het niet allen gegeven is om die bekwaamheid en handig heid, zooals door u gegeven is, in dit korte tijdsverloop te leeren, doch ik hoop dat wat we leerden in dit korte tijdperk van dezen leerrijken leergang, u voldoening moge weg dragen. Ook voor de prettige samenwerking en animo, tusschen ons al3 leerlingen en u als leermeester. Dat het u gegeven mag worden nog vele jaren in dezen werkzaam te zijn, tot heil en bloei van ons vak en van de voor ons zoo gunstige leergangen. Wy hopen nog zoo'n leergang te mogen volgen, waarby u als leermeester. Ook wat betreft boekhouden, waar ons in deze korte lessen getoond is, wat het zeggen wil, om de zaken en boeken zoo te regelen, wat nuttig en gemakkelijk is voor onze zaken en wy zoo konden boekhouden dat wij meer overhouden dan te kort komen. En eoku, mynheer die ons les gaf in teeken- en schabloonentechniek, uw toewijding en lee ring zyn ook door ons op pry's gesteld voor het enkel tot het veelvoudige toe te ver- hoogen, zoodat ik met deze onze wensch ten einde ben gekomen en nogmaals onzen dank uitbreng voor het tot stand brengen van dezen leergang en voor de aan ons bewezen opofferingen van de leeraren. Moge wij allen, datgene wat ons is voor gelegd, ten nutte maken, in ons vak, en in bloei toenemen, en hiermede nogmaals myn dank. Ik heb gezegd. Hierna verkreeg de leeraar de heer B. Wensenk het woord en zeide: De heer van As zeide zoo straks dat het niet gemakke lijk was deze lessen te geven, doch les geven aan patroons valt nog al mee als men het een paar maal heeft gedaan, en les geven aan patroons hier op Flakkee was werkelyk prettig. Wy hebben hier aan genaam gewerkt en prettig. Reeds na het geven van een paar lessen bleek het my, dat deze patroonsleergang zou slagen, omdat allen hier overtuigd waren dat deze leergang voor hun nuttig was en omdat we elkaar begrepen. Men kon direct merken dat allen met hart en ziel bij hun werk waren en het is vleiend voor my, dat niemand spijt heeft den leergang gevolgd te hebben. De leerlingen hier hebben altjjd erkend het recht van den meester en hy brengt aan de patroons dank voor de aangename samen werking. Mocht ooit op Flakkee nog eens een nieuwe patroonsleergang gegeven wor den dan wil hy gaarne weder als leeraar optreden. Hij dankt allen voor de prettige samenwerking. Hierna sloot de Voorzitter de zoo goed geslaagde patroonsleergang. S0MMELSD1JK- De bakkers mogen thans weder z. g. n. mekken bakken, doch alleen voor landbouwers. Op 5 Dec. jl. waren in deze gemeente aanwezig: 2473 H.L. eigenheimers. 1820 roode star. 200 blauwe eigenheimers. 175 bravo's. 60 zeeuwsche bonten. In deze gemeente zyn regeeringserwten en -boonen verkrygbaar gesteld. Voor bruine boonen 21 ct. per KG. of II ct. per pond. Voor groene erwten 22 ct. per KG. of liet. per pond. Dinsdag 2 Januari a.s. zal regee- ringszeep verkrygbaar gesteld worden. Door H. van Es, onder Middelharnis is onderhands aangekocht van K. Th. Ie Comte een woonhuis aan het Korteweegje, door laatstgenoemde bewoond. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier zyn herbenoemd, de heeren M. v. d. Stad en J. A. Slis, die hun benoeming hebben aangenomen. Tot ambtenaar le klasse, ter secretarie te Katwijk is benoemd onze vroegere dorps genoot D. C. O. Boekhoven, ambtenaar ter secretarie te Hasselt. Voor de opneming der waarde van meubilair, ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze gemeente over het belastingjaar 1916 zyn als deskundigen aangewezen T. Schilperoord en J. Zaayer te Middelharnis en tot hun plaatsvervangers P. J. Groenendijk alhier en H. M.Roodzant te Dirksland. Voor het ten vorige jare aangekochte perceel land aan den Dorpsweg is door den raad dezer gemeente een grondbedrijf vast gesteld. Op de op 18 Dec. jl. gehouden afslag van 't perceel tuingrond aan de Wildemans kreek alhier, hetwelk do vorige week is in gezet op f 1000.—is gemijnd door den heer J. Zaayer Pz. te Middelharnis voor f1225 en het woonhuis op het Marktveld, hetwelk is ingezet op i4925.— is niet gemijnd. DIRKSLAND- Bij circulaire is bekend ge maakt dat zy, die land in gebruik hebben op het grondgebied van Dirksland, Melissant of Herkingen, indien zy mosterdzaad, karwy- zaad, spinaziezaad, kanariezaad, blauwmaan- zaad, ajuin, suikerbieten of vlas willen zaaien, aangifte moeten doen op een der drie gemeentehuizen der genoemde Gemeen ten op Vrijdag 29 December van 9—12; 2—4 en 6—8 uren of Zaterdag 30 December van 9—12 en 2—5 uren, waarde voorzitters en secretarissen derLandbouwvereenigjngen tot dat doel zitting zullen houden. De keuring der landstormplichtigen jaarklasse 1917 zal voor deze gemeente aldaar plaats hebben op 29 December 1916 voorna. 10 uur. By publicatie is bekend gemaakt dat de van ouds bestaande commissie van win- terbedeeling evenals vorige jaren op het gemeentehuis zitting zal houden en wel op Vrijdag 29 December 1916 des nam. 2 uur. Genoemde commissie zal aan zoodanige huisgezinnen waar werkelyk behoefte be staat, ondersteuning verstrekken. HERRINGEN. De heeren J. A. Witvliet en E. Slis respectievelijk herbenoemd tot ouder ling en diaken by de Ned. Herv. Kerk hebben beide voor die benoeming bedankt. Jl. Maandag is een gestorven rund van A. J. den B. alhier, dat lijdende was aan miltvuur verbrand en begraven. Door den stalvi3scher Doornhein alhier is op Maandag jl. een buitengewone hoeveel heid haring gevangen. Jl. Dinsdag zyn de straten dezer ge meente geschuurd en ontdaan van de slijk. STELLENDAM. De Heer J. J. Bliek te Zuidzande, benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de O, L. School alhier, heeft voor deze benoeming bedankt. Gedurende de vorige week werd hier aangevoerd 6500 Kilo garnalen, die alle aan de pellerijen werden afgeleverd tegen 40 cent per K. G. Eenige partijtjes haring werden verkocht tegen 12 cent de Kilo, terwyl sardyn en schar resp. 25 en 10 cent per Kilo opbrachten. De alhier gehouden Unie-collecte voor de scholen met den bybel heeft opgebracht de som van f 175. Voor den tijd van een jaar is tot ge meentebode alhier benoemd de Heer Guerand gemeente-veldwachter. Vergadering van den raad der gemeente Stellendam op Woensdag 20 December des avonds 6 uur. Aanwezig 6 leden. Afwezig de heer Kievit. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd De Voorzitter deelt mede dat de Heeren Bliek en Straks voor hun benoeming tot onderwijzer aan de O. L. S. hebben bedankt, zoodat een nieuwe oproeping zal worden gedaan dat van Heeren Ged. Staten goedgekeurd is terugontvangen het suppletoir kohier van den H. O. dat de Begrooting 1917 eveneens is terug gezonden, doch dat deze niet is goedgekeurd. Hierbij 'S gevoegd de mededeeling dat Ged. Staten niet kunnen goedkeuren een begroo ting, die met een tekort sluit, en dat wordt gevraagd de begrooting kloppend te te ma ken daar Gedeputeerden anders genoodzaakt zullen zijn, art. 212, le lid der Gemeentewet toe te passen. Ter toelichting deelen Ged. Staten mede, dat de post buitengewone subsidie voor onderwijs f 765 hooger mag worden geraamd. De Voorzitter deelt mede, dat hij na zorg vuldige berekeningen na de meeste bezuini ging betracht te hebben, de begrooting klop pend heeft kunnen maken op een bedrag van f 519 na, het bedrag der verhooging van de jaarwedden van de gemeente-ambte naren. B, en W. stellen nu voor dit bedrag van f 519 op den post H. O. te brengen, daar anders de begrooting niet in orde kan worden gebracht. In dit bedrag van f 519 is dus ook begrepen de verhooging der jaar wedden van de ambtenaren. De Heer van Seters informeert of dit voor stel van B. en W. met algemeene stemmen is aangenomen. De voorzitter antwoordt met. meerderheid van stemmen. De heer Holle man zegtde heer Nagtegaal was niet ter vergadering. Het voorstel is dus van het overige deel van het college van B. en W. Hij voegt er by Het is mij ook niet te doen orrf het geld uit de zakken der gemeente naren te kloppen, maar er is niets aan te doen, we moeten wel. Doen wij het er niet bij, dan zullen Ged. Staten het er wel by doen. B. en W. kunnen dus niet anders. De heer Holletran beeft inlichtingen van be trouwbare zijde en zegt, dat in Den Haag posten zullen worden geschrapt, die niet gemist kunnen worden. De heer van Seters zegtHet komt uit, wat ik al zoo dikwijls heb gezegd, de Raad is een wassen neus. Wij mogen uitvoeren, wat de Heeren Ged. Staten voorschrijven. Hij blijft er bü, dat er geen post van ontvangst is tegenover te stellen en is er dus tegen, genoemd bedrag op den H. O.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5