„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 6. 16 Dec. 1916 1917 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Evenals vorig jaar kunnen NIEUW- JAARSWENSCHEN in ons blad ge plaatst worden a f 0.25 per annonce van 5 regels. DE UITGEEFSTER. LANDSTORM-KEURING. JAAKKLASSE 1917. De BURGEMEESTER der gemeente Middelharnis brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen by den landstorm der jaarklasse 1917 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Middelhar nis in de Ambachtsschool op Woensdag 27 December 1916, 's voormiddags 10 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstorm- plichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zii ongeschikt mochten blyken nadat zij in werke- lijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huis waarts worden gezonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke of studie-belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zy van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtige in werke- lijken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsread het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. De landstormplichtige, die meent ongeschikt voor den dienst te zyn, heeft bovendien de gelegenheid aan den Minister van Oorlog ontslag van den dienst plicht te vragen met overlegging van een door twee geneeskundigen afgegeven verklaringook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk geteebend door één geneeskundige. Van deze ge legenheid kan ook gebruik maken degene, die reeds door den keuringsraad geschikt is verklaard. De handteekening van den geneeskundige op de ver klaring moet gelegaliseerd zyn door den burgemees ter der gemeente, waarde geneeskundige woonplaats heeft. Is de landstormplichtige in het buitenlandge- vestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uitoefening van de geneeskunde in het Ryk, waar hij gevestigd is. De verklaring moet dan evenzeer behoorlijk gelegali seerd zyn. Met de Jindienststelling van de dienstplichtigen der jaarklasse 1917 zal vermoedelijk in het begin van Februari 1917 een aanvang worden gemaakt. De landstormplichtigen kunnen hun wen&chen met betrekking tot hun indeeling kenbaar maken aan den Voorzitter van den keuring-raad. [Er bestaat evenwel geen zekerheid, dat aan deze wenschen zal kunnen worden voldaan. Middelharnis 12 December 1916. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. t MIDDELHARNIS. De Heer A. K. Vink, te Utrecht, slaagde Dinsdag jl. voor het examen Candidaat in de rechten. De vrouw vaa M. van Strien, die een reis maakte van hier naar Rotterdam per R. T. kwam op de boot tot de onaangename ontdekking dat zij haar taschje in den tram had laten liggen, in de tasch was 60 gulden geborgen. De in de Geref. kerk gehouden collecte voor de Chr. school alhier bracht f46,12 op. Door de schippersvereeniging „Schut- tevaer" te Middelharnis Sommelsdijk zal op 27 December a.s een vergadering worden gehouden in 't Hotel Speé te Sommelsdijk. De dochter van J. van Wezel had het ongeluk dat een van de muur vallende spade op haar hand terecht kwam waardoor zij een ernstige wond aan die hand bekwam. BU de gehouden rekening van het On derling Begrafenisfonds bleek dat de ont vangsten dit jaar waren geweest f6276,65 de uitgaven met de terugbetaling waren f5817 zoodat overblijft een batig saldo van f459. 6 Al spelende had de 9-jarige B. v. d. Nieuwendijk het ongeluk in de kaai te vallen, zwemmende wiet hij den kant te bereiken en werd hij door toegeschoten hulp daar opgehaald. De heeren T. Schilperoord en J. Zaaijer zijn herbenoemd tot schatters voor het meubilair. Tot Regent van het Burgerlijk Wees huis is herbenoemd de heer S. v. d. Plaat en benoemd de heer A. L. van Dorsser, en tot lid van de Gascommissie de heer J. v. d. Slik, en tot plaatsvervangend lid de heer T. Schilperoord. Tot Ouderling der Gor. Kerk zijn her kozen de heeren P. Mans en P. Krijgsman en gekozen tot Diaken de heer M. Driece. Vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis up Woensdag 13 Dec. 's nam. half 3. Tegenwoordig: de voorzitter en elf leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige goedgekeurd. Het gewijzigde bouwverbod is van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen. Burg. en Weth. stellen voor een aanvang te maken met den aanleg van een weg tusschen Langeweg en Zandpad bij deschool. Vijf perceelen tuingrond zouden dan niet meer in huur worden uitgegeven. De hr. J. C. Born wenscht daarmee geen haast te maken, aangezien, hij in de naaste toekomst weinig lust tot bouwen verwacht. De Voorz. betoogt, dat de bouwlust voor eigen woningen wel komt, als de weg er maar is: dan zien de menschen, hoe het worden kan. Met 9 tegen 2 stemmen (J. C. Born en J. Vroegindeweij), wordt het voor stel aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van den hr. A. L. van Dorsser tot uitbreiding van het fietsverbod op Zandpad en Westdyk tot de uren vóór en na schooltijd stellen Burg. en Weth. voor, daarop nog niet in te gaan, doch eerst de werking der nieuwe veror dening eens af te wachten. De heer J. J. Slis pleit voor toestaan van het verzoek wegens het gevaar voor onge lukken door het veel voorkomende woeste rijden. De Voorz. zou liever eerst de wer king der verordening eens eenigen tijd af wachten en wy'st tevens op de ongeschikt heid van den benedenweg gedurende den winter. De H.H. Slis en Born vinden de beperking te gering en zouden dus uitbreiding wenschen van het verbod. De Voorz. zegt, dat absoluut verbod alleen wenschelijk is na goede bestrating van den benedenweg en aanleg van een fietspad. Doch dit stuit natuurlijk af op de hooge kosten. De H.H. Kolif en Vroegindeweij wenschen ook een afwachtende houding aan te nemen. De heer Slis geeft in overweging, dat de voorstanders van het adres zich zullen be raden over een voorstel tegen de volgende vergadering. Tot regent van het wordt in de vacature ontstaan door het vertrek van den hr van Oudgaarden, met 6 stemmen gekozen de hr. A. L. van Dorsser, tegen 4 op den heer S. Zeedijk. In de vacature, ontstaan door periodieke aftreding van den hr. S. van der Plaat, wordt deze herkozen met 8 stemmen, de H.H. J. Zaay'er, S. Zeedijk en J. C. Born hebben ieder één stem. Tot lid der Gascommissie wordt met alge meene stemmen herkozen de hr. J. v. d. Slik. In de vacture voor plaatsvervangend lid der Gascommissie behalen bij de le stem ming T. Schilperoort 5, A. L. van Dorsser 3, J. C. Born 1 en C. T. Zeedijk 1 stem (1 blanco). Bij 2e stemming vereenigt de heer T. Schilperoort 8 stemmen op zich, die alzoo gekozen is en verklaart de benoeming te aanvaarden. Van Ged. Staten is de gemeente-begroo ting terug ontvangen met de modedeeling, dat als buitengewoon subsidie voor het onderwijs slechts f 3250 wordt toegestaan. In 1910 was dit f 7200, 't vorige jaar nog f 6125. Dus sterk dalende. Ged. Staten wen schen f 5000 beschikbaar te stellen bij Hoofdelijke Omslag van f 18.000 en minstens 4 °lo van 't inkomen. Burg. en Weth. stellen voor aan dit ver zoek niet te voldoeD, doch wenschen de zaak eerst nader toe te lichten aan Regee- riDg en Ged. Staten. Naar hun meening verraadt het voorstel gemis aan kennis der plaatselijke toestanden. Er wordt al zooveel meer uitgetrokken voor pensioenbijdragen, verhoogde salarissen, distributie en wegen. Burg. en Weth. zijn wel genegen een progessieve heffiing in te voeren, doch mee- nen, dat het zaak is daarin matiging te betrachten, om uitdrijving der vermogenden te voorkomen, of hun vestiging niet tegen te werken. De uitvoering der Distributiewet zal voor het "/ïo deel aan de gemeente naar schatting over 1917 kosten f 10.000. Voorgesteld wordt dit door leening te dekken en alzoo over eenige jaren te ver- deelen. Besloten wordt deze leening aan te gaan in den vorm als door Ged. Staten wordt gewenscht. Het voorschot van f 8600 voor grond aankoop is door de Regeering toegestaan. Ged. Staten wenschen daarvoor jaarlijks een exploitatie-rekening en mededeeling van het bouwplan. Ged. Staten dringen aan op het verhoo- gen van den post voor onderhoud van wegen nu de overeenkomst van 1857 met Oostelijk Flakkee bij Kon. Besluit is vervallen ver klaard. De kosten, tot heden ƒ325 'sjaars, zouden stijgen boven f 3000. De Voorz. wijst er op, dat in het voorloopig verslag der 2e Kamer op de Begrooting 1917 in krachtige bewoor dingen tegen de beslissing is opgekomen, dat het antwoord der Regeering nog niet daarop is verschenen en men nog mag hopen op rechtsherstel. Burg. en Weth. is van meening, dat de verhoogde uitgave niet te dekken is en zou den dus geen aüderen uitweg weten, dan bezuinigen op alle andere |wegen om het bedrag even hoog te houden. Ged. Staten raden aan pogingen te doen bij de drie andere gemeenten om steun van f3000, opdat de weg eerst in orde kome. De hr. J. J. Slis wenscht daarop niet in te gaan. Hfj meent, dat Ged. Staten dit moeten regelen, want aan hen is het opgedragen. De voorz. deelt mee, dat het moeilijk valt een 10-tal metselaars aan de H. B. School in de gemeente gehuisvest te krijgen. Hij stelt voor, den baasmetselaar het oude post kantoor en het- gasthuis in huur te geven voor f 4 's weeks. Deze zou dan zfjn vrouw doen overkomen en het werkvolk in de kost nemen terwijl het kon logeeren in 't gasthuis. De hr. J. C. Bom, vindt f 4 veel te weinig. De hr. J. Zaaijer zou schadeloosstelling willen bedingen voor mogelijke schade, die aangebracht wordt. Onder deze voorwaarde wordt het voorstel zonder stemming aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de hr. Vroegin deweij of hier niet, evenals in Dirksland, 3 cent bijslag per Liter melk door de ge meente kan betaald worden. Het voer is zoo duur. De hr. J. C. Born is van oordeel dat het wel 5 ets zou moeten zijn om de sterk verhoogde productiekosten te dekken. De voorz. zegt toe: bespreking in de a.s. vergadering van burgemeesters en secreta rissen en merkt den hr. Born op, dat 5 ets bijslag niet geoorloofd is. In de volgende vergadering kan op deze zaak terug gekomen worden. De hr. Born vraagt, of de hr. M. de Haas van Sommelsdijk niet in de gemeente-be lasting kan worden aangeslagen wegens uitoefenen van een bedrijf in de gemeente en wel aan den Langenweg. De voorz. zegt toe, dat deze zaak zal worden onderzocht en houdt zich aanbe volen voor meededeeling, als zich gevallen mochten voordoen, die alsnog aan de aan dacht van Burg. en Weth. zijn ontsnapt. Daarna wordt de vergadering gesloten, Wij ontvingen van de firma Boeke en Huidekoper, de bekende handelaren in Land bouwwerktuigen, de nieuwe kalender voor 1917. Met genoegen maken we hier melding van want het betreft hier n.l. een kalender, die uitgegeven wordt in hun gouden jubi leumjaar. Op 17 October n.l. zal de Firma Boeke Huidekoper 50 jaren hebben bestaan en van dit feit heeft de firma op het kalenderblad, waarop de datum valt, op bijzondere wijze melding gemaakt. Op den voorkant n.l. van dit blad staat o.a. een portret uit het jaar 1895 van den oprich ter der zaak, den heer Jacob Boeke en vele onze lezers zullen deze toentertijd belangrijke persoonlijkheid op het gebied van de land bouw, van tentoonstellingen en vergaderin gen, herinneren. Op de achterzijde van dit blad vindt men een voorstelling van de uitbreiding der zaken hetgeen naar onze meening zeer beteeke- nisvol is. De kalender zelf is als 14 daagsche uit gevoerd, en bevat ieder blad een afbeelding naar penteekeningen van Winter en Daan Hoeksema, alle betrekking hebbende op den landbouw. Ook is als nieuwigheid op de kalender ge plaatst de markten, waar op bepaalde dagen de vertegenwoordigers der firma te spre ken zijn. Het spreekt wel van zelf, dat zoolang de voorraad strekt, iedere landbouwer gratiseen exemplaar kan krijgen, indien deze slechts wordt aangevraagd. SOIUMELSDIJK. De verleden week alhier gehouden Uniecollecte heeft opgebracht f252,35. D. K. leerling der Chr. School alhier, kreeg verleden week een zoodanige slag tegen zijn neus, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Met ingang van 11 December jl. is in deze gemeente Regeeringszeep verkrijgbaar gesteld. Van H.H. Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de gemeente-begrooting dienst 1917. Alhier is regeeringsvisch verkrijgbaar bij den winkelier H. Jordaan. Zaterdag jl. had het dochtertje van C. L. alhier haar vinger zoodanig geklemd, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Op de op 11 Dec. jl. gehouden veiling van een perceel tuinland aan de Wildemans kreek, thans in eigendom bij Wed. J. A.de Graaff-Jongejan, is ingezet op f 1000.— door den heer I. Bom en een huis met erf in eigendom bij de heeren van Oorschot en Appel voor f4925.— door den heer J. Zaaijer te Middelharnis. De afslag is bepaald op Maandag 18 De cember e. k. Zondag 17 Dec. 's morgens 9,45 ure, zal voor de Vryz. Herv. optreden, Ds. A. Priester, van Heenvliet, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. Met ingang van 1 Dec. jl. werd door den raad dezer gemeente eervol ontslag verleend aan Mej. v. d. Vlies, als hoofd der bewaarschool in deze gemeente. Bijna 40 jaar heeft zij deze betrekking vervuld, twee geslachten heeft zy zien op groeien, zij heeft gemeend hare betrekking te moeten neerleggen, gaarne wenschen wij haar toe, dat zij langen tijd nog van hare rust zal mogen genieten. Bij haar afscheid is haar een aandenken aangeboden, bestaande uit een divan met kleed en een tafelkleed. Dit aandenken ging vergezeld van een album, waarin de namen van deelnemers. Deze reeks namen zal voor Mej. v. d. Vlies het bewijs zijn dat de geheele burgerij hieraan heeft bijgedragen. Het album ontworpen door den heer J. van Gent alhier is gebonden in marokijn- leer. Het vertoond op het titelblad het wapen van Sommelsdijk, op het tweede blad de opdracht met een gezicht op de haven van Sommelsdijk, met de werf van Van Driel, terwijl op het derde blad een penteekening voorkomt, welke Sommelsdijk doet zien van de Westzijde van af het Molenpad, daarachter komen de namen der deelne mers. Jammer dat niet allen in de gele genheid gesteld kunnen worden, dit kunst werk te aanschouwen. Kort verslag der Algemeene Verga dering van den Centralen Flakkeeschen Boerenbond, op Woensdag 13 Dec. 1916, 's nam. lialf 4 in het hotel Spee te Som melsdijk. De vergadering is zeer druk bezocht, naar schatting door ongeveer 200 personen uit alle gemeenten van het eiland. De voorzitter, de heer J. v. d. Koogh opent de vergadering, waarna mededeeling geschiedt van de ingekomen stukken. Punt 3. Bespreking der Regeeringsmaat- regelen. De heer J. Overdorp van Nieuwe Tonge gaat uitvoerig na de schade, aau de land bouwers berokkend door het beslag leggen op de aardappelen, door de geleverde goede tarwe en de minderwaardige, die terug ont vangen is, door de noodelooze onteigening en afmaking van het vee, dat aan mond en klauwzeer leed, door het invoeren van den zomertijd. Wat heeft het Bestuur in deze zaken verricht. Hij heeft er niets van vernomen. Wel heeft hfj gehoord van be moeiingen met de geitenfokkerij. Op het verzoek tot uitvoer van paarden- peen is afwijzend beschikt. Deze groote vergadering bewijst volgens spreker, dat er iets gist onder de leden van den Bond, dat er onrust bestaat over de leiding en dat met name de voorzitter door zyn regeerings- functies de belangen van den Bond niet behoorlijk heeft kunnen behartigen. Spreker zet verder uiteen de ontstemming, die ontstaan is onder boeren en commissio nairs door het instellen der verplichte veiling van uien en spreekt er zijn bevreemding over uit, hoe 2 dagen na het regeeringsbesluit reeds een veilingvereeniging te Middelharnis kon opgericht zyn. Het had op den weg van het Bestuur gelegen om een vergadering der Besturen bijeen te roepen. De iandbouw is de leveDS- zenuw van ons volksbestaan. Hij wi! oflers dragen, als dit van hem verlangd wordt en de noodzakelijkheid kan worden aangetoond, doch zijn vrijheid van beweging wenscht hij zoo veel mogelijk te behouden en niet aan banden gelegd te worden door verplichte veilingen en beschikbaar houden van peen, die spoedig kunnen rotten. Spreker hoopt, dat openbaar zal komen wat het Bestuur heeft gedaan en nagelaten, en uit den wensch, dat uit een bevredigend antwoord moge blijken, dat de overeenstem ming behouden kan blijven. De voorzitter antwoord, dat hij begrijpt, waarom de heer Overdorp als buitenstaan der aldus gesproken heeft. Hij wil trachten hem zooveel mogelijk in te lichten en ge rust te stellen over de leiding. Ook zijn doel is: opbouwen en het bewaren der eenheid onder den boerenstand op Flakkee. Door onze positie tusschen de oorlogvoe rende mogendheden is de toestand steeds moeilijker geworden. De kwestie metdeaard- appelen is door het Bestuur overwogen, doch men stond voor een voldongen feit en pro test indienen, hielp niet meer. Over de tarwe-opvordering is een audiën tie bij den minister geweest, doch het resul taat was gering3 ets. per week bewaarioon. 20 Sept. is een brief aan den minister gericht. Noch Groninger, noch Friesche,noch Zeeuwsche, noch Hollandsche landbouw bonden ontvingen antwoord. Er werd in den Haag door minister en ambtenaren beslist. Aan personeel was levering op huur toe gestaan. Men vergete niet, dat 1915 en 1916 veel verschillen. De behoeften der Centralen werden steeds nijpender en de maatregelen, door Engeland genomen, werden steeds strenger door het inhouden der grondstoffen. We zijn door het buitenland genegerd, doch daarom kon ook de Regeering niets veranderen, al wenschen de Landbouwver- eenigingen bet ook gaarne anders. Wat betreft den uitvoer van vee in 't voorjaar, de erwtenlevering, de beschikbaar stelling van geïnterneerden, de landbouw- verloven van gemobiliseerden, daarvoor heeft het bestuur de noodige stappen gedaan. De geitenfokkerij gin8 buiten het bestuur om, daarvoor is de lof dus onverdiend. De hr. J. Overdorp verheugt er zich over dat het Bestuur dan toch actief geweest is, doch dat alles moest al lang bekend ge-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5