„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 5 9 Dec. 1916 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk JSieuws. Buitenland. De Burgemeester van Middelharnis geeft by publicatie kennis, dat mannelijke personen, die in bet jaar 1898 geboren zijn, zich moeten aangeven tot inschrijving voor de Nationale Militie. Voor het doen van de aangifte ter in schrijving, die moet plaats hebben tusschen 1 en 31 Januari 1917 zal meer bepaald ge legenheid worden gegeven ter Gemeente secretarie, op Donderdag 11 Januari 1917, des voormiddags van 10 - 12 uur. MIDDELHARNIS. De directie der Levens verzekering Maatschappij,opgericht door het Ned. Onderw. Genootschap, heeft tot cor respondent aangesteld, den heer G. van Eek Az., onderwijzer alhier, in de plaats van den heer J. Smits, die bedankt heeft. Belang hebbenden op Goeree en Overflakkee kun nen zich bij hem vervoegen om inlichtingen, tarieven, enz. Het Bestuur van het Onderling Begra fenisfonds alhier zal Dinsdag 12 en Woens dag 13 December a. s. zitting houden ten huize der wed. J. Verolme, om de gewone jaarlijksche uitdeelingaan de leden tehouden. Er kan één gulden per lid worden uitge keerd en dan blijft nog een behoorlijk be drag beschikbaar voor de reserve. De gemiddelde prijs der uien, welke Maandag 4 December op de veiling besteed werd, was f7.50 en die van de veiling van 7 December f7,20. Zaterdag had de vrouw van schipper A. v. d. H. van Sliedrecht, liggende in de kaai alhier, het ongeluk een kan kokende koffie over haar hand en voet te krijgen, waardoor zij erge brandwonden bekwam. i Zaterdagmorgen werd van den land bouwer J. Slis een met pulp beladen wagen door een voorbij rijdende wagen aangereden tengevolge waarvan hij in de kaai terecht kwam. De wagen werd daardoor erg be schadigd. Herkozen tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk de heeren A. Dijkers en J. Boeter. Tegen 2 jeugdige personen uit deze ge meente is proces- verbaal opgemaakt, wegens vernietigen (het stuk gooien) van de porse- leine potten aan de telefoonpalen aan het Zandpad. De volgende week zullen voor de sla gers door tusschenkomst van de Regeering 9 varkens worden verschaft, elk wegende ongeveer 100 kilogram. SOMHELSDIJK- Bij Kon. besluit van 18 No vember is toestemming verleend aan. I. Geel hoed, secretaris dezer gemeente, om tot 1 November 1918 te Middelharnis te wonen. Op Zondag 10 Dec. vm. 9,45 uur zal voor de Vrijz. Herv. optreden, ds. G. J. Sirks, Rem. Pred. te Dordrecht, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Lange- weg alhier. Proces-verbaal is opgemaakt tegen A. J. H. en L. K. wegens diefstal van stroo. Tegen inwisseling van de oude, zijn ten Gemeentehuize weder nieuwe brood kaarten te verkrijgen, die behooren te wor den afgehaald op Dinsdag 12 December a.s. nam. 6—7 uur. De bij H. Jordaan alhier gebeerscht hebbende besmettelijke ziekte (diphtheritus) is als geweken verklaard. Aan de Kaai alhier zijn gedurende de bietencampagne ruim 9.000.000 K.G. suiker bieten aangebracht. Dinsdag j.l, bracht St. Nicolaas en zijn knecht een bezoek aan de Bewaarschool alhier. Hoewel er geen chocolademelk ge dronken werd, wegens de niet voldoende melk, werden de kinderen goed getrakteerd op allerlei versnaperingen en na afloop werd ieder kind met een mooi stuk speel goed huiswaarts gezonden. DIRKSLAND- Met ingang van 7 dezer mo gen in de winkels niet later dan tot 8 uur de gaslichten branden; voor de café'sisdit gesteld op 9 uur. Verscheidene petroleum lampen, die vergeten in een hoek lagen, worden nu weer opgezocht. Zaterdagavond is de ruim 80-jarige B. in de haven gevallen. Door spoedig toe geschoten hulp wist men den oudea man gauw uit zyn benarde positie te helpen. Evenals vorige jaren werd ook nu op de Openbare Bewaarschool weereen prett g Sint Nicolaasfeest gevierd, 's Middags wer den de kinderen der Bewaarschool getrac teerd en kregen elk hun surprise, 's Avonds was het feest voor de meisjes der Hand- werkschool. Een paar tooneelstukjea werden keurig opgevoed en in de pauze werden de meisjes onthaald op speculaas. Na afloop kreeg ieder nog een presentje mee en ging ieder uiterst voldaan üuiswaarts. Een woord van dank komt. zeker toe aan Mej. Heymans, die geen moeite en tijd ontziet om baar leer lingen een zoo prettigen avond te bereiden. STELLENDAM- Gedurende de vorige week week werden alhier door de garnalen vis- schers aangebracht van 150 tot 300 KG. garnalen, die alle werden afgeleverd aan de pellerijen tegen 40 cent per -kilo. In de maand November werden aan het telegraafkantoor alhier behandeld 285 telegrammen, 367 telefonische gesprekken en 33 oproepberichten. Totaal 685 hande lingen. Aan den heer H. van Oostenbrugge, wagenmaker alhier is vergunning verleend om in zijn werkplaats op het perceel kad. bekend in sectie B No. 1419 een motor te plaatsen. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. A. M. Both is te Rotterdam geslaagd voor ver pleegster. Door de kerkeraden der Geref. Kerken te Stellendam en te Ouddorp zijn op het tweetal geplaatst Ds. Sybesma te Zierikzee en Ds. Vogel te Puttershoek. Zondagavond zal in de Geref. Kerk alhier na de godsdienstoefening plaats heb ben de verkiezing van 1 ouderling en 2 diakenen. Candidaten voor ouderling zijn L. v. d. Vlugt (aftr.j en J. Jelier. Voor diaken C. de Goede (aftr.j, C. Nyland, C. Klink en P. B. Crezee. Door den heer L. de Goede, smid al hier, is vergunning gevraagd tot bet plaat sen van een motor op het perceel kadastraal bekend in sectie B no. 1335. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn Dinsdagavond her kozen de heeren J. Human en 0. van Driel, die beiden de benoeming hebben aange nomen, Tot onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de O L. School alhier is benoemd de heer J. J. Bliek te Zuidzande. Tot gewoon onderwijzer de heer W. Straks te Utrecht. Voor rekening van de firma van der Vlis en Paalvast te Vlaardingen zal in onze gemeente een garnalenzouterij worden opge richt. Vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op Woensdag 6 December des namiddags 3 uren. Aanwezig 4 leden. Afwezig de heeren Nagtegaal, Holleman (beiden met kennis geving) en Keijzer. Voorzittsr de Burgemeester. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde: Benoeming van een onder wijzer met verplichte hoofdakte. De voorzitter deelt mede, dat zich voor deze betrekking slecbts één sollicitant heeft aangemeld, n.l. de heer J. J. Bliek te Zuid zande. Deze is dus op de voordrachtgeplaatsr Door deze sollicitant is een proefles gegeven en daar deze goed was, evenals de inge wonnen inlichtingen, wordt genoemde heer Bliek ter benoeming voorgedragen. Na stemming blijkt, dat de heer Bliek met algemeene stemmen is benoemd en wel met ingang van 1 Januari a.s. waar van den benoemde zal worden kennis ge- geveB, Eén der leden vraagt, of het wel mogelijk zal zijn, dat de benoemde 1 Januari reeds in functie treedt. De voorzitter ant woordt bevestigend, de benoemde is n.l. aan een school, waar één leerkracht te veel is. Aan de orde: Benoeming van een gewoon onderwijzer. Van de 4 sollicitanten zijn 3 op de voordracht geplaatst n.l. de heeren Straks uit Utrecht 1, Dekker uit Poortvliet (Tolen) 2 en Krijger, Zierikzee 3. De voor zitter doet vervolgens voorlezing van het door het hoofd der school, den heer Touw, ingezonden rapport eu deelt mede, dat no. 3 is benoemd te Dirksiand. Alsnu heeft de stemming plaats, die tot uitslag heeft, dat No. 1 der voordracht, de heer Straks is gekozen. De heer Dekker kreeg l stem. De Voorzitter deelt mede, dat van de wed. van Es, schoolschoonmaakster, een schrijven is ingekomen, waarbij ze ontslag vraagt uit deze functie. Daar niemand daartegen bezwaren heeft, wordt het ontslag verleend. Wordt vervolgens voorlezing gedaan van een verzoek van K. van Es, als school schoonmaakster te worden aangesteld. Met algemeene stemmen wordt de aan vraagster als zoodanig gekozen. By de vraag vau den voorzitter, of iemand nog iets heeft voorde openbare vergadering, zegt de heer van Seters: Ik heb uit de notulen vernomen, dat met 1 Januari a.s. het verstrekken van goedkoop brood zal ophouden. Maar, zegt hij, 't is nog maar enkele weken geleden, dat door den Raad f 600 beschikbaar is gesteld, teneinde dat brood te verstrekken, en daar toen de voor zitter heeft gezegd, dat daarvoor f 25 per maand noodig was, heeft by en ook wel andere leden, gemeend, dat dit bedrag vol doende was tot een eind in 1918. De voor- zittter antwoordt, dat men hem dan niet goed begrepen heeft, dat bij duidelijk heeft gezegd, dat er tot Januari toe f 75 noodig was en dat de rest zou dienen om de tekor ten te dekken. Heeft men dat toen niet goed begrepen, dan had men inlichtingen moeten vragen doch hii heeft het duidelijk gezegd. Als men hem toen niet heeft be grepen, dat kan hy niet helpen. De heer Roon had ook hetzelfde gedacht als de heer van Seters en dat deze f 600 waren toegestaan ons goedkoop brood te verstrekken. De voorzitter zegt nogmaals duidelyk te hebben uitgelegd, hoe de zaak stond. Hü heeft er niet aan getwyfeld, of de Heeren hadden het goed begrepen. Niets meer aan de orde zy'nde, wordt de vergadering vervolgens gesloten. GOEDEREEDE. Zaterdagavond zal het cir cus van Bever in deze gemeente een voor stelling geven. De collecte in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden ten bate van de militaire tehuizen in Noord-Brabant en Limburg heeft opgebracht de som van f8, 59'/2- De heer Brinkhuis, gekozen als lid van het Kiescollege, heeft deze benoeming aan genomen. De heer Akkermans, vroeger Candidaat Notaris alhier is benoemd tot Notaris te Ooltgensplaat. OUDDURP. De collecte alhier gehouden ten bate voor alleenstaande blinden te Wolfhezen heeft opgebracht ruim f 65,—. In de afgeloopen maand werden aan het Telefoonkantoor alhier 644 telegrammen behandeld, terwijl 684 gesprekken werden gedaan. De collecte gehouden in de Zangveree- niging ten bate van de Chr. school alhier, heeft ruim f 14,— opgebracht. Op 30 Nov. zijn als notabelen van de Ned. Herv. kerk herkozen de heeren C. Mas tenbroek, K. G. Voogd en Jn. Grinwis, ter wijl in de plaats van den heer Kr. Voogd (overleden) is gekozen de heer Jacob Tanis. De catechisatieën bij de Ned. Herv. kerk op Maandag- en Dinsdagavond zullen in 't vervolg een half uur vroeger beginnen. Door de Kerkeraden der Geref. gemeen ten Stellendam-Ouddorp is het volgende twee tal opgemaakt Ds, Sybesma te Zierikzee en Ds. Vogel te Puttershoek. NIEUWE TONGE- Aan het hulptelegraaf- en telefoonkantoor zijn gedurende de maand November j 1. behandeld 188 telegrammen, 706 telefoongesprekken ec 17 telefoon-op- roepberichten. Totaal behandeld 861 berich ten. Met ingang van 1 December jl. is de gasprys met 11/a cent per M3 verhoogd en voor hetgeen meer gebruikt word dan 75 °/0 van in de maand van het vorige jaar, wordt de pry's nogmaals verhoogd met 6 cent per M3. Voor onderwijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich 3 sollici tanten aangemeld. Het aanvullings-kohier No. Ivoor den Hoofdelijken Omslag overhetdienstjaar 1916 is van Heeren Gedeputeerde Staten goedge keurd terug ontvangen en ligt gedurende 5 maanden ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. De in November jl. verstrekte brood kaarten moeten op Dinsdag den 12 Decem ber a.s. des n.m. 3—4 ter Gemeente-secre tarie worden ingewisseld. Door de catechisanten by de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gelden bijeen gebracht tot het aanschaffen van een orgel ter begelei ding bij bet zingen. Dinsdagmiddag jl. is het voor 't eerst in gebruik genomen en werd bespeeld door Ds. Kruit, ook is er sprake van dat in de Kerk een orgel zal worden aangeschaft. OUDE TONGE- Bij publicatie is ter al gemeene kennis gebracht, dat gedurende deze buitengewone tijdsomstandigheden, dringende gevallen uitgezonderd, de ge meente-secretarie zal zyn geopend vm. van 9-12 uur. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer D. Verw«y, gemeente ontvanger alhier. Tot het ontvangen van verschillende gemeentebelastingen zal de ontvanger zit ting houden wekelyks op Woensdag en Vrijdag vm. van 9-12 uur. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat aan alle leveranciers van consumptiemelk een toeslag zal worden verleend. Regeeringsrundvet is verkrijgbaar by den winkelier E. van Loon. Ook hier, evenals in andere gemeenten, is door de geneeshoeren de contributie van het ziekenfonds, in overeenstemming met de tydsomstandigheden verhoogd, De pry'zen van het gas zijn voor deze gemeente bepaald als volgt: indien per maand niet meer gas wordt verbruikt als 75 van het totaal aantal Ms ten vorigen jare per maand Lichtgas14 centen per M8. Muntgas. .14 Kookgas. 12 V, Metergas. .11 wanneer meer dan gemelde 75 °/0 wordt verstookt, stijgt de prys van Licht-, Munt en Kookgas met 6 eenten per Ms. van metergas met 90 Ds. Verkerk alhier, heeft het beroep naar Polsbroek aangenomen. OOLTGENSPLAAT. Bij Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Ooltgensplaat, Cb. Akkerman, candidaat notaris te Oud-Beyerland. De Engelsche bladen maken melding van bet heidhattig gedrag van een dertienjarig meisje, dat van den Lord Mayor van Lon den in eigen persoon ter belooning vaa haar flink optreden een gouden armband horloge beeft ontvangen, namens het Carne- gie-heldenfonds. Zy zat met haar grootmoeder thuis te wachten op de thuiskomst van haar ouders, toen opeens vlak by, de Zeppelin-bommen begonnen te vallen, en een ervan ook het huis trof. Op de bovenste verdieping lag nog een heel klein kindje in bed, en ofschoon de trap door de bomontploffing gedeeltelijk was vernield, en er verscheidene treden uit waren stukgeslagen, was de eerste ge dachte van het meisje, naar boven te snellen en baby te gaan halen. Zy kon met het kind de trap niet af, maar slaagde er toch in, uit de puinhoop op straat te komen, waar 't pikdonker was. Buiten gekomen, had ze haar gebedje opgezegd en was toen dapper met haar kleine zusje in de armen naar een hospitaal gegaan, waar de baby in veiligheid was gebracht en waar de dok ter zag dat zy zelf ook gewond was. Haar gezichtje was bebloed en uit haar oor moest een glasscherf verwyderd worden. De Lord Mayor zeide in zyn toespraak tot het kordate kind, dat het bericht van den moed van zoo'n jong meisja een schok van voldoening en van trots door het land zal doen gaau, omdat zij een voorbeeld had gegeven van den moed, dien heel het volk bezielt. Volgens informaties uit Berlyn aldus de Temps - handelen de Duitschers in Polen zooals zij het in 't ongelukkige België gedaan hebben. Uit kracht van de besluiten, einde October genomen, die aan de Polen, mannen en vrouwen, bevalen om zonder discussie al het hun opgelegde werk uit te voeren, hebben de Duitsche autoriteiten een groot aantal Polen gedeporteerd naar steden in het binnenland van Duitschland en bun gedwon gen om in de munitiefabrieken te werken. De Kommandantur wees allereerst ter deportatie alle Polen aan, die verdacht wer den van anti-Duitsche gevoelens. Meer dan 5000 Poolscbe vrouwen en jonge meisjes zyn naar Maagdenburg, Halle, Frankfort aan de Oder, Stettin, Breslau en verscheidene andere Duitsche steden gezonden, waar zy gedwon gen werden om te werken. Het aantal voor hetzelfde doel gedeporteerde mannelijke Polen wordt op 5000 geschat. Hartroerende tooneelen hebben plaats gehad in Warschau en in al de steden en dorpen waar de slacht offers ruw zyn weggerukt vaD hun families. Daar vele Poolsche arbeiders in het indus triegebied hunne arbeidscontracten opzeggen en naar Nederland vluchten uit vrees van in militairen dienst te moeten treden, is van overheidswege bekend gemaakt, dat van verplichting tot dienstneming in het Poolsche leger geen sprake is en niemand daartoe gedwongen zal worden. De eenige marketentster aan hetFransche front. Aan de Annalen ontleend: Zy heet Mm. Ricaux, zy is zeer populair in den gehee- len omtrek van Compiègne, waar ze woont. By bet begin van den oorlog gedroeg ze zich zóó moedig, verzorgde ze de gewonden met zulk een toewijding, dat de doktoren, die van hare diensten gebruik maakten, daarop vol ^.wondering nyzondere melding maakten. Getroffen door deze bewijzen vau dankbaarheid der doktoren, hebben de mili taire autoriteiten haar een gunst willen toe staan, tot dusver aan iedere andere vrouw geweigerd, uameiyk die van leverantie vau voedsel aaD de soldaten van de vuurlinie, lederen dag, by regen, by sneeuw of bij wind, ziet men in de straten van Compiègne liet

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5