Binnenland. 2 renswaardig conflict hebben geleid, maar wiens buitengewoon organisatorische be kwaamheden hem daarvoor den aangewezen man zouden maken. De oppositie van Links. Het kan natuurlijk niet anders dan reden tot verheugenis geven, dat de heeren Eerd Aans c.s. zooals bij de Vrije Liberalen per slot van rekening de overtuiging heeft post gevat, dat zij hunne stem aan art. 192 niet konden onthouden. Dit gelukkig resultaat is natuurlijk in de eerste plaats verkregen doordat de Minister op Vrijdag 23 Novem ber, aan de billijke wenschen van Links is tegemoet gekomen, maar zeker niet minder door den gebleken ernstigen wil van de overgroote meerderheid van Links om aan de bezwaren, die aan eigen kant tegen art 192 werden aangevoerd, te ondervangen. De L. U. heeft van dien wil zeer bijzonder blijk gegeven, in de eerste plaats door de wijziging in hare oorspronkelijke motie, die aan de algemeene vergadering van 30 Sep tember werd voorgelegd, maar zeker niet minder door de indiening van het amende ment Van Raalte. Want laten wy het maar erkennen, en het zou struisvogelpolitiek zijn zulks niet te doen, de Linksche oppositie heeft een geluid laten hooren, dat weerklank vindt in de harten van vele liberalen, die moeite zullen hebben den nieuwen toestand op onderwijsgebied te aanvaarden. Dezulken zullen zeker gerust gesteld worden, nu ook de oppositie van Links, zy het dan ook op den laatsten Mohicaan na, hare stem aan het artikel heeft onthouden. Maar er is meer, door hunne houding in strijd tusschen de liberalen onderling met art. 192 tot inzet voorkomen, nu kunnen wy gezamenlijk blyven strijden voor de openbare school. Daarveor onze dankbaarheid en onze hulde. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD. Belangstelling in Duitschland en Oostenrijk voor de Amerikaansche league to enforce peace. In een artikel in het Weensche Weekblad „Die Woge" van 25 November, getiteld „Der Weltfriedenbund" schrijft E. W. Zen ker over de rede van Grey en melding ma kende van den Amerikaanschen Vredesbond waarvan Grey heeft gesproken, zegt de schrijver: „In de tegenwoordige omstandig heden, waarin door de Engelsche blokkade het verkeer met de nieuwe wereld zoo vol komen is verbroken, kennen wij natuurlijk de voorstellen van deze Amerikaansche League niet", reden waarom maar als uit gangspunt wordt aangenomen het Minimum- Programma van de Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede, daar zooals de schrijver terecht veronderstelt, deze beide programma's wel zoo ongeveer gelijk zullen zijn. In dit verband mag vermeld worden.dat niet alleen Dr. Alfred H. Fried in de Friedens- warte van October uitvoerig dit Programma weergeeft, maar dat thans blijkbaar in de landen der Centrale Mogendheden een zoo danige belangstelling voor deze Amerikaan sche League begint te ontstaan dat ook de Redactie van den Berliner Lokal Anzeiger het noodig heeft geoordeeld, zyn lezers vol ledig omtrent het doel van deze Vereeniging in te lichten. Met een verwijzing naar de woorden van Lord Grey deelt de Redactie van dit blad mede, zich om inlichtingen geweud te heb ben tot den heer J. Wolf Jr., Voorzitter van de Amerikaansche Handelskamer te Berlijn, een der medeoprichters van de League, en geeft vervolgens de verkregen inlichtingen zeer uitvoerig weer. De heer Wolf begon met er aan te her inneren, hoe op 17 Juui 1915 te Philadel phia door ongeveer 100 Amerikanen van allerlei kringen deze League werd opgericht. deren. Zoo, gevoelt ge u nu niet beter? nu zal ik u maar vast wat soep geven, want ge behoeft dat niet in te zwelgen, zooals Leendert dat soms doen moet. Ach! als ik aan Van Brund denk! Hij schijnt zulk een goed mensch te zjjnik heb met hem en zijne arme moeder zeer te doen. Vriendelijker vrouw dan zjj is er op de wereld niet. En hij ook, zeide Ellen. Zoo, dat kan wel zijn, zeide Juffrouw Jean- nette; maar ik ken hem zoo niet; hoe het ook zij, iedereen spreekt goed van hem, voor zooveel ik weet; hij is een braaf mensch. Het rijden had Ellen, in weerwil van hare droefheid en angst, toch hongerig gemaakt. Zij zag dus met genoegen, dat hare vriendelijke gastvrouw een diep bord en een tinnen lepel nam, het deksel behoedzaam van den pot aflicht te, opdat er geen druppels op den haard zouden vallen, en een bord vol opschepte van die lekkere boerenpot, die Ellen onder den naam van brood soep bek- nd was, en die heerlijk smaakte. Juist kwam de dokter binnen, en zeide, dal hjj terstond naar Van Brund zou gaan, zoodra hjj bjj Juffrouw Sibnorth geweest was; dat zou geene minuut duren. Ellen was van plan in zijn gezelschap terug te rjjden; toen zjj dus gedaan had met eten, wachtte zjj slechts op hem. Maar de eene minuut verliep na de andere, er whren reeds twintig minuten verloopen; zij wachtte met ongeduld, maar hjj kwam niet. Ik zal li wel zeggen, hoe het is, zeide zjjne zuster, hij is zonder te eten heengegaan en zal Evenmin als de internationale „Centrale Organisatie voor een Duurzame Vrede" wil ook deze League zich mengen inden tegen- woordigen strijd. Zy wil slechts beginselen verkondigen, die tot vermyding van toe komstige oorlogen zullen kunnen leiden. Deze beginselen houden in hoofdzaak in, dat de staten zich in de toekomst zullen moeten verbinden, geschillen aan een vreed zame wyze van beslechting te onderwerpen en ekonotnische en militaire maatregelen te nemen tegen diegene onder hen die vij andelijk optreedt tegenover een der mede- onderteekenaarsof oorlog verklaart alvorens het geschil aan arbitrage of bemiddeling te hebben onderworpen. Als toelichting hierop sprak de heer Wolf „Deze beginselen zyn ontstaan uit de over tuiging, dat slechts enkele grootmogendhe den deze hebben aan te nemen om oorlogen in het vervolg zoo goed als onmogelijk te nraken. Want, er zal toch waarschijnlijk wel geen staat zijn, die het zou wagen een anderen aan te vallen, wanneer vaststaat, dat dan alle andere onderteekenaars te sa men met hun gansche macht zich tegen den aanvaller zullen keeren". Aan het einde van zijn verklaring herin nerde de heer Wolf aan de instemming welke de League van Wilson,Taft en Hughes heeft mogen ondervinden, gelyk dit reeds uit de rede van Lord Grey algemeen bekend is geworden. De val van minister Van Gijn. In „De Standaard" schrijft dr. Kuyper over de verwerping der Successiewet, dat de „antirevolutionnaire party ten deze geen verantwoordelijkheid draagt", omdat „blij kens de stemming blijkt slechts één anti- revolutionnair aan de verwerping deelnam..' Dit is onjuist. Niet één, maar drie antirevolutionnairen hebben tegengestemd, n.l. de heeren v. d. Berg, Franssen en Van Hardenbroek. Bovendien zijn twee vooraanstaande anti revolutionnairen vlak voor de stemming weg- geloopen, de heeren Colijn en Bavinck, zoo dat ook zy wel degelijk verantwoordelijk heid dragen voor den uitslag. Bovendien was er nog een zéér vooraan staande antirevolutionnair, die door zijn af wezigheid indirect aan het votum meewerkte, n.l. de heer... Kuyper, en deze had vermoede lijk de zaak met een paar woorden kunnen veranderen, als hij gewild had. De poging van den slimmen staatsman uit de Kanaalstraat, om zijn party van de mede verantwoordelijkheid schoon te wasschen, zal dus niet gelukken, maar toont op zichzelf reeds genoegzaam aan, welk een grove fout de meerderheid beging. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt omtrent de crisis: Naar wjj meenen te weten, zal de moei lijkheid, geschapen door het votum der Eer ste Kamer nopens de wijziging van de Successiewet, zeer binnenkort een oplossing vinden, waarby zyn wy wel ingelicht - het behoud van mr. Van Gy'n als minister van financiën mag verwacht worden. Door gebrek uit Duitschland verdreven OLDENZAAL, 4 Dec. Heden kwam hier uit Leipzig, waar haar man in een fabriek werkt, aan een vrouw met 5 kindertjes, van een half tot negen jaar oud. Ze verkeerde met haar kleuters in zeer behoeftige omstan digheden. Voor haar kleinste had ze in Duitschland zelfs geen druppel melk kunnen bekomen. Door de goeie zorgen van den heer Hofman, van de grenspolitie, werden haar reisbiljetten verstrekt naar haar ge boorteplaats Utrecht. Gebrek aan de nood zakelijkste levensbehoeften had haar doen besluiten, naar haar moeder alhier terug te keeren. Haar man was in Leipzig gebleven, ofschoon hij slechts 2 k 3 dagen per week werk had. Eenige aanwezigen gaven haar wat reisgeld en verschaften haar eten voor blijde zijn, dat hij nu gelegenheid heeft, dit bjj Juffrouw Hitchcock te kunnen doen. Zoo is het, mijne lieve; ge zult dus alleen naar huis moeten rjjden. Het spijt mij waarlijk. Als ge tot vanavond kondt wachten, zou ik zien te maken, dat de dokter met u meeging. Neem u maar goed in acht, myne lieve. Kunt ge niet bljjven, totdat het wat koeler wordt? Kom mij toch spoedig eens weder bezoeken, maar ge moet niet meer zoo alleen komen I Goeden dag! Ik wenschte, dat ik u hier kon houden. Zjj ging naar de deur om haar te paard te zien stjjgen, glimlachte en knikte haar vaarwel Éllen was ruimer van hart, nu zij hare bood schap verricht had; en toen zij de stad achter zich had en zich weder in het veld bevond, was zjj minder beschroomd dan vroeger; zjj ging naar huis; dat maakte een groot verschil, en iedere stap bracht haar nader. Ik ben toch maar hljjde, dat ik het gedaan heb. maar ik hoop, dut ik nooit weder zoo iets zal behoeven te doen. Ik ben echter blijde, dat ik gegaan hen. Zjj was nauwelijks de kleine brug over/ereden. of zij zag iemand, die haar hel hart in de schoe nen deed zinken. Het was Mjjnhcer Saunders, die tegen een hoorn zat te leunen. Wat bewoog hem, op dien tijd van den dag daar te komen? Een zeker iets zeide haar, dat, wanneer zjj hem slechts voorbij kon komen, zjj aar een gevaar ontsnappen zou. Zjj meende langs hem te rjjden zonder te laten hljjkon, dat zy hem zag, en gaf Bruintje een licht tikje om hem sneller te doen loopen. Toen zjj echter naderbjj zwam, stond haar en haar kinderen, die schreideH van honger. Een vlam uit den grond. Een boerenarbeider die te Winschoten, Oosteinde, eeD sloot groef,v zag den electri- schen kabel voor een boomwortel aan. Hy kapte hem door met een bjjl en sloeg in vlammen gehuld achterover. Dank zjj den houten steel bleef de tnan zoo goed als onge deeld. Men seinde terstond naar de provinciale electrische centrale te Groningen, daar de gemeenten Beerta, Finsterwolde en Nieuwe- Schans thans van licht verstoken zyn. Hoe lang zal deze onthouding duren Een staking. Wegens verhoogiug van den bierprys van 6 op 8 cent per glas hebben de bierdrinkers te uemert besloten het bier- drinken voorloopig te staken. Eerste Kamer-verkiezing. GRONINGEN, 5 Dec. De Staten van Gro ningen kozen tot Eerste Kamerlid J. B. Westerdyk (vryz.-democraat), voorzitter van den Groninger Landbouwbond, oud-Gedepu teerde, te Uithuizermeden, met 23 van de 44 stemmen. De heer Westerdyk is bjj de besturen onzer Boerenleenbanken wel bekend als voorzitter van den Raad van Toezicht der Centrale te Utrecht en eminent leider der jaarljjksche algemeene vergadering. In gevaar brengen van onze neutraliteit. ROTTERDAM, 5 Dec. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen Jacob Dirkzwager, en den Dutschen stuurman Hansen, tegen wie op 21 Nov. j.l. respec tievelijk 6 en 3 maanden gevangenisstraf was geëischt. De rechtbank veroordeelde Jacob Dirk zwager tot een jaar en 3 maanden en Hansen tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens het ingevaar brengen van onze neutraliteit. Mislukte surprise. Heden werd op ons bureau een rolletje nummers van ons blad bezorgd, dat keurig verpakt in een strookje papier de reis had moeten ondernemen naar een dame in Dus- seldorf. Oogenschynlyk was het onschuldig, wel woog het een beetje zwaar en de fran keering was ook te hoog voor die enkele nummers. Dit zal de ambtenaren ook zyn opgeval len en een onderzoek bleek het vermoeden te bevestigen. Midden in het rolletje kranten waren eenige onzen spek gestoken, waar voor men een deel van de binnenste bladen netjes hid weggeknipt. Daar de uitvoer van deze etenswaar ver boden is en de afzender geen naam had vermeld, werd de verzending aangehouden en naar ons bureau gezonden. Een mislukte St. Nicolaas-surprise(N. R. Ct.) Schel viseh. Uit IJmuiden wordt bericht: Dinsdagmorgen is namens de rijkscom missie van toezicht op de Zeevisscherij- vereeniging een party visch in de ryksvisch- hallen te IJmuiden in beslag genomen krachtens de Onteigeningswet, en er is proces verbaal opgemaakt tegen drie schip pers van stoomtreilers, wegens het plegen van handelingen in strijd met de Distributie- wet. Het was den ambtenaren in de hallen en den secretaris der rijkscommissie opgevallen, dat sedert eenigen tya de kleine schelvisch, de z.g. brandschel viseb, ook wel piepers genaamd, door eenige stoomtreilers in min derwaardigen toestand werd aangebracht, dat wil zeggen schaars van ijs voorzien, ongestript, dus niet van de ingewanden ont daan Deze vischsoort, die in hoofdzaak wordt gebruikt voor de distributie van regeeringsvisch in ons land, zag er dan onsmakelijk uit en kon door de rijkscom missie niet voor de distributie gebruikt worden. Het bleek, dat deze visch, voor uitvoer Saunders op, plaatste zich op het midden van den weg, greep haar hit bjj den toom en ver traagde daardoor diens stap, zoodat hjj in staat was, tot Ellens onuilsprekeljjken angst, er naast te blijven loopen. Waar zijt ge zoolang gebleven? zeide bij. Ik heb reeds-al dien tyd naar u uilgezien. Hadt ge zooveel moeite den dokier te vinden? Ik bid u, laat mjjn paard los, zeide Ellen, terwijl haar hart geweldig klopte; ik moet schie lijk naar huis. houd mjj toch niet np. O. ik moet u eerst een weinig zien rijden, zeide Saunders; ge hebt toch niet zulk een iiaast om van mjj weg te komen, niet waar? Ellen zweeg. Het is al lang geleden, sedert ik u het laatst gezien heb, zeide hjj; hoe heeft het meri nos zich gehouden? Ellen durfde zjjn gelaat niet aanzien, en zag dus de uitdrukking niet, die met deze woorden vergezeld gine; zjj gevoelde haar echter. Het heeft zich zeer goed gehouden, zeide zij; maar ik verlang zeer naar huis te gaan, ik bid u, laat. mjj dus vrjj. Nog niet, nog niet. zeide hjj; o neen, nog niet. Ik wil eerst wat met u praten: hoe hebt ge toch zulk een haast? Ib ben niet voorniet hier gekomen; denkt ge. dat ik hier al dien tjjd voor niets heb staan wachten? Ellen wist niet, wat zjj zeggen zou; haar hart klopte' van nameloozen angst bij de gedachte, hoe zjj ooit van hem bevrjjd zou worden. Maar dat was er nu nog verre afl naar Duitschland verkocht, belangrijk hoo- ger prijzen opbracht, dan de regeering be taalt. Deze geeft f 22 per honderd pond, en voor uitvoer werden prijzen van f 35 tot f 38 besteed. Zoowel uit deze feiten als uit uitlatingen van enkele belanghebbenden kreeg de rijkscommissie deovertuiging.dat hier opzet in het spel was, en dat op die wyze de distributie van regeeringsvisch ernstig bemoeiiykt werd. Om aan deze praktijken een eind te maken, werd namens de regeering heden morgen zonder voorafgaande waarschuwing een krasse maatregel genomen; nu er weer veel kleine schelvisch in minder deugde- lyken staat werd aangevoerd, heeft de secre taris der rijkscommissie zooveel schelvisch van de groote soort onteigend als voor de distributie noodig was, tegen den prysvan f 22 de honderd pond, die geldt voor de kleinste schelvisch. Natuurlijk is dit een nadeel voor de aanvoerders, doch men hoopt door dezen forschen maatregel het kwaad te verhelpen. Ongelukken. HAARLEM, 6 Dec. In de centrale werk plaats der H. IJ.S. M. alhier kon de bestuur der van een locomotief, die onder stoom stond om binnengebracht te worden, de machine niet meer tot stilstand brengen. De locomo tief reed in de stelplaats, door drie deuren heen en viel daarna bjj het verzonken spoor in de diepte. De man op de machine bekwam geen letsel, doch de ketelmaker de Vogel kreeg een klap van een deur van de locomotief, waardoor hij een enkel brak. Overreden en gedood. SN EEK, I Dec. Onder het naburige Eester- ga had gisteren een treurig ongeluk plaats. De 34-jarige gehuwde arbeider R. H. uit Lem mer viel, doordat de twee voor zyn wagen gespannen paarden op hol sloegen, van den bok. De ongelukkige, die de wielen over het hoofd kreeg, was onmiddellijk dood. Hy laat een weduwe en 4 jonge kinderen achter. Locomotief ontspoord. 's-GRAVENHAGE, 6 Dec. Mogelyk tenge volge van het te vroeg verzetten van een wissel is hedenmiddag op het stationsempla cement der Staatsspoor te 's-Gravenhage een zware locomotief ontspoord. De machine, kort geleden met een trein binnengekomen en gekeerd, reed terug naar de loods, om een tot vertrek bestemden trein vöór te rijden. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor en er ontstond vrijwel geen vertraging, daar het geval zich voordeed op een z.g. vrij spoor. Afgebrand. EMMEN,6 Dec. Gisteravond brandde door het omslaan van de brandende petroleum lamp, die men bezig was te vullen, de woning van den heer G. de Lange te Zuid Barge, tot den grond toe af. De kinderen konden slechts met groote moeite uit het brandende huis worden gered. De man beliep ernstige brandwonden aan de voeten. Van den inboe del werd niets gered. Verzekering dekt de schade. Inbraak. BRUNSSUM, 5 Dec. Hedenmorgen werden door de politie aangehouden de gebr. D., Duitsche deserteurs, welke Zondag bij den heer Reimersdal, aan de Schryversheide, hadden ingebroken, door aan do achterzijde van het huis een ruit in te drukken. Met een mes werd een kast opengebroken en het daarin aanwezige geld ontvreemd, ten bedrage van ruim 1000 mark enf300Neder- landsch geld. De politie arresteerde eerst den ongehuwden D. in zyn kosthuis. Deze beken de den diefstal en overhandigde aan de politie 1000 Mark, terwijl bjj verklaarde, dat zijn gehuwde broeder, die in de kolonie woonde, de f 300 had meegenomen. Toen deze werd aangehouden, verklaarde hjj van den diefstal niets te weten, terwy'l geen geld by hem werd gevonden. Een huiszoeking had even min resultaat. Wiens paard is dat, waarop ge zit? Het mjjne, zeide Ellen. Het is niet het uwel Dat is maar een praatje. Daar geloof ik niets van, het zal u dus niet hinderen, als ik hem een weinig aanzet.' ik moet eens zien, of ge goed te paard kunt zitten Terwijl Saunders deze woorden sprak, stak hij zjjn arm door den teugel, voerde den hit ter zijde van den weg, waar veel hoog heestergewas groeide, en sneed zich daar, niet zonder veel moeite, een lang sterk takje af. Zie eens! Wat denkt ge hiervan en sloeg er een paar malen mee in hel rond. om de buig zaamheid en de taaiheid te beproeven; gelijkt het niet volkomen op eene zweep? Nu zullen wy eens zien, hoe hjj loopen zal! Ik bid li, doe er toch niets mee, zeide Ellen ernstig; ik sla hem nooit met eene zweep, hjj is er niet aan gewoon, och doe het toch niet! O. wjj zullen hem er maar even meeslaan, zeide Saunders koeltjes; ik wil eens zien, hoe ge er op blijft zitten, ik zal hem een weinig laten springen. Hjj gaf het paard met het takje een jicht tikje tegen de hielen, genoeg om hem te hinde ren, zonder hem evenwel te bezceren. (Wordt vervolgd).

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 2