Binnenland. Buitenland. vragen: Hoe zou dat anders hebben gekund, de onderwyzerasalasissen waren absoluut onvoldoende, ten minste de meerderheid daarvan, vóór den oorlog-, nu de oorlogs toestand de pryzen der levensmiddelen zoo hoog heeft opgedreven, zijn ze ,vaak jam merlijk, en dat wordt niet door duurtetoe- slagen verholpen. En ook vele hoofden ten plattenlande verkeeren in treurige omstan digheden, al zouden dan ook de gemeente raden van die gemeenten, waarin veel oor logswinstmakers zitten, dezen gemakkelijk kunnen helpen, maar zij doen het lekker niet. De urgentie staat dus vast van verhooging der salarissen daarover dus geen woord meer. Toch treft het, dat de twee Kamer leden en de oud-minister, die in deze meeting optraden, hoewel allen de urgentie erken nende, zich met groote reserve hebben uit gelaten dat zij, zooals te verwachten was, gerekend hebben met de enorme offers, die in deze tijden van de schatkist worden ge vraagd dat zij begrijpen, dat, als de Re geering haar non possumus in dezen zou laten hooren, het geval uiterst moeilijk wordt. Wy meenen echter, dat de Kamer veel kon doen om de Regeering te over tuigen, dat zy' in deze niet langer werkeloos mag blijven. En wel, door algemeenen aan drang om de salarissen der onderwijzers te verhoogen. Wy hebben zeker met den ern- stigen flnancieelen toestand te rekenen, maar niet minder met het op peil houden van onze geestelijke welvaart. En die blijft niet op peil, ais men duizenden onderwijzers tot paupers maakt, Art. 192 der Grondwet. Met 80 stemmen vóór en slechts één tegen is het onderwijsartikel aangenomen, zooals het tenslotte door den Minister was gewijzigd. Het voor velen onverwachte is dus toch gebeurd. Otto en van Wijnbergen en Eerdmans en van der Molen (welk een tegenstellingen roepen deze namen in het geheugen op) zijn tenslotte gearmd opgetrokken naar de bruiloft der bevrediging. Wel niet geest driftig, maar het ging toch. Slechts de nestor Lieftinck was niet te vermurwen. De verbeteringen, die het ontwerp in het laatste stadium der debatten heeft onder gaan, zyn dan toch nog grooter, deels te danken aan hem, die dit niet meer mocht belevenaan Tydemanwiens geest leiding en stuur gaf aan de oppositie en den minister ten slotte bereid vond aan de bezwaren toe te geven. Het artikel luidt nu: 1. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwys is vrij, be houdens het toezicht der Overheid, en bo vendien, voor zoover het algemeen vormend zoowel lager als middelbaar onderwys be treft, behoudens het onderzoek, naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer; het een en ander door de wet te regelen. 3. Het openbaar onderwys wordt, met eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen, door de wet geregeld. 4. In elke gemeente wordt van overheids wege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwys gegeven in een genoegzaam aantal scholen. 5 Volgens by de wet te stellen regels kan afwijking van deze bepaling worden toege laten, mits tot het ontvangen van zoodanig onderwys gelegenheid wordt gegeven. 6. De scholen van deugdelykheid, aan het geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwys te stellen, worden by de wet geregeld, met inachtneming, voor zoover het bijzonder onderwys betreft, van de vrijheid van richting. 7. Deze eischen worden voor het alge meen vormend lager onderwys zoodanig geregeld, dat de deugdelykheid van het ge heel uit de openbare kas bekostigd byzonder onderwys en van het openbare onderwys even afdoende wordt gewaarborgd. 8. By die regeling wordt met name de vryheid van het byzonder onderwys betref fende de keuze der leermiddelen en de aanstelling der onderwyzers geëerbiedigd. 9. Het byzonder algemeen vormend lager onderwys, dat aan de by de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar denzelfden maatstaf als het openbaar on derwys uit de openbare kas bekostigd. De wet stelt de voorwaarden vast, waarop voor het byzonder algemeen vormend middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs bijdragen uit de openbare kas worden verleend. 10. De Koning doet jaarlyks van den staat van het onderwys aan de Staten Generaal verslag geven. Waarschijnlijk bevangen door de politiek, heeft geen der Kamerleden gemerkt, dat de op het laatste oogenblik ingevoegde woorden met name in al. 8 op de verkeerde plaats terecht gekomen zyn en hadden moeten staan achter: onderwijs. Waarschijnlijk is dit by de eindstemming nog te herstellenhet ia slechts een fout in den zinsbouw. Toch een H. B. S. te Oud-Beyerland. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, had, nadat de gemeenteraad van Oud-Bey er- land geweigerd had tot stichting van een Ryks H. B. S. te dier plaats mede te wer ken, de minister van binnenlandsche zaken aan eenige gemeenten in de omgeving ge vraagd, of zy op zyn voorwaarden de school in hun gemeenten gevestigd wenschten te zien, waarop de gemeenteraden van Nu- mansdorp en Stryen bevestigend antwoord den. De voorstanders te dezer plaatse gaven den moed nog niet op. Het geld, dat de minister vroeg, brachten de voorstanders der H. B. S. vrijwillig bij elkaar; zy depo neerden het ten kantore van den heer A. Koopman, kassier te Oud-Beijerland, waarna zij nogmaals een poging by den minister deden. Zaterdag kwam het bericht, dat de mi nister na nader overleg besloten had, dat de school te Oud-Beyerland zal worden ge vestigd. (N. v. d. D.) Terbouw van vlas. Betreffende den verbouw van vlas heeft de minister van landbouw op een verzoek van de afd. Tiel der Geldersche-Overyselsche Maatschappij van Landbouw meegedeeld, dat de burgemeesters slechts een vergun ningsbewijs mogen afgeven voor die bedrij ven, waarin in 1913, 1914 en 1915 vlas is verbouwd en slechts voor de oppervlakte, welke in die jaren gemiddeld er mee was bezet. Steenkolen. Naar men ons meldt, heeft Duitschland te kennen gegeven, den uitvoer van steen kolen in beperkte hoeveelheid naar ons land nog te willen toestaan, mits hier te lande de grootst mogelijke zuinigheid in het ge bruik van kolen wordt betracht. De van het bureel van den groepscomman dant te Naarden gestolen geldkist, waarin 1 9000, is teruggevonden. Het is den dief of dieven vermoedelijk niet gelukt de zware ijzeren kast te openen, zoodat ook de inhoud weder terecht is. De kist is teruggevonden in het bastion waar het groepsstafkwartier gevestigd is, begraven in een Aravero, doch zóó weinig oordeelkundig, dat het terugvin den weinig moeite gekost heeft. Klompen. Ten einde het mogelijk te maken, dat in de behoefte aan klompen hier te lande tegen niet te hoogen prijs kon worden voorzien, is door de regeering bij kon. besluit van 5 October jl. (St.bl. no. 465) een verbod tot uitvoer van deze artikelen uitgevaardigd. Hierdoor zou de geheele productie aan klom pen voor het binneland beschikbaar blyven en derhalve mocht verwacht worden, dat klompen tegen billijken prijs zouden worden aangeboden. Echter is deze verwachting niet bewaarheid, zoodat blykbaardoorenkele personen voorraden klompen worden vast gehouden, in de hoop, dat te eeniger tijd een vergunning tot uitvoer van dit artikel zou worden verleend en dat dan tegen hooge prijzen in het buitenland een afzetgebied zou kunnen worden gevonden. In verband hiermede wordt thans nog eens ter algemeene kennis gebracht, dat opheffing van het uitvoerverbod van klom pen is uitgesloten. Houders van voorraden klompen wordt dan ook in hun eigen belang aangeraden deze niet met speculatieve be doelingen op te houden. Mocht blyken.dat de prys van klompen niet weldra lager wordt, dan zal de regeering verplicht zijn, krachtens de bepalingen der distributiewet in te grijpen ten aanzien van hen die zich aan vasthouden van voorraden schuldig maken. (St.ct.) Droogen van peen en knolrapen. Daar de drogerijen ook deze artikelen verwerken en voor export geschikt maken, heeft de rijks-commissie van toezicht op de VereenigingGroenten-Centrale weer moeten ingrijpen en daarom aan de veilingsbestu- ren medegedeeld, dat voorloopig het drogen van peen en koolrapen is verboden, tenzij de peen afkomstig is uit ten uitvoer toege laten partyen fijne peen, of de peen en knol rapen tot partijen behooren, die op andere wijze niet tot waarde kunnen gebracht worden. In dit laatste geval moet voor elke party afzonderlijk toestemming worden gevraagd, en na onderzoek door de Groente-Centrale zyn verkregen. De aanvragen daartoe en de eventueele toestemming geschieden schriftelijk. De partyen peen en knolrapen, die reeds op de droogfabrieken aanwezig zyn, mogen nog verwerkt worden, mits de grootte dier partijen terstond aan de rijks commissie en de Groenten-Centrale worde opgegeven. Kolen. Naar wy vernemen, gaat onze regeering schepen opeischen om kolen in Engeland te halen. Het stoomschip Ambon, van de Mij. Nederland, dat te Rotterdam gereed lag om naar Indië te vertrekken, heeft de bunkerkolen moeten lossen en moet thans voor de regeering kolen in Engeland gaan halen. Reizigers van Duitschland. ZE VEN AAR, 28 Nov. De Duitschers treden nu extra streng op tegen de naar ons land reizende passagiers, die hier komen eten. Dag in dag uit kwamen tot dusverre gere geld honderden personen, zoowel Duitschers als Hollanders uit de grensplaatsen naar hier, ten einde wat te kunnen eten. Velen dezer lieden voerden boter van hier uit met consent. Na de inbeslagnemingen te Eiten vorige week van wege de Z. E. G. worden alle dergelijke passagiers vóór hun vertrek naar hier, aan de grens gevisiteerd. Nu wil men hun ook beletten, om hier te komen eten. Blijkbaar plaatsen de Duitsche mili tairen zich op het standpunt, dat de naar hier komenden het ook maar, evengoed als zy zeiven, buiten goed voedsel moeten stellen. Want velen hunner is te Elten aan gezegd, dat het dagelyksch heen- en weer reizen uit is. Éénmaal 's weeks wordt dit nu nog toegestaan. Dus zes dagen honger lyden en een dag zich te goed doen. Paardenbeulen BUSSUM. De politie alhier arresteerde onder hevig verzet de vrachtrijders C. O. en N. O. In staat van dronkenschap hadden zy een 's morgens te Amsterdam gekocht paard zoodanig afgebeuld en gemarteld, dat het arme dier eindelijk dood neerviel. Een twee tal agenten van politie liep by de arrestatie ernstige klappen op. Op lieeterdaud betrapt. BUIKSLOOT, 28 Nov. Sedert eenigen tijd vermiste een arbeidersvrouw alhier herhaal de malen kleine sommen gelds, zonder dat ze kon vermoeden, wie den diefstal pleegde. Ze bracht de politie van het feit in kennis, ten gevolge waarvan de gemeente-veldwach ter zich eenige malen verdekt opstelde in haar woning. Maandagmorgen deed hy dit weer. Toen de vrouw haar woning haa ver laten om de geit te gaan melken, kwam een buurvrouw, juffrouw M., de kamer bin nen en haalde uit de lade eener kast een portemonnaie, waaruit ze een paar guldens nam. Ze wilde zich daarmede verwijderen, maar de veldwachter kwam nu te voorschijn en arresteerde haar. Dadelijk bekende ze reeds meermalen iets te hebben weggenomen. Smokkelen. GENNEP, 29 Nov. Aan het station Schijn- del weiden veelvuldig honden in hokken afkomstig van Breugel, aangeboden ter ver zending naar Duitschland. Toen nu dezer dagen een uitvoerverbod kwam en tengevolge daarvan een hond zóó lang aan het station Schyndel moest-ver toeven, dat de chef zich over het dier er barmde, kwam men tot de ontdekking, dat het hok was voorzien van een dubbelen bodem en deze ruimte was opgevuld met spek. Hoeveel malen was deze truc al gelukt De toestand in Roemenië. Volgens berichten in Russische bladen vlucht de burgelijke bevolking in Roemenië in steeds grooter scharen van de bedreigde punten weg. In Boekarest zyn voor de komende veertien dagen alle spoorwegkaar tjes verkocht. De vreemdelingen vluchten over de Russische spoorlijnen naar Engeland en Frankrijk. Vermogende Roemeniërs gaan naar Odessa, KisjenefofKiëf. Anderen trek ken naar hun stamgenooten in Bessarabië, waar reeds uitgestrekte barakken voor deze vluchtelingen in gereedheid gebracht zyn. De meesten vluchten weg uit vrees voor de lucht-aanvallen, die onafgbroken voortgezet worden. Het grootste deel der parlementsle den bevindt zich reeds in Jassy, de nieuwe residentie, die trouwens zoo ovetvol is, dat velen onder den blooten hemel moeten sla pen. De universiteit en de verschillende scholen zijn er tot hospitalen ingericht. Alle archieven en kostbaarheden zijn uit Boekarest weggehaald en elders geborgen. Het bekende blad Le Journal des Balcans verschijnt voortaan in Odessa. President Steyn overleden. Een der leidende personen uit Zuid-Afrika, de gewezen president van den Oranje-Vrij staat. Mart. Th. Steyn is op60-jarigen leef tijd, te Bloemfontein overleden. Hij had in Zuid-Afrika aller vertrouwen omtrent zijn eerlijke bedoelingen en zelfs zijn tegenstanders spraken steeds met eer bied van hem. De steenkolennood. Het gebrek aan steenkolen zoowel voor de gasfabricage als voor de andere indus trieën moet, naar van welingelichte bron uit Duitschland wordt bericht, het gevolg zijn van een tydelyk gebrek aan vervoer middelen. Een groot getal locomotieven en goederenwagens is noodig voor het trans port voor de benoodigdheden voor de ver- schillendo fronten, terwijl thans bovendien het vervoer van beetwortelen naar de sui kerfabrieken en van aardappelen naar de fabriekscentra zooveel materiaal eischt, dat een tijdelijke storing in het geregeld vetvoer niet is te vermijden. Bovendien ontbreken de noodige arbeidskrachten voor het spoedig laden en lossen der wagens, zoodat voor gansche treinen van goederenwagens geen handen genoeg aanwezig zijn. Thans wordt reeds ten deele in de laatste behoefte voor zien door de leerlingen der hoogste klassen van de scholen aan het laad- en loswerk te zetten, waardoor spoedig weder meer wagons voor het verkeer vrijkomen. Oe Zeppelin-aanval op Engeland. De twee neergeschoten Zeppelins. LONDEN. Een aantal vijandelijke lucht schepen naderde Dinsdag de Noord-Oostkust van Engeland tusschen 10 en 11 's avonds. Bommen werden geworpen op verschil lende plaatsen doch de aangerichte schade is gering. Een luchtschip werd door een vlieger aan gevallen en neergeschoten. Het stortte brandend in zee bjj de kust van Durham. Een ander luchtschip kruiste boven het Noordelijk gedeelte van de Mid- landgraafschappen en wierp eenige bommen op verschillende plaatsen. Het luchtschip schijnt beschadigd te zyn, want het laatste gedeelte van den tocht legde het zeer langzaam af. De Zeppelin was niet in staat de kust voor het aanbreken van den dag te bereiken. By de kust van Norfolk was de beman ning er blijkbaar in geslaagd herstellingen aan te brengen, want het luchtschip bewoog zich met groote snelheid in Oostelijke rich ting voort op een hoogte van 8000 voet. Negen mijlen van de kust af werd het door vier machines van de marineluchtdienst en door een gewapenden trawler aangevallen en om kwart voor zevenen neergeschoten. Dit luchtschip stortte in vlammen gehuld neer. Hoe de beide Zeppelins vernield werden. LONDEN. Het luchtschip, dat bij de kust van Durham werd neergeschoten was het eerste, dat men te middernacht zag naderen. Binnen vijf minuten nadat het. werd opge merkt, werd het door de kanonnen getroffen, 't Licht van het brandende luchtschip werd 30 mijlen in den omtrek gezien. Kort nadat de granaten troffen zag men het luchtschip in tweeën breken. De overblijfselen en de bemanning vielen in zee. Het tweede luchtschip, dat by de kust van Norfolk neergeschoten werd, zag men het eerst omstreeks kwart voor zes des morgens. Het voer langzaam en op groote hoogte. Tien minuten later nadat vliegma chines het opgespoord hadden, zag men het luchtschip, dat thans verscheidene mijlen van de kust was, in het midden doorbuigen en als een steen in zee ploffen. Dit luchtschip wierp ongeveer een dozijn bommen over een kleine uitgestrektheid in het Noorden van de Midlands. Opvallend is de snelheid, waarmee de vlammen zich van het eene naar het andere uiteinde van het luchtschip verspreidden. Zoodra het getroffen werd, bijna onmiddellijk nadat de eerste granaat insloeg, verscheen aan het uiteinde van het luchtschip een roode gloed, die zich verspreidde tot het geheele omhulsel één laaiende vuurmassa was. Bijna hetzelfde had in beide gevallen plaats. Het totaal verlies aan Zeppelins gedurende den oorlog is thans 31, beneveris nog 8 luchtschepen van ander type. Hun militaire waarde is tot heden van weinig belang gebleken. LONDEN, 28 Nov. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld: Volgens de laatste berichten over den Zeppelin-raid is de schade zeer gering, hoe wel er meer dan 100 bommen zyn geworpen. Een vrouw stierf van de schrik. Vijf man nen, zeven vrouwen en vier kinderen werden gekwetst. Er zyn 35 huizen beschadigd. Er is geen schade van eenig militair belang aangericht. Het doel van het Duitscbe offensief in Roemenië. LONDEN. De „Times"-correspondent t» Boekarest meldt: Veel krachtige overwegin gen hebben Duitschland er toe geleid, te trachten Roemenië te verpletteren. Econo mische overwegingen nemen hierbij ver moedelijk een eerste plaats in. De wensch naar revanche was ongetwijfeld even sterk, zooals bleek uit de vergeldingsmaatregelen tegen de weerlooze Roemeensche bevolking o.a. door het bombardeeren van onversterkte steden en dorpen en het vermoorden van vreedzame boeren, die op het land arbeid den. De maatregelen worden grootendeels toegeschreven aan de vijandige stemming over het Roemeensch „verraad", zooals die in de Duitsche pers tot uiting kwam. Ook strategische overwegingen spelen een belangrijke rol, voornamelijk de wensch een goede verbinding naar Turkije in het Oosten te hebben langs een anderen weg. Maar het voornaamste doel is de verovering van den rijken korenvoorraad, die Duitsch land voor goruimen tijd van voedsel moet voorzien. De onuitputtelijke voorraad petroleum komt ook goed te pas, vooral voor militaire doeleinden. Duitschland zou hierdoor in staat worden gesteld den oorlog veel langer voort te zetten. Men acht het daarom zeker, dat Duitschland tot eiken prijs in zijn pogingen zal volharden eu zelfs de kanB van ernstige nederlagen aan het Fransche en Russische front zal wagen. In het exploiteeren van de minerale en andere hulpbronnen van de bezette landen toont Duitschland opmerkelijke energie en organisatie-vermogen. InServië worden 'Jans veel kopermijnen geëxploiteerd,grootendeels met, Duitsche machinerieën, terwijl het laten werken van de burgerbevolking aan de ge bruiken der oudheid herinnert.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 6