„VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 2. 18 Nov. 1916 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. i HET RIETGEWAS 99 LANDSTORM-KEURING. JAARKLASSE 1908. C De BURGEMEESTER der gemeente Middelharnis brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1908 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Middelhar nis in de Ambachtsschool op Zaterdag 9 December 1916, 's voormiddags 10 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstorm plichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werke- lijken dienst zyn gekomen en alsdan weder huis waarts worden gezonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke of studie-belangen. Onderwerpen zy zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtige in werke- lijken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsread het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoeld en keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. De landstormplichtige, die meent ongeschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien de gelegenheid aan den Minister van Oorlog ontslag van den dienst plicht te vragen met overlegging van een door twee geneeskundigen afgegeven verklaring ook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk geteekend door één geneeskundige. Van deze ge legenheid kan ook gebruik maken degene, die reeds door den keuringsraad geschikt is verklaard. De handteekening van den geneeskundige op de ver klaring moet gelegaliseerd zyn door den burgemees ter der gemeente, waar de geneeskundige woonplaats heeft. Is de landstormplichtige in het buitenland ge vestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uitoefening van de geneeskunde in het Rijk, waar hij gevestigd is. De verklaring moet dan evenzeer behoorlijk gelegali seerd zijn. De tijd, waarop de landstormplichtigen van de jaar klasse 1908 in werkelijken dienst zullen moeten ko men, zal nader worden bepaald. Behoudens onvoor ziene omstandigheden zal hun opkomst in geen geval nog in dit jaar moeten plaats hebben. De landstormplichtigen kunnen hun wenschen met betrekking tot hun indeeling kenbaar maken aan den Voorzitter van den Keuringsraad. Middelharnis, 15 November 1916. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Verkooping bij inschrijving VAN voor den Van Pallandtspolder te MIDDELHARNIS. MIDDELIIAKNIS- ua ïifcvii i. van der Meide had het ongeluk met zyn flets te vallen en zyn been te breken. De gewezen schipper op de vischsloep Oranje Nassau J. de Koning is benoemd tot schipper op de naar Maassluis verkochte vischsloep Theodora Emmerentia. zoowel wat inhoud als uitbeelding door den Heer en Mevrouw Smidt-Wiarda betreft. „De Vyand Retireert" spande den kroon op het gebied van nietszeggendheid en zinneloos gescherm met groote woorden, als „somber blikkend kanon," „onheilzwangere atmos- pheer" etc. Het lykt ons inziens als vast staande aan te nemen, dat de auteur niet veel benul beeft van een veldslag en van natuurkundige mogelijkheden. Een fel bran dend betonnen fort is toch al zeer curieus. Ons is de clou van Lady Lister's Truc ontgaan, of liever de samenhang der feiten. Misschien ook lag het juist in de bedoeling der auteurs de grootst mogelijke, onsamen hangende nonsens ten tooneele te brengen. Om eerlijk te zijn en niet beschuldigd te kunnen worden van al te zwarte kritiek, moeten we opmerken, dat Jan Wit, de na- tuurmensch, en Kees Kaay, de matroos goed getypeerd waren en ook goed gespeeld wer den. Na de pauze voldeed ons „Na 't Souper" het beste. De in dergelijke gevallen gebrui kelijke houding was plastisch. Goed weerge geven en ook zijn overluide gedachtengang leek ons natuurlijk. Noch toilet, noch gedra gingen van de echtgenoote, waren zooals het op dien tyd en die plaats gewoonlijk zijn. In „De Groene Hagedis" werd „hy" het best gespeeld. Nog eens. Wanneer we na afloop dezer uitvoering de rekening opmaken, dan lijkt hy ons met een nadeelig saldo te sluiten Wel weten wy dat het bestuur, uithoofde van financieele overwegingen, niet het Con certgebouworkest of Verkade over kan laten komen. Er bestaat echter een middenweg, en wat, wanneer die gevolgd werd, aan het publiek aangeboden kan worden, zou zeker meer dan deze vertooning „Kunst" bena deren. Een opmerking zij nog gemaakt. Kan het Bestuur er niet voor zorgeD, dattijdens het spel het hinderlijk bedienen en bestellen aan het buffet gestaakt wordt? Toen de strijd om het fort aan de rivier het hevigst was, werd er achter in de zaal „één bier I" besteld. Slechts wanneer het voor een der vermoeide strijders geweest ware, zou dat er mee door kunnen. Belasting betalen. Wy maken onze lezers er attent op, dat deze maand de grond en personeele belasting moet worden afbe taald, terwijl minstens de helft van de Rijks inkomstenbelasting en van de verdedigings belasting II moet worden voldaan. Naar aanleiding van klachten over 't niet ontvangen van aanslagbiljetten Inkom stenbelasting zij meededeeld, dat belasting schuldigen, die in de vermogensbel. vallen, vermoedelijk eerst begin December hun aanslagbiljet der Rijksinkomstenbel. zullen (ontvangen. Oorlogswinstbelasting. De aangifte biljetten mer oorlogswinstbelasting van bet kantoor JjMiddelharnis moeten deze week worden ingeleverd. I Bij gebreke van de vereischte aangifte Iwordt de belasting verdubbeld. 0 Zitdagen. In de maand Augustus zal in ®bet vervolg door den Rijksontvanger te Middelharnis geen zitdag meer worden ge- Ihouden in de gemeenten Sommelsdijk, ^Dirksland, Herkingen en Melissant. De zoon van P. Boeter had het ongeluk van de wagen te glijden en een wiel over zyn voet te krijgen, waardoor die voet ernstig werd gekneusd. Donderdag had de opzichter der telefoon lijnen den heer de Meesters het ongeluk, gedurende zijn werkzaamheden uit een telefoonpaal te vallen en zich daarbij inwen dig te bezeeren. De vischsloep Paul Kruger werd Don derdag ter keuring naar Vlaardingen over gebracht. Aan de veiling van Donderdag j.l. werden 189 partyen uien en 1 party knol len gebracht, de gemiddelde prijs die werd besteed bedroeg f 6,70 per 50 K.G. Aan de varkensslagers alhier zal tot nadere verandering inplaats van 9, 7 var kens door tusschenkomst der regeering worden verschaft tot een vergoeding van 130 kilogram. Donderdagavond 1.1. had in de zaal van Hotel Meijer plaats de eerste uitvoering der vereeging „Kunstgenot," Ook wij spoedden ons uerwaaats om te genieten van de „kunst" welke naar wy hoopten, daar ten ooge en ten gehoore gebracht zou worden. Het spijt ons te moeten zeggen, dat we teleurgesteld naar huis gingen. Van kunst kon ons inziens dezen avond maar zeer weinig genoten wor den. De nummers voor de pauze waren, mis schien het „Chanson de Marie des Anges" daargelaten, gerust onvoldoende te noemen, SüMMELSDIJK-Woensdag 22 Nov. a.s.zalin de zaal van den heer Spée alhier voor de leden van het Departement tot Nut van 't Alge meen, door den beroemden Nederlandschen schrijver Henri van Boo ven uit Hilversum een lezing worden gehouden. De spreker zal voordragen fragmenten uit eigen werken als „Tropenwee" Sproken en Humoristische Schetsen. We gelooven dat alle leden deze bijzon dere kunstavond zullen bijwonen. Voor het lidmaatschap kan men zich als nog aanmelden bij den Secretaris den heer C. Kolff ACz. te Middelharnis. Voor de tweede maal is tegen S. k., slagersknecht bij J. Leuw alhier, proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en rywielreglement. Dezer dagen werd voor het Diaconie huis der Ned. Herv. Gem. alhier een varken geslacht, wegende 600 pond. Voorwaar een zeldzaamheid. Tot onderwijzer van Bijstand aan de Chr. School te Avezand (Zeeland) is benoemd de heer de Jonge, in gelijke betrekkingaan de Chr. School alhier, doch heeft voor die benoemiDg bedankt. Een afschrift van het kohier van het schoolgeld voor het lager onderwijs over het 4de kwartaal 1916, ligt gedurende vijf maanden van 13 November 1916 tot en met 12 April 1917 ter genseente-secretarie voor een ieder ter lezing. Aan Mej. E. v. d. Vlies is by Kon. besluit van 9 dezer een pensioen verleend van f 327, als hoofdonderwijzeres van de Bewaarschool, en als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L School een pensioen van f 178. Door een puistje op zyn neus open te krabben ontstond bij den wagenmaker M. J. v. D. bloedvergiftiging. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De in de Ned. Herv. Kerk alhier te houden catechisatién zullen plaats hebben voor jongens van 12—16 jaar op Dinsdag avond van 6—7 uur, schoolkinderen van 10 tot 11 en 11 12 uur op Donderdagmorgen. Meisjes van 12-16 jaar Donderdagavond van 6-7 uur, grootere meisjes van 7—8 uur en grootere jongens en gehuwden van 8—9 uur. De heer M. JoppeJz. heeft zyn motor- bootdienst van hier op Rotterdam gedeelte lijk overgegeven aan G. Zoon te Middel harnis, zoodat deze zaak voortaan gecom bineerd zal worden gedreven. De kantoorbediende I. v. d. M. in dienst by de firma M. de Gast alhier had het on geluk van een fiets te vallen en een been te breken. Zonder schriftelijke toestemming van den Minister van L. N. en H. mag geen ry'st, gort en havermout anders worden gebruikt dan voor menschelyk gebruik. Verslag der Vergadering van Koop lieden en Commissionairs in Land bouwproducten, gehouden 15 Nov. 1916, nm. 1 uur in het hotel Spee te Sommelsdijk. De vergadering was druk bezocht; ruim 80 personen uit verschillende gemeenten van het eiland waren tegenwoordig. De heer M. de Haas van Sommelsdijk leidt als voorzitter de besprekingen in. Het doet hem genoegen, dat zoovelen aan den oproep gevolg hebben gegeven en hij spreekt den weDsch uit, dat de besprekingen tot een goed einde mogen leiden. Het doel der vergadering is: Bij de re geering er op aan te dringen, dat wij land bouwproducten kunnen koopenalsvoorheen. Deze mogelijkheid is door de Centrale Groen- tenveiling te Middelharnis onmogelijk ge worden: daar kunnen alleen telers van landbouwartikelen verkoopen aan erkende exporteurs. De tusschenhandel wordt zoodoende uit geschakeld, de schipperij benadeeld en de bestaande beurzen overbodig gemaakt. Toch meent de spreker, dat kooplieden en commissionairs niet zulke nuttelooze menschen in de maatschappij zyn; dat zjj bij het behartigen van hun eigen belangen, toch ook de belangen der maatschappij dienen. Geenszins is het doel te ageeren tegen de Centrale veiling of eenige andere veiling, die zou opgericht kunnen worden. Men wil slechts vrijheid van beweging voor den handel, zoodat dus kooplieden en commis sionairs ook op de veiling kunnen koopen en verkoopen. De voorzitter doet voorlezing van een adres aan de Regeering met de strekking als bovengenoemd. De heer Osseweijer van Oude Tonge wil ook de veiling niet weg hebben, doch vrij heid genieten van koopen by de boeren en op veiling brengen. Nu gaan kleine partijtjes uien van arbei ders voor f 6,— en minder en grootere partijen voor f 6,50 en hooger. De heer Keizer van Herkingen vraagt: waarom mag men aan de veiling niet zelf afmynen of zyn goed ophouden, als het te laag gaat. In Zeeland mag datte Middel harnis niet. Te Tiel is het in den fruithandel ook mogelijk. De heer v. d. Boogert van Oude Tonge acht de veiling te Middelharnis misplaatst Daar is geen handel, het is een doode plaats. Oude Tonge, Dirksland, Sommelsdijk e.a. komen veeleer in aanmerking voor een veiling. Bij een Centrale veiling te Middelharnis hebben de boeren veel meer moeite, kosten en tijdverlies dan by plaatselijke veilingen. Op Tholen heeft men dan ook veilingen te Stavenisse en Tholen, op uiteinden ge legen van het eiland. Osseweijer vindt het ook een bezwaar, dat van de kleinste partijen monster moet ingezonden worden en dat deze niet gecom bineerd mogen worden. De voorzitter stemt in met de sprekers: veilingen zyn slechts levensvatbaar bij beur zen; landbouwers reizen niet zoo graag. Doch wy moeten sober in ons vragen zyn. De landbouwers kunnen hun belangen voor staan. De heer de Gast van Sommelsdijk spreekt zyn verwondering uit over de laksheid van den Plakkeescben Boerenbond, die niets van zich liet hooren, welke maatregelen de re- geering ook nam. De Centrale Veiling kon slechts opgericht worden te Middelharnis door voorweten schap van personen, die N.B. buiten den landbouw staan, geon kennis hebben van plaatselijke gebruiken bij koop en verkoop. De Statuten toonen aan, dat ze door niet- deskundigen zyn in elkaar gezet en goed deels overgenomen van Loosduinen. Men dient toch te weten, dat ajuin ver kocht kan worden met staarten en zonder staarten. De inrichting der Centrale ligt niet aan de Regeering, doch aan de enkele oprichters. De voorzitter herhaalt: het veilingsbestuur kan ons weren. Nu willen we niet langs omwegen ons doel bereiken, doch openlijk voor onze rechten opkomen en deze erkend zien. De heer de Gast raadt aan een vereenigihg van koophandel op te richten. Van den Mi nister en de Groenten-Centrale is niet ge blekenverbod van commissionairs. Hij er kent, dat uitvoer naar het buitenland zon der veiling onmogelijk is. Het gaat dus niet tegen de Centrale Veiling, doch tegen de inrichting, die wijziging behoeft. Nog anderen voeren het woord, doch openen geen nieuwe gezichtspunten. De heer Overdorp van Nieuwe Tonge ver wacht weinig van een request aan den Mi nister. Hij stelt de volgende Motie voor: De algemeene vergadering van 15 dezer der Vereeniging van Flakkeesche Hande laren teSommelsdyk,protesteert ten sterkste tegen de wyze, waarop de Groenten-Centrale den vrijen handel aan banden heeft gelegd, waardoor verscheidene kooplieden en com missionairs broodeloos zullen worden ge maakt, en verzoekt U met den meesten aandrang, bet daarheen te leiden, dat de handelaren en commissionairs de producten, zooals voorheen by de landbouwers kannen koopen en zelf op de veiling kunnen aan bieden. De heer Overdorp deelt mee, te Rotter dam uit goede bron vernomen te hebben, dat plannen in bewerking zyn om den han del met het buitenland geheel in handen te leggen van veiling-vereenigingen, ook in de toekomst. De heer D. Joppe Cz. van Sommelsdijk deelt mee, dat de dorpsvereeniging aldaar reeds stappen deed voor vrijen handel by den Flakkeeschen Boerenbond. De heer Overdorp (Nieuwe Tonge) deelt nog mee, dat aangedrongen is op Algemeene vergadering van den Flakkeeschen Boeren bond en dat veel steun is toegezegd. De motie kon gestuurd worden aan den Minis ter, de Groenten Centrale, den Flakk. Boe renbond en Schuttevaer. De heer Bowman van Sommelsdijk zegt slechts te spreken als gast; hij is geen be langhebbende. Spieker deelt mee met stellig heid vernomen te hebben, dat het volgen van nieuwe banen opzettelijk doel voor de toekomst isVan telers naar exporteurs over de veilingen geen tusschenpersonen. De heer Overdorp deelt nog mee, dat te Middelharnis toch een commissionair kan koopen voor een exporteur. De heer Korvink van Ooltgensplaat vindt het vreemd, dat in Friesland uitvoer voor peen is toegestaan tegen f 4,80 en dat het hier verboden is. Zoo behartigt de Groenten- Centrale toch niet het algemeen belang. Ten slotte wordt besloten tot oprichten der vereeniging; een voorloopig bestuur van 8 personen wordt aangewezen om de voor bereidende werkzaamheden te verrichten en er zal een deputatie worden afgevaar digd naar den Minister om de motie toe te lichten. De voorzitter sluit de vergadering met de beste wenscben voor het slagen der bespro ken plannen. MELISSANT. Uitslag der veiling op 15 November van 6.89.05 Hectare bouwland in den polder Oud Melissant. Koop 1 J. A. Struyk Melissant f1130 2 A. E. Struyk A. E. Struijk M. Both J. A. Struijk M. Both. J. A. Struyk f1130 f1140 f 1100 f1080 f1080 G. G. G. G. G. G. f 1080 p. G, 8 C. Struik Sommelsdijk f 1180 p. G. Totaal f16796 Uitslag der veiling op 15 November van een huis en schuur en tuingrond aan de dorpsstraat te Melissant. Koop 1 huis L. Stolk Dirksland f1660 2 schuur f1200 3 tuingrond f 500 Totaal f3360 Door den Burgemeester is bekend ge maakt dat al het gedorschte graan onverwijld aan het Ryk moet worden geleverd. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv. Kerk zyn tot notabelen der Herv Kerk gekozen A. Groenendijk en C. den Ouden. REKKINGEN- De iandbouwknecht P. B., die met een wagen over het dorp reed, werd er op attent gemaakt dat hy slechts drie wielen aan zyn wagen had. Onderweg schijnt er een wiel afgeloopen te zijn, zonder dat dit werd opgemerkt. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Rijks ontvanger tot hei innen van be lastingen na 1 Januari 1917 zitting zal houden den tweeden Woensdag van iedere maand tusschen 10 en 12 uur voormiddags uitgezonderd de maandeu Januari, Februari, Augustus, September en December. Voor de betrekking van onderwijzer aan de O. L. School hebben zich 2 sollicitan ten aangemeld. Aan de melkieveranciers in deze ge meente wordt ook van rijkswege meiktoe- slag gegeven. De herhalingscursus voor jongens zal een aanvang nemen op Maandag 20 Novem ber a.s. By Kon. Besluit van 9 dezer is aan den brievengaarder C. Witvliet alhier een pensioen verleend van f 442. Op de fairbank alhier werden dit na jaar tot heden circa 5 millioen K.G. bieten

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5