„VOORUIT No. 1. II Nov. 1916 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 99 BEKENDMAKING. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een raadsbesluit dato 2 dezer met bybehoorende teekening, houdende verbod, dat gebouwen worden gebouwd of herbouwd op gronden, die by raadsbesluit van 2 Augustus 1916 zijn aan gewezen als in de naaste toekomst bestemd voor den aanleg van straten, en zulks met wijziging van het verbod, vastgesteld by raadsbesluit dato 3 Maart 1914. Middelharnis, 6 Nov. 1916. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Doordat Donderdagnacht aan boord van het vaartuig „Op hoop van zegen" van sch. A. Goumare, thuisbehoo- rende te Stad aan 't Haringvliet, de kachel buis was gezakt, ontstond in het slaapver trek een kolendamp, die door den schipper en zyn dochter niet was waargenomen. By het ontwaken waren zy zoodanig ongesteld, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Door den burgemeester van Middel harnis wordt bekend gemaakt dat de kohieren No. 3 en 3b den ontvanger ter invordering zyn ter hand gesteld. Vrijdag geraakte een koe van Gebr. Gideon in de kaai. Met veel moeite werd hy met een boot naar de Sommelsdijksche haven geleid en daar op het droge gebracht. Deze week werden voor het eerst 2 schepen met koepeen door de heeren Gous- waard bestemd voor de Jamfabriek bij Breda afgeleverd. Zaterdag zullen hier de eerste aard appelen door tusschenkomst van de regeering worden aangevoerd. Dinsdag a.s. zal de oudste inwoner dezer gemeente de heer A. Koudijzer zyn 99ste geboortedag herdenken. Door de Fransche regeering is aan onze dorpsgenoot den heer J. Reevers eeD bronzen medaille toegekend voor verleende hulp bij het redden van schipbreukelingen van het stoomschip „Euphrate", tijdens hy met het stoomschip „Tambora" de reis naar Indie maakte. P. Kattestaart uit deze gemeente, tijde lijk werkzaam te IJmuiden, had het ongeluk zijn arm zoodanig te klemmen dat hij ge noodzaakt was zijn werkzaamheden neer te leggen. Tot Notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren J. H. Brinkman en C. Nuy. De Oogstcollecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht f313. Te IJmuiden is binnen gekomen de viscbsloep „Oranje Nassau" sch. D. Koster met 3 last haring. SüMMKLSDIJK- Wegens overtreding van de Distributiewet (vervoer van haver naar een andere gemeente) is tegen H.P. alhier, procesverbaal opgemaakt. De prijs van consumptiemelk is voor het tijdvak October 1916 tot April 1917 vast gesteld op 10 cent per liter. Op Dinsdag 14 November a.s. des namid dags 6 7 uur kunnen ten Gemeentehuize alhier de oude broodkaarten tegen nieuwe worden ingewisseld. Zij, die nog geen broodkaart hebben aan gevraagd kunnen voor het tijdvak van 15 November—12 December a.s. nog een kaart bekomen, mits zij zich vóór 12 November a.s. daartoe aanmelden. Door de politie is tegen S. H., slagers knecht alhier, procesverbaal opgemaakt we gens overtreding der motor- en rjjwielwet. Aan L. J. de Graaff en P. de Graaff landbouwers alhier, ia vergunning verleend tot het schieten van ganzen op hunne gron den, liggende onder deze gemeente. Door G. v. d. L. alhier is dezer dagen een knol gedolven, welke ruim 7 K.G. woog. Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente is aan den Heer J. C. de Gast vargunning verleend tot het oprichten van eene groentedrogery op het perceel Sectie B nummer 2073. Zondag 12 November, v.m. 9,45 uur, zal voor de Vryz. Herv. optreden Ds. C. E. Hooijkaas, Rem. Predikant te Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langenweg alhier. DIRKSLAND. Tegen den slager A. L. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 12 dor Distributiewet (maxi mumprijs.) MELISSANT. De Zondag j.l. in de Herv. Kerk gehouden oogstcollecte heeft opge bracht /"266. Bovendien is door de gemeente leden vrijwillig bijgedragen voor de her stelling van de kerk en pastorie f 196,50 en voor aankoop van nieuwe lampen in de kerk ruim f 100. Te zamen, voorwaar een groot bedrag, waarvoor dan ook zoowel diak6neu ais kerkvoogden den milden gevers hunnen oprechten dank betuigen. In plaats van wijlen den heer G. J. Nagtegaal is tot diaken der Herv. Gemeente gekozen de heer Johs. Tieleman. De gemeente-begrooting voor den dienst van 1917 is door den Gemeenteraad vast gesteld in ontvang op f 19908,27 in uitgaaf op f 19892,01 batig saldo f 16,26. HERRINGEN- Het kohier no. 3 derPerso- neele Belasting over het belastingjaar 1916 is invorderbaar verklaard en aan den Rijks- Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. De Gemeenteraad heeft besloten het maximum bedrag van te heffen Hoofdeljjken Omslag te verhoogen tot f 4000. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Gemeen teraad van Herkingen op Vrijdag 3 November 1916 voormiddags te 10 uur. Afwezig de heeren M. Keyzeren R.Brugge- man. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedge keurd. te. Ingekomen stukken Missive van Ged. Staten goedgekeurd terug zendend twee wijzigingen in de Gemeente- begrooting, dienst 1916. Proces-verbaal van opname der boeken en kas van den Gemeente ontvanger waar uit blijkt dat deze in orde waren bevonden met een kassaldo van f 1365,87*/2 en die van het algemeen armbestuur met een kas saldo van f 505,62. 2e. Een verzoek van onderwijzer J. M. Cense den Raad een eervol ontslag uit die betrekking verzoekend tegen 1 Januari 1917 wegens benoeming te Dordrecht. B, en W. stellen voor dit verzoek tot een volgende vergadering aan te houden, waartoe wordt besloten. 3e. Wordt eveneens met algemeene stem men besloten tot het instellen van een levens- middelenbedrijf in yerband met de distribu tiewet, waarvoor een verordening op dat bedrijf wordt vastgesteld. Aan het hoofd van dit bedrijf wordt voorgesteld een salaris te geven van f 50. Tevens zal door hem een borgtocht worden gesteld, waarvan de kosten voor rekening der Gemeente komen. Het voornemen bestaat tot hoofd van dit bedrijf de secretaris te benoemen. Tevens wordt door den Raad machtiging verleend tot het sluiten van overeenkomsten met andere ge- meentep. 4e. Wordt de Gemeentebegrooting voor den dienst 1917 in behandeling genomen en daarna vastgesteld. In gewoon en buitengewone ontvangsten op f 15618,21 «/j In idem uitgaven op f 15446,96 Batig saldo buitengewoon op f 171,251/2 5e. Wordt van B. en W. het maximum bedrag der te heffen hoofdeiijken omslag gebracht op f 4000 en den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud bepaald van f200 op f 250. Conform dit voorstel wordt daartoe be sloten. De agenda afgehandeld zynde sluit de Voorzitter na rondvraag de vergadering. STELLENDAM- Door de garnalenvisschers werd de vorige week aangebracht 9000 kilo garnalen, die alle aan de pellerijen werden afgeleverd tegen 20 cent per K.G. Zaterdag had de visscher W. J. door het uitschieten van een haak, het ongeluk in de haven te vallen. Door middel van een een haak wist men den drenkeling weer aan boord te krijgen. Zaterdagmorgen hing aan een lantaren paal op de Voorstraat alhier een dood big getje met een z.g. biggevischje in den bek en een bordje om den nek, waarop aan den eenen kant stond: Noodkreet, en aan den andere zijde: Geef ons Regeeringsmais. Natuurlijk had het biggetje veel bekjjkseo gaf het aanleiding tot groote vroolükheid en de noodige opmerkingen, 's Middags werd het dier door de politie verwijderd. Deze week stierf van de Gebr. Voge laar onder deze gemeente een kalf, vermoe delijk aan longontsteking. Dinsdag vroegen de garnalen visschers de pellersbazen den prys der garnalen van 20 op 30 cent te brengen. De bazen wei gerden dit en boden 25 cent per kilo. De visschers namen met dezen prijs genoegen. Tegen C. L. alhier iB proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van den landbouwer J. v. d. B. Door W. v. R. is een aanklacht inge diend tegen C. P. te Sommelsdyk, J. D. en W. M. te Dirksland, J. v. O. Fz., J. K. Az. te Stellendam wegens het zich bevinden in zyn schuurtje in den Adrianapolder zonder vergunning. Deze 5 personen dienden tegen A. v. R. een aanklacht in wegens baldadig heid. Tegen J.K. is een aanklacht ingediend wegens vuurtje stoken in bovengenoemd schuurtje. Door C. L. alhier is een aanklacht ingediend tegen J. v. d. B. alhier wegens beleediging. Woensdag werd aan de haven alhier begonnen met het opkoopen van schar en bolk, vermoedelijk voor Duitschland. De visch wordt gezouten en in vaten verpakt, verzonden. Voor schar werd 15 cent per kilo betaald. Woensdag weigerden de bietendragers de schepen te laden tegen den daarvoor vastgestetden prijs van 65 cent per last. Zjj eischten 90 cant per last. Nadat Donderdag de eischen der dragers waren ingewilligd, zyn deze weer aan het werk gegaan. Door den heer M. van der Vlugt, onder wijzer aan de O. L. school alhier, is wegens vertrek naar Rotterdam, ontslag gevraagd tegen 1 Januari a s., welk ontslag is verleend. De Oogstcollecte in de Geref. Kerk alhier, Woensdagavond gehouden, heeftop- gebracht f 170,49»/j. Woensdag staakten aan de pellerij van den heer A. de Jager de pelsters. Zy eischten een verhooging van 25 op 30 cent per K.G. Deze eisch werd echter niet ingewilligd. Later werd het werk weer hervat op den ouden prijs van f 0,25. 15 of meer jaren betaald kunnen worden, maar om dat bedrag op den H. O. te leggen, dat gaat niet. De voorzitter antwoord den spreker, dat zulk een leening nooit wordt goedgekeurd, 't Is al meermalen beproefd. De heer van Seters: Het gaat de draag kracht der gemeente te boven en zyn middel kon beproefd worden. De voorzitter antwoordt nog eens, dat hy vast en zeker weet, dat zoo iets niet wordt goedgekeurd en wenscht over te gaan tot stemming over de Begrooting, zooals deze is vastgesteld. Tot stemming overgaande, wordt de Begrooting aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de Heeren van Seters, Nagtegaal en Roon. Alsnu doet de voorzitter voorlezing van het schrij ven, van Heeren Ged. Staten, daarbij regelende de salarissen van de hierboven genoemde ambtenaren. Volgens dit schrijven moeten de jaarwed den met 1 Januari 1917 zijn als volgt: Bur gemeester f 850, met4driejaarlykschevan f 50, Secretaris, even zoo. Gemeenteont vanger f 600. Wethouders f 47,50 hetgeen een bedrag wordt van f 413 en centen voor het jaar 1917. Daarvoor zal op de Begrooting dus een post moeten komen en wel op den H. O. De heer van Seters stelt voor Ged. Staten te berichten, dat er geen post van ontvangst te stellen is tegenover deze nieuwe uitgaaf en dat de Raad dus dezen post niet op de begrooting wenscht te brengen. Daar de heer Biemond dit voorstel onder steunt, wordt het in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van Heeren Gedeputeerden, daarbij terug zendende de goedgekeurde gemeentereke ning over 1915. Vervolgens wordt voorgelezen een ontslag aanvrage van den Heer M. van der Vlugt, onderwijzer alhier. Ontslag wordt verleend tegen 1 Januari a.s. De openbare vergadering wordt gesloten om over te gaan in geheime zitting ter behan deling der reclames H. O. -™«"e iz .November vm. 9,45 nar, Ds. C. E. Hooijkaas, Rem. Predikaat te Rotterdam, in de zaal' van den heer S. van Leeuwen, aan den Langewee te Sommelsdijk. 6 VERSLAG der vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op en Woensdag 8 Nov. des avonds 6 uttr.egin- Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge-cob!1 meester. 1 Jo- De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen dei vorige vergadering worden gelezen en goed GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. nm. en 's av. Leeskerk. GEREFORM EERDE R «.KR. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. van Velsen Ooltgensplaat vm.en 's av. Dn. Dekker. DOOPSGEZINDE K EK K Ooddorn. Ds. K. iv Rösning gekeurd. De heer Keijzer deelt naar aanleiding der! notulen mede, dat hij den Secretaris heeft gezegd er misschien niet te knnnen wezen tengevolge zyner werkzaamheden. Hadden deze het hem niet belet, dan zou hy op de vergadering zyn geweest. De voorzitter stelt weer aan de orde de Begrooting 1917, en wenscht nogmaals stemming te houden over den post H. O. zooals die in de vergadering van B. en W. is vastgesteld. De rest der begrooting is hetzelfde gebleven. De post H.O. is met f 1150 verhoogd. De heer Holleman vraagt den voorzitter, of niet eerst kunnen worden behandeld de Ingekomen stukken, daar van heeren Ged. Staten een schrijven is ingekomen met betrekking tot de regeling der salarissen van Burgemeester, Secretaris, Wethouders en Gemeente-ontvanger. Daar de gevraagde verhooging dezer sala rissen plm. f 400 bedraagt en er geen post van ontvangsten voor deze verhooging is aan te wyzen, zou hy liever zien, dat eerst de ingekomen stukken werden behandeld, daar van deze behandeling zal afhangen of hy vóór of tegen de begrooting zal stemmen. De voorzitter antwoordt, dat het niet noodig is, eerst de ingekomen stukken te behandelen, daar die verhoogingen nog niet op de begrooting voorkomen. De stemming kan dus eerst plaats hebben. De heer van Seters zegt daar gehoord te hebben van een schrijven van Ged. Staten, naar den inhoud waarnaar hy en misschien ook anderen nieuwsgierig zyn. Het was beter, dat de Raad eerst kennis droeg van dit schrijven. De voorzitter deelt nu mede, dat dit schrijven handelt over de verhoogingen der salarissen der zooeven genoemde ambte naren en dat die verboogiugen er moeten komen, daar heeren Ged. Staten het zoo willen. De heer van Seters begrijpt niet, waarom het oordeel van den raad nog wordt ge vraagd. Waar is al die omslag voor, vraagt hy, als Ged. Staten toch al hebben gezegd, dat wy dat geld moeten betalen. Als zy vastellen, dat of dat moet gebeuren, behoeft men ook het oordeel van den Raad niet te vragen. De voorzitter antwoordtdat het ook alleen maar een advies is. Wat de raad moge besluiten, Gedeputeerden zullen daar wel geen notitie van nemen. Die verhoogin gen zullen moeten worden toegekend. De heer van Seters: De Raad mag alleen voor de centen zorgen. Vervolgende zegt hij: De voorzitter heeft, ons mede gedeeld, dat de post H.O. met f 1160 verhoogd moet worden om de schulden te dekken. Nu heeft de spreker al eens het gevoelen van andere raadsleden vernomen en zou hy willen voorstellen, die schuld te dekken door een annuiteitsleening, zoodat die f 1160 over 1 1. avond door met zang én voordracht en zelfs met enkele goocheltoeren onze aandacht gespannen te houden, waardoor ons een genoegelijke ontspanning werd verschaft. Mogen we van het vele, dat ons te hooren werd gegeven, slechts enkele noemen, n. 1. van de voordrachten „Een brief van bet slagveld" hoe jammer toch, zeer actueel. Op schoone wyze droeg de heer de Jong ons dit ontroerende lied voor. Van de zangstukjes mogen in de eerste plaats genoemd worden„Ik ben de zanger" en „Kinderkens Kerstsouvenir", het laatste ook al een lied „vandezen tyd" op schoone wijze ten gehoore gebracht. In Oud-Hollandsch kostuum gekleed, gaf spreker ons eenige Oud-Hollandsche liedjes te hooren, alsmede, in een by de voordracht passend kostuum„Oom Vroolijk" Vele andere luimige stukjes hielden de vroolykheid er in en 't was reeds laat, toen de Voorzitter met een welgemeenden dank aan het uitvoerende gezelschap de vergade ring sloot. Door schipper J. 't Mannetje werd bij het visschen een geheele kor verspeeld. Een schadepost van f 250 tot f 300. NIEUWE TONGE- Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de nieuwe brood kaarten, tegen inwisseling van de oude, ten gemeentehuize moeten worden afgehaald op Dinsdag 14 November a.s. nam. 3—4 ure. In deze gemeente komt weder een geval van besmettelijke ziekte diphteritus voor en wel bij P. v. A. Wz. wonende op den Molendijk wijk A no. 85. OOLTGENSPLAAT. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente zyn her kozen tot leden van het kiescollege de heeren W. den Braber Lz., C. HartmaDsen H. van Nieuwenhuyzen, die allen hunne benoeming hebben aangenomen. Evenals vorige jaren zulleD ook dit jaar de kinderen der bewaarschool alhier weder hun Sinterklaasfeest hebben. Reeds circuleert een inteekenljjst., om de benoo- digde geiden in te zamelen. Zeker mag het overbodig heeten,die lijst by de ingezetenen onzer gemeente aan te bevelen. DEN BOMMEL. Voor notabelen by de Ned. Nerv. Kerk alhier zyn herkozen de heeren J. V. Holleman, J. den Braber eD J. L. van Prooyen respectievelijk met, 43, 44, en 45 stemmen, terwijl in plaats van den h er C. Fokker (ovarloden) is gekozen den heer W. Goemaat. met 80 stemmen. Op nog 17 andere personen -. aren mede eenige stemmen uitgebracht.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5