Binnenland. belangen van het Duitsche volk zal verze keren, maar ook iedere mogelijke waarborg der duurzaamheid in zich zal dragen. Deze waarborg der duurzaamheid zal eenc-rzyda in de materiêele vredesvoorwaarden moeten liggen, die niet aan eenig volk welk ook iets onverdragelüks mogen opleggen en daar door de kiem van nieuwe oorlogen inzich zou dragen, maar anderzijds zal deze waar borg moeten worden gevonden in de vor ming van een nieuwe internationale rechts organisatie, die in de plaats moeten komen van de tot dusverre bestaande internationale anarchie". Voorts wordt uitvoerig uiteengezet, hoe alleen bij 'n zoodanige internationale rechts organisatie mogelijk is de verwezenlijking van verschiliende hervormingen (gelijk deze ook in het Minimum-Programma der Cen trale Organisatie vooreen Duurzamen Vrede worden opgenoemd)opheffing der geheime verdragen, vermindering der bewapeningen door internationale overeenkomst, open deur in de koloniën, vrijheid der zee. Nadruk kelijk wordt over de algemeens beteekenis van een zoodanige internatinale rechtsor ganisatie verklaard. „Deze zou ten slotte ook een werkelijk nieuwe richting in de inwendige politiek mogelijk maken. De nieuwe organisatie van de wereld zou van een vernieuwing van het geheele openbare leven vergezeld moeten gaan". Na aangetoond te hebben, dat een nieuwe rechtsorganisatie op weg is te ontstaan, wordt over Duitschland in het bijzonder gezegd„Duitschland moet en mag zich daarby niet afzijdig houden, laat staan te genstand bieden aan eischen, waarvan het duidelijk is, dat hieraan de toekomst be hoort. Helaas hebben onverantwoordelijke onbezonnen uitlatingen uit ons land in ruimen kring den indruk gewekt, alsof zulk een tegenstand van Duitsche zijde te ver wachten zou zijn. De tegenstanders van Duitschland hebben op handige wijze de opvatting verbreid, alsof het Duitsche volk alleen temidden van alle volkeren zich zou verzetten tegen een verzekering van den vrede door de heerschappij van het recht en veeleer zou streven naar verzekering van den vrede door heerschappij van het Duitsche geweld. Dergelijke beschouwingen hebben helaas niet alleen in de vijandelijke landen, maar ook in de neutrale landen veelal geloof gevonden. Als reden voor de noodzakelijkheid van de voortzetting van den oorlog totdat Duitschlaud onderworpen zal zijn wordt opgegeven dat Duitschland met dwang tot de heerschappij van't recht gebracht moet worden." De conclusie van de toelichting is dan ook als volgt „Daarom is het noodzakelijk duidelijk te zijn en ten aanzien van de geheele wereld vast te stellen, dat het Duitsche volk in zjjn overgroole meerderheid niets beters weuscht dan een vrede, die zjjn levensbe langen waarborgt, op recht en rechtgerech- tigheid gegrond is en door de heerschappij van het recht verzekerd is. Wanneer dit duidelijk wordt gemaakt, dan zal daarmede tegelijkertijd een van de ernstigste belem meringen voor de mogelijkheid van vredes onderhandelingen uitden weg zijn genomen." Van de personen, die deze petitie onder teekend hebben, worden o. a. vermeld: Graaf Arco, Anita Augsburg, Minna Cauer, Prof. F. W. Förster, Hellmuth von Gerlach, Dr. Heilberg, Lida Hf ymann, Dr. MaxLeh- mann. Prof. Quidde, Prof. Walker Schüc- king, Siegmund Schulze, Helene Stöcker, Strobel, Redacteur van' de Vorwarts, von Tepper-Laski. Van de Oostgrens. Wat menigeen gevreesd heeft, wordt reeds bewaarheid. Maanden geleden was de smok kelhandel, waarmede we bedoelen de typiscne uitvoerfraude in alle mogelijke consumptie en huishoudelijke artikelen, een soort smok- kelspel. Van de zijde der belastingautori teiten werd er natuurlijk met kracht tegen zij had haar werkboezelaar voor en was in de provisiekamer aan het afroomen van melk bezig toen zij de keukendeur hoorde opendoen en voet stappen in de keuken vernam. Ellen ging dadelijk zien, wie het was, en daar stonden Alice en de oude heer Marshman voor haar! (lij was voor nemens Alice den volgenden ochtend mee naar huis te nemen, en hij verlangde Ellen ook mee te nemen, en nu waren zjj gekomen oin haar te vragen. Ellen wist, dat het onmogelijk was, dat is te zeggen, dat het niet redeijjk zjjn zou, en dat zeide zij ook; en zjj bleef bjj haar besluit, niettegenstaande den ernstigen blik van Alice en het aanhouden van Mijnheer Marshman. Het kostte haar wel eenige moeite, en de tranen kwamen haar in de oogen. Zij moesten het even wel opgeven. Mijnheer Marshman wilde nu ook graag weten, waarom zjj zulk een groot boeze laar voorhad; Ellen nam hem dus naar de pro visiekamer en liet hem zien, waar zjj aan bezig was. Hjj wilde haar eenige pannen met melk zien afroomen. en lachte hartelijk om haar; ofschoon het niet te ontkennen was, dat hij al dien tijil verwonderde oogen opzette. En toen hjj weder heenging, hield hij haar in zijne armen en kuste haar herhaaldelijk, terwjjl hjj zeide, dat hjj haar nog den een of anderen dag van hare tante zou wegnemen, zoodat zjj haar niet meer bij zich zou hebben. Ellen stond hen na te staren, totdat zij uit het gezicht verdwenen waren, daarop ging zjj naar hoven en schreide bitter. Het boterkarnen werd Ellen weldra te inoeiljjk geageerd. Maar het groote publiek keek het spelletje aan met een zekere instemming en sprak er over met iets vergoeljjkends. Ook de geestelijkheid, anders direct ingrij pend waar de goede zeden in het algemeen of 'de moraliteit van het individu gevaar kunnen loopen, stond ditmaal niet op de bres. Smokkelen was nu eenmaal een zoo zeer ingeburgerde liefhebberij onder de grensbewoners, dat men er niet veel kwaads van kon zeggen. Te laat heeft men ingezien, dat het smok kelen van tegenwoordig iets geheel anders is geworden dan de vroegere kalm voort- kwjjnende invoersmokkel ooit geweest is. Niet alleen manuen, ook vrouwen, maar vooral kinderen legden zich toe op het plegen van handelingen strjjdig met de landswet, strjjdig ook, in dit geval, met het landsbelang. De mannen lieten hun geregel- den arbeid iu den steek, werkten eens als het bun lustte en speelden den luilak van gemakkelijk en royaal verdiend smokkel geld. De vrouwen verlieten reeds in den vroegen morgen de woning, sjouwden rond van winkel naar winkel om waren bjjeen te halen of reden per tram of trein naar naburige plaatsen om winkelwaar voor de Duitschers te koopen. De kinderen droegen aan van den ochtend tot den avond, rookten sigaretten en kauw den chocola, gekocht van de gul uitgedeelde groschen. Aan de stations posteerden ze zich om de vaders of moeders in den trein te waarschuwen, als de kommiezen voor contróle precent waren; behendig reikten ze hem de spoorkaartjes toe om aan een volgend station een kans te kunnen wagen. Langs de spoorlijn holden ze, om de pakjes op te zoeken, die broers of zusters op vooraf bepaalde plaatsen uit den trein kieperden. Kortom, er ontstond een leventje in de arbeidersgezinnen, zoo geheel afwijkend van hetgeen de steeds kortgehouden menschen gewend waren, dat het leek of de wereld op zjjn kop ging staan. Lekker eten en drinken, snoepen en mooie kleeren, 't waren de rubrieken die de hoogste cijfers aanwezen in de huishouduitgaven. Achterstraatmeisjes, ze droegen zjjden kousen. Men kan dit niet erg vinden, maar 't was jammer, want ze bergden er... stukken DobbeLmans-zeep in, als ze per trein, tweede klasse, van een B. U. K.-reis terugkeerden. De weelde steeg den menscben naar het hoofd. Tal van werklieden verlieten hun patroon of kwamen op zoo ongeregelde tjjden des morgens op het werk, dat ze ontslagen moesten worden. Maar toen gin gen ook aan de besturen der Yakvereenigin- gen de oogen open. Niet alleen dreigde een verzwakking van de organisatie, er zijn Vereenigingen, die dertig en meer leden moesten schrappen, omdat ze hun vak hadden vaarwel gezegd en het smokkel bedrijf hadden opgevat maar men ge voelde, waar zoo talloos velen uit den band gingen springen, dat het gevaar voor een algemeene moreele inzinking in de grensplaatsen niet denkbeeldig was. „Het Katholieke Volk" is voorop gegaan om te waarschuwen tegen het voortwoekerend kwaad van dezen tegenwoordigen smokkel handel. En telkens opnieuw wordt er nu gehamerd op ditzelfde aambeeld. De Vakver- eenigingen hebben gehoor gegeven aan den roepstem om den smokkelhandel te helpen bestrijden. Hier in de omgeving ging het nog wat schoorvoetend. In arbeiderskringen wrokt het namelijk nog na, dat de patroons in de eerste oorlogsdagen direct het loon inkortten met dertig procent en slechts na langen strijd die percentage terugbrachten tot vjjftien. Geringer verdiensten, gepaard aan het stijgen der levensmiddelenprijzen drongen de arbeiders er toe, om in den smok kelhandel hel tekort op de inkomsten terug te vinden. Aldus was hun redeneering. De patroon is door zijn daad de aanleidende oorzaak geworden,dat velen het rechte spoor verlieten. Maar,zeggen ihansdeLimburgsche Vakvereenigingen, al erkennen we het feit dat veel van onze leden noodgedrongen het weinig nobele smokkelbedrijf gingen beoefe- om te beheeren, zoodat Jane Huff en Jansje Hitchcock bij beurten verzocht werden, te komen, om er het zwaarste van op zich te nemende werkzaamheden in de provisiekamer bleven nog steeds voor rekening van Ellen, daar Juffrouw Fortuua niet wilde hebben, dat er iemand in kwam. Het was haar echter reeds eene groote verlichting, dat zij haar zooveel uit de hand namen menigmaal deden zij ook nog andere kleine karweien voor haar. Als Ellen een ledig oogenblikje had, liep zij veeltijds de plaats over naar de schuur, of z(j liep den tuin rond, of naar de beek, en vergastte zich aan de liefelijke lucht en de verrukkelijke gezichten, die haar vroeger nooit zoo heerlijk voorgekomen waren. En als zij somtijds eens een half uurtje vóór het theedrinken kon vinden, nam zij gewoonlijk haar boek en ging aan de voordeur op den drempel zitten, of op den grooten steen onder den appel boom, die op de binnenplaats stond. Dat waren heerlijke half uurtjes. In het eerst wist Ellen niet, hoeveel reden zij had om met hare Christens- reize verblijd te zijn zjj zag wel, dat het een fraai exemplaar was, mooi ingebonden en met fraaie plaatjes. Maar toen zjj het verder inzag, vond zij het gansehe boek door op den kant of onder aan de bladen velerlei aanteekcningen van het fraaie handschrift van Jan. Hoe dierbaar Ellen het boek en de gever waren, toen zij die heerlijke aanleekeningen vond, is onmogelijk Ie beschrijven. Zjj hield het, naast haar rood bijbel tje, voor haar grootstcn schat. nen, we blijven de smokkelhandel ten scherp ste afkeuren, we verfoeien dezen sluikhau del, die de menschen verlaagt, die hen eer en gezondheid op het spel doet zetten en die schade doet aan familie- en gemeenschaps belang. Of het thans, nu het feitelijk reeds te laat is, nog baten zal, dat de Vakvereenigingen op aanstichting van „Het Katholieke Volk" een beroep doen op de geestelijkheid, op de pers, de ouders, de overheden om te helpen uit alle macht het smokkelen tegen te gaan, het is te hopen, maar valt te betwijfelen. Er schuilt wellicht eenige overdrijving in de bewering van het „K. V." dat deze smok kelhandel een ware ramp wordt voor ons land, ook voor den werkman en z(jne orga nisatie. Maar deze bewering bevat waarheid, als zü, zonder generalisatie, wordt uitgespro ken ten aanzien van tal van industrieplaat sen langs onze Oostgrenzen. Want dat het zedelijk peii in het Limburgsche reeds ter dege is gedaald, blijkt niet alleen uitdeonver- schilligbeid, waarmede men zijn drie of vier weken gevangenisstraf voor grensfraude gaat uitzitten, maar ook het sterk toenemen van het aantal inbraken en diefstallen. Feiten, welke tot dusver nog; meest in verband zijn te brengen met de schaarschte aan smok kelwaar en de ambtelijke bemoeilijking om de goederen machtig te worden (de meeste inbraken hadden plaats in kruidenierswin kels), maar die weldra zullen blijken een nauw verband te gaan houden met de zucht naar geld, om op de eenmaal aangenomen wijze te kunnen voortleven. Men meene niet, dat we in het bovenstaan de hebben overdreven. Als een plaatselijk wisselkantoor in een gemeente van vijf a zes duizend zielen week aan week in dezen tijd, van de geregelde handel op het buiten land vry wel stilstaat en nog slechts weinig Hollandscbe arbeiders in Duitschland gaan werken, voor bedragen van vijftig tot zeven tig duizend Mark omwisselt, dan valt het niet moeilijk een conclusie te trekken. K. Opkomst landstorm. (Officieel). Zooals reeds is bekend gemaakt, zullen in het tijkvak van 16—20 December a.s. worden ingelijfd de dienstplichtigen van de miliüelichting 1917, bestemd voor het eerste bataljon van een der regimenten in fanterie. Tegelijk met die ploeg zal ook een groep landstormplichtigen van de jaarklasse 1909 in dienst worden gesteld. Tot deze groep zullen behooren de voor de infanterie bestemde landstormplichtigen wier geslachts- namen beginnen met een der eersteletters van het alphabet. Waarschijnlijk zullen het de letters A G zijn, die voor opkomst in December in aanmerking komen. De rest van de jaarklasse 1909 zal voor het grootste deel in de eerste dagen van Februari 1917 moeten opkomen. Groentenveilingen Zooals men weet, moeten tengevolge van de nieuwe regeling van den groectenuitvoer, alle soorten groenten, welke met consent mogen worden uitgevoerd, door een veiling- verklaring gedekt zijn. Al wat in voorkoop verkocht is, moet dus nog een veiling pas- seeren, anders worden er geen consenten afgegeven. De exporteurs mogen echter niet de geheele hoeveelheid groenten, welke zij in voorkoop hebben gekocht, in één keer veilen, doch telkens niet meer, dan zy rede lijkerwijze, ten genoege van de betrokken veilingbesturen, kunnen aantoonen, gedu rende een week te moeten uitvoeren. Wordt door de exporteurs in strijd hiermede ge handeld, dan zullen tegen hen strenge maat regelen genomen worden. Het is gebleken, dat op verschillende vei lingen producten worden geveild, welke on der het gebied van een andere veiling zjjn geteeld of opgeslagen. Dit is in strijd met de bedoeling, welke bjj deze regeling voorzat, n.l. dat de groen HOOFDSTUK IX. Bruintie. Na verloop van eenigen tijd vertoonden zich teekenen van beterschap bjj Juffrouw Fortuna, en eindelijk tegen het laatst van April was zij in staat beneden te komen. Deze gebeurtenis was allen welkom, om verschillende redenen; zelfs aan Nancy begon hare eentonige levenswijze te vervelen, en zij haakte naar verandering. Ellens vreugde verminderde echter weldra bij het vreeseijjk rondsnuffelen, dat er thans plaats had. Juffrouw Fortuna was nog genoodzaakt, hare handen te laten rusten maar liare oogen deden dubbel werkzij wisten doorgaans van geene luiheid, ,en het scheen Ellen toe, alsof ze ver goeding zochten voor al die weken van gedwon gen rust. O, die oogen Er werd stof gevonden waar Ellen nooit eenig bewjjs daarvan gezien had, de dingen zagen er verschrikkelijk uit, hetgeen Ellen nooit had kunnen bemerken wanorde en morsigheid hadden de overhand ge kregen, waar Ellen het in waarheid niet zagen ook volstrekt niet wist, hoe zy het verhelpen zou, er werd verkwisling voorondersteld, waar deze niet was, en zjj werd van onacht zaamheid beschuldigd,-waar zjj veeleer verdiende geprezen te worden. Juffrouw Fortuna, die onge duldig verlangde weder alles onder haar beheer te hebben, en toch nog niet in staal was zelf iets te doen, liet Nancy en Ellen loopen en .aiweer oc„. MUNSTERGELEEN, 6 Nov. Een zekere L. D. alhier, werd Zaterdagavond omstreeks 11 uur, in de z.g. Graafheide, door een schot van de rijksambtenaren getroffen, omdat hij, deel uitmakende van een bende smokkelaars, die een zestal koeien over de grenzen wilden voeren, op het haltgeroep der rijksambte naren niet bleef staan. De koeien werden aangehouden. Den getroffene vond men Zon dagmorgen dood liggen in de allée van den heer Lembij in de Graafheide. De man, die weduwnaar is. laat een kind na. Hij was 31 jaar oud en was van plan spoedig weder in het huwelijk te treden. THORN. 6 Nov, In de afgeloopen week kwam in een weide alhier een rund van een inwoDer dezer gemeente in aanraking met den electrischen draaa. Het beest, dat ter stond doodelijk getroffen neerviel, lag op Hollandscb grondgebied. Niettegenstaande dat sloten de Pruisen terstond den stroom af én maakten zy zich gereed zien 't rund toe te eigenen. Gelukkig was een tweetal soldaten ter plaatse, die den Pruissen be letten hun plan uit te voeren. Aan den toe- gesnelden eigenaar vaD het dier boden de Duitschers tevergeefs 200 mark voor het canaver. Het vleesch is intusschen voor de con sumptie afgekeurd. In den slaap beroofd. Een landbouwer van Laudermate had Maandagavond te Ter Apel by verschillende herbergiers wat te veel Schnaps gebruikt en raakte op zyn weg naar huis „buiten westen Hij sliep in maar bij zijn ontwaken mistte de man zijn portefeuille met pl.m. 3000 Mark (papiergeld) zooals hij de politie mededeelde. In verband met dezen diefstal is in hechte nis genomen zekere H., een gevaarlijk per soon, oud bekende van de justitie. draven, totdat beiden haar maar weder in bed terugwensebtenen zelfs Van Brund knorde, dat, om Ellen er voor te beloonen, dat ze zoo bleek en mager geworden was, hare tante er op bedacht scheen te zijn, haar ook van het weinige vleesch. dat er nog op hare beenderen gebleven was, te berooven. Het viel haar moeilijk te dragen, juist nu zij gemeend had, het gemakke lijker te zullen krijgenook werden haar geduld en haar humeur meer op de proet gesteld dan in al die vcrloopen weken. Doch was er ook al weinig voldoening te smaken met hare tante te behagen; zoo wenschte Ellen des te vuriger God te behagen; zij bestreed haar kwaad humeur, bad veel, en ofschoon zij zich heimelijk dikwijls beschuldigde, zoo bracht zij toch die week zoo danig door, dat zij de bewondering van Van Brund opwekte, en zelfs het geweten van hare tante een weinig trof. Eer de week ten einde was, begon Juffrouw Fortuna, zooals zjj zich uit drukte, alles weder aan te vatten. Ellens werk zaamheden verminderden, en het huishouden kwam weder op den vorigen voet. Wordt vervolgd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 2