„VOORUIT!" RDEN ïarnis fecten. No. 51. 28 Oct. 1916 Plaatselijk Nieuws. prijzen hooger. RIEKEN. OOTE SOR TEERING NZ. iEDIG^ irms irputten. |ineering. lyen. rapend In stellen Lis. IVRAA.G. Romle Interc. No. 9. d bank- 'ransport-, les. ito - 3 7o 374% kche Bank. |V2 uur v.m. uur n.m. verschijnt: tjdagavond). bevat ve Fondsen; t>nd3en; remieloten volledig koedkoopst I peft IS is be lt en toch J Invrage aan «i HAAG. ,re fondsen. MILITAIREN die de „VOORUIT!" ook wederom de volgende 3 maanden wenscbeu te ontvangen, gelieve vóór 8 November a.s. weder f 9,15 te zenden. HE UITGEEFSTER. MIDDELHARNIS- Woensdag jl. is alhier opgericht de Vereeniging „Centrale Veiling voor Goeroe en Overflakkee", welke ver eeniging tot bestuursleden heeft gekozen, de heer Ulbo J. Mijs als voorzitter, C. Kolff A.C.z. als secretaris en Jac. v. d. Koogh, P. A. v. Buuren, Dingeman Slis en S. Zeedijk. Het doel dezer vereeniging is om alle landbouw producten te gaan veilen in open bare veiling, zooals dit in alle deelen van ons land plaats heeft, en reeds Maandag a.s. zal de eerste veiling worden gehouden in de Concertzaal van den heer K. J. Meyer te Middelharnis. Voor uitvoer zullen alleen worden toege laten die landbouwproducten welke op een erkende, ingeschreven veillngvereeniging zyn geveild, zoodat alleen die landbouw producten van ons eiland afkomstig voor uitvoer in aanmerking komen, die op de Centrale Veiling alhier zyn geveild. Maandag a.s. zullen alleen uien geveild worden, we vernamen dat by na alle expor teurs uit Rotterdam dan hier tegenwoordig zullen zijn, terwijl ook reeds enkele land bouwers uit ons eiland bun toezegging hebben gegeven om hun uien daar te laten veilen. Veor bizonderheden verwijzen we naar de in ons blad voorkomende advertentie. Woensdag a s. des avonds 6V2UUrz&l de verhuring plaats hebben van de zitplaat sen in de Ned. Herv. Kerk alhier. Herbenoemd tot penningmeester van het Groene kruis Dr. P. C. Cleyndert, be noemd tot magazijnmeester den heer C. Kolff A.Cz. en gekozen tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering de heer A. A. Mijs. Benoemd tot tijdelijk klerk ter secre tarie alhier den heer H. A. v. d. Meer. Het tractement van den tegenwoordigen Amb tenaar de heer H. Zuidjjk is verhoogd tot f 350 per jaar. In de week van 30 October tot Nov. zullen de slagers door tussehenkomst van de regeering geen zwaarder varkens mogen slachten dan 115 Kilogram slacht gewicht. Mej. A. van Hoften had het ongeluk van den zolder te vallen en zich ernstig te bezeeren. Sedert de laatste opgaaf zjjn te IJmui- den binnen gekomen de viscbsloepen „Paul Kruger" sch. L. Koster en „Albatros" scb. J. de Waard, met een besomming van f 4800 en f4300. Wegens plaatsgebrek in de Ned. Herv. Kerk is door het kerkbestuur besloten er nog 30 zitplaatsen bij te maken. Aan Ds. Pop. pred. bij de Ned. Herv. Kerk is een duurtetoeslag gegeven van f 200. VERSLAG der vergadering van de afdeding Middelharnis Sommelsdijk" van het Groene Kruis". Voorzitter: de heer S. Knöps. Tegenwoordig: 3 Bestuursleden en 16 Leden. Na opening der vergadering en lezing der notulen wordt de rekening over 1915 uit gebracht. De ontvangsten bedragen/435,445 en de uitgaveü 345,625 zoodat er een batig saldo is van ƒ89,82. De heeren J. J. Slis en D. Slis J.Az. gaan de bescheiden na en adviseeren tot goedkeuring. Uit de rekening blijkt, dat er te Middelharnis 172 en te Sommelsdijk 97 leden zijn, terwijl 72 ont vangen wordt van instellingen. De rekening der Wijkverpleging wyst een ontvangst aan van ƒ1701,405 eD een uitgaaf van 1013.585, zoodat zy sluit met een saldo van ƒ687,825. Ook deze rekening, nagezien door de heeren G. van Eek Az. en P. Mast, wordt goedgekeurd. Het heeft de aandacht dezer commissie getrokken, dat zoo weinig, slechts 27, ont vangen is voor visites der wijkverpleegster. Het bestuur klaagt er over, dat personen die best kunnen betalen, dit toch weigeren of er op afdingen. Zelfs gegoeden, die niet eens lid der wijkverpleging zijn, wat toch wel hun eerste plicht zou zijn. De heer Boumin wil, deze geheel afschaf fen en zegt een voorstel toe voor de volgende vergadering. De beer U. J. Mijs is het daarmee niet eens en verwacht, dat dan ook het bestuur met een voorstel zal komen. De flnantiêe'le toestand der wijkverpleging lijkt wel zeer gunstig, doch men houde in 't oog, dat de zuster dit jaar 3117 bezoeken aflegde en de behoefte aan een tweede ver pleegster steeds meer gevoeld wordt. Wegens afwezigheid van den afgevaar digde wordt het verslag der vorige Alge meene Vergadering niet uitgebracht. De beschrijvingsbrief der a.s. Algemeene Vergadering geeft geen aanleiding tot be sprekingen. Met 10 tegen 7 stemmen en 2 blanco wordt besloten een afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Rotterdam te zenden, waarvoor de heer A. A. Mys zich zonder bezwaar der kas beschikbaar stelt. Uit de verslagen van Groene Kruis en Wijkverpleging blykt opnieuw de nuttige werking. 200 artikelen werden in bruikleen uitgegeven. Er is nog al veel slijtage en het terugbezorgen laat te wenschen over en sloft wel eens te veel. De wijkverpleeg ster was zeer ten genoege van bet Bestuur werkzaam. Over 1916 ontvangt zij ƒ50, over 1917 ƒ100 duurtetoeslag, wat de instemming der vergadering ten zeerste verkreeg. De Penningmeester klaagt over bedanken van leden bij het aanbieden der contributie, wat natuurlijk onbehoorlijk genoemd moet worden. Op de volgende vergadering zal't Bestuur een voorstel indienen, hoe met zulke perso nen te handelen, als ze verplegingsartikelen weer noodig hebben. Soms worden ze dan weer gauw lid om op een koopje uit te zyn. Dergelijke klaplooperü dient tegen ge gaan te worden. Tot bestuurslid wordt herkozen met 19 stemmen Dr. Cleyndert en gekozen (in vaca ture Ds. Bruining) met 13 stemmen de heer C. Kolff A.Cz. Bij de rondvraag bepleit de heer van der Waal het benoemen eener propaganda-com- missie voor het werven van leden. Het Bestuur wil daartoe een circulaire uitzenden, doch persoonlijk afhalen acht de voorsteller dan noodig. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten de uitvoering aan het Bestuur over te laten, dat rekening zal houden met de gemaakte opmerkingen Daarna wordt de vergadering gesloten. SOMMELSDIJK. In het bij de woning van C. v. d. H. onder deze gemeente staande schuurtje brak Maandagavond omstreeks 10 uur brand uit. Het werd echter spoedig be merkt en door eenige emmers water ge- bluscht. Er zijn 3 kippen verdwenen en een geit gebrand. Van H.H. Ged. Staten is gemeente rekening, dienst 1915, vastgesteld terug ont vangen. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald dat ook de volgende voor veevoeder bestemde boon- soorten aan bet Rijk moeten worden afge staan Paardenboonen, Wierboonen, Schapen- boonen, Duivenboonen, Waalsche of tuiD- boonen. MELISSANT. Door A. Groenendijk werd de vorige week een postduif gevangen welke een ringetje aan den poot droeg waarin stond No. 1626. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Open bare School alhier is benoemd Mej. A. G. Grootenboer van Middelharnis. Verslag van het verhandelde in de alge meene ledenvergadering van de afdee ling „Het Groene Kruis voor Herkingen en Omstreken" in de openbare school op Vrijdag 20 Oct. 1916 nam. ö'/a uur. Tegenwoordig 19 leden. De Voorzitter, de Heer D. van Weel opent de vergadering onder opmerking dat de leden vanavond zeer slecht zijn opgekomen. Daarna verzoekt hij den secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, die onver anderd worden goedgekeurd en geteekend. Wordt door den secretaris de heer A. Munters Jr. toestand der afdeeling in het afgeloopen boekjaar 1916. waaruit blykt, dat ondanks de toegekende subsidie's de afdeeling steeds met finantiesle moeilijkheden te kampen beeft. Het verslag wordt bij acclamatie goedgekeurd. Hierop wijst de Voorzitter de heeren H. Dorst en P. de Gast aan als commissie be last met het nazien der rekening over het boekjaar 1916. De commissie de rekening onderzocht hebbende, verklaart by monde van den heer Dorst deze in orde te hebben bevonden, waarna de penningmeester de heer A. W. Korvink de rekening voorleest sluitende in ontvang op f 410,55, in uitgaaf op f 428,88'/j. Nadeelig saldo f 18,33'/j. Con form bij acclamatie goedgekeurd. Vervolgens wordt de begrooting voor het boekjaar 1917 behandeld, waarvan de secre taris voorlezing doet en waaruit blykt dat er een tekort zal zijn van f 160. De Voor zitter hoopt dat dit tekort alsnog te dekken zal zyn door verhooging van subsidies of door verbooging van contribut.ie's. Van dit, laatste is echter weinig meer te wachten, daar vele leden een vorig jaar hun contri- butie'a al hebben verhoogd. Hierna volgt verkiezing van twee bestuuis leden, aftredende de Heeren C. en L. van der Velde. Bjj afzonderlijke stemming wordt de heer C. van der Velde met algemeene stemmen herkozen (1 blanco)de heer L. van der Velde met 17 stemmen, 2 stemmen werden uitgebracht op andere personen. De heer C. van der Velde, ter vergadering aanwezig dankt de leden voor het geschon ken vertrouwen en neemt de benoeming aan. De vergadering wyst vervolgens de heer Dr. C. van Gelder aan als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Rotter dam op 27 Oct. a.s. Deze zal zich hiervoor beschikbaar stellen, als hy niet verhinderd wordt daarheen te gaan. Hem wordt vry mandaat verstrekt tot het uitbrengen van zyn stem in die vergadering. Hierna wordt de vergadering gesloten. STELLENDAM- Gedurende de vorige week werd door de garnalenvisschers per vaartuig aangebracht van 200 tot 400 kilo garnalen die aan de pelleryen werden afgeleverd tegen 18 cent per K.G. De zeevisschers konden slechts een nacht visschen. Voor het herhalingsonderwys hebben zich twaalf leerlingea aangegeven n.l. 10 jongens en 2 meisjes. De cursus begint 30 October a. s. De Heer M. van der Vlucht alhier is benoemd tot onderwijzer aan een O. L. school te Rotterdam. Wegens vertrek naar 's-GraveDhage is aan mej. Anschutz, onderwijzeres alhier op haar verzoek ontslag verleend tegen 1 November a.s. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School is benoemd de Heer Bol thans als zoodanig werkzaam te Bergen op Zoom. Door H. v. Oostenbrugge alhier is vergunnig aangevraagd tot het plaatsen van een motor in zyn werkplaats op het perceel Kad. bekend in Sectie B No. 1419. Nu met ingang van 1 Novembei een nieuwe postdienst wordt ingesteld, zal van het postkantoor alhier ook een post ver trekken om 5.58 des namiddags, Door den kolenbond behoorende bij de Dorpsvereeeniging „Ons Belang" alhier is deze week 4500 H. L. kolen aan de leden geleverd. Vergadering van den Raad der gemeente Stellendam op Woensdag 25 Oct. 1916 's nam. 3 urm. Aanwezig 4 leden. Afwezig de heeren Bie- mond, Keijzer en Kievit. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Behandeling Begrooting 1917. In een vorige vergadering werd door B. en W. voorgesteld den post Hoofdelijke Omslag met f 2300 te verhoogen. Dit voorstel werd toen verworpen. Een voor stel van den heer Holleman dezen post te verhoogen met f 1150, werd toen eveneens verworpen, daar de stemmen staakten. De Voorzitter deelt nu mede, dat B. en W. het voorstel Holleman hebben overgenomen en geeft den heeren raadsleden in overweging het voorstel aan te nemen, daar het on mogelijk is de zaken in orde te krijgen. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt ver worpen met 3 tegen 1 stem. (Die van Hol leman). De Voorzitter deelt den leden mede aan Heeren Gedeputeerden te zullen rnede- deelen, dat de Begrooting niet kan worden ingediend, omdat de Raad weigert mede te werken. Volgen eenige af- en overschrijvingen. Wordt besloten nog eens een onderwijzer met hoofdakte op te roepen en het trakte ment te brengen op f 1100. (Minimum sa laris van het Hoofd der school is f 1000, dat van een onderwijzer met hoofdakte f 1100, terwijl een gewoon onderwijzer het na 20 en meer dienstjaren op zijn hoogst verslag uitgebracht over den!kan brengen tot f 875!) De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat het verschaffen van goedkoop brood uit zal zyn, zoo gauw als het regeeriDgsmeel zal op zijn, zoo de leden geen raad weten te schaffen, want er is eenvoudig geen geld voor beschikbaar. De heer Holleman vindt het jammer, zoo geen goedkoop brood meer kan worden ver strekt en geeft als middel aan het beffen van 1 °/0 H. O. over 1916. De Voorz. vindt dit voorstel goed. De heer van Seters vraagt, wat dit zoo ongeveer zou opbrengen. De Voorz. antwoordt, dat dit zoo ongeveer f 1200 zou zyn. Wat niet noodig is voor het verschaffen van goedkoop brood zou gebruikt kunnen worden om de tekorten te dekken over 1916. De heer Nagtegaal wil een lyst laten circuleeren om geldeu te verzamelen om goedkoop brood te verstrek ken. De Voorz. echter geeft als zyn meening dat zoo iets niet op den weg van den Raad ligt. De heer van Seters vindt 1 0/0 te veel en stelt voor ll2°lo- Het voorstel Holleman wordt in stemming gebracht en wordt ver worpen met 3 tegen 1 stem. Het voorstel van Seters wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. De Voorz. deelt nu mede, dat de brand spuit in orde bevonden is. De heer van Seters vraagt nu, of de leden, die niet aanwezig zyn, kennis gegeven heb ben van verhindering. De Voorz. zegt van niet, waarop de heer van Seters zyn spyt er over te kennen geeft, dat zoo weinig leden aanwezig zyn by het behandelen van zulke belangrijke zaken. Ook de Voorz. is van die meening. De vergadering wordt vervolgens gesloten. GOEDEREEDE, Voor het herhalingsonder- wijs hebben zich 21 leerlingen aangemeld, zynde 10 jongens en 11 meisjes. OUDDORP. Aan de halfjaarlyksche vee markt alhier werden 70 stuks vee aan de lijn gebracht. Handel matig. Donderdag was hier de Beurs druk bezocht. Het was voor velen een tegenvaller, daar er hoegenaamd niet veel handel was. Donderdag 26 October herdachten J. Kasseband en Echtgenoote hunne 50-jarige Ecbtvereeniging. De buren hebben dien dag niet ongemerkt voorby laten gaan. Daar die oudjes ook in behoeftige omstandigheden verkeeren heb ben ze hen een gezelligen dag bezorgd. NIEUWE TONGE- De Dorpsvereeniging ter bevordering van den Landbouw te Nieuwe Tonge nam in hare vergadering van 19 Oc tober jl. de volgende motie aan, en bracht deze ter kennis van den betrokkene Minister en het Kamerlid Mr. R. J. H. Patyn. De Dorpsvereeniging ter bevordering van den Landbouw te Nieuwe Tonge, kennis ge nomen hebbende van het feit dat de door de Regeering aangekochte tarwe in deze provincie wordt opgeslagen op een wijze die spoedig vermindering van kwaliteit ten ge volge moet hebben en dat de broodbakkers in deze gemeente reeds ondeugdelyke tarwe werd toegezonden ten verbruik, terwyl tarwe van goede kwaliteit van hier uit naar 's Ryks- opslagplaats moest worden gezonden, pro testeert tegen deze wyze van tarwevoorzie- ning en spreekt, doordrongen van de nood- zakelykheid, als hare wensch uit, dat deze onverantwoordelyke wijze van handelen met menschenveeding niet langer zal worden bestendigd. Donderdagavond vergaderde de afdee ling van het Groene Kruis, alhier in de groote zaal van het Weeshuis. De vergade ring werd bygewoond door 14 leden. Tot bestuursleden werden met algemeene stem men herkozen de heeren J. Overdorp en Dirk Breesnee die beiden hunne benoeming lieten welgevallen. Door de Rykspolitie is tegen E. v. d. O. alhier procesverbaal opgemaakt wegens het rijden op een rywiel zonder licht in den daarvoor bestemden tijd. De heer Dubel onderwijzer aan de O.L.S. alhier heeft om gezondheidsredenen tegen 1 November a. s. eervol ontslag aangevraagd. Aan de openbare lagere school hebben zich voor het herhalingsonderwys dat Maan dagavond 23 October jl. is aangevangen slechts 10 jongens en 5 meisjes aangemeld. OUDE TONGE- DeGemeenterekeningdienst 1915 is vastgesteld door Heeren Ged. Staten. De kostelooze inenting zal plaats heb ben op Woensdag 1 November a.s. n.m. 4 uur. OOLTGENSPLAAT- Mejuffr. A. M. Bol alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school No. 2 te Pynacker met ingang van 1 November a.s. VERSLAG van het behandelde ter leden vergadering van de afdeeling „Oollgens- <&laat" der ZuidHollandsche vereeni ging „Het Groene Kruis" op Woensdag 25 October 1916 in het café van J. Vreeswijk. Aanwezig 28 leden. De waarnemende Voorzitter, de heer J. G. van Putten, opent de vergadering met eraan te herinneren, dat de Voorzitter dei afdee ling, de heer dr. J. A. Hers, gedurende langen tyd ernstig ziek is geweest, zoo orn- stig, dat zyn toestand het ergste deed vree zen. Zeker, zegt spreker, mogen wy met dankbaarheid vervuld zyn, dat onze voor zitter thans weder zoo ver hersteld is, dat hy zyne praktyk kon hervatten. Moge hy spoedig geheel hersteld zijn en de vergade ringen onzer afdeeling weer kunnen leiden. Met dien wensch verklaart de Voorzitter de vergadering voor geopend en geeft het woord aan den Secretaris, den heer S. do Ruiter, tot bet lezen van de notulen dei- vorige vergadering. Deze worden onveran derd goedgekeurd en geteekend. Hierna komt in behandeling een inge komen schrijven van den heer J. van Ispelen, notaris te Oude Tonge. daarbij overleggende een uittreksel uit den geheimen uitstersten wil van wijlen Mr. A. J. C. van Weel, waaruit blykt, dat deze aan de afdeeling legateert eene som van f 2000.— in contanten voor en ten behoeve der wykverpleging. De voor zitter stelt voor dit legaat onder dankbe tuiging te aanvaarden, waarmee de vergade ring instemt. Overeenkomstig een voorstel, van het Bestuur wordt besloten het bedrag van genoemd legaat te beleggen in aandee- len in de oorlogsleening. De hierna volgende verkiezing van be stuursleden wegens het periodiek aftreden

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5