Binnenland. Daar stapt vlug een kolonel voorby. Hy ziet achter de kykers den soldaat liggen, gaat naar hem toe, neemt zonder een woord te zeggen den randsel, plaatst dien onder zyn hoofd, beschut zyn gezicht met den helm tegen de zon en gaat verder. De kykende menschen prijzen den kolonel, maar die is reeds ver de slaper heeft zich niet bewogen en slaapt door. Dat is alles. Deze manier van met minderen om te gaan lijkt al heel weinig op de methode van Clausewitz. Toch zyn het deze chefs en deze manschappen, die Bouchavesnes genomen, Verdun verdedigd hebben. Een Amerikuansch oordeel over den strijd. WASHINGTON, 9 Oct. (Havas) Mac Cure, de bekende directeur van Amerikaansche bla den en tydschriften, die juist van een bezoek aan Duitschland, Turkye, Engeland en Frank ryk is teruggekeerd, verklaarde by zyn terugkeer Er is slechts één einde van den oorlog mogelyk: de nederlaag van Duitschlahd. De centrale mogendheden hebben reeds lang het toppunt van haar macht bereikt, ter wyl de geallieerden daarentegen het maxi mum van hun kracht eerst in het voorjaar van 1917 zullen bereiken. Engeland trilt als nooit van hevige verontwaardiging. Een felle haat is in dat land gewekt door het in den grond boren van de „Lusitania' door de terechtstelling van miss Cavell en kapitein Fryatt en door de poging tot massa moord, wat de Zeppelin-raids zyn. Frankryk is naar myn meening de meest volmaakte oorlog3-machine welke de wereld ooit gezien heeft. De soldaten zyn voor beeldig; overal verrijzen munitie-fabrieken en hun productie neemt gestadig toe. Het volk is er van overtuigd, dat alleen de over winning een einde aan den oorlog moet maken. De „Blommersdyk" getorpedeerd. Volgens de bladen is het Ned. s.s. „Blom mersdyk" van New-York naar Rotterdam voor de kust van Massachusetts getorpe deerd. Grondwetsherziening. De heer Van Raalte stelt voor het 4de lid van hst voorgestelde artikel 192 te split sen in twee leden, zoodat het in dit opzicht luidt 4. Overal in het Ryk wordt van over heidswege voldoend openbaar algemeen vor mend onderwys gegeven. 5. By de wet kan op 't bepaalde by 't vorige lid uitzondering worden toegelaten, in dier voege, dat volgens door haar te stel len regelen van overheidswege de gelegen heid wordt gegeven tot het ontvangen van voldoend openbaai algemeen vormend lager onderwys. Granen. De minister van Landbouw heeft den bur gemeesters medegedeeld, datz. i. met mede werking van de dorschvereenigingen en par ticulieren, die dorschmachines exploiteeren, controle kan worden uitgeoefend op de juistheid der door de landbouwers gedane opgaven van de door hen aan het Ryk ver kochte granen. In verband hiermede machtigt de minister de burgemeesters, ingevolge artikel 9 van de Distributiewet 1916, genoemde vereeni- gingen en personen by schriftelyke vorde ring op te dragen, hun opgaven te doen van de namen van alle personen, die by hen laten dorschen, alsmede van de hoeveelheid en soort der granen. Deze opgaven moeten wekelyks ter kennis gebracht worden van de Brood-commissie van het rayon. Aardappelen. De ministsr van landbouw, ny verheid en handel beeft voor kleiaardappelen van de soort Borgers of Eigenheimers op de gebrui- kelyke manier voor de comsumptie gesor teerd, als maximumprys voor den groot handel (afgeleverd by den verbouwer), vast gesteld f4 per H.L. en voor den kleinhandel van f 0,07j/2 per K.G. Zondagmorgen heeft te Almelo de 32-jarige A. S. een moordaanslag gepleegd op zyn vroegere echtgenoote S., vroeger reiziger, was het vorige jaar gehuwd met de weduwe van J. J. Grobber, die een café houdt in de Boddenstraat. Er ontstond herbaaldelyk on- eenigheid tusschen man en vrouw en meer malen werd de laatste ernstig mishandeld. In de laatste maanden leefden de echte lieden gescheidendaarna is hun buwelyk op verzoek van de vrouw ontbonden. Zondagmorgen omstreeks halfzes hoorde de vrouw, terwyl zij hoven nog te bed lag, beneden eenig rumoer. Eenige oogenblikken daarna, zag zy, dat iemand metlicht.de trap opkwam en haar slaapkamer betrad. z(j herkende nu in den indringer haar vroegeren echtgenoot S. Deze zette het lampje op de waschtafel, haalde een groot mes te voor schyn en Bracht d9 vrouw daarmede een diepe snede in den hals en een steek in de borst toe. Doordat de vrouw het mes wilde afweren, werd zy ook ernstig aan de hand gewond. Om haar'tschreewen te beletten, bedekte S. haar mond met ëen hoofdkussen en wierp hy dekens over haar heen. S. moet de geheele slaapkamer heb ben doorzocht, maar vond geen geld. Toen hy zich verwyderd had, heeft de vrouw uog de kracht gevonden naar beneden en naar buiten te gaan. Daar riep zy om hulp en zakte toen uitgeput door bloedver lies ineen. De in de buurt surveilleerende agent van politie, die op haar hulpgeroep kwam toeloopen, vond haar badende in haar bloed op de stoep. De vrouw is opgenomen in het ziekenhuis; zy is buiten onmiddellyk levensgevaar. De dader is voortvluchiig. Het mes, waarmee de misdaad is gepleegd, is op de achterplaats verstopt in den grond teruggevonden. Een gevaarlyk gezagvoerder. TIEL, 6 Oct, Op 14 Juli jl. was er aan boord van de West.Deutacben Lloyd XV, toen deze zich ter hoogte van Herwynen op de Waal bevond, een leven als een oordeel. Van de stilliggende boot klonk het geroep van „moord en „help" over de watervlakte. Volgens de dagvaarding heeft toen de gezagvoerder inmiddels als zoodanig ont slagen H. Th. Hey'er, oud 34 jaar, wo nende te Pannerden, den machinist G. J. J, Staal, vastgegrepen, op 'tdek geworpen, in het hoofd gebeten en toen S. inde machine kamer met zyn klomp op het hoofd getrapt, hem gevolgd en beneden gekomen, met een mes gestoken, waardoor S bloedend aan de iinkerband verwond werd. Bekl. zegt, onder den invloed van sterken drank verkeerd te hebben, wat een der rechters doet opmerken, dat M. een gevaar- lyk schipper is, die steeds overhoop lag met zyn vrouw en debemannning van het door hem gevoerde vaartuig. Dien morgen achtervolgde M. zyn vrouw met een ketel kokend water. S. trachtte M. te beletten zyn vrouw er mede te werpen, wat aanleiding tot de ruzie was. Een der getuigen had M. daarna naar het vooronder zien gaan, waaruit hy met een mes tusschen zyn broeksband terug kwam. De andere leden der bemanning hadden de vrouw in de hut van den machinist verstopt achter stroomatrassen en beddegoed, waardoor M". nog woedender werd. De stuurman en sto ker waren hij hun pogingen om S. te ont zetten verwond. Later, nadat de zaak reeds ter kennis van de justitie was gebracht, had M. den machinist geprest een brief aan den officier te schrijven, met het verzoek de zaak te laten rusten. Wegens het voortgezet misdrijf van mis handeling werd tegen bekl. 4 maanden ge vangenisstraf geeischt. In verband met de, in de vorige week gepleegde inbraak in de villa van den heer Kretschman van Veen te Hilversum meldt men ons, dat de vingerafdrukken op eenige flesschen gevonden, herkend zijn als te zijn van D. V., een berucht persoon, die meer op zyn geweten heeft. Ook de gevonden jas is van hem. Hij is nog niet gevonden. Een tweede persoon heeft te Ankeveen een broche verkocht, die afkomstig is van mevrouw X. v. V. De man had een schotwond in den rechterkaak. De kooper van de broche heeft hem aangeraden zich te laten verbinden, welken raad hij niet heeft opgevolgd. In Ankeveen wist men toen van de inbraak nog niets af. De naam van dezen persoon is niet bekend. Schandelijke aanranding. BARNEVELD, 6 Oct. Mej. Z. onderwijzeres aan de openb. school te Stroe, is bij avond door een paar militairen uit de Harskamp op een schandelijke manier aangerand. Na haar van de fiets en van de weg af te heb ben gesleurd, wierpen de schavuiten haar op den grond en rukten haar de kleederen van het lichaam, terwyl zy haar tevens den mond dichthielden, om het schreeuwen te voorkomen. Toch werd een en ander geluk kig opgemerkt door een paar andero sol daten, waarna de aanranders het hazenpad kozen. f. Naarden. Zaterdagnacht heeft een werkman van de vetfabriek alhier een brutaal stukje uitge haald. Hy drong n.l. dien nacht de fabriek binnen, sneed een deel der drijfriemen weg en bracht die naar zijn woning. De nacht waker durfde den diefstal niet te verhin deren, daar de indringer met 'n mes dreigde. Dienzelfden nacht echter werd de onverlaat van zyn bed gelicht, in arrest gesteld en later gevankelijk naar Amsterdam overge bracht. Gevaarlijke vondst. ZIERIKZEE, 6 Oct. Toen een week geleden aan het strand te Scharendijke veel strand goed aanspoelde, werd dit door velen in par tijen geborgen en kwam een gedeelte er van ook te liggen bij eenige huisjes in een tuin tje aldaar. Nu 'men echter deze week de party ging opruimen by verkoop, kwam er eenmyn onder te voorschyn. Onmid dellyk is deze myn onder militair toezicht gesteld. Uitwisseling van Duitsche en Engolsche krijgsgevangenen. ROTTERDAM, 7 Oct. Hedenmiddag te één uur passeerde hier een Duitsche Roodo Kruis- trein, komend van Aken op weg naar Hoek van Holland, om daar Duitsche gewonden te halen. Er bevonden zich 57 Engelsche verminkten in, die uitgewisseld worden. Gisteravond is de trein uit Aken vertrokken. De gewonde Engelscben zyn uit verschil lende plaatsen in Duitschland gekomen, De trein was weer volgens voorschrift sa mengesteld uit 34 wagens. Terwyl de loco motief tot buiten den statioDskap uitstak, was de staart vaa den trein nog lang niet binnen het station. Het was een eigenaardig gezicht zulk een langen trein te gebruiken voor zoo weinig gewonden. Men had blykbaar den best in gerichten trein bestemd voor de reis door het neutrale land, want inderdaad is dit een model hospitaal op wielen. Het particuliere verblyf der doktoren is bepaald comfortabel. De ziekenwagens zeiven zyn miniatuur- hospitaal slaapzalen. In het midden van den trein Is een ketel wagen, van waaruit warm water door heel het watercomplex wordt geleid. Voorts is de trein toegerust met een keukenwagen, provisiewagen, ope ratiewagen, enz. Het oponthoud hier duurde zes minuten Uitwisseling van krijgsgevangenen. Zondagmorgen 8 October te 5 |uur 22 minuten stoomde de Duitsche ambulance trein, met de uitgewisselde Duitsche krijgs gevangenen, die door het Roode Kruisschip St. Denis te Hoek van Holland aangebracht zijn, het station D.P. te Rotterdam binnen en vertrok te 6 uur 50 minuten naar Aken. Onder deze krijgsgevangenen waren 63 zwaar gewonden, onder wie twee officieren zynde de eerste uitgewisselden van den Som ag. Er waren vier blinden en een paar geesteskranken onder. Bovendien waren bij dit transport gevoegd 19 niet gewonde of ficieren en andere leden van den genees kundigen dienst, die te Donington Hall en te Holiport geinterneerd zijn geweest. Som migen zyn in Zuid west-Afrika gevangen genomen. Schandelijke praktijken. De Zaansche Voorpost (het blad van den heer Duys) meldt, dat in de Donderdag ge houden boerenvergadering werd besloten de melk zoo noodig, te vernietigen, liever dan ze voor 11 ets te leveren. Ingevolge dit be sluit gaven tal van boeren hun melk aan de koeien te drinken, anderen ontzagen zich niet heele bussen melk in de sloot te gooien. Zy zullen zich voor hun schunnige praktijken voor den rechter hebben te ver antwoorden. Over de grens gekomen. Maandag is te Losser een 24-jarige Duit sche deserteur over de grens gekomen, die weer naar het front had moeten vertrekken. Vier broers waren reeds voor Antwerpen gevallen. Smokkelen. AALTEN, 9 Oct. Door de kommiezen al- bier werd Zondagmorgen in een boscbje op den Haart een groote partij smokkelwaar gevonden, half verborgen onder afgevallen bladeren en aarde, 't Was ongeveer 1000 pond vet, spek, margarine en zeep. De paarse regeeringsstempels verraadden maar al te goed, dat het partijtje zijn binnenlandsche bestemming byna gemist had. WINTERSWIJK, 9 Oct. Zondag hebben de kommiezen te Netterden (gem. Gendringen) 3 koeien aangehouden, die over de grens gesmokkeld zouden worden. Een der smok- ketaars, zekere Lem uit Ulft, werd hierbij zoodanig getroffen, dat hy op Duitsch ge bied dood neerviel. Een tiouwrede 1 Ze gingen trouwen en wisten, dat hun huweiyk niet kinderloos zou blijven. Ambte naar van den burgerlyken stand was dien dag do oudste wethouder van 't stadje in 't noorden des lands. De formaliteiten waren afgeloopen, de oudst.e wethouder-ambtenaar van den burgerlijken stand hield zyn trouw- rede: Nou, jongelu, nou ben je den trouwd en ik filiciteer joe en ans d'r nou pötjes komen en doar liekt 't ja wej noar, den hei-ie hier 'n trouboukje, doar loat je ze mör in schrieven en as-'e vol is, ken je wel 'n neie weer kriegen. Leeuw. Ct. Luitenant Mallinckrodt gedeserteerd? De luitenant der infanterie G. A. Mallinc- krodt, bekend uit zyn detacheering by de Albaneesche gendarmerie en later uit zijn optreden hij het verzet der Belgische geïn terneerden in het kamp van Zeist, heeft, zooals de Tel. reeds meldde, ons vaderland verlaten en dienst genomen in het Oosten- ryksch-Hengaarsche leger. Nader verneemt de Nw. Ct.: Luitenant Mallinckrodt heeft bij zyn ver trek een brief achtergelaten, waarin hy mededeelde, dat hy aan den oorlog wenscht deel te nemen. Daar hy in de tegenwoordige omstandigheden natuurlyk geen ontslag zou kunnen krygen als officier by het Nederl. leger, heeft, hy dit ook niet verzocht en achtte hy zyn vertrek de eenige manier om zich aan zyn verplichtingen hier te lande te onttrekken. Door deze daad heeft luitenant Mallinc krodt niet slechts het Nederlanderschap verloren, daar hy zich zonder verlof iu vreemde krijgsdienst heeft begeven, maar is hij volgens de Militaire Strafwet ook schuldig aan desertie. ZEVENAAR, 7 Oct. Destyds gewaagden wy van misbruiken, welke ontdekt waren, toen arbeiders, welke in Duitschland gaan werken, hun toegestaan weekrantsoen spek en brood poogden dubbel uit te voeren. Zy gingen in dat geval na den uitvoer weer terug naar ons land en probeerden langs een ander grenskantoor om met den op nieuw gekochten voorraad de grens te over- schryden. Door de invoering van een kaartenstelsel is thans deze fraude poging gestuit en vol doende ondervangen. Nu wordt aan ieder die er voor in de termen valt, een kaart verstrekt, afgegeven onder volgnummer, dat geboekt staat op naam van den houder, die op zyn beurt de kaart ten gemeente huize laat stempelen, er zyn portret opplakt en haar ten slotte by den uitvoer aan den grensambtenaar overhandigt. Het voorwerp, dat een uitvoer wettigt, is hy dus kwyt, zoodat het niet gelukt om opnieuw een pertie in ons land te halen en uit te voeren. De spionnagezaak te Rotterdam. Na de arrestatie van den oud-gezagvoer der Vollrath en zyn vyf handlangers had men er beslist op gerekend, dat nog andere arrestaties zouden volgen. De helpers van Vollrath, die nog in vryheid waren, hebben het echter nuttig geacht, ons land te ver laten. Een drietal leden van het Volljath- complot, waarop men het oog gevestigd had, zijn spoorloos verdwenen. zyschynen de voorkeur te geven aan een hongerkuur in Duitschland boven een verblyf in het huis van bewaring. Het flinke ingrypen van de Rotterdam- sche rivierpolitie heeft ons dus van een aantal gevaarlyke lieden verlost. Naar schatting van tot oordeelen bevoegde per sonen zyn hier ter stede echter wel 80 per sonen werkzaam in „het vak" van den beer Vollrath, terwyl men vry wel zekerheid heeft, dat de thans gedunde gelederen weer spoedig door versche hulptroepen worden aangevuld. Dat eischt van bnze wakkere rivierpolitie een voortdurende waakzaam heid. Dronken bekkensnijders. HELMOND, 10 Oct. Hedenmiddag tegen half twee had op de Steenweg een brutale saijparty plaats, waarvan de voerman Gub- bels het slachtoffer was. Deze stond met kar en paard voor een pakhuis te wachten, toen een drietal jonge kerels, welke onder den invloed van sterken drank waren, pas seerden, Zonder eenige aanleiding zochten deze ruzie met Gubbels, waarop het slacht offer echter niet inging en zich stil hield. Dit scheen irriteerend te werken op de dronken kerelseen hunner, zekere v. d. Westerlo, trad plotseling op Gubbels toe, haalde zijn mes te voorschyn en gaf het slachtoffer een diepe snede van het oor af langs het kaakbeen tot in den halseen snede ter lengte van 15 cM. en zeker 2'h cM. diep. Daar Gubbels een dergelyken aan val niet verwacht had en rustig tegen zijn kar geleund stond, kon hij zich niet ver weren. Onmiddellyk was dr. Nuyens ter plaatse, die den getroffene direct hulp ver leende. Hoewel de snede uiterst diep en lang is, waardoor G. veel bloed verloor, schynt er geen levensgevaar te zyn. De hoofddader, v. d. Westerlo, werd eenige minuten later reeds door de politie opge vangen en zwaar geboeid weggebracht. De beide medeplichtigen worden nog gezocht. In het te Maastricht verschynende dag blad Les Nouvelles van Dinsdag komt het volgende bericht voor De Nederlandsche autoriteit heeft in ver schillende gemeenten aan de grens van Duitschland: Kerkrade,Simpelveld,Bocholtz Vaals enz. strooibiljetten in beslag genomen, waarop in een rand van de Nederlandsche nationale kleuren op witpapierin hetDuitsch de volgende tekst staat Hollanders I Kameraden, Mijnwerkers, Buren. Het vaderland roept ons, ons Duitschers voor de oorlogsleening. Gy, die met ons brood gegeten hebt, gij die getoond hebt, dat gij voor geen gevaar terugdeinst, gij moet ons helpen in die moeilijke taak. Gy hebt nog goud in uw bezit. Uw land heeft milliarden verdiend onder de vreeselyke foltering van dezen oorlog. Daarom, helpt ons en geeft ons bet Duit sche goud, dat gy hebt. Helpt onze broeders zegevierend te strij den in de bloedige gevechten. Draagt er toe by de vyanden te vernie tigen, die u eveneens bedreigd en die uwe macht willen verminderen. Brengt ons dus uw goed. Wy en de goede God zullen u er zeer voor danken. Zondag, 1 October van 11 uur af zal men uwe inschry vingen ontvangen in de volgende lokalen (volgen de namen van verschillende restaurants.) Gedurende de maanden October en Novem ber zullen er voor de armen en de werklieden der gemeenten Bocholtz en Simpelveld gratis vier dubbele waggons fijn gruis te Simpelveld aankomen, om verdeeld te wor den. Deze strooibiljetten waren alle voorzien van een stempel, met den naam van de firma Gewerkscbaft Carl Friedrich te Richte- rich, die zich met de verzendiDg belast had.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 6