„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 47. 30 Sept. 1916 Ofticiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Onder verwijzing naar mijne ciculaire van 1 dezer No. 69 500 Afdeeling Handel be treffende nevensvermeld onderwerp, heb ik de eer U te berichten, dat de maximum prijzen voor rijst thans door mij zijn vast gesteld als volgt IN DEN GROOTHANDEL Rijst (grofmiddel Bassein &/of Rangoon) Ie hand condities per 50 K.G. f14.50 (voorloop Bassein Stloi Rangoon) le hand condities per 50 K.G. f 15.25 (grof voorloop Bassein&/ofRangoon) le hand condities f 15.75 IN DEN KLEINHANDEL (grofmiddel Bassein &/of Rangoon) 1e hand condities per '/i K.G. 18 ct. (voorloop Bassein &/of Rangoon) le hand condities per i/1 K.G. 19 ct. (grof voorloop Bassein &/of Rangoon) le hands conditities per 1/2 K.G 20 ct. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, POSTHUMA. De Burgemeester der gemeente MIDDEL- HARNIS brengt het volgende ter algemeene kennis: MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. De Minister van Landbouw, Nijverheid ea Handel, brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge artikel 5 van de Distributie- wet 1916, door een ieder, die anders dan voor gebruik door hemzelf of zyn gezin varkens bezit, aan den Burgemeester van de gemeente, waar de varkens zich bevin den, heeft op te geven het aantal van de op 30 September as. bij hem in bezit zijnde varkens, gespecificeerd als volgt: a. biggen beneden 6 weken: b. fok varkens; (hieronder moeten alleen gerekend wor den gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen afgezoogde zeugen, voor zoover men ermede wenscht door te fokken, en fok- beeren). c. loopvarkens; d. mestvarkens beneden 50 K.G. ge taxeerd slachtgewicht e. mestvarkens boven 50 K.G. getax eerd slachtgewicht. Onder verwijzing naar artikel 5 der Dis- tributiewet 1916, wordt de bijzondere aan dacht erop gevestigd, dat ingevolge artikel 10 van genoemde wet het niet doen van opgaan of het onjuist opgeven strafbaar is met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. 's-Gravenhage, 19 September 1916. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Art. 10 der Distributie wet 1916 luidt: „Hij, die nalaat een opgave tedoen,als bedoeld bij artikel 5 dezer wet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoog ste drie duizend gulden." „Hy, die in strijd met het bepaalde in artikel 5 opzettelijk een onjuiste opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden." „De goederen, met betrekking tot wel ke het feit wordt gepleegd, kunnen, voor zoover zij den schuldige toebehooren, met hunne verpakking worden verbeurd verklaard." Middelharnis, 23 September 1916. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, brengt ter algemeene kennis, dat de op gave volgens zijne beschikking dd. 19 dezer, door een ieder, die anders dan voor gebruik door hemzelf of zijn gezin varkens bezit, te doen van het op 30 September by hem in bezit zijnde aantal varkens, uiterlijk op 5 October a.s. bij den Burgemeester der ge meente, waar de varkens zich bevinden, moeten zyn ingekomen; Onder verwijzing naar artikel 5 der Distri- butiewet 1916, wordt de bijzondere aandacht erop gevestigd, dat ingevolge artikel 10 van genoemde wet het niet doen van opgave of het oniuist opgeven strafbaar is met de mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. 's-Gravenhage, 23 September 1916. De Minister voornoemd POSTHUMA. Bekend gemaakt te Middelharnis, den 25 September 1916. De Burgemeester ULBO J. MIJS. "WAARSCHUWING. Keuring van militie* en landstoriuplielitigen De Burgemeester van MIDDELHARNIS waarschuwt de militie- en landstormplich- tigen, zich er wel voor te wachten, zich met tusschenpersonen in verbinding te stel len om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat, indien zij inderdaad ongeschikt zyn, de afkeuring ook zonder de tusschenkomst van die personen zou plaats hebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op artikel 206 van het Wetboek van Straf recht, onder meer inhoudende: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: 1°. hy die zich opzettelijk voorden dienst by de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2°. by die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laat3te geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Middelharnis, 29 September 1916. De Burgemeester voornoemd, C. KOLFE Sr. L.B. MIDDELHARNIS. In het weekblad voor de Burgerlijke Administratie, onder hoofdredac tie van den heer Mr. H. V03, wordtin drie hoofdartikelen de kwestie van de opheffing eener gemeenschappelyken regeling ex. art. 121. Gemeentewet, (het gemeenschappelijk onderhoud van den grintweg Ooltgensplaat- Middelharnis) behandeld waarbij de eindcon clusie werd genomen „dat de hier aan de gemeente Middelharnis bij Kon. Besluit van 29 Juli 1916 opgelegde verplichting volko men onwettig is, gelijk de geheele bemoeiing der Kroon in deze aangelegenheid van den aanvang af onwettig geweest is. Dat de Kroon hiertoe gekomen is, is niets dan de consequentie van de zich bij Kon. Besluit van 28 October 1915 onwettig aangetrokken macht." Ons dunkt dat de kwestie nu nog wel niet zal zijn afgeloopen. Intusscben legt de weg nog net zoo als verleden jaar. De laatste zitdag van den Hoofdelijken Omslag zal gehouden worden op Maandag 2 October 1916. Bij nietvoldoening van het verschuldigde, op dien dag zal onmiddellijk tot vervolging worden overgegaan. Door de bakkers zijn de prijzen van het brood weer met één cent per kilo op geslagen. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep „Theodora Emmerentia" sch.A, Jongejan met een besomming van f 3275, Het zoontje van Zwerus had het onge luk in de kaai te vallen, door toegeschoten hulp werd het spoedig op het droge gebracht. Heden werden alhier de eerste ganzen waargenomen, wat doet denken aan een vroegen kouden of invallenden winter. Benoemd tot postconducteur 3e klasse de heer J. T. Melkens, brieven en telegram besteller te Druten. Door den Raad dezer gemeente werd besloten de gasprys te verhoogen met 20 percent. Aan den heer van Oudgaarden werd eervol ontslag verleend als regent van het Burgerlijk Weeshuis. De vereeniging „Kunstgenot" geeft haar eersten avond in het aanstaande seizoen op Donderdag 16 November. Johan Schmidt en Ellen Wiarda uit Amsterdam geven dan een tooneel- en voordrachtavond. Vergadering van den Raad der Ge meente Middelharnis op Woensdag 27 September des namiddags 2ty2 uur. Afwezig met kennisgeving de Heeren J. J. Slis en J. C. Born. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, verzoekt hy den Secretaris de notulen voor te lezen, die onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. lste. Een schrijven van H. H. Gedep. Staten, inhoudende goedkeuring kaaigeld. Een schrijven van den Heer van Oudgaar den, inhoudende ontslag als regent van het Burgerlijk Weeshuis, hetwelk de Voorzitter, den raad mededeelt, waarna eervol ontslag wordt verleend. De Voorzitter doet mede deeling dat de borden van de Rijwiel en Motorwet nog niet ontvangen waren daar er te Maastricht kermis geweest was ener niet gewerkt was. Daarna verzoekt hij den Heer J. J. Nipius verslag uit te brengen van de Begrooting van hot Weeshuis en Het Burgerlijk Armbestuur, hetgeen de Heer Nipius doet waarna ze onveranderd worden goedgekeurd. Mede was een voorstel ingekomen van de Gascommissie om de gasprijzon met 20 te verhoogen, waarna de Voorzitter vraagt wie het woord verlangt, waarop de heer Schilperoord het woord noemt en zegt dat als het zoo voortgaat, het tekort oogeveer f 4900 zou bedragen Met het oog op dit tekort stelt de heer Schilperoord voor dit op 25 te brengen, zoodat het tekort er dan tevens mee gedekt is, waarop de Voor zitter antwoordt dat hy hier wel wat voor voelde, terwyl de heer C. Kolff' Sr. hierop nog in 't midden brengt dat het voor hun wel niets gaf, maar dat het voor den burger stand wel wat te veel was, waarna de Voor zitter voorstelt de Gascommissie toe te staan de gasprijzen met 20 te verhoogen, wat wordt goedgekeurd. Dan vraagt de heer Kolff nog of er geen kans was om hier ook regeeringseieren te krijgen daar hy er in Tiel ook gezien had. De Voorzitter ant woordt hierop dat deze hier niet waren, maar dat de resultaten er mee in andere gemeenten hierin in de buurt niet schitte rend waren, daar men aan eieren niet kan zien, of ze versch of oud zijn. Alsnu kwam aan de orde het benoemen van een klerk ter Secretarie in de plaats van den heer Reevers. Ingekomen waren sollicitaties van 1. van den zoon van den overleden bak ker v. d. Meer. 2. van den heer H. Zuijdyk, die zich reeds op de secretarie bevindt. De Voorzitter zegt dat geen van beiden hiervoor de capaciteiten bezitten, daar zij iemand moeten hebben die meer met de administratie bekend is, zoodat op een andere manier in de behoefte moet voorzien wor den. De heer Vroegindewey vraagt of de heer Zaaijer hier niet behulpzaam kan zijn. waarop de Voorzitter antwoordt dat de heer Zaaijer zyn werkzaamheden heeft en dat hij voor het schrijven der broodkaarten een vergoeding gehad heeft, waarna de Voorzit ter van B. en W. machtiging vraagt om nog een advertentie te plaatsen maar dan met verhooging van salaris. Niets meer te behandelen zynde sluit de Voorzitter de vergadering. SOMMELSDIJR. De eerstvolgende Gods dienstoef. voor do Vrijz. Herv. op Goeree en Overflakkee zal niet plaats hebben op Zondag 1 Oct. doch op Zondag 8 Oct. Verleden week zyn by A. Th. Bens 12, bij D. P. v. d. Sluys 5, bij M. Groenendijk 3, bij wed. M. Troost 1 en bij C. Hoogzand 4 konijnen doodgebeten, naar men denkt door honden. Proces verbaal is opgemaakt tegen T. E. R. en M. de J. dienstbode by J. v.B. albier, wegens overtreding der Politieveror dening, (schuren der Voorstraat). Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat Maandag 2 October a.s. de Nuts-bibliotheek een aanvang neemt. Lief hebbers van lectuur kunnen iederen Maan dagavond van 6 tot 7 uur boeken ter lezing ontvangen in het benedenlocaal van den Doele. Verleden week werd de slagersknecht L. K. werkzaam bij J. L. onder den toren gebracht wegens dronkenschap. Den ande ren dag werd hy uit zijn betrekking ont slagen. Uit de machine-loods van de Dorps- vereeniging alhier zyn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 3 drijfriemen ontvreemd. De daders zyn niet bekend. Bij het spelen kreeg het zoontje van V. alhier een zoodanige trap boven zijn oog, dat geneeskundige behandeling nood zakelijk was. Terwijl de slagersknecht G. werkzaam by J. L. alhier, een koe wilde slachten, sneed hy mis, met dat gevolg, dat de koe de werf opliep. Daar by het beest weer in de slachtplaats wilde terugbrengen voordat er iemand kwam, spande hy zich zoo bui tengewoon in, dat hij spoedig daarna ineen zakte. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen. Donderdagavond was zyn toe stand zorgwekkend. DIRKSLAND. Bij de veiling van de huizen van wijlen mej. de Wed. P. Vrijdag werd perceel 1 (het huis vroeger door de eigenares bewoond) ingezet op f 1640, perceel 2, (het huis bewoond door Mej. N. Zaaijer) op f 1300 en perceel 3 (twee weekiyoningen) op f 805. HERRINGEN. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. Eelderink, slaagde de vorige week voor de hoofdakte. Zy, die hun kinderen kosteloos onder wijs willen laten genieten worden uitge- noodigd ter Secretarie daarvan aangifte te doen op Maandag en Dinsdag den 16 en 17 October van Stfc 7 uur 's avonds. Do herhalingscursus voor meisjes zal dit jaar aanvangen op Woensdag 1 Novem ber a.s. Alhier zijn een zestal geïnterneerde Belgen gehuisvest om alhier laudbouwwerk- zaamheden te verrichten. STELLENDAM. Van den landbouwer L. Koese onder deze gemeente werd Vrijdag door de vroege tram een kalf totaal ver- morseld. Zaterdagmiddag wilde de 8-jarige Jb. Troost een knikker uit de goot van de schuur van A. Moerkerk halen en klom daartoe op hot dak. H(j viel er af en brak een been. Zondag is de knaap naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De 14-jarige S. Kn. maakte Zaterdag avond een toertje op de fiets. Zy raakte haar stuur kwijt en kwam in de sloot terecht. Donderdagavond ontliepen twee meis jes de ouderlijke woning en gingen er van door met een paar orgeldraaiers. Door de ouders werden de vluchtelingen Zondag onder Nieuwe Tonge opgespoord en huis waarts gebracht. Zaterdag werd hier een partij strand goederen verkocht n.l. 414 K.G. margarine. Opbrengst f 147,50. 52 K.G. beschadigde margarine, f 8,65, 82 pond kaas, f37,26, 1 vat olie f 120, 1 ijzeren boei en battings ruim f 4. In beide kerken zal a.s. Zondag 1 October de dienst weder op den gewonen tijd beginnen, n.l. 's morgens half 10 's avonds 6 uur. Woensdag kwam in de haven alhier aan de Alhambra om Woensdag en Donder dag Bioscope voorstellingen te geven. Beide avonden werden de voorstellingen door een groot aantal personen bijgewoond. Donder dagmiddag werd een kindervoorstelling ge geven. Ook deze was druk bezocht. Gedurende de vorige week werd door de garnalenvisschers alhier aangebracht 6500 K.G. garnalen, die alle werden afgeleverd aan de pellerijen a 14 cent per kilo. Aan den heer P. Jansen Cz. te Rotter dam is vergunning verleend tot uitbreiding zijner inrichting tot drogen, koken van visch en vischafval in het perceel kad. bekend Sectie B. No. 1697. Vergadering van den Raad der gemeente Stellendam op Dinsdag 26 Sept. 1916 's nam. 2 uren. Aanwezig 6 leden. Afwezig de heer Kievit. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen wor den gelezen en goedgekeurd. Voor met de werkzaamheden wordtaange- vangen, deelt de voorzitter mede, dat hij nog eens de notulen der voorlaatste vergadering heeft onderzocht, en dat hem is gebleken, dat deze notulen in orde waren ea van welke de heeren Holleman en Keijzer het tegendeel geloofden. De heer Holleman houdt zijn bewering vol, waarna de voorzitter laat stemmen. De heer Holleman stemt tegen, de heeren Roon en Biemond voor, Nagtegaal en van Seters blanco. (De heer Keijzer is nog afwezig.) De notulen zijn dus goedgekeurd. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van de kasopname bij den Gemeente-ontvanger. In kas was f 2836,41, waarmee de kas in orde wordt bevonden. Een schrijven van P. Kievit, daarbij mede- dselende dat hij met de nieuwe belooning vaD 3'/i ct. per keer en per lantaren ge noegen neemt. Een schrijven van M. de Leeuw, daarbij verzoekende verhooging van salaris, en wel met betrekking tot de verbouwing van het raadhuis. Aan adressant wordt f 10 ver hooging toegestaan. Komt aan de orde behandeling gemeente- begrooting. De post Hoofdelijke Omslag wordt voorgesteld te breHgen van f 4200 op f 6590,50. De voorzitter deelt den leden mede, dat deze post met zoo'n bedrag is verhoogd om door de schulden heen te ge raken en dat de eenige manier om er af te komen zal zijn belastingverhooging en wel met een flink bedrag. Men blijft anders voort durend sukkelen met tekorten. De heer Biemond weet niet, waar dat bedrag te halen. De heer van Seters zegt het met Biemond eens te zyn. Hij is van meening, dat de H. Omslag reeds hoog genoeg is. Reeds is deze belasting het vorige jaar enorm verhoogd en als er nu weer bij moet, waar moet het dan heen. Want kapitaal is hier niet, meent van Seters. Al is het nu, dat het door den buitengewonen toestand sommige naenschen niet zoo bijzonder slecht gaat, het kon na den oorlog wel eens veikeeren. De Voor zitter antwoordt, dat hij verschillende malen in den Haag is geweest, om te trachten een anderen weg te vinden, doch 't is alles vergeefsch. Zoolang er geen 4 of 5 wordt geheven, kan men op bitter weinig rekenen. Het is nu eenmaal niet anders. Pleizierig is 't niet, maar er is geen uitweg, 't Is boven dien maar voor een paar jaar. De heer van Seters: Velen zijn reeds te hoog aangeslagen. De Voorzitter: En velen te laag. Dat is in iedero gemeente. De heer Holleman deelt nu mede, dat hij tegen de voorgestelde verhooging zal stem men. Om te voorkomen, dat men zou den ken, dat hy nu een andere houding aan neemt dan in de wethoudersvergadering, zegt hij, dat in deze laatste vergadering de voorzitter wel mededeelde, dat de H. O ver hoogd zou moeten worden, maar geen be drag noemde. Was dit bedrag genoemd, hy zou ook daar er tegen zyn geweest. Wel begrijpt hydat het voor den Burge meester lastig werken is, maar hy vindt het bedrag te hoog en stelt daarom voor een paar jaar te nemen om de verhooging te krijgen en op deze begrooting dus /"HBO

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5