DIJKERS Im% Buitenland. Verknopingen. Kerknieuws. da bestrijding der tuchteloosheid. Bovendien acht hjj een meer geschoold politiekorps uoodig: de agenten moeten de opvoeders van de straat worden. Ook kunnen kinder- rechtbanken en kinderpolitie ten goede ko men aan het doel. Ook acht spieker het van groot belang dat strenge verordeningen gemaakt worden tegen het bioscoopgevaar dat ernstig toegezien wordt op snoepen en rooken en dat de vloek der opkooperü met strenge middelen wordt tegengegaan. Spre ker komt tot de volgende conclusies: 1. Waardoor het toenemend verkeer en het losraken der h tolijke banden de tuch teloosheid toeneemt moet de school helpen om het kwaad te bestrijden. 2. De school bereidt dit doel door samen werking met ouders, politie en justitie. 8. Op straat gepleegde handelingen moeten behandeld worden alsof ze op school waren uitgevoerd. 4. Kinderspeeltuinen en huisarbeid kunnen veel bijdragen tot beteugeling van het kwaad. 5. Bioscoopvoorstellingen, snoepen en roo ken moeten als gevaarlijk beschouwd wor den. 6. De opkoopery' moet streng worden tegengegaan. II. Humoristen: De heer Van den Toorn begint met te zeggen, dat de tegenwoordige mensch in blijdschap en vroolükheid ver achter staat by zijn voorgangers. De levensvreugde in onze dagen is kwijnende, en om dit aan te toonen vergelijkt spreker enkele gedichten uit de 17e eeuw met eenige uit onzen tijd. Voltaire heeft gezegd dat de hemel ons twee goede zaken heeft geschonken, nl. de slaap en de hoop, doch volgens Kant had hij er ook het lachen aan moeten toevoegen. Heeft Elise van Calcar geschreven, dat humor het geurigste gerecht is op den disch der let terkunde, spreker voegt er aan toe, dat men, om een goed humorist te zijn,aan 3eigen schappen moet voldoen Men moetaanleghebben voor het comische, een warm en menschlievend hart bezit ten en een neiging bezitten, om alle aardsche doen en laten vast te koppelen aan hoogere doeleinden. De fijne humor moet men wel onderschei den van satire en sarcasme. Als illustratie geeft spreker het een en ander uit „de Mottige," van W. Buning en enkele aan halingen van andere schrijvers, waarin het humoristische element scherp uit komt, en besluit met deze uitspraakOnder de dingen, die in staat zullen blijken, nieuwe levens lust te wekken, zal blijven behooren de warmte uitstralende blijdschap der Humo risten. STAD AAN 'T IIAKINGVL1ET. De raad de zer gemeente heeft eene verordening vast gesteld tot herbergsluiting op dagen van demobilisatie. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. De Gemeentebegrooting, dienst 1917, is in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 27530,755. In den tuin van den heer B. alhier staat een appelboom, welke thans voor den derden keer in dit jaar bloeit. Die boom heeft meer dan eens tweemaal in een jaar vruchten gedragen. Door den Raad dezer gemeente is aan mejuffrouw H. A. A. Hagers tegen 16 Octo ber a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier en is als zoodanig tegen dien datum be noemd mejuffrouw W. H. Burbach uit Zwolle. Onze correspondent te Londen heeft ge meld, dat volgens een berichtgever van de Daily Mail een Duitsche baron von Wangen- heim, een broer van den vroegeren Duit- schen gezant te Konstantinopel,in Den Haag in het Hotel des Indes als portier ten bate van den Duitschen geheimen dienst zou werken. De Haagsche Ct. meldt nu, dat de heer vod Wangenheim, die aan het Hotel des Indes is verbonden, inderdaad een broer is van den bovengenoemden gezant. Hfj heeft jaren geleden in het Duitsche leger gediend, maar onderhoudt thans met zijn vaderland geenerlei betrekking meer en is met een Hollandscbe vrouw, Rotterdamsche van ge boorte, gehuwd. Zijn betrekking bij het Hotel des Indes dagteekend reeds van geruimen tijd vóór den oorlog, Tevens wordt aan het blad meegedeeld, dat de autoriteiten in Den Haag reeds eeni- gen ty'd geleden van het geval op de hoogte waren, er een nauwkeurig onderzoek naar hebben ingesteld en tot de overtuiging zijn gekomen, dat de vei denking, als zou de heer von Wangenheim ten bate van den Duit schen geheimen dienst werken, ongegrond is. Het Engelscho offonsiof. LONDEN, 18 September (Reuter). Uit het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk wordt d.d. 16 September gemeld: „Terwijl ik van de eene naar de andere plek trok, om den slag van een hooggelegen punt te kunnen volgen, werd ik voorna melijk getroffen door de zwakke repliek van de Duitsche artillerie op onze beschieting van 16 September. Van tijd tot tyd begon nen haar veldkanonnen en loopgraafmor tieren onverhoeds korten tyd hevig te schie ten, maar van een goedonderhoudeu en hevig artillerievuur, zooals wij dat in de jongste gevechten hadden beleefd, was geen sprake. Het open karakter van den huidigen stryd kwam duidelijk aan het licht toen wij eenige van onze batterijen veldartillerie naar het „Hooge Bosch" zagen galoppeeren, toen de aanval vorderingen maak te. Dit bewees wel, hoe volmaakt voorbereid wij zijn om den vijand in ieder tempo te volgen. Zonder hem ooit of ergens rust te gunnen, houden wij hem aan het werk. De gevangenen zy'n voor het meerendeel jammerlijk terneergeslagen. Zy zijn uit stel ling na stelling verdreven, welke hun, nadat zy maanden straffeloos daarin hadden stand gehouden, volstrekt onneembaar waren gaan toeschijnen. De zwaarste slag, die hun tot dusverre werd toegebracht, kregen zy te verduren, juist toen zy er van overtuigd waren, dat de kracht der Britten, om in het thans plaats hebbende offensief nog slagen toe te brengen, uitgeput was. Tot overmaat van ramp hebben zy nieuwe vreeselyke oorlogswerktuigen zien opdagen, die met groot succes tegen hen gebruikt worden. Velen hunner, die bij Verdun en aan het Russische front gestreden hebben, verklaren dat zjj zich een gevecht, als hetwelk zy aan de Somnre onder het oog moesten zien, nooit hadden kunnen voorstellen. En ons antwoord daarop is niets anders dan de naakte waarheidwij beginnen nog maar pas Het voigende voorval moge de bruikbaar heid aantoonen van de nieuwe gepantserde auto's bekend onder den naam van „gas houders" of ook wal „landdreadnoughts". By Pozières bevindt zich een suikerrafioa- dery, die een waar mitraileursnest was. Een aantal Duitsche gevangenen verklaarden, dat zij nieuwsgierig waren te vernemen wat er in die raffinaderij was voorgevallen, daar zy er volmaakt zeker van waren, dat geen enkele infanterietroep, hoe sterk ook, daarbij zou kunnen komen, Daarop kregen zij het volgende te hooren Een van onze nieuwe pantserauto's wag gelde onverstoorbaar naar den ingang van de fabriek, drukte de gebarrikadeerde poort als een eierschaal in, waarbij honderden zandzakken rondvlogen en deurposten als lucifers kraakten. Toen hield het stalen monster op vreeselyke wjjze huis onder de mitrailleurs en hun bedieningsmanschappen en korten tyd daarna was alles stil en marcheerde onze infanterie naar de raffina derij, waarvan zij ongehinderd bezit nam, terwyl de logge monster-machine zich weer een weg naar buiten baande, ten einde el ders kwaad te gaan brouwen in de Duitsche verdedigingswerken. Duitsche gevangenen. In de „Petit Parisien" verhaalt een der medewerkers van dit blad aan het front, hoe een convooi Duitsche gevangenen aan komt na afloop van een Franschen aanval „By'Da op hetzelfde moment, dat ik aan kom, komt ook een eerste convooi krijgs gevangenen aanby troepen van honderd komen zij binnen de omheining, in ryen van vier, met ruiters er om heen, de sabel in de hand. Grijs van gezicht en van kleeding, be klagenswaardig om medelijden mee te heb ben, onverschillig voor alles, trekken zij voorbij in gebogen houding, slappe beenen en met de voeten stootende tegen het gruis van den weg in een kring van dik stof. Op de aanwijzingen van den tolk geleidt een van hun onderofficieren hen naar hun plaats in de omheining, tegenover de tent jes van planken, waar de secretarissen functioneeren. Zoodra zy'n zy aangekomen, vallen zy op den grond, men zou zeggen, dat ze als één stuk zijn neergevallen. Men ziet in het gele gras niets dan een vormelooze massa van poovere grys-groeno kleeren. Men ziet som tijds dergelijke opeenhoopingen van licha men voor de prikkeldraadversperringen, op punten, waar de mitrailleuses woedend huis hielden. Zij slapen, inderdaad ongevoelig voor de heete zon. Eenige passen verder heeft men hun officieren geplaatst, want, zegt men, het is eeD bataljon, of wat er van over is, dat daar is heen gebracht. Men beweert zelfs, dat de officieren de eersten geweest zy'n om maar ik geloof er liever niets van. Er zy'n een commandant, twee kapiteins, twee luitenants, één majoor-officier van ge zondheid met het ijzeren kruis, herkenbaar aan het blauwe lint om zy'n pet, maar nog meer aan zijn band, een band, waar geen einde aan is, die van den elleboog naar den schouder loopt en meer op een verband lykt dan op een band. Zy' hebben allen roode handschoenen aan. Ofschoon zy kapot zy'n van vermoeienis, zjjn zij toch blijven staan; zy loopen heen en weer, zonder een woord te zeggen, groote sigaren met gouden banden rookende. De commandant geeft het eerste op; hij gaat zitten op zij a in vieren gevouwen kapotjas, met den rug tegen een afsluit- paaltje. De reveille wordt geblazen, d. w.z. dat de half ingeslapen gevangenen zich gereed moeten maken om twee aan twee langs üe planken tentjes te defileeren, waar de sec retarissen en ondersecretarissen aan het werk zyn. Men neemt hun naamlysten, hun signalementen, zij ledigen hun zakken ïu het gras voor den ingang; daar schyut geen einde aan te komen, want do zakken dei- soldaten, tot welk leger zy ook behooren, zijn afgronden, trouwens, zonder bodem somtijds: lepels, messen, vorken, lucifers, sigaren, sigaretten, pypen, portefeuilles, brieven alles wordt onderzochtmen houdt, met het geld, alles wat tot wapen zou kunnen dienen, achter; de rest wordt teruggegeven. Met die „rest" bewijzen de „kameraden die door een uur slaap wat bijgekomen zyn, beleefdheden aan hun bewakers en aan de nieuwsgierigen, die naar hen kijken, Aij bieden Ansichten aan waarop Gretchens glimlachen tegen Fritzen; zy offreeren zelfs sigaren en sigaretten. Eenige „territorialen brengen hun drinkwater, zy vechten er gulzig om, nu zyn ze er heelemaal bovenop, en in het volle bewustzijn komend van hun veine nu den daus ontsprongen te zyn. Zij glimlachen tegen den kring om hen heen, laten zich gewillig knoopen en schou derstukken afnemen, en straks al men ze bijeenbrengen zal om verder te trekken, zullen ze er als de kippen by zyn om zich opnieuw te vormen. Ik denk aan de woorden van eenkrygs- gevaDgene uit Champagne, aan wien iemand vroeg: „Ben je vermoeid?' Om daarheen te gaan? Ja (en hy wees naar de linie), maar om daarheen te gaan niet (en hij wees naar de achterhoede). En ben je nu zoo op weg naarParysf „Parijs, daar heb ik maling aan, als ik maar in Posen terugkom." En dat werd, in goed Fransch, geantwoord door een Feldwebel, tot uiterste verbazing van een Zuidelijke, die in de verste verte geen idee had, dat een Boche Fransch kon spreken met minder accent dan hij zelf. De overstrooraing in Bohemen. Een ooggetuige van de ramp in het dal van de Weisse Desse schrijft in de „Reichen- berger Zeitung": Toen ik om kwart voor acht 's avonds te Tannwald aankwam, moest de automobiel reeds voor de plaats stoppen, want de straatweg was onbegaan baar door de boomen, wagens, gevelmuren, stukken hout, hvisraad enz., die er over lagen. Het water stond nog in diepe plassen op de straat en een voet hooge slikmassa bedekte den grond. De ryksbrug over de Desse is afgezet. Ongeveer om half vier des namiddags kwam te Tannwald het bericht, dat de stuw dam gebroken was. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd en de bevolking er van in kennis gesteld. Het duurde een uur voor het water Tannwald bereikt had. Toen echter vulde zich plotseling de breede bed ding en de watermassa's stortten meer dan twee meter over de ryksbrug heen, boomen, geheele daken en huisraad meesleurend. At en toe bemerkte men in de golven lyken van menschen en dieren. Tot negen uur 's avonds telde men reeds tien lijken. De „Vossische Zeitung" meldt, dat de huizen vaak in hun geheel werden wegge slagen. De boomstammen, die voortgestuwd werden, werkten als rammen tegen bruggen en huizen, vernielden alle bouwwerken die zij tegenkwamen en versperden de straat- De stuwdam was pas een jaar in gebruik. Reeds by den bouw in 1913, had een groot ongeluk plaats. Na dagenlangen regenval was de beschermdyk doorgebroken en juist als nu stroomden geweldige watermassa s over het dorp Dessendorf, waar bruggen enz. vernield werden. Evenwijdig met de Weisse loopt de Zwart, Desse, waarin zich eveneens een stuwdar. bevindt, die 7 millioen kub. M. water kal bevatten, terwyl de thans gebroken dan een reservoir met een inhoud van 400.00' kub. M. afsloot. Er zijn reeds herhaaldelijk catastrophe* als gevolg van het breken van stuwdammen voorgekomen. De grootste was die in 1°6.S in de stad Johnstown (Pennsylvanié). Bi deze ramp werden geheele stadswijken ver woest en verloren 4000 menschen het leven De grootste stuwdam ter wereld is die ïjr het Ederdal, ten Noordwesten van Bad1 Wilv dungen. Het reservoir heeft een inhoud van 202 millioen kub. M. Bijna 30 kilometer lang strekt het zich door het dal uit. De water spiegel heeft een oppervlakte van 12 vierk. K.M. De Berliner Zeitung am Mittag verneemt uit het hoofdkwartier van Linsingen: ter wijl het den Russen bij hun stormaanval in geen enkelen sector van het Zuid-Wostely k front is gelukt om een noemenswaardig succes te behalen, is één enkele Duitsche stoot voldoende geweest om de cms lastige Russische stelling aan den Westelyken oever van de Stochod by het dorp Zaretza in handen te krijgen. Na een korte krach tige artellerie-voorbereiding op ISSeptember, gingen de Duitsch-Oostenryksch Hongaar- sche troepen tot een aanval over. Het ge_ lukte hun in een enkelen stormloop doo vier Russische stellingen heen to het dorp Zaretza benevens de duinstelhng voor de Stochod in bezit te nemen. De aan den Westelyken oever van de Stochod in gesloten Russen werden gevaugen genomen. Slechts weinigen gelukte het, over de rivier te ontkomen. Tot dusver zyn 2511 gevan genen geteld, waaronder 31 officieren. 17 Ma chinegeweren zyn buit gemaabt. Op Vrijdag 29 September 1916 des nam. 3 uur nieuwe tyd) in het Logement Holleman te Nieuwe Tonge, AFSLAG van: a. 5.65.80 heet. (12 gem. 97 roeden V.M.) BOUWLAND aan den Klinkerlandschen Weg in den polder Klinkerland te Nieuwe Tonge, Sectie B nrs. 350, 351, 352; b. 5.42.00 heet. (11 gem. 240s roeden V.M.) BOUWLAND, aldaar Sectie B. nrs.344,345 en 346; c. 3.24.60 heet. (7 gem. 20s roeden V.M.) BOUW- EN WEILAND, aldaar, Sectie B nrs. 314 tot en met 317 en 335. Alles in diverse perceelen en combinatiën. Tezamen veihuurd aan de Erven van den Heer M. C. Breesnee tot blootschoof 1918. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 29 September 1916 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, AFSLAG; van TWEE WOONHUIZEN met ERF en GROND, te Dirksland, aan de Voorstraat, en TWEE ARBEIDERSWONINGEN met GROND, te Dirksland aan de Tuinstraat, kad. Sectie B. no. 1411075, 1076 en 1077, samen groot 0,3 Aren 22 centiaren, in drie perceelen en in massa ten verzoeke van de Erven van wijlen Mejuffrouw de Wed. P. Vrijdag. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 28 September 1916 verhuring bij inschrijving van twee meeden BOUWLAND te Goedereede, op 't gorsje aan het haven hoofd, in één perceel, voor drie jaren, in gaande dadelijk, ten verzoeke van den heer Jan Grinwis te Goedereede. Inschrijvingsbiljetten bevattende de som, welke men per Gemet per jaar biedt, moeten worden ingeleverd vóór of op Donderdag 28 September 1916, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG te Goedereede. Op Vrijdag 29 September 1916, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, AFSLAG; van EEN TUIN met JONGE VRUCHTBOO- MEN (eeuwigdurende erfpacht) te Sommels- dijk, naby Dirksland, aan hetKorteweegje, geschikt voor bouwgrond, kadaster Sectie D. no. 896 groot 8 aren 65 centiaren, ten verzoeke van den Heer P. van Prooyen. Notaris VAN DER SLUYS. ^redflkbeurfen op Zondag 24 Sept. 1916 NED, HERV. KERK. Middelharnisvm. Ds. Pop Sommel8dijk, vm. en 'say. Ds. Westrik. Dirksland? Herkingen, ytu. en nm. Ds. Addink. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Melissant, vm. en nm. Ds. Dekker. Goedereede, vm. en nm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nm. Ds. van der Kooij. Oude Tonge, vm. en 'sav. Ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat,) vm. den Weleerw, keer. Hack, van Langstraat, 's av. Ds. Pop, van Middelharnis. Den Bommel, vm. en nm. Ds. Langhout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polhuijs. Langstraat, nm. de Weleerw. heer Hack. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. nm. en 's av. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. van Velsen. Ooltgensplaat vm. en 's av. Ds. Dekker. Stad aan 'tHaringvliet, vm. en'sav. Ds. Esselink, DOOPSGEZINDE KERK. Oaddorp, Ds. K. W. Róssing. (■■II vak behoort. HOUDEN ZICH AANBEVOLEN tot den AANLEG en ONDERHOUD van TUINEN OVERAL T£ ONTBIEDEN T%/WAA.GTjijijbjLfi!ï-r. GeborenLeendert, z. v. Jan van Antwerpen en Jannetje Cornelia Kransse. OndertrouwdAndries van Eyken 21 j. en Hen- drika Buuryeld 21 j. OverledenLeendert Troost 2 j. DIRKSLAND. GeborenDingeman Marinus, z. v. Adrianus van der Wekke en van Maatje Franke. Overleden: Neeltje Jannetje Kasteleijn, oud 19 da gen, d. v. Cornelis Kasteleijn en van Elizabeth van Broekhoven, Johanna Noordyk, oud 72j. echtge- noote van Abraham Doorn. HERKINGEN. Geboren: Janna, d. v. Paulus Verburg en van Jacoba Kabos, Simon z. v. J. Kareis en van J. Nieuwland. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenNicolaas Jan, z. v. Johannes van der Sterre en van Bastiaantje van Hoboken. OndertrouwdAntkonie Driesprong, j.m., 20 J. (van Middelharnis) en Maria Melaard, j. d. 21 J.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 6