ral voor deren. y lelliarnis ts met Verlof :iïionie" - SOMMELSÜIJK I verkrijgbaar is een bier a zes cent. En loorgaan met de ver- 1 soorten alcohol- Ik en, vooral niet to Eerlijke, verfrisschen scbende Champagne ITTEMZn. iS utten. „VOORUIT No. 46 23 Sept. 1916 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. een 5 |n in prijzen L en hooger. ABRIEKEN. Iegelijk en goed- |s, ONTBIJT enMlD- dan naar het It Station Middelharnis), |uis is vanaf heden i.g gesloten. tal te huur voor |inden geschikt. aubevelend, v. LEEUWES. MIDDELHARNIS lEN AAN: |EN VAN HERFST- DEEREN. Hooge en FEN, PYRAMIDEN |en. FRAMBOZEN: SUPERLATIEF ZWARTE BESSEN. KOEN HEESTER |UIK-, STAM- EN [Vele VASTE PLAN- fN BLOEMENTUIN, /ASSEN enz. DEN-, en SIER- wat meer, tot het I behoort. AANBEVOLEN rot dm ERHOUD v«n TUINEN ONTBIEDEN A llharni^ gierputten ni^ 1 draineering. ingen. jewapend In en stellen «tegels. kNVRAAG. de Ronde, lohszn. 9 9 INENTING. Boroemeesteb en Wethoddebs van Mid delharnis brengen ter kennis: dat op Woensdagenden 27 Sept. en 4 Oct. 1916 des namiddags van 1 tot 2 ure gelegen heid zal worden gegeven tot kosteluoze inenting of heriuenting in het voormalige postkantoor. Middelhabnis, 22 September 1916. De Secretaris, De Burgemeester NIJGH. ULBO J. MIJS. De ouders worden verzocht, hun trouwboekje mede te brengen. m1ddeluarn1s- Woensdag j.l. hield de Vereeniging Kunstgenot hare algemeene vergadering in het Hötel Zaayer alhier. Het jaarverslag vermelde dat op 23 Dec. j.i. in de zaal van het Hötel Meijer alhier aan de leden een muziekavond was aange boden door het Leidsche Studenten Tziganer Orkest en dat deze avond als zeer geslaagd mag worden genoemd. De tweede avond kon door ongesteldheid van den hoofdpersoon die zou moeten op treden, niet doorgaas. Door het niet doorgaan van de tweede avoDd bevindt de kas zich in een buitenge woon goeden toestand en was het batig saldo aan het einde van het vereeniginsjaar f 200.905. Het ligt in het plan om dit seizoen twee uitvoeringen te geven, de laatste zal dan een zeer bijzondere zijn, de eerste zal ge houden worden in November de tweedein Februari. Thans zijn er 345 leden. Nadat de rekening door eenige leden was nagezien en accoord bevonden, werd de vergadering gesloten. De in de Geref. kerk gehouden collecte op Zondag 17 Sept. ten bate van het Geref. Weeshuis alhier bracht op f52.— Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen „Paul Kruger" sch. L. Koster en „Albatros" sch. J. de Waard, met een besomming van f3700 en f3100.— dirksland- De Burgemeester dezer ge meente heeft bekend gemaakt, dat hij het zeer gewen3cht acht, dat de ingezetenen zich tydig voorzien vau een voorraad aard- appeleu, strekkende tot den volgenden oogst. In deze gemeente is thans ook regee- ringssuiter verkrijgbaar voor 55 ct. p. K.G. Met de ziekte in de aardappelen is het hier erg. Op sommige stukken land lijkt het of men gedolven heeft en de aard appelen nog moet oprapen, 't zijn de kwade die zijn blijven liggen. Bij anderen lijkt het niet de moeite ze te delven. Zijn we goed ingelicht, dan zal hier circa 30.000 HL. uien voor één man geput worden. melissant. Voor door de Regeering aan gekochte tarwe, haver, rogge on gerst zal voor elke week dat deze na 1 October a.s. wordt afgeleverd een premie van 3 cent per afgeleverde Hectoliter worden toegekend. 11erkingen- Gedurende 14 dagen ligt ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter visie de aan den Raad aangeboden gemeente- begrooting, dienst 1917, welke tevens tegen belaling van kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Verleden week Zaterdag is alhier onder de winkeliers regeeringssuiker gedistribu eerd welke tegen den prüs van f 0,27 '/2 per '/2 K.G. wordt verkocht. Bij Kon. Besluit is aan de Gemeente over 1916 ingevolge art. 53 L.O. wet een subsidie van f 500 verleend. Door den Gemeenteraad is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van twee leden in het college van zetters, No. 1. L. v. d. Velde Jr. aftredend. No. 2. H. Noordijk aftredend. No. 3. M. Keijzer. No. 4. r. Bruggeman. Van den landbouwer M. Keijzer alhier is een twee-jarig paard gestorven, dat onder politie toezicht is begraven. Tot kerkmeester bij de Ned. Herv. Ge meente is in de plaats van A. Tigchelman, die bedankt heeft, gekozen de heer L. v. d. Velde Jr. Het kind van L. van H. alhier viel van den zolder en kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat ten gevolge van bekomen verwondingen geneeskundige hulp moest worden verleend. De twee stukken weiland, toebehoorend aan deze gemeente, zijn bij inschrijving gegund aan de heeren I. Peeman en Roo- zanbeek, als hoogste inschrijvers voor f 304 per jaar. Voorheen bracht het f 180— per jaar op. De volgende week, te beginnen Maan dag zullen de slagers door tusschenkomst der regeering weer varkens ontvangen. Door Dr. Cleindert zal op Woensdagen 27 Sept. en 4 Oct. a. s. gelegenheid worden gegeven tot het doen inënten en herinen ten, in het voormalige postkantoor. Voor de avondteekenschool, die in October a.s. begint, hebben zich 52 leerlin gen opgegeven. sommelsdijk- Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Herhalingsonderwys c-ho- 'aten volgen worden verzocht Voor Tarwe, haver, gerst en rogge welke na 1 October a.s. aan het Rijk wordt afgeleverd is een premie van drie cent per H.L. vastgesteld. VERSLAG- van het verhandelde in de openbare G emeenteraadsvergadering van Herkingen op Vrijdag 15 Septem ber 1916 voormiddags te 9t/2 uur. Afwezig de heer A. Mans. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de Notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen, waarna deze onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Ie. Deelt de Voorzitter mede, datisinge komen een schrijven van Ged. Staten waarbij toegezonden wordt een uittreksel uit een Koninklijk Besluit dat aan de Gemeente over 1916 een subsidie es. art. 53 Lager onderwijswet is toegekend van f 500. 2e. Een schrijven van den heer C,Witvlet alhier tegen 1 December a.s. eervol ontslag verzoekende uit zijne betrekking van tele fonist, welk verzoek in een volgende ver gadering nader zal worden behandeld. 3e. Een dito van den straatmaker v. d. Leeden, mededeelende dat hij van het ge maakte straatwerk een groot schadepostje heeft gehad, waarom hij verzoekt, dat de gemeente hem hierin tegemoet zal komen. B. en W. stellen voor hem f 40 toe te kennen. De heer van Kempen is hiertegen en verlangt hierover stemming, waaYna met Salgemeene stemmen behalve van Kempen jesloten wordt hem f 40 te geven. Tot* Al/DfflQ tfSH £A €kC 4e. Wordt opgemaakt een voordracht van 1 CT UVCl lldllIG CL Ct personen ter benoeming van 2 leden in aet college van zetters. Aftredend de heeren flinkcL. v. d. Velde en H. Noordijk. Bij afzon derlijke stemmingen worden op de voor dracht geplaatst de heeren No. 1 L, van der Velde, No. 2 H. Noordijk No. 3 M. Keyzer, No. 4 R. Bruggeman. 5e. Wordt goedgevonden in de Gemeente- gelegen op eerste stand te begrooting dienst 1916 wijziging te brengen, doordat enkele posten ontoereikend blijken te zijn. 6e. Wordt op voorstel van B. en W: aan den Rijksveldwachter J. van Helden over 1916 wegens gehouden politietoezicht een gratificatie toegekend van f 15. 7e. Wordt goedgekeurd de aangeboden begrooting 1917 van het algemeen Armbe stuur dezer Gemeente, beloopende in ont vang en uitgaaf op f 2430. 8e, Bieden B, en W. den Raad aan, de Gemeentebegrooting, dienst 1917 beloopende in ontvang en uitgaaf. Ontvang gewone en buitengewone f 16063.825 Uitgaaf 15892,57 Goed slot buitengewone Flink-heetnnti verzekerd, een schoolgeld worden geheven van 20 cent per maand en voor kinderen van minver mogenden van 10 cent per maand. Kinderen van onvermogenden kuimen kosteloos ge plaatst worden. Het woon- en winkelhuis, staande aan den Binnenweg, bewoond door C. van der Meide, is op de gehouden afslag op de som van f 2500 aangeloopen, doch is niet gegund. Tot Kantonrechter-plaatsvervanger is bij Koninklijk Besluit van 14 dezer in het kanton Sommelsdijk herbenoemd, de heer P. A. van Buuren. Op Donderdag 5 Oct. a.s. te 2 ure zal de gelegenheid worden opengesteld totkos- telooze inönting en herlnënting van de in gezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneeskundige S. Knöps aanmelden. f 171,25 s Vervolgens gaat de Raad in geheime zit ting over ter behandeling van een reclame hoofdelijken Omslag waarop de openbare vergadering wordt gesloten. stellendam- Door den heer a. do Jager alhier is Zondag op den Hinder ge vise ht en bij den strandvonder aangebracht 1 vat olie en 14 kisteu boter. De heeren L. van der Vlugt en S. Birk- hoff alhier, die 2 jonge ooievaars hebben gevangen, hebben beide vogels aangeboden aan de Rotterdamsche Diergaarden. De dieren werden dankbaar aangenomen. De vorige week werd door de garnalen- visschers alhier aangebracht 10800 kilo gar nalen, die alle aan de pellerijen werden geleverd tegen 14 cent per K.G. Dinsdag werd door Mej. M. R. uit Dirksland een halssnoer verloren bestaande uit een streng echte roode koralen met gouden tonnetje. Het werd gevonden door P. v. O. alhier, die het onmiddellijk terug bezorgde. Toen schipper J. L. Troost Woensdag met zijn blazer SL 12 in de haven kwam, liep hij met zijn vaartuig op een in den mond der haven liggende baggermachine, waardoor de blazer een groot gat in den voorsteven kreeg. Nu men begonnen is met het rooien der aardappelen, blijkt het beschot lang niet mee te valleD. Bovendien zijn vele knollen door de ziekte aangetast, zoodat naar men ons mededeelt, op sommige plaat sen de helft er uit gegooid moet worden. Dit voorspelt weer hooge prijzen. guedereede- Door de Noordzeevisschers zijn hier aangebracht een partij boter en een partij molton-dekens welke gisteren door den strandvonder verkocht. olddorp. De heeren Heestermans en Jacobs uit Oostelijk Flakkee zouden hun kameraad Campfens, Militair aan den vuur toren alhier, een bezoek brengen met de motorfiets. Zij namen de reis over Middel harnis, Melissant en Hetkingen en zagen toch den grooten toren van Ouddorp, maar wisten den weg niet goed en gingen wepr terug naar Middelharnis. Van daar weer over Melissant en kwamen eindelijk te Ouddorp aan. Het was zoodoende een dure dag, daar ze op die reis 14t/2 liter benzine gebruikt hadden. Zijn dat geen kilometer- verslindeis, De molenaars Aalbregtsen en Voogd hebben wederom zitting gehouden in 'tHotel Goedegebuure voor bestellingen van vee voeder voor de maand October. De laatste weken was hier een groote drukte mét het drogen van verschillende groenten. Thans is dat van regeeringswege geheel stopgezet. Ook de cichoreifabrieken waren stopgezet. Het 4-jarig zoontje van Wout Sperling was aan het schommelen en had het ongeluk terwijl het touw brak, met zijn oog in een mes te vallen, waarbij zijn oog uit was, Hij is naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Krijn Mierop, werkzaam aan de nieuw gebouwde cichoreifabriek had het ongeluk roest in zijn oogen te krijgen en kan zijn werkzaamheden niet verrichten. Ongeval lenwet dekt de schade. Alhier is regeeringssuiker gearriveerd. De winkeliers stormden naar het Gemeente huis. nieuwe tonge- De gemeente-ontvanger zal op Zaterdag den 30 September a.s. des v.m. van 9 tot 12 uur in het Gemeentehuis de laatste zitdag houden tot de ontvangst van den Hoofdelijken Omslag en Honden belasting. Door het vertrek van den heer L. Nelisse Lz. naar Sommelsdijk, bestaat er een vacature in de Gemeenteraad, in het college van zetters en in de Schattings commissie. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn tot leden van het Kiescollege gekozen de heeren L. Kareis, P. Keijzer en A. Kam, in plaats van de heeren W. Tijl, J. van Rossum en C. Snijder die aan de beurt van aftreding waren. Door de Raad dezer gemeente is aan Burgemeester en Wethouders een blanco erediet verleend tot uitvoering der Distri butie wet 1916. Door den Raad zijn tot leden van het college van zetters op de voordracht ge plaatst de heeien K. Prince (aftr.) en J. Overdorp in de vact. L. Nelisse de heeren B. van den Broek en M. Vreeswijk. OUDE TONGE- Drie maanden gevangenis straf eischte het O. M. wegens diefstal tegen den 32-jarigen metselaar J. de L. te Oude Tonge, die van den bandelaar in bouw materialen C. Esselink een kwitantie en een gekwiteerde rekening resp. groot f 23,76 en f 322,40 zou hebben aangenomen en ach ter gehouden zonder te betalen. 19 Sept. j.l. is reet algemeene stemmen in de vergadering van stemgerechtigden van den Heerenpolder gekozen tot Gezwo rene de heer A. E. de Lint alhier. den bommel. De vorige week had de knecht van den landbouwer j. K. het onge luk onder een zwaar beladen wagen te ge raken, waardoor hü zich ernstig aan de beenen bezeerde. Hü wordt ten huize van zün werkgever verpleegd. Ook in deze gemeente wordt thans regeeriugsboter en -suiker verkrü'gbaar ge steld. Op het verzoek van den Burgemeester, om de bakkers gelegenheid te geven in de gemeente huD tarwe te koopen,is afwyzend beschikt. Ook zü moeten zich wenden tot het rüksbureau voor distributie van granen en meel te 's Gravenhage. De vorige week geraakte mejuffr. L. in het Spui te water. Zij werd door B. M. gegrepen en op het droge gebracht. Het wegruimen van pee-aarde van de Kaai gedurende het najaar is gegund aan den laagsten inschrijver, W. de Graaff. De levering van brandstoffen voor de openbare scholen is voor dezen winter op gedragen aan den laagsten inschrijver, L. Raap alhier. Vergadering van het onderwijzend per soneel uit de Arrondissementen Briclle, Middelharnis en Oud-Beierland op Zaterdag 16 September in de Dier gaarde te Rotterdam. Als sprekers traden op de heer P. den Hollander met het onderwerp: „De school in den stryd tegen de tuchteloosheid" en de heer N. H. van den Toorn met het onder werp „Iets over Humoristen." I. De school in den strijd tegen de tuchte loosheid. De Nederlanders, zegt spreker, hebben den naam, tuchteloos te zyn, en waarlijk, we behoeven deze kwaal niet onder de kinderen alleen te zoekenzy komt voor in alle standen, onder beide secten en op eiken leeftijd. Spreker zal nagaan, wat de plicht is van de school tegenover da tuch teloosheid, hoe deze zich van hare taak kwyt, waardoor dit streven wordt belem merd, en wat de school daaromtrent aan het publiek heeft te vragen. Gemi3 aan huiselijk leven is de vloek voor het arbeiderskind; dit gemis laat zich in de steden veel erger gevoelen dan ten platte lands. Waar de huiselijkheid ontbreekt, is meestal de straat het toevluchtsoord. Vooral bij de keuze van lectuur, met name biblio theekboeken moet met de uiterste zorg te werk worden gegaandaar veel, wat met graagte gelezen wordt tot de zoo genaamde prikkellectuur behoort, waarvan de opvoe dende kracht negatief is, zij men omzichtig by de keuze. Lessen met pit en strekking vindt spreker in de tegenwoordige boeken veel minder dan vroeger. Ook schryfvoor- beelden met nuttige strekking worden dooi spreker aanbevolen. Ook bij stellen, taal oefening en zingen kan men stof kiezen, die de bestryding der tuchteloosheid ten goede komt. By het vak Natuurlyke historie kan ge voegelijk dierenbescherming en liefde voor bloemen en planten worden ter sprake ge bracht. Bij kennis van het menschelyk lichaam spreke men over tuberculose, drank- bestryding en de slechte gewoonte van het rooken door jeugdige personen. By aardryks- kunde kan bescherming van bosch en duin ter sprake komen. Ook by het vertellen kan op slechte gewoonten worden gewezen. Gym nastiek en gereglementeerd spel noemt spreker machtige middelen in den strijd tegen de tuchteloosheid. Om de kinderen 's avonds van straat te houden, en ze nuttige bezigheid te verschaffen, zou de on- derwyzer zyn leerlingen een kleine taak als huiswerk kunnen opgeven. Spreker wenscht wangedrag der kinderen op straat, met de ouders te bespreken, doch de zoogenaamde ouderavonden durft hy als zoodanig niet aanbevelen. Kan men het zoover krijgen dat de kinderen van straat zyn, als de lan tarens worden ontstoken, dan zou de helft van het kwaad reeds zyn ondervangen. De klove tusschen het huisgezin en de school is nog veel te wyd; er moet veel meer aan raking gezocht worden. Bovendien acht spreker het behandelen van opvoedkundige kwesties in de kleine pers zeer aanbevelens waardig. Door steeds te wijzen op de na- deelen, die ontstaan door straatschendery, en door een goed voorbeeld kan veel ver beterd worden. Vooral ook beveelt spreker aan de samenwerking tusschen de school de buurt en de politie. Wanneer de kinderen weten, dat van hun gedrag op straat nota wordt genomen, zullen zij er wel rekening mee gaan houden. Ook is samenwerking tusschen openbare en bijzondere scholen noodig en nuttig. Deze is gemakkelijk te vinden. Handelingen, buiten de school ge pleegd, moeten worden behandeld alsof ze in de school zelve gepleegd waren. Dit werkt volgens het oordeel van bevoegden, heel gunstig. Doch ons streven wordt vaak belemmerd doordat de politie van de zyde der burgerij niet genoeg steun heeft. Ook dit moet an ders worden. De jeugd heeft behoefte aan speelplaatsen, Speeltuinen zyn in groote steden onmisbaar, zy moeten de kinderen in gezonde banen leiden. Maar ook de volwassenen moeten het goede voorbeeld geven. De slappe be palingen der leerplichtwet en de weinige bekendheid in ruimen kring va» de kinder wetten acht spreker niet bevorderlijk aan

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5