Binnenland. 2 hoe in verband met de toekomstige vredes- sluiting het best ;er voor gezorgd zal kunnen worden, dat met de medewerking van de neutrale staten gezonde volkenrechtelijke en economische grondslagen wordea vastge legd, om een duurzamen vrede te verzekeren en tevens dat de rechtmatige belangen der neutralen worden gewaarborgd. De vergadering draagt op aan den Raad, om deze uitspraak ter kennis te brengen van de betreffende Regeeringen en volks vertegenwoordigingen." Engelsche stuatmanskunde. In het Engelsche tijdschrift „The Nation" van 2 September wordt in een hoofdartikel getiteld „Het begin van het einde" geschre ven over de mogelijkheid van vrede. Her innerd wordt aan de uitspraak van de Duit- sche Socialistische Partij, dat „het oogenblik is gekomen voor het Duitsche volk om open lijk en onvoorwaardelijk te protesteeren tegen de veroveringsplannen". Naar aanlei ding hiervan schrijft de Redactie: „Het is geen kunstmatig journalisme van Entente zijde te beweren, dat het Duitsche volk vrede wenscht. Dit feit is het meest met de wer kelijkheid overeenkomende en algemeen erkende stuk van nationale psychologie in Europa. Waarom dan voort te gaan met den oorlog? Europa wenscht vrede. De neutralen wenschen vrede. De oorlogvoe rende volkeren wenschen vrede. De legers wenschen vrede en zouden den vrede wel kom begroeten, als hij morgen kwam." Na deze algemeene inleiding wordt over gegaan tot een bespreking van de voorwaar den, waarop een vrede mogelijk zou zijn. Voorgesteld wordt, dat een verdeeling van Belgis, zooals de Redactie meent te lezen in de woorden van den Duitschen Rijkskan selier, waarmede deze tweemaal den weg tot den vrede heeft willen openen, een on denkbaar iets is. „Het herstel van de drie thans verdrukte nationaliteiten Belgis, ServiS en Montenegro gepaard met vol ledig herstel voor het onrecht, dat zy onder gingen, en 'voor gelijk onrecht Frankrijk aangedaan, is zoo nauw mogelijk verbonden met de geheele opvatting van den oorlog door de Geallieerden en is van overheer- schende beteekenis inzake het doel van den oorlog". „Wanneer men beweert, dat wij in plaats van de Duitsche hegemonie willen stellen een overheersching van de Entente, dan ontkennen wij dit. Zulk een verlangen bestaat niet". Eveneens wordt tegengespro ken, als zou Engeland wederom zijn toe vlucht willen nemen tot de theorie van het Europeesche evenwicht als het eenige alter natief, dat overblijft, wanneer men niet wenscht de onbestredea overmacht van een Europeesche groep. Wat men wil is volgens de Nation het volgende: „In het belang van den toekom- stigen vrede van Europa moet gestreefd worden naar een vrede door onderhande lingen. Als Duitschland wil toetreden tot eenig verbond, dan moet de gelegenheid gegeven worden aan dit land, om dit te doen. Wanneer het weigert, dan zal zelfs de vurigste pacifist gerechtigd zijn, een Vredesverbond op te richten zonder Duitsch land." Gelijktijdig wordt gewaarschuwd tegen de bewering, als zou men Europa zoo willen reorganiseeren, dat aan ieder verlangen van ieder lid van de Entente zou worden vol daan ten koste van ieder lid van het Cen trale Verbond. De Redactie is van oordeel, dat „de Engelsche staatslieden zich plechtig en duidelijk tegen een dergelijke politiek hebben verklaard en de sympathie der neu tralen en in het bijzonder van Amerika hebben verkregen juist omdat zij de alge meene belangen van de beschaving hebben geplaatst boven die van zichzelf. Als tot een tegenovergestelde politiek zou worden overgegaan in de roes van militair succes, mogen wij een materieels overwinning be halen, maar dan bereiden wij ons zelf een volledige zedelijke nederlaag. Daarom zal gestreefd moeten worden naar eon vredes overeenkomst, die, waar hot beginselen be treft, ruim is van opzet en gegrondvest is op een nieu we internationale rechtsorde, doch die ten aanzien van territoriale vragen een de onbevallige verscheidenheid van kleuren in het hare. Het was nu eene gewichtige vraag, of er voor hel laatste rozenroode ot gele lintjes zouden genomen worden; Ellen Montgomery .ried haar rozenroode aan, zjj zelf verkoos liever geel, doch eindelijk begon baar al dat kiezen te vervelen en besloot zjj, het geschil te deelen, door er van elke kleur een lintje aan te zetten. Ellen meende, dat dit de zaak niet beter zou maken, doch behield wijselijk hare gedachten voor zich. Behalve dit naaldenboekje voor Alice, had zjj ook nog ieder oogenblik, dat zjj zich van Ellen Chauncey kon afzonderen, besteed om iets voor haar tc maken. Zjj had Alices hulp ingeroepen, en uit de brokjes marokijn en zijde van Ellen hadden zjj een zakje gemaakt, waarin al de kleuren van den regenboog met zeer veel smaak prijkten. Ellen vond het een meesterstuk en kon het niet genoeg bewonderen. Het werd in een wit papier gewikkeld en tot Nieuwjaardag in eene gesloten lade gelegd. Te midden van al die werkzaamheden was Jan, overeenkomstig zjjne belofte, begonnen, haar teekenlesscn te geven. Die werden eene uit spanning voor Ellen. Zjj zou er gaarne nog meer tjjd aan besteed hebben, dan hjj haar wilde toestaan. Het was de aangenaamste bezigheid van den dag; en was de ervarenheid van haar onderwijzer groot, niet minder was de volkomen zachtheid en vriendelijkheid, waarmee hjj haar onderwees. Het was Donderdagmiddag, toen Alice en Ellen TÏrh alleen in de bibliotheek bevonden; meer beperkten omvang heeft, al wordt daarbjj rekening gehouden met natio nale verlangens en neigingen." In deze rich ting wijst niet alleen het gevoel van eer, maar ook de lessen van de geschiedenis, hetgeen met een herinnering aan het Wee- ner Congres wordt toegelicht. Het artikel eindigt aldus: „Indien de tegenwoordige worsteling op zulk een reus achtige schaal wordt voortgezet tot den laatsten man en den laatsten cent, dan gaat de wereld haar eigen ondergang tegemoet. Staatsmanskunst moet er daarom een grens aan stellen. Maar wij gelooven niet, dat de Europeesche staatsmanskunst zoodanig is, dat ze geschikt is voor haar werk zonder de tusschenkomst van een kracht, die over eenkomstig de behoefte die aan haar bestaat, steeds meer gecompliceerd en sterker is ge worden. Deze kracht is de openbare meening. Deze wordt niet goed geleid. Zij werkt op zeer verwarde wijze. Maarzij kan opgevoed worden. Het is het eenige rechtstreeksch verband tusschen hen, die den oorlog maak ten en hen die er door lijden en wanneer het blijkt, dat zij niet voldoende of slecht wordt geleid, zal de vrede kort en niet goed zijn. Wij hopen daarom, dat deze openbare meening, zoodra het ware karakter van dit geweldige vraagstuk naar voren komt, zal gericht worden op de werkelijke moeilijk heid, die ligt in het voorkomen van oor logen. Er zal bij oub aangedrongen worden, dit doel langs den kortst mogelijken weg te bereiken, ten eerste door de Centrale Mogendheden te vernietigen en ten tweede door deze mogendheden uit te sluiten van de economische gemeenschap van Europa. Ook als dit uit militair oogpunt mogelijk zou zijn, te verkrijgen door overweldigende verliezen, dan gelooven wij nog altijd, dat deze weg zou blijken dood te loopen. Gaat men langs dezen weg voort, men zal ver arming en dood op zijn weg ontmoeten. Maar geen eer, geen zekerheid voor de ge heele wereld niet eens veiligheid voor ons zelf. Deze kunnen alleen bereikt worden door goeden wil en verstand en laten wij er aan toevoegen door de gematigdheid van Engelsche staatsmanskunde". De Redactie voegt hieraan toe als onder schrift: „Wij stellen nogmaals voor onze kolommen open te stellen voor een alge meene bespreking van vredesvoorwaarden". Smokkelen. In het laatst van de afgeloopen week passeerde door het dorp Reuver eene door twee paarden getrokken, met hout en tak kenbossen beladen kar. Het viel den wachtmeester der marechaus see aldaar die toevallig aan de deur stond op, dat de beide paarden moeite hadden om de kar, die schijnbaar toch niet zoo zwaar beladen was, voort te trekken. De wachtmeester, die het zaakje niet vertrouw de (in Reuver wordt nog steeds enorm gesmokkeld), stelde een onderzoek in en liet de kar afladen. Hij kwam toen tot de verrassende ontdekking, dat de kar geladen was met duizenden pakken Kwatta-choco- lade, waarboven het hout en de takken opgestapeld waren. Kar, paarden en lading werden in beslag genomen. Roermond kan thans gerust als de uien- stad betiteld worden. Men ziet en ruikt uien en nog eens uien. Door de alhier bestaande groentendrogerjjen zijn wagonladingen dezer groenten aangekocht en alvorens gedroogd te worden, moeten deze eerst van de schil worden ontdaan. Geheele huisgezinnen hou den zich .hiermede bezig en kunnen daarbij een goed daggeld verdienen, wijl per zak van 100 kilo 60 cent betaald wordt. Na gedroogd te zijn, worden de uien naar Duitschland uitgevoerd. HARLINGEN, 12 Sept. Per motorboot „Prins van Oranje" werd heden van hier naar Leeuwarden verzonden een gedeelte der vaten reuzel, aldaar aangebracht door het bekende smokkelschip „Anna" van Trier en sedert October 1915 aldaar opgeslagen. velen der familie waren weggeroepen om be zoeken te ontvangen; Alice had zich veront schuldigd, en Ellen had zich bij haar gevoegd, zoodra zij vertrokken waren. Wat is het aangenaam, zoo samen alleen te zjjn, lieve Alicel ik heb u nu zelfs niet eens 's nachts bjj mjj. Het is zeer aangenaam, lieve Ellen 1 Ons hnis zal ons niet weder onaangenaam toeschijnen, zelfs na al onze vrooljjkheid hier. Neen, waarlijk niell ten minste uw huis niet; hoe het mjjne wezen zal, weet ik niet. Och hemel! ik had tante bjj na geheel vergeten; Wanneer vertrekt Mijnheer Jan weder? Niet vóór het einde der volgende week. En zoolang hij blijft, wil ik niet hebben, dat gjj rnjj verlaat. Ellen juichte van blijdschap. Ik zal het wel met Juffrouw Fortuna vinden, dat weet ik wel, zeide Alice. Deze heerlijke teekenlessen moeten niet afgebroken worden. Jan is zeer tevreden over uwe vorderingen. Is hjj? zeide Ellen verheugd; ik heb ook mijn uiterste best gedaan. Dat is ook do zokerste weg om le 9lagen. Maar ik moet u eens iets vragen, Ellen. Wat was het toch, dat ge tegen MargarethaDunscombc gezegd hebt over het liever hebben van geld voor een Nieuwjaarsgeschenk? Weet ge het dan? riep Ellen opspringende. O, ik ben zoo blijde! Ik wcnschte er u over te spreken, maar ik wist niel, hoe ik het zou aan vangen, en ik dacht, dat ik het niet behoorde Morgen worden van deze partij nog 240 vaten reuzel naar Rotterdam verladen. VENLO, Hoe demoraliseerend de zucht naar smokkelwinst gewerkt heeft, ook op kinderen, toont het volgende aan. Een on derzoek, naar aanleiding van een paar fei ten, door de politie iugesteld, heeft aan het licht gebracht, dat er een soort organisatie van jongens, rond de twaalf, dertien jaren oud, bestond, die er op uitgingen om kleine hoeveelheden levensmiddelen enz. weg te nemen, klaarblijkelijk met het doel die aan de Duitschers te verkoopen. Hoeveel jongens daarin betrokken zijn, is nog niet bekend, maar waarschijnlijk zijn het er verscheidene. Onvoldoend vervoer van vee. STAVOREN, 12 Sept, Hedenavond werd hier door de gemeentepolitie aangehouden de stoomboot „Handel en Nijverheid," kapi tein Post, van de firma Hoppe Verschure, met een lading vee, bestaande uit 150 var kens en 50 kalveren, van Sneek naar Am sterdam. Procesverbaal werd opgemaakt wegens onvoldoend vervoer. Drie varkens waren reeds bezweken. Een deel der varkens is uitgeladen, om per trein te worden ver voerd. Nekkramp. DORDRECHT, 13 Sept. Alhier heeft zich een geval van besmettelijke nekkramp voor gedaan onder de leerlingen der openbare school no. 2. De bedriegers bedrogen. VENLO. Een drietal inwoners vanVenlo hadden van een Duitscher een som gelds aangenomen om voor hem levensmiddelen te gaan koopen en deze aan hem te bezor gen. Hy zou dan zelf trachten de waren over de grens te brengen. Toen zij met de gekochte waren terug waren, vergezelden zij den Duitscher een eind weegs, zeggende, dat zij hem den juisten weg zouden wijzen. Een hunner was zoo dienstvaardig de levens middelen voor den Duitscher te dragen. Plotseling deden zij, alsof zy zich ontdekt zagen door de grensbewaking en gingen op de vlucht, twee hunner met den Duitscher in de eene richting, terwijl de derde zich met de waren in de andere richting uit de voeten maakte. De drie personen zijn door de politie aangehouden. Ongelukken. GESTEL, 12 Sept. De 18-jarige G., die Zaterdag te Reusel, terwijl hij uit de tram keek, zijn hoofd ernstig verwondde, is heden aan de gevolgen overleden. OPHEUSDEN, 12 Sept. Alhier is 't lijk opgevischt van een jongen man, vermoe'de- ljjk dat van den militair uit Ede, die voor ongeveer een maand te Wageningen bij het zwemmen verdronk. STADSKANAAL, 12 Sept. Hedenmiddag is het tweejarig zoontje van den werkman Ploeger te water geraakt en verdronken. Branden. ROTTERDAM, 18 Sept. In de autogarage der A. R. O. (Auto Rijtuig Onderneming), Baan, is hedenmorgen door onbekende oor zaak brand ontstaan. De schade bepaalt zich tot 2 auto's, die gedeeltelijk verbrand zjjn. Men wist. den brand teblusschendoor brandslangen op de eigen leiding. Duitsche deserteurs. ENSCHEDE, 13 Sept. Hedennacht zjjn in deze omgeving weer twee Duitsche deser teurs in politiek over de grens gekomen, 't Waren een onderofficier en een soldaat, die, bjj de grenswacht ingedeeld, bericht kregen, dat ze naar het front zouden ver trekken. Een hunner streed reeds voor Verdun en was van de daar bekomen verwondingen genezen. De Rivaulx Abbey. In het relaas van onzen Rotterdamschen correspondent over het zinken van de „Ri vaulx Abbey" wordt de indruk gevestigd, alsof de bijzonderheden over het vergaan van. dit schip werden opgeteekend uit den te doen. Hoe moet ik mij hierin gedragen, lieve Alice? Van wien weet gij het? George zeide, dat ge er niet bij waart. Mevrouw Chauncey vertelde het mij; zij dacht, dat er eene vergissing of iets verkeerds moest plaats gehad hebbenhoe was het toch, Ellen? Deze vertelde daarop de geheele toedracht der zaak en eindigde met de woorden: Wat zal ik toch doen, lieve Alice? Ik zou het op zijn beloop laten. Maar Ellen Chauncey zegl, dat de geschen ken des morgens alle op de borden liggen; en als er op het mijne nu eens geld lag, dan zou ik niet weten, wat ik beginnen moest, ik zou mij zoo ongelukkig gevoelen. Ik zou mij niet kunnen bedwingen, Alicel dat zou ik niet kunnen. Welnu, dat is ook niet noodig, maar wees inmiddels bedaard; en als het zoo is, zeg dan, wat u goeddunkt, maar zorg slechts, dat ge het op den rechten toon enopeenebehoorljjkewijzezegt. Och, ik wenschte wel, dat iedereen altijd vriendelijk en anngenaam was! zei de arme Ellen, slechts half getroost. Welk een zucht was dat? zeide Jan, binnen komende. Wat scheelt mijn kleine zuster? Een van de kleine moeilijkheden des levens, Jan, zeide Alice glimlachehde. Wat is de reden, Ellen? Ach, gij kunt het toch niet verhelpen, zeide Ellen. En ik mag het wellicht ook niet weten. Welnu, om op iets anders te komen; voor onderstel eens, dat ge met mij de oranjerie en de mond van den gezagvoerder van de Jervaulx Abbey", een zusterschip van de „Rivaulx Abbey". Dit is onjuist. De kapitein van dit schip wist niet meer dan ieder ander en de bijzonderheden door onzen correspondent vermeld, kwamen voornamelijk uit andere bron. De bedrieger bedrogen. In den afgeloopen nacht heeft een tot heden onbekend gebleven persoon zich be geven op het erf der familie De Wit, De Wetstraat te Watergraafsmeer en ont vreemdde daar zeven groote konijnen, be nevens twee kippen. De dieren heeft hij ge borgen in een gonjezak, door hem wegge nomen van genoemd erf, en hu'heeft daarop het erf verlaten en getracht, over een wei land, op de Weesperzijde te komen. Hedenmorgen werden de konijnen, sprin gend en blij aangetroffen op genoemd wei land de zak werd een eindje verder gevon den, Uit het onderzoek bleek de politie, dat in dien gonjezak zich een groot gat bevond; blijkbaar heeft dus de dief de dieren verlo ren tijdens zijn ontvluchting. Ynlsck geld in omloop, ROTTERDAM, 13 Sept. Den laatsten tijd werden alhier veel valsche guldens in om loop gebracht. Thans heeft men een tweetal personen gearresteerd, die daar de hand in hebben gehad. Het z(jn de Duitsche vrouw C. M. B. W. en een werkman A. J. W., die op heeterdaad werden betrapt. Men ontdekte, dat de vrouw te Schiedam in een winkel valsche guldens in betaling gaf. Tragische burentwist. GRONINGEN, 12 September. Hedenmor gen ontstond een burentwist aan den Noor. derbinnensingel alhier. De 36-jarige vrouw D. geraakte zóó overspannen, dat zij een zenuwtoeval kreeg en dood neerviel. Bij den twist hadden geen handtastelijk heden plaats. Vechtpartij. HELMOND, 13 September. Bij gelegenheid der Beek- en Donksche kermis had daar een groote vechtpartij plaats tusschen een troep burgers en rijks- en gemeentepolitie. Uit de burgers werd met een revolver geschoten. De politie voerde charges met de blanke sabel uit en bleef aldus meester van het terrein. Verschilende processen-verbaal zijn opgemaakt. Het rooien der boomen te Durgerdam. DURGERDAM, 13 Sep. Heden zou op last van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat een aanvang gemaakt worden met het rooien der boomen van Durgerdam. De burgers gaven luid hun misnoegen over die verwijdering te kennen en stonden niet toe, dat de boomen voor hun huis, volgens oud gebruik hun eigendom, omgehakt zou den worden. De uitvoerder, belast met die werkzaamheden, heeft toen geëindigd en wacht op nadere orders. Volgens den hoofdingenieur van den Wa terstaat zijn de boomen een gioot gevaar voor het behoud der zeedijken, hoewel het opmerkelijk is, dat dezen winter in den nacht van den watersnood juist waar geen boomen stonden, zooals in Katham, Zuider- woude, Uitdam, groote gaten waren geslagen en in Durgerdam op plaatsen, waar geen boomen stonden de binnenberm van den dijk wegsloeg, den straatweg medenemen de, terwy'l juist waar wèl boomen stonden, de dijk geen letsel heeft gehad. Met span ning wordt den uitslag op een ingediend adres aan Prov. Staten tegemoet gezien. Jachtopziener verwond. TILBURG, 13 Sept. Vannacht is de jacht opziener Haarbosch door een zekeren Kok ken met een geweerschot levensgevaarlijk verwond. De dader is voortvluchtig. Belangrijke diefstal. GRONINGEN, 12 Sept. Gisteren is, na verhoord te zijn door den rechter-commis- saris, naar het huis van bewaring alhier overgebracht E. H., verdacht van den be langrijken diefstal, dezer dagen in een hotel hier ter stede gepleegd. broeikassen gingt bezoeken. Hebt ge ze al gezien Neen, zeide Ellen, terwijl ze schielijk naar hem toesprong, om zijne hand te vatten; Ellen Chauncey had mij beloofd, met mij mee te zullen gaan, maar wij hebben het zoo druk gehad. Gaat gij mede, Alice? Ik niet, zeide Alice; ik zou wel willen, maar ik moet ergens anders zjjn. Toen zij do ruime en goed onderhouden oran jerie binnentraden, kwam Hutchinson, de op zichter der tuinlieden, een oud man met een eerwaardig voorkomen, hun van het andere einde te gemoct. Hjj boog zeer beleefd, daarop nam hjj zjjn snoeimes in zjjne linkerhand, om do rechterhand voor Jan vrij te laten, die haar dan ook hartelijk schudde. De oude man was blijkbaar zeer verheugd, toen hjj zjjn bezoeker zag, en begon hem ter stond in de Engelsche staatkunde te wikkelen, waarin hjj nog zeer veel belang scheen te stellen, ofschoon hjj reeds veertig jaren in Amerika woonde. Daar Ellen niel begreep, wat zjj met elkander spraken, verliet z\j de zijde van Jan en ging eens wat rondloopen. Reeds dadelijk had haar de heerlijke geur der planten, die haar te gemoet kwam, in verrukking gebracht en nu ailes om zich heen vergetende, liep zij van de eene schoorie en vreemde plant naar de andere, ze nieuwsgierig bewonderende. Na cenigcn tjjd voegde Jan zich weer bjj haar, en met hem de oude tuinman. [Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 2