„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 43 6 Sept. 1916 Officiëele Mededeelingen. Gemeentebegrooting. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 Burgemeester en Wethouders der gemeente Middeliiabnis brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1917, van 2 dezer tot den dag der behan deling in den Raad ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Middelharnis, 1 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester NIJGH. ULBO J. MIJS. Schietoefeningen van de kustbattery te Hellevoetsluis. Den 7en en zoo noodig den 8en September a.s. zullen schietoefeningen gehouden wor den van de kustbattery te Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, begrensd door de ware richtingen ZO'/aZ en Ztoy20,' tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van de kustbattery een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin der oefening half stok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór 'en op. den dag, dat gevuurd wordt, een waarschu wingsbord geplaatst worden op de markt te Hellevoetsluis. Stoomvaartuigen, tot het verleenen van sleephulp aan kleine vaartuigen, zullen ver moedelijk aanwezig zijn. MIDDELHARNIS- Door den heer P. v. d. Stad is onderhands het huis aangekocht van P. Vroegindeweij staande aan den Westdijk alhier. Zondag werd in de Geref. Kerk alhier een extra gift van 25 gulden gecollecteerd. Maandag werd aan eenige landbouwers, die de vorige week hun graan aan de re geering hadden opgezonden, de verschuldig de gelden uitbetaald. Zaterdagavond had mej. M. uit Som- melsdjjk het ongeluk aan den havendijk alhier te vallen en haar been zoodanig te bezeeren, dat zij per rijwiel naar huis moest worden gebracht. Door den raad der gemeente werd op de voordracht voor zetters geplaatst de heeren C. T. Zeedijk, J. J. Slis, J. v. d.Baan en J. Timmers, Door den heer K. Blokhuis, directeur der gemeente gasfabriek alhier, ia verzocht niet in aanmerking te komen voor een benoeming als directeur der gasfabriek te Vlaardingen. De heer Blokhuis stond op de voordracht om benoemd te worden. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen „Albatros" sch. Joh. de Waard en „Paul Kruger" sch. L. Koster met een besomming van f 4800 en f 5000. Terwijl G. Nieuwland bezig was een spade te scherpen, had hij het ongeluk dat deze uitschoot en in zijn hand terecht kwam, waardoor die ernstig bloedend werd ver wond. By den heer D. de Haas alhier, zal voortaan ook schapenvleesch te verkrijgen zijn 41 cent de halve kilo. Bij de uitgraving voor de fundamen ten voor de H. B. S. krijgen zij zooveel water op de hand, dat er een motormachine is geplaatst om het werk droog te houden. De arbeider J. Looy kwam fietsende de Rottenburg over toen hy moest uitwijken voor een boerenwagen. Hy week te veel en kwam te vallen, zoodanig, dat hy met zijn hoofd voorover de sloot inschoot. Baldadige personen hebben de kat van P. Vroegindewei de staart afgesneden en het dier zoodanig mishandeld dat het moest worden afgemaakt. Op Zaterdag 9 Sept. a.s. zullen de repetities der Zangvereemging de „Volks zang" des avonds 8 uur weder een aanvang nemen. Dames en heeren welke als lid wenschen toe te treden kunnen zich gedu rende de maand Sept. des Zaterdags in de Bewaarschool bü het Bestuur aanmelden. Allen die voorstander zijn van de ver edeling van den Volkszang worden ver zocht het hunne er toe bij te dragen, om het ledental dezer vereeniging tè doen toe nemen. Aan den heer P. C. Cleyudert, arts alhier, is door Z. Ex. den Heer Minister van oorlog voorloopig vrijstelling verleend van de verplichting om te voldoen aan den op roep tot opkomst in werkelyken dienst als landstormplichtige. SlHIMELSDIJK De Begrooting der inkom sten en uitgaven dezer Gemeente voor het dienstjaar 1917 is vanaf heden tot den dag der-behandeling in den raad, ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing neder gelegd en tegen betaling der kosten, alge meen verkrijgbaar gesteld. De heer H. Hey alhier, is door den Raad dezer Gemeente voor den tyd van een jaar benoemd tot weger der fairbank nol. Van den laudbouwer L. J. deGraaff viel een paard in de kaai. Door inmiddels toegeschoten personen werd het dier spoedig op het droge gebracht. 'By de winkeliers A. Hoek, A. van Antwerpen, H. Jordaan en Jb. Vroegiude- wey is normaal margarine verkrijgbaar gesteld tegen f 0,45 per pond. Tegen J. K. wonende te Dirksland is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rij wiel wet. Een dochter van J. M. had het ongeluk by het stoeien aan den havendijk haai been zoodanig te bezeeren, dat zy door anderen naar huis gebracht moest worden. Zondag 10 September, via. 9,45 ure, zal voer de Vrijz. Herv. optreden, Ds. J. L. N. Zillinger Molenaar, van Dordrecht, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langenweg alhier. DIRKSLAiMD. Onze vroegere dorpsgonoote mej. J. Kleinod is benoemd tot hoofdver pleegster aan de Rijkskweekschool te Rot terdam. Zaterdag 1. 1. zou L. Leune zich uit het land huiswaarts begeven. Hij stapt op zijn fiets en rijdt by den dam in de sloot. Door den val brak hij een arm. STELLENDAM- De vorige week werden door de garnalenvisscheis alhier aangevoerd ruim 13000 Kilo garnalen, die alle aan de pellerijen werden geleverd Door het ruwe weder waren de zeevis- schers genoodzaakt met geringe vangst bin nen te loopen. Een huis, en erf, aan de Voorstraat bewoond door J. L. Lokker en toebehoo- rende aan den heer S. van Weezei alhier, is onderhands verkocht aan P. Jansen Johs. Aan het post- en telegraafkantoor al hier werden de vorige maand behandeld 245 binnen- en 68 buitenlandsche telegrammen, 203 telefonische gesprekken en 10 oproep berichten. Totaal 526 handelingen. Door het kantelen van een laddertje had de vrouw van P. J. alhier het ongeluk met het achterhoofd op de kachel te vallen, waarbij ze zoodanig gewond werd dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Toen de heer M. Jansen de vorige week op zijn motorfiets uit Ouddorp kwam, wSb hij genoodzaakt voor een span paarden in een sloot te rijden, ten einde ongelukken te voorkomen. Voor den heer J. liep het met een bemodderd pak af. L. de J. alhier was Vrijdag bezig in de kaai zyn kubben te lichten, waarna hy de gevangen paling uit de kubben in een emmer goot. Langs den kant vau de kaai loopend had de J. het evenwicht te verliezen en te water te vallen. De drenkeling was spoedig op het droge maar de paling gaf er de voorkeur aan in het nat te blijven. GOEDEREEDE. Wegens het ruwe weder werd er door de Noordzeevisschers hoege naamd niets verdient. Ook de garnalen vangst is niet druk. Zondagavond kwamen 3 jongens van Dirksland met de flets de Groemarkt afrij den en hadden er 2 het ongeluk pardoes in de haven te rijden. Met veel moeite werden zü op het droge gebracht. OUDDORP- Zaterdagavond werd in cafe Akershoek bouwland verpacht voor den kolossalen pry's van f 260 per gemet voor den tijd van één jaar. By den winkelier H. Tanis aan den Hoenderdijk alhier geraakte een big van een koopman in den kelder en had het geluk een pond boter op te peuzelen. Toch nog eenige schade voor den winkelier want de baas van hot biggetje stond voor geen schade in. De Noordzeevisschev M. Sperling had het ongeluk met het ruwe weer geheel zyn vischtuig te verliezen, een schadepost van f 450. Verloden week maakten eenigejonge- lui een rijtoertje doch de pret was spoedig over daar ze met den wagen zoodanig tegen een paal reden, dat deze niet meer te ge bruiken was en het gezelschap moest gaan loopen. Aan den wagen was voor ruim f 30 schade. De landbouwknecht Krijn v. d. Wende had het ongeluk een klap van een paard te bekomen waardoor geneeskundige hulp noodzakelijk was en hy zyn werkzaamheden niet kan doen. Dezer dagen hadden 3 arbeiders van den landbouwer J. B. het ongeluk met haver te snijden, hun toppen van de vingers te snijden. Alhier werden door een paar schippers garnalen gepeld voor 2 cent per ons. Nu is er concurrentie en wordt door een ander 272 cent per ons gegeven. W. Breen en J. Mastenbroek kwamen met hun fietsen zoodanig in botsing dat de fiets van eerstgenoemde stuk was en hij nog ernstig verwond werd. NIEUWE TONGE. Aan het hulptelegraaf en telefoonkantoor zyn gedurende de maand Augustus jj. behandeld 108 telegrammen, 485 telefoongesprekken en 15 telephoon- oproepberichten. Totaal behandeld 608 be richten. Door de slagers alhier is de prys van het varkensvleesch Maandag jl. met Scent per KG. verhoogd. By publicatie is ter algemeens kennis gebracht, dat de Burgemeester dezer ge meente des Woensdags van elke week, des voormiddags 10 uur voor de ingezetenen dezer gemeente zal zijn te spreken. Vrijdag 15 September a.s. zal in den polder Klinkerland onder de gemeenten Nieuwe Tonge, Herkingen en Melissant, schouw worden gehouden over alle zijlen, dijk- en wegslooten en over alles wat bij de keur is bepaald. OUDE TONGE. De heer A. C. T. Polee alhier, slaagde te Wageningen voor het examen landbouwkunde lager onderwijs. De Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan alhier, den heer W. J. Polder. Jl. Zaterdagavond is de heer J. Vrees wijk, veearts alhier met zijn stoomfiets tegen de karos van den heer E. v. Schouwen aan gereden, waardoor nog al eenige schade aan den stoomfiets is veroorzaakt, verder liep dit ongeluk gunstig af. -• Vanaf 31 Aug. 1.1. tot den dag der behandeling in den Raad, ligt de Gemeente begrooting 1916 ter Gemeente Secretarie ter inzage. OOLTGENSPLAAT- De Heer L. J. Bol al hier is met ingang van 4 September 1.1. be noemd tot tijdelijk onder wijzer aan een Open bare Lagere School te Bergen op Zoom. Ter viering van den verjaarddg van H. M. Koningin Wilhelmina, gaf de muziek- vereeniging Uitspanning door Inspanning" alhier Donderdagavond jl, een goed geslaagd concert in eene tent op de Voorstraat. Er was veel publiek, waarvan een groot ge deelte de uitvoering der verschillende num mers van het programma met aandacht en blijkbaar met genoegen volgden. Jammer, dat een ander deel van het publiek door hun geschreeuw en lawaai zeer hinderlijk was voor de echte muziekliefhebbers. Jammer ook, dat we nog altijd geen heusche muziektent hebben. Tijdens het stormweer van 80 Aug. j.l. kwam 's avonds ongeveer 7 uur een scheepje beladen met aardappels van het Haringvliet. Voor den steiger alhier gekomen, verkeerde het in zoo'n toestand, dat het niet verder kon. De mast was gestreken en het ruim was ondanks het vele pompen, reeds half vol water. Het werd gelukkig spoedig door enkele torpedisten opgemerkt eü met een sleepboot uit zyn benarden toestand verlost en alhier in veilige haven gebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ook in deze gemeente is de verjaardag van H. M. de Koningin niet ongemerkt voorbijgegaan. De schooljeugd, toch al in een goede stemming door den vacantiedag, organiseerde des avonds een optocht, waarbij vele kinderen zich nog aansloten. Kwistig met oranje ver sierd en allen van een vlag voorzien, trok de stoet verscheidene malen zingende door het dorp. Te acht ure werden vele lampions aangestoken en in den optocht meegedragen wat het effect en de pret der kleinen nog verhoogde^ Op het telefoonkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 79 telegrammen, 183 gesprekken en 9 telefoonoproepberich ten. Een Pranscli doodvonnis, voltrokken aan een Duitsch meisje. De gepensionneerde luitenant-generaal Snijders (een broeder van den Opperbe velhebber) schrijft aan de „N. Ct." In een vreemde courant van 26 Augustus jl. komende uit een land dat, evenals het onze, in den wereldoorlog een strikte onzij digheid betracht, las ik een beschouwing „van neutrale zijde" over een feit, dat, naar het schijnt hier te lande onopgemerkt is gebleven. Ik heb er althans tot heden hier niets van vernomen, maar ik zie geen reden om aan de juistheid er van te twijfelen. „Een jonge Duttsche vrouw, genaamd Felicie Pfaadt, is namelijk dezer dagen te Marseille ter dood gebracht, wegens het verstrekken van „inlichtingen" ten dienste van haar vaderland. „Er bestaat groote overeenkomst tusschen dit geval, en dat van Miss Cavell, die dooi de Duitsehers met den dood werd gestraft, en waarover zooveel geschreven en gespro ken is. „Ten gunste van Felicie Pfaadt pleitten echter zoo wel haar veel jeugdiger leeftijd, als de omstandigheid dat zy niet, zooals de Engelsche dame, heeft gehandeld onder den dekmantel van „ziekenverpleging" en „Roo de Kruis." „Beiden, de Engelsche vrouw en het Duitsche jonge meisje, waren bezield door dezelfde drijfveer: de liefde voor het vader land. „En nu schrijft het buitenlandsche blad, mijns inziens volkomen terecht of de terechtstelling van Felicie Pfaadt was uit een militair oogpunt onvermydelyk noodig maar dan was die van Miss Ca vell zulks stellig niet minder of het vol trekken van de doodstraf aan Miss Cavell was onmenschelijk en barbaarsch maar dan geldt zulks evenzeer, zoo niet in hoo- gere mate voor hetgeen met Felicie Pfaadt is geschied. „Waar de Entente en de haar welgezinde pers ook in ons land, zich zoo allerhevigst verontwaardigd toonde over en zoo harts tochtelijk te keer ging tegen de ruwheid en hardvochtigheid waarmede de Duitsehers de Engelsche vrouw hebben behandeld, is het mij onbegrijpelijk dat thans algemeen zoo laconiek wordt gezwegen, over het lot, door de Franschen aan het Duitsche jonge meisje bereid. „Gaat het aan dat, waar de wereld, de gansche beschaafde menschheid, in rep en roer werd gebracht tegen de Duitsehers wegens „den moord" aan Miss Cavell be gaan, thans ,,de moord" van de Franschen op Felicie Pfaadt gepleegd, als een feit zon der belang wordt ter zyde gesteld en met een mantel der vergetelheid bedekt? „Is dan het begrip van recht en heilig heid, dat gevoel voor werkelijke humaniteit door dezen onzaligen krijg reeds zóózeer ontaard en afgestompt, dat stilzwijgend van de Entente wordt geduld, dat den Centralen als hoogste misdaad wordt aangerekend Ik noem datmeten met. tweeërlei maat en ik doe daaraan niet mee." Koning Ferdinand van Bulgarije heeft een manifest aan zyn volk gericht. Het begint met een ontboezeming over de be kende houding van Roemenië tijdens den Balkan oorlog van 1913, waardoor Bulgarije de Dobroedsja verloor. Bulgaren, gaat het stuk dan voort thans, nu het Bul garije met hulp van de dappere troepen onzer bondgenooten is gelukt, den aanval van Servië op onze gebieden af te slaan, dat land te verslaan en te verdelgen en de een heid van het Bulgaarsche volk te verwezen lijken, thans, nu Bulgarije heer en meester is van bijna alle gebieden, waarop het his torische en nationale rechten bezit, heeft dezelfde buurstaat Roemenië onzen bond genoot Oostenryk-Hongarije den oorlog ver klaard, en dat wel opnieuw onder het voor wendsel, dat de Europeesche oorlog belang rijke territoriale veranderingen op den Bal kan doet verwachten, die zijn toekomst zouden bedreigen. Zonder eenige oorlogsverklaring van Bul garije hebben de Roemeensche troepen reeds op 28 Augustus de Bulgaarsche Donauste- den Roestsjoek, Swistof enz. beschoten. Wegens deze uittarting van de zijde van Roemenië beveel ik ons dappere leger, den vijand van de grenzen van het koninkrijk te jagen, den ontrouwen buur te vernietigen, de ten koste van zoovele offers verwezen lijkte eenheid van het Bulgaarsche volk te waarborgen en onze broedersin de Dobroed sja 'uit de knechtschap te bevrijden. Wij zullen schouder aan schouder met de dap pere, zegevierende troepen onzer machtige bondgenooten strijden. Ik roep het Bulgaar sche volk op tot een nieuwe, roemrijke heldendaad, waardoor het zijn bevrydings- werk zal bekronen. Moge de Bulgaarsche soldaat opnieuw van overwinning tot over winning schrijden. Voorwaarts, Godzegene onze wapenen! De „burgerlijke goïnternoerdon" bij den veldarbeid. Aan de „Matin" ontleenen we de volgende mededeelingen over bet gebruik van geïn terneerden en van gevangenen by den arbeid op het land. Een dér correspondenten van het blad schrijft uit Evreux „Uit verschillende gegevens hebben wy reeds kunnen opmaken, hoe gunstig de toe stand in het departement van Eureis. Wy weten, dat van de 610.000 hectaren bebouw baren grond er slechts 2500 heet. zooal niet onbebouwd, dan toch onproductief zyn. Dit is zeker wel een bewijs van de groote werk zaamheid der bewoners van de streek, die nog wel door den oorlog ontvolkt is. Voor namelijk is dit te danken aan de voortva rendheid der kindei en, der grijsaards en der vrouwen. Van Februari tot Mei heeft de prefect 2408 soldaten met 36.120 werkdagen ter be schikking gesteld van de landbouwers en allereerst van de vrouwen der gemobiliseer- den. Zeven honderd gevangenen, groepsge wijs verdeeld over de vijf of zes gemeenten in de buurt, van hun cantonnementen, heb ben eveneens voldarbeid verricht. Toen kwam men op de gedachte om de „burgerlijke geïnterneerden", ook ten doele 'M

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5