Binnenland. Havermout100 30,00 Suiker (witte geraffineerde) (2). 100 50,90 Margarine per K.G. 0.39 Peekoffie100 .31,00 Cichorei100 26,00 Raapolie Zeep (zachte, groene of gele) C) Soda100 12,00 per 50 K.G. 50 50 - Kleine schelvisch. f 8.— Wijting7.50 Kleine gul 8 Kleine poon en pieter man f 7.— per 50 K.G. Horsmakreel per 50 K.G. Makreel10.- Kleine schol 8.— Maatjesharing (zonder kop) per ton inhou dende 1050 stuks, netto vischgewicht 115 it 120 K.Gf 27.60 Gerookte kleine schelvisch p. 60 KG. 12 00 makreel (groote sorteering) per stuk0.55 Gerookte haring (bokking zonder staart) per stuk0.035 (1) Deze prijzen zyn niet; van toepassing op room en lunchkaas en kaas bereid onder Rabbinaal toezicht, Onder kaas gemerkt 40 +,30 of 20 wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Exporteurs zyn verplicht ten behoeve van den kaasverkoop voor binnenlandsch verbruik aan de centrale pakhuizen kaas te leveren tegen f 5,be neden den maximumprijs voor verkoop in het groot. De in de centrale pakhuizen aanwezige kaas wordt aan bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Kaasvereeniging ingeschreven grossiers geleverd tegen f 3,beneden den maximumprijs voor ver koop in het groot. Opgemerkt wordt nog, dat de vorenbedoelde prijzen slechts betrekking hebben op boter en kaas, be stemd voor verbruik in Nederland. Voor boter bereid onder rabbinaal toezicht kan door de Rijkscommissie van Toezicht op de Boter- vereeniging in overleg met de betrokken handelaren of boterbereiders een verhoogde prijs worden toege staan. Voor speciaal verpakte boter zal geen vergunning tot prij8verhooging meer worden verleend. (2) Zie de opmerkingen ter zake in de begelei dende circulaire. (4) Voor deze artikelen wordt voorloopig geen maximumprijs vastgesteld. Grossiersprijzen Kleine schelvisch f Wijting Kleine gul Kleine poon en pieterman Horsmakreel Makreel. Kleine schol Sodaf 7.00 per 60 K.G. Kleinhandelprijzen. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) Tarwewaterbrood (gebuild) Tarwewaterbrood (gebuild) (ge bakken onder rabbinaal toe zicht Tarwebrood (ongebuild; bruin- brood) Roggebrood Regeeringstarwemeel (bij ver koop op meelkaart) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Boter (2) Volvette Goudsche kaas met RÜksmerk, seizoen 1915 (2). Volvette Goudsche kaas, seizoen 1915 Kaas 40 4- (Edammer en Goudsch model, seizoen 1915 Volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk j2) Volvette jonge Goudsche kaas fl. Jonge kaas 40 (Edammer en Goudsch model) l2) Jonge kaas 30 (Edammer en Goudsch model) (2) Jonge kaas 20 (Edammer en Goudsch model) (2) Jonge magere kaas (Edammer en Goudsch model) voor zoo ver voorradig (2) Nagelkaas, in fabrieken gem., (2) Rijst (grofmiddel Bassein of Rangoon)p. V2 X". 0,176 Rijst (voorloop Bassein of Rangoon) Rijst (grof voorloop Bassein of Rangoon) Havermout (inlandsche en buiten- landsche) Suiker (witte geraffineerde). Normale Margarine Koffie (Santos, gebrand) (3) 0.20 per K.G 0.19 0.20 0.18 0.14 0.20 0.22 p. K°./0,12 0,23 .0,24 „0,20 „0,14 p.K0./0,25 „0,21 '/2 K°. 0,876 0,68 „0,66 „0,60 0,50 l/ï KO. 0,48 „0,46 „0,39 0,326 0,20 „0,23 Peekoffie (in pakjes)0,1 Kt Cichorei Raapolie (s) Zout Zeep (zachte, witte of gele) t8) Soda Petroleum Kleine schelvisch f Wijting Kleine gul Kleine poon en pieterman Horsmakreel Makreel Kleine schol Gerookte kleine schelvisch makreel (gr. sort.) haring (bokking zon der staart)0.05 Haring (zonder kop) 0.04 De hierboven vermelde prjjzen gelden voor de maandSeptemberbehoudensvroegerevervanging. Klachten over niet-inachtneming van boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene be paalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. ,0,04 0,036 K°. 0,09 „0,18 L. 0,12 0.28 per K.G. 0.27 0.28 0.26 0.22 0.32 0.28 0.34 0.10 stuk (1) Een uniforme prijs voor roggebrood, geldend voor het geheele land, kan in verband met de zoo niteenloopende bereidingswijze in de verschillende provincies niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonderlijk geschieden, in over leg met de provinciale rogge-coiumissies. (2) Zie noot 1 van de groothandelprijzen. (3) Voor deze artikelen wordt voorloopig geen maximumprijs vastgesteld. Ik vestig er Uwe bijzondere aandacht op, dat in art. 12 le en 2de lid van boven bedoelde wet is bepaald, dat overschrijding van de door- mij vastgestelde maximum prijzen gestraft wordt, hetzij met ten hoog ste 4 jaar gevangenisstraf off 10000 boete, hetzij met ten hoogste 1 jaar gevangenis straf of f 6000 boete, naar gelang opzet of schuld aanwezig is. Ook kunnen de goede ren, welke boven den vastgestelden maxi mumprijs worden verkocht, voor zoover zjj den schuldige toebehooren, krachtens het derde lid van hetzelfde artikel, worden ver beurd verklaard. Wanneer zulk een vrede inderdaad een goede uitwerking zal hebben, dan moet een nieuwe geest het nationale en internationale .poli tieke leven doordringen. De Duitsche „Zentralstelle Völkerrecht" is overtuigd, "dat zoowel in het DuitBche volk als in de andere beschaafde volkeren de bestaansvoorwaarden voor een dergelijke nieuwe politiek aanwezig zijn en dat alleen een zoodanige vrede de „Duitsche vrede" in den besten zin des woords zou zijn. Plaatselijke afdeelingen van deze Zentral stelle worden gevormd in alle deelen van Duitschland. Zoodra vrijheid zal bestaan tot bespreking van het oorlogs- en vredesdoel, zullen nadere verklaringen worden open baar gemaakt. Reeds nu wordt in de Duit sche bladen om bewijzen van instemming gevraagd aan het adres Charlottenburg Kant- strasse 159, Garten h. III. Tot de onderteekenaars van den Oproep behooren o. a. Ed. Bernstein, lid van den Rijksdag, Minna Cauer, Prof. Dr. Fr. W. Förster teMünchen, Prof. Dr. Wilh. Förster te Bornim, Hellmuth von Gerlach, Edmund Fischer, lid van den Rijksdag, Prof. Dr. L. Quidde, lid van den Beierschen Landdag, Prof. Dr. Walther Schficking, Prof. Dr. Max Lehmann, Dr. Helene Stöcker, Kurt von Tepper Laski, O. Umfrid. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD. „0,185 „0,196 „0,19 0,276 „0,45 verzoek der gansche familie af te slaan. Ellen was er zeer blij mee, ofschoon al die genoegens op Ventnor toch ook hunne onaangename zijde hadden. Zij gevoelde zich niet volkomen eigen met al de kinderen, bahalve met Ellen Cbaun- cey en haar neef George Walsh. Dit kwam haar zeer vreemd voor; zij meende bjjna, datMarga- retha Dunscombc hiervan de oorzaak was, maar zjj herinnerde zich. dat zjj dit toch ook eenigs- zios bemerkt had vóór de komst van Margaretba. Zjj trachtte er niet meer aan te denken; en waarljjk, het was dan ook niet zoo erg, dat. zjj zich niet gelukkig zou gevoeld hebben. Maar de breuk zou nog wijder worde. Ongeveer op een uur afstands van Ventnor was eene groote stad, Randolph genaamd. Der waarts begaf zich de gansche familie Zondag morgen ter kerk; doch liet etensuur en de af stand beletten hen ook des namiddags te gaan. De leden der familie waren hier en daar door het buis verspreid, de meesten in hunne eigen vertrekken. Het gelukte Ellen niet zonder eenigc moeite, zich van hare jonge makkertjes te ver wijderen, daar het haar voorkwam, dat zij den tjjd niet doorbrachten overeenkomstig hare denkbeelden van hetgeen op dien dag betamelijk was, en zjj begaf zich naar de bibliotheek, om hare vrienden op te zoeken. Daar wafen zjj, en alleen; Alice half op de sofa geleund, en half in den arm haars broeders rustende; h(j las haar iets voor of sprak met haar; hjj had een boek in zjjne hand. Scheelt er iets aan? zcide Ellen, toen zij Een nieuwe „Zentralstelle" in Duitschland. Nadat de Duitsche „Nationalauschuss für einen ehrenvollen Frieden" en de „Unab- hhngiger Ausschuss für einen Deutschen Frieden" in het openbaar verklaringen over het oorlogsdoel hebben gegeven, heeft zich thans gevormd een Duitsch Comité voor een duurzamen vrede, onder den naam van Zentralstelle Völkerrecht", bestaande uit mannen en vrouwen, die streven naar een dnurzamen vrede op den grondslag van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren en van een nieuwe politiek van toenadering tus- schen de volkeren. Naar de meening ook van dit nieuwe Comité moet vanzelfsprekend de vrede, die een einde aan dezen oorlog zal maken, de vrijheid van het Duitsche volk, de onaf hankelijkheid van het Duitsche Rijk, de inte griteit van het Duitsche grondgebied, de bescherming der Duitsche belangen in het buitenland en het behoud van de economi sche ontwikkelingsmogelijkheden van het Duitsche volk verzekeren, maar eveneens zal de vrede iederen waarborg van duur zaamheid in zich moeten dragen. Vol gens het Comité is hiervoor noodig, dat de vrede door alle statendie er bjj betrokken zijn, beschouwd zal kunnen worden als een bevredigende regeling van hun internationale betrekkingen, dat dus degenen die overwonnen worden niet door gewelddadige anexatie's, door beinvloeding van hun zelfbeschikkingsrecht of door an dere ondragelijke voorwaarden tot de voor bereiding van een revancheoorlog worden genoodzaakt. Voorts is het noodig, dat de vrede tegelijkertijd goed werkende instel lingen schept tot vreedzame oplossing van toekomstige internationale geschillen langs den weg van georganiseerde bemiddeling of van rechterlijke beslissingen en daardoor tevens een einde maakt aan de oude politiek van den wedstrijd der bewapeningen, die een gevaar voor den vrede medebrengt. naderbij kwam; zjjt ge niet wel, lieve Alice? Hebt ge hoofdpijn? Och, dat spijt mij. O! ik weet Weg was zij. In twee tellen echter kwam zij met een vergenoegd gelaat terug, haar tros druiven in de eene en haar flescbje met eau de Cologne in de andere houdende. Wilt ge zoo goed zijn, het voor my open te maken, Mijnheer Jan? zeide zij, ik kau het niet open krijgen; ik denk, dat het haar goed zal doen, want Ellen zegt, dat het beste is. Ma gebruikte altijd eau de Cologne voorRare hoofd pijn. En zie eens, lieve Alice, wilt gij hier niet wat van gebriuken? Komaan, proef ze eens! Is dat flescbje nog niet open geweest? zeide Alice, terwijl zjj glimlachend eene druif nam. Wel neen, zeker niet. Ik was niet voor nemens, het te openen voordat ik liet noodig had. Eet ze maar alle op, lieve Alice, och, toe maar! Maar ik geloof, dat ge er zelf nog geen een van gegeten hebt, naar den tros te oordee- len. En ik heb hier veel te veel. Ja, ik heb er al twee gegeten; ik heb ze niet noodig. Ik geef ze alle aan u en Mijnheer Jan. Dat is my veel aangenamer. Ellen nam evenwel Alice's blik en kus als een kostbare belooningaan; daarop vcrlictzy de biblio theek, daar haar kiesch gevoel haar zeide, dat broeder en zuster wellicht liever alleen zonden zjjn. Zy wist niet, waar zjj naar toe zou gaan, want Juffrouw Sophia lag ia hare kamer op het bed uitgestrekt, ook wilde r.jj liever alleen Een revolverheld. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht een arbeider, uit Clinge, die op 29 Augustus in een herberg aldaar, na een kleine woordenwisseling, op een anderen bezoeker een tweetal revolverscho ten loste, waarvan een kogel in diens schou der drong. Opgebracht. DELFZIJL, 4 Sept. Het alhier van Karl stad binnengekomen Zweedsche stoomschip „Blenda", werd Dinsdag j.l. in deNoordzee door een Duitsch oorlogsschip aangehouden en opgebracht naar Cuxhaven. Nadat het schip daar tot Zaterdag had gelegen en de papieren in orde waren bevonden, kon het de reis naar Delfzijl vervolgen. Passagiers met de mailboot. Gedurende de maand Augustus werden met de mailboot der maatschappij „Zeeland" vervoerd 1173 passagiers, tegen 6588 in Augustus 1915. ENSCHEDE, 4 Sept. Zaterdag omstreeks middernacht, is er in de volksbuurt de Krim, hevig gevochten. Een der vechtersbazen, zekere J. ten V., die ongunstig bekend staat, werd zoodanig met een mes bewerkt, dat hij per brancard naar het politiebureau werd gebracht om daar verbonden te worden. Ook werd daar nog verbonden zekere H.J.W., die ook in 't gevecht geweest was. De politie doet onderzoek. EINDHOVEN, 4 Sept. Twee kermishou ders kwamen hedenavond van de Geldrop- sche kermis en hadden zooals dit behoort, het noodige „gepruuft". In een café aan den Kerkweg te Woensel werden zjj de G. en P. v. D., beiden van Woensel, na woor denwisseling handgemeen. Het mes flikker de in de hand van d. G., die het v. D. in het hoofd sloeg. De aangevallene trok even eens zjjn mes en stak er luk raak oplos, meermalen zijn aanvaller treffend in rug en zyde, totdat v. D. met zwaar bloedverlies en buiten bewustzijn ineenstortte. Hy ver keert in levensgevaar en was nog niet bjj kennis. De laatste sacramenten werden hem reeds toegediend. Ontsporing. BUSSUM, 4 Sept. Bjj het rangeeren van goederenwagens ontspoorde hedenmiddag drie uur op het stationsemplacement alhier een wagon. De doorgaande dienst ondervond geen vertraging, daar geen hoofdspoor ver sperd was Om vier uur was de wagen weer in de rails. De trouwe huisvriend. NIJKERK, 4 Sept. Een paar weken gele den werd alhier door zekeren L. geld ver mist, ten bedrage van circa f 300. Nadat aangifte was gedaan stelde de politie een ondeizoek in en thans heeft de reeds lang verdachte, een buurvrouw van den bestolene, bekend den diefstal gepleegd te hebben. Smokkelen. GLANERBRUG, 3 Augustus. Den afgeloo- pen nacht werd hier door de kommiezen danig geschoten op een bende vluchtende smokkelaars. Slechts een tweetal werd door de ambtenaren gevangen, de overigen kon den door de duisternis in de bosschen ont komen. De waren, die het tweetal bjj zich had, circa 30 pond rjjst en 20 pond marga rine, werden in beslag genomen. Een viertal Duitsche vrouwen, die een uitstapje hadden gemaakt naar Enschedé en met de laatste tram naar hare Heimath terugkeerden, werden vooraf door de kom miezen voor de visitatie geleid en het bleek dat de dames maar eventjes ruim 70 knot ten wollen garens, benevens 10 stukken harde zeep onder hare rokken hadden ver borgen. Oostvoorne als badplaats. OOSTVOORNE, 4 September. Geen onge luk zoo groot, of er is een geluk bjj. De storm, welke in Januari een groot stuk van de duinen wegsloeg en een schade van honderdduizenden guldens aan den Boulevard veroorzaakte, heeft het smalle strand een vijftig meter verbreed en zóó er toe meegewerkt, dat het dorpje als bad plaats meer naam en drukker bezoek heeft Als men nu in den komenden herfst de stukken strandmuur, die nu nog in wilde wanorde aan den voet van den Boulevard liggen, opruimd, er een steviger en sierlijker muur met andere dan armzalige houten trappen voor in de plaats zet., dan zal ook het oog wat meer te genieten krijgen. Een groote leemte in het badleven te dezer plaatse is aangevuld door de stichting van het Concertgebouw der vereeniging Oostvoorne - Rotterdam. Oostvoorne gaat een goede tóekomst te gemoet. HEERENVEEN, 4 Sept. Te "*t Meer heeft Zaterdagavond een botsing plaats gehad tusschen de motorfiets van den heer F. Bosscha te Langezwaag en den wielrijder D. Kuipers te Knjjpe. De laatste werd be wusteloos opgenomen. De motorrijder treft geen schuld. Beiden zouden een meelwagen passeeren en vlogen toen op elkaar. Het motorrijwiel bekwam geen scbade, het rij wiel werd vrijwel in elkaar gedrukt. UTRECHT, 4 Sept. Hedenmiddag werd een achtjarig jongetje in de Nagtegaalstraat door een auto aangereden en het overleed kort daarna. ALMELO, 4 Sept. Zondagmiddag werd de dienstbode A. Hendriks van Almelo, die fietste tusschen Borne en Hengelo, door een motorfiets aangereden. Het meisje werd van haar rijwiel geworpen, sloeg tegeneen boom en bleef bewusteloos op den grond liggen. Ze werd naar het Ziekenhuis te Hengelo vervoerd. Haar toestand is levens gevaarlijk. Tegen den berijder der motorfiets, die ook eenige, doch niet ernstige kwetsuren opliep, is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij, een ander motorrijwiel voorbij willende rijden, niet voldoende uitweek. Deserteur. SCHOTEN, 4 Sept. De politie alhier heeft den deserteur N. uit het Haarlemsche gar nizoen aangehouden. Hij is ter beschikking van de militaire overheid gesteld. Ontvluchte Franschman MAASTRICHT, 4 Sept. Hedenmorgen werd een Franschman naar de hoofdwacht alhier geleid, wien het gelukt was aan Duit sche krijgsgevangenschap te ontvluchten. Autodienst stopgezet. UTRECHT, 4 Sept. Naar wij vernemen zal de auto dienst Utrecht—Harmeien einde dezer maand stop worden gezet, daar het bedrijf niet loonend is gebleken te zijn. zijn. Eindelijk plaatste zy zich met baar bybeltje op de oude sofa in de bovenkamer, die heerlijk warm was, en voor eenigen tjjd werd zij daar met rust gelaten. Na al 't gewoel van den och tend was het aangenaam, eens een stil oogen blikje te hebben, dat haar aan den Zondag her innerde; en de liefelijke woorden des bijbels klonken Ellen weder vertroostend toe, zooals dit tegenwoordig meermalen het geval was. Doch ongeveer een half uur daarna hoorde zjj, tot haar verdriet, eene deur opengaan en den ganschen troep kinderen in de benedenzaal slui ven, waar zij weldra zulk een leven maakten, dat er nu van geen lezen of overdenken iets meer komen kon. Wat is het toch akelig, dat men op Zon dag gecnc spelletjes mag spelen I zeide Marianne Gillespie. Men kan op Zondag ivel spelletjes spelen, antwoordde haar broeder. Wat vreemds zou daarin gelegen zijn? Daar is de Zondag juist goed voor, zou ik denken. Ik ook, zeide Margaret ha geeuwende, ik wenschtc wel, dat men den ganschen Zondag slapen kon. Ik zal u eens wat zeggen, zcide George; ik weet een spellolje, dat wjj spelen kunnen, en dat niemand hinderen kan, want het is alles uit den bijbel. Ik zal aan iemand uit den bjjbcl denken, een man of eene vrouw, weet ge; en gy allen moogl er mjj twintig vragen over doen, om te zien of ge raden kunt, wie het is. Welk soort van vragen? Allerlei vragen, wat ge maar wilt. O, dat zal prettig zyn, denk ik, zeide Ellen Chauncey; maar, Ellen, waar is Ellen? Wij hebben baar noodig. Neen, wij hebben haar niet noodigl Wy kunnen het wel zonder haar stellen, zij wil toch niet meespelen! riep Willem, toen liet meisje naar boven snelde. Zij bleef echter bij haar voornemen. Ellen had reeds vroeger de sofa verlaten, en zat nu aan het voeteneinde van haar bed. Zooveel en zoolang zii kon, bood zy weerstand aan het verzoek van hare kleine vriendin, doch eindelijk gaf zjj toe en ging, hoewel tegen haar zin naar beneden. Nu zjju wy gereed, zeide Ellen Chauncey, ik heb Ellen verleid, wat cr gespeeld wordt; wie moet beginnen? Wjj zjjn al begonnen, zeide Willem. Gil bert heeft aan iemand gedacht. Man of vrouw? Man. Jong of oud? Wel, hjj was eerst jong, daarna werd hjj ond. En zoo ging het voort, doch het einde was, dat de kinderen het opgaven on Gilbert moest zeggen, aan wien hjj gedacht had. Het was Eliüzcr, Abrahams buisverzorgcr, dien hy uit zond, om eene vrouw voor zjjn zoon Izallk te zoeken. Waarom licht gij niet meegeraden? zeide Gilbert tegen Ellen Montgomery. 'Wordt vervolgd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 2