„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 42. 30 Aug. 1916 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 VORDERING VAN WOL TEN BEHOEVE VAN HET LEGER. De Burgemeester der gemeente MIDDELHARNIS Oezien de artfc. 4, 5 en 32 der Inkwartieringswet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138}, gewijzigd bij de wetten van 2D Maart 1877 (Staatsblad no. 53), 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), 10 Mei 1890 (Staats blad no. 83) en 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 175); GELAST aan de in deze gemeente wonende houders van scha pen, ten behoeve van het leger te leveren, alle in- landsche wol, welke bij de scheer van dit jaar is verkregen, welke levering moet geschieden op Don derdag, 31 Augastus 1916, van 6 uur 's morgens tot 2 uur 's middags te Dirkaland en zulks tegen de schadeloosstelling, krachtens de wet toegekend. Bezwaren tegen het bedrag der schadeloosstelling, dat in verband met de kwaliteit der wol wordt be paald, kunnen worden ingediend bij den Commissaris der Koningin in de provincie. Voor de afgeleverde wol wordt een bon afgegeven. De wol moet droog en in goede conditie worden afgeleverd. Die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen, hem krachtens de wet op de inkwartieringen enz. gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmert, wordt gestraft met een geldboete van ten minste vijftig cents en ten hoogste vijf en zeventig gulden (art. 41 der Inkwartieringswet). Middelharnis, 25 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat ingevolge art. 5 van de Distri- butiewet van 1916 door een ieder, die suiker anders dan voor gebruik voor hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, op 29 Augustus 1916 aan den Burge meester van de gemeente, waar de suiker zich bevindt, opgave moet doen van de hoeveelheid en de soort van de suiker in voorraad. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het nalaten van het doen der vereischte opgave of het doen van onjuiste opgaven overeenkomstig de Distributiewet strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. Aan' deze strafbepalingen zal streng de hand worden gehouden. 's Gravenhage, 26 Augustus 1916. De Minister voornoemd, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Maximumkleinhandelprijzen voor Turf Onder kleinhandelprijs wordt verstaan de prijs van de turf, afgehaald bij den tusschenhandel (niet op de veenplaats). Kleinhandelprij prijs 100 stuk 8.'*) ZUID-HOLLAND. 1. Korte Friesche turf 2. Lange 3. Lange losse turf (Haverstroo) le soort. >J n n 2e soort. 4. Machinale Drentsche turf (Rahder) 5. Noord-Hollandsche turf, le soort 2e soort 3e soort Luchtballen 0,90 1,07 5 1,25 1,15 1,15 1 0,90 0,80 - 0,80 Bakkersturf„1,05 Door de politie is tegen C. W. Jr. wonende te Dirksland proces verbaal opge maakt wegeas het rijden zonder licht. Van den landbouwer A. V. van Mid delharnis viel Zaterdagavond een paard en wagen omver. Door spoedige hulp werd paard en wagen opgeholpen en kon men de reis voortzetten. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Fr. Maassen, thans zich bevindende iu Duitschen krijgsdienst is blijkens bij de familie ont vangen bericht by een geveeht gewond. Tegen Donderdag 31 Augustus a.s. des namiddags 3'/2 uur is een openbare raads vergadering belegd. Aan den heer C. Vis Jr. alhier is op- gedragen by de voormalige waschinrichtin een weegbrug te plaatsen en vergunning is verleend een weegbrug te plaatsen aan het station te Middelharnis. D1RKSLAND- Dinsdagavond brak boven deze gemeente een zwaar oaweder los, dat lang aanhield en vergezeld ging van een ontzettenden regenval. Met ingang van 1 September a.s. zal het post- en telegraafkantoor op werkdagen geopend zyn van 8 uur voormiddag tot 9 uur namiddag. Op Zondagen blijft de dieust echter onveranderd. HERRINGEN. BÜ publicatie is bekend ge maakt, dat de maximum melkprijs voor consumptiemelk bepaald is op 10 cent per Liter. Door het Gemeentebestuur zal publiek worden verhuurd de twee op het schoolplein aanwezige regenbakken en wel voor den tyd van 5 jaren. By publicatie is wederom bekend ge maakt dat vóór 8 September a. s. opgaaf ter Gemeente-secretarie moet geschieden van het aantal gecontracteerde hectare's suikerbieten voor plaats tot berging daarvan op de kade. Verleden week sloeg een paard van D. B. met wagen, waarop kinderen zaten op hol. De kinderen lieten zich allen van den wageu afzakken. Gelukkig werd het dier nog intijds door P. K. gegrepen en werden zoodoende onge lukken voorkomen. P. N. had het ongeluk, dat een hooi vork van boven uit de schuur met de steel in zyn oog terecht kwam met het gevolg, dat hy genoodzaakt was zyn werktestaken en geneeskundige hulp in te roepen. MIDDELHARNIS. Deze week is het nieuw bestrate terrein tot berging van asch en straatvuil, in gebruik genomen. De timmerman J. van Eek had onder zyne werkzaamheden het ongeluk zijne hand aan prikkeldraad te verwonden. Kort daarna deden zich verschijnselen van bloed vergiftiging voor. De arbeider C. Brouw had het ongeluk by het tarwe snijden, twee vingers zoo goed als geheel af te snyden. Met ingang van 2 September a.s. zullen de slagers voor de regeeringsvarkens geene vergoeding meer ontvangen van de distri butie vereeöiging; thans zal dit door het Rijk geschieden indien de gemeente 10 °/0 van de kosten betaald. STELLENDAM- De Begrooting van de In komsten en Uitgaven der Gemeente, dienst jaar 1917 ligt vanaf 25 Augustus tot den dag der behandeling in den Raad ter Ge meente Secretarie ter lezing en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Zaterdagmiddag werd aan het strand een bruinvisch gevonden l'/2 M. lang. Het dier werd verkocht aan de vischmeel- fabriek van den Heer Warnaer. Door schipper C. Roon alhier werd gisteren een zeehond in de kor gevangen. Een poot werd afgehakt, en naar Ouddorp gezonden, teneinde de premie van f 3 te ontvangen, die op deze dieren is gesteld. Het lichaam van het dier werd aan de vischmeelfabriek verkocht, waar er traan uit wordt gekookt. Het gewicht bedroeg ruim 50 K.G. De Heer H. C. Zuydyk, klerk ter secre tarie alhier is benoemd tot Oorrespondent der Intercommunale arbeidsbemiddeling in de plaats van den Heer A. Reevers die als zoodanig eervol ontslag heeft verkregen. Mejuffr. Heydemans telefoniste aan het postkantoor alhier, is als zoodanig overge plaatst naar Leiden. Dinsdag keerde de heer P. Born van een reis naar Amerika alhier terug. De Raad der gemeente Middelharnis zal op Vrijdag 1 Sept. s'namiddags 21/, uur openbaar vergaderen. SOMMELSDIJK. Ter secretarie dezer ge raeente ligt een verzoek ingediend door J, Wandemaker, koopman alhier om vergun ning tot het oprichten van eene lompen bewaarplaats aan de St. Nicolaasdreef, op het perceel kad. bekend in Sectie B no. 2026. Op Doaderdag 7 Sept. a.s des voorra. 11 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. De maximumprijs voor consumptie melk is tot 1 October a.s. voor deze gemeente vastgesteld op 10 cent per liter. Vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op Donderdag 24 Augustus des nam. S uren. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Bur gemeester. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze heeft geopend, worden de heeren Holleman en Keyzer aangewezen om het nieuwgekozen raadslid, de Heer Jb. van Seters Wz., binnen te leiden. Deze legt vervolgens den voorgeschreven eed af. De Voorzitter feliciteert den Heer Van Seters en hoopt, dat hy in het belang der Gemeente zal werkzaam zyn. De toegesprokene dankt den voorzitter voor diens felicitatie en dankt tevens de kiezers, die hem hun vertrouwen wederom hebben geschonken. Daarna worden de notulen gelezen. Op de vraag van den Voorzitter of iemand ook op- of aanmerkingen heeft op deze notulen, zegt de Heer Holleman, dat op het adres van de Afdeeling „G en O" van het N O.G. niet afwyzend is beschikt, zooals de notulen aangeven. De voorzitter meent van wel. Ook de Heer Keyzer zegt dat, geen afwijzende be slissing is genomen. Was er gestemd, hy zou tegen gestemd hebben. Was er niet gestemd, hy zou stemming hebben gevraagd. Hy verkeert dus in de stellige meening, even als do Heer Holleinan, dat de notulen hier niet in orde zyn. De voorzitter blijft by zyn opinie. De andere leden herinneren zich niet meer, hoe het precies is toegegaan. Volgt nog eenige discussie; waarop de voorzitter zegt, dat, als er 2 leden tegen zyn, de no tulen goedgekeurd zyn. De Heer Holleman verzoekt in de notulen op te nemen, waar om hy tegen goedkeuring is, terwyl hy deze zaak nogmaals wonscht te bespreken in een volgende vergadoring. Aan de orde: Wethoudersbenoeming. By le stemming krygt de Heer Nagtegaal 6 stemmen, de Heer Biemond 1 stem, zoo dat de eerste is gekozen, die verklaart de benoeming aan te nemen. Ingekomen stukken. Van Heeren Ged. Staten de mededeeling; dat zy op het adres van den Heer Johs. Visser in zake vermindering van den aan slag in den H. Omslag afwyzend hebben beschikt; en dat het belastbaar inkomen voor den H. O. van Mej. de Wed. L. Visser is gebracht van f 1750 op f2450. Een scbry- ven van Heeren Ged. Staten, daarin verzoe kend de traktementen van Burgemeester, Secretaris, Gemeenteontvanger en Wethou ders te willen verhoogen. Wordt afwyzend beschikt. Er is geen geld. Een adres van P. Kievit, daarin verzoe kende zyn traktement als lantaarnopsteker te willen verhoogen en te brengen van 2'/a cent per keer en per lantaarn op 4 cent. B. en W. stellen voor de 2'/2 cent te bren gen op 3y2 cent. Dit voorstel wordt aange nomen. De voorzitter verzoekt de commissie verslag uit te brengen over het nazien der gemeenterekening dienstjaar 1915. De com missie heeft enkele opmerkingen aan het adres van den vorigen burgemeester. Daar die echter vertrokken en dus niet aanwezig is, stelt de commissie voor de rekening goed te keuren. Aldus geschiedt. Zoo ook de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Volgt de aanbieding der begrootiDg dienst jaar 1917 voor Gemeente en Burgerlyk Arm bestuur. Beide zullen ter visie worden ge legd. Volgt de voordracht van zetters. Af tredend zyn de heeren H. Kievit en K. A. van Wageningen. De voorzitter stelt voor by acclamatie de aftredende heeren no. 1 te zetten met daarnaast als no. 2 de heeren Holleman en Biemond. De heer vanSeters vindt beter te stemmen. Er wordt dus ge stemd. De uitslag is als werd voorgesteld. Worden benoemd tot leden van de reclame commissie voor den H. O. de heeren J. A. Charbon, P. Biemond en M. Keyzer. Rondvraag. De heer Holleman bespreekt het gemis van elke gelegenheid tot zwem men. De verordening verbiedt het zwemmen in de haven, terwyl het in de tramput on mogelijk is geworden. Hy zag daarom gaar ne, dat het zwemmen in de haven toege staan zou worden. De voorzitter is er ook niet tegen en zal die zaak spoedig in orde maken. De heer Keyzer vraagt, of er nu voorde onderwijzers heelemaal niets gedaan kan worden. Alles is even duur geworden. De salarissen zyn echter niet verhoogd. Tus- schen voorzitter en den heer Keijzer ont staat eenige discussie over het toekennen door heeren Gedeputeerden van meerdere of mindere subsidie naar gelang er meer of minder salaris wordt gegeven. Ten slotte vraagt de heer Keyzer den voorzitter, of een volgende vergadering van B, en W. een voor stel kan worden verwacht met het oog op het toekennen van duurtetoeslag of verhoo ging der traktementen van de onderwijzers. De voorzitter wil nog eens zien, wat hij doen kan, doch dat er een voorstel van B. en W. zal komen, kan hy niet beloven. Maar, zegt de voorzitter, zulk een voorstel kan ook uit den Raad komen. De beer Keijzer vindt het beter dat zulks van B. en W.uit gaat. De voorzitter kan echter niets beloven. De heer Holleman zegt, waar Ged. Staten wenschen, dat de salarissen van Burge meesters en Secretarissen zullen worden verhoogd, zy er ook niet tegen kunnen zyn, dat er voor de onderwyzers wat wordt ge daan. Hy van zyn kant is er voor, dat B. en W. met een voorstel komen. De heer Roon vraagt nu, of de brandspuit al in orde is. Deze was den laatsten keer totaal ongeschikt om te worden gebruikt. De voorzitter antwoordt, dat by nog geen offlciëel rapport heeft ontvangen. De secretaris zegt, dat er aan de spuit niets mankeerde. Men heeft alles uit elkaar gehaald, en weer in elkaar gezet. Toen gaf de spuit goed water. Er mankeerde dus niets aan. De heer Roon zegt: Maar als er brand was geweest, dan had men aan die spuit niets gehad. De voorzitter zal er meer van weten als 't rapport is ingekomen. De heer Kievit bespreekt de onvoldoende waterloozing bij de begraafplaats. De voor zitter zegt onderzoek toe. Wordt in geheime zitting overgegaan. Na heropening der vergadering wordt medegedeeld, dat het gemeentehuis eenigs- zins zal worden verbeterd. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. iedere gemeente de wegen, liggende op haar grondgebied en tot dusver opgenomen in de gemeenschappelijke regeling der grint wegen, zullen hebben te onderhouden. Het onderhoud van den weg, liggende op Mid delharnis' grondgebied, groot 4700 meters, en tot dusver voor rekening van deze ge meente (Stad a/t H.) na aftrek van ƒ325.— subsidie, zal dus voortaan door die gemeente (Middelh.) moeten worden onderhouden. Met 1 September a.s. heeft K. de Leeuw alhier ontslag als nachtwacht. Blijkens de vele bestellingen, die naar wensch zyn uitgevoerd, schijnt de Regee- ringsboter alhier uitstekend te bevallen. In de week van 4 Sept. zullen voor deze gemeente geen Regeeringsvarkens wor den disponibel gesteld, maar wel varkens- vleescb. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal Zon dag a.s. des voorni. en des nam. voor de gemeente optreden de WelEerw. Heer de Blinde, van de zending te Rotterdam. NIEUWE TONGE- Door den veerman Gebuis te Battenoord is bij den Burgemeester alhier aangifte gedaan dat door hem Zaterdag morgen aan den Havendyk te Battenoord, een roeiboot met groen geverfde boeien, en waarin zich vier riemen bevonden, onbe heerd is aangetroffen. De boot is doorhem in de Haven vastgelegd OUDE TONGE. Aan de markt waven aan gevoerd 3 stuks hoornvee. Het huis staande aan den Molendijk, van den heer P. Gebraadt, is onderhands verkocht aan den heer J. de Vos, Jz. STAD AAN 'THAHINGVLIET.In de vacature van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier worden sollicitanten opgeroe pen tegen 15 October a.s. Naar men verneemt heeft L. Braber Mz. alhier, het dijkhuis van Js. van Dia aan den Molendijk uit de hand gekocht. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat De Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht. Het is van algemeene bekendheid, dat voor het verrichten van maatschappelijk werk op ieder gebied steeds meer bekwaam heid wordt vereischt. Men geeft zich dikwijls te weinig rekenschap van het feit, dat deze bekwaamheid het resultaat is van de beide belangrijke factoren natuurlijke aanleg en opvoeding. Onder het begrip opvoeding in de ruimste beteekenis van het woord geno men, behoort ook het schoolonderwijs te worden begrepen. Hoe krachtiger de aan wezige aanleg wordt ontwikkeld door het goede voorbeeld van eigen kring en van den leermeester, des te beter een ieder bestand wordt gemaakt tegen den dikwijls moeielij- ken stry'd om het bestaan. Het is dan ook een plicht van eiken ouder zijn kinderen in staat te stellen hun gaven zich zooveel mogelijk te laten ontplooien. Door alle klassen der bevolking is bewust of onbewust reeds in' den geest van boven bedoelde opvatting gehandeld. Byna geen lak van nijverheid of er bestaan inrichtingen voor, die het jonge geslacht in staat stellen ziGh die kennis te verwerven, welke noodig is voor het goed en oordeelkundig uitoefenen van hun eenmaal gekozen taak. Ik denk hier in 't bijzonder aan het middelbaar vak onderwijs aan de drukbezochte ambachts- en burgeravondscholen, aan talrijke andere inrichtingen op het gebied van industrie, alsmede ook van den handel. Helaas kunnen verschillende landbouw- winterscholen hiermede niet in één adem worden gevormd. Hiervan zijn slechts wei nige inderdaad goed bevolkt. Het schijnt wel, dat in bepaalde streken de landbou wende bevolking nog steeds niet goed in ziet het groote nut dezer inrichtingen van onderwijs, instellingen toch, die er toe die nen den aanstaanden landbouwer op de hoogte te brengen van de hoofdzaken uit het groote gebied der landbouwwetenschap, ten einde hem in staat te stellen later op doelmatige wijze het bedrijf te beheeren en zoo rendabel mogelijk te maken. Speciaal van de Rijkslandbouw winter- school te Dordrecht moet gezegd worden, dat ze nooit beantwoord heeft aan de ver wachtingen, welke bij de oprichting dier school ten opzichte van het bezoek zijn eld. Het wordt inderdaad hoog tijd, dat daarin verandering komt: de Zuid-Holland- sche en West-Noordbrabandsche landbouwer is in dit opzicht zijn collega uit andere provincies ten achter. Wil hy met zyn tijd meegaan, dan dient hij in de eerste plaats grondig bekend te zijn met de velerlei omstandigheden, die het productievermogen van zijn boerderij beïn vloeden. Kennis van de theoretische grond slagen van- en een juiste kyk op hetprac- tische bedrijf moeten hand in hand gaan theorie en praktyknaasf elkander,dan alleen zijn maximale opbrengsten mogelijk. Geen hoogstaand bedrijf zonder degelijke practi- scbe ervaring, maar evenmin een flink winstgevende boerderij zonder kennis van het hoe en waarom. Op de inwendige regeling van den twee jarigen wintercursus aan deDordtscheschool kan hier met het oog op de plaatsruimte niet worden ingegaan, iedereen, die hier omtrent meer wil weten kan een exemplaar van het programma van het onderwijs, waarin het belangrijkste te vinden is, op aanvrage verkrijgen. Alleen wil ik hier nog even vermelden, dat behalve de door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw wederom beschikbaar gestelde beurs, thans ook aan een klein aantal on- en minver mogende jongelieden van goeden aanleg een toelage van Rijkswege kan worden verstrekt, ter gemoetkoming in de kosten, verbonden aan hot volgen der lessen. Schriftelijke aan vragen hiervoor moeten vóór 1 Sept. a.s. bij ondergeteekende worden ingediend. Landbouwers laat deze óéno opwekking voldoende zijn. Toont ook gij in te zien het groote belang van het vakonderwijs, zoowel voor U zelf als voor Uw kinderen. De Directeur der Rijkslandbouwwinterschool, J. A. VAN RIEL. Dordrecht, Augustus 1916.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5