„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 40 16 Aug. 1916 Plaatselijk Nieuws. Binnenland. MIDDBLIIARNIS. Dinsdag had de werkman J. C. Buijsse, werkzaam [in de gasfabriek alhier, het ongeluk met zijn hand bekneld te geraken tusschen de laadmachine. De hond van den hear K. Vroeginde wey heeft Donderdag jl. de heer Gr. v. d. H zoodanig in zijn been gebeten, dat een bloe dende wond ontstond. Naar wy vernemen moet de hond worden vastgehouden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. A. Vermeulen, thans maehinist by de Kon. Marine is bevorderd tot officier machi nist 3e klasse. De slagersknecht C. v. Markenstein had het ongeluk een hoeveelheid kokend water over zyn voet te storten, waardoor hij een belangrijke brandwond bekwam. Te IJmuiden zyn binnengekomen de vischsloepen „Theodora Emmerentia" sch. A. Jongejan met een besomming van f 3400 en „Paul Kruger" sch. L. Koster, waarvan de besomming nog onbekend is. Onder de landbouwers heerscht groote ontevredenheid, omdat door enkelen van hen een rondgaande circulaire onderteekend is, waarvan hun de inhoud of de bedoeling niet goed bekend is, en welke in verband staat met de onteigeningen van het graan door de regeering. SOMMELSDIJK Op het verzoek van M. Groenendijk Wz. alhier, om op het perceel Sectie B nommer 2024 aan den Oudeland- schen dy'k eene slachtplaats te mogen op richten, is door B. en W. dezer gemeente afwijzend beschikt. Van den landbouwer M. G. v. N. onder deze gemeente sloegen drie paarden op hol. Na veel schade te hebben toegebracht aan de aan dien landbouwer toebehoorende te velde staande paardepeen, werden ze tot staan gebracht. De arbeider J. H. had het ongeluk met fiets en al in een sloot te rijden. Met een nat pak en zyn fiets, welke stuk bleek te zijn, op zijn rug, kon hij zijn weg naar huis vervolgen. Op Dinsdag 22 Augustus a.s. nam. 6—7 uur kunnen ten gemeentehuize de nieuwe tegen de oude broodkaarten weder worden ingewisseld. Donderdag 17 Augustus a.s. des avonds half zeven uur, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de nog te verhuren zitplaatsen worden verhuurd voor den tyd van 1 September— 31 Augustus 1917. Het zoontje van T. v. d.V. reed Zater dagavond met zijn fiets in de Kerkgraeht. Spoedig werd hij uit zyn benarde toestand geholpen en kon hij met een nat pak huis waarts keeren. Zondag 20 Augustus, vm. 9,45 uur, zal voor de Vryz. Herv. optreden, Ds. H. J. Witkop, Predikant te Rockanje, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langenweg alhier. Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 11 dezer aan mej. E. van der Vlies, hoofd der Bewaarschool alhier, eervol ontslag verleend tegen 1N ov. a.s. Aan J. Vis Bz. fairbankweger op de fair- bank no. 1, alhier is op diens verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig tegen 1 Sept. a.s. Van 12 Augustus 1916 tot en met 11 Januari 1917 liggen ter Gemeent Secretarie voor een ieder ter lezing de afschriften van de kohieren. Ie. het kohier van schoolgeld voor het lager onderwijs over het 3e kwartaal 1916: 2e. het supletoir kohier no 1 van den hoofdelyken omslag dienstjaar 1916 en 3e. het supletoir kohier no. 1 der honden belasting dienstjaar 1916. Donderdag 10 Aug. hield de vereeni ging Middelharnis Sommelsdijk der ver betering van het geitenras haar algemeene vergadering in de zaal van den heer Van Leeuwen. De opkomst had wel grooter kunnen zijn, toch gaat men algemeen het nut van deze vereeniging beter inzien. Vijf nieuwe leden traden weer toe. De vorige vergadering waren er 31 als lid toegetreden, en nu is dit aantal dit jaar gtklommen tot 55. Door het bestuur zijn verschillende moei lijkheden uit den weg geruimd moeten wor den, omreden de Voorzitter de heer Van Schouwen, ernstig ongesteld is geworden. Het bestuur is besloten de volbloed zanen- bok aan te koopen, wat dan ook al reeds is geschied, over conditie standplaats enz. zal in 't vervolg, per advertentie in dit blad melding worden gemaakt. Dat er veel vraag was om zanengeiten aan te koopen is te begrijpen, daar de alhier aangekochte dieren van 4'/i 5 L. melk geven. Maar op dit oogenblik worden pryzeu gevraagd van 50, 60 en 70 gulden. Doch zonder dit te betalen is er nog een andere weg om tot een goed resultaat te geraken, volgens de meening van deskundigen, namelijk steeds door kruisen met volbloed zanen-dekbokken. Hier worden zeer spoedig gunstige resultaten van gezien. Het is alleszins te hopen dat er van ver schillende kanten een ruime medewerking verkregen wordt, voor de voor den wtrkman zoo nuttige zaak. (part. corr.) II EH KINGKV De Gemeenteraad heeft be sloten met ingang van 1 Januari 1917 het tractement van den Gemeente-Secretaris met f 50.— te verhoogen. Het Raadsbesluit tot toekenning van duurtetoeslag aan 6en tweetal onderwy'zers, is door H.H. Gedeputeerde-Staten goedge keurd. Verleden week wasCh. B. met familie aan het baden in de rivier. Toen zij aan wal terugkeerden waren kousen en schoe nen der badgasten verdwenen en was B. genoodzaakt blootvoets voor zich en familie het benoodigde thuis te gaan halen. Eerst werd nog diefstal vermoed, doch den volgen den morgen bleek het slechts een grap ge weest te zyn althans de kleedingstukken werden toen een eindsweegs verder op een paal aan den dyk weder gevonden. Verslag van het verhandelde in de open- hare Gemeenteraadsvergadering van Herkingen op Vrijdag den 11 Augus tus 1916, voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter bij afwezigheid van den Burgemeester de heer J. den Boer le wethouder. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd, le. Worden behandeld ingekomen stukken a. Missieve van Ged. Staten vaststellende de som door het Ryk aan de Gemeente ver schuldigd krachtens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 op f 2452,80. b. Alsvoren goedgekeurd terugzendend het raadsbesluit tot toekenning van duurtetoe slag aan de onderwijzers Overbeeke en Cense. c. Alsvoren goedkeurende eene wijziging in de Gemeentebegrooting dienst 1916, d. Alsvoren mededeelende dat er geen termen zyn bevonden voor een gunstige be schikking op de aanvraag om subsidie in de kosten van uitvoering der Pensioenwetten voor de Gem. Ambtenaren over 1916. e. Alsvoren mededeelende dat den z.g.n. vasten aftrek bij toepassing van art. 9 bis. over de laatste 2 jaren zal worden vermin derd met een bepaalde som. f. Alsvoren berichtende de voor kennis geving aangenomen wijziging van den leg ger van wegen en voetpaden de?er Gemeente, voorzooveel betreft het rijwielpad welke stukken voor kennisgeving worden aange nomen. 2e. Doet de Secretaris voorlezing van een schrijven van de Ged. Staten waarbij zij de normen regeling der jaarwedden in de Pro vincie hebben herzien en verzoeken hierom trent 's raad gevoeleD. De voorgestelde rege ling bedraagt voor den Burgemeester f 700— 900 voor den Secretaris f600—800. Ontvan ger f 250-300, wethouders f 35, terwijl de gunstige geldende regeling voor de wethou ders ad. f 40 kan behouden blijven. De Raad stelt voor aan Ged. Staten af wijzend te beschikken op deze regeling; doch voor den Secretaris met ingang van 1 Januari a.s. diens tractement met f50 te verhoogen. De Heer Keijzer wenscht echter bij de geheele regeling buiten stemming te blijven omdat 'sraads gevoelen wel wordt ingewon nen, maar de Staten toch regelen zooals zy dat wenschen. Behalve Keijzer wordt dan ook met alge meene stemmen besloten ongunstig te ad- viseeren op de voorgestelde regeling, welke redenen in hoofdzaak voort komen voor den Burgemeester, dat hij buiten de gemeente woont en Burgemeester is van drie gemeenten: voor den Secretaris dat de Raad reeds in beginsel besloten heeft alle bijbetrekkingen van gemeentewege hem toe te kennen en dan toch nog een flink salaris krijgt; voor den Ontvanger dat deze met zyn bijbetrek, kingen reeds voldoende salaris geniet; voor de wethouders de bestaande tractementen te handhaven. Geen der heeren meer het woord ver langend wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Verslag Ouddorp. van den Raad der gemeente Aanwezig alle leden. De Voorz. opende deze vergadering op gebruikelijke wy'ze. De notulen der vorige Vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komen eenige af- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting die voor kennisgeving worden aangenomen. Komt ter tafel de regeling der voorgestelde verhoogingen der jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Gemeente-Ontvanger. De Voorz. vond het beter dat uit den Raad daartoe een voorstel werd gemaakt, omdat hij zelf in persoon met deze aangelegenheid is betrokken doch evenwel werd door hem de besprekingen ingeleid. De heerJ. O. Lod der meende dat deze voorgestelde verhoo ging de gemeente f 850 zou kosten en dat die regeling zooals hij voorgesteld is met terugwerkende kracht veel te ingrijpend is voor de Gemeentekas. De Voorzitter geeft de gelegenheid vrij uit over deze zaak te spreken, en wil zich desnoods verwijderen. De Raad is van oordeel dat dit niet noo- dig is. De Voorzitter herinnert er aan, dat in elk geval, indien de Raad een afkeurende houding neemt, zulks zal motiveeren aan H.H. Ged. Staten. J C. Lodder is van oor- deel dat de finantiën een voornaam motief is, ofschoon hy indien de finantiën hier ruim waren er stellig voor zoude zyn. De heer T. Hameeteman wijst er op dat de draagkracht der gemeente het niet toe laat om zich te binden aan die voorgestelde verhooging, maar wil liever een duurtetoe slag geven, want wy gaan waarschijnlijk een toestand togen op economisch gebied, di'e verre van rooskleurig zou zyn voor de be lasting-betaler, daarom wilde hij enkel in deze dure tijden een duurte-toeslag geven, overeenkomstig deze redeneering diende hij een voorstel in. De heer J. C. Lodder meent, dat wij hierin niet in afwijkenden zin kunnen besluiten, maar stelt voor om de regeling zoo te stellen dat zij niet direct op de gemeentekas drukt over beide voorstellen wordt gestemd. De voorzitter onthield zich van stemmen zoodal bij beide voorstellen de stemmen staak ten voor het voorstel Hameeteman, stemden H. Tanis, M. Grinwis en T. Hameeteman voor het voorstel Lodder stemde J. C. Lod der, KI. Voogd en J. Mastenbroek. De raad ging nu over in geheime zitting om Con ferentie te houden met de Concessie aan vragen eener te stichten, gasfabriek. Na deze bespreking werd besloten om de Firma de Liefde Co een gewijzigde Con- sessie aanvraag te laten indienen. Hierop werd de vergadering gesloten. NIEUWE TONGE- Ds. P. Kruyt, uit Goude rak, hoopt Zondag 15 October a.s. zijn in trede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier na bevestigd te zijn door den conse- lent ds. M. B. Verkerk uit Oude Tonge. By een varken van den landbouwer K. v. d. H. heeft zich een geval van vlekziekte met doodelyken afloop voorgedaan. Het varken is onder politietoezicht begraven. De gewijzigde keur of politieverorde ning van den polder Battenoord ligt gedu rende dertig dagen ten kantore van den Secretaris voor een ieder ter inzage. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd den heer A. L. Dubel van Simonshaven. De rekening der Gemeente over het dienstjaar 1915 is door den Raad goedge keurd in gewone en buitengewone Ontvang sten tot een bedrag van f 52534,02'/2 tot Gew. en buitengewone Uitg. f 50418,801/2 alzoo met een batig saldo van Er was veel publiek, zoowel van hier als van elders. Mejuffr. A. M. Bol alhier is benoemd tot tydelyk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Stellendam. STAU AAN 'T HARINGVLIET. Een gedeelte van den bestraten Zeedijk alhier, moestin velband met de werken van den Dijkring opgehoogd worden. Nadat het daartoe be noodigde zand was aangebracht, liet men Woensdagavond van de vorige week de brandspuit daarop een paar uren spuiten om het zand wat aan te plempen en de noodige vastheid te geven. Dit was voor de jeugd een bijzonder prettige avond en zeer velen brachten als bewijs van die pret een nat pak thuis. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Koppenaal Az., thans onderwijzer te Vlaardingen, slaagde de vorige week te Utrecht voor de hoofdacte. Ter benoeming van zetter zyn nevens de aftredende heeren C. Koppenaal en J. Koert Mz., voorgedragen de heerea L. BraberBz. en L, Braber J.L.z. De gemeentebegrooting, dienst 1917 is aan den Raad aangeboden en ligt tot den tijd der openbare behandeling in den Raad ter Secretarie ter visie. STELLENDAM. J. Roon en S. de Geus alhier die onlangs met levensgevaar in den mond der haven een meisje redden, hebben deze week elk f 50 ontvangen uit het Carnegie- Heldenfonds. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd mej. Bol uit Ooltgensplaat. GOEDEREBDE. Tot tydelyk gemeente ontvanger alhier is benoemd de Heer G. Tanis Secretaris alhier. OUDDollP. Dirk Voogd had hot ongeluk met riet te snijden in een diepe weel te geraken. Door toegeschoten hulp mocht hot gelukken om hem uit zijn banarden toe stand to verlossen. Verleden week zyn hier weer eenige vaten olie en boter aangebracht bij de strand - vonderij. besmettelijke ziekte Diphteritus geheerscht by C. v. d. Mast, sluitende 2068,72. De welke heeft is geweken. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende verzoek de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris, den Gemeente ontvanger en de Wethouders te verhoogen, is door den Raad besloten aan Gedeputeerde Staten te berich ten met 1 Januari 1917 de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Gemeente Ontvanger met f 100 zullen verhoogen. OUDE TONGE- In de laatste dagen wordt alhier veel vlas aan de kaai aangevoerd. Er zijn leeds eenige schepen met dit land bouwproduct vertrokken. De schoolkinderen van de beide scho len hebben verleden week een reisje gedaan naar Ouddorp, waar ze veel genoten hebben. OOLTGKNSPLAAT. Mejuffr. A. de Haas, onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 1 alhier, behaalde verleden week te 's-Gravenhage de akte Fransch l.o. Vrijdag 11 Augustus jl. werd hier een groot militair sportfeest gegeven, bestaande in wedstrijden in hoog-en vèrspringen, vry en mot den polsstok, hardloopeu, estafette loop, hamersliDgeren, handgranaatwerpen, touwtrekkon, voetbalspel, wedloop met hindernissen, veldloop, enz. Ten duidelijkste bleek bij al deze wedstrijden, dat onder de militairen der bezetting alhier uitstekende sportlui zijn. Iets nieuws op liet gebied van koreninuaiinachines. De Firma Boeke Huidekoper te Gronin gen en Haarlem hebben voor dit jaar iets geheel nieuws ingevoerd, hetgeen bij gebrui kers en toekomstige gebruikers van koren- maaimachines van groot belang zal zijn. Het betrefr hier een motor van 4 P. K. welke op een korenmaaimachine met zelf- binder wordt geplaatst en doet deze motor al het werk van de machine, alleen dat deze nog door 2 paarden moet worden voortge trokken. Elke gebruiker van een korenmaaimachine zal bij ondervinding weten, dat het bij regen achtig weer, ook indien het koren wel droog was, toch nog bezwaar oplevert om flink door te maaien, omdat het groote wiel, dat al het werk van de machine in beweging moet brengen somtijds begon te glijden, waardoor men de machine eerst achteruit moet zetten om weer te kunnen beginnen. Dit bezwaar nu is geheel door het plaatsen van een motor opgeheven. Tot nu toe zyn 6 van deze motoren op binders geplaatst tot groote tevredenheid van de gebruikers in het bedrijf en wel in de provincie Groningen. Te beginnen met Dinsdag 22 dezer zal op het land vaa den heer A. van Splunter aan de Noorderweg in den Grooten IJpolder (zeer gemakkelijk te bereiken van het station Halfweg tusschen Haarlem en Amsterdam) een demonstratie worden gehouden meteen dergelyken motor op de Mc. Cormick zelf- binder en is de heer van Splunter zoo bereid willig geweest belangstellenden toegang te verschaffen om dit nieuwe werktuig in het bedrijf te kunnen aanschouwen. Wij raden onze lezers aan om aldaar eens een kijkje te gaan nemen, teneinde zich met deze nieuwigheid op de hoogte te stellen. Grensincident. BERGEN OP ZOOM, 14 Aug. Gisteravond 8'/2 uur had te Putte een incident plaats, hetwelk ernstige gevolgen na zich had kun nen sleepen. Een Duitsche schildwacht stond op post aan de grens en verzocht een meisje van 8 jaar een wittebrood voor hem in Hollandsch Putte te halen. Het meisje vol deed daaraan, doch even bij de grens nam een zich daar bevindend kommies-soldaat het brood van het meisje in beslag. De Duitsche schildwacht greep naar'tkindom het nog over de barrière te halen. Hierdoor ontstoDd een schermutseling tusschen deze soldaten. De Duitscher dreigde den kommies met zijn bajonet. Van dit voorval maakte hij melding aan den aldaar commandeeren den officier K. van B. Deze verzocht een onderhoud met den Feldwebel, hetwelk on middellijk plaats vond. Op eens geraakte de Duitsche schildwacht zoodanig in vuur, dat hy zijn geweer in de richting van luit. van B. stiet, deze sprong achteruit en nam zyn revolver. Dit ziende legde de schildwacht op van B. aan eD trok driemaal zyn geweer af, zonder dat het afging. De soldaten, die dit tooneel bijwoonden, vluchten allen, ter wijl de Feldwebel alles in het werk stelde om den man een landstormer van ruim 40 jaar, die pas van het front was teruggekeerd, tot bedaren te brengen. Aanvankelijk geluk te dit, hem ook niet, doch door tactisch optreden wist hij een oogenblik hem tot bedaren te brengen, zoodat hij gelegenheid vond hem de boeien tedoen aandoen door in middels toegeschoten Duitsche soldaten. Do De Feldwebel gaf voor, dat hij niet normaal was en het steeds gevaarlijk is, soldaten van het front komende, aan de grenzen te plaatsen. Eenige getuigen woonden dit grensinci dent bij, hetwelk voor den Nederlandschen officier gelukkig goed is afgeloopen. I)o (lrio vordronken jongons. DORDRECHT, 12 Aug. De lyken der j.l. Donderdagavond 8 uur op de Staart in de rivier de Morwede by het baden verdronken drie jongelieden zijn hedenmiddag opgehaald,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5