„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 39. 9 Aug. 1916 Officiëele Mededeelingen. MILITIE. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. Binnenland. 5 MILITAIREN (lie de „VOORUIT!" en „ONZE EILANDEN" ook wederom do vol gende 3 mauuden wenschen te ontvangen, gelieve vóór 12 Aug. a.s. weder f 0,15 te zenden. DE UITGEEFSTER. Inlüving van dienstplichtigen voor de lichting 1917. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat de loting voor de lichting 1917 niet wordt gehouden en dat ter inlijving zijn bestemd alle ingeschrevenen voor die lichting, uitgezonderd zij 1°. die voor den dienst by de militie on geschikt zyn bevonden; 2°. die bij onherroepelijk geworden uit spraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zyn vrijgesteld 8°. die bij onherroepelijk geworden uit spraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Het korps, waarbij ieder ingeschrevene zal worden ingelijfd, en het tijdstip van in lijving zullen nader worden bekendgemaakt. Middelharnis, 4 Augustus 1916. De Burgemeester van Middelharnis, ULBO J. MIJS. AANKOOP VAN TARWE, GERST EN HAVER. De BURGEMEESTER van Middelharnis maakt bekend, dat het den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in het belang der voeding van mensch en dier noodzakelijk is gebleken, dat bet Rijk de beschikking verkrijgt naast de rogge ook over de in in ons land geteelde tarwe, gerst en haver. De Minister noodigt mij derhalve uit, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aan koop van alle in deze gemeente verbouwde tarwe, gerst en haver, met uitzondering van het voor eigen behoefte noodige zaaikoren, en daarbij gevolg te geven aan de voor schriften, die namens hem door de Provin ciale Broodcommissies zullen worden ver strekt. In het belang der veevoeding zal aan de landbouwers, die dit verlangen, kunnen worden toegestaan, dat zij de beschikking houden over dat gedeelte der gemelde graan soorten, dat noodzakelijk is voor het voe deren van hun vee gedurende de eerste acht maanden. Van Regeeringswege zal de dis tributie van veevoeder ter hand worden genomen, opdat zooveel mogelijk wordt voor zien in de behoeften aan veevoeder, ook van1 die veehouders, die niet in het bezit zyn van voldoende eigenverbouwd graan, terwijl ook maatregelen zullen worden getroffen voor het verstrekken van veevoeder in de zomermaanden (Mei—Augustus) van 1917. De prijzen, door mij te besteden, zyn als volgt door den Minister vastgesteld tarwe per 100 K.G. 15, bij een naturagewicht tot en met 75 K.G. per H.L., daarboven ƒ15,25; gerst ƒ14,— per 100 K.G.haver ƒ13,— per 100 K.G alles mits goede quali- teit en met de gebruikelijke korting te le veren daar, waar zulks door de Provinciale Broodcommissie wordt verlangd. Ter bevordering van een goede uitvoering dezer maatregelen, is het 's Ministers be doeling den handel in de gelegenheid te stellen de Provinciale Broodcommissie bij haar taak behulpzaam te zijn. Middelharnis, 5 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. MIDpELHARNIS- Dinsdag werd het eerste materiaal voor den bouw van de Hoogere Burgerschool alhier aangebracht. Te Vlaardingen is binnengekomen de vischsloep „Oranje Nassau" sch. D. Koster met 16 last haring. Het zoontje van W. Prins ontdekte dat een zyner armen erg opzwol, hoewel geen verwonding zich voor deed, werd bloed vergiftiging geconstateerd. De pas opgerichte slagersveieeniging Goeree en Overflakkee heeft de Koninklijke Goedkeuring op hare statuten ontvangen. Mej. B. v. Eek heeft met gunstig ge volg het examen afgelegd voor de acte handteekenen. Vrijdag isdestoomboot „Middelharnis" by het op de haven komen met volle kracht op een bak van de daar liggende bagger machine geloopeD, door dat ondanks alle waarschuwingen van den kapitein van de „Middelharnis" gegeven, de bak niet uit het vaarwater werd weg genomen. De bak werd erg beschadigd doch de „Middelharnis" bekwam gelukkig geen schade. In den Flakkeesche Boekhandel op den Westdük alhier, wordt uitgegeven een Sou venir van Middelharnis, bevattende twaalf geheel nieuwe Ansichtkaarten. Dit fraaie boekje 's verkrijgbaar gesteld voor den prijs van 25 cent. We twijfelen er niet aan of zeer velen zullen deze week reeds dit souvenir komen koopen. Gisteiavond werd het pand van de Erven Polak afgemijnd op ƒ804 door den heer A. Vermaas, en dat van Jac. v. d. Hoek op ƒ810 door den heer J. Zaayer. SOM.UELSDIJK- Maar wy uit goeden bron vernemen is'de Flakkeesche Stoomwasch- en Strijkinrichting in andere handen over gegaan en zal het bedrijf over een goede week worden stopgezet. Naar wij vernemen zal de fabriek voor een andere industrie worden ingericht. Tegen de Gezusters S. is procesver baal opgemaakt wegens overtreding der Politieverordening (schuren der straten aan de Voorstraat). Tegen Vrijdag 11 Augustus a.s. des namiddags ten half vuur ure is een open bare vergadering van den Raad belegd. De dochter van A. R. had Maandag het ongeluk by het fietsen met haar rijwiel door de ruiten te vallen, dat met een kleine verwonding afliep. Van L van der H. liep een hit aan den Zwartenhoek onder deze gemeente in een sloot. Het dier werd spoedig zonder onheilen op het droge gebracht. Van de Gebr. M. lag een varken dood in het hok, tengevolge vau vlekziekte. Onder politietoezicht werd het begraven. HERRINGEN. De heer M. J. Eelderink thans volontair onderwijzer aan de Bijz, School te Lemmer is benoemd tot tijdelijk onder wijzer te Oudenga. Tegen a.s. Vrijdag des voormiddags te 10 uur is eene openbare Gemeenteraadsver gadering belegd. GilEDEREEDE Door de Noordzeevisschers alhier, werden 26 vaten olie en 2 vaten spiritus aangebracht. Door de zeevisschers alhier werd van f 120 tot f 240 aan versche visch besomd. Voor de Westlaudsche ajuin wordt hier 7t/2 cent per kilo geboden. Het 8-jarig zoontje van Jan den Eer- zamen had het ongeluk zoodanig met zijn hand in een spade te vallen dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. G. Zoeteman had het ongeluk zoodanig van den zolder te vallen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Maandagmorgen liepen de paarden, bespannen voor een wagen mest van den landbouwer H. v. Asperen door het raam van den slager Zoeteman. Met veel schade liep het af. OUDDOUP. Zaterdag werd in het Cafë Akershoek 7 '/i gemeten bouwland verkocht voor f 9680. In de Cichorijfabriek de Ceres is Dins dag een aanvang gemaakt met het drogen van aardappelen. NIEUWE TüiVGE- De heer P. van Es alhier slaagde te Rotterdam voor het eindexamen H.B.S. met 5-jarigen cursus. OUDE TONGE- Tegen J. W. koopman wonende te Oosterbeek is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der veror dening op het venten. Het huis van H. Simonse staande aan den Molendijk is onderhands verkocht aan juffr. M. Scheepers. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De sluis van den Nieuwen-Stadschen polder wordt gere pareerd. Om het water by de werkzaam heden in de suis, welke 29 meters lang is, te keeren, heeft men aan den buitenkant een dam geplaatst. De vorige week had een der werklieden bij het leeg pompon van den put achter den dam het ongeluk daaraf in de kaai te vallen, zonder evenwel licha melijk letsel te bekomen. De collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier op Zondagavond 30 Juli j.l. voor de Evangeliesatie in de Langstraat heeft opge bracht de som van ƒ15,55, De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat op Donderdag 10 Aug. a s. des namiddag te half twee ure eene openbare Raadsvergadering zal gehouden worden. In de vorige maand zyn op het tele foonkantoor alhier behandeld 74 telegram men, 97 gesprekken en 9 telefoonoproepbe richten. Het bestuur van de landbouwvereeni- ging alhier ontving een afwijzende boschik- king op het verzoek om consent voor uitvoer van aardappolen (Eigenheimers). - Nu de werkzaamheden van den Dijk.- ring bij deze gemeente zyn afgeloopen, 's men begonnen de laatste hand te leggen aan de bestrating. De terechtstelling van Roger Casement. Door het Engelsche persbureau is de vol- geude verklaring gepubliceerd betreffende de terechtstelling van Roger David Case ment die in den morgen van 3 Augustus iu de gevangenis van Penton ville plaats had. Alle omstandigheden, in verband met de zaak van Roger Casement, werden herhaal delijk en nauwkeurig door de regeering over wogen, alvorens het bssluit werd genomen, niet in de uitspraak van het gerecht in te grijpen. Hij werd gevonnist en gestraft voor verraad van de ergste soort jegens het rijk, dat hij had gediend, en als een willig hand langer van Duitschland. De Iersche opstand had het verlies van vele menschenlevens, soldaten en burgers, ten gevolge. Casement riep Duitsche hulp voor dezen opstand in en organiseerde ze. Bovendien trachtte hij, ofschoon hij zelf vele jaren achtereen Britsch ambtenaar was geweest, soldaten van het Engelsche leger gevangen in Duitschland, over te halen om hun eed van trouw te breken, en zich bij de vijanden van hun land aan te sluiten. De regeering heeft in den loop van het proces overtuigende bewijzen in handen gekregen, dat Casement een overeenkomst met de Duitsche regeering had aangegaan, volgens welke expliciet was beslist, dat de brigade, welke hij onder de Iersche krijgs gevangenen trachtte te formeeren, in Egypte tegen de Engelsche Kroon zou worden aan gewend. Degenen onder de Iersche soldaten, die in Duitschland krijgsgevangen waren en zich tegen Casement's aandrang tot ontrouw verzetten, werden door de Duitschers aan een buitengewone wreede behandeling onder worpen. Eenigen hunner zyn sindsdien als invaliden uitgewisseld, en zijn in ons land gestorven, Casement als hun moordenaar beschouwend. De bewering, dat Casement Duitschland verliet met het doel, een poging te onder nemen om den Ierschen opstand te bezweren werd tydens het proces zelfs niet ter sprake gebracht, en is afdoende gelogenstraft, niet alleen door de feiten, die bij die gelegenheid aan den dag kwamen maar ook door sinds dien aan den dag gekomen bewijsmateriaal. De tweede bewering, als zou Casement niet bij zinnen geweest zijn, is eveneens onge grond. Zijn eigen advokaat heeft geen ontoe rekenbaarheid gepleit. Casements geheele gedrag sedert zijn arrestatie, tydens en sedert het proces, gaf geen reden tot zulk een bewering. Wat de terechtstelling zelve betreft, ont- leenen wy aan de „Daily Telegraph" nog eenige bijzonderheden: Casemet werd even over negenen opge hangen. Zyn laatste woorden, even voor hem de strop werd omgedaan geuit, waren „Ik sterf voor mijn land Een groote menigte, voor het grootste deel ook vrouwen en kinderen bestaande, was in de buurt van den hoofdingang der gevangenis verzameld. Toen het armezon- daarsklokje begon te luiden, ten teeken, dat het vonnis was voltrokken, gingen er juichkreten op, en zwaaiden sommigen met hoeden en zakdoeken. Pater James MeCaraoll, de Katholieke priester, die Casement's laatste oogenblikken met hem medeleefde, verklaarde na de terechtstelling, dat de ter dood veroordeelde rechtop en flink naar de galg liep, als oen dapper maa. Toen hij het scjiavot naderde, zeide hij luid; „In uwe handen, mijn God, beveel ik mijn zielEven later zijde hij: „Heere Jezus, ontvang myn ziel:" Na de terechtstelling had de in Engeland gebruikelijke confrontatie van het lijk met de jury plaats, die moest constateeren, dat het lichaam inderdaad dat van Roger Case- ment was. Daaiop verscheen de advocaat George Duffy, die namens de familie het lijk kwam opeischen. Hi) had dit reeds aan het Departement van Binnenlandsche Zaken gevraagd, dat er over te zeggen heeft, en achtte het een monsterachtige daad van „indecency", dat de afgifte van het stoffelijk overschot geweigerd was. Het schijnt nog niet uitgemaakt te zyn, of de familie het recht om Casement's lijk te begraven, heeft gekregen. De Coroner, na de advocaat te hebben te woord gestaan, ondervroeg vervolgens den gouverneur der gevangenis, majoor Davies, naar de omstandigheden, waaronder de terechtstelling had plaats gehad. De gouver neur verklaarde, dat daarbij aanwezig waren geweest de sheriffs en onder-sheriffs van Londen en Middlesex, de gerechtsgenees heer, de chef-cipier en de „officers who had charge", d.w.z. de beul, Ellis, en diens hel pers. De dood trad oumiddolyk in na het vallen van het luik. De Katholieke pries ters, die aanwezig waren, verrichten den lijkdienst. Ook de geneesheer verklaarde aan den Coroner, dat de terechtstelling snel en zon der eenige hapering in haar werk ging. De ontwrichting der halswervels had een on- middellijken dood ten gevolge gehad. Tee; kenen van verstandsverbijstering had hij volstrekt niet by den ter dood veroordeelde kunnen opmerken. De „Palt Mall Gazette" drukt eenige ge deelten af van brieven, door Casement aan den Amerikaanschen schrijver Poultney Bigelow gericht, en door dezen in de „New- York Times" gepubliceerd, teD geleide van een belangwekkend artikel over Casement en zyn tot een soort ziekte verworden liefde voor Ierland. Casement's ideaal wasIerland geheel en uitsluitend voor de Ieren. Volgens Bigelow was Casement eerder iyp vooreen sanatorium dan voor den strop, want slechts een gek kon naar Berlijn trekken, in de hoop, een republiek te stichten en nota bene op Duitsche beloften vertrouwen. In een schrijven, d d. 10 Augustus 1914 heet het o.a.„Ik bid dagen Dacht, dat God Duitsch land moge besehermen!" En verder: „Engelands huidige campagne tegen Duitschland is schijnheilig en verraderlijk. Het beoogt maar één ding: Duitschlands vreedzame concurrentie te vernietigen, en het eenige groote handelsvolk in Europa van zyn weg te bezemen, welks bekwaam heid het vreest. En omdat het dit niet al leen kan, huurde het twee bravo's, twee militaire handlangers." Waarmede dit voor dengeen die het niet aanstonds begrijpt Frankrijk en Rus land gemeend zijn. Admiraal Kamimoera overleden. TOKIO, 8 Augustus. (Reuter). Admiraal Kamimoera is overleden. Hikonojo Kamimoera werd in 1850, in de provincie Satsoema, geboren. Als luitenant der infanterie streed hij in 1868 tegen de aanhangers van de Sjogoen en werd bij Schi akawa zwaar gewond. Hij studeerde vervolgens twee jaar aan de hoogeschool te Tokio, ging in 1872 naar de marine over en nam in 1874 aan de Japansche expe dities tegen de stammen op Formosa deel. In 1804 maakte hy den zeeslag bij de Yaloe- rivier mede en was belast met de leiding van de landing in de Talienbocht. In 1901 werd hij benoemd tot chef van de oorlogs- afdeeling van den marinestaf. In den Russisch-Japanschen oorlog nam hij als bevelhebber van het tweede Japan sche eskader met Togo deel aan den aanval op de Russische vloot by Port Arthur (8 Februari 1904), maar in zyn geheel zelf standige ondernemingen had hij weinig geluk. Verschillende zyner pogingen, om de in de Japansche Zee kapende Russische kruisers te overrompelen, mislukten. Wel slaagde hy er den 4en Augustus in, de „Rurik" tot zinken te brengen en den 20sten de „Novik" by Sachalin te vernietigen. Den laatsten tijd was Kamimoera com mandant van de maritieme afdeeling Omi- nati. Onder de tram. GRONINGEN, 6 Augustus. By de Terborg- steeg te Haren had hedenavond een ernstig ongeval plaats. De heer J. Mos, alhier, dia gezeten was in de paardentram Zuidlaren Groningen, werd door een toeval getroffen en viel, terwijl de tram reed, uit den wa gen, met het noodlottig gevolg, dat hy over reden werd. Het trampersoneel en eenige passagiers droegen hem een naburige wo- niDg binnen, waar een dokter constateerde, dat de man den linker bovenarm op twee plaatsen had gebrokeD en ernstig gekwetst was aan hoofd en linkerbeen. Per zieken auto werd hy naar zijn woning in de So- fiastraat alhier vervoerd, waai een chirurg hem verder behandelde. Smokkelen DINXPERLOO, 6 Aug. De territoriale bevelhebber in Zwolle heeft aan de gebroe ders G. alhier, die ongeveer dertien maan den geleden uit het gebied, hetwelk in staat van beleg verkeerd, zyn gezet, vergund weder te Dinxperlo terug te keeren. GOOR, 5 Aug. Van den sneltrein no. 48, die des morgens 8.11 uit Amsterdam naar Enschede vertrekt en des namiddags als no. 48 om 2.30 van daar weer terug gaat, liep hedenmiddag naby Goor een der daar in voorkomende D rijtuigen warm, zoodat te Goor die wagen afgekoppeld moest wor den. Het personeel, dat hiermede pezig was, bemerkte tusschen de z.g. harmonika.ver binding verborgen wat spek en een paar schoenen, welke vermoedelijk naar Duitsch land gesmokkeld zouden wordeD, doch waar voor men te Enschede geen gelegenheid schijnt gehad te hebben. Door een en ander had de trein 20 mi nuten vertraging. ZEVENAAR, 7 Aug. Te Didam is aange houden een soldaat uit Dinxperlo, in garni zoen te Arnhem. Hy' probeerde ook eens met het smokkelen wat geld te verdienen en vervoerde thans 15 pond vel in Duitsche richting. Proces-verbaal werd opgemaakt, ook wegens het opgeven van een valschen naam. Verder werd teBabberik een Duitsch meisje aangehouden. Zy vervoerde rijst, zeep en brood, dat in beslag genomen werd. Den smokkelaar B. uit Didam werd af genomen 70 pond spek. Dit heeischap droeg een revolver by zich, die bij feuilleering voor den dag kwam en ook in beslagge nomen werd. OLDENZAAL, 8 Aug. Alhier is geheel afgebrand de herberg van Olde Bruning aan den Denekamperweg gelogen. Bijna niets werd gered. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5