Binnenland. 2 Van Houten aanhangers zal vinden, zoo willen wij toch van stonde af aan de insinuatie afwijzen, dat het algemeen kiesrecht ons zou leiden in socialistisch vaarwater. De liberale idee heeftsteeds getoond aan te passen aan hetgeen op bepaalde momenten bleek te leven in de massa. De liberale partij was er nimmer een van versteening. Bij de evolutie in de denkbeelden paste zij zich aan, ?óoals elke partij, die be grijpt, dat geen dogma blijvend richt snoer kan zijn. Als de vrijzinnige groe pen kwamen tot eencentratie en het al gemeen kiesrecht als urgent naar voren brachten, geschiedde dat, omdat zij het moment gekomen achten Thovbecke's profetie in een daad om te zetten. 1913 gal de Linkerzijde, bij de her stemmingen eensgezind strijdend voor dat urgente programpunt, de meerder heid. De heer Van Houten vergist zich, als hij meent, dat alleen weerzin tegen een clericale regeering de kiezers tot de uitspraak van 1913 bracht. Herhaalde lijk is dat uiteengezet. De heer Van Houten voert bij zijn verzet tegen het algemeen kiesrecht den strijd van Don Quichotte. Het is waar lijk jammer, dat een zóó geniaal man de teekenen des tijds zoo weinig blijkt te verstaan. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD. Door een aantal vooraanstaande personen in Engeland, waaronder de bekende theoloog Prof. J. Estliu Carpenter, Rt. Hon. Thomas Burt, lid van het Lager Huis, Lord Courtney of Penwith, lid van het Hooger Huis, Sir Edward Fry, afgevaardigde van Engeland op de Tweede Vredesconferentie, de bekende econoom J. A. Hobson, Ben Turner, Secre taris van de „Union of Textile workers", L. S. Woolf, een der leiders van de Fabian Society, is een oproep verspreid, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid, dat de openbare meening zich er aan gewent, zich bezig te houden met vredesvoorstellen, hoe ver verwijderd en hoe onzeker de vrede ook nog moge zyn. Aldus zal de kaDS grooter zijn, dat de oorlog niet zal eindigen in een voorloopig compromis, maar in een ver standige en duurzame oplossing. Het Comité vraagt de aandacht voor het volgende schema van vredesvoorwaarden, die als grondslag voor besprekingen zouden kunnen dienen I. Een succesvolle inval mag geen reden zijn voor annexatie, derhalve a) Herstel van de onafhankelijkheid van België en b) teruggave van grondgebied door een van beide partijen bezet overeenkomstig punt 2 a) inhoudende de teruggave of vergoeding aan Duitschland van haar koloniaal gebied. II. Er zal op verstandige wijze voldaan moeten worden aan de eischen a) tot toe passing van het nationaliteitsbeginsel in Europa door wijziging van grenzen, door het verleenen van autonomie of anderzins en b) van de Centrale mogendheden en an dere Europeesche staten naar grootere eco nomische vrijheid in economisch weinig ontwikkelde landen. III. Zoo uitgebreid mogelijke toepassing van het beginsel der Open Deur. IV. Aanvaarding aan beide zijden van daadwerkelijke waarborgen tegen oorlog te land en te zee in den vorm van een duur zame regeling tot vreedzame beslechting van alle internationale geschillen. Een der gelijk stelsel zou beperking van bewapening moeten medebrengen. V. Verwijzing naar een Conferentie van oorlogvoerenden en neutralen of aan per manente Commissie's van de nadere uit werking van het bovenstaande op den grond slag van de beginselen overeengekomen door de oorlogvoerenden. Aan dit schema, dat groote overeenkomst vertoont met het artikel „De Voorwaarden voor een Duurzamen Vrede" in „De Toekom stige Vrede" van 30 April 1.1., evenals met het Manifest aan de Oorlogvoerenden van vreemdeling was. Hij plaatste haar aan zijne rechterhand en droeg gedurende den ganschen maaltjjd de zorg voor haar. Men zat aan het nagerecht, toen er aan het andere einde der kamer eene deur halfgeopend werd en eene kleine gestalte gedeeltelijk binnen kwam; zij hield de deur in de hand en keek twijfelend de tafel langs, alsoi zij iemand zocht. Wat is het, Ellen ?zeide Mevrouw Chauncey. Juffrouw Bland vertelde mij, ma, zoo begon zij, terwijl haar oog aldoor rondkeek; doch eensklaps afbrekende, sprong zij naar Alice, omhelsde haar en gaf haar gewis den hartclijk- sten welkomstkus, welken deze dien dag ont vangen had. Hola! riep Mijnheer Marsbman, dat is te veel voor één alleen. Kom hier en geefmjj ook een kus! Het meisje kwam naar hem toe, omhelsde en kustle hem zeer hartelijk, doch merkte tevens aan: Ja maar, grootpa, ik heb u vandaag al meer gezien. Nu, hier is iemand, die ge nog niet gezien hebt, zeide hjj opgeruimd, terwijl hij haar naar Ellen heentrok; hier hebt go oen nieuw vrien dinnetje, een jongejuffrouw uit de groote stad; ge moogt uwe landelijke manieren dus wel laten varen. De jongejuffrouw Ellen Mont gomery komt, och, hoe heet hel ook?... Londen, grootpa? zeidc hel meisje, terwijl zjj met eene mengeling van eenvoudigheid en vriendelijkheid Ellens hand vatte en haar op de wang kuste. de Neutralen-Conferentie te Stockholm, is een toelichting toegevoegd. Hierin wordt verklaard, dat men getracht heeft de beginselen van rechtvaardigheid toe te passen op de tegenwoordige omstan digheden, uitgaande van de overtuiging, dat de Geallieerden wenschen voor alle volkeren de vervulling hunner rechtvaardige eischen te verkrijgen, zoodat geen enkel volk blij vende grieven zal behouden, die het er toe zouden kunnen brengen, hun krachten te ge sen aan de voorbereiding van een nieuwen oorlog. In verband hiermede wordt als het meest belangrijke punt beschouwd punt 4, dat positieve waarborgen voor den toekomstige vrede moet geven. Met een verwijzing naar de bekende woorden van Sir Edward Grey in zijn schrijven van 26 Aug. 1915 en naar de woorden van den Heer Ballin in dé Vossische Zeitung met Kerstmis 1915, wordt dit punt aldus toegelicht: „Aan de eene zijde wordt veel gesproken van de vernietiging van het militarisme, aan de andere zijde van de vrijheid der zee. Een verlangen, dat hieraan ten grondslag ligt, schynt te zijn, de bedreiging van de groote bewapeningen weg te nemen. Dit zal alleen kunnen ge schieden, indien alle volkeren leeren besef fen, dat hun welzijn ligt in de ontwikkeling niet van gewapende macht maar van we- derzijdsche samenwerking. Als ieder volk bereid is, zich te verbinden, alle geschillen aan een of anderen internationalen rechter of raad te onderwerpen, dan zal onderling vertrouwen worden verzekerd en zal ver mindering van bewapening volgen". Ze keken naar een brandje. GOUDA, 7 Aug. Hedenavond werden bij appél aan de Wierickerscbans twee Duitsche officieren gemist. Direct werd een onderzoek ingesteld. De wachten werden verdubbeld en het vrfjwilligelandstormcorpsBodegraven in dienst gesteld. Per flets werd de omtrek afgesnuffeld en van de vermissing in alle richtingen kennis gegeven. Ook de terreinen en gebouwen van het interneeringsdepöt werden terdege onderzocht. De beide offi cieren werden eindelijk 's nachts één uur op het dak van een der gebouwen ontdekt. Ze gaven voor zich te verlustigen in den aanblik van een verwijderden brand, maar waren voorzien van middelen om de fort grachten over te zwemmen! Do uitwisseling van zwaargewonden. ROTTERDAM, 7 Aug. Een speciale Duit sche Roode Kruis-trein arriveerde hier tegen l uur aan het station Delftsche Poort, op weg van Aken via Brussel naar den Hoek van Holland. Er bevonden zich 36 zwaar gewoDde Engelsche soldaten In den trein, die te Hoek van Holland uitgewisseld wor den tegen 80 gewonde Duitsche soldaten. Van de 36 Engelschen waren 6 soldaten krankzinnig. Gedurende het oponthoud alhier, dat alleen om te rangeeren slechts tien minuten duurde waren wij in de gelegenheid van eenige gewonden en Duitsche begeleiders van den hospitaaldienst inlichtingen te ontvangen. De trein bestaat uit 22 wagens en heeft 220 bedden. Op onze vraag, waarom voor dat luttele aantal gewonden zulk een lange trein werd gebruikt, antwoordde men, dat zulk een Vereinslazarettzug vorachriftmaes- zig in elkaar gezet moet worden. De trein vormt met den doktorenwagen, den operatie- en keukenwagen een geheel, zoodat aan de samenstelling niets veranderd mag wor den. Gisteravond is men uit Keulen vertrokken met tien Belgische gewonden. Te Aken werden de Engelschen opgenomen en te half elf vertrok men naar Brussel, waar men te vier uur hedenmorgen arriveerde. Daar werden de Belgische soldaten afgezet, om er verder bij hun familie te kunnen leven. Vandaar vertrok men naar Nederland. Naar wy inderhaast van een der Engel schen vernamen, zijn de gewonden uit ver schillende veldslagen. Er zijn er bij, die reeds sinds 1914 in Duitsche gevangenschap doorbrachten. Allen, die hier passeerden, Uit Carra-Carra Mijnheer, zeide Ellen. Loop heen, zeide hjj lachende en gaf haar een tikje op de wang. Neem haar mee, Ellen, neem haar mee, en pas op, dat ge goed zorg voor haar draagt. Zeg aan Juffrouw Bland, dat zij een van grootpa's gasten is. Wij hebben beiden denzelfden naam, zeide Ellen Chauncey, terwjjl zjj door de hreede gang gingen; hoe zullen wij nu weten, wie er bedoeld wordt? Wel zeide Ellen lachende, als gij „Ellen" zegt, dan weet ik dat ge mjj bedoelt; en als ik het zeg, dan weet gij, dat ik u bedoel. Ge be- grjjpt wel, dat ik mjj zelve niet roeden zal, Ja, maar als iemand anders „Ellen" roept dan zullen wij beiden komen aanloopon. Komt gij dadeljjk, als ge geroepen wordt? Somtjjds antwoordde Ellen lachende. O, ik doe het altijdma noodzaakt er mjj altijd toe. Ik dacht, dat ge misschien evenals Marianne Gillespie deedt; zjj wacht dikwijls wel een halve minuut, eer zij opstaat, als iemand haar roept. Zjjt ge met Juffrouw Alice meege komen? Ja. Houd ge veel van haar? O, ja! heel veel! De kléine Ellen vestigde op den blos, waarmee bare vriendin dit zeide, een blik van gemengde nieuwsgierigheid en genoegen, waarin eene be lofte van toenemende genegenheid lag. Ik houd ook veel van haar, antwoordde zjj vroolijk; ik ben zeer blijde, dat zjj gekomen zijn afschuwelijk verminkt en missen een of meer ledematen. Onze zegsman was in April 1915 gevangengenomen is den twee den slag by Yperen en behoorde tot het 5e Canadian regiment. Eerst is hy te Mag- denburg verpleegd en sinds December hield hjj te Aken verblijf. Het eten in de hospitalen waar hy verpleegd werd, was vrij goed, doch een Engelsch onderofficier, die van Mann heim kwam, had hem megedeeld, dat de toestand daar allerbedroevendst is. De man was er letterlijk verhongerd. De behandeling te Aken liet niets te wenschen over. De omgang met de verplegers nam soms een zeer vrijmoedig karakter aan, vandaar dat de Duitschers zich jegens de gewonden wel eens lieten gaan. Men is er den oorlog meer dan zat en leeft in de vaste overtuiging, dat over twee maanden de vrede geteekend wordt. Engeland heeft ook genoeg van den oorlog, zoo zeide men hem, want het offensief kost dit land dagelijks veel slachtoffers Dag en nacht gaan en komen er troepen te Aken. Cavalerie is nog eerst kortgeleden naar het Russische front gedirigeerd. Nog even stelde men ons in de gelegen heid een kjjkje in een der wagens te nemen. Het zijn inderdaad model-ziekentreinen. In iederen wagen zijn 12 bedden, hangende in veren en aan ieder bed kan een tafel be vestigd worden. Er is ruim lucht en licht. Over de platformen kan men den operatie- dokter- en keukenwagen bereiken. Deze treinen zijn eerst na den oorlog gebouwd. De trein, die hier kwam, deed nog pas dienst op het Westelijk front. Na tien minuten oponthoud vertrok de trein in de richting Schiedam. Gedurende het oponthoud had een groote politiemacht de perrons afgezet. (Tel.) BREDA, 7 Aug. Door de laatste stoom tram naar Oosterhout is Zaterdag nabij den Driesprong onder Teteringen zekere Pieters overreden, die op de rails lag te slapen. De man was in stukken gereden en bflna onherkenbaar. Men vermoe it, dat dronkenschap niet vreemd aan dit geval is. De man was ongehuwd. DEURNE, 7 Aug. Het tweejarig zoontje van een landbouwer W. H. Derks geraakte in een kuip met water, tengevolge waar van het verdronk. Het 5-jarig zoontje van den landbouwer F. Koppens viel van een hek en bekwam een hersenschudding. Zyn toestand is hoogst ernstig. DE KNIJPE, 7 Aug. Zondagmorgen is de boerenplaats bewoond door L. Lolkema te Oldeholtpade in vlammen opgegaan. Oor zaak is hooibroei. Auto te water. ALKMAAR, 7 Aug. Gistermiddag 3 uur werd aan den Berger weg tusschen Alk maar en Bergen de Germainwagen van de firma Haarsma van Oucoop en De Jong uit Alk maar achterop gereden door een auto van da firma Stikkel Oly en ten Seldam uit Alkmaar. Bij het passeeren reed de achteroprydende wagen het voorwiel van de Gerinain-auto aan, met het gevolg, dat deze in de sloot terecht kwam. De chauffeur wist nog bij tijds uit de auto te springen. Aangezien hij menschen naar Bergen ge bracht had en ledig terugkeerde, had het ongeval geen persoonlijke ongelukken ten gevolge. Des avonds halfelf gelukte het om den zwaar beschadigden wagen van 2000 K.G. met behulp van een bok op het droge te krijgen. CULEMBORN, 7 Aug. Zondagmiddag is een landstormplichtige van het fort Hons- wijk bij het zwemmen in de nabijheid van het fort verdronken. Dynainietongeluk. HEERLEN, 7 Aug. Zekere K. ging gis teren naar de Maas in de buurt van Roos teren, om aldaar met dynamiet te visschen. Het schijnt, dat de dynamietpatroon te vroeg ontploft is, want K. werd aan den Maasoever gevonden met afgeslagen handen en een diepe borstwonde. Bovendien waren is, en ik ben ook zeer blijde, dat gij gekomen zij t. De kleine spreekster deed eene deur open en geleidde Ellen naar een groep kinderen, die allen ouder schenen le zijn dan zjj. Marianne, zeide tegen eene van hen, een bevallig meisje van veertien jaren, dit is Ellen Montgomery; zij is met Alice meegekomen om het Kerstfeest met ons te vieren; zjjt ge niet blijde? Wat zijn we met gezellig velen, als dinges nu ook nog komt, hoe heet ze ook weer? Marianne gaf Ellen de hand. Zjj is een van grootpa's gasten, zei de kleine Ellen Chauncey; en lijj heeft gezegd, dat wij onze landelijke manieren moeten laten varen, zjj komt uit de groote stad. Denkt ge, dat we een troep dnisterlingen zijn, jongejuffrouw Ellen vroeg een opgeschoten jongen van vjjftien jaren, die genoeg op Mari anne Gillespie geleek, om hem voor haar broeder uit te maken, Ik weet, niet wat dat is, zeidc Ellen. Wel, doen zij In de groote stad de dingen beter, dan wjj? Ik weel niet, hoe ge zo hier doet, zeide Ellen. Weet ge het niet? Koml Gaat allen eens uit den weg, rechts en links, allen hoort Lot nu op! Wel welcndo dat hjj de meesten van liet ge zelschap vermaakte, plaatste bjj zich defligop ccnigcn afstand van Ellendaarop kwam hjj statig naar haar loc, boog zich lot aan baar zjjn beide oogen uitgerukt. In hopeloozen toestand is K., die vader is van 6 kinderen naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. Soldaat doodgeschoten. NIJMEGEN, 7 Aug. In de Waalkazerne alhier is Zondagavond de soldaat Smit uit RoostereD (Limburg), toen hij een luitenant en den sergeant van de wacht, die hem wegens wangedrag in arrest moest stellen, dreigde met een emmer de hersens in te slaan, door den sergeant uit zelfverdediging met een revolver doodgeschoten. Smit stond hoogst ongunstig bekend en werd tot alles in staat geacht. Ongelukken. GOUDA. 7 Aug. Gisteren is uit het water aan de Bleekerssingel opgehaald het ljjk van den ruim 70-jarigen Kunst. Waarschijn lijk is de man door de duisternis in bet water geloopen. WOLVEGA, 7 Aug. In het naburige Olde- holtpa is Zondagmorgen de groote boeren plaats van L. H. Lolkema, ten gevolge van hooibroei, afgebrand. Den ganschen nacht is er gewerkt, om het vuur in het hooivak te bedwingen en de boerderij te behouden. Alle pogingen waren echter vergeefsch te on geveer acht uur in den morgen tastten de vlammen de boerderij en het woonhuis aan en wegens gebrek aan water kon de spuit ook het voorhuis niet behouden. De inboedel, de boerengereedschappen, wagens, enz. kon den tijdig in veiligheid gebracht worden de voorraad hooi, ongeveer 100.000 kilo, is grootendeels een prooi der vlammen ge worden. Alles is verzekerd. HAARLEM, 8 Augustus. Het is gebleken, dat bjj de inbraak bjj den kaptein der inf. C. K. aan de Parklaan, te Haarlem, 'n groote hoeveelheid tafelzilver is gestolen. Ten huize van het raadslid J. Schreuder, aan de Wilhelminastraat, zjjn bij de inbraak drie biljartballen ontvreemd. Kloppartjj. LAREN (N.-H.) 6 Aug. Eenige dames en heeren, die in een hotel groote woorden gewisseld hadden over een gereserveerde plaats, kregen 't bij hun vertrek op 't station v/d Gooischen stoomtram dusdanig te kwaad dat in een finale kloppartij ontaardde. De politie slaagde er met veel moeite in de 2 partjjen aan 't verstand te brengen, dergeiyk optreden bier in dezo gemeente niet geoor loofd was. Van een en ander werd inmid dels proces-verbaal opgemaakt. Toch in 't gevang. VAN DE OOSTGRENS, 7 Aug. Een jong meisje uit Duitschland, daar te lande als hulpverpleegstei in een lazeret werkzaam geweest, knoopte kennis aan met gewonde Franschen en Engelschen. Dit nu is in Duitschland niet alleen streng verboden, doch bovenal wordt zoo iels zwaar bestraft. Het meisje werd een paar weken geleden op het politiebureau in haar woonplaats ontboden en daar haar vriendin voor -een zelfde feit reeds veertien dagen in voorairest gevangen zat, besloot zjj aan den oproep geen gehoor te geven, doch liever naar Nederland te vluchten. Zoo troffen wy haar enkele dageD geleden hier aan de grens aan, trachtende in ons land eene betrekking tekrygen.Zy vertelde ons haar wedervaren, ook dat zy geen pas had en daarom 's nachts door de velden zwervend, ten slotte ons grondgebied wist te bereiken. Thans vernemen wy, dat zij te Elten ge arresteerd is, en met haar een jongmensch uit Elten, die haar behulpzaam is geweest om de terugreis weer zonder pas te doen plaats hebben. Het meisje had zich genood zaakt gezien weer naar haar vaderland terug te keeren. omdat hier te lande geen betrek king voor haar te krygen was. Gelyk be kend, is het verboden om de grens zonder behooriyken pas over te steken, zoodat het meisje, dat ons toch reeds over de voeding in haar land zoo den nood had geklaagd, wel eenigen tyd den gevangeniskost te slikken zal krygen. knieën, hief toen langzaam het hoofd omhoog en trad terug. Jongejuffrouw Ellen Montgomery, ik ver heug mjj, het genoegen te hebben, u te Venl- nor te zien. Is dat nu niet beleefd Is dat nu, zooals gij het gewoon zjjt, jongejuffrouw Montgomery? Neen Mijnheer, dank u, zeide Ellen, ter wijl zjj in weerwil van zich zelve lachte. De vrooljjkheid der anderen nam loe. Kom hier, Ellen, riep de kleine Ellen Chauncey; ik zal u ergens anders brengen. Zjj traden de groote gezelschapskamer binnen, waar oud en jong weldra voor de thee büeeu- kwamen. De kinderen, die vroeg gegeten hadden, zaten aan eene weltoebereide tafel, aan welker boveneinde Juffrouw Sophia zich plaatste; de oudere leden van het gezelschap stonden of zaten in verschillende groepen in de kamer. Daar Ellen geen honger had, had zjj ijjd om eens rond le zien, en hare oogen dwaalden weldra naar de theetafel om hare oude vrien den te zoeken. Alice zat naast Mevrouw Marsh- man met twee andere dames te pralen; maar Ellen glimlachte toen zjj uit liet nnderc einde der kamer haar oog ontmoette, dat haar vrien delijk aankeek. Jan kwam toen juist naar haar toe om zjjn kopje koffie neer te zetten, en vroeg haar, waarom zjj glimlachte. Dal zjjn stadsmanieren, zeide Willem Gil lespie, te lachen oin alles, wat er gebeurd. Wordt vervolgd-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 2