„VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 37. 26 Juli 1916 Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 MIDDELI1ARNIS- Door de Plaatselijke Groep Middelharnis-Sommelsdyk, van de Nederlandsche Anti-Oorlog Raad zal op Dinsdag 1 Augustus a.s., evenals in andere deelen des lands, een nationale demonstratie worden gehouden ter herinnering aan het feit dat twee jaren geleden de groote oor log uitbrak. Op dien dag dan, zullen te Middelharnis, Sommelsdük en Dirksland door eenige jonge dames, voor den luttelen prijs van 10 cent, worden verkocht een vredesspeld, ontwor pen en vervaardigd door de bekende firma van Kempen Zn. te Voorschoten, voor stellende de Symbolische Vredesduif met den olijftak in den snavel; duidelijk daar onder komt het woordVrede uit, terwijl kleine lettertjes N.A.O.R. aan de organisatie yan den Raad van dezen dag herinneren. De brochures, getiteld „Twee jaar oorlog", die bij den verkoop van de speld gratis zullen worden uitgereikt, zullen een korte en populaire toelichting, tevens geillustreerd, ook de punten van het minimum pogramma bevatten en zoodoende het positieve van den arbeid van den Raad in het licht stellen. Verder hoopt men op gemelden dag met de auto van den Secretaris der Groep, daar toe welwillend door hem afgestaan, getooid met vredesvlaggetjes en met sprekende opschriften, nog andere dan de hierboven gemelde plaatsen van het eiland te bezoeken, tot opwekking en aansluiting bij den Raad. Het dochtertje van S. van Groningen had het ongeluk van den zolder te vallen ea haar pols te breken. P. H. v. d. Velde klemde tussehen cementbuizen de toppen van 2 vingers af. De in de Geref. Kerk gehouden collecte voor de vrye universiteit bracht op f28,28, Het dochtertje van J. J. Nipius viel Zaterdag in een sloot, het kind werd door toegeschoten hulp intijds op het drooge gebracht. Zaterdag werd de te velde staande tarwe alhier bij publieke verkooping gekocht voor f 350 pergemet, de erwten tegen f360. Het bekende polderschuurtje, staande aan den steenenweg, werd Maandag in zyn geheel door de timmerlieden J. Mosselman en C. Kroos ongeveer 20 Meter verplaatst, Heden arriveerde in de kaai alhier schipper Van den Boogaard van St. Anna- land, geladen met verschillende muziek instrumenten voor den heer A. Weltevreden Co. van Zierikzee, door wien deze artikelen te koop worden aangeboden. Zaterdag moest een koe van A. Ver- hage die hy Dinsdag te voren had gekocht uit nood worden geslacht, het vieesch is voor de consumptie afgekeurd en begraven. De nieuwopgerichte Zondagschool werd Zondagnamiddag in de Ned. Herv. Kerk alhier door Ds. Pop geopend. 196 leerlingen namen daar aan deel. Door den heer Kok ontvanger der Rijksbelasting alhier werd by de politie ge deponeerd een valsch kwartje, door hem van een onbekende ontvangen. SOMMELSDÜK- De jongeheer I. W. Kaste lein slaagde voor de le klasse der H.B.S. te Dordrecht. Door M. Groenendijk Wz. is aan B. en W. vergunning aangevraagd tot het op richten eener slachtplaatsin zijn wagenhuis aan de Oudenlandschen dijk, op het perceel, kad. bekend in Sectie B. No. 2024. Gelegenheid om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen bestaan op Woensdag 2 Augustus 1916, des voorm. 11 uur. De jongejuffr. J. H. Mijs slaagde voor het toelatingsexamen der H.B.S. te Leiden. De jongedames Mijs werden bevorderd van de le naar de 2e klasse H. B. S. voor meisjes te Leiden. De rekening der gemeente over 1915 beloopt in ontvang f 69068 80 en in uitgaaf f 69052.76, aldus een batig saldo van f 16.01, welke rekening gedurende veertien dagen, van den 24 Juli tot en met 6 Augustus a.s., ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar ia gesteld. Door A. Krijgsman alhier is reeds roode- en savooie kool gegeten van den kouden grond. Voorwaar een zeldzaamheid 1 Aan den gemeente werker, G. v. d.L., is een duurte toeslag ad f 40 verleend voor het jaar 1916. De aan den Gemeenteraad door het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis inge diende rekening bedraagt in ontvang f 11203,25s en in uitgaaf f 10721.10=, aldus een batig saldo var. t 412.25. Terwijl de timmerman A. v. d. B. Maandag op de hofstede van de Gebr. Zeedijk bezig was aan het dak, bad hij het ongeluk daar af te vallen. In zijn val kwam h(j in aanraking met een steun, waarop de goot rustte, waardoor een ernstige wond nabij het strottenhoofd het gevolg was en genees kundige behandeling moest worden inge roepen. Van de Wed. A. de Vogel is een varken aan vlekziekte gestorven. Door den Raad dezer gemeente is op verzoek van bewoners der Voorstraat, om inplaats van wekelijks, eenmaal per maand de straten te schuren, de Politieverordening zoodanig gewijzigd, dat, wanneer er ge schuurd moet worden, voortaan door B. en W. zal worden gezegd, waarvoor altyd de Vrijdag zal worden aangewezen. De straten behooren op den gewonen tyd te worden geveegd, indien op dien dag niet wordt ge schuurd. De godsdienstoefening voor de Ver. van Vryz. Herv. op Goeree en Overflakkee op Zondag 30 Juli a.s. kan wegens ziekte van den predikant niet doorgaan. HERRINGEN- De rekening vau het Alge meen Armbestuur dezer Gemeente, dienst 1915 is door den Gemeenteraad goedgekeurd in ontvang op f 2419,31 */2in uitgaaf op f 1170,23. Sluitende met een batig saldo van f 1249,08 l/j. Aan Mej. C. J. C. Worrell alhier is vergunning verleend tot het houden van een cursus in de nuttige handwerken in de openbare school alhier. Verleden week werd de brandspuit dezer gemeente, evenals vorige jaren be proefd. Deze voldeed nog aan redelyke eischen. Gedurende 14 dagen ligt voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter visie de voor- loopig door den Gemeenteraad vastgestelde Gemeenterekening, dienst 1915. STELLENDAM- In de vorige week zyn door de visschers hier aangebracht 18200 K.G. garnalen. Met uitzondering van de vangst van één blazer werd alles geleverd aan de pelleryen. Te Londen waren de prij zen sterk gedaald door de ongeregelde vaart der booten en liepen van 3 tot IQ shilling per mand. Door een plotselinge, ernstige onge steldheid moest Maandag de landbouwer S. Kievit oogenblikkelijk naar Rotterdam worden vervoerd, om daar een operatie te ondergaan. Op het tweetal bij de Gereformeerde Kerk alhier zyn geplaatstDs. S. van Leeuwen te Houwerzijl en Ds. Schilder te Ambt-Vollenhoven. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat Zaterdag 29 Juli a.s. des avonds 6 uren (nieuwe tijd) de brandbluschmiddelen zullen worden geprobeerd. Met de uitbreiding der haven zal een begin gemaakt worden. Een heimachine ligt ter plaatse, terwijl een groot aantal zware palen zijn aangevoerd, welke gereed worden gemaakt om in grond te worden by besluit van 16 Juli 1912 ten behoeve van de afdammiDg van de haven alhier door een waterkeerenden dijk, waarin een keersluis met vloeddeuren, toegekend provinciaal sub sidie, en 2e tot wijziging van een der voor waarden van dat besluit. De landbouwer W. Munters is zooda nig van de flets gevallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NIEUWE TONGE- De schoolkinderen dei- twee hoogste klassen hebben Jl. Donderdag met het onderwijzend personeel een reisje gemaakt naar Den Haag en Scheveningen. 's Morgens vertrokken zy per eerste tram van hier via Hellevoetsluis en 's avonds arriveerden zy met den Liatsten tram over Ooltgensplaat. Met verheugde gezichten stap ten zij uit den tram en men kon zien dat ze allen zeer voldaan waren. Toch zagen velen er zeer vermoeid uit. Dinsdag is aan den tram alhier de eerste wagon aardappelen (Eigenheimers) geladenmet zegt dat het beschot tegen valt. OOLTGENSPLAAT. De prijzen van "het regeeringsvarkensvleesch zijn in deze ge meente met ingang van 22 Juli j.l. vastge steld als volgt: 0,60 per lk K.G. 0,60 0,55 n n n n 0,50 jj 0,57-* n 0,55 0,50 0,52s 0,52= 0,15 n n n n 0,55 0,5o n tl it 0,57= 0,60 Rollade Magere lappen Doorregen lappen Vette lappen Carbonade Reuzel Versch vet spek. mager spek doorregen spek Kluiven Gezouten of gerookt vet spek Gezouten of gerookt vet spek Gehakt Worst De gemeenteraad heeft in zijn verga dering van 19 Juli j.l. besloten aan de vol gende ambtenaren een duurtetoeslag te verleenen: 2 hoofden der scholen elk f 50, 3 onderwijzers elk. 60,— Veldwachter 40,— Karreman25,— Grint werker25,— Nachtwaker20,— Kantoorhouder telefoonkantoor 15, 2 wegers elk20,— STAD AAN 'T HARINGVLIET - Onze vroegere dorpsgenoot A. HuizerJz. heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als wachtmeester by de maréchaussée te Eindhoven. Vrijdagavond jl. had het tweejarig zoontje van schipper J. L. Ghysels alhier het ongeluk in een onbewaakt oogenblik over boord te vallen en te verdrinken. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken bleven vruchteloos. Door de Boerenleenbank alhier is tot kassier gekozen de heer C. Michielsen. Naar men verneemt, komt de aard appelziekte in de vroege soorten hier veel voor. -- Het huis met erf staande aan de Achterweg, eigenaar de EdelAchtbare Heer J. L. Bosschieter te Rijnsburg, is Maandag geveild en ingezet op ƒ2450 door den heer J. Holleman te Dirksland. Afslag Maan dag a.s. Vrijdag 28 Juli a.s. zal de jaarlijksche groote korenverkooping, de z.g. Tienden verhuring plaats hebben. Deze dag was altyd de Stellendamsche kermisdag. GOEDEREEDE- Ondanks het stille weder werd nog tamelijk visch gevangen door de zeevisschersvloot, zoodat de uitkomsten in verband met hooge pry'zen bevredigend zijn. De besommingen per schuit beliepen f 100,— f 200,— aan versche visch. Ongeveer 15 mijlen benoordwesten het lichtschip Maas is alhier door schipper A. Redert, bevarende de blazerschuit G O 26, een mijn in 't kornet gevischt. By 't op halen schrok de bemanning geweldig, doch zij bezat de tegenwoordigheid van geest, door de kor gedeeltelijk af te snijden, van de mijn te worden verlost. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Redert, is van den kunstlichttoren onder Ouddorp met 1 Aug. a.s. in gelijke betrek king benoemd te Hoek van Holland. Door schipper G. Tanis, bevarende de blazerschuit GO 5, is in zee gevischt en alhier aangebracht een geheel ongemerkt bootje. Mej. J. M. Goekoop alhier is geslaagd voor het eindexamen der Huishoudschool Laan van Meerdervoort te 'sGravenhage. Bfj publieke verkoop door den Burge meester-strandvonder hebben do alhier ge- vischte balken en een rondhout f 316,— opgebracht. OUDE TONGE- Door do Provinciale Staten ia aangenomen het voorstel van Gedep. Staten tot verhooging tot f 14.000 van het De toestand in Duitsclilnnd door soldaien geschetst. Toenemende desertie. VAN DE GRENS, 22 Juli. Uit een onder houd met Duitsche soldaten, is het volgende wel het vermelden waard. Men bekent nu openlijk, dat de nood in Duitschland groot is. Verbloemend zegt en schrijft men er echter nog bij, dat op 't plat teland de toestand nog vrij goed is. Al heeft een boer, wat voeding betreft, wel iets voor op den stedeling, toch is in dezen tyd van be slagneming en strenge contróle dit voordeel gering. Bovendien zijn er in Duitschland veel armoedige streken. En ook op 't plat teland wordt gebrek geleden. Wy zijn boeren verklaarde een militair. Mijn vader en broeder zijn, als ik, in dienst, De zonen staan aan 't front; vader patrouilleert aan de greBS. Moeder en een arbeider dryven de hoeve. Ze kregen een afgedankt leger- paard. De goede paarden zyn weg. Een koe doet ook dienst als trekdier. Moeder wor stelt met gebrek aan arbeidskrachten. Hoe kan de oogst dan goed zyn? Zelfs al hadden we uitnemend weer gehad, dan zou de op brengst nog schraal zijn. Maar nu lydt de oogst nog onder 't zeer ongunstig weer. Veel van den nieuwen oogst men schermt hiermee tot bemoediging veel is ai voor 't leger bestemd. Men verwacht wonderen van onze zoo hoog geprezen organisatie, maar waar die organisatie niet alleen alle flinke, doch ook zooveel minder sterke mannen weghaalt voor't leger of militairen arbeid, moeten wy de vreeselyke gevolgen daarvan overwinnen, aangewezen als we zyn op eigen hitlpbronnen. De overheid heeft soms wat toegegeven. Veel visschers die hier in Vlaanderen in garnizoen lagen, hebben verlof om in Duitschland hun vak uit te oefenen en de levensmiddelen voor- ra d wat te vermeerderen. Wat helpt dat? 't Leger dat nummer één staat, heeft ook onvoldoende voeding. Ons menu hier in Vlaanderen is soms dagen lang brood met wat gelei en een paaraardappelen.Vieesch ontbreekt dikwijls. Hollandscho schippers, die in Duitschland komen, hooren allerlei smeekbeden om wat vet of worst. Kinderen bedelen om brood. Duitsche soldaten, die uit Belgie met verlof naar de Heimat gaan, zyn overgelukkig als ze wat levensmiddelen kunnen ver zamelen, om thuis de hunnen te verblijden. Vroeger kochten ze kant, kiekjes van Vlaam- sche steden, albums, snuisterijen, enz. Die tyd is lang voorbij. Men leest dan ook den Duitschers de droefheid van 't gelaat. Maandag zag ik een post by Watervliet. Twee schildwachten liepen norsch heen en weer. De Feldwebel zat voor 't wachthuis in 't zonnetje, 't hoofd tussehen de handen geleund, te mijmeren. Geen woord werd ge sproken. Waar was de scherts, de lach van weleer Oversten loopen boos gehumeurd rond. „'tGaat goed voor ons, de Duitschers zyn vies gezind", zegt het volk. De militaire overheid heeftin Vlaanderen strenge maatregelen genomen tegen toene mende desertie. Eiken dag zyn er pogingen tot ontvluchting. Niet altijd gelukken ze. Men heeft Vrydag weer gevangen militairen zien opbrengen naar Eekloo. Aan den twee den draad wordt ijverig gewerkt. Toch is het aantal Duitschers inZeeuwsch- Vlaanderen weer toegenomen. Ze vinden er tamelijk gemakkelijk werkbij de boeren. Een militair, die om half twaalf uur smor- gens overkwam, stond om een uur zaad te dorschen, vroolijk en verlicht. Een ander deserteerde, toen hy uit 't smokkelen zoo veel voordeel had getrokken, dat hy een spaarpotje bezat. De soldaten moeten elkan der bewaken, 's Avonds en's nachts stralen de zoeklichten der draadversperring hun schijnsel uit. De maritieme toebereidselen in Engeland, LONDEN, 22 Juli. Een correspondent van Reuter, die toestemming had gekregen om een aantal munitie-fabrieken en scheeps- bouw-centra en marine-bases te bezoeken, schrijft het volgende: Wht ik zag was, zelf voor hen, die inzien dat wat er gezegd wordt over de Engelsche voorbereidingen geen phrases zyn, een open baring; ik was thans in staat om een ge deelte te zien van het reusachtige werk dat door het Engelsche volk ten behoeve van de zaak der geallieerden wordt verricht. Het beroemde scheepsbouwcentrum dat ik het eerst bezocht, is slechts een typische vertegenwoordiger van verscheiden anderen in Engeland. Ziet men dit, dan staat men verwonderd over het feit, dat er hier en daar nog beweerd wordt, dat Engeland niet voldoende tegemoet komt aan de behoeften niet alleen aan oorlogschepen, maar ook aan handelsschepen. Een geheelen ochtend stoomden wy langs een rivier die in gewone omstandigheden, in dit jaargetijde, uitsluitend in beslag wordt genomen door vacantie-ieizigers; wat ik daai zag, aldus de correspondent, is een tafreel, dat zelfs in de annalen van dit be roemde scheepsbouwcentrum nog niet, ge boekt staat. Op beide oevers van de rivier lagen overal de werven volmen zag er schepen van alle mogelijke typen in aanmaak; elk plaatsje was benut - op de vroeger nog resteerende ruimte was men overal bezig nieuwe werven op te richten. Tussehen de schepen, die zich in diverse stadia van wording bevonden, was nergens meer dan enkele voeten ruimte. Rijen monitors, duikbooten lagen naast elkaar. Daartusschen weerpasagiersschepen. Boven dat alles uit verrezen enorme ge vaarten reusachtige supra-dreadnoughts, wier snelheid en gevechtswaarde zelfs niet benaderend kan worden aangegeven. Niet alleen worden al onze schepen thans aan gemaakt in aantallen waarvan men vroeger nooit had durven droomen, maar de snel heid, waarmede zy worden afgeleverd, is ongeveer tweemaal zoo groot als men vroe ger voor mogelyk had gehouden. By een andere gelegenheid zag de corres pondent de meeste van de schepen die in het gevecht bij Jutland schade hadden be- loopen; alle waren weer volledig hersteld en even goed in orde als den dag waarop zy den strijd met de Duitsche vloot aan bonden. In het midden van de rivier lag de „Warspite". die volgens de Duitschers tot zinken was gebracht. Het schip was weer geheel in orde en kon elk oogenblik, zoo noodig, zee kiezen. De officieren vertellen met trots hoe zij van het gevecht meteen snelheid van 21 knoopen naar de haven terugkeerde en hoe zy toen, na slechts enkele dagen weer klaar was om dienst to doen. Als een voorbeeld van de snelheid waartoe men de arbeid heeft opgevoerd, kan ge wezen worden op het feit, dat enkele uren na aankomst van de beschadigde „Warspite" het schip veilig in het droogdok lag: haar kielplaten werden daarna onderzocht in een groot dok, dat eigenlijk pas in Juli van het volgend jaar behoefde gereed te zijn. Toen Reuters correspondent aan boord was van één der groote slagschepen, die aan den zeeslag in Jutland haddeelgenomen, toonde hij aan den admiraal het laatste Duitsche verslag dat over den zeeslag ver schenen was. Het verhaal zooals het in deze officiense Duitsche mededeeling wordt weer gegeven, verwekte onder de Engelsche offi cieren groote hilariteit. De admiraal las het Duitsche verslag met aandacht na en ver klaarde het geheel en al voor nonsens. De Duitschers zeggen dat het Engelsche verslag over den slag zoodanig gekleurd werd, dat het zich aan den Engelschen smaak zou aanpassenin hoeverre dit waar is en het Duitsche verslag de juiste toe-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5