Binnenland. 2 een werkzaam aandeel nemen, zijn aan de kiezers bekend. Men weet, wat rneu aan hen heelt en juist daarom worden zij voor andere functies aangezocht. De belachelijke lage bezoldiging, aan het Kamerlidmaatschap verbonden, noopt bovendien ieder, die niet over voldoende fortuin beschikt, tot arbeid naast het Kamerwerk. Bij de afmetingen die het absenteïsme aanneemt, zullen intusschen alle partijen de kwestie van accumulatie van betrek kingen onder oogen moeten zien. Het is te hopen, dat de verschillende groepen er in slagen paal en perk te stellen aan een euvel, dat aan het respect voor het Parlement bij de kiezers afbreuk doet. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD Vredesdemonstraties in de onzijdige Stuten. Zooals reeds is medegedeeld, zullen op 1 Augustus niet alleen in Nederland, maar ook in de andere onzijdige landen demonstraties ten gunste van een duurzamen Vrede plaats vinden. Vooral in Scandinavië zullen de be toogingen een indrukwekkenden omvang nemen. Ook daar verleent de Neutrale Con ferentie te Stockholm krachtigen steun tot het welslagen ervan. Zoowel in Noorwegen, als in Zweden en Denemarken zijn bijzondere Comité's ge vormd, welke deze vredespropaganda ter hand hebben genomen. Het Deensche Co mité, dat samengesteld is uit twee leden van ieder der vier verschillende politieke partijen, terwijl de voornaamste Deensche Bisschop, Bisschop Ostenfeld, zich mede bereid heeft verklaard daarvan deel uit te maken, heeft Zondagochtend een Oproep in alle Deensche bladen geplaatst, waarbij de belangstelling van het Deensche volk voor de betoogingen werd ingeroepen. Een beroep werd gedaan op alle bestaande vereenigin- gen, werkzaam op sociaal gebied, om op.l Augustus een vergadering te houden, waarbij in een motie de wensch naar een spoedigen rechtvaardigen vrede worde aangenomen. Zelf organiseert het Deensche Comité onge veer 15 Vergaderingen, waarvoor reeds de medewerking van een aantal parlements leden en professoren is verkregen. Verleden Zaterdag heeft een bespreking plaats gevon den met de vertegenwoordigers der voor naamste Deensche nieuwsbladen waarbij de bedoeling dezer demonstraties is uiteen gezet en een beroep op de medewerking der Deensche pers werd gedaan. In Zweden zal dezer dagen eveneens een Oproep verschijnen, onderteekend dooreen groot aantal mannen en vrouwen van ver schillende richting, waarin eveneens gewe zen zal worden op de plicht der onzijdige volkeren, om, waar de oorlog thans het derde jaar ingaat, de beginselen der vredes beweging in herinnering te brengen. De onzijdigeH, onverschillig voor welke der strijdende partijen zij het meest sympathie gevoelen, zullen eenstemmig als hun over tuiging moeten uiten, dat het wederzijdsch aanvaarden van die beginselen een veel betere waarborg voor den door allen ge- wenschten duurzamen vrede is dan grens wijzigingen, waarvoor thans nog door velen de voortzetting van den strijd wordt ver langd. De neutralen zullen als hun meening moeten herhalen, dat niet de machtsver houding op het slagveld, maar verstandig overleg den grondslag voorden vrede moet vaststellen. Vermoedelijk zullen ongeveer 200 vergaderingen in Zweden voor dit doel worden gehouden. Ook in Noorwegen zullen verschillende vergaderingen plaats vinden, o. a. te Chris- tiania, Bergen en Drontheim. Omtrent de betoogiagen in Zwitserland en Amerika zullen weldra eenige mededee- lingen kunnen volgen. op 1 Augustus a.s. Zooals men weet zal door den Neder- landschen Anti-Oorlog-Raad in verband met den datum van 1 Augustus a.s. ter herin nering aan het uitbreken van den oorlog in 1914, in een groot aantal plaatsen des lands de dusgenaamde „vredesspeld" worden ver kocht. Die vredesspeld, die ontwerp en fa brikaat is van de firma van Kempen te Voorschoten, stelt voor de duif met den olijftak in den snavel, en toont in groote let'ers het woord Vrede daaronder. Aan degenen, die deze vredesspeld, welke in de verschillende plaatsen in het openbaar zal worden aangeboden, koopen, zal tege lijkertijd een klein propagandablaadje van den Raad worden aangeboden, hetwelk in het bijzonder de vijf punten van het Mini mum-Programmavoor een duurzamen vrede toelicht. Het Bestuur van den Raad is er in geslaagd om dit blaadje geïllustreerd te doen verschijnen en heeft toepasselijke il lustraties gevonden om door een afbeelding nader de aandacht op ieder der vijf punten te vestigen. Zeker zal dit blaadje dat het opschrift draagt: „Twee jaar Oorlog" be- J langstelling van velen in niet minder mate wekken dan de vredesspeld het zal doen. In een aantal plaatsen, waar men van den verkoop van de vredesspeld om practische redenen heeft afgezien, zal, toch tot het verspreiden van dit geschriftje worden over gegaan. Ik ben vandaag alles behalve goed geweest, zeide Ellen nadenkend. Hoezoo, mfjne lieve? Ik weet het niet. Juffrouw Alice, omdat ik nooit goed ben, geloof ik. Maar wat is er vandaag dan gebeurd Wel, die appelen! Ik dacht zoo vroeg hier te komen, en toen ik merkte, dat ik eerst al die manden met appelen doen moest, was ik zeer knorrig, en dat zag tante, en toen zeide zij iets, dat mjj nog boozer maakte. En toen trachtte ik mij zooveel te haasten als mogelijk was om vóór het eten gedaan te krijgen, maar toen ik bemerkte, dat het mij onmogelijk was, zeide ik, dat ik niet wilde komen eten; maar zij nood zaakte er mg toe, en dat maakte rnjj nog boozer, zoodat ik bijna niets wilde eten; en toen ik daarop weder aan de appelen begon, reeg ik ze zoo schielijk aaneen, dat ik mjj met de naald tot zóó ver in den vinger stak, kjjkeens, ge kunt het nog zien! en tante zeide, dat ik het juist verdiend had, en dat z(j er bljj om was, en dat verbitterde mij. Later gevoelde ik, dat ik verkeerd gedaan had, en ik was cr zeer be droefd om. Is het niet vreemd, lieve Alice.dat ik zoo handel, daar ik mij toch zoo ernstig voor genomen heb, het niet te doen? Ik zeide latei- tegen tante, dat het mij speet, maar zjj zeide: „Daden spreken luider dan woorden, en woor den zjjn goedkoop," Zeide zjj het maar niet op zulk een toon! Dat kwelt mij zoo. Geduld I zeide Alice, met de hand over 1 - -ü .IMAHIS «OIH Ito o 1 Treinavontuur. Zondagavond, aldus meldt de „Opr. Hrl. Ct.", ging de „Harmonie" met trein 10.40 uit Wormerveer, alwaar zij concert had gegeven, huiswaarts. Het was een zeer lange trein, waarvan een gedeelte tusschen Zaandam en Amsterdam, doordat de bufferstang brak, bleef staan. De macbinist reed door. Onge veer drie kwartier later (de machinist had aan de Hembrug kennis gegeven, dat hij een gedeelte van den trein verloren had) kwam een locomotief van Zaandam de rei zigers halen en bracht hen naar deze plaats terug. In plaats dat de „Harmonie" om kwart voor twaalven weer hier was, werd het nu kwart over eenen. De vele militairen, die in den trein waren, kwamen natuurlijk te laat in hun kazerne's aan. Treurig. ZEVENAAR, 24 Juli. De arbeider Keu- rentjes uit Babberik, gehuwd en vader van twee kinderen, is gisteren overleden, ten gevolge van een val van een hooiwagen. Het stoomschip „Maas" vergaan. ROTTERDAM, 24 Juli. Het s.s. „Maas" dat op weg was van Tunis naar Rotterdam, was geladen met phosphaat. De lading was adresseerd aan de kunstmest-commissie te 's-Gfravenhage. Tot de slachtoffers be lmoren de kok A. P. Vos, de hofmeester G. v. Vonno, de bediende W. A. v. Orsino, de lichtmatroos J. P. Hols, de 2e machinist J. Bult, de 3e machinist A. L. v. d. Vloed, de donkeyman Ch. v. Luik, de stokers P. Boon en D, Aries en de tremmer N.Boose. De directie der N. V. Houtvaart heeft van de marine autoriteiten te Vlissingen het verzoek ontvangen een vertegenwoor diger te zenden, opdat deze aanwezig kan z(jn bfj het afleggen der verklaringen van den gezagvoerder Knook en de overige ge redde leden der bemanniDg. VLISSINGEN, 24 Juli. Met het marine- politievaartuig „Zeehond" zijn hedenavond te half negen alhier aangekomen 11 over levenden van de bemanning van het stoom schip „Maas" en bovendien het lijk van den 17-jarigen messroom jongen. Het was half negen toen het schip meerde, maar het dunrde geruimen tijd eer kapitein Knook mot zijn mannen van boord kwam, omdat eerst de noodige ondervragingen door de marine-autoriteiten en den waterschout aan boord plaats hadden. Intusschen was het lijk van den jongen door de politie naar het lijkenhuis gebracht en door de zorgen van den marinedokter Colder was een stoker wiens zenuwen geschokt waren, naar hét ziekenhuis vervoerd. In het mooie salon van het hotel „Zee land" stonden de kapiteiD, de eerste en tweede officier en de eerste machinist ons een onderhoud toe. Hun verhaal kon echter kort zijn. Om ongeveer 10 minuten voor acht heden- opkeek; ge moet trachten haar geene aanleiding te geven om boos te worden. Stoor u niet aan hetgeen zij zegt, en vergeldt kwaad met goed. Dat is juist, wat ma zeide! riep Ellen uit, terwijl zij opstond om Alice te omhelzen, en zij kuste haar met al de kracht der liefde, der dankbaarheid, des berouws en der droevige her innering. O, wil ik u eens wat zeggen? zeide zij eensklaps, terwijl haar gelaat veranderde, ik hefi gisteravond mijn brief gekregen I Uw brief! Ja, den brief, dien de oude man gebracht heeft, ge weet wel Ily is op het schip geschreven en er was slechts een regeltje of wat van ma, en pa heeft ook niet veel geschreven, maar o! zoo heerlijk I Pa schrijft, dat z(j veel beter is, en hjj twijfelt er niet aan, dat hjj naar met de lente of den zomer weder volkomen hersteld terug brengen zal. Is dal geen goed nieuws? Zeer goed, lieve Ellen. Ik ben zeer big om u. Hjj lag gisteravond op mijn bed. Ik kan niet begrijpen, hoe hij daar gekomen is; en ik bekommer er injj ook niet over, nu ik hem maar heb. Wat maakt ge daar? Eene beurs, zeide Alice, ze lei bezichtiging op de tafel neerleggende. Dat zal mooi worden. Is het andere einde evenzoo Ja, en deze kwasten komen aan de beide einden. tl Hut i« mnni. zeide Ellen, ze neerleggende, morgen was men op ongeveer een mijl van het vuurschip Noord-Hinder, toen plotse ling middenscheeps een hevige knal klonk. Wel werd op ongeveer vier mijl een onder- zeeér gezien, maar een bellebaan werd niet waargenomen en dus is het zoo goed als zeker, dat hier een myn de oorzaak van het vergaan van dit 2000 ton groote schip was. In minder dan geen tijd, volgens de ver klaringen van de bemanning van de „Zee hond" in 90 seconden, was de „Maas" in de diepte verdwenen met zich medenemende 9 Nederlandsche slachtoffers van den oorlog. Zooals gezegd, van de „Zeehond" af had men het ongeluk gezien en men was direct naar de plaats des onheils gestoomd en na een half uur op wrakhout eu gordels te hebben rondgedreven, werden de mannen aan boord genomen en daar op zeer lofwaardige wijze verzorgd. Droge kleeren werden verschaft en de gewonde matroos werd verbonden. Id één woord alles werd gedaan om de schip breukelingen ter wille te zijn. Hier werden de mannen opgewacht door een vertegenwoordiger der reederij. Zjj vernachten hier en gaan morgen met den eersten trein naar Rotterdam terug. Door een der opvarenden van den„Zeehond" is nog een kiekje genomen van het zinkende schip, daar hij juist ziju toestel bij de hand had. Het was de mannen aan te ?ien, dat zij allen verheugd waren morgen behouden bij vrouw en kinderen terug te keeren. Al leen het idee zoovele kameraden te hebben moeten achterlaten is diep treurig voor hen. Een toeval was wel, dat kapitein Knoop op den Zeehond vier kennissen aantrof en dat hij hier ook geen onbekende was. Hij stu deerde hier eenige jaren aan de zeevaart- NOORDWOLDE, (Pr.). Alhier is aangeko men een Duitsche soldaat, die naar het front moest. Daarin had hij geen zin en wist in burgerkleeren over onze grenzen te komen. Een verrader. OLDENZAAL, 23 Juli. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, trachtten Vrijdag j.l., twee Russische krijgsgevangenen, die uit hunne gevangenschap in Duitschland waren ontvlucht, in het Lutterzand over de grens te komen. Zij bevonden zich reeds tusschen de daar geposteerde Duitsche schildwacht en de Nederlandsche grens, toen zij werden aangeroepen door iemand, die-hun toeriep; Holland, Holland" en hen toewenkte. Deze, een zekere B., Nederlander, woon achtig in de Lutte, doch die ten vorigen jare het vei blijf in het in staat van beleg verklaarde gebied was ontzegd, omdat zijne aanwezigheid voor de rust en algemeene veiligheid werd gevaarlijk geacht en zich in Duitschland gevestigd had, bracht de niets kwaads vermoedende Russen daarop naar de Duitsche schildwacht, waarop zij natuurlijk werden gevangengenomen. Voor het aanbrengen van een ontvluchten krijgsgevangene wordt een Judasloon van 10 Mark toegekend. De Russen werden naar BeDtheim ge transporteerd. De Rotterdamsche gelukskantoren. ROTTERDAM, 24 Juli. Deu laatsten tijd zjjn de zoogenaamde gelukskantoren, waar onder allerlei schoonklinkende namen pre- mieloten worden verkocht, hier ter stede als het ware uit den grond verrezen. Door heel de stad vindt men de gelukskantoren, soms vereenigd met een sigarenwinkel en om den omzet te vergrooten zenden velen er hun colporteurs op uit, die in de drukke centra luidkeels hun loten venten en een verleidelijk tafereel ophangen van de groote sommen, die den bezitters der premieloten door de grillige fortuin in de schoot worden geworpen. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen der politie aan deze ontduiking van de Loterijwet thans paal en perk te stellen. Rechercheurs zijn er op uitgetrokken, ge wapend met fotografie-toestellen. Bij ieder gelukskantoor heeft men de uitstalling ver eeuwigd, terwijl de houders der kantoren aan een scherp verhoor werden onderwor pen en proces verbaal is opgemaakt. De ge lukskantoren zullen den langsten tijd het om te zien, hoe het slaan zouen dit zjjn de ringen. Is het zwart? Neen, donkergroen. Ik maak het voor mijn broer Jan. Een Kerstgeschenk! riep Ellen uit. Ik vrees van neen; hjj zal dal) nog niet hier kunnen zijn. Het zal wel een Nieuwjaars geschenk worden. Hoe prettig moet het zijn, Kerst- en Nieuwjaarsgeschenken te maken I zeide Ellen, nadat zij Alice's bedrijvige vingers eenige oogen blikken gadegeslagen had. Ik wenschte, dat ik iets voor iemand kon maken! O, ik wenschte, dat ik iets voor Van Brund kon maken I Dat zou ik zoo gaarne doen I Alice glimlachte bij het zien van Ellens wijd geopende oogen. Wat zoudl ge voor hem kunnen maken? Ik weet het niet. Hij draagt zijn geld los in den zak; daarenboven zou ik ook geene beurs kunnen maken. Er zg'n nog wel andere dingen behalve beurzen. Zou een horlogebandje niet goed zijn? Draagt hij een horloge? Ik weet niet, of hij er een draagt of niet, tenminste niet dagelijks;, maar misschien des Zondags. Doch ik weel het niet. Daar moeten wij dus niet aan denken. Ik heb een dollar gekregen, zeide Ellen, om er iels voor te koopen; hij kwam in mjjn brief van gisteravond. Wist ik maar iets! Zij wierp zich weder achterover in haar stoel, on Alice werkte zwijgend voort, terwijl Ellens geluk aan de Rotterdamsche burgerij ge bracht hebben. Yacantiedag voor schipperskinderen. De Vereeniging „Jizreél", die christelyk- filantropischen arbeid verricht onder varen den van alle gezindten, is in staat gesteld door vele ingezetenen te dezer stede en daarbuiten, om dit jaar weder een vacantie dag te houden met een ongeveer 100-tal schipperskinderen op 25 Juli a.s. naar Bosch en Duin op het landgoed van jhr. Boreel van Hoogelanden te Velseroord, daartoe welwilllend afgestaan. Duitsche deserteurs. WINTERSWIJK, 23 Juli. Een vijftal deser teurs, n.l. 3 Duitschers en 2 Oostenrijkers, slaagden er in, zich door het overschrijden der grens in deze gemeente aan den oorlog te onttrekken. Eén dier Duitschers was zóó verheugd over zijn afscheid van Mars, dat hy daarvoor aari Bacchus een behoorlijk d(r)ankoffer meende te moeten breDgen. Een paar jeugdige Duitschers, die de vol gende week naar het front zouden vertrek ken en dit door te deserteeren wilden voor komen, werden in het Duitsche grensplaatsje AediDg aangehouden en met touwen aan elkander gebonden voor den Hauptmann ge leid. Wrak drijvend gevonden. MAASSLUIS, 24 Juli. Volgens een alhier ontvangen bericht, drijft er een gedeelte van een wrak even benoorden Monster. Aangehouden. VENLO, 22 Juli. Alhier werd aangehou den en aan zijn ouders teruggegeven de 16 jarige J. S. uit Steyl, die de ouderlijke woning ontloopen was. KOLLUM. De ruim 74-jarige E, Nieuwen- huis was bezig een wagen met hooi te ledi gen. Hij viel er af en bezeerde zich zoo ernstig, dat hij spoedig na het ongeval overleed. Bond voor den vlashandel. Op een te Axel (Z.) gehouden vergadering van vlasverbouwers, vlasbewerkers en vlas handelaren uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen werd overeengekomen, dat voortaan niet en kele kooplieden uit een bepaalde plaats of streek zelfstandig zouden handelen, maar dat gezamenlijk de vlassers van Zeeuwsch- Vlaanderen een bond zouden vormen, ten einde betere toestanden te scheppen in den vlashandel. Deze bond bestaat thans uit 107 leden, waarvoor als dagelijksch bestuur optreden de heeren F. Dekker Tz. en F. C. Zonnewijle te Axel, wel een bewijs dus, dat deze streek een belangrijken factor vormt in den Neder- landschen vlashandel. Het wordt hier dan ook onder de vlas handelaren als een tekortkoming beschouwd, dat in de voorzieningscommissie geen enkel koopman uit Zeeuwsch-Vlaanderen zetelt, te meer waar deze streek een vierde deel le vert van al het vlas, dat in Nederland ver bouwd wordt. De thans gevormde organi satie zal de noodige stappen doen om te verkrijgen, dat in het vervolg door bedoelde commissie niet zonder hen over hen wordt gehandeld. Een gestoorde wijnfuif. EINDHOVEN, 22 Juli. In den loop der vorige week werd des nachts ingebroken in de onbewoonde villa van den heer W. te Eindhoven, in het Villapark. De inbrekers vonden slechts een wijnkelder met voorraad, waartoe zij zich dan ook bepaalden. Men zocht de daders De gem.-veldwachter van Tongelre, gister avond op surveillance in de bosschen zijner gemeente, vond daar stukgeslagen wyn- flesschen, terwijl een vreemd rumoer tot hem van uit de verte doordrong. Toen hg nader kwam, trof hg een gezelschap opge schoten jongens aan een wijnfuif, terwjjl de wyn ter plaatse verborgen was. Daar kon verband bestaan tusschen dit vreemd geval en de inbraak. Arrestatie en onderzoek volg den, met het resultaat, dat een drietal van het fuivend gezelschap vanmiddag geboeid naar Den Bosch is gebracht. gedachten over alle mogelijke en onmogelijke artikelen van Van Brunds kleederen liepen. Ik heb eenige lapjes fjjn linnen, zeide Alice; als ik daar eens een boordje voor hem uitknipte, en gij bet inaaktet en stiktet, dan zou Marga- retha het wel voor u willen stjjven en strijken, zoodat het geheel in orde was om bet hem te geven. Wat zegt ge daarvan? Kunt ge netjes stikken O ja, dat geloof ik wel, zeide Ellen. O, ik dauk u, lieve Alice 1 ge zflt de beste helpster, die er ooit was. Zou hem dat aangenaam z\jn, denkt ge Ik houd er mij van verzekerd, dat het hem zeer aangenaam zal wezen. Nu, dat zal prettig zyn, zeide Ellen opge ruimd. Ell hoe denkt ge nu over een bijbel voor Nan^-fjjgts koter zijn, alleen vrees ik, dat Nancy hem voor iels anders verkoopen zal, of hem zeer spoedig zal verwaarloozcn. Ik heb nog nooit geboord, dat zy vijf minuten met lezen in een boek doorbracht en ik vrees, dal de bijbel wel het laatste van alle boeken zou wezen. Maar ik geloof toch niet, zeide Ellen lang zaam, dat zy hem vernielen of verkoopen zal, als ik hem haar geef. En nu verleide zy Alice, hoe Nancy haar den vorigen avond om een kus gevraagd had. Dat is het verblijdendste bericht, dat ik sedert lang van Nancy gehoord heb, zeide Alice. Wordt vervolgd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 2