li Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overfiakkee en Goedereede EERSTE BLAD |6de Jaargang. Woensdag 26 Juli 1916. No. 37 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'a-CiHA VEMIIGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Itliddelliarnls. Prijs der Advertentiën van 1 6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën ts adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Artikel 192. lil. In het nieuwe Grondwetsartikel wordt inde vierde alinea bepaald, dat de eischen van deugdelijkheid, aan het geheel of ten deele uit de openbare kas te bekos tigen onderwijs te stellen, bij de wet worden geregeld, met inachtneming, voor zooveel het bijzonder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting. In de Memo rie van Toelichting wordt gezegd, dat de eischen van deugdelijkheid „uiteraard" soms gelijk, soms alleen gelijkwaardig zullen zijn. Uit het voorloopig verslag blijkt, dat vele lede» met deze opvatting niet accoord gingen. „Volgens de toelichting schijnt de Regeering met de Staatscommissie te meenen, dat in sommige gevallen met gelijkwaardigheid van eischen genoegen moet worden genomen. Men zag niet in, waarom dit noodig zou zijn, maar is het juist, dan had althans in het artikel van gelijke ot gelijkwaardige eischen gespro ken moeten worden. Indien de voorstan ders van het bijzonder onderwijs op deugdelijk onderwijs prijs stellen, kon er, naar men meende, echter tegen ge lijkstelling der eischen van deugdelijk heid bij hen geen bezwaar bestaan. De voorgestelde redactie geeft niet den waar borg, dat op de bijzondere scholen vol doend staatstoezicht zal worden uitgeoe fend. Sommigen voegden hieraan toe, dat dit te minder het geval is, waar het artikel voor het bijzonder onderwijs inachtneming van de vrijheid van richting beveelt. Naar de kerkelijke opvattingen van de voorstanders van het bijzonder onderwijs is wetenschappelijk onderzoek uitgesloten ten aanzien van hetgeen vol gens den Bijbel of de traditie der kerk geacht moet worden vast te staan. Eer biediging der vrijheid van richting kan er dus toe leiden als deugdelijk te erken nen en, blijkens het zesde lid, subsidie te verleenen aan de Scholen, waar onder wijs gegeven wordt, dat aan de eischen van het wetenschappelijk onder, oek niet voldoende recht doet wedervaren. Ouder de voorstanders van het bijzonder onder wijs zijn er, gelijk hierboven is gebleken, die een streng staatstoezicht op dat onderwijs noodig achten, maar die mee ning wordt door de meeste hunner niet gedeeld. Dit bleek, naar men meende, reeds uit de weigering der rechtsche partijen om met de door de subcommis sie ontworpen redactie mede te gaan. Staatstoezicht is te meer noodig, omdat kerkelijk gezinde ouders zich vaak meer om de richting, dan om de deugdelijk heid van het onderwijs bekommeren." Tegenover de vrees van deze leden, dat de eischen voor het bijzonder onder wijs wel eens lager konden worden ge steld dan voor het openbaar onderwijs, kwamen meerdere leden op Het Unieli- berale Weekblad „de Vaderlander" noemt die vrees ongegrond en zegt De eischen van het maatschappelijk leven gaan hoe langer hoe meer in de richting van een behoorlijke mate van kennis en ontwikkeling ook voor de kinderen uit het volk. De school, die in dat opzicht achterlijk is, verliest het op den duur. En als in het voldoen aan behoorlijke eischen vati deugdelijkheid, ook voor het bijzonder onderwijs, niet meer behoeft te worden betaald uit eigen zak, zouden bestuurders der bijzondere scholen hun eigen zaak afbreuk doen, indien zij onderwijs deden geven, dat in qualiteit bij dat der openbare scholen achterstond. Men bedenke bovendien, dat wij hier spreken van eischen van deugdelijkheid, te stellen door de wet. Niet de eischen, waaraan op een of ander klein, achter lijk plaatsje, de lagere school feitelijk voldoet, zijn hier in het geding. Er zul len vermoedelijk altijd achterblijvers zijn, maar dit geldt zoowel voor openbaar als bijzonder onderwijs, welke eischen de wet ook stellen moge. Ondenkbaar is het ten eenenmale, dat onder een Rechtsche meerderheid de wetgever in de wet voor het bijzonder onderwijs lager eischen zal stellen, als het financieei bezwaar zal zijn vervallen, maar dan zou door de wet dat bijzonder onderwijs worden gestempeld als min derwaardig. Zoo dom zijn de heeren niet, om op die manier hun eigen graf te delven. Vrijheid van richting is het criterium, voor het bijzonder onderwijs. Zonder die vrijheid verliest het zijn reden van be staan. Evenmin als aan de eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen bij 't openbaar onderwijs, magaan de viijheid van lichting bij het bijzonder onderwijs worden getornd. feuilleton. DE WIJDE, WIJDE WERELD DOOR ELIZABETH WETHERELL. Oetflthorlseerde orerdruk ran het gelijknamig boek, rer- achenen bij de Firma D. BOLLE te Botterdam. 51) Dat ig wel kluchtig, zeide Ellen lachende, want tante zeide eene poos geleden, dat mijne waugen op twee glazige aardappelen geleken. Maar wat was het dan met de appelen? vroeg Alice. Wel, vanmorgen had ik plan hier zeer vroeg naar toe te gaan, en het eerste, wat ik ^a9 *ante Fortuna, die mij al die appelen in de keuken bracht; zy beval mij op den grond te gaan zdten, en gaf my een groote naald,om al die stukjes aan elkander te rijgen; en zoodra ik ze aaneengeregen had, hing zij ze aan de zoldering op. Ik repte my hard om er spoedig door te komen, maar ik kon het niet, en ik ben zoo vermoeid ik dacht, dat ik nooit tot op den bodem van die groote mand zou komen. Stoor er u niet. aan, mijn lieve, kom by net vuur, wy willen al die onaangename dingen trachten te vergeten, nu wij hij elkan der zyn. Ik heb het al bijna vergeten zeide Ellen terwijl zy op Alice's schoot zat, met haar gelaat tegen het hare geleund, ik bekommer mij nu om niets van dat alles. Doch hare wangen hadden weer die bleeke tint aangenomen, waarvan Juffrouw Fortuna gesproken had, en vermoeidheid en zwakheid deden haar voor eene poos in Alice's armen rusten en schenen haar zelfs den lust tot pra ten benomen te hebben. Zoo zat zy totdat de klok half vijf sloeg; toen stelde Alice voor eens naar de keuken te gaan, enMargaretha te ver zoeken, de lliee gereed te maken, daar zij meen de, dat Ellen er wel trek in zou hebben. Mar garetha heelte haar hartelijk welkom. Zij hield van iedereen, die Alice liefhad, maar bovendien had zy aan haar man betuigd, dat Elllen „een buitengewoon welopgevoed kind" was, Zy zeide, dat zij thee zou zetten, en dat zy ze binnen weinige minuten hebben zouden. Maar, juffrouw Alice, daar staat eene Iersche vrouw huilen, dieó verlangt te spreken. Ik was juist voornemens, het u te komen zeg gen; komt het 11 gelegen, haar nu te ontvangen? Zeker, laat haar maar binnenkomen. 6'taat. zy in de koude. Margaretha? Neen, Juffrouw Alice, er is vanavond vuur aangelegd. Ik zal haar roepen. De vrouw kwam, toen zy geroepen werd, ho ven. Zij was jong, niet onbevallig en had een innemend voorkomen, doch was ongewasschen en ongekamd, en zag er over het geheel zeer haveloos uit; geen wonder dus, dat de zindelyke i Margaretha er eenigszins tegen opzag, haar in Het absenteïsme in de Kamer. Woensdag 19 Juli, 's morgens half 12. Aan de orde is in de Kamer de stem ming over een artikel van de wet tot regeling der brievenposterij. 49 leden hebben de presentielijst geteekend. Daar niet genoeg leden aanwezig zijn om te kunnen stemmen, wordt de vergadering geschorst tot 12 uur. 's Morgens 12 uur Daar wederom niet genoeg leden aan wezig zijn om te kunnen stemmen, wordt de vergadering uitgesteld tot Don derdagmorgen half 12. Is het niet allertreurigst, dat op der gelijke wijze de behandeling der aanhan gige wetsontwerpen wordt vertraagd? Aan het absenteïsme maken alle par tijen zich schuldig. De regeeringsmeer- derheid, dat is de Linkerzijde, heeft echter in de eerste plaats den plicit te zorgen, dat het quorum aanwezig is. Dat ziet men veel te veel over het hoofd. Woensdag half 12 bleken van de leden aanwezig. Aant. leden Aantal der dat er Afwezig, fractie. was. R.-Katholieken 25 13 12 Anti-revolutionairen 11 5 6 Chi'.-Historischen 10 4 6 Vrij-liberalen 10 3 7 Unie-liberalen 22 14 8 Vrijz.-democraten 7 6 1 Sociaal-democraten 15 4 11 Op het euvel van het absenteïsme wees een inzender in ,,Het Volk". Hij wenschte te weten, waarom Woens dag 12 Juli slechts 7 van de 15 so ciaal-democraten aan een stemming deelnamen. Het Kamerlid, de heer Kleerekoper, antwoordt dezen inzender in „Het Volk" van 18 Juli. Hij geeft als reden van de afwezigheid van meerdere so ciaal-democraten op het vervullen van meerdere ambten door één man. Het euvel zal z. i. blijven bestaan, „tot dat de partij aan de vervulling van on derscheiden ambten door één man een eind maakt". Wij zouden meenen, dat elk Kamerlid voor zich wel degelijk kan beslissen of hij twee ambten gelijktijdig kan ver vullen. Dat een partij hierover zou be slissen, is allerminst wenschelijk. Het absenteïsme in de Kamer juist van hen, die meerdere ambten bekleed en, bewijst voldoende, dat deze leden reeds lang tot de overtuiging gekomen moeten zijn, dat zij kiezen moeten tusschen het een en het ander. Het wethouderschap van een groote gemeente zoowel als het lid maatschap van Gedeputeerden, legt zoo zeer beslag op den functionaris, dat hij er wel toekomen moet het Kamerlid maatschap veel te veel als nevenambt te beschouwen. De heer Vliegen heeft dat terecht ingezien en aan het wet houderschap van Amstedam de voorkeur gegeven boven het Kamerlidmaatschap. Het accumuleeren van gewichtige staatsambten in een persoon wordt groo- ter bezwaar, naarmate dier werkzaam heden der college's zich uitbreiden. Van de 100 Kamerleden zijn er 5 bur gemeester, 3 wethouder eener groote gemeente, 7 leden van Gedeputeerde Staten, 22 lid van Provinciale Staten, 18 lid van den Gemeenteraad eener groote stad. Bij de sociaal-democraten is de gelijk tijdige vervulling van ambten al zeer sterk. Van de 15 man hunner fractie zijn 9 lid van de Provinciale Staten, 7 lid van een Gemeenteraad, 1 is Gedeputeerde, 1 wethouder van een groote stad en 1 burgemeester. Meerderen hunner zijn Kamerlid, Gemeenteraadslid en lid van Provinciale Staten tegelijkertijd. Nu zijn er genoegzaam verontschuldi gingen voor die accumulatie. Die Ka merleden, w lke in de politiek naar voren treden en aan den Kame: arbeid de bovenkeukente brengen. De onmisbare Iersche mantel hing haar over de schouders, de lioed was op het hoofd gedrukt, en hoofd en schou ders waren wit van de sneeuw, die nog niet weggedooid was. Wildet ge mjj spreken, goede vrouw? zeide Alice vriendelijk. Als het u belieft, Juflrouw, ik wenschte eigenlijk den dominee te spreken, zei de vrouw, eene nijging makende. Mijn vader? Margaretha, wilt ge het hem gaan zeggen? Margaretha vertrok. Kom dichter bij het vuur, zeide Alice, en ga zitten; mijn vader zal zoo dadelijk hier zijn en Margaretha zal u iets geven, om u te verkwikken. Ik dank u, Juffrouw, maar wal ik behoef kan geen mcnscli mij vanavond geven, en als iemand tusschen leven en dood zweeft, dan is koude nog storm in staat, het vuur uit het hart te dooven. Leven en dood! Wie is er dan ziek? zeide Alice. liet is mjjn eigen kind, Juffrouw, mijn eigen jongen, het eenige kind dat ik bezit, en morgen, als de dag aanbreekt, zal ik kinderloos z.jjn. Zou dc dominee met mjj mee willen gaan naar inijn armen jongen? want hjj sterft misschien, terwijl ik hier sla. Zeker wil hjj, zeide Mijnheer Humphreys, die, terwijl 7Ü sprak, binnengekomen was. Wacht slechts 66u oogcnblik. In een oogenblik kwam hij geheel gereed terug, en hij en dc vrouw begaven zich op weg. Alice keek hen angstig na. Het stormt geweldig, zeide zij, en hjj heeft nog gecne thee gehadMaar hij kon niet wachten. Kom, Ellen, wij zulIeD tenminste beginnen, mijne lieve. Hoe zal 'hij nog terugkomenHet zal zoo donker worden'. Haar lief gelaat was voor een oogeuhlik be trokken, docli dat verdween spoedig, en zij zette zich kalm en bedaard, als altjjd, met Ellen aan de kleine Ihcetafel neer. Van Ellens gelaat schenen alle nevelen voor altjjd weggevaagd te zijn. Hongerig en gelukkig als zjj was, smaakten haar het goede brood en de boter, en de lekkere honing van Margaretha overheerlijk, tcrwjjl zjj van tijd tot tijd vriendelijke blikken op het lieve gelaal aan de overzjjde der tafel wierp, dat wederkeerig niet kon nalaten, haar vriendelijk aan te zien. Ellen was er niet rouwig om, dat de derde plaats ledig was. Maar Alice keek zeer bezorgd, als somtjjds een windvlaag zich verhief, en ging een paar malen naar het raam. Na de thee haalde Alice haar werk voorden dag. en Ellen vlijde zich gemakk.ljjk in haar stoel. Zjj zat gedurende eene poos, in stille tevredenheid verzonken, ernstig in het vuur te staren; terwjjl Alice's vingers met een stalen haakpennelje op zulk een geheimzinnige wjjze aan eenen zjjden beurs werkten, dat geen oog het kon volgen, en met zulk eene bedrevenheid I en volharding, dat het werk onder hare hand 1 zichtbaar vorderde.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1