„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 34. 5 Juli 1916 Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 99 M1DDELUARNIS- Te Vlaardingen is binnen gekomen de vischsloep „Voorlichter" sch. J. de Korte, met 16 last haring. In het 2de kwartaal 1916 zijn door de schutsluizen alhier geschut 310 vaartuigen, met een inhoud van 330TT tonnen. Maandagavond kreeg het zoontje van KI. Vroegindewey een slag van een paard in het gezicht. Bloedend verwond werd hij naar Dr. Cleyndert gebracht, door wien de noodige hulp werd verleend. Het zoontje van A. v. d. Bos viel Za terdag in de kaai, het werd gelukkig in tyds op het drooge gebracht. Het zoontje van A. Kryger had het ongeluk te vallen en een arm te breken. SOMMELSDIJK- Tegen A. G. wonendealhier is proces-verbaal opgemaakt wegens mis handeling van M. V. huisvr. van L. W., terwijl tegen laatstgenoemde M. V. proces verbaal is opgemaakt wegens huisvrede breuk. De fairbanken No. 1 en 2 in eigendom toebehoorende aan de Gemeente zijn, na ge houden onderzoek, goedgekeurd. Door bewoners van de Voorstraat alhier is aan den Raad dezer Gemeente een verzoek gericht tot wijziging van art. 70 der Politie verordening betreffende schuren der straten. Het verzoek houdt in de straten eenmaal per maand te schuren, en op iederen Vrijdag de straten te vegen, nadat ze behoorlijk met water zijn besproeid. Belanghebbenden worden attent ge maakt op het doen plaats hebben van ijk en herijk van maten en gewichten in deze Gemeente. Deze zal plaats hebben op Don derdag 5, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Julia.s. Zondag 9 Juli, 's morgens 9.45 ure, zal voor de Vrijz.Herv. optreden Ds. P. Eldering, Predikant te Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg, alhier. Op Vrijdag 14 Juli a s. zullen de leer lingen der Openbare Lagere School alhier het jaarlijksch uitstapje naar Rotterdam maken. Tegen A. S. wonende te Dirksland is procesverbaal opgemaakt wegens vernieling van andermans goederen. Door Mej. Joppe v. Weel alhier werd aan de Wijkverpleging een bedrag van f 100 geschonken en aan het Groene Kruis een bedrag van f 55. Dit tastbaar bewijs van belangstelling wordt door de besturen op hoogen prijs gesteld. Bjj eenige winkeliers is door den Burgemeester dezer gemeente ingevolge opdracht soda opgevraagd wegens verval- sching van dat artikel. Wegens vlekziekte moest van A. Vroeg- indeweij een varken geslacht worden, waar van het vleesch voor de comsumptie is goedgekeurd. Ook zijn vanWed.M.KnapeenG.BreurMz, een varken aan deze ziekte bezweken. HERRINGEN- Tot volontair onderwijzer aan de bijzondere school te Lemmer (Pr.) is benoemd de heer M. J. Eelderink alhier. De fairbank alhier is verleden week onderzocht en in orde bevonden. Wegens gebrek aan de noodige werk krachten; moesten alhier een paar schepen met grint door werkvolk uit een naburige gemeente, gelost worden. STELLENDAM. Gedurende de vorige week werden alhier aangevoerd 28 500 K.G. gar nalen. Van drie vaartuigen ging de vangst naar het buitenland. De rest werd geleverd aan de pellerijen. De prijzen te Londen liepen van f 6 tot f 7 per mand. Gedurende de vorige maand werden aan het Postkantoor alhier behandeld206 Binnen- en 71 Buitenlandsche telegrammen, 192 telephonische gesprekken en 18 oproep berichten. Vergadering van de Visschersvereeniging „Eensgezindheid" te Stellendam op Woensdagavond 28 Juni in het Hotel van Mej. de Wed. Kniips. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de Secretaris mededeelt, dat slechts 2 punten op de agenda zijn vermeld, n 1. 10. Aankoop van visscherijbenoodigdheden, en 2°. Bespreking van maatregelen tegen het leveren van kleine garnalen, zoodat de ge wone werkzaamheden dezen keer niet zullen plaats hebben. Nadat breedvoerig is gesproken over de duurte, den voorraad en de kans op levering, wordt nog een partij katoen besteld. De Secretaris deelt nu mede, dat in overleg met den Heer Inspecteur der Visscherij, den Heer Brouwer, die mede ter vergadering aanwezig is, werd besloten op deze verga dering het leveren der kleine garnalen te bespreken. Werd voorheen door alle visschers afgekeurd, dat een enkele maal uitziftsel voor veevoeder werd aan wal gebracht, thans is hierin een algeheele verandering gekomen. Eerst werd door enkele visschers wat uitziftsel aan de eenige vischmeelfabriek geleverd. Nu er een tweede fabriek is bijge komen, is het regel geworden, dat alle kleine garnalen, die vroeger overboord werden geworpen, opdat deze later geschikt zouden zijn voor de consumptie, worden geleverd, öf aan de vischmeelfabrieken, öf aan den eendenboer, öf worden gebruikt voor be mesting. Dat de visscher op deze manier zijn eigen glazen ingooit, is duidelijk. De Secretaris der Goereesche Visschersvereeni ging, de heer Troost, wijst op het verschil in vangsten van voorheen, toen des zomers geen garnalen werden gevangen en die van thans, nu het geheele jaar door wordt ge- vischt. Als voorbeeld neemt hij ook nog de steur en andere vischsoorten en keurt het af, dat het uitziftsel aan wal wordt gebracht. Vervolgens krijgt de Heer Brouwer, In 3pecteur der Visscherijen het woord en wijst er op, hoe onverstandig en verkeerd het is, die kleine garnalen aan te brengen. Hij zegt, dat het kwaad reeds zulke afmetingen heeft gekregen, dat bij voortgang de kans bestaat, dat er maatregelen zullen worden genomen om het gevaar af te wenden, dat de garnalen worden uitgeroeid. Immers het gebeurt, dat per dag 3000 tot 4000 kilo jonge garnalen worden afge leverd. Hij raadt den visschers aan op te houden met deze uitmoording op groote schaal, daar de gevolgen niet kunnen uit blijven. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten geen jonge garnalen meer aan te brengen en zich daartoe onderling bij con tract te verbinden. De Heer Troost bespreekt vervolgens nog het verschil in visscherij, voornamelijk de vergunning voor de kuil, aan den Zeeuw- schen en aan den Zuid-Hollandschen kant van ons eiland. Hij zou gaarne zien, dat ook op het Zuid-Hollandsch water door meerdere visschers in de wintermaanden met de kuil mocht worden gevischt. De Heer Brouwer antwoordt, dat deze zaak thuis behoort bij Domeinen, waarop de Secretaris van Eensgezindheid mededeelt, dat door deze vereeniging bij de betrokken ambtenaren is gevraagd naar uitbreiding der kuil visscherij. De heer Brouwer zegt daarop, dat gedurende den bestaanden pacht- termijn geen ingrijpende veranderingen kun nen plaats hebben, er tevens aan herinneren de, dat Stellendam reeds jaren geleden pogingen heeft aangewend om, ter voor koming van moeilijkheden met de garnalen- kor, het Goereesche Gat en het Haringvliet bij de Zeeuwsche stroomen gevoegd te krijgen, doch ook zonder resultaat. De voorzitter sluit hierna de vergadering, die door 2/3 der leden werd bezocht, met een woord van dank aan den Heer Brouwer voor zijn aanwezigheid ter vergadering. GOEDEREEDE- Terwijl door de zeevis- schers in de vorige week 50 k 100 tongen, alsmede nogal wat rog en tarbot is gevan gen, werd in verband met goeden prijs per blazerschuit van f 150,— tot ƒ330,— be- somd. meter lang is. Dat dit een zeer groote zeld zaamheid moet zijn is ons medegedeeld door vele landbouwers die nog nimmer zulk een meekrapplant hebben gezien. Zaterdagavond 6 uur zullen de brand- bluschmiddelen beproefd worden. Tot dijkgraaf van den Springertpolder is bij Kon. besluit benoemd, de hr. C. Tanis en tot dijkgraaf van den polder Oude- Nieuwland, de heer J. Mastenbroek. NIEUWE TONGE- Het kohier van de honden belasting over het dienstjaar 1916 is van HH. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen en ligt gedurende vijf maanden ter Gemeente-secretarie voor belanghebben den ter inzage. De heer B. van der Zwaan, onderwijzer aan de o. 1. s. alhier heeft tegen 1 September a.s. eervol ontslag aangevraagd wegens zijne benoeming te Rotterdam. Aan het hulptelegraaf- en telephoon- kantoor zijn gedurende de maand Juni be handeld 80 telegrammen, 281 telephoonge- sprekken en 9 telephoon-oproepberichten. Totaal behandeld 370 berichten. Door B. en W. is aan den slager van Driel alhier vergunning verleend tot het oprichten van een spekslagerij en vleeschhouwerij aan den Zuiddijk. Maandag jl. hebben de bakkers alhier de prijs van het brood met 1 cent per K.G. verhoogd en alzoo op 18 cent per K.G. ge bracht. OUDE T0l\GE. De besmettelijke ziekte (febris typhoidea) welke heeft geheerscht in de huizen Nieuwstraat No. 34 en School straat No. 9 is door den geneeskundige als geweken verklaard. Voor de betrekking van helpster aan de Bewaarschool alhier heeft zich tot nog toe slechts eene sollicitante aangemeld. Tegen A, de V. arbeider alhier ispro- ces-verbaal opgemaakt wegens beleediging. OOLTGENSPLAAT- Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf van den polder het Rietveld de Heer J. G. van Putten. In deze gemeente zijn door den Burge meester bons uitgereikt voor regeeringsrijst en -gesmolten rundvet. Van deze rijst was in het geheel aanwezig 1500 K.G. a 20 ets. per K.G, en van het vet 300 K.G. a f0.75 per K.G. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Nadat de weegbrug alhier was schoongemaakt en na gezien, is dezelve vanwege den bond van beetwortelsuiker- fabrikanten goedgekeurd. Reeds een paar weken konden de in woners hierregeeringsaardappelen bekomen tegen 5 cent de KG. en regeeringseieren tegen 6i/i per stuk. Nu is verkrijgbaar ge steld regeeringsrijst tegen 9 cent per pond en regeeringsrundvet tegen 38 c. per pond. Op het telefoonkantoor alhier zijn de vorige maand behandeld 72 telegrammen 69 gesprekken en 4 telefoonoproepberichten. Het schijnt voor de telefonie in den kom kommertijd te zijn. het nog zoo kwaad niet hadden. Zulk een spijskaart, in het Fransch gesteld, had de heer Petri ook naar zijn vrouw gestuurd. In het boekje vindt men de spijslijst in het Nederlandsch afgedrukt en daarnaast, wat de gevangenen in werkelijkheid kregen. Alleen om dit staaltje van Duitsehe geraffi neerdheid en van hun vindingrijkheid in de kookkunst is het boekje de weinige stuivers waard. De heer Petri zal ook trachten door lezingen en openbare voordrachten aan ons volk een denkbeeld te geven van het Duit sehe strafstelsel voor de inwoners van het bezette land der Belgen. het primitief kohier Omslag dienstjaar maanden, vanaf 27 Een afschrift van van den Hoofdelijken 1916 ligt gedurende 5 Juni tot en met 27 Nov. a.s. op de Gemeente Secretarie ter inzage. Dinsdagmiddag waren eenige kinderen aan den havenkant aan het spelen. Hierbij gaf een der kinderen de zes-jarige A. Zeedijk een duwtje, zoodat dit meisje in de volle haven: terecht kwam. Een 10-jarige jongen A. Wandemaker, wist het meisje bij de kleertjes te grijpen en op de wal te brengen, zoodat het ongeval nog gelukkig afliep. Bij Koninklijk Besluit is de heer D. Lodder Mzn. alhier benoemd tot vertegen woordiger van den polderNieuw-Stellendam. Door eenige zeevisscbers alhier werden in de afgeloopen week drie mijnen ontmoet ter hoogte van 1 M., ter dikte van ruim een halven M., en bovenaan puntig uit- loopende, terwijl daarop 8 slaghorens zy'n bevestigd. Eene nieuwe mijnsoort? Vanwege deze gemeente is tot stichting eener Rjjks H. B. S. op dit eiland eene toe lage ad 100,— toegezegd. Een afschrift van het primitief kohier van de Hondenbelasting over 1916 is j durende vijf maanden ter Secretarie ter inzage nedergelegd. Vanwege den Hoofd-Inspecteur der Visscherij wordt de aandacht erop gevestigd, dat eene aangespoelde flesch, bevattende eene vloeistof, die uiterlijk aan melk doet denkeD, bij opening eene zéér onaangename lucht verbreidde en een vernielenden in vloed op het laken van kleedingstoffen uit oefende. Alzoo met aangespoelde flesschen groote voorzichtigheid I OUDDORP. Bij C. Sandifort alhier staat eea 3-jarige meekrapplant, waarvan het loof drie In Duitsehe gevangenschap. In den boekhandel is voor eenige stuivers een klein brochuurtjeverkrijgbaar,getiteld: „Onthullingen over het leven in gevangenen kampen in Duitschland door een Neder lander." De schrijver daarvan is de heer Joh. F. Petri, thans wonende De Gheinstraat 53 te 's-Gravenhage, van wien de bladen voor eenige weken hebben gemeld, dat hij, na zeven maanden in Duitschland te hebben gevangen gezeten, door tusschenkomst van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken was vrijgelaten. De heer Petri is n.l. Nederlander en woon de te Gent al controleur voor een Amster- damsche Boekhandelsfirma. Door het uit breken van den oorlog werd van zelf aan zijn functie een einde gemaakt en was hij verplicht, zich voor eigen rekening toe te leggen op den verkoop van Nederlandsche couranten, weekbladen, illustraties, prent briefkaarten enz. Wegens het verkoopen van briefkaarten met gebedjes van Belgische kinderen kwam hij in aanraking met de Duitsehe justitie, die hem ter dood veroor deelde, welke straf echter in hooger beroep te erg werd gevonden. In het boekje verhaalt de heer Petri nu in sobere woorden zijn wedervaren in het gevangenkamp te Holzmunde en wat er verder met hem gebeurd is tot zijn terug voering naar Gent, vanwaar hij naar Nederland kon terugkee*en, waar zijn jonge vrouw en kind reeds waren heengetrokken. Wjj zouden haast in de verleiding komen om van de brochure een groot stuk na te drukken. Maar dan zouden we een slechte rekening maken voor den heer Petri, die uit de opbrengst nog een en ander voor zijn levensonderhoud hoopt te zullen winnen, daar hij al wat hy bezat te Gent moest achterlaten. Maar één aing is toch te curieus, om het hier niet even te vermelden. De heer Petri liet ons n.l. een gedrukte spijskaart zien, die de gevangenen op stronge straffen ver plicht waren naar hunne familieleden te zen den, opdat deze zouden denken, dat zii Een hartverscheurend tafereeltje aan de grens. Het „Belgisch Dagblad" vertelt: Aan de grens verblijft een voor den dienst afgekeurd Belgisch soldaat, die ons verhaald heeft e6n roerend feit, dat zich aan de grens te Esschen, afspeelde: Donderdag was het twee weken ge leden, dat ik op eenige meters afstand was van mijne vrouw, die ik geruimen tjjd niet meer had gezien. Ik vernam onrechtstreeks, dat zij voor de tweede maal moeder was geworden en dat zij door den toestand veel te lijden had. Ik ontving eindelijk eene kaart van mijne vrouw, waarin deze hare ontevredenheid liet blyken, daar ik haar geen nieuws liet weten, en dat ik moest weten, dal ik een jongen zoon had. Denzelfden dag liet ik haar door een terugkeerenden Belg weten, dat ik haar den volgenden Donderdag van 10 tot 12 uur 's morgens aan de grens te Esschen zou verwachten. Reeds om negen uur was ik op den vast- gestelden dag te Esschen aan de grens, waar de Duitschers en de Hollanders de wacht houden. Het was nog geen tien uur op myn uur werk, toen ik in de verte geween van een vrouw hoorde, Ik vroeg uitlegging aan de Dnitsche schildwacht, die mij met schouder ophalen antwoordde. Het gehuil dier on zichtbare vrouw nam toe en mijn hart was als door een zeker voorgevoel toegeknepen. Ik trappelde van ongeduld en zou waar schijnlijk de dwaasheid begaan hebben op den vaderlandschen grond te vliegen, indien een venter niet uit de richting gekomen was. Toen deze" op Hollandsch grondgebied was, vroeg ik hem uitlegging over dit ge ween der vrouw. Hij vertelde mij, dat daar eene vrouw stond met een pasgeboren kindje op den arm en dat de Duitschers haar on- meedoogend 'beletten den prikkeldraad te naderen om mst haar echtgenoot te spreken. Ik slaakte een gil. Het was mijne vrouw met ons zoontje 1 Op eenige meters bevon den zich mijn geliefde vrouw en mijn kindje en ik mocht die lievelingen niet spreken, zelfs niet omhelzen. Ik was als uitzinnig van droefheid. De Hollandsche luitenant M en kapitein v. d.Y.die op korten afstand alles bijgewoond hadden, kwamen my troos ten en beloofden my al het mogelijke te doen om mij een onderhoudmetmijne vrouw te verschaffen. Zy vroegen aan de Duitsehe wacht om hun officier te mogen spreken en deze kwam hen te gemoet. Een arme vrouw, die sedert anderhalf jaar haar man niet meer gezien heeft, zou graag een onderhoud hebben. Zou het niet mogelijk zijn, dit toe te staan Onmogelijk, antwoordde de Duitsehe officier, de bevelen zy'n streng. Heer officier, kwam ik tusschenbeide, kan er geen uitzondering gemaakt worden? Mijne vrouw komt immers niet over de grens. Geene uitzondering, antwoordde de mof barschik ook heb sedert Augustus 1914 mijne vrouw niet meer teruggezien. Hij bleef onmeedoogend. In de verte hoorde ik nu duidelijk de smeekende stem mjjner vrouw. Ja, zij was het. Na eenige minuten kwam er eene stok oude vrouw naar de grens gestapt en droeg op haar arm een kindje. Verstomd hoorde ik de oude vrouw zeg gen Zyjt gij M Ja, antwoordde ik. Nu, hier, is uw zoontje. En zij gaf my mijn kind over. Ik kuste het overvloedig, terwijl de Hollandsche militairen het hoofd afwendden om de tra nen te verbergen. Maar aan den anderen kant, in het land van ellende, stonden de Duitschers te grijn zen. Ik dacht aan niets anders dan mijn zoontje te liefkoozen en het met tranen te besproeien. Mynheer, het is tijd, geef het kind terug, want ik moet naar uwe vrouw terug- keeren, sprak de oude vrouw. Dank, goede vrouw, gij hebt meer hart dan die barbaren. Groet mijne vrouw, omhels haar voor mij en zeg, dat zy moed moet heb ben, want dat de bevrijding nadert. De stakkerd verdween met het kind. Beide Nederlandsche officieren spraken mij moed in en leidden me naar eeaafgelegen huis. Naderhand heb ik nog vernomen,dat mijne vrouw driemaal die reis Antwerpen Esschen te voet haid afgelegd'in de hoop mij te kunnen ontmoeten. Barbaren 1

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5