Binnenland. 2 den ondernomen en waarop wy ons dus, wat indeeling, beschikbare artillerie, infau- terie, reserven en munitie-aanvulling en •aanvoer betreft, hebben voor te bereiden. Het tweede belangrijke punt van het offen sief der Entente is het front voor Verdun op beide oevers van de Maas. Belangrijke beslissingen zijn ook hier niet gevallen. l)e strijd golft heen en weer, afwisselend wor den van beide zyden woedende aanvallen en tegenaanvallen gedaan. In dit zeer ver sterkt terrein, waar aan beide kanten reek sen linies tegenover elkaar liggen, zijn snelle beslissingen nagenoeg uitgesloten. Dergelijke gevechten binden echter een groot aantal troepen, welk feit indirect van groote be- teekenis is voor het offensief bij de Somme, in het Oosten. Dat offensief daar wordt toch hiermee indirect krachtig gesteund, omdat de Centralen onder die omstandigheden 't niet wagen kunnen, ook al zou dit noodig blijken, troepen van Verdun naar die be dreigde punten in het Westen of Oosten te zenden. Op het Oostelijk front zijn de Russische aanvallen in het gebied van Luck tot staan gekomen en er werden hier door de Duit- schers zelfs eenige voordeelen behaald. Deze kleine successen worden echter ruimschoots geneutraliseerd door die der Russen na Vrij dag op de Oostenrijkers, in Boekowina be haald, en die gekenschetst worden door de vermeestering van het belangrijk kruispunt van spoorwegen Kolomea (aan de Pruth, 50 K.M. Westelijk van Tzernowitz). Als deze terugtocht van den uitersten Zuidelijken vleugel van het Oostfront der Centralen aanhoudt, kan spoedig een algemeen terug trekken van de Zuidelijke helft van dit front verwacht worden. Veel hangt er hier van af, of de Russen over voldoende troepen beschikken, om hun aanvalsfront van de Boekowina, ten Zuiden der Karphaten te verlengen en toch hun front elders voldoende bezet te houden. De Italianen houden vol en blijven ook al zijn geen bijzondere successen te boeken, krachtig aanvallen. Zoo is deze week goed ingezet; met spanning wachten wij af, hoe den toestand op het einde er van zal zijn. Het Engelsche offensief aan de Somme. De speciale correspondent van de „Times" bij het Engelsche hoofdkwartier was oog getuige van den strijd van dezen middag op den kortsten afstand die werd toegestaan. De strijd duurt nog steeds onverzwakt over het geheele front voort. Op sommige plaat sen wordt wanhopig gevochten. Zooo.a. te Thiepval, waar gevochten wordt met een hevigheid, die alle beschrijving te bovengaat. Zoover als thans te constateeren valt, dre ven de Engelschen bij den eersten aanval de Duitschers in het kleine stadje Thiepval voor zich uit. Een groot aantal Duitschers hielden zich schuil in kuilen en verdedigden zich daar met machinegeweren en mijnen- werpers. Zij trachtten stand te houden; maar toen opende de Engelsche artillerie een hevig geconcentreerd vuur. Granaten van groote exploisieve kracht en lydiet- bommen regenden in de stad neer ter wijl de lucht er boven ondoorzichtig was door de uiteenbarstende shrapnells. De loopgi aafmortieren werkten eveneens onop- houdeljjk de projectielen, die hiermede, werden afgeschoten, hadden een geringe vaart en waren duidelijk zichtbaar. Thiep val werd een ware heksenketel. Groene en witte rookwolken hingen overal. Het scheen ongelooflijk, dat iemand daar al den tijd van 3.45 tot 7.15 in den avond, gedurende welken tijd de strijd het hevigst was, kon leven. Voor ons, ooggetugen, seint de cor respondent, was het een verschrikkelijk gezicht. Andere plaatsen, waar de strijd zeer levendig was, zijn: Serre en Fricourt. „Ik kon Serre niet zien. Fricourt zag ik op een afstand en zelfs al was het ver, kon ik waai nemen, dat daar een zwaar gevecht geleverd werd en dat de Engelschen Fricourt insloten en eindelijk de plaats veroverden, evenals Mametz. Natuurlijk hadden deze succesvolle gevechten tengevolge, dat de Engelschen zware verliezen leden hoewel die van den vijand veel zwaarder waren. Gevangenen werden in grooten getale bin nengebracht. De oorlogscorrespondenten genheid zijn, om kwaad met goed te vergelden Maar och lieve tijdIk behoef er waarlijk niet naar te verlangen, dat zjj hier komt. Doch dat is niets. Op het volgende oogenblik werd Van Brund half verschrikt, daar Ellen hare hand op zjjn schouder legde en hem zachtjes iets in het oor fluisterde. Hij keek zeer verwonderd op. Hoe? Verlangt gij naar haar? zeide hij insgelijks op een /luisterenden toon. Neen zeide Ellen, maar ik weet, dat ik zeer bedroefd zou zjjn, als ik in hare plaats was. Nu, zeide hjj zacht, ge zjjt wel een goed schepsel. Juffrouw Forluna, zeide hjj daarop overluid, als dat ondeugende ding weer hier komt, raad ik u, haar te laten blijven. Waarom? Omdat het waar is, wat zjj zegt, zij zal u zooveel als zes anderen helpen. Zjj zal zich vanavond goed gedragen, daar sta ik voor in, of als zjj het niet doet, dan zal ik er haar wel toe noodzaken. Zjj is zoo onbeschaamd, dat er geen voor beeld van is. Maar het. gaat mij ook niet aan, hare grootmoeder, die is heel apders; ik denk echter, dat. zjj reeds vertrokken zal zjjn. Ellen wachtte slechts, totdat hare tante haar den rug toegedraaid had; toen sloop zjj de trap af, de keukendeur uit en snelde de hoogte op naar de schutting van het erf. Nancy 1 Nancy I zagen Zaterdagmiddag eenige honderden gevangenen, die behoorden tot het 109de en 110de reserve-regiment. Het offensief is pas begonnen, maar is nu al zeer gunstig voor de geallieerden ver- loopen; zjj kregen vasten voet langs de geheele linie. De Duitschers kregen thans het eerste proefje van Kitcheners legers, maar zelfs dit succesvolle begin is niets ver geleken b(j hetgeen bereikt zal worden als het juiste oogenblik gekomen is. Op andere gedeelten van het Engelsche front worden de aanvallen voortgezet; de „A,nzacs" onderscheiden zich daarbij. De Duitschers prikkelden hen onlangs tot woede door aanvallen met giftige gassendaardoor werden de dappere Gallipoli-mannen nog meer verlangend den vijand tegemoet te treden in een open strijd. LONDEN, 3 Juli. De speciale correspon dent van de „Times" bij het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk, zegt dat Zater dag begonnen is datgene wat men misschien in de geschiedenis zal noemen: de slag aan de Somme. De Franschen werken samen met de Engelschen aan beide zijden van de rivier. De Engelschen vallen over een breed front aan ten Noorden van het dal. De koloniale troepen, hoezeer zij ook ver langend zijn aan den strijd deel te nemen, kwamen tot nog toe niet in het vuur. Bij den eersten aanval van de Engelschen dron gen zij bijna overal de vijandelijke front linie binnen, en zjj kregen enkele punten vast in hun bez.t. De strijd had een buiten gewoon hevig karakter en zal mogelijk nog dagenlang duren hoewel deze poging er klaarblijkelijk nog niet op gericht is de eind beslissing uit te lokken. Het is het grootste offensief, dat de En gelschen tot nog toe ondernomen hebben. De aanval volgde op een hevig bombarde ment, dat vyf dagen lang aanhield over een breedte van 90 mijlen langs het En gelsche front. Eiken dag werd het bombar dement heviger; een ontzettende chaos ont stond in de vijandelijke stellingen en de communicatie-wegen achter de vijandelijke linies werden vernield. Verschillende gebouwen en heele dorpen werden onhoudbaar bosschen werden als door brand vernield. Aan het Britsche front is nimmer zoo'n hevig bombardement ge hoord. Dit is wel een bewjjs van de kracht van dit zoo verachte, kleine leger van twee jaren her. Vrijdagnacht sloeg ik het bom bardement gade het was een verschrikkelijk gezicht; overal zag men vlammen en bar stende shrapnells, terwijl het granaten regende: dag en nacht werden er 100 gra naten per minuut afgevuurd. Toen ik stond in de schaduw van de hoo rnen aan den weg, die naar de loopgraven leidt, hoorde ik de troepen door het land trek ken de muziek der kanonnen begeleidend, floten zij Tipperary en de Marseillaisse. Des morgens vroeg kwam het bevel, dat de aanval beginnen zou. Ik was vroeg de veeren uit en bereikte in den neveligen morgen den hoek van den heuvelrug bij Albert, waar men het terrein van den aanval kon overzien. De liefelijke morgenzon scheen laag achter de Duitsche linies. De aanval begon om half acht. Het uur daarvoor was het bombarde ment nog heviger dan den verigen dag. De Engelschen hadden hun kanonnen op den linkervleugel bij Phipval, in het centrum bij La Boisselle en op den rechtervleugel van Fricourt tot Mametz geconcentreerd het vuur was ontzettend. Ofschoon het onbekend is, in hoeverre de Duitschers het in deze hel konden uithou-- den, vertelden enkele van de vele krijgsge vangenen, dat hun in vier dagen geen levens middelen gezonden waren. Toen het half acht sloeg, kondigde het nog krachtiger worden van het bombarde ment het vreeselijk oogenblik aan. Door het kanongebulder heen konden wij op den linkervleugel bij Thipval en in de richting van Anchonvillers en Hebuterne het zwakke knetteren van geweren hooren; een donkere rookwolk vermengde zich met den mist, die den horizon onzichtbaar maakte. Op den rechtervleugel op den hoogen grond bij Fricourt zagen wij een streep witte rook en even later de rook van bar- Als ge nu naar binnen gaat, geloof ik wel, dat tante u zal laten blijven. Waarom denkt ge dat? zei de andere norsch. Omdat Van Brund er met haar over ge sproken heeft. Ga maar naar binnen, en ge zult het zien Nancy keek Ellen twijfelachtig aan en liep toen haastig naar binnen. Ellen ging langzaam denzelfden weg terug, dien zü gekomen was. Toen zij in de bovenkeuken kwam, vond zij Nancy reeds druk bezig en zoo geheel te huis, alsof z(j er den ganschen dag geweest was. Eindelijk was het avondmaal in de zaal klaar gezet zoodat het, zoodra het tjjd was, zeer ge makkelijk in de zijkamer kon gebracht worden; het theeblad met de beste kopjes en schoteltjes, dat altjjd met een doek overdekt in de voor kamer stond, werd weggebrachtde groote hout stapel op den haard van de zjjkamer, nog dien zelfden ochtend geschikt, werd nu aangestoken alles was voor het appelcnscbillen gereed, en er was niets meer te doen dan de spaanders, die Van Brund gemaakt had, op te vegen. Dit werd gedaan; en nu kwam Nancy naar Ellen toe en beiden maakten zich spoedig daarop verdienste lijk door de aankomenden van hoed en mantel te ontlasten. Spoedig waren verscheiden gasten bijeen, en de keuken mocht, nu inet recht een bijenkorf heeten wegens het gegons van het praten en het lachen. Ellen stond half bjj zich zelve te lachen op het gezicht van die algemecne vrooiykhoid, toen Nancy haar aanstiet. stende granaten, waardoor deaanvalonzicht baar werd. Intusschen waren de Britsche vliegers in actie gekomen. Ik zag een eskader van zes machines statig en onversaagd recht over de Duitsche linies vliegen; een eind verder kruisten voortdurend andere vlieg tuigen. De suprematie der Britsche vliegers trad duidelyk aan het licht Om tien uur had de zon den mist verdreven en zag ik de Engelschen uit hun loopgraven te voor schijn komen; zjj drongen het vyandeljjk front letterlijk overal binnen. Een Britsche stafofficier, die zich op den uitersten rechtervleugel naast de Fransche troepen bevond, zeide, dat de FraDsche troe pen op schitterende wyze standvastig als op een parade opruktenzy namen de eerste linie der Duitschers byna zonder verliezen te lyden en zuiverden het terrein van vijan den. Langs het geheele front gaven de ge vangengenomen soldaten zich over. LONDEN, 3 Juli. De bladen bevatten lange verslagen van het Engelsche offen sief. De oorlogs correspondenten wijden in hoofdzaak uit over de buitengewone uit werking der Engelsche artillerie, die de eerste vijandelijke linie als het ware weg vaagde. De Duitschers, zoo gaan zij voort, waren geenszins by verrassing overvallen en wis ten zelfs den dag van den aanval, vandaar dat het succes van den eerste Engelschen stormloop des te prijzen waardiger is. De meest verbitterde gevechten werden geleverd in de platgeschoten dorpen, welke de Duitschers met de allergrootste bekwaam heid en hardnekkigheid hadden verstrekt en verdedigden. Zoo was b.v. het dorp Thiepral naai den schijn door den vijand ontruimd, maar toen de Engelsche infanterie er door trok, zwerm den de Duitschers uit hun diepe schuilholen en andere verborgen plaatsen, en onderna men een woedenden aanval met mitrailleurs, handgranaten en andere wapens, terwijl hun artillerie een regen van alle soorten projectielen op de Engelschen afzond. De eerste zending Engelsche gewonden is gisteravond te Londen aangekomen. De man nen waren zoo opgewekt als maar mogelijk is, en zeiden dat het huidig offensief geheel verschillend is van dat by Loos, in September 1.1. Alles was ditmaal nauwkeurig van te voren uitgewerkt, en iedere beweging was weder van te voren gerepeteerd. Toen de infanterie uit. de loopgraven sprong en naar de eerste Duitsche linie snelde, vond zij de vijandelijke loopgraven dicht geschoten. Hier en daar waren groote kuilen in den grond gewoeld, vol doode Duitschers. Maar de strijd begon pas vlak achter deze loopgraven, want de diepe kuilen, welke de Engelsche granaten in den loop van de week hadden geslagen bleken Duitschers te verbergen, gewapend met mitrailleurs, die den aanval der Engelschen afwachtte. De Engelsche soldaten wierpen handgra naten in deze kuilen en waar er geen zulke werptuigen bij de hand waren, daar spron gen de manschappen onder luid geschreeuw in de kraters en begonnen een woedend gevecht van man tegen man met de Duit schers Terwijl de Engelschen oprukten, kwamen zij voortdurend Duitschers tegen, die in der gelijke kuilen verborgen waren, maar zy maakten korte metten met hen. Poging tot moord en zelfmoord. MIDDELBURG, 2 Juli. Hedenmorgen om streeks half negen heeft'n Belgische jonge man, W. genaamd, inwonende by wed. H. in de Spanjaardstraat alhier, toen de 25-jarige dienstbode weder weigerde zijn liefde aan te nemen, deze met een bijl vier slagen op 't hoofd toegebracht, zoodat zy ineenzakte. Hierop vloog de waanzinnige de trap en riep: „Jelui moeten allemaal dood." Hij verwondde toen ook den zoon van de we duwe met zijn bijl. Deze wist hem echter te ontwapenen en vluchtte toen met zyn moeder. Een ter hulp geschoten buurman nison, geloof ik, neen, die is zoo groot niet; wie zou het dan wezen? Doch Ellen rukte met een half luiden uitroep de deur open en wierp zich in de armen van Alice, waarop zjj haar naar binnen geleidde; haar gelaat schitterde zoodanig van blijdschap dat dit misschien een reden was, waarom jhare tante niet wist, hoe zjj zich gedragen zou. toen zij haar naderde. Zij was echter tegen de beleef de en aangename begroeting van Alice niet be stand. Het gezicht van juffrouw Fortuna nam een zachtere uitdrukking aan en hare stem ver helderde, toen zij juffrouw Humphreys harteljjk welkom heette. en zjj meende bet. Ellen, die zich steeds bij hare vriendin hield, welke vau den een naar den ander ging, was verheugd, toen zij zag, hoe iedereen haar welkom heette. HOOFDSTUK XXIV. Welk een leven een bl| maken kan, als zij In huis komt. Toen het gansche gezelschap bijeen was, werd het tjjd om aan het werk te gaan. Het vuur in de voorkamer brandde nu helder, maar juffrouw Fortuna was volstrekt niet van zins, daar spek te laten snjjden of appelen te laten schillen. Eeni- gen van het gezelschap werden naar de achter keuken gezonden; de anderen vormden een kring rondom den haard. Ieder werd van een scherp trof den Belg aan, toen hij met een mes zichzelf den hals afsneed Het lyk van den ongelukkige werd naar het lijkenhuis ge bracht. De toestand der gewonden is vrij bevredigend. Staking aan de llelvetia-booten. ROTTERDAM, 2 Juli. By de firma Gouds waard ea Kolff te Rotterdam is onder het personeel van 12 Helvetia booten een staking uitgebroken die 60 man omvat. Het geschil loopt over loonsverbooging. Brandstichter gearresteerd. 's-GRAVENMOER, 1 Juli. Verdacht van den brand gesticht te hebben in de tydelyke militaire bureaux, die tengevolge daarvan gedeeltelijk vernield werden, is een militair door de marechaussees gearresteerd. Droogmalen Kjjnselmeer. DURGERDAM, 3 Juli. Nu zoo goed als al 'tland drooggelegd is en het verkeer in Waterland weer hersteld is, ismenbegom en de overblijfselen van den watersnood, in 1825, evenoeDs uit den weg te ruimen. Over korten tijd zal het Kijnselmeer, tusschen Durgerdam en Ransdorp, drooggemalen worden. Het geheele meer is thans met kistdammen omgeven. De grondslagen voor de door de Nederlandsche Fabriek te plaatsen pompmachine zijn geplaatst. Van de zeezijde af zal door eenige zuigers van het Muider- zand grond over den dijk worden ingespoten. SAS VAN GENT, 3 Juli. Naar hier ver nomen werd, is een bekende chef conducteur der Spoorwegmij. Gent-Terneuzen, zeker6 J. van den Dael, wegens overtreding van de door de Duitschers uitgevaardigde ver ordeningen ter dood veroordeeld. Hy zou geld van den Belgisehen staat hebben ont vangen en dit aan in het bezette gebied vertoevende staatsdienaars hebben uitge keerd. Door de krachtige pogingen van ver schillende personen, zou de doodstraf in levenslange tuchthuisstraf zyn veranderd en hy naar Duitschland zijn gebracht. Moordaanslag te Tilburg. TILBURG, 1 Juli. De kostbaas Van Hoof had gemerkt, dat de commensaal Hoes een broodmes by zich droeg, blykbaar om hier mee zyn wrok te koelen, en wapende zich daarom met een dergelijk wapen. Toen nu Van Hoof huiswaarts wilde keeren, waar schuwde hem een buurvrouw, dat Hoes, die eenige dagen tevoren door de politie het verblijf aldaar was verbodeD, zich in zyn huis bevond. Van Hoof trad derhalve niet binnen, doch begaf zich naar de herberg van Oprincen, in de Schyfstraat. Kort daarna kwam ook Hoes hier binnen en vroeg aan Van Hoof: „Ga je weer naar huis Doe dat en accordeer maar goed met je vrouw." Hoes dronk daarop schielijk twee borrels op, het geen voor Van Hoof een reden was op zijn hoede te zijn. Hy betaalde daarom fluks zijn gelag en wilde zich uit de voeten maken, maar Hoes zat hem al op de hielen. „Ben je nog bang van me vroeg Hoes. „Ik ben voor niemand bang," antwoordde Van Hoof, „maar ik wil met jou niet vech ten." „Waarom loop je dan den heelen dag met dat mes in je zak'" hernam Hoes weer. „Laten we het dan nu maar direct afwerken we hebben nu allebei een mes." Vliegensvlug greep Van Hoofzjjnmesen voor Hoes nog de gelegenheid had een zij sprong te maken, plofte hem het wapen in de rechterborst. Een vreeselyke 30 c-.M. lange wond deed de long naar buiten puilen. Direct liepen enkele personen te hulp om Hoes binnen te dragen by Van Dooremalen, in de Boomstraat, waar spoedig dr. Morel verscheen, om de eerste hulp te verleenen. Pastoor Sanders voorzag hem van de genade middelen der H. Kerk. In levensgevaarlijken toestand is de ge troffene daarop per politiebra'ncard naar 't gasthuis vervoerd. Onmiddellijk na zijn mis drijf gepleegd te hebben, is Van Hoof naar het politie-bureau geloopen, om te zeggen, dat hij iemand zoo gestoken had, dat deze er wel niet van op zou komen. Van Hoof werd dadelijk in arrest genomen. Gistermorgen was de toestand van Hoes nog hoogst ernstig. eene mand met appelen gegeven. Nu zou het moeilijk te zeggen zijn geweest, of er meer ge praat dan gewerkt weid. Ellen had niets te doen; hare tante had het zoo geschikt, ofschoon zjj gaarne haar aandeel zou gehad hebben aan een werk, dat haar in de handen van anderen zoo prettig en aangenaam toescheen. Juffrouw For tuna wilde het haar niet toestaan; zjj keek dus naar de anderen en vcrmanklc zich zoo goed mogelijk met hooren cn zienen daar zij tusschen Alice en Jausje Hitchcock stond, reikte zij haar de appelen uit de mand loe, zoodra zjj ze noo dig hadden. Dat was een prettige avond. Er werd vrooljjk gelachen en gepraat, er werden geschiedcnisjes verteld; anekdotes, buurpraatjes en grappen gingen van mond lot mond, en nie mand maakfc zich zoo verdienstelijk of was zoozeer de ziel en het vermaak van het gezel schap als Alice. Ellen zag dit met blijdschap. Dc stukjes appelen dansten in de kommen en bakken, en dc manden waren verbazend snel goledigdNancy en Ellen moesten gedurig naar de vaten in de schuur loopen, om de manden te vullen. Denken zy al die appelen nog vannvond gedaan le krjjgcn vroeg Ellen bjj eene van die gelegenheden aan Nancy. Ik weet niet, wat cij denken, hernam Nancy, in het vat hukkende om de. appelen te krijgen; als ge mjj gevraagd hadt, wat Juffromv Fortuna denkt, dan zou ik het u wellicht kun nen zeggen. Wórdt \)Gt\)ölnd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 2