Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD I6de Jaargang. Woensdag 5 Juli 1916. No. 34 DE WIJDE, WIJDE WERELD Buitenland. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'm-GBAYEMI IGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelhar als. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te MIddelharnis. De Statenzetels. Waaneer men den uitslag der Staten verkiezingen in denegen provinciën van ons land, waar de politieke partijen el kander bestreden, (Limburg en Brabant schakelen we uit als overwegend katho lieke bolwerken),nagaat,dan blijkt, afge scheiden van de groote hervormingen, waarom bet ging, alleen de sociaal-demo cratische partij reden tot juichen te heb ben. Zij toch won in de negen bedoelde provinciën niet minder dan 26 zetels. Behalve de christelijk-historischen, die één zetel wonnen, hebben alle partijen' verliezen te boeken. Dit nu is niet te verwonderen. De politieke wind was den sociaaldemocraten buitengewoon gunstig. De ontevredenheid, die onvermijdelijk bij velen moest ontstaan door de enorme prijsstijging van tal van levensbehoeften en de tekortkomingen, die juist voorde opening van de stembus ten opzichte van de aardappelvoorziening bleken, zijn voor de sociaal-democraten een politiek fortuintje geweest, dat zij op de handige wijze, waarop zij eike agitatie weteu 1e benutten, dienstbaar hebben gemaakt aan hun politieke actie. Duizenden hebben rood gestemd, omdat zij daardoor naar hunne meening het best uiting gaven aan hun misnoegdheid. Zij vergaten, dat ook een regeering van negen sociaal democratische ministers bij zoo diep in grijpen in de economische verhoudingen, als het kabinet-Cort van der Linden moest doen, niet aan het maken van fouten ontkomen zou zijn. Doch hoe het ook zij, de sociaaldemocraten zouden ook zonder de bijkomende omstandigheden meerdere zetels hebb n bemachtigd. Een jonge partij toch, die een krach tige actie voert, steeds in de weer is om haar beginselen in te dragen, zal hare machtspositie in de verschillende colle ge's sterker zien worden, vooral waar zij tot dusverre een aantal zetels bezette, dat veel te klein is in verhouding tot het stemmenaantal op de partij uitge bracht. In de negen provinciën zitten nu totaal 477 Statenleden. Daarvan zijn er 208 vrijzinnig, 201 behooren tot de rechterzijde, terwijl 68 sociaal-demoera ten zitting hebben. Zij bezetten in deze provinciën dus nu totaal een zevende deel der zetels, terwijl zij bij de verkie zingen het vierde deel van het aantal stemmen haalden. Voor de verkiezingen hadden zij slechts 32 zetels, dat is het vijftiende deel van het totaal. Bij zoo onevenredige verhouding is het volkomen begrijpelijk, dat bij deze verkiezing winst voor de S. D. A. P. niet kon uitblijven. Ook bij v. lgende verkiezingen zal men voor het feit komen te staan, dat meerdere zetels door de S. D. A. P. zullen worden gewonnen. Komt het eenmaal tot evenredige verte genwoordiging, dan zullen de sociaal democraten in de verte :enwoordigende colleges nog veel sterker komen te staan. FEUILLETON. DOOR ELIZABETH WETHERELL. 9eaut,horlseer<1e orerdruk ran het, Relljknaml? hoek, rer se,henen bij de Firma I» BOLLE te Rotterdam. 48) Ellen bleef zitten. Maar nauwelijks wasju (Trouw Fortuna in de provisiekamer gegaan of de oude vrouw wenkte haar bij zich en gaf haar, na ver scheidene malen met het hootd geschud te hebben de doos, terwijl zij zachtjes U'gen haar zeide: (Nu kunt ge even naar boven loopen, mijne Jieve, zy zal u niet zien. De snuif staat in den irii Van/,fi kast. Gauw anders is het te laat! Ellen durfde niet neen zeggen. Ze aarzelde een oogenblik, daarop opende zij vrijmoedig de deur van de provisiekamer. E3I ij f er uit? Wat moet ge hebben? 7" Zij wilde zoo graag, dat ik de snuif ging halen, zeide Ellen (luisterend, ik bid u, laat mij gaan, ik zal naar niets kijken en niets aan raken, maar alleen de snuif krijgen. Hare tante rukte haar met eene ongeduldige beweging de snuifdoos uit de hand, duwde baar de provisiekamer uit en sloot de deur, De oude vrouw kuste en omhelsde haar, alsof zij waarlijk aedaan had. wat zil sWhtucplraphf hail In fitwn Men heeft van rechts getoornd over het samengaan bij de herstemmingen van vrijzinnigen en tociaal-democraten. Op het volk blijkt deze bangmakerij steeds minder invloed te oefenen. Het begint meer en meer in te zien, dat bij de tegenwoordige politieke verhoudingen en met het oog op de aanhangige her vormingen de samengang bij herstem mingen een politieke noodzakelijkheid is. Zoolang rechts hardnekkig vasthoudt aan haar antithese-politiek, zal een andere partijgroepeering niet mogelijk zijn. De heer Kuyper moge in „de Standaard" schrijven dat deanti-revolutionai en poli tiek dicht bij de vrijzinnigdemocraten staan, het zal nimmer tot de groepeering Vooruitstrevend tegen behoudend komen zoolang niet de coalitie is uitgeleefd. En daar ziet het er voorloopig nog niet naar uit. Bij herstemmingen zullen in de toekomst vrijzinnigen en sociaal democraten ter wille der hervormin gen, die beide partijen voorstaaD, samen hebben te gaan. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de kiezers de noodzakelijkheid daar van meer en meer inzien. Wij nemen uit het officieel orgaan van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer het volgende over. Wering van Vreemdelingen. Als groote merkwaardigheid maken wij melding van het feit, dat er in ons land nog gemeenten bestaan waar tot wering van vreemdelingenverkeer wordt gewerkt. In Oud Beierland bijv. komt in de politie verordening voor, dat 't verboden is, op Zondag vóór half twaalf des voormiddags en na 4 uur 's namiddags voor korter of langer tijd te verblijven in een Hotel-Café- Restaurant om daar iets te gebruiken. Doortrekkende wielrijdersde Nederl. Reisvereeniging, automobilisten, militairen hebben daarvan, zeer talrijk, het hinderlijke, maar ook het onbenullige, moeten onder vinden, laat staan, het nadeel dat er door berokkend wordt aan bet werkelijk beziens waardige plaatsje, dat als hoofdplaats dei- omgeving en van het kanton belangrijk is. Maar ook bezoekers dier plaats, die voor zaken er moeten vertoeven, ondervinden den last. Zoo was er 19 Maart de officier van Justitie uit Dordt voor een gerechtelijk onderzoek. Hij kwam na 4 uur, in gezelschap van den burgemeester, het hotel „De Oude Hoorn", het eerste hotel der plaats, binnen, om iets te gebruiken. Alleen omdat de burgervader er bij was, kon de hoogwaardigheidsbekleeder aan zyn verlangen zien voldaan. Of dit in rechten nu juist was, laat ik buiten beschouwing, maar dat een Hotel houder aan zijn logeergasten niet de gast vrijheid mag verleenen, die de eenvoudigste boer aan zijn gasten toezegt, van natura, dat is iets wat in onzen tijd niet meer past, en ook in rechten zeer bedenkelijk is, want zeer terecht zeide de officier, toen hem op de verordening werd gewezen; „Maar U hebt toch hotel?" Toen iemand in dat dorp onlangs een ongeluk overkwam en de dokter niet thuis was, was 't verboden den man in dat hotel (let op dezen naam) of in een herberg (dito) een slok water toe te dienen. Ook in Maassluis bestond tot voor korten tijd eene dergelijke verordening, tegen welke in, wegens gebleken dringende noodzakelijk heid, door den gemeenteraad aan 't hotel „de Moriaan" dispensatie werd verleend van de sluitingsbepalingen. Dergelijke verordeningen uit de oude doos zijn er meer. Zoo moeten bijv. te Sommels- dyk, Dirksland, Ouddorp, 's Zondags de koffiehuizen gesloten zjjn; in de 2 laatste streek haar het haar glad, terwijl zij de schoon heid daarvan roemde, en fluisterde: Het is niets, mijn lieve, ge wilt groot moeder wel wat voorlezen, niet waar? Het kostte Ellen nu geene moeite. Door een begin te maken met zich vriendelijk jegens hare arme grootmoeder te betoonen, waren er ook weldra vriendelijke gezindheden bij baar ont slaan; en in plaats van haar met tegenzin te vermijden, begon zij haar nu lief te krijgen. Daar kwam Naney de deur binnen. Wat komt ge liier doen? zeide Juffrouw Fortuna met een toornig gelaat. Wel, ik kom om de menschen te zien en wat lekkers te krjjgen, zeide Naney, ik kom om u te helpen. Komt uwe grootmoeder niet? Neen, Juffrouw, zy komt niet. Ik wist, dat zij hier niet zoo noodig was, daarom, d icht mij, wilde ik het haar maar niet eens vragen. Juffrouw Fort una gebood haar, oogenblikkelyk tc vertrekken. Nancy poogde half lachend, half ernstig, het veld te behouden, maar Juffrouw Fortuna was in geene stemming om naar praatjes te luisteren. Zij vatte met krachtige hand de lijdeljjke Nancy aan en wist haar al trekkende en duwende naar buiten te dry ven, waarop zij de deur sloot. Het eerste wat zij nil deed was schielijk hare moeder naar bed te brengen. Ellen zag, dat zij er bedroefd om was, en Van Brund maakte er zijne aanmerkingen over; maar dat hielp niets, Juffrouw Fortuna veranderde ninf van hoalniL Z.ii trina liaan mal httra mula. plaatsen mag aan de stationsbuffetten iets gebruikt worden. Dat dergelijke toestanden onhoudbaar zijn, is niet tegen te spreken. Begrijpelijk is dat de beer J. B. Hil, directeur van het hotel „De Oude Hoorn" te Oud Beierland, den Raad zijner gemeente op de onhoudbaarheid van de bepaling in Oud Beierland's gemeenteverordening heeft gewezen en dat de directeur van het bureau onzer A. N. V. V. deze zaak in onderzoek heeft genomen. moeder aan den arm. Toen zij vertrokken was, baalde Ellen den stoffer om den haard aan te vegen, maar Van Brand wilde het haar niet laten doen. Neen, zeide hij, dal is meer dan gjj of ik doen kunnen, Ge weet, zeide hij met een loozen blik, dat wij zoo licht de spaanders naar den verkeerden kant zouden kunnen vegen. Ellen school in een lach. Al haar ernst was verdwenen, en het Was haar onmogelijk, dien terug te krijgen, ofschoon Van Brund haar waar schuwde, dal. hare tante aankwam. Door het te beproeven maakte zij het slechts erger, en het binnenkomen van Juffrouw Fortuna was als het ware hel sein tot eene nieuwe uitbarsting van hartelijk lachen. Er werd natuurlijk oogcnhlikke- ljjk gevraagd, waarom zij lachte, en dat op geen zeer aangenomen toon. Ellen kon hel niet zeggen; en haar zwjjgen en blozen vermeerderde slechts de nieuwsgierigheid harer tante. Kom, vraag haar niet langer, zeide Van Brund eindelijk; zij lachte slechts om ecnigeu onzin van my, en zij wil iny niet verklappen. Wilt ge daarop zweren? vroeg zy bils. Wel neen, ik wil niet zweren, tenzij ge met mij naar de overheid gaat; maar liet is waarheid Ik wilde wel eens weten, of ge meent, dat ik zoo gemakkelijk tc blinddoeken ben in alles, wat er gebeurt I zeide Juffrouw Forluna ver achtelijk. Ellen zag wel, dat zij zich voor den gansclien «jronil Kof. DnCZfVXVH-a" hofOl-J-nnin .1 ou_t'P Ie Het offensief der Entente. In de laatste weken gaven de genomen militaire maatregelen aan dat spoedig het offensief van Engelschen en Franschen op bet Westelijk front ingezet zou worden. Terwijl men over het geheele gebied tus- schen de Noordzpe en Verdun de Duitschers door openlijke verkenningen eu artillerie vuur verontrust en zich daarbij belangrijke gegevens verschaft betreffende de sterkte der vijandelijke posities en haar bezettingen, is men op twee fronten met volle kracht tot den aanval overgegaan. In de eerste plaats ten Noorden van deSomme, tusschen Péronne en Arras. Daar vallen Engelschen en Franschen over een breedte van ongeveer 30 K.M. vereenigd aan en dit tengevolge van het beloop van het front hier, in nage noeg Oostelijke richting. Uit den aard der zaak kunnen op 't oogenblik, waarop wij dit schrijven, nog geen beslissende resultaten worden gemeld. Vast staat echter, dat die eerste aanval een succes is geweest en dat zoowel Engelschen als Fransehen op meer dere punten tot 2 K.M. achter de eerste Duitsche linie doorgedrongen zijn, waarbij vele gevangenen werden gemaakt. Op de oorlogskaarten lijkt dat front van aanval niet zoo groot, maar als wij het vergelijken met fronten van veldslagen uit vroegere oorlogen, dan is het, zooals alles in dezen oorlog, reusachtig. Wat de Nieuwe Hollandsche Waterlinie betreft, zou het bijvoorbeeld gelijkstaan met een stormen- derhandschen aanval op de Noordelijke helft van deze liDie van omstreeks Muiden tot Utrecht, en wat de stelling van Amsterdam aangaat, het geheele Noord-, Zuid-en West front.. Bij het uitzetten van vroegere aan vallen op het Westelijk operatietooneel op Nëderlandsche terreinen zijn wij reeds meer tot zulke afstanden gekomen. Er valt daar uit af te leiden met welke frontbreedten in den tegenwoordigen oorlog aanvallen wor- had gebaald. Zij dacht aan de woorden van Alice, zich met geduld en zachtmoedigheid te wapenen, toen de deur opengedaan werd en Nancy zoo bedaard binnenkwam, alsof niemand haar van te voren gezien had. Juffrouw Fortuna, grootmoeder zendt mij om u Ie zeggen, dat het haar spijt, dat zij van avond niet komen kanzy meent, dat liet geeno zaak voor haar is zoo laat uit te gaan; zij heeft een geringen; aanval van rheuinatiek, zegt zij. Zeer goed, zeide Juffrouw Fortuna. Ga nu maar heen. Ge zoudt beter doen niet zoo te spreken, Juffrouw Fortuna; ik wil zooveel voor u doen als twee anderen, zie maar of het niet waar is. Het kan my niet schelen, al deed gy zooveel als vijftig! zeide Juffrouw Fortuna on geduldig. Ik wil u niet hier hebben; ga dus heen of ik zal het u leeren. Nancy zag dat zij geen goede kans bij Juffrouw Fortuna had, daar zij zoo slecht gehumeurd was, en ging dus bedaard heen. Een poosje daarna zag Ellen, die bij het raam stond, Nancy nog ronddrentelen, terwyl zy de plaats rondwandel de en misnoegd de sneeuw met haar voet weg schopte. Ik ben zeer bly, dat zij niet hier mag komen, dacht Ellen. Maar ach, dat arme ding, ik moet zeggen, dat zy toch ook bitter teleurgesteld is. En wat zal zij zich verdrietig gevoelen, dien langen, langen weg naar huis terug tc koeren! Als ik eens verlof voor haar kon krygen te M

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1