„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 33. 28 Juni 1916 LIJST Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 van eenige groentensoorten en vroege aard appelen met daarvoor aangenomen maxi mumprijzen in den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij straatverkoop door venters, die geen winkel hebbeh). (Deze prijzen hebben betrekking op versebe waar van gewone hoedanigheid). Bloemkool le soort 12 ct. p. stuk. id. 2e soort 8 id. z.g. uitschot 4 Bosjes peen le soort 6 bos v. 25. 2e sooit 4 Peulen le soort18 K.G. 2esoort. 14 Doperwten le soort 19 2e soort 15 Vroege aardap. (ronde) 10 id. (muizen) (i) 9 Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenscben om voor bepaalde op de l(jst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandig heden voor eene bepaalde gemeente wijzi ging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. 1) Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardappelen, das niet op de fijne zandaardappelen. MIDDELIIARNIS- In deze gemeente doet zich bij vele varkens vlekziekte voor. Door den heerRoelofs, Controleur van den suikerfabrikantenbond, zijn bij onder zoek beide gemeente-fairbanken in orde bevonden. In de laatste dagen komen hier bij verschillende kinderen mazelen voor. Door de bakkers zijn de broodprijzen zoowel witbrood als tarwebrood met 2 cen ten per kilo verhoogd. Vrijdag 7 Juli zullen de kinderen van de openbare school een boottochtje naar Rot terdam maken, alwaar zy een bezoek aan den dierentuin zullen brengen. Woensdag jl. maakten de jongens van de 5de klasse der o. 1. s. met hun onder wijzer, den heer Voogd een reisje naar Ouddorp. Binnen eenige dagen zal de vischsloep Oranje Nassau sch. D. Koster ter haring vangst uitzeilen. Tot leedwezen der jeugd heeft dit jaar de beproeving der brandspuiten, op het kerk plein plaats gehad, zoodat het voor hen niet zoo prettig was als andere jaren, als dat werk aan de kaai werd gedaan, doch de werking der spuiten was goed. Zondagmiddag werden twee jongens en een dienstmeisje door een hond aange vallen en gebeten. Het 10-jarig zoontje van C. Knape bekwam niet minder dan tien wonden aan zyn been, die gelukkig allen bleken niet gevaarlijk te zijn. De andere jongen kreeg een tweetal kleine wonden in zyn zitvlak, het dienstmeisje een paar onbe duidende schrammen in haarzijde.Genees kundige hulp werd voor allen direct inge roepen, terwijl de ryksveearts den hond onderzocht heeft of hy soms wat scheelde. Omdat het dier nog nimmer iemand kwaad had gedaan, werd het noodig geoordeeld het dier te onderzoekeu. Reeds gedurende verscheidene dagen wordt aan de Rotterdamsche veiling van uit de Proeftuin alhier, aangebracht zendin gen nieuwe aardappelen. Is het nu niet meer dan treurig dat wjj hier in Flakkeebyna geen aardappelen kun nen bekomen en dat het nieuwe product door een bepaling in de statuten niet aan inwoners van Flakkee verkocht mag worden, 't Is toch te dwaas dat in Rotterdam hier geteelde goede nieuwe aardappelen worden opgegeten en wjj hier zelf niets hebben. Kan ook hier door de leden geen uitvoer verbod worden voorgeschreven inplaats van noodzakelijke verkoop in Rotterdam. Met de groente ia het al precies gelyk, de vorige week was by na geen groente hier te krijgen en kisten en manden vol malsche jonge groente werden door de Proeftuin verzon den naar de veiling in Rotterdam. Waarom niet tegen veilingprijs de groen te geleverd aan groentehandelaren alhier. Dan hadden wij hier geen gebrek en de Proeftuin kreegevenveel voorz(jnproducten. SrtJI AfELSDIJK. De collecte voor deD ge- wapenden dienst heeft in deze Gemeente opgebracht de som van f 19,30. In deze Gemeente breidt zich de z.g. vlekziekte onder de varkens zeer sterk uit. IIERKfiVGEIV- Ter Gemeentesecretarie be slaat eiken Dinsdagmorgen tussohen 10 en 12 uur gelegenheid tot het aanvragen van een broodkaart. Bij publ catie zyn de ingezeten ge waarschuwd op het aanraken of opbergen van kistjes welke eventueel aan de kust mochten aanspoelen, daar gebleken is dat deze zeer gevaarlijk zyn en brandgrauaten kunnen bevatten. Evenals vorige jaren is ook dit jaar wederom een collecte voor den gewapenden dienst langs de huizen der ingezetenen ge houden. Ingezetenen, worden er op attent ge maakt dat a.s. Donderdagmorgen tusschen 8 en IOV2 uur ten gemeentehuize gelegen heid bestaat tot het ijken van maten en gewichten. Verleden week werd J. H. in deze gemeente terwijl hy in zyn tuin eenige werkzaamheden had verricht daarin leven loos gevonden. Zeer waarschijnlijk is de man aan hartverlamming gestorven. STELLENDAM- In de afgeloopen week werden alhier aangevoerd 22000 K.G. gar nalen, waarvan 100 manden werden ver zonden voor eigen rekening en de rest werd verkocht aan de pellerijen. Te Londen werd van f 8,— tot f 11,— per mand betaald. In deze gemeente worden de zwarte aalbessen opgekocht tegen 28 cent de kilo. De haven wordt in de monding op plaatsen zoo ondiep, dat reeds enkele malen de visschersvaartuigen niet op tijd konden vertrekken, daar deze ondiepe plaatsen niet konden worden gepasseerd. Een afschrift van het primitief kohier der belasting op de honden voor het dienst jaar 1916, ligt gedurende 5 maanden, van den 26 Juni tot en met den 26 November a.s., ter inzage op de gemeentesecretarie. By de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen de Heer C. M. Huizinga, theolo gisch candidaat te Kampen. Dinsdag reed een meisje, K. J., per fiets naar de tram om een boodschap te doen. Op de terugkomst over den Achterweg rijdende, schoot een hond naar het meisje uit, dat dien tec gevolge in een moddersloot terecht kwam. GOEDEREEDE. Eenige mijlen vóór het Goereesche Gat zijn door schipper Jb. Lok ker op de blazerschuit GO 3 in zee gevischt en te Scheveningen aangebracht twee balken een ter lengte van 50 voet en ongeveer 3 voet in 't vierkant dik en een ter lengte van 40 voet en omstreeks IV2 voel in 'l vierkant dik. Schipper J. Grinwis had 't ongeluk met een kor in een wrak vast te slaan, waardoor de kor verloren ging en daarna weder een kor ernstig te beschadigen. De schade bedraagt f 400. Ongeveer 3 mijlen bewesten het licht schip „Maas" is door schipper C. Lokker der blazerschuit G O 24 een balk gevischt ter lengte van ongeveer 60 voet en l'/j voet dik in 't vierkant, waarvan bij den Burge meester-strandvonder aangifte is gedaan. Het goedgekeurde kohier van den Hoofdelyken Omslag is gedurende vijf maan den ter Gemeente secretarie ter visie neder- gelegd. De uitkomsten der zeevisschery in de afgeloopen week waren prachtig, zoodat in verband met de duurte der visch hooge be sommingen werden gemaakt. Deze beliepen van f 160 tot f 320 per schuit. OUDDURP. T. Tanis had het ongeluk zich zoodanig tusschen een maaimachine te klem men dat geneeskundige noodzakelijk was. Bij Kon. Besluit is benoemd tot heem raad van den Kleinen Zuiderpolder de heer Jb. Breen Pz en tot dijkgraaf van den polder het We3t Nieuwland de heer 0. Breen Pz, alhier. Zaterdag heeft de Zangvereeniging Mannenkoor een reisje gemaakt naar Gouda- Boskoop en omstreken. Verleden week werd hier een rijtoer gemaakt met den nieuw beroepen predikant van de Gereformeerde Gemeente wat met hindernissen gepaard giDg, de eerste keer brak de burrie en toen een andere wagen genomen werd, zakte het wiel in elkander. NIEUWE TONGE- Op de alhier gehouden veiling van landerijen in eigendom toebe- hoorende aan Baron Cogels te Antwerpen: Koop 1 groot 1.68.20 H. A. op f 890 per gemet of 3260 door Dirk Joppe. Koop 2 groot 1.30.30 H. A. op f 930 per gemet of f 2638 door P. Appel. De afslag is bepaald op Vrijdag 30 Juni a.s. des avond3 8 uur. Ds. P. Kruyt te Gouderak heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Zaterdag j.l. werd door den landbouwer W. van Herkingen op Battenoord een kind van de schippersknecht A. G. met een wiel- slede overreden. De landbouwer had in deze niet de minste schuld, doch de kleine had zich inwendig zoodanig bezeerd, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk bleek, OUDE TONGE- Alhier doet zich wederom een geval van de besmettelijke ziekte „febris typhoidea" voor en wel ten huize van den heer J. v. Zoest. Dit is het 7e geval. Op jl. Dinsdag is het paard voor den veerwagen van den landbouwer Bogers al hier geschrokken, waardoor de burrie uit pikte en verder liep 't met eenige schade af. UOLTGENSPLAAT- De hoefijzerdag te Ooit- gensplaat ouder de militairen heeft opge bracht f 17 50 Een hartelijk woord van dank aan de dames die zoo welwiliend waren om zich te belasten met den verkoop. Laat het ons een genoegen zyn ook een steentje by te hebben gebracht aanhetzoo edele werk. Het oorlogsdoel van den Rijkskanselier Ledebqur bespreekt de mededeeling van Scheidemann, dat von Bethmann Hollweg geen annexatie beougt en zegt: In het be gin van den oorlog heelt de meerderheid der sociaal democratische fractie nog geloofd, dat Duitschland een verdedigingsoorlog voerde. Het verder verloop van den oorlog heeft echter duidelijk gemaakt, dat dit niet het geval is. De Rijkskanselier heeft Schei demann dan ook niet een zoet geheim in het oor gefluisterd,want ieder afgevaardigde weet, dat de kanselier in zijn redevoeringen ennexatie niet als onmogelijk heeft voor gesteld. De burgerlijke pers maakt van de mede- deelingen van Scheidemann en de commen taar van de „Norddeutsche", dat het oor logsdoel van de zes economische vereeni- gingen verder gaat dan de eischenvan den kanselier, gebruikom vrijheid te eischen voor de bespreking van het oorlogsdoel. In deze commentaar duidt genoemd blad tegelijk zijn eigen eischen kort aan. De burgerlijke pers beroept er zich op, dat de eischen van den kanselier slechts gradueel van die der economische organisaties ver schillen. Zoo schrijft de „Tagl. Rundschau" Met voldoening constateeren wij, dat de „Nord deutsche" tegenover Scheidemann met nadruk vasthoudt aan de woorden van den Rijkskanselier betreffende de waarborgen voor onze veiligheid in Oosten en Westen. De kanselier verwerpt geenszins alle ge dachten aan annexatie. Ook de „Deutsche Tageszeitung" wijst er op, dat de eischen van den kanselier in zyn verschillende Rijksdag-redevoeringen een stijging vertoonen en dat de kanselier de belangrijke verklaring heeft afgejegd, dat onze eischen met den duur van den oorlog zullen toenemen. Toch schijnt het blad er niet geheel zeker van te zyn, of de kanselier dit standpunt, althans onder voorbehoud, opgegeven heeft en verlangt derhalve een nieuwe verklaring. Naar myn meening, aldus vervolgt Lede- bour, komen de „Berliner Neueste Nach- richten" de waarheid het meest nabij. Dit blad schrijft: Nu heeft de kanselier twee maal in den Rijksdag over annexatie ge sproken. Naar aanleiding daarvan kwam afgevaardigde Landsberg tot de conclusie, dat de kanselier van geen verovering wilde weten, terwyl de „Vorwarts" van meening was, dat de burgerlijke partijen door de rede van den kanselier gerustgesteld waren Het komt ook mij voor, dat men van verschillende zijden de rede van den kanse lier opzettelijk verkeerd heeft uitgelegd. Wanneer nu niet let op mededeelingen van den kanselier aan een afgevaardigde, maar op zyn redevoeringen in den Rijksdag, moet men tot de overtuiging komen, dat von Bethmann Hollweg principieel veel dich ter bij de burgerlijke partijen dan by de sociaaldemocratie staat. Het Engelsche offensief. De „Manchester Guardian" bevat een be langrijk artikel overHngelands oorlogswerk in Frankrijk, dat tevens als antwoord kan gelden aan degenen, die, zonder kennis van zaken, dikwijls vragen wat Engeland doet. Het artikel draagt bovenstaanden titel en is geschreven door „A student of war" achter welk pseudoniem zich een zeer be kwaam militair deskundige verbergt, wiens artikelen in boveng noemd blad vaak de aandacht hebben getrokken. „In Frankrijk wordt er veel geklaagd over het schijnbare gebrek aan activiteit der Engelschen. Dit geschiedt niet alleen door onverantwoordelijke courantenschrijvers, maar komt zelfs in de Fransche Kamer voor, waar de kritiek op de oorlogsvoering leven diger is en op meer kennis berust dan in het Engelsche Lagerhuis. Wat in Frankrijk in het openbaar wordt gezegd, wordt hier in particuliere gesprekken behandeld. Het meest afgezaagde oDderwerp van ge sprek isde oorzaken van het uitstel van het Engelsche offensief en de waarschijnlijke datum tot wanneer het is uitgesteld. De kritiek is in Frankrijk zoo ver gegaan, dat het noodig werd geacht officieus» verklarin gen af te leggen, waarin de diensten die het Engelsche leger bewezen heeft, geprezen worden, evenals de bescheidenheid der be richten van generaal Haig. De Franschen hebben te dikwijls onze zelfkritiek te letterlijk opgevat, waarbij zy vergaten, dat in een land mot democrati sche instellingen de stem van iemand die klaagt nog al luid moet klinken, wil hü boven het tumult uitgehoord worden.Maar hoe dan ook, zelfs in Engeland hoort men dikwijls op twistzieken toon vragen „Wan neer zal het Engelsche offensief beginnen Zij, die het aütwoord op deze vraag zouden kunnen geven, zouden misschien het miDst geneigd zijn om dat te doen, maar we) mo gen er een paar algemeeDe overwegingen geopenbaard worden en al zijn die ook wat vaag, toch zal men er meer uit kunnen leeren daD uit gissingen omtrent datums, waarmede men zich zoo druk bezighoudt. In de eerste plaats moet al dadelijk het deükbeeld uit den weg gruimdworden.dat er verschil van meening tusschen de Fran sche en Engelsche aanvoerders bestaat in zake de wyze waarop de oorlog moet ge voerd worden. Het is reeds van de meest- gezaghebbende zyde verklaard, dat de Engel schen kort na het begin van den Duit-cheu aanval op Verdun, niet alleen een deel der Fransche stellingen hebben overgenomen, maar ook hebben aangeboden een offensief te beginnen op het. oogenblik, dat de Fran sche opperbevelhebber het meest geschikt zou achten. Dat wy geen algemeen offensief hebben ondernomen kan dus als bewys gelden, dat het opperste Fransche legerbestuur den tijd daarvoor nog niet gekomen achtte. Op de andere fronten is er misschien wel eens eenig meeningsverschil voorgekomen. Maar de Engelschen hebben zich op het Westelijk oorlogstooneel nooit van actie onthouden wanneer de Franschen hun dit vroegen. Als men den gebeelen strijd in 't Westen ais één geheel opvat, dan hebben de Engel schen niet geaarzeld om het offensief te ne men. In de beweging in den eersten herfst van den oorlog, die tot de bezetting van de linie vanYperen naar het Zuiden toe leidde, hebben de Engelschen hetvoornaamste werk gedaan. Tegelijk met het eerste Fransche offensief in Champagne kwam 't Engelsche by Neuve Chapelle, de Fransche aanvallen in Mei en Juni 1915 vielen sameB met de voornaamste operaties voor het ontzet van Yperen en tijdens den tweeden aaDval in Champagne deden de Engelschen hunnen plicht by Loos, ofschoon het succes later ongelukkiger wijze niet zoo groot was als het eerst wel leek te zijn. Pas in dit jaar en sedert het begin der aanvallen op Verdun schijnt het alsof de Engelschen minder tot den gemeenschap- pelyken stry'd bijdragen dan de Franschen. Dit is echter slechts in schijn zoo. De waarheid is, dat er sedert het offensief in den vorigen herfst eene verandering van tak- tief heeft plaats gehad. Het valt te betwij felen of er nu nog velen zyn, die het „af- knabbelingssysteem" het juiste noemen. Of juister, het heeft een anderen vorm aange nomen. In plaats van aanvallen in massa's, met het doel, een plaatselijke frontwijziging in ons voordeel te bereiken, geschiedt het „af knabbelen" thans door een aantal kleine aanvallen met betrekkelijk geringe strijd krachten, die niet zoozeer ten doel hebben frontwyzigingan teweeg te brengen, als wel den vijand in voortdurende spanning te houden en hem daardoor te beletten, troe pen aan zijn front te ontrekken. Er zyn bewijzen over, dat, hoe groote eischen de strijd om Verdun ook aan Duitsche reserves stelde,de Duitschers hunne strijdmacht aan hetBritsche front op gelijke hoogte hielden ongeveer 800.000 man. Dit op zichzelf is een betere hulp voor de verdedigers van Verdun, dan een aanval van de Engelschen geweest zou zyn, want ware die mislukt, dan zouden de Duitschers iD staat geweest zyn, hunne reserves van het Engelsche front weg te nemen en naar Verdun-4p zenden. Ook wat de wyze van uitvoeriDg van het algemeen offensief betreft, schijnt er eene verandering te hebben plaats gehad. De vroegere aanvallen waren, zooal niet over haast, dan toch vóór de toebereidselen ge heel gereed waren aangevangen. De ware taktiek bij een algemeen offensief is, één maal een slag toe te brengen, waarna geen tweede noodig is. Maar oogenblikken, waarop zulk een slag mogelijk is, komen nietiederen dag voor. Verleden jaar was het by de bespreking van de Engelsche strategie nog mode, te verklareD, dat onze aanval tegen die punten gericht moest worden, waar de vijand het sterkst is. Dit is nooit een gezonde opvatting van strategie geweest. In een oorlog behaalt men de overwinning wanneer men op de juiste plaats overmatig sterk is. De „juiste" plaats is niet altyd dezelfde. In het begin van het vorige jaar was dat bijv. ongetwijfeld Constantinopelin den herfst van 1915 was dat weder het geval in het Oosten. Maar daar, waar men nietdebeslisseede overmacht heeft, kan nooit de juiste plaats zyn. En zoolang dit niet het geval is, zou een offensief in het Westen, of waar pok elders, een fout zijn. De algemeene opvatting omtrent de besluiten, waartoe de geallieerden bij hunne militaire beraadslagingen zyn gekomen is, dat het, als het kwam, algemeen zou zijn en tegen alle punten van het Duit sche front tegelijk gericht zou zyn. Maar in de strategie staat geen enkel be ginsel zoo vast als dat een aanval op alle punten tegelijk, eene mislukking op alle punten tegelijk wordt. De kunst van oor logvoeren bestaat, als iedere andere kunst, uit kiezen en verwerpen. Zoo kan bijv. het juiste oogenblik voor een aanval op het eene front gewettigd zyn, wanneer een aanval op een ander front tot staan is gebracht. De Russische strategie heeft eenige fraaie voorbeelden van de toepassiDg dezer princi pes vertoond In Europa hebben z(j zich steeds

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5