99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad EERSTE BLAD voor Overflakkee en Goedereede I6de Jaargang. Woensdag 28 Juni 1916. No. 33 Offlciëele Mededeelingen. DE WIJDE, WIJDE WERELD Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredactenr W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 's-GBAVEKHAGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. LANDSTORM. De Regeering wenscbt nu reeds de noo- dige voorbereidende maatregelen te treffen om, als hst ontwerp van wet tot wijziging der wet van 31 Juli 1915 (Saatsblad no. 345) betreffende nader uitbreiding van den land storm enz. tijdig tot wet wordt verheven, van de landstorm jaarklasse 1916,180 man bij de Marine en 700 man bij de Veld- Ar tillerie in te deelen. Belanghebbenden, die voor die indeeling in aanmerking wenscben te komen, wor den uitgenoodigd daarvan ter gemeente, Secretarie opgaaf te doen uiterlijk 5 Juli aanstaande. De aanmelding op zich zelf brengt niet m6de, dat aan den wensch van den land- stormplichtige zal worden voldaan. Voor toewijzing aan de zeemacht en aan de Veld- Artillerie komen in de eerste plaats in aanmerking zij, die voorden dienst daar bij het meest geschikt worden geacht. Voor de veld- artillerie zullen bij voorkeur worden gekozen dienstplichtigen, die met paarden kunnen omgaan en vertrouwd of althans bekend zijn met hun verzorging; zij moeten ten minste 1,62 M. lang zun. Middeiharnis, 26 Juni 1916. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. De herstemmingen. De herstemmingen voor de Provin ciale Staten van Zuid Holland hebben den uitslag gebracht, dien wij verwacht hadden. Behalve Gouda zijn alle her stemmingen ten voordeele der linkerzijde uitgevallen. Rotterdam wierp alle aftre dende reehtsche candidaten uit. Den Haag en Dordrecht kozen met belang rijke meerderheden de linksche candida ten. De meerderheid, die rechts in de Staten van Zuid-Holland had, is van 10 tot 4 teruggebracht en het lijdt geen twijfel, of in 1919 heeft er een omzet ting der Staten in linksche richting FEUILLETON. DOOR ELIZABETH WETHERELL. Bsaofhorifleerde overdruk van bet gelijknamig boek, ver schenen bij de Firma D. BOLLE te Botterdam. Ik ben bigdat ge zoo wijs geweest zgt. Maar, rnjjn lieve Ellen, dat was immers ook "'et iets, om u boos over te maken? Als het waarheid was, dan ja, mocht ge er bedroefd om zyu geloof, dat Juffrouw Forluna z. ,ehSist heeft. Ik zal zien, of ik er iets op vinden ksn j,aar van ge()achten te doen veran deren. Ik.I»m big dat ge het mjj verteld hebt. hen big dat ge gekomen zijt, lieve i? Ellen nogmaals. Ik wenschte, dat ge altgd bj my waart[ en de lange, hartelijke omhelzing harer vriendin, die zg met beide ar men omvatte 7.e;de bet nog veel meer. Er was en oogenblik »|,ue, Alice rustte met hare wang ap Ellens hoofd, dat tegen haar aanleunde; bei- Oen waren diep jn gedachten maar geen van eiden sprak; en dekrekelzong.cn de vlammen Knetterden, zonder dat er naar geluisterd werd. ,..7" Juffrouw Alice, zeide Ellen na een geruimen lid, ik weDschte, dat ge wat met mij over een gezang wildet praten. plaats. Al is de stormloop op de Eerste Kamer ditmaal niet gelukt, in de reeht sche meerderheid is intusscheneen flinke bres geslagen. Dat stemt tot groote vol doening. Daarnaast willen wij het echter geenszins verhelen, dat het ons allerminst tot vreugde strekt, dat de winst uitslui tend aan den kant der sociaaldemocra ten is en de vrijzinnigen vier zetels hebben ingeboet. De sociaaldemocratie had ditmaal sterker dan ooit de wind in de zeilen. De duurte greep zij als welkom agita tiemiddel aan en de stijging van haar stemmen aantal is gedeeltelijk aan die agitatie te danken. Gedeeltelijk. Want het kan niet worden ontkend, dat de uitnemende organisatie der sociaaldemo craten tot den voor hen gunstigen uitslag zeer veel heeft bijgedragen. De actie dezer partij rust nooit. Steeds is zij in de weer om voor haar idealen propa ganda te maken. Dat is haar goed recht, haar kracht en het geheim van haar eindelijk succes bij de verkiezingen. Hoe kort ligt de tijd nog achter ons, dat Rotterdam bolwerk was van het liberalisme en thaus... koos het in vier districten sociaal-democraten voor de Provinciale Staten, terwijl de vrijzinnige candidaten bij eerste stemming uitvielen. Eigen schuld, zoo moet het vonnis over de vrijzinnigen luiden. Organisatie en propaganda werden niet op de hoogte van den tijd gebracht. Dui enden kie zers bleven bij de eerste stemming thuis en de ervaring leert ons, dat die thuis blijvers in hoofdzaak vrijzinnigen zijn. Waren zij bij eerste stemming opgeko men, dan zou het uitvallen van den vrij zinnigen candidaat zijn voorkomen en deze mogelijk, de herstemming hebben gehaald. Waren de vrijzinnige organisatie's even goed geschoold geweest ais die der tegen standers, dan zou het aantal thuisblijvers geen tiende hebben mogen bedragen van het aantal, dat thans de nederlaag ver oorzaakte. Het zal zaak zijn, dat voor 1917 ons weer ter stembus roept, de organisatie's grondig zijn herzien en met alle waar deering, voor den arbeid, dien zij in 1916 hebben verricht, in het komende Hoe meent ge dat, mijn lieve zeide Alice, overeind rjjzende. Ik bedoel, het met mij over te lezen en het mij te verklaren. Ma was gewoon, dit som tijds te doen. Ik heb vandaag veel aan haar gedacht; en ik geloof, dat ik bg lange na niet ben wat ik behoorde te zjjn. Alice drukte een hartelijken kns op het schrei ende gezichtje, dat zich naar omhoog hief en zeide; Welk gezang zullen wij nemen? Wat ge maar wilt, dit, als ge het goed vindt. Ma houdt veel van dit gezang. Ik was er vandaag mee bezig het te leeren: Mg is een dierbre last vertrouwd Om God steeds heerlijkheid te geven. Wat is dat heerlijkheid geven? zeide Ellen twijfelend. Ja, dat wil zeggen, te eeren, Hem al de eer te geven, die hem toekomt. Maar kan ik Hem eeren? Wel zeker; een van beide, óf eeren óf ont- eerenge doet altgd een van beide. Ik? zeide Ellen weder. Moet uw gedrag niet ten voor- of ten na- dcele spreken van de moeder, die u opgevoed heeft Ja zeker. Nu, als een kind van God leeft, zooals hij behoort te doen, dan kan het niet missen, of de menschen moeten hooge en verheven gedach ten koesteren van dat heerlijke Wezen, dat hij dient. verkiezingsjaar veel krachtiger zullen kunnen optreden. Dat geldt ook voor Flakkee. We ble ven een 1'iUOtal stemmen achter. Dat herinnert aan de slechtste jaren, die de vrijzinnigen op Fiakkee doormaakten. Zeker, allerlei factoren werkten de lin kerzijde tegen, de strijd was ditmaal voor de vrijzinnigen zeer moeilijk. Doch het wil er bij ons niet in, dat geen beter resultaat te bereiken ware geweest, als de propaganda reeds maanden te voren gevoerd ware geworden, zooals de tegen standers het doen: door openbare en besloten vergaderingen, door huisbezoek en door de kleine pers. Wij zullen er onophoudelijk op blijven wijzen, hoe links die middelen op ons eiland niet weet te gebruiken. Wij zullen ons blijven beklagen over den bitter geringen steun, dien aan ons blad wordt verleend, tot het anders is geworden. De eerste taak der Centrale kiesver- eeniging moet zijn om de gebreken, die organisatie en propaganda aankleven, te bespreken enweg te nemen. Waar het in 1913 mogelijk was het stemmen verschil tot een bOOtai terug te brengen, is het niet aan te nemen, dat het verschil van 1200 in 1916 niet tot een veel geringer getal zou zijn terug te brengen. De handen aan den ploeg 1 Niet in moedeloosheid blijven neerzitten, omdat 1916 zoo tegenviel. Nimmer zouden de sociaaldemocraten Rotterdam hebben veroverd, als zij bij de pakken waren blij ven neerzitten. Nimmer zullen wij Flak kee veroveren, als wij moedeloos meenen, dat het toch niet zal gaan. Het zal wel gaan, als men zich met onver droten ijver aan de verbetering der orga nisatie zet en de propaganda aanvat op de meest oordeelkundige wijze. Ende desespereert niet. Bredwoode's lijf spreuk moet in het vaandel geschreven, spijt de reehtsche overmacht, moet links met alle kracht aan het werk. De geleden nederlaag moet ons tot de overtuiging brengen, dat alleen de uiterste inspan ning tot een overwinning kan leiden. De Centrale Organisatie der Vrijzinni gen toone, dat zij dit begrijpt en be- Ik herinner mg, zeide Ellen peinzende, dat ma my eens, toen ik ergens naar toe zou gaan, zeide, dat de menschen wonderlyk over haar denken zouden, als ik my niet goed ge droeg. Zeker; ik heb my al spoedig eene voor stelling van haar gevormd, nadat ik u heb lee ren kennen, Ellen. Zoo? zeide Ellen met een verhelderd ge laat, en hoe was die? Waszy goed? Och, vertel my dat eensl Ik ben er niet zeker van, of dat wel ver standig zou zyn, zeide Alice glimlachende; gy mocht u den lof eens toeëigenen, die eigenlijk aan haar toekomt, en niet aan u. O, neen, waarlyk niet, zeide Ellen; ik zou liever willen, dat zy hem had dan ik. Maar zeg my, als het u belieft, wat ge van haar dacht, lieve Alice, ik weet, dat het in allen gevalle goed is. Nu, ik zal het dan maar wagen, zeide Alice. Uwe moeder was, dacht my eene vrouw van goede opvoeding; dit meende ik te kunnen op maken uit de goede denkbeelden, die zy u in geprent heeft; en uit uwe bereidwillige gehoor zaamheid jegens haar, die blykbaar eene gehoor zaamheid uit liefde was, oordeelde ik, dat zy in de ware beteekenis des woords eene goede moeder moet geweest z\jn. Uit uwe wyze van spreken en uw gedrag meende ik te mogen opmaken, dat z\| eeno zeer beschaafde vrouw was; en ik hield m\j verzekerd, dat zy eene EhriaHn wan omHat rri u in de waarheid on- spreke ten spoedigste de kwestie in al haar onderdeelen! Gebrek aan discipline. Er is bij deze Statenverkiezingen weer eens gebleken, hoe de discipline in de liberale gelederen, speciaal ook wat de pers betreft, nog al te wenscben over laat. De tegenpartij wierp zich toch met vreugde op meer dan één citaat van liberale schrijvers, waaruit ze, en niet ten onrechte, politieke munt meende te kunnen slaan. Nu heeft iedere politieke partij hare franc-tireurs, en over dezen hebben wij het natuurlijk niet. Als Mr. S. van Hou ten strijdmateriaal levert aan Kuyper, Lohman en Nolens tegen een liberaal ministerie, of als Prof. Fabius hand- en spandiensten verricht voor de liberalen in hun strijd tegen de antirevolutionairen is dat natuurlijk niet zoo bedoeld, en mag men nooit vergeten, dat men in hen met wijsgeeren 1e doen heeft wier oog te hoog gericht is om ooit gevestigd te zijn op den beganen grond der politiek. Maar als menschen, die lid zijn van een bepaalde politieke organisatie, en die door het steunen van eene bepaalde regeering iets voor hunne beginselen willen bereiken, zich tot eene onbedacht zaamheid des woord laten verleiden, die hen noopt in verkiezingstijden een andere glimp te geven aan wat zij vroeger heb ben gezegd, dan kan men niet anders zeggen, dan dat zij blijk hebben gegeven van gemis aan partijdiscipline. En het kan moeilijk ontkend worden, dat wij in deze achterstaan bij de Coalitie, die ons bestrijdt. Wij hebben een man gekend, die een heel lastige vrouw had, om het maar zeer zacht uit te drukken; Kakadorus zou gezegd hebben, dat het eene vrouw was, die men bij de Chineezen noemt kreng-kreng. Maar nooit kwam er ook maar één woord van beklag uit 's mans mond. En toen een vriend, die vertrou welijk met hem zat te praten, hem naar de reden daarvan vroeg, antwoordde hij Dat is geen werk, dat ik op mij heb te nemen, daaraan wordt buitenshuis ge noeg gedaan. derwezen en blijkbaar getracht heeft u in deze te leiden. De van blijdschap fonkelende oogen, waarmee Ellen begon te luisteren, zwommen van tranen, lang voordat Alice geëindigd had. Het maakt mg zoo big, u dit te booren zeggen, zeide zij. De lof komt aan uwe moeder toe, dat weet ge, Ellen. Ja, dat weet ik, maar ge maakt mg zoo big I En haar gelaat in Alice's schoot verbergen de, snikte zij zachtjes. Eindelijk was Alice genood zaakt haar te verlaten. Ellen wachtte, totdat het geluid der voetslap pen van haar paard op den weg wegstierf; en toen viel zij naast haar leuningstoel op de knieën en stortte haar gansche hart in gebeden en tranen uit. Zij beleed menige zonde en overtre ding. die slechts haar alleen bekend was, en smeekte ten ernstigste om hulp. Toen Juffrouw Fortuna terugkwam, sliep Ellen weer gerust in hëar leuningstoel, met een doodsbleek gelaat, maar zoo kalm als een avondzonnestraal. Wel, ik geloof, dat dat kind nog haar gansche leven zal verslapen! zeide Juflrouw Forluna. Zij heeft reeds den ganschen kostelij ke n voormiddag geslapen! ik denk, dat zjj van avond bijzonder levendig en vlug zal zjjn, daar kunt ge op rekenen. En ik kan u zeggen, waar zij meer naar zal verlangen, zeide Van Brund, die met haar in huis trad, zeker oindat hfj Ellen nog een» zien wilde, want hit «"I andera nooit ffewoon

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1