fl Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD 16de Jaargang. Woensdag 21 Juni 1SJ6. No. 32 feuilleton DE WIJDE, WIJDE WERELD Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Stateu-Generaal, VGBAVENH4GE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te 191iddelharnls. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. DE NEDERLAAG. Het ware dwaasheid de nederlaag, die wij bij de Provinciale Statenverkiezin gen op ons eiland hebben geleden, ook maar eenigszins te verbloemen. Bleven de vrijzinnige candidaten in 1913 een 300-tal stemmen beneden de rechtsche, ditmaal steeg de clericale meerderheid boven de candidaten der vrijzinnigen en den sociaal democraat tot een 800 stem men. Wij hebben [verloren, het moet ronduit erkend. Tot de nederlaag heb ben de maatregelen van minister Pos- thuma, onvoldoende voor den verbruiker gebleken en hinderlijk voor den produ cent, zeker het hunne bijgedragen. Of de actie onzerzijds voldoende is gevoerd en de centrale leiding niet is tekortge schoten, zal in de bijeenkomst der vrij zinnige organisatie's onder oogen moeten worden gezien. Hoe het ook zij, wij mogen in geen geval bij de pakken gaan neerzitten. Wij hebben nu eenmaal geen predikanten tot onzen dienst, die van den kansel de rechtsche candidaten aanbevelen. Wij hebben geen blaadjes, onder redactie van predikanten, die als verkiezingsagenten voor anti-revolutio naire mannen dienst doen. Wij hebben onzerzijds niet voldoende acht gegeven op de macht dezer rechtschehulptroepen. Wat is er onzerzijds aau rie actie, be houdens dan de laatste veertien da ,en gedaan? Het antwoord moet luiden: niets en nogmaals niets. Ganscbe winters zijn voorbijgegaan zonder dat men zich om de organisatie heeft bekommerd. Wij erkennen dadelijk, dat bij deze verkie ing voor de Staten alles ons tegen werkte. De prijsstijging der eerste levensbe hoeften, het ingrijpen van regeerings- wege in zoo menig bedrijf, de hooge be lastingen, het zijn alle factoren geweest, die de keuze onzer candidaten tegen werkten. We staan thans, wat het stem men ver schil betreft, weer even ver als een tien- DOOR ELIZABETH WETHERELL. fipnuthorlseerde orerdrnk ran hot. eel ijk nam 1* boek, Ter- schenen bij de Firms D BOLLE te Botterdam. 46) Ellens verlaDgen werd hoe langer hoe grooter het eens Ie gaan zien en het gezelschap harer tante voor het zijne te verwisselen; en nauwe lijks had .Juffrouw Forfuna zich naar de provi sie-kamer hegeven om daar iets te verrichten, of Ellen deed zachtjes de trapdeur van de bene- denkeukcn opeu en keek eens naar beneden. Van Brund stond in het midden van de keuken, toen hij juist opkeek. Mag ik bij 11 heneden komen, Van Brund, zeide Ellen zachtjes. Beneden komen? Wel zeker moogt ge dat! Waar ik ook ben, moogt ge komen, zonder het ooit te vragen. Ellen ging naar beneden. Maar eer zij de on derste trede bereikt had, bleef zij verschrikt staan, en zette zulk een vervaarljjk gezicht, dat noch Van Brund, noch Samuel Larkens, die zich daar ook bevond, zich van lachen weer houden konden. Wat scheelt er aan? zei de eerste, zjj zjjn tal jaren geleden. Dat stemt ontmoedi gend en toch het wachtwoord blijve Énde desespereert niet. Voor de vrijzinnigen moge de uitslag een harde, doch goede les zijn. Het zijn er maar al te velen, die zich met den naam „vrijzinnig" tooien en zich in het minst niet om de vrijzinnige zaak bekommeren. Hoe bitter, bitter klein is bv. de steun geweest, dien ons blad van de vrijzinnigen heeft mogen ondervinden. Hoeveie vrijzinnigen gingen zelfs voor hunne advertentien niet vaak onze kolom men voorbij! Hoe vele vrijzinnigen zijn niet eens abonné op ons blad. Zal men kunnen ontkennen dat „Voor uit" met kracht den strijd voor de vrij zinnige partijen steeds beeft gestreden Maar men zag het groote nut der kleine pers niet in, men gaf ons zeer onvoldoende steun. Men bepaalde de propaganda tot veer tien daaen voor den verkiezingsdag. i\len bleet werkeloos tegenover de steeds werk zame propaganda van rechts. Thans heeft men de nederlaag geleden, geducht, het valt niet te ontkennen. Er is slechts één redmiddelVan stonde af de organisatie grondig herzien, pro- beeren de lauwheid en lakschheid te over winnen. Komt het daartoe niet, laat men dan het hoofd in den schoot leggen, zich kalmpjes aan den tegenstander overgeven en afzien van het stellen van candidaten. Wil men het „Ende desespereert niet" in bet vaandel schrijven, dan dient er van stonde af aan verbetering te komen. Het geeft niets of men over den treurigen afloop der verkiezing zwijgt. We moeten de nederlaag moedig onder oogen durven zien. Eerst als wij dit doen, is er kans op verbetering. In 1916 hebben wij den slag verloren, 1917 vraagt thans onze aan dacht. Een jaar van voorbereiding wacht ons. Welnu, Flakkeesche vrijzinnigen, wat wilt gij? Neerzitten met de handen over elkaar, indommelen met een boekske in een hoekske Zoo ja, erger u dan niet aan ons artikel en leg het ongele zen ter zijde. wel degelijk dood, jongejuffrouw Ellen; ge be hoeft er dus niet van te schrikken. Drie ontzaglijk groote varkens, die den vorigen dag geslacht waren, vertoonden zich nu aan Ellens oogen. Zij lagen in verschillende gedeel ten van het vertrek, elk met een bal in den bek. Een vierde lag op den rug uitgestrekt op de keukentafel, die met uitgehaalde bladen in het midden van de keuken stond. Ellen stond nog altijd op de trap. Zjjn zij geslacht? was haar eerste verwon derde uitroep, hetgeen Samuel nogmaals in la chen deed uitbarsten. Wees toch stil, Samuel, zeide Van Brund. Ja zeker, jongejuffrouw Ellen, zij zijn geslacht. Zjjn dit de zelfde varkens, die ik u vroeger met koren heb zien voederen, Van Brund? Volkomen dezelfde, hernam Van Brund. Nu moet ik ze in de pekel leggen voorspeken hammen. Ge wilt dat alles zeker wel eens graag zien. niet waar? Nu, hier is een stoet voor u. Ge deedt beter, uw bruinen mantel te halen en or u warm in te stoppen, want het is hier lang zoo warm niet als boven; maar hel zal weldra wanner worden. Samuel doe de deur dicht en leg nog een blok op het vuur. Samuel maakte nu een groot vuur aan onder een ontzaglijk grooten ketel, die in den schoor steen hing. Toen Ellen, in haar mantel gewik keld, weder heneden kwam, werd zjj in het hoekje van den haard geplaatst; waarop Van Brund die meende, dat zjj nog niel genoeg tegen den tocht in de keuken beveiligd was, Samuel Zoo neen, erken dan do juistheid onzer opmerkingen, mok niet in stilte, beraamt middelen tot verbetering en geeft u nooit aan den tegenstander gewonnen. Slaat dan de handen ineen en tracht met het „Luctor et Emergo" in den vaan te herwinnen, wat we in 1916 verloren. We zullen afwachten, hoe de Flakkee sche vrijzinnigen zullen besluiten! NEDERLANDSCHE ANTI-00RL0G RAAD. Dezer dagen werd in enkele Nederland- sche bladen melding gemaakt van een ver zoekschrift aan de Engelsche Regeering, waarop thans in Engeland handteekeningen worden verzameld, en waarin wordt aan gedrongen dat de Regeering de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen, om onder handelingen tusschen de oorlogvoerenden te bevorderen, ten einde een rechtvaardigen en duurzamen vrede te verzekeren. Over dit verzoekschrift schreef Charles Roden Buxton in een ingezonden stuk aan de „Daily Post". „De verklaring van Sir Edward Grey aan de „Chicago Daily News" versterkt den indruk gemaakt door de laatste redevoerin gen van den Duitschen rijkskanselier en den Engelsehen Premier, dat de strijd tus schen beide zijden nu is teruggebracht tot een punt, waarop op beleidvolle wijze on derhandelingen zouden kunnen plaats vin den. Het spreekt van zelf, dat hetzou kunnen gebeuren, dat deze onderhandelingen, op niets uitliepen. Het zou kuniien blijken, dat de schijn bedriegt, en dat de Duitsche Re geering nog wel altijd aggressieve oogmer ken heeft en niet zal willen toestemmen in vredesvoorwaarden, zooals de Geallieer den deze moeten verlangen. In dat geval zou de oorlog dus worden voortgezet. Aan den anderen kant, is het op zijn minst ge nomen mogelijk, dat zulke voorwaarden in het bijzonder het herstel van België en Noord-Frankrijk thans wel verkregen zouden kunnen worden. Iudien dit het geval is, dan spreekt het van zelf, dat het ongewenscht zou zijn, den oorlog voort te zetten. Waarop het aankomt, is te weten te komen, hoe de zaken staan en dat kan alleen gebeuren door onderhandelingen. Dit is het doel van het verzoekschrift aan de Regeering, dat nu op groote schaal over het geheeie land wordt geteekend". Door het Bureau van het „Peace Negotia tions Committee", 47 New Broad Street, London E. C., van welke organisatie deze naar de schuur zond om een oud buffelkleed te halen. Hij deed het haar zelf met groote zorgvuldigheid om, zoodat hare voeten en haar stoel en alles er onder zat, en hier en daar stak hij het met oude vleeschpennen vast. Daarop verklaarde hij, dat zij yolkomen op een Indiaan geleek, uitgenomen liaar gezicht. Beiden waren bijzonder wel in hun schik, Hij ging voort met spek te snjjden, en Ellen zag het van onder haar buffelkleed aan. Het werk ging hem bjjzonder goed van de hand. Zelfs Ellen kon dat zien, ofschoon zjj het niet zou hebben hunnen weten, als het verkeerd gedaan werd. Het mes, door eene krachtige en bedreven hand bestuurd, scheen met de grootste gemakkelijkheid en zekerheid juist te gaan, waar hjj het verlangde; de hammen werden nauwkeurig uitgesneden, de stukken zuiver ge- ratsoeneerd, niet hoekig afgesneden, en zjjn vlugsnjjdend mes sneed het eene stuk na het andere met verwonderlijke nauwkeurigheid en snelheid af, Samuel rangschikte midderwijl on der zjjn toezicht de stukken in verschillende deelen en hield het oog op den ketel, dio nu begon te koken en te schuimen. Ellen schepte in dat alles zooveel behagen, dat zjj voor eene poos geene vragen te doen had. Toen het snjj den afgeloopen was, werden de hammen en do schouders hij elkander in eene kuip gelegd, en Van Brund begon nu de andere stukken in de vaten te pakken, ze rjjkeljjk raet zout bestroo iende. Ellen! riep de stem van Juffrouw Fortuna petitie uitgaat worden tevens strooibiljetten verspreid, waarin door aanhalingen uit ge schriften en redevoeringen worden aange toond, hoe ook in oorlogvoerende landen aan de andere zjjde ditzelfde verlangen naar onderhandelingen bestaat. Op 27 Juni a.s. en volgende dagen zal in Lausanna de 3de „Conference des Nati- onalités" plaats vinden. Deze Conferentie is uitgeschreven door het „Bureau Centra) de l'Union des Nationalité's dat tot het einde van den oorlog zjjn zetel overgebracht heeft van Parijs naar Lausanne. Twee dergelijke vorige Nationaliteiten- Conferenties hebben te Parijs plaats gehad, een in 1912 en een in 1915, respectievelijk gepresideerd door den Heer Paul Painleve, Voorzitter van bovengenoemd Verbond van Nationaliteiten, thans Minister van Open baar Onderwijs, en door den Heer Charles Seignobos, Professor aan de Sorbonne, On der-Voorzitter van hel Verbond van Natio- laliteiten. Meer dan twintig nationaliteiten waren er' vertegenwoordigd. Het Programma voor de derde Conferentie van Nationaliteiten is het volgende 1. De wereldoorlog en de Nationaliteiten 2. De duurzame vrede en het Nationalitei tenbeginsel 3. De verschillende Nationaliteiten-vraag stukken, die zichin dezen tjjd voordoen 4. Da Neutralen en de verdrukte Nationa liteiten. Buiten de Conferentie om zal er een ten toonstelling gehouden worden van stukken, die op bet Nationaliteiten-vraagstuk betrek king hebben. Deze tentoonstelling zal plaats vinden in het Casino van Montbenon in Lausanne. Er zullen tentoongesteld worden a) Grafische stukken welke geschikt zijn tot dit doelphoiographiën, teekeningen, schilderijen, aardrijkskundige kaarten, over zichtstabellen, diagrammen, statistieken en schema's, b) uitgaven om te raadplegen boeken, couranten, tijdschriften, bibliogra- phieën, catalogi. Er wordt een dringend beroep gedaan op de medewerking van particulieren, van ver- eenigingen, van uitgevers, van musea en van bibliotheken. Het tentoonstellen brengt in het geheel geen verplichtingen mede. Personen, welke deel wenschen te nemen aan deze Derde Nationaliteiten-Conferentie, kunnen zich tot 25 Juni aanmelden aan het SecretariaatVilla Messidor, Chemin de l'Elysee, Cuchy-Lausanne. Naar aanleiding van den „Oproep tot de Neutralen", van een groot aantal bekende van boven van de trap, kom hier, en dat wel terstond! Ge zult u den dood op den hals halen! Ellens gelaat betrok. Daar is volstrekt geen vrees voor, Juffrouw, zei Van Brund bedaard; de jongejuffrouw Ellen zit er zoo ingestopt, dat zjj hei niet los kan krijgen, en ik kan haar nu op het oogenblik niet helpen. De bovendeur werd weder vrij hard dichtge daan, maar dat was ook de eenige hoorbare uitdrukking, waarmee Juffrouw Fortuna zich verwaardigde, haar gevoel te kennen te geven. Ik geloof, dal mjjn leeren behangsel goed den wind buiten sluit, niet waar? zeide Van Brund. Ja dat doet het inderdaad, zeide Ellen: ik ben zoo warm als eene stoof, bjjna al te warm. Hoe netjes hebt ge mij opgeschikt. Van Brund! Ik dacht dat dat oude buffelvel zjjn werk afgedaan had, zeide hjj; ik zal nu echter nooit meer zeggen, dat een ding nog niet eens weer te pas kan komen. Hebt ge al ontdekt, waar de appelen zjjn? Neen, zeide Ellen. Heeft lanle Fortuna ze u nog niel gewezen? Nu, het wordt tjjd, dat ge het weet. Samuel, neem dat mandje en haal er wat appelen in uit de kist; ik denk, dat ge wel weet waar ze zjjn, want ik geloof, dat ge er menige uitneemt. Samuel ging naar de kelder en kwam terstond terug met de mand vol appelen. Hjj gaf ze aan Ellen. Zjjn die allo voor m jj? zeide zjj met verwondering.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1