ff Officieel N ieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Groedereede EERSTE BLAD 16de Jaargang. Woensdag 14 Juni 1916. No. 34 Officiëele Mededeelingen. J. van der KOOGH P. van SCHOUWEN. J. van der Koogh P. van Schouwen. J. V. d. KOOGH P. v. SCHOUWEN. J. y. d. Koogh P. y. Schouwen J. v. d. Koogh P. van Schouwen. J. V. d KOOGH P. v. SCHOUWEN. Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Statea-Geueraal, VGBilE\lUGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Ad verten tie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Schietoefeningen van de kustbattory te Helievoetsluis. Den löen en 16en Juni a.s. zullen schietoefeningen gehouden worden van de kustbatterg te Helievoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (-24 cM.) waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, begrensd door de ware richtingen WNW. en WZW. (450) tot op 600G M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór bet begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel yoorgebeschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op de markt te Helievoetsluis. Stoomvaartuigen, tot het verleenen van sleephulp aan kleine vaartu gen, zijn vermoedelijk aanwezig. (Zie Ned. krt. Nos. 202 en 209). Waar het om gaat! Het gaat bü deze Statenverkiezing om de vraag of de Rechtsche coalitie zal overheer- schen dan wel of het Kabin®t-Cort van der Linden zijn taak zal kunnen volbrengen. In 1913 is aan de rechtsche overheersching in de Tweede Kamer een einde gemaakt. Dr. Kuyper stelt thans wanhopige pogin gen in het werk om de rechtsche meerder heid in de Eerste Kamer te behouden. Wat heeft de coalitie in de Eerste Kamer gedaan Zij heeft met volkomen miskenning van haar roeping, telkens getracht het Kabinet Cort van der Linden het regeeren onmogelijk te maken Wat is dus de taak van ons allen? Al3 één man Donderdag naar de stembus te gaan om de clericale meerderheid in de Eerste Kamer haar macht te ontnemen en het Kabinet Cort van der Linden het regee ren mogelijk te maken. De Eerste Kamer is op het oogenblik het bolwerk der clericalen. Dat bolwerk moeten wij veroveren, Ed dat kan, als al onze mannen morgen hun plicht doen. Onder leiding van dr. Kuyper probeert de coalitie de lakens uit te deelen. Mannen, stelt daaraan paal en perk. Helpt ods, om bet uitnemende kabinet- Cort van der Linden, een meerderheid te bezorgen in de Eerste Kamer. Een meerderheid, dieis voor Staatspensioen. Gij helpt daartoe mede, als gij morgen stemt op: EN KIEST LINKSOM DEHERVORMINGEW Weet gij, kiezers, wat dr. Kuyper in de Standaard schrijft? Dat de rechterzijde, dat zijn de Roomschen, Antirevolutionairen en Christelük-Histori- BcheD, volstrekt niet staan tegenover het kabinet-Cort van der Linden. Wij steunen, zoo heet het in de rechtsche pers, het kabi net wat zijn buitenlandsch beleid betreft, even krachtig als de mannen van links. Best, zeggen wü, doch doet gij, rechtsche coalitie, dat ook; wat het binnenlandsch beleid betreft? En dan moet het antwoord luiden: Neen en nogmaals neen. De rechterzijde voert een feilen strijd tegen het Ouderdomspensioen. De rechterzijde verwierp in de Eerste Kamer reeds tweemaal een billijke en recht vaardige wet, door het kabinet-Cort van der Linden voorgesteld. In de binnenlandsche politiek is de cleri cals rechterzijde de vijand van het uitnemende ministerie-Cort van der Linden. Wie van oordeel is, dat het ministerie- Cort van der Linden het land uitnemende diensten bewijst, ook in de binnenlandsche politiek kan nooit rechts stemmen. Die stemt alleen mannen, die naar de Eerste Kamer leden zenden, die met het kabinet samenwerken willen bij de afwerking van zijn program. Kiest daarom Ook daarom! Wie het kabinet Cort van der Linden zijn dankbaarheid wil oetoonen voor hetgeen het tot nu toe in het belang van het land deed. Nu het kabinet zijn vertrouwen wil toonen om hetgeen het voor ons land nog doen zal. Wie voorstander is van Staatspensioen; Wie het algemeen kiesrecht wil, die stemme op en Hoe men naar de stembus moet gaan. Er zijn kiezers, die zich verbeelden, dat ze hun plicht reeds ten volle vervuld heb ben, als ze ter stembus geweest zijn. Nu is zeker de gang naar de stembus voor den kiezer de eerste plicht, maar hij moet niet alleen gaan, hij moet vroeg gaan en niet in zijn eentje gaan. Hij moet zoo vroeg mogelijk gaan, omdat dit hun, die zich tot taak gesteld hebben te controleeren of da geestverwanten hun eer sten burgerplicht wel vervullen, het werk gemakkelijk maakt. Hoe meer kiezers voor twaalven hun gang naar de stembus doen, hoe meer tijd er overblijft, hen, die zulks nog niet deden, er aan te herinneren, dat zij nog in gebreke zijn. En om hetzelfde doel te bereiken, moet hij ook niet alleen gaanhij moet liefst den avond te voren met vrienden en kennissen in de buurt af spreken, om samen ter stembus te gaan, en dan moet bij onderweg trachten de geestverwanten, die hij voorbij komt, en de onverschilligen, die wel tot het stemmen op en te krijgen zijn, als het waarom daarvan hun aan het verstand wordt gebracht, mee te nemen. Eerst als dat alles gebeurd is, heeft do kiezer in alle opzichten zijn plicht vervuld. Ieder steune en stemme en Onze plicht. Zoolang de Provinciale Staten van Zuid- Holland zoo zijn samengesteld, dat de cle ricale meerderheid in de Eerste Kamer on aantastbaar is, blijft de totstandkoming van de hoofdpunten van het program van het Ministerie-Cort van der Linden hoogst twij felachtig. Daarom moeten wij alle krachten inspan nen om die Staten om te krijgen. En dat kan, als wij allen onzen plicht doen en ge trouw ter stembus komen, om onze stem te geven aan de voorstanders van het uit nemende kabinet-Cort van der Linden, dat is aan: en Op dus, om te zorgen, dat Flakkee deze mannen naar de Staten van Zuid-Holland afvaardigt. Zoo ziet uw stembiljet er uit, als gü het krygt: CANDIDATEN in alphabetische volöoede. Aanwy- zing der keuze. NAMEN. Voorletters. BOUMAN KOOGH VAN DER SCHLOSSER SCHOUWEN VAN J. J. P. J. B. H. WARNAER En zoo moet het er uit zien, als gij het in de bus stopt: CANDIDATEN in alphabetische volsorde. Aanwy- zing der keuze. NAMEN. Voorletters. BOUMAN KOOGH VAN DER SCHLOSSER SCHOUWEN VAN WARNAER J. P. J. B. H. P. C. Maak alleen het hokje voor de namen van J. van der Koogh en P. van Schouwen zwart. Dat zijn dus het tweede en het vierde hokje. Dan hebt gü goed gestemd, want dan hebt gij gestemd voor Staatspensioen aan onze zeventig-jarigen, die het noodig hebben? MIDDELHARNIS. Te IJmuiden zyn bin nengekomen de vischsloepen „Theodora Emmerentia", sch. A. Jongejan, „Albatros" sch. J. de Waard en „Paul Kruger" sch. L. Koster met een besomming van f 4800, f 5300, f 4300. Naar men uit goede bron verneemt is de hier thuis behoorende vischsloep „Theo dora Emmerentia" door den eigenaar te IJmuiden verkocht. Dinsdagnacht werd de hulp der politie ingeroepen door een inwoner dezer gemeente die door zyn zoon met moord werd bedreigd. Ondanks het slechte weer was het hier Maandag (Pinksteren) tot middernacht erg druk op straat. Alles liep zonder eenige moeite af, alleen in de vooravond werd door eenige Oudetongenaren een oogenblik de orde verstoord, en met een pak slaag kon den zy nog intü'ds de tram halen. SüMMELSDIJK- De gemeentewerker G. v. d. L. had het ongeluk met zyn hand zoo danig in een spüker te slaan, dat hy zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Ingevolge van een daartoe ontvangen ministrieele opdracht is door dén heer Burge meester alhier twee partyen aardappelen 450 H.L. in beslag genomen. Een en ander is ter beschikking van de Regeering gesteld. De besmettelü'ke ziekte febris typhoidea voorkomende by een 37-jarige vrouw alhier is thans geweken. Zondag 18 Juni, 's morgens 9,45 ure, zal voor de Vryz. Herv. optreden, Ds. W. Koekebakker, van Dordrecht, in de zaal van de heer S. van Leeuwen, aan den Langen- weg, alhier. DIRKSLAND- Onze dorpsgenoot, de heer A. van Loo, slaagde de vorige weekteRot- terdam voor het examen als onderwyzer. In deze gemeente heeft zich een geval van diphiteritis voorgedaan. HERRINGEN- De joDgeheer M. Eelderink alhier slaagde de vorige week voor de akte onderwyzer L. O. De opbrengst van het grasgewas aan den zeedijk van den polder Oud-Herkingen bedroeg j.l. Zaterdag by publieke verkoop ruim f 600. STELLENDAM. In de vorige week werd door de gamaleu-visschers alhier per vaar tuig aangebracht van 500 tot- 800 kilogai- nalen. Hiervan werd een 3e deel aan de pellerüen geleverd tegen 14 ct. per kilo. De rest werd voor eigen rekening naar het buitenland verzonden. Op de Londensche markt brachten deze garnalen van 6 tot 14 shilling per mand op. Aan de HeerenJ van der Hoofd, Johs. van Dam, J. van Soest en C. Keyzer, gar- nalenhandelaars alhier, is vergunning ver leend tot het hebben eener inrichting tot het zouten van garnalen. De 12-jarige R. van Seters, die met zyn arm tusschen een hek zat, brak Zaterdag zün pols, doordat andere jongens dat hek toe duwden. Alhier is bekend gemaakt, dat langs de huizen een collecte zal worden gehouden voor den gewapenden dienst. De herijk van maten en gewichten in deze gemeente zal worden gehouden op Vrydag ty Juni a.s. des voormiddags van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1