Officiéél Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD ÜNBANK esche dsdrukkerij [WEKKEN £REN. Woensdag 24 Mei 1916. No. 28 Buitenland. soorten behoorlijk, iets lager, anvoer van inelk- mtlel waa redelijk ,'ere prijzen. Voor ïogeen behoorlyk De handel was upgeloopen. met behoorlijken ug en de prijzen der laatete weken, en met gewonen en prijzen bleven laudel was behoor- ,N. en. Prijzen waren: dito blauwe f 0, a f 0,— tot f 0,—, bonte t' 5,40 tot •t f 0,—. Flakkee- Spuiache eigen- ra t 0,— tot f 0, leeuwache blauwe industrie f 0,— Jekleraehe bravo'a 0,.|Frieache *vo'a f ,0 i f 0, Joord-Brabantaehe 5,60 N. R. Ct. kilo. kilo. per mud. 0 per 70 kilo. 4,25. '5 per 70 kilo. ilo. en. ivonds 7 uur, te ee, AFSLAG; van achter gelegen eSommelsdyk, ian den Achter- 1546 groot 03 lik by den heer )ER SLUYS. tand. se j.m. 21 jaar en llmnd. Mattheus iel van Eek. lis van der Groef v. Koratiaan Kolle cht, z. v. Leendert t Hof. Elizabeth Leentje van der eune en Johanna Adrianus Knops 31 j. en Geertje n kind van het van der Wekke V. Bruggeman en VLIET. i. 25 j.en Jannetje 6 j. (van Amster- !4 j. OIMELSDIJK. aan leden tegen gelden op tegen niet-leden. Voor- ij ka aangevraagd i van het Bestuur, ngen en terugbe- Maandagavond en mr ten huize van Sommelsdijk. 1180, Den Haag, A3, iERSTEN D0N- maand in het sulteeren zijn ten en kunst- 1 tot 5 uur. laruis, zen. richt bij deze hee- andbouwers, dat terpasinstrnment einde landerijen raineeren zuiver eerbuizen met of evering verzekert ling gewenscht. ewenschte inlich- oinmehdijk. I6de Jaargang. i Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kaïner Staten-Genecaal, 's-GBAVENUtGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Op 47-jarigen leeftijd is verleden week te 's-Gravenhage de heer H. Gh. Vegtel, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en sinds 1902 lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Middelharnis overleden. De heer Vegtel was reeds eenige maan den lijdende en men wist. dat hét uit zicht op herstel vrijwel hopeloos was. Zijn heengaan is voor de antirevolutio naire partij een gevoelig verlies, want onge wijfeld behoorde hij tot de knapste mannen dier partij. Uitnemend redenaar als hij was, wist ieder onzer, die het debat met hem aanbond, dat hij een geducht tegenstander tegenover zich kreeg. Als debater was hij voor ieder spreker een gevreesde tegenpartij. In de vele debatten, die wij met hem hebben gevoerd, bleef hij steeds de hoffelijke tegenstander, die door zakelijke argumen ten het debat op hoog peil wist te houden. Had de antirevolutionaire partij hem voor een district, waar zij kans had, in de Kamer weten te brengen, dan zou hij ongetwijfeld tot de vooraanstaanden der partij van dr. Kuyper hebben be hoord. Wie zich het bekende debat Treub-Vegtel, te Gouda gehouden, her innert, weet, dat met hem één der be kwaamste antirevolutionairen, op te jeug digen leeftijd helaas, is heengegaan. In het college van Gedeputeerden van Zuid-Holland behoorden speciaal de fi- nantiëele aangelegenheden meer tot zijn bemoeienis. Ook als raadslid van 's-Gra- venhage toonde hij zich vaak finantiëele specialiteit. In de kracht des levens is hij aan zijn werkkring ontrukt geworden. Bij het waardeerend woord aan zijn nagedach tenis gewijd zij hem tevens de hulde gebracht, dat hij bij alle verschil van politiek inzicht de goede eigenschappen FEUILLETON DE WIJDE, WIJDE WERELD DOOR ELIZABETH WETHERELL. R..othoriseer'l, oTBrdrnk tan hot gelijknamig bock. TOr- «chen.n bij <le Firma n BOLLE te Rotterdam. Ik weet er niet veel van, jongejuffrouw. Zij bracht de groote bruine hand. alvorenszjj haar losliet, aan hare lippen. (lij ging heen, zonder een woord te spreken. Maar toen hjj vertrokken was, stond hij stil en beschouwde een traan, dien zij op zjjne hand achtergelaten had. En hjj keek er zoo lang naar, totdat, hem ten laatste ook een traan ontviel, die zich met den anderen vermengde. HOOFDSTUK XXI. Voetslappen van engelen. Des anderen daags, het was omstreeks vier uur in deil namiddag, deed zich een lichte voetstap in het voorhuis hoorende groote deur ging open, en Juffrouw Alice Humphreys trad binnen. De kamer was geheel aan kant, en Juf frouw Fortuna zat met hare moeder te werken. van zijn tegenstander steeds wist te waardeeren. Hij ruste in vrede. DE JONG. Het Staatspensioen. in. De tegenstanders van de kostelooze ouderdomsrente wrijven het Staatspen sioen alle mogelijke ondeugden aan. Politiek bederf zal, naar hun meening, uit de toekenning der ouderdomsrente voortvloeien. Men zal in de toekomst tegen elkaar gaan optreden, hooger pen sioenen beloven, enz. enz. Deze schrik beelden zijn bij de laatste debatten in de Kamer door den heer Aalberse naar voren gebracht. Tegenover dergelijke tegenstanders, die de overtuigde voor standers zijn van een dwangverzekering naai- Pruisisch model, waarvan de wet- Talma niet anders dan een getrouwe copie is, kan men niet beter doen dan de ervaring vooropstellen, welke men in Duitschland met de dwangverzekering heeft opgedaan. Wij vinden voor Duitsch land de volgende cijfers. Op 1000 ver zekerden werden de volgende renten toegekend Aan invaliditeitsrenten In Oost-Pruisen 51,3, in Berlijn 12,6, gemiddeld in Duilschland 27,9. Aan ouderdomsrenten In Oost-Pruisen 58,1, in Berlijn 8,3, gemiddeld in Duitschland 28,4. Aan beide renten samen: In Oost-Pruisen 109,4, in Berlijn 20,9, gemiddeld in Duitschland 56,8. In Oost-Pruisen werden dus vijfmaal zooveel renten als in Berlijn en tweemaal zooveel als het gemiddelde voor heel Duitschland toegekend Deze kwestie is in den Rijksdag reeds voor eenige jaren uitvoerig behandeld. In de debatten is toen herhaaldelijk naar voren gebracht, dat de politiek een woord had mede gesproken in de abnor male verhouding van de toekenning van renten in Oost-Pruisen en Berlijn. Het doet wonderlijk aan, als men hij zulke ervaring de heeren van de rechterzijde hoort reppen van politiek bederi, dat de eerste aan de tafel bezig met witte boonen te doppen, de laatste aan den haard in haar ge wonen arbeid, het breien, verdiept. Alice trad Daderbij en vroeg de oude vrouw, hoe het met haar ging. O, heel goed, heel goedl antwoordde deze met een vriendelijk, opgeruimd gelaat, dat haar trouwens altijd eigen was; en ik ben blij, dat ik u zie, mijne lieve. Ga zitten. Alice nam een stoel, ofschoon ten volle ver zekerd, dat de andere persoon in het vertrek niet blijde was haar te zien. En hoe maakt gjj het al zoo in deze we reld. Juffrouw Fortuna? Och! antwoordde deze droogjes, terwijl zij een handvol gedopte boonen in eene pan wierp, in deze wereld? 't Is me ook een wereld! Ik althans ben haar soms hartelijk moede. Wel, wat scheelt er dan aan? hernam Alice vriendelijk. Is er dan wat gebeurd, dat u verdriet aandoet? Och neen. antwoordde Juffrouw Fortuna een weinig ongeduldig, niemendalhet gaat nie mand anders aan dan mij zelf. Zwoegen en sla ven den ganschen dag, en wat is ten slotte van dat alles het einde? Niet veel goeds, antwoordde Alice ernstig, als ons zwoegen geen verder doel beoogt dan rfezc wereld. Als wjj van hier gaan, zullen wjj niels meenemen. En naar mjjne meening is liet een treurig iets, te werk.n alleen voor hetgeen wjj niet behouden, noch zelfs lang genieten kunnen. 't Is inderdaad jammer, dat ge geen prc- het gevolg zou kunnen zijn van de toe kenning van f 2 ouderdomspensioen. Een voornaam argument als men ten minste nog van argumenten kan spreken is bij de rechtsche heeren, dat het gevoel van eigenwaarde der pensioentrekkers zal worden verzwakt. Zwakker argument is wel niet denkbaar. Immers, hoe is thans de toestand? De oude van dagen is aangewezen op de verzorging door kinderen, die het mees tentijds zelve niet hebben, op de hulp van het diaconaal of gemeentelijk arm bestuur. Is het in ernst vol te houden, dat de oude van dagen zijn gevoel van eigenwaarde versterkt gevoelt, doordat hij van de liefdadigheid, in welken vorm dan ook, athankelijk wordt gesteld? De felle bestrijders van het Staatspensioen, de heer Rutgers, een man, van wien men het slechts betreuren kan, dat hij zoo buitengewoon kleine politiek als zijn ideaal voert in het Parlement, heeft in het rapport, dat hij in 1912 uitbracht over de werking der Engelsche Staatspensio- neering, uitnemend aangetoond, hoe juist de kostelooze ouderdomsrente het gevoel van eigenwaarde der ouden van dagen moet sterken. Hij schrijft toch op blz. 78 van ge noemd rapport „Zijdelings voordeel van de pensioenen wordt in vele gevallen genooten door de kinderen van pensioentrekkers, die min der dan vroeger genoodzaakt zijn om hun ouders te onderhouden, of die nu van hun ouders voor het hun verstrekte onderhoud een tegemoetkoming ontvan gen. Het mag gevi-aagd worden of die steeds of ook in de meeste gevallen als een ongunstig gevolg der Pensioenwet is te beschouwen. De verlichting, die aan kinderen, van pensioentrekkers voor de pensionneering is ten deel gevallen, wordt dan ook door velen niet als een nadeel, maar als een voordeel beschouwd, een voordeel, dat door de invoering van het pensioen werd beoogd. Op zichzelf behoeft die verlichting zeker niet te lei den tot een verzwakking van den band tusschen ouders en kinderen." Geen wonder, dat een bekend sociaal hervormer, de heer Barnet, als zijn dikant geworden zijt, zeide Juffrouw Fortuna. O neen, antwoordde Alice glimlachende, daD zou in onze familie de markt overvoerd worden. Mijn vader is predikant, en mjjn broeder zal het ook worden, drie zou te veel zijn. Ge moet zoo goed zijn, mij te laten preeken zonder dat ik er toe geordend ben. Nu, ik wenschte wel, dat het allemaal zulke goede predikanten waren als gij zijn zoudt, Juf frouw Alice, zeide Juffrouw Fortuna, hare harde gelaatstrekken een weinig verzachtende. Haar kwade luim was blijkbaar aan liet ver dwijnen, maar het scheen toch, dat nog iets onaangenaams haar gemoed verstoorde. Zjj fronste de wenkbrauwen en zeide: Ja, ja, wjj leven in eene ellendige wereld ik althans walg er van. Iemand mag zich den ganschen dag voor andere lieden uitsloven, en wat krijgt by voor dank? Ik zeg het u,ik walg er van. Wel, Juffrouw Fortuna I Daar bobt ge bij voorbeeld een klein schepseltje hierboven. Die zal li toch wel den oprechtsten dank betoonen voor al de vriendelijkheden, die ge haar bewijst of ik moet het erg mis hebben. Bjj deze woorden van Alice wierp Juffrouw Fortuna liet hoofd achterwaarts, en de gedopte hoonen in haar school uitschuddende, schoof zij haar stoei met een ruk achteruit, om naar hot vuur te gaan. Ik merk al, dat ge haar opperbest kent, Juffrouw Alicel Dank van haart Nu nog mooieri Het eerste bewijs daarvan heb ik nog altijd te meening uitspreekt, dat het Staatspensi oen in Engeland het familieleven heeft verhoogd. De kinderen kunnen thans vaak de ouders bij zich houden, omdat zij iets inbrengen in het gezin. Terecht zeide op 15 October 1912 de heer de Jong in de Kamer: „Komt het juist niet vaak voor in arbeiderskringen, waar de loonen zoo vaak niet toereikend zijn om in de eerste nooddruft te voorzien, dat het vaderhart ot het moederhart met het geweten in botsing komt, als het moederhart zegt, dat men niels aan de kinderen kan ont houden en het geweten zegt, dat men verplicht is voor den ouden vader zorg te dragen? Wordt daar geen conflict geboren, omdat de zorg voor den ouden dag van den vader niet gelegd mag worden op de kinderen, die het zelf niet hebben en beteekent het dan een ver zwakking van den familieband, als men in Engeland door het pensioen in staat blijkt te zijn een kleine toelage te geven aan het dikwijls ontoereikende loon? Zal niet daardoor de eerbied voor de ouders toenemen en den ouden van da gen een meer onbezorgde en vreugde volle oude dag worden verzekerd?" Van verzwakking van bet gevoel van eigenwaarde is dan ook noch in Engeland noch in Denemarken iefts gebleken. (Wórdt vervolgd.) De voedselvoorziening van Polen- Een vertegenwoordiger van Reuter heeft een intervieuw gehad met lord Robert Cecil, onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, die een lange verklaring aflegde over hetgeen de geallieerden doen, om de ver hongerde bevolking in de door de Duitschers bezette landen te hulp te komen. Hij zeide, dat de kwestie van steun verleening aan vriendschappelijk gezinde volken, uiterst moeilijk is. Onder gewone omstandigheden, als een militaire mogendheid in den loop van een oorlog een niet aan haar behoorend grondgebied bezet, wordt zij verantwoorde lijk voor het welzijn van de bevolking. Het is derhalve ontegenzeggelijk de plicht van de Duitschers, zorg te dragen voor de be volking van België, Polen en Servië, maar wachten, zoolang zij hier is, en wat heb ik al niet voor haar gedaan! Ik bid maar: Verlos mij van eens anders kinderen. Dat is droevig, Juffrouw Fortuna, hernam Alice, maar het is juist niet datgene, wat wij doendat ons het hart van anderen doet winnen; alles hangt af van de wijze, waarop wij het doen. Ja, ja, gij hebt mooi praten, riep Juffrouw Forluna uit. Dat kind is voor mij de plaag van mijn leven. Ik weet wel, dat zij allerliefst tegen u is. Dat is zij tegen iedereen behalve mij. Zij denken allen dat zij een engeltje uit den hemel is, en dat maakt mij stellig nog eens gek. Zy heeft my toch zelf verteld, hernam Alice, dat zy zich eens verkeerd gedragen heeft en wel in dat geval met den brief van hare moeder. Ja, ja, ik wenschte wel, dat ge haar toen eens gezien hadt. Maar ik geloof toch, dat zy hare fout inge zien en gevoeld heeft. Ileeft zy u toen niet om vergeving gevraagd? Zy zeide ten minste dat zy het doen zou. Nu ja, antwoordde Juffrouw Fortuna droog jes, maar 't was er ook naar! Heeft zy haren brief nu al gekregen? Neen, nog niet. Iloe gaat het vandaag met haar? O, zy is redelyk wel; zy zit op. Ga maar eens naar haar toet Dadelijk, hernam Alice; maar, Juffrouw Fortuna, nu heb ik nog een vriendelijk verzoek aan u. Wilt ge m\j een groot genoegen doen?

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1