99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede TWEEDE BLAD I6de Jaargang. Woensdag 10 Mei 1916. No. 26 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DB JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, VGHAVKMIAGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mlddelliarnls. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te MIddelharnis. Burgemeester en Wethouders van MIDDELHAR NIS maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier der belasting op de honden, voor het dienstjaar 1916, gedurende vyf maanden, van 9 dezer tot en met 8 October 1916 ter gemeente-secretarie voor ieder ter lezing ligt. Middelharnis, 8 Mei 1916. De Burgemeester, De Secretaris, ÜLBO J. MIJS. NIJGH. MILITAIREN die de „VOORUIT!" en „ONZE EILANDEN" ook wederom de vol gende 3 maanden wenschen te ontvangen, gelieve vóór 13 Mei a. s. weder f 0,15 te zenden. DE UITGEEFSTER. Rijksinkomstenbelasting. Dezer dagen zullen weer velen onzer lezers een aangiftebiljet voor de RyksiD- komstenbelaating ter invulling ontvangen. De invulling van de eerste en tweede blad zijde zal weinig bezwaar ontmoeten, alleen zij men indachtig, dat nauwkeurig het aan tal minderjarige kinderen wordt opgegeven, daar bij de vaststelling van den aanslag voor ieder kind, dat niet zelf in deze belas ting wördt aangeslagen, aftrek wordt ver leend (behalve bij inkomens boven 5000 gul den). Minderjarigen zijn de zoodanigen, welke voor 1 Mei den vollen ouderdom van 21 jaar niet hebben bereikt, noch in den echt zijn getreden, noch meerderjarig zijn verklaard. Op de derde bladzijde moet worden ver meld het totaal inkomen dat men geniet. Ie. als opbrengst van onroerend goed; 2e. als opbrengst van effecten en derge lijk roerend kapitaal en 3e. als opbrengst uit onderneming en arbeid. Onder vraag X heeft men dus bij letter a I op te geven de huurwaarde van zijn woning, zoo men deze in vollen eigendom heeft; letter a 2, de zuivert huur (huishuren) en pachtsommen enz., die men van zijne ver schillende eigendommen trekt; letter b, de som die men jaarlijks aan rente van zijn verschillende effecten, hypo theken 6Qz. geniet, en letter c, 't geen men geniet als zuivere opbrengst van z(jn beroep of bedrijf; en wel onder c 1 de vaste tractementen (onderwijzers, ambtenaren, enz.) en c 2 de veranderlijke inkomsten (land bouwers, winkeliers, kooplieden enz.) De opbrengst van iedere bron van inko men, hierboven vermeld, wordt gesteld op het bedrag dat zij voor den belastingplich tige zuiver beeft opgeleverd over het laatst verloopen kalenderjaar, dus over het jaar 1915. Men denke er echter aan, dat onder opbrengst van een bedrijf mede' moet wor den gerekend het eigen gebruik van land bouwproducten of winkelwaren (leeftocht). Men geeft dus zijn inkomsten zuiver op dat, wil zeggen na aftrek van de bedrijfs- 00 beroepskosten. Ambtenaren geven hun tractement zuiver op, dus verminderd met verplichte bijdragen voor pensioen. De biljetten moeten binnen 20 dagen bij den Rijksontvanger ingevuld en onderteo- kend zijn terugbezorgd. Men kan gratis van de post gebruik maken. Alleen zij, die in de vermogensbelasting vallen, of een vast tractement hebben of wier inkomsten meer dan 2000 gulden be dragen, krijgen een biljet ter invulling thuis; ahe andere personen worden, zoo z(j in de termen vallen, ambtshalve aangeslagen door de schattingscommissie, die in iedere ge- ■nevnte door den Raad is benoemd. Hü, die opzettelijk eene onjuiste aangifte doet, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste drieduizend gulden. Volgens art. 11 van het ontwerp van wet „Verdedigings belasting II", dat deze week in de Tweede Kamer in behandeling komt, zal echter voor het belastingjaar 1916/17 deze boete worden vervangen door gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. Mocht men verleden jaar, bij de invoering der wet veel door den beugel hebben laten gaan, men kan er op rekenen, dat dit jaar elke opzettelijke ontduiking ernstig onder de oogen zal worden gezien. Binnenschippers. Alle aan boord van hun vaartuig wonende binnenschippers zijn gehouden in de maand Mei zich aan te melden ten Kantore van een ontvanger der directe belastingen. Door den ontvanger wordt aan die per sonen, zoo noodig, voorloopig een aanslag in de Rijksinkomstenbelasting opgelegd en in allen geval aan die personen een „Bewijs" verstrekt, inhoudende naam en woonplaats van den schipper, naam en soort van het vaartuig en zijn laadvermogen. Dit Bewijs wordt enkel afgegeven tegen intrekking van het in het vorige belasting jaar verstrekte Bewijs. Ieder aan boord wo nend schipper is behalve in de maand Mei verplicht den belasting-ambtenaren dit Bewijs te toonen, op boete van hoogstens 100 gulden. MIDDELHARNIS Zaterdag jl. legde mej.G. Grootenboer met goed gevolg haar examen af voor onderwijzeres. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen „Paul Kruger", scb. L. Koster en „Theodora Emerentia" sch. A. Jongejan, met een besomming van f3000.— en f2800. Zaterdag en Maandag werd onder toe zicht van de politie het vleesch begraven- van 2 uit nood geslachte koeien, dat voor de consumptie was afgekeurd. Door verschillende bakkers wordt ge klaagd dat de bloem die zij in voorraad hadden opgeslagen vóór dat alleen bruin brood mocht worden gebakken, op hun zol der zal gaan bederven. Wat niet in 't belang van bezuiniging is. Op den 6, 7 en 8 Juni a.s. zal in het voormalige postkantoor de ijk en herijk van maten .en gewichten plaats hebben. Onze dorpsgenoote Mej. S. A. H. van Eek, tijdelijk te Scheveningen als leerlinge aan de Kweekschool van het Haagsch Ge nootschap, legde dezer dagen met gunstig gevolg examen af voor de vereeniging voor Handenarbeid, waardoor zij het diploma verkreeg voor karton- en klei bewerking (Slöjd). De heer W. Nijgh alhier is bij Kon. Besluit van 8 dezer benoemd tot reserve tweede luitenant bü het 21e regiment in fanterie. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. D. van Bergeijk is bü Kon. Besluit van 8 dezer benoemd tot reserve tweede luitenant bü het 17 regiment infanterie. Door den landbouwer J. Struik is on derhands aangekocht een bouwschuur met 2 daarby behoorende woningen, staande aan de Spuistraat alhier. Door de S. D. A. P. is in het district Middelharnis voor de Prov. staten, Candida t gesteld de heer H. Schlösser van Hellevoet- sluis. Vanwege de gemeente is in de voor- maligo lynbaanscbuur een weegtoestel ge plaatst om varkens en vee te kunnen wegen. Woensdagmorgen werd een wagen met varkens geladen voor het pand van den heer Kry'gsman op het Zandpad alhier. Toen de wagen draaide kapsijsde deze en de var kens gingen aan den haal, terwyl de wagen aan stukken viel. Het 1272-jarig jubileumfeest van de Ambachtsschool te Middelharnis. Door het bestuur daartoe uitgenoodigd om te komen bü de officiëele opening van het herdenkingsfeest van het 121/J-jarig bestaan der Ambachtsschool alhier, kwamen we Maandagmiddag 3 uur aan "de feestelük versierde school. Reeds bü den ingang trof ons de fraaie versiering van het gebouw en de vele planten die daar waren aange bracht ter opluistering. Op de bovenste verdieping was de plaats waar het bestuur, directeur en leeraren, den leden en genoodigden ontving en om 3 uur verwelkomde de Voorzitter de Heer U. J. Mijs de gasten met een hartelük wel komstwoord. Van de officieel genoodigden hadden velen niet kunnen komen, doch een blyk van belangstelling gezonden, o.a. de Heer P. Brittijn, de eerste directeur der school, de Heer Maaskant oud-leeraar in het timmeren, de Heer Deys oud-leerling thans bouwkundig teekenaar, zoo ook van de Heeren Burgemeesters van Putten en Zaayer. De Heer Müs zeide dat het op 18 Maart j.l. eigenlyk 12'/j jaar geleden was dat de Ambachtsschool geopend was geworden en dat de lessen een aanvang hadden genomen. Deze voor onze Vereeniging zoo hoogst belangrijke gebeurtenis kon door het be stuur niet onopgemerkt voorbü worden gegaan. Wanneer wy terugzien tot den openings dag en we maken een vergelüking van toen en heden dan treft ons de buitengewoon groote verandering die ten opzichte van de belangstelling in het Ambachtsonderwüs heeft plaats gehad en thans is het een gewone zaak dat er een Ambachtschool is om een ambacht te leeren. Hoe geheel andeis was dit 121/2 jaar geleden. Wy', leden van het bestuur en de leden die dien tüd mee maak ten, weten nog wel welke groote moeilük- heden wy hebben moeten overwinnen, voor al ook de tegenzin van velen voor het Ambachtsonderwüs. Ik herinner me nog hoe by de subsidie aanvrage aan de verschillende gemeenten een der leden van den raad op de meest zekere wyze wist te voorspellen dat de Ambachtschool 25 jaar later daar zou staan leeg en verlaten en dat de leerlingen der school een ongeluk waren voor de maat- schappü- Deze woorden toen gesproken zul len th-ms wel door niemand worden her haald, en dat komt dat er verandering van inzicht is gekomen ten opzichte van het onderwüs aan de Ambachtschool. Echter al was er 121/2 jaar geleden geen geestdrift voor de Ambachtschool by' velen, met een enkel woord wilik wü'zen op iemand die op de meest krachtige wüze altijd het Ambachtsonderwy's heeft voorgestaan en dan mag ik noemen wü'len den heer C. Vis van Sommelsdük, jaren te voren heeft bü in een vergadering van het Nutadepartement een krachtig pleidooi gehouden voor het instellen van Ambachtsonderwüs. Wü weten ook dat de heer W. C. van As, zich vanaf zün vestiging op ons eiland zeer heeft geïnteresseerd voor het Ambachts onderwüs, maar dat alle pogingen in die richting gedaan afstuitten op flnantiëele bezwaren, totdat het tijdstip aanbrak, waar op het Nuts departement meer flnantiëel bloeide en zich ook krachtig gevoelde iets te ondernemen zoodat een besluit genomen werd om een eigen gebouw te stichten waar in de Nutsbibliotheek gevestigd kon worden. De commissie die hiervoor benoemd werd, ontwierp een plan, en als no 1 kwam hierop voor een gebouw waar ook Ambachtsonder wüs gegeven zou kunnen worden. Deze commissie ging toen naar 's Graven hage naar den thans overleden directeur der Haagsehe Ambachtschool, den heer Boersma, die hen raad gaf om er met den heer de Groot inspecteur van het middelbaar onderwy's over te spreken. Wy kwamen daaraan met weinig moed, doch na ons eerste onderhoud bleek ons dat de heer de Groot zeer krachtig de pogingen van het Nutsdepartement zou steunen. Jammer dat de heer de Groot, door ambtsbezigheden heden verhinderd is deze feestviering bij te wonen, toch wensch ik hem openlyk dank te betuigen voor den grooten steun die hy' toen gegeven heeft. De subsidie werd aangevraagd, doch daar mede was de zaak nog niet in orde en velen moesten nog hun medewerking verleenen om de zaak in orde te kry'gen. Echter in het begin van 1903 kon de aanbesteding plaats hebben, vele bezwaren moest het bestuur nog overwinnen, doch op 18 Sep tember 1903 kon de school geopend worden en vanaf dien tyd is de zaak van het be stuur eenigzins anders geworden, want op dien dag werd een groot deel van den ar beid overgenomen door den benoemden di recteur, den heer Britty'n en de leeraren, de Heeren Tiemens, Deijs en Maaskant. Een uitzondering moetik evenwel maken en wel voor onzen penningmeester, den heer C. Kolff Jr., die büna dageiyks werk daar aan heeft, dat kunnen wy leden en vooral de leden, die de rekening van de Ambachts school hebben nagezien weten. Zy weten welk een geregelden terugkeer van den ar beid daaraan noodig is, hoewel ze ondanks het meest nauwkeurige nazien, nimmer een onnaukeurigheid hebben gevonden, en al is het nu myn eigen zwager, welke kwaliteit ik op het oogenblik buiten rekening laat, dan meen ik, dat hü het Bestuurslid is, die op d zen feestelyken bijeenkomst den mees ten en hartelüksten dank moet gebracht worden. (Een luid applaus getuigde van de instemming met de woorden door den voor zitter gesproken.) Zooals ik heb gezegd, was de Heer Brit- tyn by de opening directeur, op wien de taak rustte de school te organiseeren nevens hem de vakleeraren Tiemens, Deüs en Maas kant zoomede de heeren Snyders en de Jong die onderwys gaven in de schoolvakken. Van hen, die bü de opening der school in functie waren zün nog overgebleven de heeren Tiemens en Deijs, en zü vervullen met evenveel yver en toewüding hun taak als by de aanvaarding hunner werkkring by de opening der school, en we hopen dat zy dit zullen bly'ven doen en dat zü nog vele jaren mogen medewerken tot het vor men der leerlingen, in het belang der school. De heer Brittiin bleef tot aan zün be noeming in 1907 tot directeur der Ambachts school te Winterswyk en werd opgevolgd door den heer Chr. F. Hóssen, de heer Maas kant bleef iets langer en werd opgevolgd door den heer Kolthoff. We mogen zeggen dat wy twee waardige plaatsvervangers hebben gekregen, die het werk van hun voorgangers hebben vervolgd. Het is het bestuur büzonder aangenaam dat de heeren-leeraren steeds er naar streven om de jeugd te maken tot bruikbare leden van de maatschappij. Mijne heeren wü brengen U onze geluk wenschen en U direc teur Hóssen betuigen wy in het bijzonder onze erkentelykheid, omdat U met de leeraren zich zooveel moeite heeft gegeven om dit feest op waardige wyze te vieren. Het keurig uitgevoerde gedenkschrift, dat de genoodigden is uitgereikt geeft ons daar van het sprekendst bewüs, en ik mag wel zeggen dat het Bestuur hun werkzaamheden op hoogen prüs stelt, waarbij wü de wensch uitspreken dat U allen nog langen tyd moogt arbeiden voor onze jonge ambachtslui. Wanneer wy een blik slaan in onze ver eeniging zelf dan mogen we zeggen dat ze

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 9