lilt Buitenland. 7 jn an I h. pr og el 6 Id- Jor da kkt ;un I de ale ran lier Ian aar Star- ant- da bde- erd, •eer vee ijgs- tus- &ko- tUS- ien, te bcht Star een groot zoutgehalte bedekt de uitgestrekte vlakte, waarop nu zelfs het zeewier woe kert. Van de boerderijen, die eenmaal tot de fraaiste en weeldeiigste in Noord-Holland behoorden, zij q nog slechts de geraamten of de bouwvallen over. De in bet slib achtergebleven zeedieren veroorzaken een ondragelijken stank, die uit dea drooggelegden bodem opstijgt en door den Oostenwind over den Westpolder wordt gedreven, waar het den bewoners nog niet geheel gelukt is, hun huizen van dienzelfden stank te bevrijden en menigeen de schadelijke gevolgen van die uitwaseming voor zijn gezondheid moest ondervinaeu. Overigens heeft in dit deel van den pol der het leven zijn gewone aanzien herkregen. Toch is men niet hoopvol gestemd voor de toekomst. Ook hier is het zoutgehalte van het ondergeloopen land belangrijk; vandaar dat de landbouwer geen groote verwach tingen van den oogst koestert. De veehouders ondervinden de schade nu al. De weilanden, die in het voorjaar mooi groenden en veel beloofden, konden de warmte der laatste dagen niet verdragen en zijn geheel ver dord. Verschillende veehouders moesten daarom hun vee verkoopen. ifarechaussee's hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag aan de grens bjj Hom- mersum een troep van ongeveer 25 smok kelaars ontdekt. Het gelukte 11 smokkelaars te verbaliseeren en meer dan 1000 K G. vet, rubber en andere goederen in beslag te nemen. Er werden verscheidene schoten gelost en een der kogels drong door een zak vet, die een der smokkelaars op het hoofd droeg. Men zendt ons uit Vlissingen een tegen spraak van het bericht, als zou een Belg, verdacht van spionnage, zijn aangehouden en naar Middelburg overgebracht. Gisteren zijn twee Duitsche deserteurs by Aalten over de grens gevlucht. In de Haagsche trekvaart nabij Delft is Zondag het lijk gevonden van eeo onbe kenden man, ongeveer 25 jaar oud. Een 5-jarig dochtertje van de wed. Nap. te Midwolda (Oldambt) is gisteren in het nieuwe kanaal verdronken. Te Leeuwarden is gisteren een sterfgeval tengevolge van nekkramp voorgekomen. Bij een 23-jarigen man, uit Amersfoort gekomen, heeft zich een nieuw vermoedelijk geval van nekkramp voorgedaan. Dr. baron v. Rbeinhaben, de gouverneur van de Rijnprovincie, Jheeft Zaterdag te Keulen een vaderlandlievende rede gehou den over het onderwerpin hondstrouw volhouden. Hij zeide o. m.dat de „storm wind des Heeren" dubbel welkom zou zijn, als hij uit de ziel van het Duitsche volk de neiging tot genot, tot een behaaglijk leven, die in de laatste jaren op bedenke lijke wijze onder het volk werd waargeno men, zou wegvagen. De volken worden in stand gehouden door de kracht, die ze groot gemaakt heeft, Het Duitsche volk is door eenvoudige godsvrucht, door het idealisme van zijn gedachten, door de geringschatting van stoffelijke goederen geworden wat het is, en die oude geloofsbelijdenis moet men zich nu weer herinneren. Hij eindigde met een hoch op Duitschiand „het nooit genoeg bezongen land" en ten slotte zong de ge heele vergadering het lied„Deutschland, Deutschiand über Alles." De opstand in Ierland. De New Statesman bevat een paar in teressante artikelen over den opstand in Ierland. Vooreerst een van Bernard Shaw, een Ier gelijk men weet. Het is in den vorm van zes geboden met toelichting. Zoo is het eerste gebod: „Wees voorzichtig met de politieke leer die gij verkondigt. Op on verwachte manier kunt gij aan uw woord worden gehouden." En zyn toelichting is, dat er nu al twintig maanden lang een luidruchtige propaganda is gevoerd voor „Sinn Peis voor de kleine volken". Hoe- velen van de zoodanigen, vraagt hy, zou den er voor hun beginselen op de puin- hoopen van het postkantoor in Dublin den heldendood zijn gestorven?En hij vergelijkt Connolly met den koning der Belgen, zeg gende dat hü voor het minst niet zijn ziel heeft verloren in zijn wanhopigen strijd voor de onafhankelijkheid van zijn land tegen een tienvoudige vijandelijke over macht. Het tweede gebod is: „Verval niet tot een onmatige bewondering van vaderlands liefde en maak geen onverstandig gebruik van het woord verrader." En de toelich ting: Wie voor de onafhankelijkheid van zjjn land vecht, moge dom en dwaas zyn, maar zijn landgenooten zullen hem nooit voor een verradei houden. Al de mannen en vrouwen van de Sinn-Pein-vrywilligers. die gevallen zyn, hebben even oprecht voor hun land gevochten als eenig soldaat, die in Vlaanderen voor zyn land is gesneuveld. Hun republikeinsch ideaal kan men niet bespotten, zonder Frankrijk, Engeland's bondgenoot, en Amerika, Engeland's vriend, te beleedigen, en wanneer de heele wereld «ens republikeinsch ia geworden en de tomantiek hun graven met bloemen heeft Mekt, zullen de laatste Iersche rebellen verheerlijkt worden in Britsche helden dichten. Derde gebod. „Neem niet overhaast aan, dat elk gebouw, door een vijand vernield, een meesterstuk van bouwkunst is." Het is te betreuren, zegt Sbaw, dat er in Du- bliu zoo weinig is verwoest. Het postkan toor was een toonbeeld van de saaiheid van I8d-eeuwsche pseudo-klassieke bouwkunst. Het is niet jammer dat het verwoest is. Wel is het jammer, dat de achteibuurten van Liffey niet verwoest zjjn. Die hebben jaar in jaar uit zooveel menschen tot ziekte en dood, tot misdaad, drank eti zelfmoord gebracht, dat de fusillade van Sinn Feiners en het plunderen van hun legertros er on beduidend bij zyn. Uit die achternuurteu Kwamen de benden, voor wier dietstallen eu wreedheden de vrijwilligers aansprakelijk zullen worden gesteld, ofschoon hun mis daden over onze hoofden komen. Laten wy geen rouw dragen over het stuk van de stad Dublin dat vernield is, maar over ten minste driekwart wat niet vernield is. Het vierde gebod. „Wetten, die al over tijd zijD, uit te stelleu om het rustig te hebben, kan meer last geven dan het voor komt." WasHomeRuleingevoerd,dan waren Sinn-Fein- en Ulster vrijwilligers theoretisch evenzeerverraders geweest, maar hetlersche parlement zou als het te zwak wasem hen anders te bedwingen, dienstplicht hebben ingevoerd om van ze af te zijn. Het vijfde gebod. „Vergeet niet, dat de zelfde middtlen oek in Engeland en Schot land elk oogenblik een opstand zouden kun nen verwekken." Als de party, zegtShaw, die openlijk de vakvereenigingen wil vernieti gen, een documentverspreidde, gelijk dat den Sinn Fein-opstand deed uitbarsten, zou zij in aantal van plaatsen in Groot-Brittanje een oproer uitlokken als in Dublin. De New Statesman drukt dat beruchte stuk af. Het is een lastgeving om, op een leeken van het Kasteel te Dublin, den zetel van de Iersche Regeering, al de voorman nen van de Siun Fein en andere Iersche lichamen gevangen te nemen, een aantal gebouwen te bezetten, andere (o.a. het pa leis van den R.-K. aartsbisschop) af te sperren enz. Oöiicieel is het stuk als een vervalsching gekenmerkt, maar de Sinn- Feiners hebben aan de echtheid geloofd. En zoolang niet ontdekt is, wie de schurk was zegt Shaw die de vervalsching beging, zal men in Ierland gelooven, dat het echt is. Het zesde en laatste gebod is: „Als gij goede burgers wilt hebben, moet gij de menschen leeren goede buigers te zijn." Wiens schuld is het, vraagt Shaw, dat die ongelukkige Sinn Feiners in onwetendheid en romantische dwaasheid een hopeloozen kwaden streek voor een vaderlandlievende vrijheidsdaad hielden, gelijk Shilley er be zong en Byron er voor streed? Aangeno men dat hun hoofd gelijk hun pers vol zat van ultra-insulairen vaderlandslieven- den eigenwaan, is dit het oogenblik dat Engeland deswege een steen op hen kan werpen? Is niet de verheerlijking van vaderlandsliefde, van roekelooze uittarting, van overmacht in aantal en hulpbronnen, van bereidheid om voor de oude vlag te dooden en gedood te worden, van onmee doogenden haat tegenover den vijand, van het heilige recht van kleine naties op zelf bestuur en vrijheid, meer dan een jaarlang hun in de ooren gebazuind door Britsche schrijvers, die spreken en denken alsof Engeland nog het Engeland van Alfred is, en het socialisme, het eenige wat Sinn Fein kon vervangen, rebellie en blasfemie is? Is het niet een weinig onredelijk van ons om te roepen om het bloed van mannen, die ons eenvoudig aan ons woord hebbeD gehouden en gedongen naar onze verheer lijking van Belgen en Serviërs, die ook hun postkantoren aan vuur en slachting hebben gewyd in een worsteling tegen de gewel dige overmacht van reusachtige rijken?" Ik kan hierover vrijuit spreken, besluit Shaw, want ik heb het romantische separa tisme van Ierland tot het laatste toe met alle macht bestreden. Twee dagen voor het uitbreken van den opstand heeft hij nog in de Irish Times de Sinn Feiners aangevallen. Het was te laat, trouwens de Sinn Feiners hadden van eiken rumoerigen Engelschen patriot kunnen hooren, dat Shaw iemand is, die niet meetelt. Niettemin moet Shaw erkennen, dat de rebellen patriotten waren naar zij het inzagen, en achtenswaardig in hun tepublikeinsche ideaal. Zyn slot is dat de gevangenen kans moeten krijgen om als een Iersche brigade naar het fiont te gaan. Belangrijk is het opstel van denlerschen medewerker van de New Statesman over „de tragedie in Dublin." Voorop zegt hy, dat de naam Sinn Fein voor de Dublijnsche oproerlingen verkeerd is. De SinnFeineris eigenlijk iemand, die gelooft in de politiek, twaalf jaar geleden aanbevolen door Ar thur Griffiths, een Dublynsch-journalist, in een geschrift The Resurrection of Hungary A Parallel for Ireland, Griffiths wilde, dat de Ieren de Britsche regeering zouden boy cotten, door geen afgevaardigden meer naar het Parlement te zenden. Ze moesten een nationale vergadering te Dublin bijeenroepen en inlandsche rechtbanken in de plaats van de „Engelsche" stellen. Verder diende er front te worden gemaakt tegen de „veren- gelsching" van Ierland, de Iersche taal moest m.a.w. worden bevorderd; ook tegen de werving voor het Engelsche leger moester gewerkt worden. De naam Sinn Fein wy zelfs, Ierland voor de Ieren m.a.w.) werd een spotnaam, door de officleele Home Ru lers, ten onrechte, gegeven aan alle natio nalisten, die Redmond's gezag betwistten, en vooral aan de „Iersche vrijwilligers." John MacNeill, die laatstelijk voorzitter van de Iersche Vrijwilligers was, is nooit Sinn Feiner geweest. Hy heeft zich eerst bij het uitbreken van den oorlog van Red mond losgemaakt. Hy is professor aan de Nationale Universiteit geweest en was een vurig voorstander van het Iersch. James Connolly, het denkende hootd van de ar beiders, die aan den opstand hebben mee gedaan, heeft in zyn geschrift Labour in Irish History in zyn veroordeeling van het bourgeois nationalisme zoowel Sinn Fein als Redmond's party gehekeld. De schrijver merkt i.i het voorbijgaan op. dat vele kunstenaars en schrijvers aan den opstand hebben deelgenomen. Gravin Mar kiewicz, die nu tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld, was vroeger schilderes. Zy is Iersche van geboorte, uit den landadel. Behalve zy zyn al de leiders, naar de schrij ver meent, Katholiek en „oprechte Gaels". Vroeger koos het rebelsche Ierland gewoon lijk Protestanten en Engelsche leren tot leiders. Men vertelt, dat al wie besloten haddeD aan den opstand mee te doen, op Paaschzondag ter communie gingen, behalve vier man, die uit de gelederen werden ver wijderd omdat, zoo heette het. zy hun kameraden ongeluk zouden aanbrengen. De vraag is, hoeveel van de vrijwilligers aan den opstand niet mee hebben gedaan. MacNeill verbood in een proclamatie Zondag zijn volgelingen, Maandags aan paraden of vergaderingen deel te nemen. Volgens den schrijver moet dat veel invloed hebben ge had. Algemeen zegt men, dat MacNeill tegen een opstand was. Gelijk onze lezers weten, houdt men in Engeland die proclamatie voor een krijgslist. De redactie van de New Statesman keurt het doodschieten van aanvoerders van de rebellen af. Naar menscjielijke opvattingen van de gerechtigheid hebben zij hun lot verdiend, maar was het noodig? De opstand was gedempt. Dacht men in de toekomst Iersche oproerlingen af te schrikken? De' heele geschiedenis van Ierland weerspreekt, dat dat iets helpt. De doodgeschotenen zullen voortaan tot de helden en martelaars van Ierland worden gerekend. De regeering zal tot dezen straffen maatregel verlof hebben gegeven om te toonen, dat.zy toch ook wel streng kan optreden. Het aftreden van Birrell als minister van Ierland keurt de New Statesman goed. Hij was te slap. Hy regeerde niet; het Kasteel regeerde. En de politie deed onge veer wat ze wou. Zoo kwam het, dat er zwakheid was in de groote bestuursdingen en tirannie in de kleine. Hoe het zenuwgestel van den soldaat lijdt. Een correspondent van de Morning Post beschrijft den invloed van den strijd op het zenuwgestel van den soldaat. Hy zegt o.a.; De invloed van den oorlogstoestand op de zenuwen is misschien verantwoordelijk voor vele vreemde physieke toestanden, die een zeer geheimzinnig karakter dragen. De gevallen, die thans voorkomen, ver schillen voor den neuroloog, die veel ervaring heeft opgedaan, niet veel van die welke in het burgerleven voorkomen. Daar is het bijv. shell shock granaatschok, die voor vele gevallen verantwoordelijk is. Al deze gevallen kunnen echter gerangschikt wor den onder de reeds bekende rubrieken. De eenvoudigste vorm is die van een schok, die veroorzaakt wordt door den luchtdruk, die door het uiteenspringen van een met ontploföngsmiddelen gevuld projectiel voor komt. De patiënt herinnert zich de nadering van het projectiel niet meer omdat het ge- heele bewustzijn ten gevolge van wat een poosje te voren is gescnied, ontbreekt. Steeds volgt hierop hetzelfde gebrek aan bewust zijn, en steeds zyn er dezelfde complicaties. Ook de behandeling is steeds dezelfde: een rustkuur in bed. Een andere vorm van werkelijk lichamelijk letsel door shell shock heeft een geheimzinniger verloop. Het ge heugen van den lijder is niet verstoord. Hy herinnert zich alles, maar hij geraakt ver suft evenals een bokser, die te zware slagen heeft gekregen in den loop van een moeilijke partij. Zyn gedrag wordt zonderling en zijne handelingen onbepaald. Ook voor die lijders is rust het eenige geneesmiddel. Shell shock vertoont echter nog andere verschijnselen, die gelijktijdig in elkander overgaan. Zoo by v. de toestand, waarbij een man, die pas aan een hevig bombardement is bloodgasteld geweest, schijnbaar gezond en wel, plotseling ineenstort. Soms is het volgendebombardement daarvan deoorzaak. Wordt hij dan door een verstandig officier spoedig naar een veilige plaats gezonden, dan zakt hij plotseling op onverklaarbare wijze ineen en blijft rustig doorslapen, on verschillig waar hij zich bevindt en wat voor lawaai er om hem heen is. Sommige man nen genezen hiervan volkomen. Anderen daarentegen kunnen noggeruimen tijd geen geluid verdragen. Zij lijden aan een te he vige reactie op geluiden, het geluid van een fluitje of het barsten van een fietsband op straat, voor het hospitaal waarby verpleegd wordt, jaagt soms plotseling een aantal van deze zenuwlijders uit bod. Een vierde groep is die dergenen, waarbij zorgen en onge makken een reeds ondermijnd gestel nog verder slopen. De gevolgen kunnen tusschen prikkelbaarheid en onbekwaamheid om op een bepaald onderwerp de aandacht samen te trekken varleeren. Kortom, de oorlogstoestanden kunnen iede:e doorstane zenuwzwakte of aandoe ning weder oprakelen. Dit behoort tot de psychologie van den oorlog. Het voortdu rende bombardement moge soms al weinig gewonden of dooden kosten, het mat den vijand af en maakt de zwakke plaatsen in zyn temperament nog zwakker. De oorlog voerende party, die over het kleiuste aan tal projectielen bescnikt, wordt daarom dubbel aangevallen naar lichaam en naar geest. Maar er is steeds met een belang rijke factor rekening te houden. De genezing hangt n 1 alleen af van den vroegeren ge zondheidstoestand van den sol aat Ai*hy van nature krachtige zenuwen heeti, dan zullen die tijdelijke aandoeningen hem geen blyvead kwaad doen. Het leger dat de sterkste zenuwen heeft, zal winnen Neu rologen, die zoowel de Engelschen als de Duitschers kennen, hebben vertrouwen in het grooter uithoudingsvermogen der eersten. De Engelschman heeft een onverstoorbaar temperament. De Duitschers ziin bij hem vergeleken, een natie van zenuwlijders, zegt de berichtgever van de Morning Post. Tegenover de stelling, dat de versterkin gen, die Rusland op de Alandseilanden heeft aangelegd, een bedreiging van Zweden zyn, is Dagens Nybeler van Stockholm van meening, dat die versterkingen van zuiver verdedigenden aard zijn, tn het blad herin nert aan wat de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken heeft gezegd, nl. dat Rusland beloofd had, na den oorlog de ver sterkingen op te ruimen. Daarentegen betoogt generaal Axel Rappe in een geschrift Zweden vóór de Beslissing, dat Rusland op de Alandseilanden een basis voor een aanval heeft gevestigd. Hij waar schuwt, dat men geen waarde moet hechten aan diplomatieke verzekeringen van het tegendeel. De Temps meldt dat generaal Pétain is benoemd tot opperbevelhebber van hst mid denleger, dat den sector van Soissons tot en met Verdun verdedigt, en dat generaal Nivelle het bevel over het eigenlijke leger van Verdun van Pétain heeft overgenomen. Nieuwe manschappen. In Pruisen moeten zich alle landstorm- plichtige jongelieden, die in April 17 jaar zyn geworden onmiddellijk by de militaire overheid aanmelden. Duitschiand en de Vereenigde Staten. De Kölnische Zeitung geeft in haar middag editie van gisteren in opgetogen bewoor dingen lucht aan haar blijdschap over het door haar als een offlcieuse mededeeling der Amerikaansche regeering beschouwde telegram van de Associated Press dat de Veieenigde Staten, onder voorbehoud dat de officiële tekst der nota met de nietoffi- cieele overeenkomt, de Duitsche beloften aanvaarden en de vervulling zullen afwach ten. Hiermede, zegt het blad o.m. is naar menschelyke berekening aan de spanning tusschen de beide landen een eind gemaakt, gelijk het doel der tegemoetkoming van Duitschiand was en redelijkerwijze ook mocht worden verwacht. Het blad doet een beroep op de Duitsch- Amerikanen om er nu ook verder met verdubbelden ijver en opgewektheid aan mee te werken dat er weder een volkomen heldere hemel tusschen de beide volken zaJ stralen. DE WEG NAAR EEN DUURZAMEN VREDE, door Dr. E. Berger te Bern. Men moet toegeven, tot welken Staten- groep men ook moge behooren, welke po litieke meening men ook moge voorstaan dat in de laatste rede van Von Bethman Hollweg twee vragen gesteld zyn, die voor het lot van de volkeren der aarde van bui tengewoon belang schijnen te zyn. In de eerste plaats eischt hij, dat op den wereld oorlog een duurzame vrede moet volgen. Datgene, wat in de oudheid de profeten den volkeren voorspelden, datgene, wat de vol keren van het Haagsche Scheidsgerecht ge hoopt hebben, datgene, wat aan de pacifisten den naam van Utopisten, den hoon en den spot van de zijde der oorlogspartij en van haar lakeien heeft verschaft, dat wordtdoor den eersten Staatsman van de Centrale mogendheden heden als een onafwijsbare noodzakelijkheid verklaard. Onbewust of bewust wijst echter Von Bethman Hollweg op een andere plaats van zyn rede ook den weg, die tot een duurzamen vrede leidt. Hij zegt met betrekking tot Frankrijk, dat daartegen geen woord van haat bedoeld wordt; hy spreekt met bewondering van de groote dapperheid, waarmede hetFran- sche volk zich verdedigd. Wanneer echter geen haat, doch waardeering en gerechtig heid ten opzichte van den tegenstander gevoeld worden, dan is er geen grond voor oorlog voorhanden en is de eerste stap tot een duurzamen vrede -gedaan. Er ontbreekt echter in de rede van Von Bethman Hollweg de verzekering van een zdfde waardeering voor de andere tegen standers van Duitschiand; er ontbreken, wat wellicht veel moeilijker nog te bereiken is soortgelijke verklaringen van de Stiats- lieden van de zijde der Entente ten op zichte van de volkeren van de Centrale Mogendheden. Evenals in een duel de sekon- danten, zoo zouden in dan tegenwoordigen volkerenstrijd de Staatslieden vandeoDzfl- dlge Staten gezameiyk er toe behooren

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 7