Binnenland. thans op hechten grondslag berust, zoodat we thans minder zuchten onder de gpoote financieels verplichtingen dan by de op richting, immers de hypotheek groot f 18 000 die op het gebouw rustte ia thans maar f 2000 meer, terwyl directeurswoning en tuin onbezwaard eigendom zijn. Toch rusten op ons weer nieuwe verplichtingen en wel de pensionneering van directeur en leeraren, het kwam ons eea eisch des tijds voor, daarin te voorzien. Dank aan allen, dis deze 121/2 jaar hebben medegemaakt en als we dan zien hoe groot het aantal leerlingen is dat de school heeft verlaten met diploma, en thans nuttige leden in de Maatschappij zijn, dan kunnen we met blijde verwachting de toekomst tege moet gaan. We hopen dat de belangstelling in het ambachtsonderwijs op ons eiland niet alleen mag stand houden, doch dat nog velen van hunne belangstelling zullen doen blyken, want dan twyfel ik niet of de school zal steeds blij *60 bloeien (Langdurig applaus.) De Heer Cbr. F. Hössen, directeur der school sprak de aanwezigen als volgt toe: 't Is niet mijn plan om te herhalen dat gene wat de voorzitter heeft gezegd, van mij verwacht U misschien een behandeling van het meer technische gedeelte dus wat in die 121/2 is gebeurd, en dan wil ik zeggen, dat ge dan nog zeer lang zou kunnea blijven en dat ge dit niet prettig zou vinden, doch ge kunt alles vinden in het feestverslag dat U by den ingang der zaal is aangeboden De Ambachtsschool viert thans zijn 12'/j jarig jubileum en aiet de directeur, want dat zou een heel gewoon feit zijn, doch daar de school bier 12,/2 jaar heeft bestaan meenden we dat dit een feit van het groot ste gewicht was en dat we daarom feest moesten vieren. Mijno heeren. Ik meende dat de Ver- eeniging het beste zou gediend zijn wan neer zich een groot aanlal nieuwe leden en donateurs opgaven, en dan kon ik thans mededeelea dat een groot aantal nieuwe leden en donateurs zich hebben aangegeven (applaus). Nu wenschte ik wel nog eenige woorden te richten tot de vertrekkende leerlingen. Jongelui. Bij deze gelegenheid moet ik jullie in de eerste plaats op het hart druk ken, dat ja niet moet meenen, dat je straks reeds in de practijk een volslagen vakman zÜt, dit is niet het geval, want wij hebben getracht je te vormen, en al hebben jullui ook wel eens onprettige oogenblikken mede gemaakt, als jullui bij de leeraar of bij mü moest komen, we deden dat in jullui eigen belang, het was voor jullui vorming en als je eenmaal de school verlaten hebt, dan zul je nog wel eens aan ons denken en ik hoop dan dat het blijken mag dal je het op prijs zult stellen hier leerling geweest te zijn. Het ligt voor de hand dat voor de feest- tentoonstelling hard, zeer hard door allen is gewerkt, in de eerste plaats door leeraren en leerlingen, doch dan wensch ik in de eerste plaats dank te brengen aan den heer Blokhuis, Directeur der Gasfabriek, die voor zulk een fraaie gasdecoratie heeft gezorgd. Mede moet ik mijn dank betuigen aan den vroegeren architect, den heer Niekerk thans overleden en ik moet Mevrouw Niekerk en Mejuffrouw Niekerk hier mijn dank betuigen dat zij bier tegenwoordig hebben willen zyn bij het jubileum van de school, ik verzeker U dat dit door mij op zeer hoogen prijs wordt gesteld. (Applaus). Hierna nam de Voorzitter het woord en zeide dat het begin van Mei het overgaan is en dat nieuwe leerlingen worden toegelaten, zoo ook de uitreiking van diploma's aan hen, die de school met vrucht doorloopen hebben. Deze keer kan het einddiploma worden uitgereikt aan 16 leerlingen. Eenige jaren geleden is een eereprijs in gesteld en wel voor leerlingen, die gedu rende den geheelen schooltijd nimmer zijn telaat gekomen en zich goed hebben ge dragen, en nu meenden we dat dit maar zeldeD zou voorkomen, doch dit jaar zyn er twee leerlingen die voor dien prijs in aanmerking komen en we! de leerling H. Vaalburg uit den Bommel en J. J. Bakker uit Middelhainis, beide leerlingen kregen behalve hun diploma een prachtig zilveren horloge met inscriptie. Toen werdeD de diploma's uitgereikt aan nog 14 andere leerlingen, waarbij werd ver meld dat de leerling G.Verolme reeds vorig jaar de eereprijs had gekregen, doch nog «en cursus had medegemaakt. De voorzitter sprak de jongelui als volgt toe. De prijzen zijn thans aan jullie uitgereikt, maar voor dat ge heen gaat stel ik er prijs op nog een woord tot U allen te richtten. Ik meen U te moeien waarschuwen mis schien zijt gij blij dat ge de schoolbanken gaat verlaten en het vrije leven kunt in gaan doch een ding hoop ik echter en dat is, dat jullie de school hier niet zult ver geten, al hebt gij hem verlaten, ik wil dit zeggen. Geloof niet dat het voor Directeur en leeraren een pleziertje is geweest om onderwijs te geven, want er zijn oogen blikken geweest dat zij moesten ingrijpen om U op het goede pad te leiden, en nu hoop ik dat jullie naar hen hebt geluisterd opdat het onderwijs met vrucht gewerkt zal hebben. Nu gaat gij het vrije leven in en zult trachten zoo spoedig mogelijk een be staan te vinden doch denk er aan, hetgeen de directeur U reeds heeft gezegd gij zijt nog geen vakman de goede grondslag is gelegd, waarop ge verder kunt bouwen, en waardoor gij in de gelegenheid zijt een bekwaam ambachtsman te worden. Ik verzoek U nog aan den directeur op den datum in de enveloppe die gij zoo juist bij uw diploma ontvangen hebt, te laten weten welk loon ge verdient dat is noedig voor de school, omdat wij gaarne weten wat het wedervaren onzer leerlingen is, die onze school met diploma hebben ver laten, doch zorg er voor, dat onze school voor jullie een aanbeveling is. Ik wench u allen nogmaals geluk (ap plaus). Hierna kreeg de vice-voorzitter de Heer W. C. van As het woord en zeide: Ook ik wenschte nog wat toe te voegen aan de keurig gekozen woorden van onzen Voorzitter, en aan die van den Heer Hossen over het onderwijs aan de Ambachtsschool en wel omdat ik terug denk aan de op richting der school. Ik zou even wille teruggaan tot den tijd die de oprichting der school voorafging en even het laken willen oplichten, om nog eens de moeilijkheden voor oogen te zien, die bet Bestuur gehad heeft voor dat tot stichting der school was besloten. En dan kan het niet anders of mij staan deze herinneringen nog levendig voor de geest. Velen van u weten hoe moeilijk het is geweest, 'tls voor alles waar dat ons eiland zijn kracht zocbt in zijn isolement, en het was geen gemakkelijke taak om een Am bachtsschool hier gevestigd te krijgen, 't Heeft dan ook ontzettend veel moeite gekost, doch dat moet mij toch van het hart dat ondanks de groote moeite en de vele bezwaren die te overwinnen waren, het een voorrecht is geweest voor Flakkee, dat de Vereeniging zulk een krachtig Voor zitter bezat, een man die al zijn krachten er aan gewijd heeft om de tot standkoming te doen slagen. Hij is het die begrepen heett dat in de eerste plaats noodig was voor Flakkee Hennis is macht. Voorzeker het waren moeilijke dagen, er was veel energie voor noodig om do Am bachtsschool tot stand te brengen en als we thans eens dit werk beschouwen dan moet ik zeggen, dat hebben we aan uwe energie te danken want altijd hebt ge met al de kracht die in U was ons ingeprent de woov den van den grooten wijsgeer Kant: Leeren en onderwijzen. Loon en prestatie. Ik wensch U bij dit 12*/2 jarig feest dan ook toe, dat U nog veie jaren als voorzitter van ons bestuur zult blijven fungeeren, en dat het Bestuur met U op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan, opdat op ons eiland gebracht mag worden tot datgene wat het zoo hard noodig heeft: Kennis blijft macht. (Luid en langdurig applaus.) Hierna wenschte de heer Kolthoff ook namens zijn medeleeraren het Bestuur en den Directeur geluk met het feest, waarop de heer M. But, oudleerling der school, thans Gemeentebouwkundigopzichter in 's Graven- hage het woord verkreeg, waarin hij zeide namens vele oudleerlingen te spreken. En hy kon dan wel zeggen dat het Ambachts onderwijs een goede grondslag vormt om niet alleen een bekwaam vakman te wor den, doch dat daarop ook vakken worden geleerd, die het den leerling mogelijk maken later vorderingen te maken, wanneer hij zich blijft wijden met de liefde voor zijn gekozen vak. Ik zoowel als vele anderen durven gerust zeggen dat hetgeen hier ge leerd is, ons sterkt tot heil en zegen, en dat het Ambachtsonderwijs in de praktijk zeer goede resultaten heeft opgeleverd. (Ap plaus). Hierop nam de voorzitter nog even het woord en wel om den Heer van As te be danken voor de welwillende woorden tot hem gesproken en om den oudleerling Buth dank te zeggen voor zijn overkomst en het getuigenis afleggen van het succes van het Ambachtsonderwijs waarna hij mededeeling deed dat bij gelegenheid van dit feest een tentoonstelling was georganiseerd en waar het zoo dikwijls voorkomt dat bij een te houden tentoonstelling de zaak by de opening nog niet klaar is, kon by zeggen dat dit hier niet het geval was. Namens het bestuur kan hy dan ook Directeur, Leeraren en leerlingen dank betuigen voor de vele uren, ja nachten zelfs besteed om de tentoonstel ling te doen slagen. Ik wensch daarom dat deze tentoonstelling zal slagen en dat U allen een duidelijk beeld zult krijgen van wat het ambachtsonderwijs vermag en dat uwe belangstelling voor dit onderwijs 3teeds mag blijven toenemen. En hiermede verklaar ik de Tentoon stelling voor geopend. Hierna bezichtigden we de tentoonstelling en als ons iets treft dan is het wel de fraaie wyze waarop al het werk van de leerlingen is tentoongesteld, waar men komt heerscht overal orde en netheid. Op de teekenzalen hangen van bijna alle leerlingen de gemaak te teekeningen. Op de schilderzaal staan de geheel gereed zijnde werkstukken geschil derd in die kleuren die men daarvoor wenscht. Bijzonder interessant vonden we het onder deel glas etsen en beschilderen, wat een fraai werk verkrijgt men daardoor 't Spreekt van zelf dat veel van het hier aanwezige bestemd is voor de verloting en we kunnen het ons best begrijpen dat reeds zeer veel loten verkocht zijn, temeer daar lieve jonge dames zich bereid verklaard hebben te zor gen dat al de loten zullen worden geplaatst. In de timmerzaal was geplaatst de eerste prijs van de tentoonstelling en we kunnen niet anders dan de buitengewoon fraaie meubelen roemen, echter had dn afmeting van tafel en buffet wel wat minder groot kunnen zijn, want we vreez.-n dat de ge lukkige die het treft op zp lootje voor deze meubelen wel een huis mag laten bouwen, als hy ze tenminste zelf wil gebruiken. De daar tentoongestelde werkstukken ver dienen dan ook alle aandacht en het ronde hoekpaneel moet een zeer moeilijk stuk timmerwerk zyn, het daar achterstaande theetafeltje was voor vele dames een van de eerste op haar verlanglijstje. Ook de smidszaal is het bezoek over en over waard. We zagen daar kunstsmeedwerk, mooie kachels, prachtig rond gevijlde voor werpen en zeer vele voorwerpen voor huis houdelijk gebruik, die allen getuigden van degelijkheid en goeden smaak. We zagen... doch genoeg lezers, gaat zelf zien. Men kan er |zoo wat den geheelen dag in den week terecht, en men zal ver baasd staan over het tentoongestelde. Vermelden we nog dat de gasversiering door den fabrieksopzichter den heer Iz. vau den Nieuwendyk keurig is aangebracht en dat 's avonds de verlichting schitterend is dan kan het niet anders of ook 's avonds zullen velen de tentoonstelling wel eens bezoeken. Wy wenschen dat de tentoon stelling veel succes mag hebben en dat de inwoners van Flakkee met eigen oogen zullen aanschouwen de vorderingen die in het Ambachtsonderwijs zijn gemaakt door de jeugdige aanstaande ambachtslui van ons eiland. SOMMELSDIJK- Al spelende had het doch tertje van P. K. het ongeluk zoodanig te vallen, dat zij daarbij haar sleutelbeen brak. Op de alhier op 5 Mei jl. gehouden afslag van een woon- en winkelhuis in ge bruik bij de firma Qebr. Holleu is dit voor de som van föOtO gemijnd door den heer Th. v. d. Bol alhier. Bij een 37-jarige huisvrouw is de be smettelijke ziekte „Febris Typhoïdea" ge constateerd. 11ERKINGEN- Schapenhouders worden er weder op indachtig gemaakt, dat alle wol van de eerstvolgende scheer afkomstig van de schapen zal worden opgevorderd ten behoeve van het Rijk. Het kohier van den Hoofdelijken Om slag voor den dienst 1916 ligt gedurende vjjf maanden ter Gemeente secretarie t9r visie. Wederom doen zich, gelukkig in zeer lichten graad, gevallen van besmettelyke ziekte „Roodvonk" voor. STELLENDAM- De vorige maand werd door de visschersvloot alhier aangebracht 24000 Kg. garnalen, waarvan 2/3 werd ge leverd aan de pelleryen. De rest werd voor eigen rekening naar het buitenland gezon den, waar de prijzen (2—8 shilling per mand) laag waren. Enkele manden bracht niets op. L.l. Donderdag had A. de Jager het ongeluk op de visschery buiten boord te valleD. Door de overigen der bemanning werd hy gelukkig weer aan boord gehaald. Op Zaterdag 20 Mei a.s. zal plaats hebben de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer T. Meyer. Door den Heer Burgemeester is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente uitgeschreven tegen Donderdag 11 Mei a.s. des nam. te 2 ure. GOEOEREEDE- Tot onderwijzer op de O. L. School alhier is benoemd de heer J. Rijns- berg te Colijnsplaat. In verband met den zomertijd zal in zake de nieuwe tydsregeling de avond- en morgendienst in de Ned. Herv. Kerk met een half uur worden verlaat (oude ty'd vol gens de zon.) Volgens mededeeling kwamen twee haringloggers op de Noordzee in botsing, waarbij één vaartaig zoodanige averij aan voorsteven en het tuig bekwam, dat deze ter reparatie door eene sleepboot terug moest worden gesleept. In de afgeloopen week werd door de zeevisschers alhier oncfenks 't ontstuimige weder eene bevredigende besomming ge maakt. Per schokker werden 50 A 100 ton gen en veel schollen aangevoerd. De be sommingen bedroegen f 100 A f 210 per schuit. Schipper A. Groenendijk had by' de beoefening van 't zeevisschersbedryf 't onge luk, eene kor ernstig te scheuren en eene splinternieuwe kor voor de helft te verliezen. Een schadepost van ruim f 100. NIEUWE TONGE- Het Bestuur van den Duivenwaard zal op Maandag den 15 Mei a.s. een schouwing houden over het plaatsen der hekken en vleuken op de dammen en over alles wat verder bij de keur is bepaald. Door B. en W. is aan den heer L. Nelisse Az. vergunning verleend tot het op richten van een stroohulzenfabriek en een bergplaats voor machinerien en aan de ver eeniging de Onderneming tot het herstellen der chlchorijfabriek. De besmettelijke ziekte „Roodvonk" welke heeft goheerscht by M. Muye, is ge weken. Door den smid A. van den Doel is aan B. en W. vergunning gevraagd, tot het in werking breDgen van een stoomketel in zyn smedery tot het dry ven ven machines. Onder deze gemeente komt weder een geval van besmettelijke ziekte „Roodvonk" voor en welaan den Duivenwaardsuhendijk C. 81, bewoond door A. v. S. OUDE TONGE- De woningen van Joli. Fabert aan de Anthonisse weg zyn onder hands verkocht aan J. Duijn alhier. Van deze gemeente heeft zich 1 leerling aangemeld aan de Ambachtschool te Middel harnis. Alhier zijn op 1 Mei 41 leerlingen op de Openbare Lagere School gekomen. Bij het gehouden examen op 5 en 6 Mei j 1. door de Holl. Maatschappij van Land bouw te *8 Gravenhage, slaagde met lof voor gediplomeerd hoefsmid, de heeren: A.J. de Lignie en J. A. de Lignie alhier. Genoemde heeren kregen een getuigschrift zooals slechts zelden wordt behaald. OOLTGENSPLAAT. De heer L. J. Bol alhier is met ingang van 15 dezer benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Goedereede. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De bouw knecht A. T. alhier had de vorige week toen- hy aan het eggen was, het ongeluk de egge tegen zijn been te laten vallen, waardoor dit lichaamsdeel zoo gekneusd werd dat de man moest worden thuisge bracht en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat ter Secretarie verkrijgbaar zyn lijsten voor de eandidaatstelling voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten op 6 Juni a.s. Ten behoeve van het herstellen en op- hoogen van den zeedijk en het plaatsen van een betonnen muur by het dorp alhier, worden door den aannemer, den heer C. Esselink met spoed materialen, als kip karren, spoorrails, zand en grind aangevoerd. Een twintigtal arbeiders zyn druk aan het werk daar het geheel binnen 7 weken na de vergunning moet opgeleverd woiden. Op 28 April j. 1. herdachten Wouter van Rossum en Tannetje van Wageningen alhier hunne vijftigjarige echtvereeniging. De Tubantia. De heer J. Wilmink, directeur van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, is, naar het N. v. d. D. meldt, uit Berlijn te Amster dam teruggekeerd. Hy verklaarde in ant woord op de vraag, noe het nu met de Tubantia-zaak stond, dat de onderhande lingen door onze regeering worden gevoerd, niet door de Lloyd-directie. Ook kapitein Wytsma bevindt zich weer te Haarlem, zyn woonplaats. Ontvluchte krijgsgevangenen. Te Maastricht zijn gistermorgen weer twee Russen aangekomen, die uit Duitsche krijgs gevangenschap gevlucht zijn. Te Gennip zyn gisternamiddag één Rus sische krijgsgevangen over de grens geko men. Hij meldde zich by de politie aan. Te Glanerbrug is gistermorgen een Rus sische onderofficier over de grens gekomen, ontvlucht uit het krijgsgevangenkamp te Minden. In negen dagen had hij den tocht afgelegd. Gisternamiddag ishy naar Rotter dam overgebracht. Nabij Vlodrop zijn gisteren drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchtte Russen over de grens gekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Winterswijk vjjf ontvluchte Fransche krijgsgevangenen aangekomen. Te Lobith is opgevischt het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een man van omstreeks 60 jaar, gekleed in een grijs pak. Te Waalwijk hebben drie vrouwen van een rondreizend circus in den goud en zilver winkel van de firma T. een aantal gouden ringen ontvreemd. Twee dezer vrouwen zyn gisteren te Kaats heuvel door de marechaussee aangehouden. De justitie te Heeren veen is voor niemen dal tweemaal naar Sondel geweest, waar bij den heer M. van der Goot een bedrag van ongeveer f 60.000 aan ge'di bankpapier en effecten gestolen zou zfin. Gisteren is gebleken, dat er geen diefstal heeft plaats gehad: het geld en de geldswaardige papie ren zijn in de brandkast teruggevonden, bij de verhuizing was de brandkast Biet altyd rechtop bly ven staao en zoo waren het geld en de effecten van hun gewone plaats ge raakt. Watersnood. 'Uit Anna Paulownapolder De Oostpolder is nu ook droog gelegd. Het groote motorgemaal by de Van Ewijck- sluis moest reeds eenigen tijd geleden worden stopgezet wegens te weinig toevoer van water; de kleinere hulpgemalen zijn reeds verwijderd. Een treurige aanblik levert dit weinige maanden geleden nog zoo vruchtbare deel van dbn polder op. Een dikke laag slib met

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 6