„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 24 26 April 1916 DE OORLOG. Gemengd Nieuws Van de Oostgrens. Plaatselijk Nieuws. Te IJmuiden zijn binnengekomen de viachaloepen „Theodora Emmerentia" sch. A. Jongejan en „Paul Kruger" sch.L.Kos ter; besomming nog onbekend. Dinsdag viel een drie-jarig zoontje van een hier vertoevend schipper in de haven. Door toegeschoten hulp werd de kleine in tijds op het drooge gebracht. Het vleesch van een uit nood geslacht rund van den heer J. C. Bom, dat voor de consumptie is afgekeurd, is onder politie toezicht begraven. is de leerling den heer J. Hage alhier be vorderd van de 3e naar de 4e klasse. Met ingang van Maandag den 24 dezer hebben de bakkers alhier den broodprijs, z g. kropbrood met 1 cent per kilo verhoogd. In deze gemeente komt een geval van besmettelijke ziekte -Roodvonk voor op de Molendijk wijk -A. 77 het bij de wet ver- eischte kenmerk is geplaatst. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Burge meester dezer gemeente maakt bekend, dat Zaterdagavond a.s. tusschen 6 en 7 ure de broodkaarten moeten worden ingeleverd. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. ongeveer ten twee ure werd in deze ge meente eene hevige ontploffing gehoord ruiten rinkelden, deuren klepperden en ver scheidene menschen werden uit hun slaap wakker geschrikt. origine zijn, maar het gros van dezen is toch gewoonlijk al te veel verhollandscht om er nog in terug te vinden het typisch echte Duitsche karakter. Wat dit dan voor kenmerkends bezit, zult ge vragen. Wel, ik neem aan, dat wel haast ieder Nederlander in de onderstelling leeft, dat als men een Duitscher spreekt, die zoo regelrecht uit zijn Heimat komt, hij den mond vol zal hebben met klachten over de beroerde tijden en wel in hoofd zaak over het heetschende gebrek aan voe dingsmiddelen. En het eigenaardige is juist dat hij meestentijds in dit opzicht zoo ge sloten is als een bus. Het gesprek zal bijvoorbeeld dit verloop hebben. „Es, hoe is het wel bij u in Duitschland?" „Ja, hoe zou het zijn? Goed. Al juist zoo als bij u." „Toch wel wat krap met de levensmid delen?" „Das geht." „Maar meel en rijst is er niet veelmeer, dunkt me." „Och, toen 't Krieg werd, hebben we nog al wat rijst en meel ingekocht en daarvan heb ik toch altijd nog wat over." „Dat was wel slim. Maar met boter en vet is het zeker erg lastig." „Ja, dat is wat lastig. Dat is ziemlich teuer." „En spek en erwten en boonen?" „Ja, dat is ook alles ziemlich teuer. Al les ist ziemlich teuer. Abes das ist Krieg. In Holland is 't ook niet billig." „NeeD, de Engelschen houden ons ook krap." „Ja, die Engiander das ist verdammt Dit is dan gewoonlijk het moment, dat de ras-Duitscher zijn stokpaardje van dezen oorlogstijd gaat berijden. En beschermend praat hij dan voort over de Franschen, die zij eigenlijk best mogen ly'den en met wie zij gauw genoeg tot een accoord zouden zijn gekomen, als niet die verdammten Het verwondert me altijd, hoe die buren aan gene zijde van de grens steeds zoo spoedig het laatste nieuws weten. Toen ik de vorige week een uur na ontvangst van mijn Hollandsche courant een Duitsche dame vertelde van de Engelsche voorwaar den bij het innemen van bunkerkolen door een Hollandsch stoomschip in Engelsche havens, was ze me al voor met te zeggen, dat Engeland 30 procent van de lading ruimte opeischte. „Die Engiander treiben es weit. Past maar op, die zoeken een aan leiding." Toen enkele maanden geleden een uitvoer verbod voor gebrande koffie kwam, wisten Duitschers reeds acht dagen van tevoren te zeggen, dat dit verbod op komst was. En toen het verbod inderdaad in werking was getreden, waren er Hollandsche grenskan- toren, waar men er officieel niets van af wist. De laatste weken is het een rage geweest met boteruitvoer op consent. Er waren massa's consenten voer kleine hoeveelheden natuurboter van tien kilo en hooger. Heel Diiilschland langs onze Oostgrens wist dit blijkbaar, want het stroomde huismoeders en -vaders en kinderen, langs de groote verbindings-wegen. Een pak boter op den rug, een pak op den schouder, een karbies met boter, een city-bag met boter, een kin derwagen met boter, rijwielen met pakjes boter De Nederlanders wisten niet wat er gaande was, begrepen niet dat er 65 per cent van de productie de grens over mocht en dat er voor de variatie consenten voor kleine hoeveelheden waron uitgegeven. Oh, er gingen ook groote partijen. Want één wagen vervoerde op twee consenten hoeveel heden van 700 en 500 kilo te gelijk. En intusschen draafden onze Hollandsche huismoeders naar hun kruidenier om pakjes buk en klappa en planta en cocosa en de ruiter en solo en, de hemel weet, om wat voor andere smeersels. En ze verwonderden zich niet eens, als de kruidenier bedenkelijk het hoofd schudde bjj een bestelling van 2 kilo buk tegelijk. Niet dat hij bang was voor te groote weelde in een arbeidersgezin met acht kinderen, maar men leefde immers onder de strenge bepalingen tot wering van grensfraude en dan mocht: er niet zoo royaal ingekocht worden tenminste door Hol landers. Daar zijn we weer bij de grensfraude. Maar ik wil er nu niet over vertellen. Lie ver verhaal ik nog even van het tweetal Russen, dat vanmorgen voorbij wandelde. Langs onze dorpsstraat kwamen ze aanstap pen, in veldgrijs costuum en met een blauw politiemutsje op. Naast hen ging de dorps veldwachter met zijn haakstok. Op mijn vragenden blik schreeuwde onze dorpsdienstklopper me al uit de verte toe „Twee Russen, vannacht over komme loo- peD, ze zijn op transport gesteld naar Rot terdam." Een paar kommiezen wisten me nader in te lichten. Of ik den avond tevoren niet had hooren schieten, vroegen ze Ja, ik herinner de me vaag, dat er geknald was. Maar dat gebeurt tegenwoordig zoo dikwijls, dat je er geen aandacht meer aan wijdt. Vlak bij het Duitsche grenskantoor waren de twee vluchtelingen gestooten op een Duitsche patrouille. Dat ging daar direct„Halt I Stehen blei ben 1" Maar een van de twee Russen was uit Warschau en kende wel zooveel van de taal, dat hij onmiddellijk begreep tegenover Duitschers te staan. En zoo schoof hij met zijn makker als een haas de dennen in. Maar het dennenbosch stond juist op de grens en ze waren eraandenandeienkant niet goed en wel uit, of daar had je 't al wéér: „Haltl Rijksambtenaren!" In hun schrik sterven ze een volgend dennenbosch in. Maar de Hollandsche douane kan met revolvers omgaan en daar knalde het er lustig op los. Tien, vijftien kogels Buisden in het nacht donker tegen en langs de dennenstammen. Toen werd het doodstil. En langs den grensweg- kwamen, voorzichtig waarschu wend, aansluipen een marechaussee en een kommies-soldaat. „Waar schieten jullie toch op? We moesten plat liggen, want het floot over ons heen." „'t Bosch zit hier vol smokkelaars," stiet de schutter er uit, nog zenuwachtig over zijn eigen krijgszuchtig gedoe Maar hij bad 't niet gezegd, of daar kwamen de twee vreemde snuiters voor den dag. Ze hadden de Hollandsche taal weten te onderscheiden van de Duitsche en graag stelden ze zich onder de bescherming van de Hollandsche douanerevolver en de witte marechaussee tressen. Fransche bladen melden, dat de in Mar seille gelande Russisshe troepen niet veel meer dan een divisie sterk zijn. De komst der Russen wordt derhalve in de eerste plaats beschouwd als een bewijs van solida riteit der geallieerden. Uit Jannina komen berichten over de be zetting, door Italiaansche troepen, van Grieksche grensposten in Noord-Epimus en gevangeneming der grenswachters, onder wie ook een officier. De Grieksche regeering heeft er te Rome tegen geprotesteerd, vrij lating van de gevangenen en schadevergoe ding geeischt. In Rijn-Pruisen zijn voor den aankoop van kalveren voor de slachterijen door de overheid de volgende hoogste prijzen vast gesteld. Voor kalveren boven 75K.G.Mark 2.40; van 40 tot 75 K.G. Mark 2 6n voor nuchtere kalveren beneden 8 dagen Mark 1.40 per K.G. en voor schapen en lammeren van 1.70 tot 2.40 Mark per K.G. De militaire overheid in Pruisen heeft het vervoer van lijken der gesneuvelde militairen van het Oostelijk en Westelijk front gedurende de maanden Mei tot en met September a.s. verboden. Van het Bal kan- en Turksch gebied blijft dit voor onbe- paalden tijd gesloten. Men meldt ons uit Breda Alhier is bij familie bericht ontvangen, dat de heer Tegels de eigenaar van het hotel L'industrie te Antwerpen, door de Duitschers is gefusilleerd. De reden waarom is onbekend. Men meldt uit Maastricht; Maandagmiddag omstreeks halfvier Is hier een zeppelin gezien. Het luchtschip bewoog zich vrij snel boven het land van Visé van oost naar west. N. R. C. Er wordt in de Brusselsche gemeente winkels dagelijks 10000 kilo's wit brood te koop gesteld tegeu 66 centimen de kilo. Deze brooden zijn verdeeld onder de zes winkels der hoofdstad. Ieder brood weegt één kilo. Of er voor dit brood zal geloopen worden, hoeft nauwelijks gezegd, te meer daar er schier nergens nog aardappelen woiden verkocht. Zelfs in de kantienen beginnen de aardappelen te ontbreken en voorziet men het oogenblik, dat er geene meer zullen zijn. Ook heeft het voedings- komiteit groote hoeveelheden boonen en rijst ter beschikking der kantienen gesteld, bestemd om aan de ondersteunden te wor den uitgedeeld. Of er nog aardappelen zul len aankomen, is niet te voorzien. In alle geval, men verzekert, dat de boonen en rijst van allerbeste hoedanigheid zijn, en dat er aan ieder persoon 500 gram per week zul len uitgedeeld worden. (VI, N.) De Zwitsersche admiraal. Men schrijft uit Zurich dd. 20 April aan de N. R. C. In politieke opstellen vindt men wel eens als iconieke beeldspraak de figuur van den „Zwitserschen admiraal". De ironie schuilt waarschijnlijk in de handtastelijke onmo gelijkheid eener combinatie van de zeevaart,- schap en het massieve Alpenland. Toch heeft de titel, voor wie de oude Zwitsersche geschiedenis van dichterbij kent, heelemaal niets komieks. In de tijden, dat de graven en bisschoppen van Savoye de grensgebieden van het meer van Genève onveilig maakten, voer sta&g een sterke vloot van 40 tot 70 galjoten strijdvaardig langs het bedreigde kustenland. En aan het hoofd van deze vloot stond de admiraal, een echte admiraal, met steek en degen. Daar zijn een paar honderd jaren overheen gegaan en tegen woordig is in het land der echte zeerobben de „Zwitsersche admiraal" een scherts ge worden! Nu schijnt echter weldra voor Zwitserland de tijd van het admiraalschap te zullen terugkeeren. Zwitserland gaat weeT zee bou wen, en binnen korten t(jd zal men zeer waarschijnlijk de kloeke Zwitsersche vlag in Rotterdam of A msterda m van den scheeps mast zien wapperen. Wel beeft Zwitserland nooit zijn verbindingen met de wijde zee verbroken, is het kleine land toch, wat maar weinigen weten, in de rü der Europeesche staten nummer twee onder de mogendheden, die de grootste waarden in verscheping dry- De aanvoer van Grint is hier op het oogenblik zoo groot dat niet minder dan drie groote schepen op lossing liggen te wachten. Maandag 2de Paarschdag was het hier buitengewoon druk,denamiddagtram bracht ongeveer 1000 personen mede die allen hier vertoefden tot vertrek der tram van 7 uur. Door een club, meest Oudetongenaars, werd een oogenblik de orde verstoord doordat zij met elkander handgemeen werden. Toen zij zagen dat hun kleeren het daarbij moes ten ontgelden, kwamen de tranen voor den dag en was het spoedig afgeloopen. Met ingang van 15 April j.l. is de Heer A. A. Neeb, R(jkalandbouwleeraar te Rotter dam van het Directoraat der Rjjksland- bouwwinterschool te Dordrecht ontheven, en de Heer J.A.v.Riel.Rijkslandbouwleeraar te Dordrecht, aangewezen als Directeur van genoemde school. SOMMELSDIJK. Bij Koninklijk Besluit van 14 April is toestemming verleend tot het houden van twee loterijen te dezer plaatse. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de nieuwe broodkaarten tegen inwisseling van de oude ten gemeentehuize behooren te worden afgehaald op Dinsdag 2 Mei a.s. des nam. van 6 7 uur. Zij, die nog geen broodkaart hebben aangevraagd, kunnen voor het tijdvak 3 tot en met 30 Mei nog een kaart bekomen, mits zij zich vóór 30 April daartoe aanmelden. Verleden week had de zoon van P. K. alhier het ongeluk met zijn knie in een spijker te gaan zitten, waarvoor genees kundige hulp noodzakelijk was. Woensdag lag schipper J. v. d.D. met zijn schip geankerd in het haventje aan het gors onder deze gemeente. Door den sterken stroom brak het touw zoodat het schip losrukte. Het anker kon hij nog terug krijgen. Op de alhier gehouden Veemarkt wer den aangevoerd ongeveer 180 190 stuks hoornvee, 2 paarden en 4 manden biggen. GOEDEREEDE- Door den schelpzuiger „Marie" van de gemeente Brielle zijn in deze streek ongeveer 200 ellen schelpen gezo gen en naar de kalkovens afgeleverd. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd omstreeks 2 uur alhier een geweldige schok waargenomen, zoodat velen zjjn op geschrikt in hun bed. Men vermoedt de ontploffing eener mijn in den omtrek. Bijna alle inwoners zijn daardoor uit hun slaap opgeschrikt. Door schipper 3. Bezuijen, bevarende de blazerschuit O.D. 16, is opgevischt een vat 200 L. ruw extract, gemerkt: C M 67 C' 1 55 3U T1 05. OUDDORI'. Onze dorpsgenoot Joh. Lodder is benoemd tot Adj.-Commies te Velzen. J. de Bakker, schoenmaker alhier was met de Paaschdagen op reis naar den Haag en had het ongeluk onder een wagen te geraken en zijn arm to breken. De beide Paaschdagen werd het strand alhier zeer druk bezocht. NIEUWE TOMGE- Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de nieuwe brood kaarten, tegen inwisseling van de oude, ten gemeentehuize behooren te wordenafgehaald op Dinsdag 2 Mei a.s. nam. 3—4 ure. Op de Normaallessen te Middelbarnis Weder zijn een aantal schepen in den grond geboord, waaronder het Engelsche stoomschip „Cairngowam", zonder waar schuwing. Verder het Fransche barkschip „Cbanaral" en het Italiaansche stoomschip „Jozsef Agost Foherczeg". Ook van dit schip is de bemanning gered. Doch ook een der verderfelijke onderzeeërs der Duitschers is tot zinken gebracht door een onbekend vermomd schip. De onder zeeër wilde juist een Nederlandsch stoom schip aanhouden em de papieren inzien, toen in de grauwte een schip kwam opdui ken, waarvan de zeilen werden weggescho ven en kanonvuur van werd afgegeven op den onderzeeër, die inmiddels toch het schip had zien aankomen, doch de gelan ceerde torpedo mlst6 en door het vuur ge troffen zonk de onderzeeër in de diepte. Van de oorlogstooneelen valt niet veel bijzonders te vermelden. Ten Westen van de Maas had een hevige beschieting plaats van heuvel 304. Ten Oosten van de Maas en in Woëvre artillerie-vuur doch geen infanterie actie. De Franschen beschoten hevig Duitsche versterkingswerken ten Zui den van de Somme en in Lotharingen. De Engelschen deden op hun front met succes een aanval op de loopgraven van den vijand ten Zuid-Westen van Thepval en maakten daarbij 13 krijgsgevangenen. Bovendien werden den vijand verliezen toe gebracht door de beschieting van schuil plaatsen. De Engelschen leden slechts zeer geringe verliezen. Heden heeft artillerie-en mijnactiviteit plaats. In het kustgebied zetten de Russische troepen de vervolging van den vijand ten Westen van Trebizonde voort. De vijand, die de onstuimige Russische aanval trachtte te stuiten, werd overal teruggeslagen. Bij Ashkalin in de buurt van de stad Sana Pvinaga Banhanlari duren de gevechten voort. Een poging van den vijand om in de streek van Mamahatoen tot het offensief over te gaan werd door het Russ.sche vuur verijdeld. Generaal Smuts rapporteert van de ope raties in Oost Afrika, dat de bereden troepen onder generaal van Deventer, na hun succes bij Lolkissale op 4 April hun opmarsch voortzetten en Umbygwe en Stalanga be zet hebben. Zij hebben de kleine garnizoenen van beide plaatsen gevangen gei omen of verdreven. Den 17en April had een treffen met den vijand plaats. Blijkbaar is bij Kon- doirangi een vijandelijke strijdmacht gecon centreerd. De strijd duurt voort. Een hevige regenval is in Oost-Afrika begonnen. Dit zal de operaties denkelijk wel belemmeren. Als represaillemaatregel voor den lucht- raid van den vijand op Grieksche dorpen aan de grens ondernomen, heeft een Fran sche aëroplaaa 4 bommen op Sofia go worpen. Officieel wordt uit Berlijn gemeld dat een escadrille van 10 Duitsche vliegtuigen op 22 April een aanval gedaan hebben op het Russische vliegstation Papenholm op het eiland Moesel (aan den ingang van de golf van Riga) en daar 45 bommen' hebben ge worpen die blijkens de waarnemingen goed hebben getroffen. Een Russisch vliegtuig werd genoodzaakt te landen. Alle Duitsche vliegtuigen zijn ondanks de hevige beschie ting ongedeerd teruggekeerd. Als do gelegenheid zich voordoet, maak ik altijd graag een praatje met een Duit scher. Maar ik moet er een hebben van het echte onvervalschte ras. In de Holland sche grensplaatsen wonen er wel tientallen, of liever honderdtallen, die van Duitsche MIDDELHARNIS- Tegen eenige personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het loopen over de tramlijn bij de watertoren aau het station alhier. Vrijdag had de negen-jarige zoon van J. Wijnhoff het ongeluk in de haven te val len. Door den stroom meegesleurd zou hij zeker zijn verdronken, als het schipper A. v. d. Heuvel niet was gelukt, hem nog iniijds met een boot te bereiken. De heer E. van Velzen uit deze ge meente is benoemd tot onderwijzer aan een Rijksopvoedingsgesticht. UUDE TOXGE. Aan den melkcontroleur der fokvereeniging A. S. de Gast is op zijn verzoek tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag ver leend. Vrijdag 21 April 1.1. werd aan den stationsweg alhier een gouden oorknop ge vonden door het zoontje van C. W. Feijen. Met de werkzaamheden der vloeddeu ren is een aanvang gemaakt. De heer T. Langerak, brigadier der rijksveldwacht alhier, is overgeplaatst naar Rotterdam. OOLTGENSPLAAT. Mejuffr. A. M. Bol be haalde Zaterdag, 22 April jl. te Rotterdam de akte van bekwaamheid als onderwijzeres.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5