„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 23 19 April 1916 Plaatselijk Nieuws. f 1080, f 1105, Burgerlijke Stand. Verkoopingen. 5 Mijnengevaar. Da Nieuwe Rotterdamsche Courant be vatte Zondagmorgen het beiicht, dat dicht bij de haven van Middelharnis door de be manning van de tramboot een drijvende my'n was opgemerkt, dat naar deze rnyn later gezocht is door een marinevaartuig, maar dat het niet gelukt ia haar weer te vinden. Indien het waargenomen drijvende voor werp inderdaad een mijn geweest ia, is deze dus in het Haringvliet blijven heen en weer drijven en heeft daar gevaar opgeleverd. Het wil ons voorkomen, dat de bemanning der tramboot Middelharnis—Hellevoetsluis anders had kunnen handelen dan zij deed. Zy stelde voorop, dat de tramboot op tijd moest binnenvaren en liet daarom de mijn schieten. Wij zyn daarentegen van meening, dat de tramboot, toen de mijn werd opge merkt, niet had moeten doorvaren, maar op veiligen afstand den gevaarlijken indrin ger begeleiden, totdat de bewaking ervan door een ander vaartuig was overgenomen. De kapitein der tramboot heeft volgens onze opvatting het grootere belang opgeofferd aan een kleiner. Meermalen komt het voor, dat de tramboot door mist of ruw weer te laat aankomt, soms uren. Iedereen getroost zich in zulk een geval de onvermijdelijke teleurstelling. Wat zou het er toe doen of in het gelukkig vrij zeldzame geval, dat een mijn het Haringvliet opdrijft, de boot te laat is. Iedere inwoner van ons eiland zal toch liever over tijd thuis komen met de zeker heid dat het gevaar onschadelijk is gemaakt dan op tyd met het weinig geruststellende gevoel, dat daar een ding rondzwalkt, dat op een willekeurig oogenblik een ongeluk van ongehoorden omvang kan veroorzaken. Ook al blijkt later de mijn een ton, een mand, een wieg of een oude beddezak te zijn, dan nog meenen wij dat het de voor keur verdient de regelmaat van den dienst voor een keer op te offeren aan de veilig heid. Wy zouden daarom aan de directie der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij in overweging willen geven de bemanning der tramboot zoodanige instructies te geven, dat zij in voorkomende gevallen wat meer eigen initiatief kan toonen en datgene doen wat het gezonde verstand voorschrijft. De tramwegmaatschappij zelve zou het in de eerste plaats betreuren, wanneer er vele menschenlevens en een kostbare boot ver loren gingen, doordat haar ondergeschikten al te getrouwe letterknechten eener gedrukte dienstregeling waren geweest. In de afgeloopen maanden zijn nu en dan mijnen het Haringvliet opgedreven. Dit waren mynen, die van een verankering waren losgeslagen. Mijnen van deze soort hebben een groot drijfvermogen, opdat zij zoo goed mogelijk loodrecht boven de plaats der verankering zullen blijven. Slaan zij dus los, dan steken zij een flink eind boven het water uitbovendien moeten zij dan uit zich zelf ongevaarlijk worden, hetgeen wy hopen, dat ook steeds zoo zal zijn. Inden laatstee ty'd echter schijnt de Noordzee ver pest te zijn met strooimijnen. Uit den aard der zaak moeten deze zoo weinig mogelijk zichtbaar zijn en dus slechts zeer weinig bo ven het water uitsteken. Hun drijfvermogen is dus gering. Nu heeft iedereen wel eens ge zien of althans gehoord, dat een aardappel in zoet water zinkt, maar in sterke pekel dryft. De strooimijnen zijn er op gemaakt, dat zij in zout water juist drijvende zullen zijn. Komen zy in brak of zoet water, dan zinken zij dieper in en het is zelfs mogelijk, dat zij onder water gaan drijven. Dat een strooimyn in het Haringvliet drijvende op het grensvlak tusschen het zoute water onderin en het daarboven op staande zoete water, dat uit het Hollandsch Diep is ge komen, een groot gevaar oplevert, behoeft geeD nader betoog. Een myn, eenmaal drij vende waargenomen, moet daarom in het oog worden gehouden, opdat zy niet op een andere plaats, waar het water een iets ge ringer soortelijk gewicht heeft, zal zakken en tot een onzichtbaar gevaar worden. Laten wy hopen, dat de gesignaleerde mijn inmiddels het Haringvliet weder heeft verlaten en dat de directie der R. T. M. ge volg zal geven aan ons dringend verzoek ons leven op hoogere waarde aan te slaan dan de drukinkt-cijfertjes der dienstregeling Ons dunkt, dat er bij het tegenwoordig bestaande mijnengevaar grootere belangen in het spelzijn dan een punctueele aankomst. Wij herinneren ons een geval van een Franschen spoorwegconducteur, die na een spoorwegongeluk gewonden uit een trein wilde verwijderen, omdat zij zonder kaart jes, reisden. Zeelieden hebben den naam niet bureaucratisch te zijn; indien echter ook over hen de geest van dien Franschen con ducteur vaardig wordt, dan is het tijd daar tegen een woord van verzette doen hooren N.B. De Nieuwe Rotterdamsche Courant van gisteravond 18 April vermeldde Volgens rapport van den beurtschipper van Dirksland op Rotterdam is in bet oeverriet tusschen die gemeente en Sommelsdijk «en mijn waargenomen. li 1 DDELDAK.VIS- De werkman L. Wielaard had het ongeluk bij het lossen van een wagen dat zijn band beklemd geraakte tus schen de zijladder en wagenring, waarby zijn vinger zoo goed als afgekneld werd. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep „Albatros" sch. J. de Waard, met een besomming van f 8400. Voor de Openbare School hebben zich 70 nieuwe leerlingen aangegeven. De heer D. de Haas, vleeschhouwer alhier, zal het rund vet van de Paascbkoe Vrijdagavond vanaf 7 uur aan den werken den stand verkoopen tegen 30 cent per pond. Naar wy vernemen zal naar verhouding van het gezin, dit vet verkocht worden en wel zoo dat allen uit den werkenden stand van Middelharnis van deze gelegenheid kun nen profiteeren. Zondagavond ontstond tusschen 2 hier tijdelijk vertoevende personen twist, de een gaf den andere een paar flinke slagen op het hoofd, zoodat die bebloed naar huis kon. De andere zette het op een loopen. Ds. Pop zal niet 28 Mei, doch Zondag 21 Mei zijn intreden alhier doen. Jacobus Ras, die hier met zijn woon wagen vertoefde, kreeg Zondag in de gaten dat de politie hem opspoorde. Hij ging op de vlucht, zyn wagen achter latende, die Dinsdag door broeder naar elders werd vervoerd. Donderdag 20 April des namiddags 2 ure zal de Raad dezer gemeente in het openbaar ter vergadering bijeen komen. De bakkers hebben het blankbrood met 1 cent en het bruin brood met 2 cent verhoogd. Door den tuinder R. Albregts werd Maandag de eerste spinazie van den kouden grond gesneden. De gewone jaarlijksche voorjaars- schouw over de polders De Oost- en West platen Flakkee zal dit jaar gehouden wor den op Maandag 1 Mei 1916. SuMMELSDIJK- De woning, bewoond door M. Groenendijk Hz., staande aan den West- dijk alhier is onderhands verkocht aan K, Nelis. Tegen M. de H. alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der politie-verordening dezer gemeente nl. het inrijden van den Oostdyk aan de Oostzijde De door deze gemeente aangeschafte motor-brandspuit is dezer dagen alhier ge arriveerd. Toen de arbeider G. d. R. klaar was met zijne bezigheden op het land, nl. met een kleine machine juin zaaien, wilde hy met dat gereedschap op zyn rug per flets huiswaarts keeren, doch had het ongeluk in een sloot te geraken, en kon met een nat pak zyn weg verder vervolgen. De besmettelijke ziekte (diphteritis), voorkomende in het huis wijk A 204, is geweken. Het heeft zich gelukkig tot één geval bepaald. Tegen P. v. d. S. alhier is door de Rijkspolitie proces verbaal opgemaakt we gens loopen op bezaaiden grond en zoeken van eieron van wild. By het verrichten vaü landbouwwerk- zaamheden had de bouwknecht G. B. alhier het ongeluk achterover van de eg te vallen en daarbij een zijner ribben te breken. DIRKSLAiVD- In de week van 23-30 April zullen op verschillende plaatsen van ons land weer Emmabloempjesverkocht worden. Ook alhier zal er dit jaar een bloemendag gehouden worden en wel op den tweeden Paaschdag. Eenige jonge dames zullen de Emma- bloempjes te koop aanbieden. De opbrengst komt ten goede aan de kas der „Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose", wat ieder wel bekend zal zijn. We hopen dan ook, dat een ieder het goede doel zal helpen steunen door bloem pjes te koopen, zoodat er een flink bedrag aan de vereeniging kan afgedragen worden. Ouders of verzorgers van kindereD, welke zij op den eersten Maandag in Mei e.k. gedurende de zomermaanden om niet of tegen verminderd schoolgeld de open bare school voor het eerst willen doen be zoeken, moeten daarvan vóór Dinsdag 25 April a s. op de gemeente-secretarie aan gifte doen. Ook bij overgang van bovenbedoelde kiu- deren van de openbare bewaarschool naar de openbare dagschool, moet opnieuw aan vrage gedaan worden. In deze gemeente hebben zich twee gevallen van Roodvonk voorgedaan. Uitslag van de veiling van onroerende goederen van den heerC. van Dongen alhier: Perceel I door H. M. Roodzand voor f 4250. Perceel II H. M. Roodzand f 3410. Perceel III Jacob Both f 600. Perceel IV Mr. A. Zaayer f 1010. Perceel V J. Gaanderse I Perceel VI H, M, Roodzand ÏIERKINGRN. In verband met het alhier voorkomende „Roodvonk" is de schoolva- cantie met één week verlengd, zoodat onder wijzend personeel en schoolkinderen eeD vacantie hebben van twee weken. De waamemenden Inspecteur der Volksgezondheid bracht de vorige week een bezoek aan deze gemeente, in verband met het veelvuldig voorkomen van Roodvonk. Door de Landbouwvereeniging „de Eendracht" alhier is opnieuw voor den tyd van 25-jaar concessie aangevraagd tot exploi tatie der fairbank. Het verslag van den toestand der ge meente ligt ter Secretarie ter visie en is tegen betaiing der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. STELLENDAM. De vorige week werd door de vi3schersvloot albier aangebracht 1300 kilo garnalen, gemiddeld 200 tot 400 kilo per vaartuig, die gedeeltelijk aan de pelle rijen werd geleverd, gedeeltelijk naar Enge land werd verzonden. Door het Bewakingsvaartuig Albatros is Zondagmorgen een wit geschilderde scheepsboot van de zandbank „Het garna- lenplaatje" gehaald en aangebracht. Men acht het waarschijnlijk dat deze b;ot van de Palembang afkomstig is. Vrijdag had G. Jansen, terwijl hij bezig was een schuit te schrappen, het ongeluk in de kaai te vallen. Daar J. zwemmen kan, kon hy zich zelf iedden en kwam hy er dus met een nat en frisch pak af. GOEDEREEDE- Bij de beoefening van de zeevisscherij had schipper A. Groenendijk, bevarende de blazerschuit G.0.29, 't ongeluk, in een wrak vast te slaan en daarbij een splinternieuw vischtuig geheel te verliezen. Een schade van f 200. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de O. L. School alhier zal moeten geschie den by het Hoofd der School, den heer E. F. de Hondt. De blazerschuit O.D. 24, eigenaar de heer J. Sperling, is onderhands verkocht aan Joh. Moerkerks voor f 925. De uitkomsten der zeevisscherij, alhier waren in de afgeloopen week zeer bevredi gend. Per vaartuig werd gevangen 40 tot 100 stuks tong alsmede eenige manden schar, schol, enz. De besommingen beliepen f 100 f 230 per schuit. Door de Loodsboot No 11 is gerappor teerd, dat vóór den Nieuwen Waterdag mij nen drijvende zijn. In den afgeloopen week zyn door het visschersvolk op de Noordzee een 20 25 tal mijnen gezien; alsmede nog al wat wrakhout. Alle vorderingen ten laste der gemeente over 1915 moeten vóór of op 30 Juni a.s. zijn ingediend. Alle niet op tyd ingeleverde vorderingen worden voor verjaard of ver nietigd gehouden. Aan het Noorderstrand zyn een vijftal scheepsluiken aangespoeld gevonden. OUDDuRP- Aan het strand alhier zijn aan gespoeld 2 vaten rum-extract en 1 vat olie, ook bij de haven is er een vat rum en ge slachte varkens aangespoeld. De heer C. J. Loof, politieagent te Vlissingen is benoemd tot gemeenteveld wachter alhier. Door den landbouwer J. Breen is een werkpaard aangekocht voor den kolossalen prijs van f 1100,—. Vrijdag had de metselaarsknecht van J. de Ronde toen hij zich op weg naar huis begaf het ongeluk zoodanig met zijn fiets te vallen dat hy zich ernstig bezeerde. Aan het strand alhier zijn pakjes met Engeische brieven aangespoeld. NIEUWE TONGE- Vrijdagmiddag was het zoontje van K. v. d. H. aan het haasje overspringen en bezeerde zijn been zoodanig dat hy niet loopen kon. Door het Hoofd der school en een onderwijzer is hy op een plank naar huis gedragen en werd genees kundige hulp ingeroepen. Aan den laagsten inschrijver den heer I. J. van den Broek, timmerman albier, is het bouwen van een nieuwe woDing voor het Hoofd der openbare school gegund. By de door het Bestuur van den pol der Klinkerland gehouden aanbesteding tot het vervoeren van de grint van de Kaai te Battenoord naar de wegen in onderhoud des polders is géén enkel inschryvingsbiljet ingeleverd. Zondagnamiddag werd onze Gemeente Veldwachter uit de Kerk geroeped, doordat de schoorsteen van het door hem bewoonde Weeshuis in brand stond. De oorzaak was dat de kraaien, hun nest in dien schoor steen hadden gebouwd, door het stil uit te laten branden liep alles zonder schade af. De heer B. v. d. Zwaan alhier komt voor op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs 2e klasse no. 19 te Rotterdam, De door het Bestuur op den 3 April vastgestelde keur betreffende wegen en waterloozing van den polder Klinkerland is van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd terugontvangen, en ligt gedurende 30 dagen ter visie van be langhebbenden ten kantore van den Secre taris ter iazage. OUDE TONGE- De Rekening van dePolders Loozende op de haven van Oude Tonge, liggen voor belanghebbenden ter inzage. De Wed. Vervloed had het ongeluk te vallen en zich zoo te bezeeren dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. OOLTGENSPLAAT- De muziekvereening „Uitspanning door Inspanning"alhier bracht Maandag 17 April j.l. eene serenade by haren donateur, den heer J. A. v. Nieuwen- huizen, landbouwer onder deze gemeente, by gelegenheid van diens zilveren bruiloft. Niettegenstaande bet zeer ongunstige weder genoten toch een aantal bewoners dezer buurt van deze muziekuitvoering. DEN BOMMEL- Ouders of voogden, die bun kinderen of pupillen wetischen te zien toe gelaten op één der openbare scholen, kunnen zich vóór of op 1 Mei a.s. aanmelden by de hoofden dier scholen. Vrijdagavond jl. werd in tegenwoordig heid van het bestuur der Groene Kruis Af- deeling alhier de cursus voor kraamvrou- wenverpleging en zuigelingenverzorging ge sloten. Nadat eerst de heer Nicolaï een woord tot Mej. Wyaarda had gericht, dankte de voorzitter, de heer de Winter haar namens de Afdeeïing voor de wyze waarop zij als cursusleidster hare taak had opgevat, en sprak de wensch uit, dat deze cursus door meerdere zou worden gevolgd. De cursisten hadden niets dan lof over de lessen van Mej. Wijaarda, en ieder voor zich bracht baar een woord van dank. Reeds dienzelfden avond kwam een verzoek tot het bestuur, om te trachten, het volgende jaar een nieuwe cursus te krijgen. Dit is een voldoening van 't bestuur, maar tevens een bewy's van sym pathie van het adres van de leidster. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige week is alhier het eerste schip kolen voor den kolenbond gearriveerd. Het aantal leden van dien bond is thans geklommen tot ruim 200. Ho"e het in den handel gaan kan. De vorige week verkocht een landbouwer al hier 40 mud erwten voor f 28 per mud; thans biedt men hier f 40 per mud. In deze gemeente zullen binnen kort een paar ouderwetsche boerensteeên, welke minstens tweo honderd jaar en meer oud zyn, worden afgebroken. De eene zal voor goed verdwijnen; de andere zal geheel vol gens de eischen des tijds worden herbouwd. MIDDELHARNIS. OndertrouwdHendrik van Es 41 j. te Sommelsdyk en Josina van Strien 34 j. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Danker Struik, j.m. 37 j. en Lucretia Gouds waart, j,d. 26 j. Gehuwd: Geerit van der Tak, j.m. 27 j. en Baren- dina Kransse, j.d. 23 j. Overleden: Pleuntje van Dijk, 69 j., weduwe van Jacob van de Polder. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Margarefba, d. v. Willem van Dam en Pieternella de VosAnthonius, z. v. Theodorus de Waal en Adriana Maria BeljaarsMartina Catharina d. v. Petrus Vervloet en van Maria Mulder Pieter, z. v. Geerus Jan in 't Veld en van Maart je de Vos. OverledenWillemina Ligthart, 49 jaar. weduwe van Jelier Vervloet. DEN BOMMEL. GeborenWilhelmina, d. v. M. T. Vermaat en C. Wagemans Elizabeth Jannetje, d. v. M. Verkerke en D. RemusLambertus, z. v. D. Broeders en J. Le- gierse; Johanna, d. v. M. L. Keulemans en M. A. Guddens; Neeltje Adriana, d. v. A. Mijs en J. J. Krijger; Margriet, d. van L. A. Wollert en C. Hokke Pieternella, d. v. T. van EverdiDk en A. Legierse; Lambertus, z. v. P. Terhoeve en J. M. de Boet; Gerrit, z. v. J. van Leeuwen en M. Andeweg. Ondertrouwd J. B. Geers 73 jr. wedr. van C. Koppe en Joh. v. d. Made 66 jr. wed. van L. Broeders H. Hameeteman jm. 24 jr. en H. Keip jd. 23 jr. Getrouwd W. de Boet jm. 24 j. en C. van Zanten jd. 22 j.A. van Maastricht jm. 50 j. en K. Berkhoff jd. 23 j. Overleden: Abr. Tiggelraan jm. 25 j. (militairhos pitaal 's Gravenhage) z. v. C. Tiggelman en N. M. Baart; Levenloos aangegeven kind v. h. vr. gesl. v. W. Schouwenaar en K. Berkhoff STAD AAN 'T HARINGVLIET. OndertrouwdMachiel Kasteleijn, wedr. v. Jacoba van der Sluijs 43 j. en Pietje Oosterling jd. 43 j. Op Woensdag 26 April 1916 des namiddags ten 5'/j uur te Middelharnis aan de Kaai van timmerhout, als PLANKEN, SCHALEN, RIBBEN, LATTEN, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 27 April 1916 des namiddags ten 5i/, ure te Nieuwe Tonge nabij het tramstation van timmerhout,alsFLANKEN, SCHALEN, RIBBEN, LATTEN, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 28 April 1916 des namiddags ten 6 ure te Sommelsdijk aan de Kaai van tim merhout, als PLANKEN, SCHALEN, RIB BEN, LATTEN, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 28 April 1916 INZET, en Op Vrijdag 5 Mei 1916 AFSLAG, beide dagen des 's avonds 7 uur In Hotel Speo te 4

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5