„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 22 12 April 1916 Otticiëeie Mededeelinge». Plaatselijk Nieuws. DE OORLOG. Buitenland. 5 Schietoefeningen. Fort op de Hurssens. Stelling van den Helder. Schietoefeningen mat geschut zullen plaats hebben van bet fort op de Harssens op 18 April a.s. Onveilig ia de sector, beschreven uit het fort met een airaal van 9000 M. van N33°0 tot in N76°0. (vanaf het fort.) Vanaf 7u. N.M. tot het einde der schiet oefening zal op het fort een roode vlag waaien. Het ia verboden gedurende de schiet oefening in het onveilige gebied te varen, te ankeren of te visschen. (Zie Ned. krt. Noa. 201, 224, 225.) Diepte, Schaar van Benesae. Volgens mededeeling van den Chef van Staf der Zeemacht te Hellevoetsluis werd in het Schaar van Renesse,in de lijn „West- Schouwen in licht van de Laagte", 47 d.H. minste water gevonden. (Zie Gids Ned. kust, 1913, blz. 55.) Lichten weder ontstoken, Pollendam. Vaarwater naur Harlingen. Volgens mededeeling van hel Loodswezen z(jn de 3 bliksemlichten op den Pollendam weder ontstoken. (Zie B. a.Z.No. 202/1839-1915Ned. krt. No. 224.) MIDDELHARNIS Op Vrijdag, 14 April a.s. tusschen 5 en 6 uur zal er gelegenheid zijn tot aangifte van nieuwe leerlingen voorde Openbare Scholen alhier. De nieuwe cursus begint op Maandag 8 Mei. Zaterdag had een zoontje van A. Jon- gejan het ongeluk al spelend in de kaai te vallen. Door toegeschoten hulp werd hy op het droge gebracht. Maandag geraakte een span paarden van J. v. d. Baan, gedurende de werkzaam heden in een sloot. Met eenige materieele schade liep het ongeluk af. Op de Voorstraat viel een paard van C. Hoordijk dat met vereende kracht op de been werd geholpen. Van D. Pee man sloeg op de Voorstraat, een paard bespannen voor een wielslede op hol, het werd in den King tot staan ge bracht. Door den heer J. C. Verhage is het pand aan den Westdijk, thans door hem zelf bewoond, onderhands aangekocht. Te IJmuiden zyn binnen gekomen de vischsloepeu „Paul Kruger" sch. J. de Korte en Oranje Nassau" sch. D. Koster met een besomming van resp. f 1800 en f 1630. De weduwe H. v. d. Valk had een onbeduidend wondje .aan haar hand, waar door bloedvergiftiging onstond. De heer Groeneveld de Kater, vroeger ambtenaar ter secretarie alhier, thans te Spijkenisse, is benoemd tot gemeente secre taris van Zwartewaal. De heer G. A. Vermeulen, machinist by de Kon. Marine, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, begaf zich Maandag naar Hellevoetsluis, om zich aldaar in actieven. dienst te stellen. Op Zondag 28 Mei zal Ds. Pop alhier in de Ned. Herv. Kerk zijn intrede houden. Zy, die lid wenschen te worden van „De Volkszang" kunnen zich aanstaanden Zaterdag, 's avonds half acht, aanmelden in de Bewaarschool alhier. SOMMELSDIJK- Vanwege de Marine-auto riteiten te Hellevoetsluis is een myn ver nietigd, welke vermoedelijk reeds geruimen tijd in het riet aan het Haringvliet onder deze gemeente was aangedreven. Het kohier van den Hoofdelyken Om slag, dienst 1916, ligt ter Gemeente-secretarie gedurende 5 maanden voor een ieder ter lezing en wel van 11 April tot en met 10 September 1916. Zondag 16 April 's morgens 9,45 ure, zal voor de Vrijz. Hervormden optreden, Ds. J. Hoevers van Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langenweg alhier. D1RKSLA1VD. De tooneeluitvoeriBgteDirks- iand van het „Goudvischje", opgevoerd door eenige dames en heeren uit Middelharnis en Sommelsdijk, ten bate van bet Watersnoods comité, heeft f 18,45 opgebracht, welk be drag is afgedragen aan den Heer Penning meester van voornoemd comité. HEUKLVGËN- De heer R Bruggeman, be noemd lid van den Raad dezer gemeente, werd j.l. Vrijdag door den Burgemeester in die functie beëdigd. Door den Raad dezer Gemeente is aan eenige Gemeente-ambtenaren met het oog op de dure tijden een duurtetoeslag toege kend. Een strenge strafD. deBruijne, die zijn hond voor eene andere wilde ruilen en door hem voor een andere hondenkar had ge spannen, werd toen zoodanig door zijn hond gebeten, dat hy aan zyn arm bloedend ver wond werd D. de B. was hierover zoo ont sticht, dat hy den hond onmiddellijk liet doodschieten. Tegen a s. Vrijdag des voormiddags te 9l/j uur is eene openbare gemeenteraads vergadering belegd. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Gemeente raad van Kerkingen den 7 Apr il 1916 voormiddags te 9ll% uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt door den Voorzitter de Heer R. Bruggeman benoemd lid van den Gemeente raad als zoodanig beëedigd, die beide in de gemeentewet voorgeschreven eeden aflegt, waarop de Voorzitter hem feliciteert. 1°. Volgt mededeeling der ingekomen stukken. Het verslag der Ambachtsschool te Middelharnis en dat der Gezondheidscom missie gezeteld te Middelharnis beide over 1915, welke verslagen voor de leden ter secretarie ter lezing worden nedergelegd. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring eener wijziging in de Geraeente- begrooting dienst 1915. c. Alsvoren, houdende vaststelling van de aan de gemeente krachtens art. 48 1. o. wet voor 1916 by voorschot uit te keeren bijdrage ad f 2885, d. Adres van de Afd. Goedereede en Omstreken van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap verzoekende om met het oog op de dure tyden aan het onderwijzend perso neel alhier of hunne salarissen te verhoogen of hen een duurtetoeslag toe te kennen. Met het oog op het voorstel van B. en W. om alle gemeente-ambtenaren een duurte toeslag te geven worden al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. 2°. Voorstel van B. en W. om alle ambte naren der gemeente een duurte toeslag te verleeuen, volgens een door hen ontworpen regeling. De Raad kan zich met dit voorstel niet geheel vereenigen, doch is er voor, ieder ambtenaar afzonderlijk te behandelen en komen diensvolgens voor een duurtetoeslag in aanmerking de gemeente-veldwachter f 50,-; nachtwaker f 12,—; schoolschoon- houdster f 11,50; de helpsters der nuttige handwerken J. Kalle f 3,50, P. F. den Boer f5,50; de gemeenteopzichter f 50, tele grambesteller f 3,50de opzichter der brand spuit f 1, De duurtetoeslag gaat in 1 April 1916. Voor de onderwijzers zal eerst de wettelijke regeling dienaangaande worden afgewacht. 3°. Een schrijven van Ged. Staten niet goedgekeurd terugzendend het kohier van den Hoofdelyken Omslag dienst 1916, omdat het geschatte inkomen in verband met de Rijksinkomstenbelasting te laag wordt ge acht en verzoeken diensvolgens hetfkohier te herzien, mede in verband met het aan de gemeente toegekende subsidie ex. art. 53 L.O. wet. Op voorstel, van B. en W. wordt besloten het kohier te verhoogen en ter berekening van het inkomen het huurland te bepalen op f 35, het eigen land op f 70,— per gemet, waarna de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. STELLENDAM- In de vorige week werd door de garnaienvisschers alhier gemiddeld 500 Kg. garnalen per vaartuig gevangen, die met uitzondering van 60 manden, die voor eigen rekening naar het buitenland worden verscheept, werden afgeleverd aan de pellerijen tegen 20 cent per Kg. Naar wy vernemen heeft de Heer M. Keyzer zijn benoeming tot lid der Schattings commissie niet aangenomen. De zeevisscher H. Brinkman alhier, had deze week het ongeluk bij het visschen al zyn tuig te verliezen, wat voor hem een schadepost is van f 250. GOEDEREERE. Op 400 M. bezuiden het wrak van het stoomschip „Tubantia" is volgens mededeeling van den commandant eene groene, spitse ton gelegd, gemerkt T. By de beoefening der zeevisschery had J. 't Mannetje, bevarende de blazerschuit G.O. 27, 't ongeluk zijne kor zoodanig te scheuren, dat hij eene schade van f 40 A f 50 bel ep. Door den heer T. Lodder Czn. len Wethouder te dezer plaatse, is zyn windko- renmolen onderhands verkocht aan den heer J. C. Bergers alhier. De heer A. van der Wende heeft de on langs aangekochte blazerschuit O.D. 18 on derhands verkocht aan den heer S. Keijzer te Stellendam. Op 55° 54' N.B. en 5° 15' O.L. is een stoomtreiler met het net vastgeloopen op een wrak, waardoor een vischbord werd vernield. De blazerschuiten alhier, die de vorige week ter zeevisschery zyn uitgevaren, heb ben op de Noordzee vele mijnen ontmoet, voornamelijk W. N. W. van het lichtschip „Maas." Ongelukken kwamen intusschen niet voor. Van hier zyn een 25-tal vrouwen en meisjes in de groentendrogerjjfabrieken werkzaam ter plaatse Ouddorp. De verdien sten beloopen f 4 A f 5 per week. By de beoefening der Noordzeevissche- rij had P. Kastelein, bevarende den schok ker GO 9, 't ongeluk, met de kor in een wrak vast te slaan, terwijl de korlyn is ge broken De averij beliep f 50 a f 60. Beoosten de zandbank Noord-Hinder is door de sleepboot Rozenburg eenereddings boei gevischt, gemerkt „Christianssund, Kjöbenhavn. OllDË TOXGE- Deze week zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van de keer sluizen in deze gemeente. Op 10 April is in de vergadering van stemgerechtigden van den Heerenpolder met algemeene stemmen herkozen tot gezworene van den polder de heer E. G. v. Schouwen. De heer P. v. Schouwen alhier is tot dijkraad van het waterschap Flakkee by Kon. Besluit benoemd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ouders die hunne kinderen met Mei naar de Openbare school alhier wenschen te zenden, worden er aan herinnerd, dat zy daartoe vóór 22 April a.s. aangifte behooren te doen bij 't hoofd der school; de toelating zal plaats hebben op '2 Mei a.s. De besturen van de polders loozende door Oude Stad, en van Nieuwe Stad maken bekend, dat een ontwerpbesluit met toelich ting tot wijziging eD aanvulling van het algemeen Provinciaal polderreglement van de provincie Zuid-Holland op de Polderka mer voor belanghebbenden ter visie is gelegd en dat bezwaren hiertegen voor 29 April 1916 moeten worden ingediend by de Besturen van bovengenoemde polders. 10 April 1916.' Het Duitsche offensief, dat een twaalftal K.M. 's omvat op het front ten Westen van de Maas van Avocourt tot Cumières, en zich uitstrekt op den oostelijken oever, heeft Zondag den geheelen dag voortgeduurd. De Franschen hadden in den loop van den nacht de saillant van Bethincourt ontruimd, welke door het vuur vanuit Forges en Cuissy onhoudbaar was geworden. Zij bezetten de lyn: Reduit en Avocourt het begin van de westelijke helling van hoogte 304 den zuidelijken oever van deForgesbeek, Esnes, Chattancourt en den weg van Bethincourt naar Cumières aan den voet van den Mort- Hommes. Twee gelijk tijdige acties werden met groote kracht ingezet, een uit het Cumiè- resbosch tegen den Mort-Homme,deandere op hoogte 304 vanuit de lyn Avocourt For- gesbeek. Het sper- eu mitrailleursvuur heeft den vijand zware verliezen toegebracht en den eersten aanval gebroken. Door den hardnekkieen tegenstand van de Fransche troepen werd men ook den aanval meester. Een andere, minder krach tigen aanval tegen het front Poivre-hoogte- Douaumont, Vaux werd gemakkelijk afge slagen. Niettegenstaande de groote hevigheid waarmee zij werden uitgevoerd, heeftzij geen enkele resultaat voor den vijand opgeleverd, doch slechts nieuwe stapels lijken. De ge heels lijn van weerskanten van de Franschen blij'ft onwrikbaar. Den 48en dag van den slag om Verdun eindigde met een bloedig verlies voor de Duitscbers. In de afgeloopen week opereerden vijan delijke duikbooten bij de Kaukasiscbe kust; herhaaldelijk vielen zy de Russische schepen aan en schoten op een hunner treilers die op de rotsen was geloopen. Alle aanvallen waren vruchteloos, uitge zonderd die op het hospitaalschip „Portu gal", dat onverdedigd was op grond van de internationale conventies. Niettemin publi ceerde de Tursche regeeringeen communiqué waarin melding werd gemaakt van het in den grond boren van twee Russische trans portschepen, geladen met troepen en oorlogs materiaal. Dit bericht is een puur verzinsel, zegt het bericht Petrograd want in het genoemde ty'dsverloop is geen enkel oor logsschip, noch hulpkruiser, noch handels vaartuig in den grond geboord in de Zwarte Zee, behalve de „Portugal". De Russische torpedobooten vervulden met volledig succes hun bewakingstaak en maakten herhaal delijk jacht op vijandelijke duikbooten. De torpedoboot „Scogyi" slaagde erin een vijan delijke duikboot te doorboren niet ver van de plaats waar de Portugal onderging. Naar de Times uit Washington verneemt hebben 75 vooraanstaande republikeinen uit de Oostelijke Staten een manifest onder teekend waarin voor den oud-minister Koot wordt aangedrongen op caDdidaatstelling voor het presidentschap. Root is evenals Roosevelt de pleitbezorger vooreen krachtig Americanisme. Sir Percy Lake deelt mede dat Generaal Gorringe goede vorderingen heeft gemaakt by voorbereiding van een aanval op de stelling Sannaiyat, ofschoon het aanvalsfront doqr overstroomingen is verkort Het weer is op het oogenblik beter en is de beide laatste dagen goed te noemen. De rivier is sedert 7 April niet gewassen. Naar aan leiding van meeningsverscbil met zijn ambt- genooten over bet nieuwe wetsontwerp op 't gedistelleerd verneemt de Times uit Athene dat de Grieksche minister van Financiën is afgetreden. Naar hetzelfde blad verneemt zou de vuurspuwende berg „Etna" wederin werkiDg zijn getreden. 11 April 1916. Ten Westen van de Maas duurde het bombardement met toenemende hevigheid voort. In den middag deed de vijand van uit de streek Haucourt-Bethincourteen aan val op de Fransche stelling ten Zuiden van de Forgesbeek. De fransche linie is ondanks de hevige aanvallen die den Duitschers zware verliezen kostten intact gebleven. Aan valspogiugen tegen de Fransche stelling Mort-Homme-Cumieres, die door krachtige artillerievoorbereiding werden voorafgegaan, werden door het Fransche versperringsvuur gestuit. Ten Oosten van de Maas beschoot de vyand hevig den peperheuvel. Tegen het einde van den dag deden de Duitschers verschillende aanvallen op onze stellingen in het Callettebosch maar werden overal teruggeslagen. In Woëvre levendige artille rieactiviteit. Op het overige front betrekke lijke kalmte. Den 8en April werd een Fokker-vlieg machine in de buurt van Verdun dooreen Franschen vlieger naar beneden geschoten. Een tweede Fokker-vliegtuig werd door afweerkanonnen naar beneden geschoten. Op 9 April moest een derde Fekker in Champagne achter ODZe linies landen. De machine was niet beschadigd. De bestuurder werd gevangen gemaakt. Heden wierp een Duitsch vliegtuig bom men op Nancy maar richtte slechts geringe schade aan. Van het Italiaansche oorlogstooneel wordt op den lOen April artillerieacties op het geheele front gemeld. In den nacht van 8 op 9 April wierpen sterke vijandelijke af- deelingen bommen op de Italiaansche linie op den Mrzli welke zij genaderd waren. De Italianen kwamen daarop uit hun loopgraven en verdreven den vijand in een gevecht van man tegen man. Een Italiaansch bestuurbaar luchtschip heeft in den afgeloopen nacht met goed esultaat 4 bommen geworpen op de stations emplacementen en militaire gebouwen by Kive. Het luchtschip waarop zoeklichten werden gericht en dat hevig door artillerie en infanterie werd beschoten is behouden teruggekeerd. Op het front aan den Dunaburg had een artillerieduel plaats. De Duitschers deden in verschillende sectoren pogingen om uit hun loopgraven het water te pompen, maar werden door ons vuur genoodzaakt dit werk op te geven. Duitsche vliegtuigen wierpen bommen nabij het station van Kemershof en van Dunaburg. Ten N. O, van het Isnowskojemeer leven dige vliegactiviteit van den vijand. Duitsche vliegtuigen wierpen bommen op de Russische linie aan het Oginskikanaal. Bij het dorp Koinora ten Z.W. van Pinsk trachtten de Duitschers onze stellingen in schepen te naderen. Zy werden echter verdreven. Wy hebben in een sector van de beneden-Strypa een vijandelijke loopgraaf veroverd en daar bij krijgsgevangenen gemaakt. Kaukasisch front. De Russische troepen hebben de Turken en de bergtroepen verdreven in de richting van Bubirt en daarbij terrein gewonnen. De vyand deed vergeefs pogingen tot tegen aanval en leed belangrijke verliezen door ons vuur. De Russische troepen doen aan vallen ondanks de hevige sneeuw, waardoor tal van spleten onzichtbaar zyn. In de rich ting van Diabehr hebben de Russen sterkeu druk uitgeoefend op den vyand in de streek van het Goinnurof-dal. De Russen hebben in de streek van Batil3 verscheiden aanvallen van den vijand af geslagen. Ten Zuiden van het Urmiameer had een gevecht plaats tegen sterke Koerden en geregelde Turksche infanterie. Het eerste Bulgaarsche leger onder gene raal Teodorof bevindt zich aan het Mace donische front, terwijl het tweede Bulgaar sche legerkorps onder commando van gene raal Bojadief in Servië ligt. Het totaal aan tal Bulgaarsche troepen bedraagt hoogstens 300.000 man. Uit Boekarest wordt aan de Milaneesche „Corriere Delle Sera" geseind, dat twee van de vier Bulgaarsche legerkorpsen onder commando van generaal Trangensjef aan de Rumeensche grenzen geconcentreerd zyn. Oostenryksch-Hongaarschetroeden bevinden zich in de eerste loopgraven linies langs den Donau. Voorjaar in Rusland. Van het oostelijk front wordt aan de Germania geschreven Wy hebben weken achter ons, zoo ver moeiend, dat zy niet te dragen leken. Zestien tot twintig paaiden waren noodig om de munitiewagens en de kanonnen te brengen door de sneeuwhopen van drie tot zts meter diepte, ovor de met ijs bedekte heuvels.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5