VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 April 1916 No. 21. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 19 IIIDDELIIAKNIS Voor de Voorbereidende klasse A der Rijksnormaallessen hadden zich aangemeld 12 candidaten, waarvan 3 werden afgewezen en 9 toegelaten, n.l. P. H. A. de Bruin en D. K. Poortvliet van Dirksland; B. C. de Haas en W. Voogd van MiddelharnisD. M. Hobbel van Ooltgens- plaatH. Koppenaal, Th. A. Magielsen en A. Melaard van Stad a/t Haringvlieten A. de Mooy van Sommelsdijk. Voor B meldde zich alleen aanJ. Kor te- weg van Ooltgensplaat, die toegelaten werd. Voor de 1ste klasse werden aangegeven 6 candidaten, van wie 1 werd afgewezen en 5 werden toegelaten, n.l.: D. Binkhorst van Dirksland Ph. Deys en J. Verbrugge van MiddelharnisA. M. Joppe van Sommelsdijken J. C. van Overbeeke van Herkingen. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep „Albatros" sch. J. de Waard met een besomming van f 960. In het eerste kwartaal 1916 zijn door de schutsluizen alhier geschut 428 vaartui gen met een inhoud van 29644 tonnen. Door tusschenkomst van de regeering zullen aan de slagers met begin Mei, hun slachtvarkens weer levend worden toege zonden. Met het oog op de komst van Ds. Pop alhier, zal het Evangeliesatiegebouw voor het houden van godsdienstoefeningen wor den gesloten, terwijl besloten is het onder ling te behouden voor vergaderingen. Zondag werd een kind van J. Auperlee op den Oostdijk door een voertuig over het voetje gereden, dat daardoor ernstig werd gekneusd. Daar het kind juist voor het voertuig uit de woning kwam, had de voerman aan het ongeluk geen schuld. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep Theodora Emmerentia, sch. A. Jongejan met een besomming van f 3290. Tot penningmeester van de polders Oost- en Westplaat Plakkee is in plaats van den heer C. J. H. van den Broek, die als zoodanig zijn ontslag had gevraagd,benoemd de heer J. M. van Paasschen. SOMMELSDIJK- De woningen bewoond door Wed. A. Menheer en C. van Nimwegen staande aan den Binnenweg zijn onderhands aangekocht respectievelijk door Wed. J. van der Meide en J. Verbiest, terwijl door J. Kievit twee woningen zijn aangekocht staande aan de Weeshuisstraat. Van 3 April tot 2 Mei aanstaande ligt ter Gemeente Secretarie ter lezing eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen. Tegen M. B. uit Dirksland is door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt we gens het rijden zonder licht en tegen J. van W. te Middelharnis wegens overtreding der Jachtwet. De molenaarsknecht C Vroegindewey had het ongeluk zijn been te breken. I1ERKINGEN. Verleden week Zondag vier den L. Kaashoek en echtgenoote hun 60 jarige echtvereeniging. Beide oudjes verheu gen zich nog in een goede gezondheid. Volgens de op 22 Maart jl. vastgestelde kiezerslijst bevat deze 160 namen van kie zers bevoegd tot het kiezen van leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten en 143 voor den Gemeenteraad. De heer A. Munters Jr. is verleden week in zijne functie van le Ambtenaar van den Burgerlijken Stand beëedigd. De besmettelijke ziekte „Roodvonk" breidt zich in onze gemeente zeer sterk uit. Op het oogenblik komen 30 gevallen dier ziekte voor. Gelukkig komt deze ziekte in een zeer lichte graad voor. Tegen a.s Vrijdagmorgen te 9i/2 uur is een Openbare Gemeenteraadsvergadering belegd. Bü publicatie is bekend gemaakt, dat alle vorderingen voor Rijk, Provincie en Gemeente over 1915 voor verjaard en ver nietigd worden gehouden wanneer zij niet voor 1 Juli a.s. bij de betrokken besturen ingediend zijn. Bjj Jn. van der Velde alhier is een rund dat aan houtvuur lijdende was, onder politietoezicht begraven. Gedurende dertig dagen ligt vooreen ieder ter inzage een opgave van deuikom- sten der meting en schatting van de belast bare opbrengst van in de Gemeente gelegen gebouwde en ongebouwde eigendommen. Zij, die hunne kinderen met 1 Mei a. s. kosteloos de schoot willen laten bezoe ken moeten zich daarvoor voorden 20 April a. s. ter Gemeente Secretarie aanmelden. Een ontwerp besluit tot wijziging van het Algemeen polderreglement der polders Klinkerland en fat. Elizabeth liggen l>ij den secretaris dier polders ter inzage. STELLENDAM. Gedurende de vorigemaand werden aan het postkantoor alhier behan deld 146 binnen en 40 buitenlandsche tele grammen, 234 telephonische gesprekken en 18 oproepberichten. In de afgeloopen week werden door de visschers alhier aangebracht 15000 K G. garnalen. De prijs, die tot 1 April 23 ct. per K.G. bedroeg, werd met 1 April op 20 ct. per K.G. gebracht. De Heer J. van den Broek, vertegen woordiger van den polderNieuw-Stellendam, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Zaterdag 8 April a s. des voormiddags 9 uren zal in het gemeentehuis alhier gele genheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinenting. Het kohier van de Personeele Belasting dienstjaar 1916 is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. De vorige week viel de 14 a 16-jarige Johs. Hameeteman boven uit een schuur op den dorschvloer, waarbij de jongen enkele ribben brak en zijn gezicht erg ver wondde. Een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, ligt gedurende 30 dagen t. w. van den 3en April tot en met 2 Mei a.s. ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter inzage. OUDDORP. De heer P. C. van der Grient, onderwijzer aan de Chr School alhier, is benoemd aan een bijzondere School te Am sterdam. NIEUWE TONGE. De rekening over het ■jaar 1915 en de begrooting voor het jaar 1916 van den polder Klinkerland, liggen gedurende 14 dagen voor belanghebbende ter inzage ten kantore van den Secretaris. Aan het hulptelegraaf en telephoon- kantoor zjjn gedurende de maand Maart j.l. behandeld 144 telegrammen,900 telephoon- gesprekken en 44 telephooaoproepberichten. Totaal behandeld 1078 berichten. De toelating van nieuwe leerlingen op de openbare lagere school alhier, zal plaats hebben op Maandag den le Mei a.s. Eene opgave van de uitkomsten der metiDg en schatting van de gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, liggen gedurende dertig dagen van den 5 dezer tot en met den 4den Mei a.s. ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier komen voor de dames 0. Schellevis te Haamstede, C. Kort te Goes en J. Hoogenboom te Zie- rikzee. Totaal uitstaande voorschotten Te goed in loopende rekening van de Ceatr. Bank Waarde van aandeelen van de Centr. Bank Verlies in 1914 Totaal SCHULDEN Aan spaarbankinleggers. leden enloopenderekening saldo winst in 1915 2700,- 27233,28 50,- 39,58 34396,685 ƒ34123,13 125,79 147,76s Totaal 34396,68s Bovenstaande rekening werd onveranderd goedgekeurd en den boekhouder bedankt voor zjjn accuraat beheer der flnantien. Vervolgens werd als bestuurslid herkozen de heer C. de Haas van Dorsser en als lid van den raad van Toezicht herkozen de heer M. Vreeswijk en in de vacature van A. C. Oomes, de heer T. Holleman Cz. De rente voor voorschotten werd vastge steld op 5°/0 en voor deposito's op 3,24o/0. Na de vragen welke vervolgens nog gesteld werden, voldoende beantwoord te hebben, sloot de voorzitter, de beer C. de Haas van Dorsser deze vergadering. VERSLAG van de Boerenleenbank. Vergadering der f Öp Vrijdag 31 Maart 1916 hield de Coö peratieve Boerenleenbank eene algemeene vergadering in het hotel van den heer T. H. Holleman alhier. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ging men vervolgens over tot de over legging der rekening en balans. Hieruit bleek dat de rekening was als volgt: ONTVANGSTEN. Inhoud der kas op 81 Decem ber van 't vorige jaar. Van ontvangen spaargelden Van terugbetaalde voorschotten Van de Centrale aan geld ont vangen Van leden in loopende reke ning ontvangen Van ontvangen rente van voor schotten Van ontvangen provisie van voorschotten Van ontvangen rente in loopen de rekening Van buitengewone ontvang sten Totaal 110517,51 UITGAVEN: Aan terugbetaalde spaargelden 23026,26 verstrekte voorschotten 9100,— de Centrale aan geld ge zonden leden in loopende reke ninggegeven rente spaarbankinleggers loopende reken ng provisie en kosten loo pende rekening buitengewone uitgaven Saldo in kas op 31 Dec. 1915 Totaal 45574,69 27600,- 653,07 109.18 6,63 73,85^ 4373,825 De heer G. A. Jongejan, is als zoodanig benoemd 1964,52 49446,68 8400,- 22006,63 27709,18 308,78 0,93 574,69 106,10 OUDE TONGE. kapelaan alhier, te Rypwetering. Vrijdag j.l. had Jac. Barnat, landbou wer alhier, het ongeluk dat een wagen beladen met steenen, omsloeg. Hij had nog juist den ty'd van het voertuig te springen. Alles liep zonder eenige schade af. Tot onderwijzeres aan de R. K. School te Hazerswoude (op het dorp) is benoemd mej. J. Schellekens, alhier. Aan de bewaarschool is benoemd als helpster Mej. C. Meijer. OOLTGENSPLAAT. Door het Bestuur van den boedel van wijlen den heer P. Bigge, alhier is op Dinsdag 4 April jl. aanbesteed de afbraak van het huis, bewoond door den heer A. J. G. van Rossum en is aan den hoog- sten inschrijver Joh. Kort6weg, alhier voor f 921 gegund. Tevens is op dien datum aanbesteed het bouwen van een nieuw woonhuis aldaar en onderling gegund aan Joh. Korteweg alhier timmerwerk voor f 2905, Jan van Ree al hier metselwerk voor f 1590, P. van Kem pen Lz. alhier verf- en glazenmakerswerk voor f 294 en C, D. Birkhoff alhier smids- werk voor f247. Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. T. W. Plens, is benoemd tot ambtenaar ter gemeente-secretarie van Sloterdyk. DEN BOMMEL. De vorige week behaalde Mej. C, Stolk alhier, de acte voor nuttige handwerken De Groene Kruis afdeeling alhier zal op Donderdag 13 dezer hare gewone voor- jaarsledenvergadering houden, ten huize van Mej. de Wed. C. Lokker. STAD AAN 'T HARINGVLIET- In de ver gadering van de Boerenleenbank alhier is tot lid van den Raad van toezicht herkozen de heer A. J. C. Silvius en tot lid van 't bestuur de heer C. Arensman Az. J. Koppenaal Az. alhier heeft met gu nstig gevolg examen afgelegd voor de kweekschool voor onderwijzers „de Klokkenberg" teNij megen. Door de gemeentepolitie alhier is pro cesverbaal opgemaakt tegen J. M. wegens overtreding van de motor en rijwielwet, Bij het toelatingsexamen voor de voor bereidingsklasse aan de Rijksnormaalschool te Middelharnis slaagden uit deze gemeente A. Melaard Dz, F. Michielsen en H. Koppe naal Ad. Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 115 telegrammen, 289 gesprekken en 16 telefoonoproepberich ten. Tegen vier jongens alhier is proces verbaal opgemaakt wegens vernieling van een andermans goed en tegen G. wegens mishandeling. ƒ110517,51 De balans was als volgt: VORDERINGEN: Inhoud der kas op 31 Dec. 1915 4373,825 Regeeringsverklaring. De regeering heeft in de openbare verga dering der Tweede Kamer de volgende ver klaring afgelegd „De regeering stelt er prysop in aansluiting aan het medegedeelde in comité generaal, openlijk teverklarendathetschorsen van het verleenen van periodieke verloven een maat regel is van voorzorg in verband met het onwrikbaar besluit om onze neutraliteit strikt te handhaven. De maatregel is niet het gevolg van bestaande politieke verwik kelingen, maar berust op gegevens welke toeneming der gevaren, waaraan ons land bloot staat, doet duchten. Het zoude niet in 's lands belang zjjn omtrent den inhoud dezer gegevens eenige mededeeling te doen." Nederlandsche schoener gttorpede&rd. Officieel. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is de Nederland sche schoener Elsina Helena Maandagmid dag om 3 uur in de Noordzee getorpedeerd. De bemanniDg is met een sloep op het lichtschip Noord-Hinder aangebracht en 's avonds door het reddingschip Atlas ever- genomen, waarvan zy zyn afgehaald. [De Elsina Helena, kapitein en eigenaar P. Bosselaar, van Oude Pekela, was een stalen schoener, groot bruto 121 en netto 99 registerton, gebouwd in 1904. Het schip passeerde den 21sten Maart Foerder, Noor wegen.] Be Tubantia. Officieel. Het departement van marine deelt mede, dat het onderzoek naar het wrak van de Tubantia, waarvoor aanvankelijk de Koninklijke Hollandsche Lloyd maatregelen had getroffen, door de regeering is over genomen. Ten gevolge van het ongunstige weer kon niet voor de afgeloopen week met het on derzoek worden voortgegaan. Het is Maandag (3 April) gelukt, de juiste plaats van het wrak te bepalen, en met het stoomschip Wodan een eerste onderzoek door duikers te laten instellen. Met duiken zou worden voortgegaan. Er werd evenwel bericht ontvangen, dat het weer daarvoor te ongunstig was. DEN HAAG. De heer Lohman diende een motie van orde in om in verband met den ernstigen toestand de ouderdomswet van de agenda af te voeren. Deze motie werd met 51 tegen 41 stemmen verworpen, nadat door Minister Cort v. d. Linden werd mede gedeeld dat de regeering geen bezwaar heeft met de behandeling der zaken voort te gaan. Verdronken. Zaterdagmiddag is by de Westerkade te Amsterdam drijvende gevonden het lyk van een ongeveer 7-jarig knaapje, dat vermoe delijk kort te voren te water was geraakt. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Het geschut dreunt weer met lange sla gen tot in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gedurig hebben verkenningen met vliegers plaats. Boven Knocks hangt de laatste dagen een groot kabelballon. Naby West-Capelle werd een Duitsche veldwebel, die wilde desertee- ren, door de Duitsche wacht gefusileerd. In den omtrek van Maldeghem en Aalter hebben weer requisities plaats voor het leger tegen contant geld en bons. Op de Spoorlijn Eecloo Maldeghem-Brugge heerscht groots drukte. Door Maldeghem rijden weer de zware legervrachtautomobielen. Alles wijst er op een versterking der linie Yperen- Noordzee. Door den logger Kw. 170 werd een groote sloep, gemerkt „Tubantia 21" aan wal ge bracht. Zwaar kanongebulder. Men seint ons uit Ameland: Men hoort aanhoudend zwaar kanongebulder uitNoord- oosteljjke richting. Ook passeerde wederom een Zeppelin, gaande naar het Westen. Men seint ons uit Vlieland: Heden was hier zwaar kanongebulder hoorbaar uit Noordwestelijke richting. Twee vliegtuigen, komende uit het Noord-Westen verdwenen in Noordoostelijke richting. Nederlandsche vereeniging voor Gemeentebelangen. Door het bestuur der Nederlandsche ver eeniging voor gemeentebelangen is een com missie benoemd, die van advies zal dienen omtrent de vraag of een wettelijke voorzie ning noodig is ter bepaling in hoeverre door de lagere wetgevende organen by verorde ning het genot van den eigendom en andere burgerlijke rechten kan worden beperkt en of andere bepaalde omstandigheden aan spraak op vergoeding der uit deze beperking voortvloeiende schade behoort te worden gegeven. Tot leden der commissie zijn be noemd: S. Sybengen, griffier der Staten van Groningen, voorz. Mr. H. M. A. Savelberg, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen in den Haag, Mr. J. van Gelein Vitringa, rechter in de arrondissements rechtbank te Den Haag. Mr. C. W. Scheeman, rechter in de arr. rechtbank te Leeuwarden en nu A. J. A. A. baron van Heemstra, burgemeester der gemeente Arnhem. Boven dien is benoemd een commissie, welke rap port zal uitbrengen omtrent de vraag in hoeverre de gemeentebesturen kunnen me dewerken om de toenemende oDtsiering van stad en land tegen te gaan. Deze commissie is samengesteld als volgt: Ulbo J. Mijs, burgemeester van Middelharnis lid van het Bestuur, voorz. Jhr. Mr. B. A. Van Beresteyn, burgemeester van Veendam, J. H. W.Leli- man, bouwkundig ingenieur te Amsterdam en Jos Th. J. Cuypers, architeit, civiel in genieur te Amsterdam. In de Vossische Zeitung is George Bern- hard overtuigd, dat de Engelsche regeering aan Nederland het verzoek heeft gedaan de Duitsche grens geheel te sluiten. Deze houding van Engeland noemt hij best te begrijpen: Engeland'sbondgeuooten beginnen op Engeland druk uit te oefenen. En Engeland probeert nu, Nederland in den dienst van zijn honger-oorlog te dwingen om Duitschland economisch te onderwerpen. Het plan is goed. Onder eene voorwaarde: dat het slaagt. En Engeland heeft er te meer haast mee, daar de merkwaardig ge ringe volmachten, welke de Russische ver-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5