„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 20 29 Maart 1916 Olliciëele iVlededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Schietoefeningen vnu het fort aan den Hoek van Holland. Schietoefeningen met kanonnen van 15 en 24 e M. zullen op 29 Maart a.s. en zoo noodig op volgende dagen van het fort aan den Hoek van Holland worden gehouden. Onveilig ia de sector, beschreven met een straal van 9000 M. van N213°0. tot N282°0 van af het fort. De grenzen van dezen sec tor zullen door roode vlaggen worden aan gegeven. Uitvarende schepen moeten, om buiten den onveiligen sector te bly ven, over een afstand van ten minste 3i/4 zm. buiten de hoofden NWtW. of N.lijker koersen. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorge- heeschen wordt. (Zie Ned. krt. Nos. 218, 219, 202.) MIDDELHARNIS. De heer A. van Dy k uit deze gemeente is benoemd tot conducteur der Haagsche Tramweg-maatschappij. Zondag moest een 2l/2-jarig paard van den heer J. C. Born worden afgemaakt, naar men verneemt was de maag van het dier gebarsten. In deze gemeente komen ruim 800 personen als kiezer op de kiezerslijst voor. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep „Oranje Nassau", sch. D. Koster met een besomming van ƒ1900. Naar wij uit goeden bron vernemen zal Donderdagavond de uitvoering van de vereeniging Kunstgenot niet doorgaan we gens ziekte van een der spelers. Dinsdag a.s. zal van hier naar Parijs vertrekken de hier vertoevende Belgische familie Migeotte. Terwyl tegelijk ook zal vertrekken Mej. Eugenie Schoonvliet die zich naar haar familie in Engeland zal begeven. Op de vischsloep „Paul Kruger" is in de plaats van L.-Koster die wegens ziekte thuis moet blijven, voor tijdelijk als schip per geplaatst J. de Korte. De „VOLKSZANG". Op Woensdag 5 April a.s. geeft de Zangvereeniging „de Volkszang" eene Zang uitvoering in de concertzaal van den heer Meijer alhier. Gymnastiek-Vereeniging „SPARTA" fólddelharnis Sommelsdijk. De Dames- en Meisjesafdeeling „Hygiëa" van bovengemelde Vereeniging gaf Donder dag 23 Maart jl. haar jaarljjksche uitvoering. Burgemeester Mys heette de aanwezigen in zijné openingsrede hartelijk welkom. Zyn Edelachtbare wees op het verschil hetwelk bestond tusschen de uitvoeringen derG. V. van vorige jaren, en die welke dezen avond zou worden gegeven. Twee jaren geleden toch werd voor de eerste maal Dames-en Meisjes-Gymnastiek in Middelharnis en Sommelsdijk gepropa- gandeerd, met het gevolg dat eene afdeeling voor die Gym. aan „Sparta" werd verbonden. Voor dien tijd werd steeds mannenturnen te zien gegeven, doch voor het eerst in 1915 mocht de Vereen, er in slagen eene uitvoering te geven, waarin beide soorten elkander afwisselden. Thans evenwel, nu op slechts 2 na, alle mannen-leden van „Sparta" tengevolge der mobilisatie onder de wapenen waren geroe pen, was de beurt aan „Hygiöa" om te toonen dat nog steeds „met moed en vol harding" wordt gewerkt in de Vereen, zy het dan ook alleen op het gebied van Dames Gymnastiek. Mede namens de Vereen, bracht hij dank aan den heer Becht, die, toen de Vereen, haren leider v. d. Plaat, ter inlijving zag vertrekken, zich geheel belangeloos bereid verklaarde, gedurende den tyd, dat de dienst, bem te Ooltgensplaat detacheerde, de leiding op zich te willen nem^n. De uitvoering voor geopend verklarende sprak Z. E. A. als zijne hoop uit, dat deze avond zou mogen doen blijken, wat door onderlinge samenwerking kan worden ver kregen, en dat de Vereen, ondanks den moeitevollen tijd, welke zij heeft moeten doorleven, zich steeds verder baaubreekt ter bereiking van het doel, „den lichame- 1 ijken welstand te bevorderen en de belang stelling in 'de gymnastiek op te wekken". Tot hetin bijzonderheden beschrijven van deze uitvoering zullen we niet overgaan; in verband met het vele dat gegeven werd, zou dat te ver voeren. Uit het herhaaldelijk langdurig applaus meenen wy te mogen afleiden, dat de door Z. E. Achtb. uitge sproken verwachting niet is teleurgesteld. De verschillende oefeningen der D. en M. werden correct uitgevoerd, terwyl ook de voordrachten welke ter afwisseling werden gegeven, goed van stapel zyn g6loopen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat door samenloop van omstandigheden, eerst des middags tusschen 4 en 6'/j uur de eindrepetitie had kunnen plaats vinden, zal volkomen erkend moeten worden, dat de leden het bewijs geleverd hebben, dat lichamelijke oefening, eu gymnastiek in het byzonder, het uithoudingsvermogen en de spierkracht zeer ontwikkelt. De slotgroepen, welke door de Dames werden geformeerd kwamen zeer. goed tot hun recht, en leverden met de mooie kleu- renschakeeringen van het Bengaalsch vuur een fraai effect op. De Burgemeester cloot in woorden, welke van warme sympathie voor de gymnastiek getuigden, deze uitvoering, den aanwezigen namens de vereen, dank Drengende voor hunne opkomst, en den werkende leden loftoezwaaiend voor hetgeen zy dien avond hadden gepresteerd. Spreker schetste het nut der doelbewuste, systematische oefe ningen, welke het geheels lichaam zoo alzijdig mogelijk ontwikkelen en daaidoor de gezondheid bevorderen. Gaf hy als zijn leedwezen te kennen, dat door den Europeeschen Oorlog slechts Da mes- en Meisjes, dit nut hadden kunnen doen uitkomen, op krachtige wyze sprak hy zyne afkeuring uit over de houding van de opkomende jongens uit Middelharnis en Sommelsdijk, die liever langs de straat loo- pen, dan een enkele avond in de week hun tijd te besteden aan de oefening van hun lichaam. Ouder aanhaling van hetjdoor de Dames zoo mooi gezongen „Neerland bovenal", wees hy hun op de plichten, welke ook zij mo gelijk eenmaal tegenover het Vaderland te vervullen hadden, hen duidelijk makende, dat het Hollausche jongens niet past, zich door meisjes op het gebied van lichaams krachten en vlugheid te laten overtroeven, en liever zelf met de handen in de zakken en een sigaar of sigaret in den mond toe te zien. Hij hoopte, dat zij hun fout zouden inzien en dat „Sparta" een volgende maal, naast de Mannen-Dames en Meisjesafdeelin- gen ook eene van jongens-adspiranten zal kunnen tellen. Spreker bracht hulde aan den leider dei- Vereen. die bewezen had, dat in zyne han den de gymnastiek zeer goed verzorgd wordt. Hy dankte hem voor zijn onvermoeid wer ken, ten einde te voorkomen, dat de Vereen, door de verschillende moeilijkheden, waar mede zij telkens te kampen heeft, ten gronde gaat. Ten slot uitte Z. E. Achtb. den wensch, dat bet6re tijden spoedig de vereen, in bloei zullen doen toenemen, en het volgend jaar weer gezamenlijk, de mannelijke- en vrou welijke- werkende leden zullen kunnen doen zien, hoe' steeds in geoefendheid wordt voor uitgegaan. Het bal, dat evenals vorige jaren zeer geanimeerd was sloot den avond. In verband met vorenstaande het volgende. Zooals reeds herhaalde malen het geval is geweest moest ook ditmaal tot ons leed wezen worden opgemerkt dat velen aan wier zorgen de opvoeding der jeugd is toe vertrouwd en die het nut van lichamelijke oefening niet kunnen en mogen ontkennen, op dezen avond door afwezigheid schitter den. Wij spreken den wensch uit dat een volgende keer ook zy de uitvoering van „Sparta" zullen bijwonen. Even willen wij stilstaan by „de bijzon dere omstacdiiheden" waaronder deze uit voering plaats had. De leider der Vereen, de heer W. Becht Landweersergeant in garnizoen te Ooltens- plaat, werd maandag voor de uitvoering onverwachts gedetacheerd naar 's Graven- bage Aan de buitengewoon groote hulp van zijnen Compagnie-Commandant den Wel- edel-Gestrengen Heer Luitt. P. v. Asseiberg is het te danken, dat deze avond toch kon worden doorgezet. Van onze erkentelijkheid voor het optreden van laatstgenoemden Heer willen wy mede langs dezen weg blyk geven. Naast den heer Becht is de Vereen, hem zeer veel dank verschuldigd, aangezien Z. Ed. steeds de noodige vryheid aan den leider verleende. Met een oprecht woord van dank aan den Edel Achtbaren Heer Mys voor hetgeen door hem op dezen avond werd gesproken en steeds door hom in het belang der G. V. „Sparta" is gedaan, willen wy nogmaals de door Z. E. Achtb. ter deelname aange spoorde jongeren in de gelegenheid stellen tot turneD. De aandacht zy' er evenwel op gevestigd dat, waar reeds herhaalde malen is getracht eene jongens-afdeeling in stand te houden, welke pogingen steeds door te geringe deelname en ongeregeld opkomen,moesten worden opgegeven, eerst dan tot oprichting van zoodanige afdeeling zal worden over gegaan wanneer blijkt, dat het eindelyk eens ernst is. Volgens de reglementaire bepalingen toch, moeten de werkende leden in het bezit, zyn van het door de Vereen, aangenomen turncostuum. Daardoor worden de ouders op kosten gebracht wat mede voor ons on aangenaam is, wanneer Da verloop van en kele oefenavondon de zaak der gymnastiek in den steek word gelaten. Op Donderdag 6 April a.s.'s avonds 8 uur zal aan jongens van 8-16 jaar gelegenheid worden gegeven in de Concertzaal Meyer om tot de vereenigiDg toe te treden. 't Bestuur. SOMMELSDIJK- Zaterdag ontstond by den heer D. Joppe Cz. aan den Ring alhier een schoorsteenbrand welke echter spoedig werd gebluscht. Het verzoek van A. v.d. Meide, spek slager alhier, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B. No. 311 een slachtplaats te mogen oprichten is door B. en W. toe gestaan. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe broodkaarten tegen inwisseling van de oude ten gemeentebuize behooren te worden afgehaald op Diasdag 4 April, a.s. des n.rn. van 6 7 uur. Zy, die nog geene broodkaart hebben aangevraagd, kunnen voor het tijdvak 5 April tot en met 2 Mei a.s. nog een kaart bekomen, mits zy zich voor 1 April daartoe aanmelden. fn de landbouwschuur van Ik. Born, staande aan de Oost-Krakeeistraat alhier brak Maandagmiddag brand uit. Al spoedig werd de brand door eenige personen ge bluscht. De oorzaak is vermoedelijk de schuld van eenige kinderen, die zich in de schuur bevonden. STELLENDAM. Onze vroegeredorpsgenoote Mej. N. van Seters Jd. thans te Rotterdam, is benoemd tot zustervroedvrouw aan de Rijkskweekschool aldaar. In de afgeloopen week zijn alhier aan gevoerd 18000 K.G. garnalen, die met uit zondering van enkele manden aan de pelle ryen zyn afgeleverd. Door storing in het goederenvervoer naar Engeland is de vissche- ry een dag gestaakt. Door. 8 visschers uit Goeree en Moerdyk zijn 70 vaten bliek aan gevoerd. Door den burgemeester dezor gemeente is een openbare vergadering van den raad uitgeschreven tegen Woensdag 29 Maart dts avonds 6 uur. Vrijdag 31 Maart des voormiddags 9 uur zal de gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting voor hen die zich tén gemeentehuize daartoe aan melden. De gewijzigde kiezerslijst ligt vanaf 23 Maart tot 21 April a.s. ter gemeente secretarie voor ieder ter inzage. Tot en met 15 April a.s. kan verbetering der kiezerslijst worden aangevraagd. De heer P. D. Holleman kocht de vorige week Vrijdag 3 varkens. Den volgenden dag lag een der dieren dood in hok. Alzoo een lee- lyke schadepost. OUDÜ0RP- Uit de 41 sollicitanten voor gemeente-veldwachter alhier is benoemd J. A. Moerland, thans agent van Politie te Rotterdam. Mej. P. Missel heeft baar woon- en winkelhuis staande aan de Boompjes alhier onderhands verkocht aan T. v. Wyk. NIELHVE TONGE- Doordat de som waar voor bü de aanbesteding van het afbreken en opnieuw opbouwen der woning voor het Hoofd der openbare school te hoog boven de begrootiDg was ingeschreven, is het werk niet gegund en zal er opnieuw eene her besteding moeten plaats hebben. Het kohier der personeele helasting No 1 over het dienstjaar 1916 is invorder baar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. In deze gemeente komt weder een geval van besmettelijke ziekte „Diphteritus" voor en wel in wijk A. No 63. Het ver- eischte kenteeken is aan de woning be vestigd. Maandagavond is voor de twee slagers alhier slechts een regeeringsvarken aange komen. OUDE TONGE- Het land in den polder Oudeland aan den Groeneweg heeft bij de veiling opgebracht Perc. I groot 0,67,62 H.A. of 1 G. 142 R. 1481. Perc. II groot 0,72,68 H.A. of 1 G. 175 R. 1583. Perc. III groot 0,68,46 H.A. of 1 G. 147 R. ƒ1386 Perc. IV groot 0,67,24 H.A. of 1 G. 139 R. f 1463. Perc. V groot 0,71 H.A of 1 G. 164 R. 1469. Perc. VI groot 0,84,70 H.A. of 1 G. 253 R. 1806. Totaal 4,81,70 H.A. of 9 G. 120 R. f 9188. De tuin en de huizen van den heel de Mooij aan den station weg zlin onder hands verkocht aan M. en C. Fluit. Van den heer E. G. van Schouwen landbouwer alhier is een paard na het veu len geworpen te hebbeD, onmiddolllflf dood gevallen. Jl. 28 Maart is door de klepper van gemeentewege bekend gemaakt dat elke Woensdag de straten moeten worden ge veegd. Ter openbare kennis is gebracht, dat allo vorderingen ten laste van Ryk, Pro vincie en Gemeente, over 1915, vanaf op den laatsten Juni a.s. moeten zyn ingediend. VRRSLAG van het behandelde ter al- gemeene vergadering van de afdeeling Ooltgensplaat, der Zuid-Hollandsche Ver eeniging Het Groene Kruis" op Woensdag 22 Maart 1916, in Hotel Moelker. Aanwezig 22 leden van de 361. Daar de Voorzitter der afdeeling, de heer Dr. J. A. Hers wegens ziekte afwezig is, wordt het presidium waargenomen door den heer J. G. van Putten. Na opening der vergadering leest de Se cretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd goedgekeurd en geteekend worden. Vervolgens komt in behandeling het ver slag van den toestand en de werkzaamheden der afdeeling over het jaar 1915. Uit dit verslag, dat geenerlei aan- of opmerkingen uitlokte en onveranderd werd vastgesteld, vermelden wy het volgende: Het aantal leden, dat in den loop van 1915 met 20 vermeerderde en met 19 ver minderde, bedroeg op 31 December van dat jaar 361. Er werden 2 ledenvergaderingen gehou den, die slechts zeer matig bezocht waren. Van het verplegingsmateriaal, dat in goe den staat verkeert, werd in het afgeloopen jaar een druk gebruik gemaakt; 140 maal werd een of ander artikel in bruikleen ge geven. Dank zy de ijver en toewijding, waar mede zuster De Jonge se dert Februari 1915 haar taak vervult, geniet de wijkverpleging de sympathie der gansche gemeente. Door genoemde zuster werden in 1915 niet min der dan 2510 bezoeken gebracht by 225 patiënten. Hierna is aan de orde de rekening van de ontvangsten en uitgaven der afdeeling over het jaar 1915. Nadat de' Secretaris penningmeester, de heer S. de Ruiter, de rekening heeft voorgelezen, geeft de Voor zitter het woord aan de commissie, die be last is geweest met het nazien dezer reke ning. Deze rapporteert bij monde van den heer C. Braber, geenerlei op- of aanmerking te hebben, waarom zij voorstelt de rekening, beloopende in ontvangst f 1093,73, in uit gaaf f 901,48s en alzoo sluitende met een batig saldo van f 189,24s, onder dankzeg ging aan den Penningmeester voor zyn accuraat beheer, ongewijzigd vast te stellen. Aldus wordt besloten: Tot leden der Commissie, belast met het nazien der Rekening over 1916 worden door den Voorzitter benoemd de heeren H.Faasse, L. Kloet en A. Mys, die deze benoeming aannemen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. DEN BOMMEL- De reeds vroeger aangekon digde cursus voor kraamvrouwen-verpleging en zuigelingen-verzorging zal geopend wor den op Maandag 3 April des avonds ten 7 uur in de openbare school No. 1. De deel neemsters worden tegen dat uur daar ter plaatse verwacnt. Mochten er dames zijn, die zich nog niet hebben opgegeven en die toch de cursus willen voigen, dan kunnen zij zich op genoemdeD datum, nog aanmel den, by de cursusleidster, Mejuffrouw Van Wijaarda. Tot gemeente-veldwachter alhier is be noemd de heer C. J. Geluk, thans te Breda. STAD A.4N 'T HARINGVLIET De kerkere- kening der Ned. Herv. gemeente alhier over 1915 sluit met ontvangsten op ƒ1350,95; met uilgaven op ƒ1205,31/!alzoo meteen batig saldo van fl45,9Vl2- Op Dinsdag 21 Maart jl. zou de heer Schlosser van Hellevoetsluis van de S. D. A.P. alhier een politieke leziDg houden. Wegens gebrek aan publiek (er was een man of tien) kon de lezing evenwel niet doorgaan. Door den Raad dezer gemeente zyn tot leden van het stembureau benoemd de heeren L. Braber J.Lz. en D. Huizer, tot derde lid is benoemd de heer J. Koert Mz. Aan deze gemeente is volgens art. 53 der onderwijzerswet in de kosten van Schooi- bouw een buitengewoon subsidie verleenp van ƒ14 580. Op Maandag 3 April a.s. zal alhier een aigemeene vergadering worden gehou den van de Boerenleenbank. Behalve de gewone werkzaamheden zal er een stemming plaats hebben voor een lid van den raad van toezicht (aftredend de heer. A. J. C Siivius) en voor een lid van 't bestuur (aftredend de heer C. Arens- man Az.). Op de nieuwe kiezerslijst alhier zyn gebracht 9 kiezeis voor de Tweede Kamer, 8 kiezers voor de Provinciale Staten en 13 kiezers voor de Gemeente. Afgevoerd van de iyst zyn 5 kiezers. DE OORLOG. 2 8 Maart. Ten Westen van de Maas werd het bom bardement vry hevig voortgezet op het front Bethincourt-Mort-Homme-Cumières.Ten oos ten van de Maas in de streek Douamont- Vaux had een artillerieactie plaats.In Woêvre werden slechts van tyd tot tyd schoten ge lost. Infanterie-aanvallen hadden niet plaats. Ten N.-Oosten vau St. Mihiel bombardeer den de Franschen met vèrdragend geschut het station van Heudicou't waarbij een goederentrein werd vernield. In de streek van Maucourt mislukte een

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5