„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 18. 15 Maart 1916 Plaatselijk Nieuws. 5 De hedenmiddag gehouden vergadering van de Centrale Vrijzinnige Kiesvereni gingen op ons eiland stelde candidaat voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten de Heeren Jac. v. d.KooghteMiddelharnis en P. van Schouwen te Oude ïonge. MIDDELHARNIS. Op Donderdag 23 Maart a.s. geeft de Dames- en Meisjes Afd. „Hy- giea" der Gymnaatiek-Vereeniging Sparta" have jaarlyksche uitvoering. Door de mobilisatie zijn de meeste man nen-leden dier VereeD. onder de wapenen, zoodat deze uitvoering uitsluitend Dames- en Meisjes-turnen zal te zien geven. Ter afwisseling zullen de leden eenige voordrachten opvoerenwaaronder „de Neuzenrevue" door de Meisjes te geven, een aardig effect beloofd te weeg te brengen. Het bekende gezellig „Spartabal" zal de avond sluiten. Wegens de groote ruimte, die de Vereen, voor zich zelf en voor hare donateurs be schikbaar moet houden, zullen slechts een 100-tal kaarten verkocht kunnen worden, welke bij de boekhandelaien verkrijgbaar zjjn. (Zie advertentie.) Hedenavond zal de Kinderzangvereeni- ging onder leiding van den Heer J. van Loo in de zaal van den Heer Meijer alhier een uitvoering geven. Zeer zeker zullen velen den uitvoering met hunne tegenwoordigheid vereeren temeer, daar het programma een bijna geheel aantal nieuwe nummers geeft. Na afloop zal er gelegenheid zijn een dansje te maken. Na een vier-jarig verblijf in Oost Indië, keerde de Heer G. Vermeulen machinist bij de Kon. Ned. Marine in onze gemeente terug. De ajuin werd gisteravond alhier ver kocht voor 15 gulden per 60 K.G. een partijtje van 76 mud moest voor dien prijs worden geleverd. Ook de Koepeen werden zeer duur verkocht, naar wij vernamen voor f 7,00 per 60 K.G. Te IJmuiden zijn binnengekomen de Vischsloepen, Albatros sch. J. de Waard, Theodora Emmerentia sch. A. Jongejan, Oranje Nassau sch. D. Koster met een be somming van f 1900, f1900, f 1400.— Door den heer J. C. Bom werden Maan dag 83 Vette beesten afgeleverd bestemd voor 't Buitenland. SOMMELSDIJK- Tegen S. d. W. en zijn zoon A. d. W. van Middelharnis is door de gemeente-veld wachter J. Uijl proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Een paard van A. v. Antwerpen al hier moest uit nood worden geslacht, even eens moest van den landbouwer A. Buis te Middelharnis een rund geslacht worden, welke voor de consumptie werd goedgekeurd. Dinsdagavond werd aan de burgemees ters op ons eiland door de regeering tele grafisch medegedeeld dat het verboden is in een der plaatsen op ons eiland een vee markt te houden, met het oog op het gevaar voor mond- en klauwzeer. De aangekondigde veemarkt die op heden te Sommelsdijk ge houden zou worden, kon dus niet doorgaan. DIRKSLAND- Daar eeD der helpsters aan de Openbare Bewaarschool haar ontslag beeft aangevraagd, worden door Burgemees ter en Wethouders sollicitanten opgeroepen naar die openvallende betrekking. STELLENDAM- Bij de aanbesteding van 900 M3onderhoudsgrint voor de Generale Dijkage van Stellendam is de levering ge gund aan den Heer Zwets te Hardingsveld voor f 1,19 per M3. Het rijden van die grint is aangenomen door J, Moijses voor f 1,12 per M3 van Stellendam, en f 0,80 per M3 van Dirksland. In de plaats van wijlen den heer T. Meijer is tot landbouwopzichter benoemd de heer J. van der Vlugt Az. De tegen Woensdag 8 Maart uitge schreven raadsvergadering kon niet door gaan, daar slechts 2 leden aanwezig waren. In de afgeloopen week is door de vi3schei3Vloot alhier aangevoerd 6280 kilo garnalen, die aan de pellerijen zijn geleverd voor 23 cent per kilo. Door visschers van andere plaatsen werden aangevoerd 70 vaten bliek. Maandag 20 Maart a.s. zal in de Open bare school de Algemeene vergadering wor den gehouden van de vereenigingB.Z.O.D. alhier. Als correspondent der Intercommu nale arbeidsbemiddeling treedt voor deze ïemeente op de heer P. van den Broek, die voor belangstellenden te spreken is alle werkdagen van 2-4 uur des namiddags. Ingevolge verzoek van den Heer Stel ling-commandant wordt de visschers, die 's nachts het bewakingsvaartuig passeeien, ter voorkoming van mogelijke vertraging aangeraden hun naam dadelijk te melden. Voor velen zal het wel weer een leelijke tegenvaller zijn, dat geen regeeringsspek verkrijgbaar is. Het laat zich in de prij zen alweer ongemakkelijk voelen. NIEUWE TONGE Op de bij alhier gehou den afslag van twee arbeiderwoningen met erf, zijn koopers geworden, perceel 1 den heer G. van der Kroon van Middelharnis voor 810 en perceel 2 den heer J. van Paas schen alhier voor f 810 (niet gemijnd.) Voor onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier hebben zich vijf Sol licitanten aangemeld. Gisterenmiddag zjjn in het Gemeente huis door Dr. C. van Gelder alhier ruim 40 kinderen gevaccineerd. Voor de toelating op de openbare lagere school alhier hebben zich ruim dertig nieuwe leerlingen aangemeld. OUDE TONGE- M. de Braber alhier heeft op de bouwhoeve van A. de Weerd zijn been gebroken. Geneeskundige hulp moest worden ingereepen. Voor melkcontroleur van de fokveree- niging is benoemd den heer H. L. Akker mans alhier. Den heer A. de Weerd heeft een dek hengst aangekocht welke op 11 Maart te Rotterdam is goedgekeurd. Het zoontje van Johs. Fabert is door een fiets overreden en werd zoodanig be zeerd, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Heden hebben Burgemeester en Wet houders van deze gemeente bij publicatie bekend gemaakt dat de wekelijksche vee markt op Vrijdag tot nadere aankondiging alhier niet gehouden mag worden. OÜLTGENSPLAAT. Woensdagavond 8 Maart jl. gaf de heer Voet uit Middelharnis eene bioscope-voorstelling in het „Hotel Hobbel" alhier, voor een vrij goed bezette zaal. Na afloop der voorstelling werd nog door verscheidenen tot 's nachts 12 uur ge danst. DEN BOMMEL- Kon, door buitengewone omstandigheden, het eindexamen van de landbouwcursus alhier, op 3 Maart niet door gaan, thans is deze eindles definitief vast gesteld op Vrijdag 17 dezer, des namid dags ten 2 ure. De Zangvereeniging Concordia van Stad aan 't Haringvliet gaf hier Donderdag jl. een zeer goed geslaagde uitvoering. De zangeressen en zangers bewezen voor de zooveelste maal, èn bij de gewone zang nummers, èn bij de operette, wat door ijverige oefening onder degelijke leiding kan verkregen worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De kolen- bond is hier thans definitief opgericht. De vereeniging telt thaDS 146 leden. Al wie nog lid wenscht te worden kan zich opgeven tot uiterlijk 9 Mei a.s. tegen 25 centinleggeld. Het bestuur is als volgt samengesteld: L. van Dijk Mz. (voorzitter)A. J. Donkersloot L. van Antwerpen; P. G. Diepenhorst; M. W. Keijzer; S. C. Kreeft; Johs. van Sprang (secretaris Penningmeester). Naar men verneemt worden de uien hier thans gekocht voor vyftien gulden de zestig kilo, terwijl de koepeeën zeven gulden gelden. Buitengewone subsidies voor lager onderwijs. Bij Kon. besluit van 17 November is aan de na te noemen gemeenten, welke door de uitgaven, tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhou ding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zouden worden bezwaard, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 der wet tot regeling van het lager onder wijs een subsidie verleend, aan Den Bommel van f 1350 Goedereede van f 2000Herkingen van f 800Melissant van f 900; Stad aan 't Haringvliet van f 1500. DE MOORD IN DE 38ste STRAAT. Dook J. H. Ofschoon New-York zeer dikwijls het too- neel is van schokkende gebeurtenissen, veroorzaakte de geheimzinnige moord, die op een Septemberavond in de S8ste straat gepleegd was, een algemeene opschudding. Niet alleen toch was over de indentiteit van het slachtoffer ten eenen male niets bekend, noch over den dader, noch over de oorzaak Van deze misdaad had men het minste ideé. De vermoorde moest van Cbineesche afkomst zijn, dat was duideiijk. Bovendien wezen zijn beschaafd uiterlijk en smaakvolle kleeding erop dat het hier iemand gold uit den gegoeden stand, doch verder was er geen enkele grond om eenige veronderstel ling te maken. Het meest onverklaarbare in deze geschie denis was de verminking van het lijk. De vermoorde was door worging om het leven gebracht, zooals bleek uit het geneeskundig onderzoek, doch en hierover beerschte de algemeene verbazing en nieuwsgierigheid op het voorhoofd bevond zich een bloedig teeken dat met den punt van een dolk moest zijn aangebracht. Het had den vorm van een onregelmatigen Y. Een dergelijk teeken was nimmer op een vermoorde bevonden, dus de gedachte aan een of ander geheim vennootschap was ongegrond, tenzij het dan een nieuw genootschap was en dan gold het meer dan ooit den dader of daders op te sporen. Doch er was niet de minste aanwijzing en de politie wanhoopte aan een goede oplossing. Toen kwam de hoofdcommissaris op het ideé, Joe Streetman, de handige speurder van het detective-bureau „Argus" op te dragen een onderzoek in te stellen. Hü liet den jongen man bij zich komen. Mijn waarde heer, begon hij, ik moet weer eens uw hulp inroepen. Wij hebben te vergeefs getracht eenig licht te ontsteken in deze zaak, die toch van het grootste be lang is. Wanneer er immers een genootschap bestaat is het zaak dit zoo spoedig mogelijk uit te roeien. Wij weten niet meer dan uit de couranten bekend isdat de nachtwaker in de 38ste straat een lijk gevonden heeft van iemand die door verworging gestorven was, dat die iemand van Chineesche afkomst moet zjjn en dat zich op het voorhoofd een met een dolk gesneden V bevond. Ver der is er niets absoluut niets bekend. De vermoorde had nog geld en kostbaarhe den in zijn bezit, doch er is geen snippertje gevonden dat hem zou kunnen legimiteeren, terwijl de moordenaar geen enkel spoor achterliet. Kan ik het lijk nog zien? vroeg Street man, nu de hoofdcommissaris zweeg. Jawel, de teraardebestelling zal morgen plaats hebben het lijk is nu nog in de schouwkamer wanneer U mij volgen wilt? Beide heeren begaven zich naar een ander gedeelte van het gebouw, waar zich de schouwkamer bevond. In deze kamer lag het lijk van den ver moorde op een tafel uitgestrekt. Het was met een laken bedekt, slechts het gelaat was vrij gelaten. Scheep stak het V vormige lidteeken op het voorhoofd af tegen de geele, strakke huid. Zijn er veel Chineezen hier geweest? vroeg Streetman den wachter. Zeer veel mijnheer, antwoordde deze. Juist vanmorgen was het de laatste dag, doch de vorige dagen zijn er buitengewoon veel irenschen geweest. Is het signalement gepubliceerd ver volgde Streetman, zich nu tot de politieau toriteit wendend. Jawel, antwoordde deze, in alle bladen van New-Yoik heeft zijn signalement en zijn portret gestaan. Streetman knikte, hij wierp nog een onderzoekende blik op het gelaat van den doode en keerde zich om. We kunnen nu wel gaan, zei hij, ik zal mijn onderzoek beginnen, hebt U een spoorboek voor mij? Vol verbazing keek de hoofdcommissaris den jongen detective aan. Zeker, antwoordde hij, volgt U mij slechts naar mijn bureau. Beiden gingen wederom terug naar het bureau van den chef en daar zocht Street man vlug in een spoorboek hoe laat hij naar San Francisco zou kunnen vertrekken. Het was nu 4 uur en om half acht moest de exprestrein vertrekken. Het kan nog juist, mompelde hij, van avond vertrek ik. De hoofdcommissaris begreep er niets van, doch zijn bescheidenheid hield er hem van terug te vragen waarom en waarheen Streetman op reis ging. Ik ga vanavond naar San Francisco zei Streetman, die begreep dat de hoofd commissaris gaarne iets weten wilde, ik heb slechts weinig vertrouwen, doch er is kans dat ik daar eenig resultaat heb. Met deze mededeeling vertrok hij. 's Avonds stoomde de exprestrein naar San Fran cisco het station uit. Onder de passagiers in dezen trein bevond zich Joe Streetman. de New-Yorksche detective. Zooals de alcohol voor de Westersche volken een ten ondergang doemende vloek is, is de opium dit voor de zonen van het Oosten. Zelfs emigranten onderhen nemen onmisbare opium mede en in de verschil lende kolonies is dit misbruik zoo mogelijk nog meer in zwang dan in het Moederland Een duidelijk beeld daarvan toont de Chi neesche wijk in San Francisco. In grooten getale zijn daar de z.g. opiumkitten opge richt vieze, vunzige holen waar de be zoekers hun geliefde opium komen schuiven Na hun pijp geschoven te hebben vallen zij in een diepen slaap en in hun fantas tische droomen vergeten zy' de ellende van het leven. De aanblik van deze menschelljke wrak ken is walgelijk - het zijn uitgeteerde we zens, die slechts leven voor het genot van den opium. Slechts zelden treft men hier Europeanen aan, doch wanneer zü op eenmaal beginnen, z(jn zij ook spoedig even gedemoraliseerd als de Oosterlingen. Een enkele maal gebeurt het, dat eenige zeelieden gaan opiumschuiven, om thuis te kunnen opsnijden over dit Oostersche ge bruik zeelieden meenen nu eenmaal met alle gebruiken uit de landen, die zij bezoe ken, kennis gemaakt te moeten hebben. In een der onaanzienlijkste opiumkitten trad op een helderen morgen een jonge man binnen. Het was moeilijk te zeggen wat zijn beroep kon zijn. Het kon een zee man zijn die op zijn eerste reis zooveel mo gelijk ervaringen wilde opdoen, het kon ook iemand uit de oude wereld zijn, die direct met alle goede en kwade gewoonten van zijn nieuw vaderland wilde kennismaken. Doch met evenveel grond kon men andere vermoedens koesteren. Zelfs de houder van de opiumkit, die dank zij zijn groote men- schenkennis daar opgedaan, altijd vlug zijn klanten kan beoordeelen, wist niet b(j be nadering, wie hü voor zich had. De vreem deling wenkte zwügend om een pijp en be gon zich aan het genot daarvan over te geven. Plotseling haalde hü een krant voor den dag, waarin hü met aandacht begon te lezen. Na eenige oogenblikken gleed het papier hem uit de handen, hü viel achter over en even later was hü in een diepen slaap. Die is ook niet veel gewoon, mom pelde de waard, naar den slapende toeloo pend, teneinde hem op een canapé te leggen. Hü tilde hem op om aan zyn voornemen gevolg te geven. Zy'n oog vielhierbyop de krant en plotseling legde hij den slaper weder neer. Wat is dat, zei hü, dat lijkt wel het portret van Han Shi Lo. Hij nam de krant op. Het is zü'n portret, herhaalde hü en hü begon te lezen wat er onder het portret geschreven was. Vermoord, mompelde hü, vermoord Toen las hij weder verder. Hetgeen hy las, scheen hem büzonderte treffen. Welja, zei by", een genootschap, ik weet beter uit welken windhoek de wind waait, denzelfden hoek waaruit voor my het gevaar dreigt. Zyn starende blik bleef op het portret gevestigd. Niemand ontsnapt zyn nootlot, zei hy' en na deze fatalische opmerking tilde hij den slaper op de canapé. De courant nam hü mede. Het was nog vroeg en er was behalve den waard en de jonge Europeaan niemand aanwezig. Langzaam ging de tüd voorby en ruim een uur nadat hü was ingeslapen ontwaakte de opiumschuiver. Verschrikt greep hy om zich heen de waard beschouwde hem nieuwsgierig. Waar is mün courant? vroeg hü den waard aanziende. Deze hield het blad omhoog. Heeft U het gelezen? vervolgde de opiumschuiver. De ander knikte. Verschrikt sprong de jonge man op. Dus U hebt het ook gelezen dat over Han Shi Lo. Nu was het den beurt van den waard om te schrikken. Hoe weet U den naam, vroeg hy'. Ik weet alles, zei de jonge man somber. De waard huiverde vragend keek hü den jongen man aan. Ik zal U alles zeggen, zei deze plotse ling, ik ben als spion hier heen gestuurd door hem Door Juan Ka Ling, fluisterde de waard, die naderby gekomen was. De Europeaan knikte. Gy kunt mij nu doen verdwynen, zei hy kalm, doch ge weet heel goed dat ik gewroken zou worden. De waard klappertandde. Ik wil echter myn leven tegen het Uwe ruilen, het uwe dat ge bovendien toch zoudt verspelen. Wat moet ik doen, vroeg de waard hoopvol. Zeg mjj alles, antwoordde de jonge man. Hy heeft mij beleedigd en nu wil ik mü wreken. De waard werd bevreesd door de onheil spellende blik van den man tegenover hem. Juan Ka Ling had gezworen ons te vernietigen, begon hy', my Han Shi Lo en Li Ka Hung, omdat wü volgens hem zyn drie zoons door opium ten onder gebracht hebben. Dat is dwaasheid. Die zoons kwa men en wü gaven hem wat wü andere klanten gaven. Hü wüdt het nu ons en zwoer onzen dood. Hü is ryk is een man die nergens voor terug deinst. Han Shi Lo verkocht zyn zaak en vluchtte ik wist niet waarheen niemand wist het nu zie ik dat hy ver moord werd in een straat in New-York. Zün vlucht hielp blükbaar niets. Een vlucht voor hem helpt nooit iets, zei de spion. De waard knikte. Wü moeten hem overvallen. Hem vermoorden, vroeg de waard huiverend. Neen, hem overleveren. Hebt U bewy- zen tegen hem Wat kan die V beteekenen. Ik denk dat htj het deed om de justitie op een dwaalspoor te brengen. Bovendien is ditzooals U wel weten zult het Chineesche teeken voor „wraak" De spion knikte. Waarmede zou hü het teeken gemaakt kunnen hebben Met zün dolk, dat zou het eenigo be- wüsstuk kunnen zün, doch dat heeft hü mede genomen. Dan moeten wü hem een wapen tegen zichzelf uit de hand rukken.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5