„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 17. 8 Maart 1916 Otficiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Behandeling en vervoer van afge roomde melk, karnemelk en wei. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, brengt met betrekking tot het Koninklijk Besluit van 16 December 1915 (Staatsblad 510), houdende vaststelling van bepalingen omtrent behandeling en vervoer van afgeroomde melk, karnemelk en wei het volgende ter kennis vaD belangheb benden A. Waar voortaan onder bepaalde om standigheden het stelsel van afsluiting van besmette hoeven als middel ter bestrijding van het mond-en klauwzeer zal worden toe gepast, zal het gevaar voor verspreiding van smetstof dier ziekten door niet of niet voldoend verhitte afgeroomde melk, karne melk en wei grooter worden, in verband waarmede streng zal worden toegezien, of voldaan wordt aan het bij genoemd Ko ninklijk Besluit bepaalde, onverschillig, of bedoelde producten voor consumptie door menschen dan wel door dieren bestemd zijn. B. Doorloopende ontheffingen van gemelde gebods- en verbodsbepalingen zullen slechts worden verleend ten aanzien van de ne venproducten van inrichtingen, wier afge roomde melk, karnemelk en wei nimmer als veevoeder gebezigd worden, endieeene desbetreffende gezegelde verklaring naast een eveneens gezegeld verzoek om onthef fing aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel inzenden. C. Niet alle zuivelfabrieken zullen reeds thaDS voldoende ingericht zijn om hetzij de geheele hoeveelheid volle melk en room hetzij alle geproduceerde afgeroomde melk, karnemelk en wei de vereischte bewerking te doen ondergaan. Voor zoover deze fabrieken binnen korten tijd aan hare verplichting zullen kunnen voldoen, zullen zy, onder nader vast te stellen voorwaarden na inzending aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel van een gezegeld verzoekschrift, ontheffing kunnen bekomen, voorloopig voor den tyd van ééne maand, doch met uit zicht op verlenging indien althans blijkt, dat zij in den loop van dat tijdvak met het aanbrengen van de noodige aanvullende installaties voldoende gevorderd zijn. Schietoefeningen. Stelling van den Helder, Schietoefeningen van het fort de Harssens zullen gehouden worden op Donderdag 16 Maart, aanvangende te lOu. V.M. Onveilig is de sector, beschreven uit het fort met een straal van 9000 M., van N33°0. tot in N76°0. (van af het fort.) Het is verboden gedurende de schietoefe ningen in het onveilige gebied te varen,te ankeren of te visschen. Vanaf drie uur voor den aanvang tot het einde der schietoefeningen zal op het fort een roode vlag waaien. (Zie Ned. krt. Nos. 201, 224, 225.) Diepte. Nieuwe Rotterdamsehe Waterweg. Volgens mededeeling van het Loodswezen bedraagt de minste diepte in de asiyn van het grootscheepsvaarwater van denNieu wen Rott. Waterweg 85 d.M., ongeveer 50 M. boven stompe ton No. 2 en dwars van den aanlegsteiger aan de Oostpunt van Rozen burg. Op 50 M. beN. de aslijn werd 79 d.M. minste diepte gevonden ongeveer 250 M. be neden dukdalf R 3, terwijl op 50 M. beZ. de aslijn de minste diepte 80 d.M. bedraagt. (Zie Gids Ned kust, 1913, blz. 76 MIDDELHARNIS. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep „Paul Kruger", sch. L. Koster, met een besomming van f 1800. Door het besl uur van den Oost en West- plaatpolder is de levering der grint voor dit jaar gegund aan C. v. d. Heuvel van Sliedrecht voor f 2,34 per kubieke Meter. Maandag waren voor de slagers uit deze gemeente geen varkens aangevoerd. De leverancier moet te laat met den aan koop daarvoor zijn geweest, en werden zij Dinsdag aangevoerd. Zaterdag viel het zoontje van C. Jon gejan in de kaai, door toegeschoten hulp werd het kind spoedig op het droge gebracht. R(j ksinkomstenbelasting. Wy maken er onze lezers, voorzoover zij hun Inkomstenbelasting nog niet hebben afbetaald, attent op, dat, deze maand de tiende of laatste termijn komt te vervallen. De prijzen der koepeen zyn reeds ge stegen tot f 6.per 60 kilogram, terwijl - - - hedenmorgen op de beurs te Sommelsdijk f 12.— per mud ajuin werd geboden. Maandag jl. is onze oudste Israëlitische inwoner, de heer Mozes Polak, in den ouder dom van ruim 92 jaar overleden. Door den heer Burgemeester der ge meente Middelharnis is het kohier der per- soneele belasting No. 1 over het jaar 1916 invorderbaar verklaard en aan den ontvan ger ter invordering ter hand gesteld. Door de leden van het ziekenfonds Middelharnis-Sommelsdyk werd de heer L. v. d. Weide tot voorzitter herkozen. SOMMELSDIJK- Verleden week kreeg J. M. alhier een zoodanigea stoot van een stier dat h(j zyn arm brak. Op Donderdag 30 Maart a.s. des nam. 2 uur, zal de gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneesheer aanmelden. Gedurende 5 maanden, van den Oden Maart tot en met den 5den Aug 1916, ligt t.er Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing een afschrift van het primitief kohier der belasting op de Honden voor het dienst jaar 1916. Naar wy uit goeden bron vernemen zal in deze gemeente vermoedelijk op W oens dag 15 Maart a.s. veemarkt worden gehou den. Verleden week had de schilder C. v. B. het ongeluk zich zoodanig op den top van zyn duim zijner linkerhand te slaan, dat de top geheel verbrijzeld was, en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Het kohier van de Personeele belas ting No. 1 over het belastingjaar 1916 is invorderbaar verklaard en aan den Ontvan ger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij den wet bepaalden voet te voldoen. Gedurende vyf maanden van 6 Maart tot 5 Augustus 1916, ligt ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing een afschrift van het kohier van het schoolgeld voor het lager onderwijs over het lste kwar taal 1916. Alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over het dienst jaar 1915 moeten vóór of op den laatsten Juni a.s. bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaan moeten zijn ingediend. HERRINGEN. Door den Gemeenteraad is met algerneene stemmen tot le Ambtenaar van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 April a.s, benoemd de heer A. Munters Jr. Gemeente-secretaris aldaar. Tot lid der schattingacommissie voor de Rijksinkomstenbelasting alhier is be noemd de heer J. van Kempen. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer M. Logmans, die deze be noeming weder heeft aangenomen. In de woning bewoond door E. van Z. alhier komt een geval van besmettelijke ziekte „Roodvonk" voor. Het vereischte kenteeken is aan de woning bevestigd. De huisjes van wijlen de wed. T. Best- man zijn onlangs afgemijnd door den heer Ch. Bruggeman op f 820. Door den Raad dezer gemeente is be sloten de heer R' Bruggeman, benoemd tot Raadslid, toe te laten, nadat vooraf de ge loofsbrieven waren onderzocht en in orde bevonden. VERSLAG van het verhandelde in de. openbare Gemeenteraadsvergadering van Herkingen op Vrijdag 3 Maart 1916 des voormiddags te 9'/s uur. Voorzitter de Edelachtbare Heer Mr. C. Zaaijer, Burgemeester, Afwezig de heer A. Mans. Een vacature. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. De Voorzitter wenscht bij deze eerste ver gadering in dit jaar de leden en hunne ge zinnen het beste toe en beveelt de belangen der Gemeente wederom opnieuw in hunne belangstelling aan. Worden behandeld de volgende ingeko men stukken: a. Een schrijven van R. Bruggeman be richtende dat hij de benoeming tot raadslid aanneemt. b. Een dito van de Com. t. w van school verzuim kennisgevend dat zij tot Voorzitter en Secretaris daarvan hebben benoemd C. Witvliet en M. v. d. Vliet. c. Een dito van M. v. d. Vliet aannemen de de benoemingen van hoofd der herha lingsschool en lid der Com. t. w. van school verzuim. d. Een dito toezendende een extract staat aangevende de verrekening der uitkeering over 1915 van de artt. 1 t/m 9 bis der wet van 24 Mei 1897. e. Een dito goedgekeurd terugzendend eene wijziging in de Gemeente Begrooting dienst 1916. f. Procesverbaal van opname van boeken en kas van den Gemeente Ontvanger waar uit blykt dat deze in orde zyn bevonden met een kassaldo van f 1539,971/j. Tegelyk is opgenomen de armenkas met een saldo van f 1189,091/2- g. Wordt door den Secretaris voorge lezen het verslag van het lager onderwijs over 1915. h Als voren het verslag betreffende de Volkshuisvesting. t'. Alsvoren het verslag van de Commis sie tot wering van schoolverzuim. j. Een adres van de Vereeniging van Rynsteenfabrikanten te Woerden, den Raad verzoekend hare bouw- en woningverorde ning te willen wijzigen om het gebruik van bouwing met rijnsteen mogelijk te maken. De Voorzitter zegt, dat de bouw ver ordening dit toelaat en stelt voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 2. Wordt onderzocht de geloofsbrieven van den heer R Bruggeman, die in handen wordt gesteld van een Commissie van onder zoek bestaande uit de heeren M. Lokker en Van der Velde bijgestaan door den Secre taris. Na onderzoek wordt tot toelating geadviseerd. Conform besloten. 3. Wordt goedgevonden de Gemeente Begrooting, dienst 1915 te wijziging door af- en overschrijving met een bedrag van f 186,-. 4. Deelt de voorzitter mede, dat de heer A. Munsters Sr. ontslag neemt als le Ambte naar van den Burgelijken Stand. B. en W. stelien voor hem dit tegen 1 April a. s. eervol te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Ter voorziening in deze vacature is door B. en W. eene aanbeveling opgemaakt en zijn daarop geplaatst de Heeren: no. 1 A. Mun ters Jr. Gem. Secretaris no. 2 M. Lokker, wethouder. Wordt met algerneene stemmen met in gang van 1 April a.s. de heer Munsters daartoe gekozen, die op de desbetreffende vraag van den voorzitter de benoeming aanneemt. De voorzitter feliciteert den be noemde met deze benoeming, terwijl deze den voorzitter en den raad dank zegt voor het opnieuw gegeven blijk van het in hem gestelde vertrouwen. 5. Wordt aan Jb. van der Velde op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid der schattingcourmissie voor de Rijksinkomsten- belasting wegens vertrek uit de Gemeente en wordt daartoe benoemd de heer J. van Kempen. 6. Wordt overgegaan tot de benoeming van een stembureau. Na eenige stemmingen worden daartoe benoemd de heeren J. den Boer, plaatsvervangend voorzitter, M. Lokker en J. van Kempen leden en tot 4de lid de heer L. van der Velde. 7. Deelt de voorzitter mede, dat bij B. en W. het plan bestaat de oude begraafplaats te sluiten en de nieuwe begraafplaats te openen op 1 April a.s. 8. Vervolgens wordt vastgesteld ter be rekening van het inkomen deV ingezetenen voor den Hoofdei. Omslag het huurland op f 30,— het eigenland op f 65,— pergemet. Geen der heeren meer het woord ver langend wordt in geheime zitting overge gaan tot vaststelling van het kohier van den Hoofdelyken Omslag en wordt de open bare vergadering gesloten. STELLENDAM. In de afgeloopen week zijn door de visschers aangevoerd 8200 K.G. garnalen, die aan de pellerijen werden af geleverd vo'or 23 ct. per kilo. Door 5 vaar tuigen van andere plaatsen werden aange voerd 100 vaten bliek a f 9 per vat. Bij Kon. besluit van 4 dezer is tot burgemeester der gemeente Goedereede en Stellendam benoemd de Heer J. A. Charbon Jr. secretaris te Valkenburg by Leiden. In deze gemeente heerscht op 'toogen- blik onder de kinderende hoest. Reeds zyn een vijftal sterfgevallen voorgekomen. Een vergadering van den raad dezer gemeente is uitgeschreven tegen Woensdag 8 Maart des namiddags 3 uren. Door het omvallen van een stoel met kleeren tegen een kachel ten huize van Jb. v. D. alhier, verbrandden twee paar kousen en een broek. Een en ander is verzekerd. Gedurende de vorige maand zyn aan het postkantoor alhier behandeld 24 buiten en 203bin nenlandsche telegram men198 tele fonische gesprekken en 31 oproepberichten. De opbrengst van het busje, dat weke lijks aan de huizen wordt gepresenteerd, vroeger bestemd voor de zending, zal in 't vervolg worden bestemd ter verkrijgen van een zondagsschool gebouw. GOEDEREEDE. Vanwege de afd. Goede reede en Omstreken van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap zijn, dalo 3 Maart, aan de Gemeenteraden van Ouddorp, Goede reede, Stellendam, Melissant., Dirksland en Herkingen adressen gericht, behelzende het verzoek om salarisverhooging of duurtetoe- slag voor het onderwijzendpersoneel in hunnen Gemeenten. Tengevolge van den hevigen wind is eene boot, geladen met bliek, bevaren door J. Meinster nabij de vischbom, gelegen by de Goereesche bavenmonding, dicht bij de bom, gezonken. Daar direct vanwege de bom hulp werd verleend, bleef schipper, boot en lading behouden. Ten einde te voorkomen, dat schepen in de geleide lijn „Lichten Goeroe enSlyk- gat inótfa, te dicht onder den wal doorloo- pen, worden met ingang van 15 Maart by zonsondergang zonder nadere aankondiging, de sectoren van het witte en roode vaste licht van Westhoofd te gewijzigd. Terwijl" de bouwknecht J. H. alhier de gemeente uitreed, sloegen, beide paarden op hol. Gelukkig wist de knecht bijtijds uit den wagen te springen, terwijl de paarden binnen ongeveer een half uur gegrepen en tot staan gebracht. Door W. Lokker, bevarende de blazer schuit G. O. 22, werd de vorige week voor f 274, aan versche visch gevangen op de Noordzee. By Kon. Besluit van 4 dezer is tot Burgemeester dezer gemeente en de nabu rige gemeente Stellendam benoemd de heer J. A. Charbon Jr, eertijds Secretaris dei- gemeente Rijnsburg, thans Secretaris der gemeente Sassenheim. Op de groslijst ter benoeming van twee leden der Prov. Staten voor 't district Mid delharnis zijn geplaatst de heeren Jb. van der Koogh. raadslid te Middelharnis, A. A. Mys, raadslid te Sommelsdijk, P. van Schouwen, wethouder te Oude Tonge en A. J. van Vessem, Burgemeester der ge meente Ouddorp vanwege de Centrale Vrij zinnige Kiesvereeniging. De heer A. A. Mijs te Sommelsdijk stelt zich niet beschikbaar. OUDDORP. Aan schipper Groenendijk en bemanning, bevarende de blazerschuit G.O. 29, is door de Zuid-Hollandsche Redding maatschappij een gratificatie van f 50 aan ieder uitgeloofd voor de redding van de drie gebroeders Melissant die met den laat sten storm in nood verkeerden toen zij met hun garnalenplat naar zee waren gedreven. Daar de garnalenvisscherij deze winter niet veel beteekend is er geregeld op de sardijn vangsten uitgegaan waar veel geld mee verdiend is, In de afgeloopen maand werden op het telefoonkantoor alhier 557 telegrammen behandeld terwijl 551 gesprekken werden gedaan. Door een firma uit Rotterdam zijn alhier de 3 cichory fabrieken gehuurd voor een paar maanden tot het drogen van Ajuin, peen, knollen, kool enz. wat hier veel werk verschaft voor vrouw en man personen. Dagelijks komen er waggons groenten aan die door de vrachtrijders van de tram naar de fabrieken wordt vervoerd. NIEUWE TONGE. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat in deze gemeente bij den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand gedurende de maand Februari jl. geen enkele aangifte van geboorte, noGh van overlijden of huwelijken heeft plaats gehad. Op Dinsdag den 14 Maart a.s. des nm. ten 2 ure, zal in het gemeentehuis de gele genheid zyn opengesteld tot kostelooze in enting en herinëating van de ingezetenen die z;ch daartoe aanmelden. De rekening van het jaar 1915 en de begrooting voor 't jaar 1916 voor den polder Duivenwaard zullen van af den ,9 dezer tot en met den 23sten Maart a.s. voor belang hebbenden ter inzage liggen ten kantore van den Secretaris. De twee arbeiderswoningen van D. Kastelein, staande aan de Noordlandschen- dijk alhier zijn de vorige week ingezet Perceel 1, bewoond door P. Holster voor f780.— door I. Mosselman. Perceel 2, bewoond doo'r P. v. d. Mast, voor f810.— door J. van Paasschen. OUDE TONGE- Tot straatreinigers zijn be noemd IJ. van de Tonnekreek en Th. Esser. DEN BOMMEL- De zangvereeniging Con cordia van Stad a/h. Haringvliet, zal Don derdag 9 dezer alhier eene uitvoering geven. Het programma biedt veel afwisseling aan. Wie maar eenigszins kan, verzuime niet, van deze gelegenheid te profite.ren, temeer, omdat het batig saldo bestemd is voor de slachtoffers van den watersnood, STAD AAN 'T HARINGVLIET- Woensdag avond j.l. vergaderde de Liberale Kiesver eeniging alhier. Tot bestuursleden werden herkozen de heeivfi J. Koert Mz., A. Both en W. J. de Wachter en werd gekozen de heer J. C. Elvé. Tot voorloopige candidaten voor de Prov. Staten werden gekozen de heeren P. van Schouwen en Jac. van der Koogh. Een koud bad. De vorige week reed A. W. alhier des morgens om half acht op de fiets door het Kortewegje. Door de glib berigheid van den grond gleed de flets uit en geiaakte hy met flets en al kopje onder in de sloot. Er uit gekropen zijnde, sprong hy maar weer op de flets om gauw thuis te zijn. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zal worden aanbesteed de levering van pl.m. 225 M® ouderhoudsgrint,; tegelyk ook het vervoer der grint van de kaai naar de bakken aan den Molendijk. (Zie achterstaande advertentie.) Onzo vroegere dorpsgenoot de beer C. J. Braber, thans ambtenaar ter secretarie

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5