„VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 15. 23 Febr. 1916 Plaatselijk Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. 99 MIDDELHARNIS. Naar wy uit goede bron vernemen, zal door eenige dames en heeren uit deze gemeente, op S Maart a, s. in de concertzaal van den heer K. J. Meyer, eene tooneel uitvoering worden gegeven, waarvan het eventueel batig saldo zal worden afge dragen aan den penningmeester van het wa tersnoodscomité. Ons overtuigd houdende van het goede doel hetwelk hier beoogd wordt, kunnen wij niet nalaten het publiek ten zeerste aan te raden deze uitvoering by te wonen. Wij hopen hier nader op terug te komen. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep Paul Kruger, schipper L. Koster, met een besomming van f 1650.— Door de stokers der R. T. M. M. van Strien en C. Verhage is met goed gevolg het vereischte examen afgelegd voor ma chinist. Bü verschillende winkeliers zyn maten en gewichten in beslag genomen die niet van het vereischte keuringsmerk waren voorzien en tegen de eigenaren zal proces verbaal worden opgemaakt. Door het bestuur van den polder het Oudeland is de levering van 800 M8 grint gegund aan schipper C. van den Heuvel, van Sliedrecht voor 2,29 de Meter. De raad der gemeente zal op 25 Februari des namiddags 2 ure ter vergadering bij een komen. Tegen L. D. is proces-verbaal opgemaakt wegenB het rijden met hit en wagen door het binnenpad, onder deze gemeente. SoHMKLSDIJK. Zondag had L. v. d. B. het ongeluk van den zolder te vallen en daarby een arm te breken. Proces-verbaal is opgemaakt tegen L. J. B. alhier, M. v. d. S., J. T., V. J., K. V., A. V., I. P., A. v. P., B. W., te Middelharnis en D. H. te Stad aan't Haringvliet, wegens overtreding der ijkwet. De kohieren van de Personeele belas ting no. 4 en 4 B, over het belastingj .ar 1915, zyn invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand ge steld. leder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag op oen bij den wet bepaalden voet te voldoen. Onze dorpsgenoot de heer F. Maassen, die dienst doet in het Duitsche leger is 21 Februari jl. naar een der oorlogsfronten ge zonden. Een hit van den landbouwer Th. v. d. B. moest dezer dagen uit nood worden geslacht. HERRINGEN- In deze gemeente komen bij sommige kinderen mazelen voor. Wegens verhooging van den graanprijs is door hh. bakkers het brood in deze ge meente met 2 cent per kilo duurder ge worden. De op j.I. Woensdag gehouden veiling van twee huisjes staande aaD den Schar- loodyk van wijlen de wed. T. Bestman zijn hoogste bieders geworden. Perceel 1 J. Kalle voor f 400. Perceel 2Ch. Bruggeman voor 420. De Rijksveldwachter J. van Helden is thans weder gedetacheerd "te Gouda. STELLENDAM- Door den onbezoldigd rijks veldwachter A. Klink is proces-verbaal opge maakt tegen J. v. S. alhier wegens het ver voeren van grond van de peekaai. Rectificatie. In „Onze Eilanden" van j.I. Zaterdag heeft de Zetter ons een poets gebakken, door in ons laatste bericht uit Stellendam den regel „door den Heer P. D. Holleman, wethouder" te laten wegvallen. Ons bericht luidde: Donderdag vond onder buitengewoon groote belangstelling de teraardebestelling plaats van den Heer T Meijer, in leven wethouder dezer gemeente. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den Heer P. D. Holle- man, wethoudor, door den Heer M. Touw, hoofd der O. School en door Ds. Hoogendyk. De Redactie zal wel zoogoed willen zijn, ons bericht, zooals wij het opgaven, te plaatsen. Het kohier der Personeele belasting No. 5 over het belastingjaar 1915 is aan den Heer Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Vrydag werd per boerenwagen een mijn, die aan het Ouddorpsche stiand was aangespoeld, en daar was onschadelijk ge maakt, aan de kaai aangevoerd. Later werd deze mjjn naar Hellevoetsluis vervoerd. - In de afgeloopen week is door de halve vloot één dag, door de andere helft twee dagen gevischt. Totaal werd 900 Kilo gar nalen aangevoerd, die in hoofdzaak aan de pelleryen werden geleverd tegen 23 ct de K.G. Het slechte weer was oorzaak, dat de vloot niet kon uitzeilen en dat er zoo wei nig werd gevangen. De logger SCH 379, die thans op het straud van Rockauje zit, zal men trachten af te brengen. Op het oogenblik ligt er een sleepboot bij met de Buffel, terwyltal van menschen bezig jjn met graven. GOEDEREEDE- Aan het Noorderstrand on der deze gemeente is aangespoeld een myn gemerkt 62.24, welke door militairen is on schadelijk gemaakt.' Door een binnenkomende hopper is gerapporteerd, één mijl buiten de gaston e.l.i. jl. Vrydag eene mijn te hebben gezien. De onderzoekingsdienst is ter opsporing naar buiten vertrokken. Alvorens 't schip „Delfland" is afge bracht, zyn geborgen 3 333 balen en 150 000 K.G. los lijnzaad, 534 balen lijnkoek, 5.378 balen en 4.872.000 K.G. losse mais, 972 va ten, 57 kisten en 16 blikken vet, 464 balen wol, 1497 balen houtextract en 560 balen kanariezaad. Het alhier in een vaartuig geborgen hooi en stroo is thans verkocht, terwyl het geldelijk bedrag, na aftrek der onkosten aan het Watersnoodfonds zal worden afgestaan. Eene woning met erf, staande aan 't Havenhoofd, toebehoorende aan den heer A. Roos, is ondershands aangekocht door den heer A. Groenendijk alhier, By hevigen wind is jl. Donderdagnacht aan 't strand onder deze gemeente een par tijtje masthout, alsmede wat. kolders van 8 tot 14 voet lengte, dikke en dunne, aan gespoeld. Door de torpedoboot G 6 zyn twee baaltjes meel gevischt, gemerkt: Liverpool Brichanan, flour mills trademark Birken head flour 1440. Bij de uitoefening van de sardynvis- scherij had schipper Th. Grinwis, bevarende de blazerschuit O D 15 't ongeluk dat bij hevigen storm het zeil a. h. w. geheel ge scheurd is, hij is te Bruinisse aangekomen. Nabij de boerenhofstede „Zeezicht' onder deze gemeente is aan het strand on der deze gemeente aangespoeld eene groote mijn, welke door militairen onschadelijk is gemaakt. Tengevolge van den hevigen Z. W. storm werd jl. Donderdag het zeewater in de haven tot 3,13 M.-j-N. A. P. opgezweept zoodat de uiterwaarden der haven geheel onderliepen en het zeewater van dijk tot dijk stond. OUDDORP- Voor de te nieuw op te richten Cichoreifabriek zijn tot bestuursleden geko zen de Heeren KI. Voogd Dz., C. K. Lod der Tz., K. Breen Dz., Joh, Hameetema Cz. en Job Tanis Jbz. Zaterdagavond is het hout dat aange spoeld was aan het Strand publiek dooi de Strandvonder verkocht voor ƒ150. - De collecte voor de Zending heeft in de Ned. Herv. Kerk 28.— opgebracht. Zondagmorgen bemerkte Joh. Hamee- teman en Echtgenoote dat zij bedwelmd waren geraakt door kolendamp, gelukkig dat H. intijds de deur nog kon openen om uit hun benarden toestand verlost te worden. Zaterdagavond werd iu café Akershoek by inzet verkocht een Schuur en Erf slaande op de Kouden Grond van KI. Mierop, hoogste bieder was Dirk v. d. Wende voor ƒ1200. NIEUWE TONGii- De bouwhoeve met lan derijen van den heer JHoutaar de vorige week afgeslagen heeft in het geheel opge bracht de som van 35117,11 en is afge. mynd en gegund aan verschillende personen- Mej. K. Pen onderwijzeres alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de 2e O. L. S. te Hellevoetsluis. - Vrijdagavond is ten overstaan vau Notaris van Ispelen in het Hotel van T. H. Holleman ingezet 6 perceelen bouwland toebehorende aan Mej. Wed. J.Koppenaal eu hebben opgebracht. Perceel lpergemetf 840 samen 845 835 800 830 750 3325 3434,96 2070,80 2186,66 2415,30 1782,50 Samen f 15215,22 OUDE TONGE-Vrijdag jl. hadden M. Vogel en M. de Korte het ongeluk om op het schoolplein tegen elkander te loopen, waar door ze ieder een wond aan het hoofd kregen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Van den landbouwer G, Heestermans alhier is een paard aan longziekte gestorven. OOLTGENSPLAAT- Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier zijn herkozen als notabelen de heeren C. Hartmans en M. Breeman Mz. en is als zoodanig gekozen in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Hobbel Sr. de heer L. J. Schilperoort. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van C. van Driel, schipper te Oude Tonge, om vergunning tol den verkoop van sterken drank in het kleiu, in het perceel plaatselijk gemerkt B No. 1 te Battenoord, vroeger bewoond door L. van den Doel. Het kohier No. 5 der personeole be lasting over het dienstjaar 1915 is afgekon digd en aan den Rijksontvanger ter invor dering ter hand gestold. Daar te Rotterdam een party tnais was ontvreemd is op verzoek van den heer Hoofd Commissaris van Politie aldaar, door den gemeente-veldwachter alhier een par tijtje mais groot 438 KG. in beslag genomen en van het gebeurde procesverbaal opge maakt. Naar men zegt was er naar hier 2000 KG. vervoerd. Aanstaanden Vrijdagavond zal in do consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier eene herstemming plaats hebben voor eon Notabel tusscben de heeren A. van Alphen Pz. en B. van den Broek, en tevens eene vrije stemming voor een notabel in plaats van den heer T. Hollcman Cz. die voor zyne benoeming heeft bedankt. De heer Woyland heeft zijne bonoeining tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier aaneennmen Verslag van het behandelde in de Alge- meene Vergadering van de vereeniging „Steunt Elkander" onderling Ziekenfonds) gehouden op Donderdag den 17 Febr. 1916 in „Hotel Hobbel" te Ooltgensplaat. Aanwezig 41 leden. De Voorzitter, de Heer Joh. Bol, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen, en geeft daarna het woord aan den Secretaris, den heer W. J. Donkersloot Lz. tot het lezen van de notulen der vorige vergadering. Deze worden onveranderd goedgekeurd en ge- teekend. Daarna leest de Secretaris het verslag van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging over het jaar 1915. Uit dit verslag, dat geenerlei discussie uitlokte en onveranderd werd vastgesteld, vermelden wy het volgende Het aantal leden, dat in den loop van 1915 met 1 vermeerderde en met 2 ver minderde, bedroeg op 31 Dec. jl. 68. Het aantal donateurs onderging geen verande ring, het bleef 7. Het aantal begunstigers, dat 24 bedroeg, verminderde met 1, door bet overlijden van den Heer A. Hobbel Sr., aan wiens nagedachtenis het verslag een ge waardeerende woorden wydt. 82 maleu werd uitkeering gedaan, verdeeld over 20 ver schillende leden. Vervolgens komt in behandeling de reke ning van de ontvangsten en uitgaven der vereeniging over het jaar 1915. De commis sie, beiast met het nazien dezer rekening, rapporteert, bij monde van het lid Jobs. van den Bolsem, dat zy geenerlei op- of aanmerkingen daarop heeft te makeD. Nadat de rekeniDg door het bestuurslid, den Heer A. van Rossum, is voorgelezen en niemand het woord daarover verlangt, stelt de voorzitter voor deze rekening, be loopende in ontvang f 1343,145 en in uit gaaf f 293,99 en alzoo sluitende met een batig saldo van f 1049,155, onder dankzeg ging aan den penningmeester, den Heer J. G. van Putten, ongewijzigd vast te stel len. Aldus wordt besloten. Hierna is aan de orde de verkiezing van vier bestuursleden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het periodiek af treden van de heeren J. G. van Putten, penningmeester, W. J. Donkersloot Lz. secre taris, A. van Rossum en J. van Nimwegen Jz. De voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat de heer J. G. van Putten, die vanavond hier niet tegenwoording kon zijn, hem heeft bericht, dat hy, wegens drukke werkzaamheden, niet weder in aanmerking wenscht te komen als penningmeester. Hij houdt zich overtuigd, dat deze mede- deeliDg de vergadering evenzeer zal spijten als hem. Waar de heer Van Putten zeven jaren lang het penningmeesterschap, heeft waar genomen op eene wyze, die boven sprekers lof verheven is, daar vertolkt by zeker de gevoelens der vergadering, als hy zegl,dat do heer van Putten de vereeniging ten zeerste aan zich heeft verplicht. De hierop volgende stemming heeft ten uitslag, dat worden herkozen de heeren W. J. Donkersloot Lz., A. van Rossum en J. vau Nimwegen Jz., die alle drie hunne be noeming aannemen, en dat wordt gekozen tot penningmeester de heer S. de Ruiter Dezen, nier. ter vergadering aanwezig, zal van zyne verkiezing kennis worden gegeven. By de rondvraag zegt de Heer D. Huys- mans, bestuurslid voor Achthuizen, dat hij zoo h\j niet wordt afgekeurd, binnen korten tijd als landstormer onder de wapens zal worden geroepen. Daar een Bestuurslid te Achthuizen niet kan worden gemist wordt besloten de functie van den heer D. Hnys- mans, zoolang hy eventueel in dienst mocht zijn, te doen vervullen door den heer C. Huijsmans, die zich daartoe boreid verklaart. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter do vergadering. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige week kwam G. D. onder deze gomeente met een leege wagen, bespannen met één „„„.J JT»-t buis gekomen, schoot het paard, dat te lang in de strengen stond, op eens door, waar door de burry uit den lichter viel Het paard schrikte en ging er van door; D. viel en kreeg den wagen over zijn zijde en schouder, waardoor hij erg bezeerd werd; het paard had zich aan de stukken van de burry hevig gehavend en bloedde geweldig. Vrijdag j.I. was hier een druk bezochte vergadering belegd, teneinde te trachten een kolenbond op te richten. De heer v. d. B. uit Oude-Tonge trad als spreker op. Hy zette uit een, hoe de bond in Oude-Tonge werkte, met het gevolg, dat zich nu reeds een tachtig personen als lid hebben opge geven, zoodat de zaak waarschijnlijk wel doorgang zal hebben. De uitvoering van de zangvereeniging „Concordia" alhier op 17 Februari jl. heeft succes gehad. De zangnummers werden alle keurig uitgevoerd en oogstten aller lof in. Na de pauze werd de aangekondigde operette gegeven, die algemeen in den smaak viel. Het zeer talrijke publiek ging wel voldaan huiswaarts, want men had bepaald genoten. Door den Raad dezer gemeente is be noemd tot karreman L. Huizer Kz. alhier. Men is bezig het natuurschoon dezer gemeente zoo zachtjes aan te verwijderen. Aan den Zeedijk zyn een tiental prachtige boomen gerooid, waardoor het dorp er vrij kaal begint uit te zien. Aan mej. Koole is op verzoek tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de christelijke school alhier. Tengevolge van de schippers-actie in Rotterdam loopt de nieuwe dorpsbestrating alhier spaak. De Voorstraat en de Nieuw- straat zyn gereed gekomen, daar die met klinkers zijn bestraat; maar de Achterdijk moot met keien bestraat worden, die wel reeds uit Duitschland te Rotterdam zijn aangekomen, doch tengevolge van boven genoemde schippers-actie niet naar hier kunnen vervoerd worden. Gevangen genomen. Een der meest bekende juristen van België, Prof. Vauthier, leeraar voor bestuurlijk recht aan de Hoogeschool en Secretaris der stad Brussel, werd verleden week door de Duit sche regeering gevangen genomen. De reden daarvan is, dat de twee meerderjarige ge huwde zoons van Prof. Vauthier over de grens zijn gegaan om dienst te nemen in het Belgische leger. Over Kopenhagen komen berichten over de regeling van werkzaamheden in de Rus sische Doema. Zy zal vier vergaderingen per week houdenna de opening zal Sturmer de regeeringsverklaring afleggen en dan komt dadelijk de begrooting aan de orde. Tegelijk daarmee zal een wetsontwerp tot het aangaan eener leening van 471 millioen roebel, ter dekking van het tekort over 1916, worden behandeld. Verder komt het wetsontwerp tot het verleenen van steun aan invalideD ter tatel. Men hoopt voor Paschen gereed te zijn. MIDDELHARNIS. GeborenLaurentius Johannis, z. v. Marinus Brou wer en Hendrika Maria Esser. Overleden: Hendrikje Hartog 80 j. weduwe van Arnoldus van Wezel. Maria Volwerk 61 j. echtgenoote van Jacob van Sliedrecht. SOMMELSDI.TK. GeborenGerrit, z. v. Laurus Ede waard en Jan netje Cornelia Adiniraal-Breur. Lidia Aria, d. v. Gerrit Vis van Heemst en Cornelia van Beek. Lena, d. v. Jan Spee en Jannetje Koster. Wilhelmina, d. v. Aren Hollaar en Maria Verweij. Ondertrouwd Jan Driesse, oud 24 jaar, (van Mid delharnis), en Wouterina. Korteweg, oud 22 jaar. D1RKSLAND. Geboren: Leentje, d. v. ChristolTel Bruggeman en Pieternella Boon. Johanna, d. v. Johannis de Geus en Jannetje Logmans. Laurina Maatje, d. v. Poulus de Jong en Maria Neeltje Hendrikse. Petrus Anto- nius, z, v. Dominius Mijnders en Hendrika Engelina Bentvelzen. Christiaan, z. v. Anthony Looy en Teuntje van der Veer. Anna, d. v. Cornells Machiel Markus en Maria Bakker. Pieter, z. v. Jacobus de Wachter en Suzanna Witvliet. Ondertrouwd: Machiel van der Kroon j.in. 22 j. en Lijdia Lodder j d. 20 j. GetrouwdHerman Vaalburg, j.m. 24 j. en Adriana Zoon, j.d 19 j. Gerrit Joppe, weduwnaar 68 j. en Neeltje Elizabeth de Roon, j.d. 62 j. Arend van der Kroon, j.m. 25 j. én Lena Hameete. j.d. 24 j. Overleden: Hendrik Zorge, oud 73 j. echtgenoot, van Maatje van Broekhoven. Fraucina Knops, oud 5 in. d. v. Cornelis Knops en Cornelia Wit vliet.JLeent.je Bruggeman, oud 5 weken, d. v, ChristolTel Brugge man en Pieternella Boon. STELLENDAM. Januari en Februari 1916. Geboren: Cornelis Marinus, zoon van W. P. Voge laar en J. Prince. Grietje, dochter van M. van Setera en M. C. Berkouwer. Adrianus, zoon van A. Kreeft en G. J. M. Burbacli. Jan, zoon van G. vanSoesten N. Hartman. Jan, zoon van A. Kreeften G. Masten broek. Herbert., zoon van W. Grootcnboer en N. van Ours. Adriaantje, dochter van P. van Dam enP.de Geus. Gehuwd Klaas Meijer 58 jaar en Suzanna Troost 46 jaar. A. Melissant 18 jaar en Maria Klink 17 jaar. Overleden Jan, zoon van G. van Soest, en N. Hartman, 11 dagen. Geertruida, dochter van J. de Blok on M. P. Human, 4 m. Neeltje, dochter van J. de Blok en M. P. Human, 4 m. T. Meijer, 68'/i jaar, echtgenoot van P. Troost. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenLouwrens, z. van Hnibert van Rossum La

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5