99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad TWEEDE BLAD voor Overflakkee en Goedereede I6de Jaargang. Woensdag 16 Februari I9J6. No. 14 Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, VGBAVUMUGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. M1DDELH.ARNIS- De collecte ten bate der door den watersnood geteisterde Geref. kerken in Noord-Holland, Zondag j.l. in de Geref. Kerk alhier gehouden, heeftopgebracht de som van f 78. Met genoegen vernemen we, dat het Dameszangkoortje uit Middeiharnis en Som- melsdjjk, dat a.s. Maandag 21 Februari haar uitvoering geeft, aan veler verlangen heeft willen voldoen om de opbrengst van dat concert te bestemmen voor de watersnood- lijdenden. Het uit te voeren programma, dat wij inzagen, mogen we gerust een pracht pro gramma noemen, als we daarbij weten, dat buiten het Dameskoor, de uitvoerenden zyn „Mejuffr. Cato Vletter (viool) en de heer Beuker (piano) beiden van Amsterdam, dan kunnen we de verzekering wel geven, dat die avond zal zijn, een avond van waar Kunstgenot. Wy twyfelen niet, of zeer velen zullen hiervan willen genieten, en met aandrang sporen we ieder hiertoe aan, tevens wijzen- de op het schoone doel waarvoor dit con cert wordt gegeven. Ook mogen we niet vergeten te vermel den, dat de firma Quispel te Botterdam een byzonder mooie concertpiano, „geheel be langloos" voor dezen avond afstond. Ten slotte berichten we nog, dat toegangs- bewy'zen f 0,75 te bekomen zyn bij den heer A. L. v. Dorsser (sigarenmagazijn) by Me juffr. Teepe (apotheek) te Middeiharnis en den avond van de uitvoering aan de zaal van af 7 uur. Plaatsbespreken 10 ct. Zaterdag- en Maandagmiddag van 8 tot 5 uur. Tekstboekjes 's avonds in de zaal. Vrijdagavond sprong alhier een jong meisje dat blijkbaar in overspannen toestand verkeerde in de kaai. Door toegeschoten hulp werd zy spoedig op het droge gebracht. Zaterdagmorgen werd haar haardos, die by de eerste hulp vergeten was, opgehaald. De timmermansknecht A. Mosselman had het ongeluk zich met een beitel in de hand te steken en die ernstig te kwetsen. De vereeniging „Kunstgenot" alhier geeft haar tweeden avond in dezen winter op Donderdag 16 Maart a.s. De tooneelclub „Ettrudito", samengesteld uit eenige wer kende leden van de bekende Haagsche dilettanten-vereeniging A. D. O-, zal dan een drie-tal blijspelen opvoeren en dezen avond aanvullen met eenige voordrachten. Tot vasle werklieden in de Centrale Proeftuin alhier zyn aangesteld J. Koster en A. Schol. De vorige week werd uit de Centrale Proeftuin naar de veiling verzonden eenige bloemkool die de prys van 20 cent per kool opbrachten. SOMHELSDIJK- Vrijdag werden vele kinde ren in een der klassen der O. L. S. alhier onwel. Velen moesten braken en werden be dwelmd, en enkelen moesten uit de klas gedragen worden. De oorzaak was kolen damp, die uit de kachel kwam. HERRINGEN. Onder deze gemeente ten huize van A. W. K. alhier, komt een geval van besmettelijke ziekte diphteritus voor. Het vereischte kenteeken is aan de woning bevestigd. A.s. Vrydagavond zal er in de consisto rie der Ned. Herv. Kerk stemming worden gehouden ter verkiezing van een notabel wegens periodieke aftreding van M.Logmans als zoodanig. STELLENDAM- In de vorige week is door Al vaartuigen 5000 KG. garnalen aange voerd. Van 35 vaartuigen werd de vangst geleverd aan de pelleryen tegen 23 cent de KG. Het overige werd naar het buitenland gezonden, waar werd betaald 7 a 8 shilling per mand van 30 KG. Tengevolge van hot ruwe weer van jl. Maandag leed onze visschersvloot vry wat schade, daar sommige vaartuigen zonder vischtuig, andere weer met avery terug keerden van de visschery. De visschersvaartuigen SL 39 en SL 40 kwamen in den mond der haven zoo danig met elkaar in botsing, dat heide vaar tuigen aanzienlijke avery bekwamen. Maandag overleed alhier de heer T. Meyer in den ouderdom van ruim 68jaren, De heer Meyer is van 1895 af onafgebroken lid van den raad onzer gemeente geweest. Van af 1905 was hy wethouder. Het gemis in den raad zal zich zeker doen gevoelen. De overledene was in den raad eerlijk en rechtvaardig en zeer behulpzaam. Vandaar dat hy zich in zijn ambt vele vrienden heeft gemaakt;. Ook als landbouwopzichter was de heer Meyer algemeen geacht als een goed mensch en een humaan superieur. GOEDEREEDE- Dinsdagmiddag zyn bij hoogen vloed, de pogingen vanwege het Bergingstoomschip „Buffel" van de Nieuwe Berging My. aangewend, om den gestran- den logger S C H 379, welke heden vlot kwam en met kop om de Oost zat en he den is'gedraaid met kop om Noord, af te brengbn, niet mogen gelukken. Vermoedelijk zou het vaartuig gered ge weest zyn, indien het verbinding met flinke sleepbooten had kunnen verkrijgen. Vanwege de Commissie tot onderhoud van den grintweg Ouddorp-Sommelsdyk is tegen Donderdag, des nam. 2,45 uur in het Gemeentehuis te Dirksland eene vorgadering belegd. Punten ter behandeling: le Rekening 1915, 2e Benoeming Voorzitter en 3e Be noeming van een Secretaris-Penningmeester. De gasbrulboei, gemerkt „Hinderrib- ben", is défect en brandt niet. Zoo spoedig mogelyk zal de boei worden hersteld of ver wisseld. Het stoomschip Delfland van den Ko ninklijken Ho'llandschen Lloyd, dat sinds begin Januari aan den grond zat, is by hoog water gelicht en te Rotterdam aan gebracht, alwaar men de lekken zal dicht maken. In de Donderdag gehouden voorjaars- he gstenkeuringen is in de afdeeling heng sten trekpaard sene bijdrage ad f200 toege kend aan den hengst „Dragon de Thuillies," oud 3jaar, eigenaars C. J. Lodder Jzn. e a. alhier. Vanwege den Rijkswaterstaat is het dichtmaken en lichten van den gezonken ponton opgedragen aan de Nieuwe Berging My. ,te Maassluis. Onmiddellük zal begon nen worden met het dichtmaken van hetgat. Het kohier no. 1 der Grondbelasting is invorderbaar verklaard en aan den heer Rijks-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. OUDDORP. De werkman W. van 't Geloof had het ongeluk zoodanig met zyn hand tusschen de vlasmachine te geraken dat hy zich ernstig verwondde en geneeskundige hulp noodzakeiyk was. Ds. v. d. Kooi, predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier is tot. Bestuurslid gekozen van het By belgenootschap, afdeeling Goeree en Overflakkee. A.s. Donderdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. de Bres van Sint Annaland. Maandag is overleden de heer Jb. Spee, sedert 34 jaren brievengaarder albier. NIEUWE TüNGE- By de op Vrydag jl. ge houden stemming voor drie Notabelen in de Ned. Herv. Kerk alhier, werden uitge bracht 60 stemmen. "Waarvan op zich had den vereenigd P. v. d. Houten 51 stemmen, T. Holleman brievengaarder 32, B. v. d. Broek 29, A. van Alphen Pz. 25, K. Breur 15, K. Prince 2, en A. J. Voordijk, J. Keyzer, i. J. v. d. Broek, A. van Alphen Wz, Abr. Voordijk, W. van Driel en L. Kareis ieder 1 stem, terwyl er nog eenige stemmen van onwaarde werden verklaart. Zoodat herkozen is den heer P. v.d. Hou ten en gekozen den heer T. Holleman, en er nu nog eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. v. d. Broek en A. v. Alpben Pz. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen C. V. koopman, wonende te Rotterdam wegens overtreding der trek- hondenwet. De verkooping van ongeveer 300 zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft ruim tien duizend gulden opgebracht. Uit de Kerkgracht alhier is een krui wagen opgevischt, welke terug te bekomen is bij de Gemeente-Veldwachter. OUDE TONGE- 10 Februari isopdeHeng- sten-keuring te Rotterdam afgekeuid de hengst van A. de Weerd en goedgekeurd de hengst van G. v. d. Meide. Verleden week Woensdag reed de knecht van J. de Korte met zyn goederen wagen uit. Daar een der paarden schrikte, ging zijn wagen van den Stellendamschen dijk af, waardoor er veel schade aan bet materiaal veroorzaakt werd. OOLTGENSPLAAT. Maandag, 14 Febr. j.l. gaf de muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" eene uitvoering in Hotel Hobbel alhier, voor een vry goed bezette zaal. De muzieknummers vielen,blijkens deaandacht, waarmede zy gevolgd werden enhetapplaus, dat zij verwierven, byzonder in den smaak. Niet minder bijval verwierven de heer Wes- sei en mejuffrouw Johanna met hunne voordrachten, duetten, enz. Ook de bege leiding was bij den pianist, den heer Jacobs, in goede handen. Na afloop der uitvoering bleven velen nog tot circa 1 uur bijeen en maakten de danslustigen nog meenig dansje. In de tweede helft van het jaar 1915 is aan tien zeventig-jarigen uit deze ge meente een rente overeenkomstig art. 870 der invaliditeitswet, toegekend. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De diaco nierekening der Ned. Herv. Gemeente alhier over het jaar 1916 sluit met een ontvangst van f 2088,44 en een uitgaaf van f 1924,42; alzoo met een batig (saldo van f 164,02). Donderdag 10 Februari j.l. had alhier eene vergadering plaats van 't Ned. Bijbel genootschap, afdeeling Goeree en Overflak kee. Tot leden van 't bestuur werden ge kozen de heeren J. C. Baumann, burgemees ter van Oude Tonge en Ds. Hoogendyk van Stellendam ter vervulling der vacaturen, ontstaan door het vertrek der heeren J.L. Bosschieter en Da. L. Emmen. De collecte in de Ned. Herv. kerk al hier voor de Watersnood, gehouden, tijdens den dienst van Ds. Emmen tc Durgerdam, op Zondag 6 Fobruari j.l. heeft opgebracht de som van f 24,56 en de collecte voor 't Ned. Bijbelgenootschap tijdens den dienst van Ds. Koolhaas van Zuidland op Donder dag 10 Februari j.l. f 10,60. Zondagavond a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden deWeleerw. HeerOss van Amsterdam, alsdan zal eene collecte gehouden worden voor de zending onder de Joden. DE OORLOG. 14 Februari. Inzake de Duitsche duikbootenoorlog en de Unie wordt uit New-York gemeld dat in Was- hingtonsche bladen de meening werd geuit, dat president Wilson waarschijnlijk in einde- looze moeilijkheden zal geraken tengevolge van de nieuwe nota, omtrent den Duitschen duikbootenoorlog, die juist gevolgd is op de nota van minister Lansing aan de mogend heden betreffende de bewapening van han delschepen. De correspondent van de „New- Yovk Herald" maakt melding van een uiting van een der ambtenaren van het departe ment van buitenlandsche zaken die zich verbaasde over de meening van de Ame- rikaansche pers, dat de regeering der Ver- eenigde Staten de nieuwe Duitsche voor stellen aanvaardde en niet zal protesteeren tegen de aanvallen op koopvaarders. De correspondent van de Tribune meent, dat president Wilson zal trachten aan zijn moeilijke positie te ontkomen door de ver antwoordelijkheid voor het onttrekken van de bescherming van Amerikaansche passa giers of bewapende mailbooten aan het congres over te laten. Op de verschillende oorlogstooneelen heeft wederom wat levendigheid geheerscht, zon- dat daardoor echter groote wijzigingen zyn gebracht in den algemeenen strategischen toestand. Op het Westelijk oorlogstooneel hadden verschillende aanvallen plaats en artillerie beschietingen in Artois, by Tahure en Frise enz. Op het Oostelijk oorlogstooneel in den sector van Olai en Börsemuude by Riga hevig artillerieduel. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD. De Nederlandsche Anti Oorlog Raad ont ving van de nieuw opgerichte, te Zürich gevestigde „Vereeniging van in onzijdige landen wonende Staatsburgers van Oorlog voerende Staten" het verzoek, om aan de oprichting dezer Vereeniging eenige bekend heid te geven. De Zwitsersche Vereeniging verspreidt een bericht, waaraan het volgende is ontleend „Van verschillende zijden hoort men in den laatsten tijd vredesuitingen. Men heeft er op gewezen, dat de gemeenschappelijke nood de volkeren weder samen zal brengen. Al deze uitingen dragen er veel toe bij, om de gedachten der volkeren op het tot stand komen van een spoedigen vrede te richten en worden daarom door iederen vredesvriend met vreugde begroet. Men moet nu echter nog een schrede verder gaan en duidelijk maken, dat we wie den vrede wenscht, hem niet alleen moet weDschen, maar ook den plicht heeft ervoor te werken. Detyd is nu gekomen, waarin wy niet meer tevre den mogen zijn met alleen de gewonden en de in nood geraakten te helpenen liefde gaven naar bet front- en naar de gevangen kampen te zenden, wij moeten thans een weg weten te vinden om aan de ontzet tende slachting en de nog dagelijks stijgende ellende een spoedig einde to kunnen maken. Het is onzen plicht voor den vrede te arbeiden, indien wy niet met gevouwen handen willen toezieD, hoe wy zonder te genstreven de vernietiging tegemoet gaan. Ieder moet zich zelf de vraag voorleggen,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1