„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 10. 19 Jan. 1916 OÖiciëeie Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BURGEMEESTER eu WETHONDERS der Gemeente OOLTGENSPLAAT roepen bij deze op sollicitanten naar de vaceerende betrekking van helpster aan de Openbare Bewaarschool en by het OBderwys in de nuttige handwerken aan de Openbare School No. 1, alhier. indiensttreding zoo spoedig mogelijk. Sollicitanten aan te melden ter Gemeente secretarie vóór of op 31 Januari a.s. Ooltgensplaat, den 18 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders van Ooltgensplaat, De Wethouder, (get.) Am. WAGNER. De Burgemeester, (get.) JOH. v. PUTTEN. Ingemetselde Waterfornuizen. 19 December 1914 is tot stand gekomen de Wet op de Raden van Beroep voor de directe belastingen, welke Wet door middel van het door haar geregelde cassatieberoep den weg heeft geopend tot eenheid van recht spraak. Uitspraken van Raden van Beroep wor den dus thans niet meer tot rechtsnoer ge nomen, zoodat b.v. in ons eiland ingemet selde waterfornuizen niet meer voor de per soneels belasting worden vrijgelaten, daar de Hooge Raad reeds bij arrest van 20 Mei 1902 heeft beslist, dat een gemetseld fornuis, waaruit warmte overgaat op het daarop geplaatste water en in de omringende ruimte, zich bevindend in een waschhok, volgens de Wet belast is als een haardstede. Men gelieve hiervan bij de invulling van het beschrijvingsbiljet nota te nemen. Watersnood in Nederland. Allerwege wordt er diep medelijden ge] voeld met hen, die door den verschrikkely- ken watersnood hun have en goed hebben verloren en niet het minst met hen, die uit hun gezin of familie daarmee slachtoffers te betreuren hebben. Daarom een oproep tot allen, om mede te werken die noodly- 'denden zooveel mogelijk te helpen. Zeker aan U, bewoners van dit eiland, die de groote onbeschrijfelijke ellende van een watersnood tot heden toe gelukkig, nooit hebben mee gemaakt, aan u roepen wij toe helpt, steunt met uw giften Eenige dames, die in Dirksland voor dit doel werkzaam zijn, zullen persoonlijk aan staanden Donderdag ter beurs Hotel van den Doel en Hotel de Bruin zijn, teneinde den omwonenden aldaar tot teekenen in de ge legenheid te stellen. Dirksland, 17 Januari 1916. MIDDELUARNIS- Door den hevigen storm van de vorige week werden eenige planken van het Oostelijk havenhoofd alhier afge slagen. SOMMELSDIJK- Door den spekslager J.0. Smit alhier is aan Burgemeester en Wet houders een verzoek ingediend tot het op richten van eene slachtsplaats achter zijne woning aan den Oostdijk. Daartoe zal op Maandag 31 Jan. a.s. des v.m. 11 uur ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen bovengemeld verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Het zoontje van den tramconducteur K. alhier had het ongeluk van den zolder te komen vallen, en moest zich onder ge neeskundige behandeliog stellen. IIERKINGEN- Door den watervloed van verleden week is aan de Zeedijk van den Polder Oud-Herkingen nog al eenige schade aan den Zeedijk toegebracht. Het water steeg op sommige punten tot boven op de kruin van den dijk. STELLENDAM- De vorige week is door de visschersvloot slechts twee dagen geviscbt. De vangst was 20 tot 80 Kg. garnalen per vaartuig. In 't geheel werden aangevoerd 3300 Kg. garnalen, waarvan ongeveer 2000 Kg. aan de pellerijen werd geleverd tegen 23 ct. per Kilo. De rest ging naar het bui tenland. BU den storm van jl. Donderdag zjjn ook onder deze gemeente ingevloeid de Boscbpolder en de Kroningspolder. Deze polders waren des avonds 11 uur nog niet volgeloopen, zoodat men dacht, dat het gevaar voorbij was. De ka, een paar jaren geleden gelegd, vanaf den Halspolderdijk naar de ka tusschen Bos- en Kroningspol der, is op zes plaatsen weggeslagen. De twaalfjarige D. v. d. Broek had het ongeluk met zijn hand in een windmolen te komen, waardoor hü een zijner vingers bijna afklemde. Schipper A. Roon alhier, die Dinsdag morgen voor 't eerst met een eigen vaartuig ter visscherij uitzeilde, had het ongeluk bij het verlaten der haven, met een ander visschersvaartuig in botsing te komen, waar door Roon's schuit veel averij bekwam. GOEDEUEEDE- Door stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Kerk zijn tot Notabelen gekozen de heeren T. Lodder Czn. en D. Breen. Vanwege het Algemeen Armbestuur zijn bij de intrede van het jaar 1916dearmlas- tige ingezetenen met eene gift van f 2,50 verrast. Onder de jeugd In deze gemeente zijn de hoest- en windpokken dermate heer- schende, dat de bevolking der gemeentelijke Bewaarschool nihil is. Met hetoogopdesuikerbietencampagne dienstjaar 1916 worden door de heeren agen ten tot f 26.- de 1000 K.G. geboden, eea ongekends prijs! Bij publieke veiling ten verzoeke van de Wed. en Erven van den beer G. van Saarloos bracht 1,1610 H.A. bouwland, onder deze gemeente gelegen, in twee perceelen resp. f 1600,— en f 1680,— op. Door den hevigen N.-W. stormwind opgestuwd, steeg het waterpeil j.l. Donder dag zoodanig, dat de haven buiten hare oevers trad, zoodat het water van dijk tot dijk stond en de gemeente gedeeltelijk over vloeide. Verder zijn van verschillende daken pannen afgerukt en een schoorsteen omge waaid. Een buitengors ter grootte van onge veer 9 gemeten, eigenaar de landbouwer P. Voogd, Is geheel ondergevloeid. Donderdagnamiddag 3 uur zal alhier de verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk plaats hebben, OlIDDORP. De heer P. C. v. d. Griend, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is benoemd aan de Koningin-Emma School te Amsterdam. Ia plaats van den heer Jb. v. Koppen is tot Kerkmeester in de Ned. Hev. Kerk benoemd de heer P. Grinwis. De verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 25 Januari a.s. Op Donderdag 27 Jan. hoopt de Chr. Zangvereeniging onder leiding van den heer Van Eijk een uitvoering te geven in het zanglokaal der Chr. School. De storm van Donderdagavond heeft hier nog al schade aan de duinen aange bracht, op sommige plaatsen aanhetNoor- derstrand is van 10 tot 20 M. afgenomen. OUDE TONGE- Op j.l. Donderdag reed M. Munters met zyn wagen naar Den Bommel om de passagiers van deBommelsche boot af te halen. Toen bij op den Zuidzijdschen dijk kwam, sloeg de wagen om door den wind zoodat hij den wagen moest laten liggen en alleen met zijn paard terug moest keeren. Donderdag had A. Schouwenaar het ongeluk te vallen en daarbij een rib te breken. Geneeskundige hulp werd inge roepen. Opgestuwd door den hevigen storm bereikte Donderdagavond het water een groote hoogte. Vele toeschouwers waren er aanwezig. Bij vele kaaibewoners liep het water in hun kelders. Sommigen moesten vluchtten naar de zolders daar er water in hun woningen vloeide. Een aantal leien zijn van het dak der Ned. Herv. Kerk afgeslagen, terwijl de schoorsteen van de centrale verwarming en eenige pannen van de gasfabriek af waaiden. Ter Secretarie ligt van 4 Januari tot 5 Juni 1916 ter inzage het aanvullings-kohier van den Hoofd. Omslag dienstjaar 1915. OOLTGENSPLAAT- Tijdens den N.W. storm die Donderdag 13 Januari jl. woedde, steeg het water zoo hoog, dat men voor een door braak van den havendijk vreesde, waarom de soldaten, die in de achter dien dijk ge legen loodsen gekampeerd waren, hun ge- heele uitrusting moesten pakken en op het fort voorloopig een schuilplaats zoeken. Des nachts 1 uur was het gevaar voor doorbraak geweken en konden ze weer veilig naar hunne barakken terugkeeren. DEN ROMMEL- Toen de vorige week ook hier de Noordwester storm woedde, en het water tot de kruin van den dijk opjoeg, wa ren vele blikken gevestigd op het Spuidijkje. Dit dijkje toch, het vorige jaar aanzienlijk opgehoogd, om in eene reeds lang gevoelde behoefte te voorzien, moest nu toonen, of het tegen zulk een machtigen drang bestand was. Men vroesde, maar die vrees bleek later gelukkig üdel geweest te zijn. Het Spuidijkje heeft hel gehouden, waardoor de bewoners van den Oostdijk tegen water schade gevrijwaard bleven. Wel zi)n op ver schillende plaatsen stukken uit het nog versche werk geslagen, doch deze schade is gering, in vergelijking van hetgeen we hier vaak hebben zien gebeuren, toen het Spuidijkje nog in zijn ouden toestand was. Op een gehouden districtsvergadering voor de leden der Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek Dinteloord werd door de bestuursleden bekend gemaakt dat er zeer waarschijnlijk voordeafgeloopenCampagne, waarin circa 140 millioen K. G. is verwerkt, 211/2 gulden per 14% gehalte zal worden betaald, en voor ieder procent meer een gulden verhooging wordt gegeven, Voor zooverre de leden niet hun geheele 50% pulp hebben afgenomen, zullen zij hiervoor f 1,87' per geleverde 1000 K. G, beetwortelen ont vangen. Onzes inziens kunnen de leden dus over de uitkomst van bovengenoemde fa briek tevreden zijn. Bij de verkooping van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier zyn buitengewoon hooge prijzen besteed. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De bevolking dezer gemeente is in het vorige jaar met een viertal personen verminderd en alzoo van 1118 tot 1109 gedaald. In dat jaarzyn Ingekomen 27 personen, vertrokken 32 per sonen, geboren 23 en overleden 22 personen. Er werden 7 huwelijken gesloten. Tot opperbrandmeester is benoemd de heer Mars. Braber LJz. in plaats van den heer Jb. Joppe, die als zoodanig bedankt heeft. De storm van 13 Jan. jl. heeft hier duchtig huis gehouden onder dakpannes, schoorsteenen, enz. Aan den zeedijk bij het zoogenaamde Oudehoofd is aanzienlijke schade aangerichtde zeedijk van den Nieu wen Stadschen polder is bezaaid met bossen riet, welke van elders zyn aangespoeld en die kenbaar zijn aan den band, waarmede ze gebonden zijn. Het schip van schipper G. begon los te raken en rukte door den draad een lantaarnpaal op zij. Met vereende krachten wist men dit vaartuig met een kabel te bevestigen aan het schip van schip per E. waaraan nog vijf schepen vastlagen. Genoemde schipper had de voorzorg geno men zyn zware ankers met kettingen uit te brengen, waaraan het dan ook grooten- deels te danken is geweest, dat er in de kaai geen onheilen hebben plaats gehad. Het getal leerlingen aan de openbare lagere school alhier bedroeg op 15 Januari jl. 142, namelijk 78 jongens en 64 meisjes. DE OORLOG. 17 Januari 1916. De kroning van den Youan Sji Kayzal, naar aan de Times uit Peking werd gemeld, plaats hebben op 9 Februari. De Duifsche en Oostenrijkscbe gezanten hebben te kenDen gegeven, dat zy in op dracht hadden het keizerrijk te erkennen, terwijl ook enkele der neutrale natiën dit voorbeeld zullen volgen. In Zuid-China zou de stemming zeer tegen Youan Sji Kay zyn. Nog steeds bestaat er antipathieke stem ming tegen de dienstplichtwet in Engeland. Het socialistisch Parlementslid Anderson trachtte te Sheffield een redevoering te houden tegen de consriptie. Hij kon zich echter ten gevolge van het rumoer, die langen tijd aanhield, geen gehoor verschaffen. Eigenaardige tooneelen werden Zondag middag afgespeeld in een kerk van een broederschap in Kingsland, in het Noor den van Londen, waar een betooging voor de beëindiging van den oorlog werd gehouden. Het publiek luisterde kalm naar bet gezang, maar toen de predikant een tekst uit den Bijbel over den vrede voorlas en zeide, dat de tijd was gekomeD, dat Engeland zich uit den oorlog moest terug trekken, stonden soldaten en burgers als één man op en verklaarden den spreker en zijn metgezellen voor verraders. Ten slotte kwam de politie tusschen beiden. Omtrent de tegenwoordigheid der Fran- schen op het eiland Korfoe, werd officieel uit Athene gemeld dat de Oostenrijksche consul en de agent van den Oostenrykschen Lloyd op Korfoe zyn gearresteerd. De prefect van Korfoe meldde aan de regeering dat het binnenkomen en uitvaren van schepen ter reede van Korfoe verboden is [zonder toestemming van de Fransche militaire autoriteiten. De prefect van Korfoe rapporteerde Zon dag, de aankomst van Servische troepen uit Albanië. De autoriteiten van Korfoe besloten in overleg met de officieren en commandanten der geallieerden om die troepen naar het eiland Ptychia tegenover Korfoe te zen den. De Servische kroonprins met zijn staf officier kwam uit Skoetari op Korfoe aan. Koning Peler kwam gisteravond aanboord van eeu Fransche torpedoboot te Edipsos. Uit Saloniki werd gemeld datdeEngelsche artillerie een Duitsch vliegtuig neerschoot, dat boven de liniën der geallieerden vloog. 18 Januari 1916. Verrassend was het bericht, dat Monte negro aan Oostenryk-Hongarye om een wapenstilstand had gevraagd, welk verzoek door dit Ryk werd ingewilligd nadat Mon tenegro had toegezegd onvoorwaardelijk de wapenen neer te leggen. Toen graaf Tiaza dit in het Hongaarsche Huis mededeelde, wees h(j er op, dat men de beteekenis van deze gebeurtenissen niet moest overschatten, al waren zii vArhiürionJ De president van het Pruissische Huis van Afgevaardigden voegde echter aan de mededeeling van het vredesverzoek toe, dat hy hoopte, dat na de eerste spoedig een tweede zou volgen, terwyl de laatste dan wel het gelag zou moeten betalen. Dat deze opmerking by de Pruisische afgevaardigden in goede aarde viel, is licht te begrijpen. Maar graaf Tisza was wat minder voor barig door te zeggen dat men er de betee kenis van niet dient te overschatten. In Engeland heeft de behandeling der artikelen van het wetsontwerp op de mili tairen dienst geen aanleiding gegeven tot Incidenten. By de stemming voor amende menten had de Regeering steeds groote meerderheid. Verscheidene amendementen, door de ar beidersparty ingediend en sterkende om de mogelykheid van dwang op industrieel ge bied onmogelyk te maken, moesten worden behandeld. Men verwachtte echter geen moeilijkheden. Te Glasgow is een vergadering gehouden van het Schoische Trade Union Congress, waarin de heer Robert Smillie, de voorzit ter van een mynwerkersbond, van Groot- Brittannië een motie voorstelde, afkeuring uitsprekend over de dienstplichtwet, intrek king dezer vragend en de Regeering waar schuwend voor eenige poging om indus- trieele dienstplicht in te voeren. Zooals men weet heeft minister Asquith reeds plechtig verklaard, dat hier van geen sprake was. Mevrouw Pankhurst kwam Zondag te New-York aan met het S. S. St. Paul. Zy kreeg eerst echter geen vergunning om aan land te gaan, maar moest op Ellis eiland bly ven op last van den Imigratie-ambtenaar. Deze stelde zich op het standpunt dat Me vrouw Pankhurst in 1913 in de Vereenig- de Staten werd aangehouden omdat zij in Engeland veroordeeld was en dat zy slechts werd vrygelaten op belofte het land te zul len verlaten. Dat zy thans terugkeert acht by een inbreuk op deze belofte. Later is Mevrouw Pankhurst echter op Parole vry gelaten, in afwachting van de beslissing der Hoogere autoriteiten. De correspondent van de „Evening Post" te Washington deelt mede, dat President Wilson, uit Londen van den ambassadeur en Kolonel House bericht heeft ontvangen, dat de regelen voor de blokkade van Duitsch- land binnenkort strenger zullen worden toe gepast en dat een lange nota in antwoord op de Amerikaansche van October j.l. bin nenkort zal worden verzonden, Wat er nu feitelijk aan de hand is op het eiland Kor foe blijkt nog niet zeer duidelyk. Het eiland zou niet worden bezet, maar voorloopig in gericht worden voor herstellingsoord van de Servische troepen. Doch de Servische troepen, die uit Albanië aankwamen, werden in overleg met de of ficieren der geallieerden, naar het eiland Psychia gezonden en niet op Korfoe onder gebracht. Op het front aan de Strypa is thans blijk baar ook eenige verslapping ingetreden. Ook in het Noordelijk deel van het Rus sische front hebben eenige gevechten plaats gehad aan het front voor Riga. Maar de Duitsche aanvallen daar hebben evenmin een groot resultaat opgeleverd, als de Rus sische aan het zuidoostelijk front. Aan het Westelijk front hebben geen be langrijke gebeurtenissen plaats, behoudens de gewone artilleriebeschietingen. Het bezoek van Prins Hendrik aan Marken. Onze Amsterdamsche correspondent schryft ons Als een blyde, hoopvolle tijding was in de vroegte het bericht van 's Prinsen komst aan het zwaar geteisterde Marken over Edam tot de bevolking doorgedrongen. Als een hoopvolle tijding, want het is de zwaar beproefde bevolking van het eiland 0 zoo bang te moede. Reeds hadden vroeg in den morgen de commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, vergezeld van Jhr. Boreel van Hoogelanden en de heer Ketelaar, leden van Gedeputeerde Staten van Noord Holland, zoomede de Griffier der Staten Mr. Vening Meinesz een bezoek aan Marken gebracht. De Commissaris weid aan de kade opge wacht en verwelkomd door den Burgemees ter, den heer W.A. de Groot, vergezeld van de Wethouders Schipper en Dorland. Al dadelijk na aankomst van den Com missaris der Koningin verzamelde de Bur gemeester de Groot de bevolking om zich heen en las hen een juist ontvangen tele gram van den Minister van Oorlog voor, waarin Z. Exc.. in antwoord op een desbe treffend verzoekschrift aan H. M. de Ko ningin bij legerorder alle Markers, die zich onder de wapenen bevinden, vrijstelt van militaire plichten. Met groote vreugde werd deze tü'ding ontvangen. Nu stapten de leden van het gezelschap in een roeiboot om, voorgelicht door Bur gemeester de Groot de eigenaardige reis op het eiland, tusschen de droeve overblyfselen van wat eens Marken was, te ondernemen. De vaartuigen, Burgemeester de Groot had zorg godragen, dat do pers zoowel het be zoek van den Commissaris als dat van Z. K. H. de prins van naby kon volgen, werden geboomd over de ondergeloopen landen en dit boomen was waarlyk geen slechte voor zorgmaatregel, want herhaaldelijk kwam de

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 5