99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede EERSTE BLAD Woensdag 12 Januari 1916. No. 9 DE WIJDE, WIJDE WERELD I6de Jaargang. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, 'ö-GBA VEiNiilGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Mldilclharnls. Prijs der Advertentiën van 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Officiëele Mededeelingen. hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist. De landstormplichtige, die vermeent te verkeeren in een der hiervoren onder a—h omschreven geval len, welke aanspraak geven op vrijstelling of voor- loopige vrijstelling van opkomst, kan zich desge- wenscht om inlichting vervoegen ter gemeente-secre tarie op een werkdag tusschen 9 en 12 uur voor- LANDSTORM. Opkomst in werkelijken dienst der Jaarklasse 1912. (Eerste gedeelte.) De BURGEMEESTER van MIDDELHARN1S brengt ter openbare kennis, dat de in de registers voor den landstorm ingeschreven personen der jaar klasse 1912 wier geslachtsnamen aanvangen met een der letters van A tot en met J, bij dezen wor den opgeroepen om op Woensdag den 2den Februari a.s., des namiddags te 1*/, uur aanwezig $te zjjn te 's-Gravenhage, in het gebouw van den Roomsch Katholieken Volksbond, Stille Veerkade 37, ten einde by het legei in werkelijken dienst te worden gesteld. Ook de vrijwilligers van den landstorm der aange duide jaarklasse, behoorende tot landstormafdeelingen voorzoover deze vrijwilligers zonder de aangegane ver bintenis landstormplichtig zouden zijn, zijn in deze j oproeping begrepen; de door hen aangegane vrijwil lige verbintenis zal vóór den vastgestelden datum van opkomst zijn verbroken. Aan eiken landstormplichtige, die ingevolge de bovenstaande oproeping in werkelijken dienst moet komen, zal, voor zoover diens adres ter gemeente secretarie bekend is, nader een brief van oproeping worden bezorgd, uitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven NIET of VOORLOO- PIG NIET te voldoen: a. zij, die gediend hebben bij de zeemacht bet korps mariniers en de marine-reserve daaronder be grepen, bjj bet leger hier te lande, bet reserve- personeel bij de landmacht hieronder begrepen, bij de gouvernementsmarine in Nederlandscb-Indië of bij de koloniale troepen; b. zij, die gevestigd zijn elders dan in Nederland, Duitschland of België; c. zij, die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrijge steld, als dienende op particuliere stoomvaartuigen, welke wegens mobilisatie van de vloot ter beschik king zijn van het Departement van Marine; als zijnde werkzaam in particuliere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een provincie of gemeente enz.; d. zij, die landstormplichtig zijn geworden tenge volge van een hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens per soonlijke onmisbaarheid, voor zoover de vrijstelling niet is gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst; e. zij, die behooren tot het hulppersoneel voor ziekenverzorging, deel uitmakende van een transport colonne der vereeniging tot vrijwillige hulp „het Nederlandsche Roode Kruis", ot van een andere erkende bij die vereeniging aangesloten vereeniging tot verzorging van zieke of gewonde militairen; zij, die als geestelijke, bedienaar van den gods dienst of student in de godgeleerdheid, enz., ontslag van den dienstplicht hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist; g. zij, van wie bij den keuringsraad ia gebleken, dat zij kleiner zijn dan 1.55 M.; h. zij, die ingevolge verdrag met een vreemden Staat ontslag van den dienstplicht by den landstorm FEUILLETON ELIZABETH WETHERELL. ösanthorlseerde overdruk ran het gelijknamig bock, rer- schenen bij de Firma D BOLLE to Rotterdam. Zy, die voornemens zijn zich in de Nederlandsche koloniën te vestigen en daarvan tijdig een deagdelijk bewijsstuk aan bet Departement van Oorlog inzen den, zullen door den Minister van Oorlog voorloopig worden vrijgesteld van de verplichting om aan de oproeping te voldoen. Aan de oproeping mogen VOORLOOPIG NIET voldoen lo. zy, die verblijf houden in een gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de wet, houdende voor zieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard; 2o. zij, die verblijf houden in een gezin, waar een der onder lo. bedoelde ziekten heerscht of waar een dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. Doet een geval zich voor, als hiervoren bedoeld onder lo. en 2o., dan behoort de landstormplichtige daarvan onverwijld kennis te geven ter gemeente secretarie. VERVOER. De landstormplichtige, die, ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zyn reis naar de plaats van opkomst van één of meer veren moet gebruik maken, kaD, om voor rijksrekening te worden vervoerd, op den laatsten werkdag voor het vertrek, zich vervoegen ter gemeente-secretarie. Als dan zal hem inlichting aangaande de reis kunnen worden gegeven en desgewenscht een daggeld van f 0,25 worden uitbetaald, indien hij daarop recht heeft. ZIEKTE. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de landstormplichtige hiervan zoodra doenlijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeente secretarie te doen blijken. DESERTIE. Hy, die zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet vol doet, stelt er zich aan bloot als deserteur te worden behandeld. KOSTWINNERSCHAP. Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroe pen landstormplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ont breken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dan kunnen belanghebbenden zich wenden tot den Bur gemeester met een ongezegeld, door den landstorm plichtige mede-onderteekend verzoekschrift, tot het ontvangen eener geldelijke vergoeding. NIET-OPKOMST. Wie wegens een geldige reden niet aan de oproeping voldoet, moet zoodra deze reden ophoudt [te bestaan, daarvan ter gemeente secretarie kennis geven. Middeiharnis, 11 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. I. bepaald is, dat in inrichtingen, waarin melk van vee van meer dan één eigenaar wordt verwerkt, de afgeroomde melk, de karnemelk en de wei onmid dellijk na haar ontstaan tot zoodanige temperatuur moeten worden verhit, dat deze producten bij ver menging {met waterstof superoxyde-oplossing en paraphenyleen-diamine-oplossing niet blauw worden, tenzij genoemde producten door verhitting van de melk of de room, waarvan zij afkomstig zijn, voor melde reactie bereids niet meer vertoonen II verboden is het vervoeren van afgeroomde melk, karnemelk en wei, die bij vermenging met waterstof-superoxyde-oplossing en paraphenyleendia- mine-oplossing blauw worden b. dat overtreders van genoemde gebods- en ver bodsbepaling bedreigd worden door de straffen, bij dc wet gesteld c. dat men geen gevaar zal loopen, in strijd met het onder all bedoelde verbod te handelen, indien men zorg draagt geene andere dan gekookte of tot eene temperatuur van ten minste 85° C. verhitte afgeroomde melk, karnemelk of wei te vervoeren d. dat bij verspreiding van mond- en klauwzeer- stof, in verband staande met overtreding van ge melde gebods- of verbodsbepaling, aan de veehouders, op wier vee de smetstof werd overgebracht, geene vergoeding van bedrijfschade zal [worden toegekend. Middeiharnis, 8 Januari 1916. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. De BURGEMEESTER van MIDDELHARNIS brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat met ingang van 12 Januari 1916 in werking treedt het Koninklijk Besluit van 16 December 1915 (Staatsblad no. 510), waarbij o.m. 24) Gy zoudt ze zeker wel mooi vinden, denk ik ik heb er nooit naar gekeken. O, wat moet dat heerlijk wezen! zeide El len, terwyl zy in de handen klapte, wat moet het toch prettig zyn, buiten te wonen Nu hoorde men eensklaps het gemurmel van water. ..,^'\ar komt dat vandaan? vroeg Ellen, terwyl zij eensklaps staan bleef. r, .^an geneden, daar omlaag langs den grond Het is de beek. Welke beek? Toch niet dezelfde, die langs de woning van tante Fortuna loopt? Ja, het is dezelfde, hel. is de kronkelendste heek, die ge ooit gezien hebt. Zy stroomt daar ginds langs, zei de spreekster, terwijl zy erheen wees, en dan neemt zy eene wending en gaat langs dien weg; vervolgens loopt, zij zóó rond, daarop komt zy weder langs deze zyde en gaat langs uw huis; en dan, och lieve tyd, dat weet ik niet, waar zy heen gaat. Maar ik geloof niet, dat het haar mogelyk zyn zou, rechtuit te vloeien, al wilde men haar ook dwingen. Kunnen wy er niet heengaan vroeg Ellen, Wel zeker kunnen wijof ge moest even bang zijn voor steile oevers als voor schuttin gen. Zij waren inderdaad zeer steil en met losse steenen bestrooid; doch Ellen wankelde niet,en ofschoon zij, hoe goed zy zich ook in acht nam, een paar raaien groot gevaar liep in de beek te vallen, kwam zij loch telkens behouden op hare beide voeten te land. En toen zy daar eenmaal was, was alle moeite door het vermaak, dat zij nu genoot, vergeten. Het was een woest plekje. Van tusschen de hooge, ingesloten zijdén van het dal was slechts eene kleine streep der lucht boven haar te zien; en aan haar voet vloeide dé beek met veel meer gedniiseh en sneller dan op andere plaatsen, waar Ellen haar vroeger ge zien had. Zy liep van rots tot rots, slroomde langs groote steenen aan, bruiste over de kleinere en vloeide bedaard over een grooten boomstam heen, die dwars in hare bedding gevallen was en den geheelen stroom stopte. Ellen kon zich nauwelyks bedwingen hij hel zien van die menigte prachtige watervalletjes en kleine meertjes, waar het. water, tusschen groote steenen ingesloten, stilstond cn zich dan weer in kleine stortvlocdjes ontlastte. Kijk, Nancy l riep Ellen, dat is de waterval van den Niagara. Ziet ge? Die groote daar. Ik geloof, dat wy heter deden, als wy nu weer naar de laan teruggingen, reide Nancy De Kiezerslijst. De buitengewone omstandigheden, waarin ons land verkeert, hebben voor honderden achteruitgang in bedrijf ot beroep met zich gebracht. Waar de kies wet-Van Houten in de practijk ge bleken is een echte belasting-kieswet te zijn en het overgroot deel der kiezers zijn kiesrecht dankt aan het betalen van belasting, zou voor een aantal kiezers de achteruitgang in zaken beteekend kunnen hebben, dat zij hun kiesrecht verloren. Hetzelfde gevaar konden tal van gemobiliseerde kiezers loopen. De regeering heeft reeds in 1915 de onbil lijkheid daarvan ingezien en door een noodwet het verlies van het kiesrecht voor velen voorkomen. Uok voor de kie zerslijst van 1916 heeft zij een wetsont werp aanhangig gemaakt om de nood wet van 1914 te doen voortduren. Doel van de wet is voornamelijk te bepalen, dat zij die reeds op de kiezers lijst stonden, in het algemeen daarop blijven. Ieder zal deze zorg der regeering toejuichen. Voor onze kiesvereenigingen zij het voorbeeld der regeering een krachtige prikkel om alle aandacht vroeg genoeg aan de kiezerslijsten te wijden. Immers nieuwe kiezers zullen voor zooverre zij niet door de autoriteiten op de lijst wor den gebracht, langs den gewonen weg, d.i. door eigen aangifte het kiesrecht moeten verkrijgen. Elke kiesvereeniging weet wel, dat men die eigen aangifte niet aan de Candidaat-kiezers kanover- laten. De besturen zullen zelt dat werk ter hand moeten nemen. De belangrijke Statenverkiezingen van den aanstaanden zomer maken het drin gend noodig, dat geen vrijzinnig kiezer op de lijst zal ontbreken. Natuurlijk zijn de besturen onzer kiesvereenigingen van die noodzakelijkheid evenzeer over tuigd als wij. Juist daarom moet dit belangrijke verkiezingswerk worden uit gesteld. Over een maand is de fatale termijn er al, dat de kiezerslijsten wor den vastgesteld. De besturen der kiesvereenigingen hebben de vier nog restende weken brood- noodig om nauwkeurig na te gaan, wie kiezer kan worden. Elk geestverwant dient voor zijn organisatie dit werk zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Men ga ieder in zijn kring na, wie kiezer kan worden en geve intijds aan de besturen op, wie op de lijst kunnen worden gebracht. Steken al onze mannen de handen uit den mouw dan hebben wij alle kans, dat zoo goed als niemand zal worden vergeten. Wij twijfelen er niet aan, of onze kies vereenigingen zijn reeds flink aan den arbeid getogen 1 want wij zijn nu al een heel eindje van huis. HOOFDSTUK XII. Spouwers. Zij lieten hot bosch en de beek achter zich, gingen een groot afgemaaid korenveld over en kwamen toen over eene schutting in een ander. Toen zij in liet midden daarvan waren, liet Nancy Ellen stilstaan en verzochl haar, naar het westen te zien, waar zich een hooge berg verhief, die nn niet langer door de boomem aan haar gezicht onttrokken werd. Ik zeide u, dat ik u zou wjjr.cn, waar ik woon, zeide zij. Kijk nu naar boven, bijna geheel op den top van den berg, een weinig rechtsaf, ziet gc daar niet een klein huisje? K(jk goed uit het is bijna even bruin alsdc rots, - ziet ge het? dicht bjj dien grooten pjjnhoom, maar van hier afschijnt hjj niet groot, hel. is vlak bjj die donkere plek, nabij 'ten top. De wind giert daar zoo, dat hjj u verpletleren zou, dat verzeker ik u! Ik moet mij somtijds aan de hoornen vasthouden, om niet weg te waaien. En dan stuurt grootmoeder injj eiken morgen, als het nog donker is, dn deur uit om naar do koe te zien, hoe dik de sneeuw ook moge liggen, en het is zoo bitter koud I Ik verwacht ook niet anders, of ik zal op den een of anderen dag nog eens hevrier.cn. De ouderdomspensioen. De lezer weet, hoe voor de verkiezin gen van 1913 de clericale meerderheid der Kamer er toen de Invaliditeitswet doorzaagde om toch maar niet met leege handen voor de kiezers te komen. Mi nister Talma nam, tijdens de debatten over die wet, een amendement Duys over, dat tengevolge had, dat in Dec. 1913 het ouderdomspensioen van f 2 aan tal van zeventig-jarigen werd uitbetaald. Hoezeer wij dit toejuichen, voor het stel sel Talma beteekende de aanneming van het amendement-Duys hot doodvonnis. Aan het einde van het volgende veld kwamen zjj weder aan de beek; deze was, nadat zij een eindweegs rechtsaf gestroomd was, omgeloopen, en vloeide hier zachljes in eene tegenovergestelde richting. Maar hoe zouden zjj er over komen? De beek liep zacht stroomend tusschen haar en een hoogen oever aan de andere zijde, zoo hoog, dat zjj niet konden zien, wat er achter lag. Er waren nu geene steenen om op te stappen. Het eenige ding, dat eenigszins naar eene brug ge leek, was een oud blok, dat dwars in de beek- gevallen of misschien den een of anderen tjjd daar met opzet in gelegd was; en dat lag meer dan halverwege in het water: dat gedeelte, dat er boven uitstak, was met mos begroeid cn glibbe rig. Ellen was bang zich daaraan toe te vertrou wen; doch wat zou zjj doen? Nancy besliste weldra die vraag, voor zooveel haar zelve be trof. Zij trok hare dikke schoenen uit en slapte onbevreesd over de ruwe brug; hare vlugge hlootc voeten brachten er haar veilig over, cn Ellen zag haar spoedig daarop aan de andere zjjde in zegepraal hare schoenen weder aantrek ken; maar nu zoo alleen achtergelaten, bevond zjj zich in een netcligcn toestand. Trek uwe schoenen uit en doe zooals Ik, zeide Nancy. Dat kan ik niet, zeide Ellen; ik durf mjjne voeten niet nat maken; ik weet, dat ma het mjj niet zou toestaan. Durft ge nwe voeten niet nat maken? zeide de andere. Wat zjjt ge toch kinderachtig! Nu, als ge cr met uwe schoenen over wilt komen,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1916 | | pagina 1