„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 7. 29 Dec. 1915 Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. MIDDELIIARNIS- Oudejaarsavond 6i/2 uur hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk op te treden de WelEerw. heer Ds. Bokma Herv. pred. te Schiedam. (Extra collecte voor een nieuwjaarsgift voor de armen.) Woensdag 29 December, des avonds half zeven, hoopt in het Gebouw der Evan gelisatie op te treden Dr J. D. de Lind van Wijngaarden, Herv. Pred. te Rotterdam. Door den Raad dezer gemeente is her benoemd tot regent van het Burgerlijk Weeshuis de heer J. L. Vink, die de benoe ming heeft aangenomen.' Maandag had Moj. Bakelaar het onge luk bjj het spoelen van waschgoed, voor over in de sloot te vallen. Door toegescho ten hulp werd zij intijds op het droge ge bracht. Maandag had de zoon van Stoffel Looij het ongeluk, terwijl hij op een ladder stond, dat de sport waarop hij stond brak, waardoor hfj viel en zijn arm brak. Maandag a.s. zulleu de eerste visch- sloepen van hier ter beugvisscherij uitvaren. De op Maandag gehouden uitvoering door het Rotterdamsche Tooneel-gezelschap Antonio, in de zaal van den heer Meijer is zeer gezellig afgeloopen. De zaal was flink bezet en om drie uur in den ochtend keer den allen wel voldaan huiswaarts. S0MMELSD1JK- De heer Adr. Joppe Az. alhier, slaagde te Rotterdam voor het exa men in Boekhouden, ter verkrijging van het Mercurius-diploma, uitgereikt door de Federatie van Handels- en Kantoorbediende- Vereenigingen in Nederland. Zondag 2 Januari 1916, voormiddag 9,45 uur, zal voor de Vrijz. Herv. op Over- ilakkee en Goedereede optreden, Ds. C. K. Groeneveld van Oostvoorne, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langen- weg alhier. De benoemde onderwijzer aan de O. L. S. alhier, de heer K. G. Kievit uit Beesd heeft zijn benoeming aangenomen. Het Regeeringsspek zal met ingang van 3 Januari a. s. in deze gemeente met 5 cent per pond worden verlaagd. Bij de handelaren in peulvruchten zul len binnen korten tijd Regeerings-erwten en boonen verkrijgbaar zijn. DIRKSLAND- De vorige week slaagde de heer C. Vis alhier voor het examen van Vakonderwijzer voor land- en tuinbouw. HERRINGEN- Aan deze gemeente is over 1915 een Rijkssubsidie verleend ex art. 53 Lageronderwljswet van f 800. Wegens vertrek van het raadslid de heer Jb. van der Velde is er een vacature in den Raad gekomen te ontstaan, waardoor binnenkort een raadsverkiezing te wach ten is. Volgens het verslag der Prov. Staten in de bladen is aan de a'fd. het Groene Kruis alhier subsidie verleend in de wijk verpleging, welke door het Bestuur der afd. is aangevraagd. Als dat nu maar niet op een misverstand berust. De petroleumkoopmanJ.B. alhier reed tegen een paal naast het fietspad met zijn hittehar. J. B. sloeg uit zijn wagen buitelde eenige malen over den weg, waardoor hjj zich nog al ernstig bezeerde. Eenige schade werd aan de wagen veroorzaakt. Maandag sloeg een hoogaarts door onbekendheid met de kaai en tengevolge van het ruwe weder op den steenen dam. Met veel moeite en hulp gelukte het nog het vaartuig in de kaai te brengen. Geluk kig dat voldoende hulp op kwam dagen anders had het vaartuig stuk geslagen. Verslag van hel verhandelde in de ojien- bare Gemeenteraadsvergadering van Herkingen op Woensdag 22 December j.l. des namiddags ten 8 uur. Afwezig de heeren Jb. van der Velde en A. Mans. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de Notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en getee- kend. Worden behandeld de volgende ingeko men stukken: a. Missive van Ged. Staten met een kleine opmerking op de aemeentebegrooting 1916 waaraan reeds is tegemoet gekomen. b. Id. houdende goedkeuring dier be grooting. c. ld. goedgekeurd terugzendend eene wijziging in de Gemeente Begrooting dienst 1915. d. Id. daarbij toezendend een uittreksel uit een Kon. Besluit waarbij aan de Ge meente over 1915 een subsidie ex. art 53 der Lager onderwijswet wordt verleend voor f 800, tegen f 500, over 1914. e. Id. waarbij wordt goedgekeurd terug gezonden de verordening op de heffing van begrafenisrechten. De Voorzitter deelt mede dat vermoedelijk nu al vlug de nieuwe be graafplaats kan worden geopend. f. Id. toezendende een afwijzende beschik king van den Min. van Binnenl. Zaken op eene aanvraag om subsidie over 1915 in verband met de Pensioenwetten. Ook voor 1916 bestaat weinig uitzicht op een subsidie dienaangaande. g. Id. houdende toezending van een ex- tractstaat overeenkomstig art. 41 der La ger onderwijswet. h. Een schrijven van M. van Vliet be richtende dat hij 1 Januari a.s. in functie zal treden als hoofd der school. i. Alsvoien van den Heer J. van der Velde zyn ontslag nemende als Wethouder der Gemeente, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Tot stemming van een nieuwen Wethou der overgaande wordt met 3 stemmen ge kozen de heer M. Lokker. L. v. d. Velde en A. Mans verkregen ieder 1 stem. De heer Lokker tegenwoordig verklaart op een des betreffende vraag van den Voorzitter die benoeming aan te nemen, waarop hy door den Voorzitter wordt gefeliciteerd. Ook wijdt hy enkele waardeerende woorden aan den scheidende wethouder van der Velde voor de aangename samenwerking en vriend schap die hy van hem heeft genoten. Een schrijven van den Heer Oosterbeek om ontheffing over de maand December van zijn aanslag in den Hoofdelijken Om slag ad. f 1.95 hetwelk wordt verleend. Een adres van de afdeeling van den Zuid- Hollandschen bond van Gemeenteambte naren verzoekende het initiatief te nemen tot verhooging der salarissen van Gemeen teambtenaren. De Voorzitter verwacht in dien daartoe genegenheid mocht bestaan later een voorstel van de raadsleden of wethoudeis in. Wordt besloten den heer A. van Over- beeke als waarnemend hoofd der school over December 1915 te salarieeren met f 25. Op voorstel van B. en W. wordt aan den Rijksveldwachter J. van Helden een grati ficatie toegekend van f 10 over 1915 voor gehouden politiediensten. Wordt oyergegaan tot de benoeming van een stembureau voor de eerst volgende ver kiezing. Met meerderheid van stemmen worden daarvoor benoemd de heeren J.de Boer, voorzitter, M. Lokker, J. van Kem pen en tot 4de lid de heer L. van der Velde. Wordt goedgevonden in de Gemeente Begrooting dienst 1916 eene wijziging aan te brengen en te verhoogen met f 75,— voor het doen van verschillende uitgaven door den Gemeente-secretaris zoolang de functie van Secretaris en Ontvanger ge scheiden mocht blijven. De voorzitter vraagt of een der Heeren nog het woord verlangt. De heer Keijzer vraagt naar de begrinting van de Stoofpad. De heer L. van der Velde vraagt of het niet gewenscht is de schoolschoonhoudster meer salaris te geven met het oog op de door haar aan te schaffen materialen. Hy verzoekt B. en W. dit in overweging te willen nemen. B. en W. zullen dit nagaan. De vergadering wordt door den Voorzit ter gesloten. STELLENDAM. In de vorige week werden hier aangevoerd 8500 kilo garnalen, die alle werden afgeleverd aan de pellerijen. Een vergadering van den Raad dezer gemeente is uitgeschreven tegen Woensdag 29 December, des avonds half 7. GOEDERF.EDË- Vanwege de plaatselijke Visscherijvereeniging „Ons Belang" is alhier een aakschip, geladen met kolen gearriveerd. De steenkolen worden gelost tot den prijs van f 1,46 de H.L. Tot ouderlingen diaken der Ned. Herv. Kerk alhier zyn resp. gekozen de heeren W. Redert en F. den Berzamen Jzn. Van de verplichting, om hun vaartuig in het Goereesche Zeegat te laten onderzoe ken zyn de visschers reeds na twee dagen vrijgesteld, aangezien hun bedrijf er te veel door belemmerd werd. Ten huize van de familie van A. alhier ontstond in de keuken een schoorsteenbrand. Gelukkig werd deze bijtijds ontdekt en dooi de huisgenooten gebluscht. De materieele schade is gering. OUDDüRP- In de vergadering van de af deeling Groene Kruis alhier werden de aftredene bestuursleden do heeren T. Lodder en J. C. Lodder beiden herkozen. Verder werd besproken een cursus te houden voor kraamvrouwenverzorging en zuigelingver- pleging. Belanghebbende kunnen zich voor 15 Januari aanmelden op het Secretarie alhier. Bij opname vaD de kas bleek er een batig saldo te zyn van f 546,40t/j. De Oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft f 280 opgebracht. fn de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen als diaken J. Grinwis, en als ouderling K. G. Voogd. Do veldwachter A. v. Noord alhier is benoemd tot ambtenaar ter secretarie. NIEUWE TONGE- Dinsdag 4 Januari houdt de Vereeniging „Eigen Hulp" alhier haar gewone jaarvergadering, waar'tjaarverslag over 1915 zal uitgebracht worden, en de verkiezing voor een bestuurslid zal plaats hebben. Aan de beurt van aftreden is M. Dy'kers. Daarna spreekt de heer L. Breur van Dordrecht over het onderwerp samen werking. Heden middag ontstond er brand in de Cichoreifabriek, de toren is geheel uitge brand. Aanstaande Donderdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Ver kerk uit Oude Tonge. Op Zaterdag den le Januari a. s.des n. m. ten 2 ure zal in het Gemeentehuis aan bedeelden van het algemeen Armbe stuur en aan die onvermogenden die zulks op geen wyze kunnen erlangen een Nieuw jaarsgift worden uitgereikt. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de uitbetaling der vergoeding wegens verblijf onder de wapenen zal plaats hebben in het Gemeentehuis op 3, 10 en 17 Januari a. s. op het gewone uur. OUDE TÜNGE. Jl. Donderdag 23 December heeft de WelEerw. Heer J. P. Westerhof, ter gelegenheid van zyn 25-jarige priester schap de kinderen der R.-K. School eene verrassing bereidt, door hun namelijk te trakteeren op Chocolademelk enz. De suikerbieten-campagneisalhierafge- loopen, op beide weegbruggen zijn 13.952,000 K.g. suikerbieten aaDgevoerd: Brug I 8.500,000 K.g. Brug II 5.452,000 Totaal 13.952,000 K.g. Suikerbieten. OüLTGENSPLAAT. Donderdag, 23 Dec. jl. kwamen in de bewaarschool hetdagelyksch bestuur onzer gemeente, het bestuur en de clubleidBters van de afdeeling Ooligensplaat van den Kinderbond, dr. J, A. Hers en het onderwijzend personeel der le openbare school alhier, bijeen, om afscheid te nemen van mejuffr. A. M. Boom, die om gezond heidsredenen ontslag heeft genomen als hoofd onzer gemeentelijke bewaarschool en zich nu metterwoon te 'sHage ging vesti gen. In een hartelijke toespraak bedankte de Burgemeester, de heer J. G. van Putten namens het gemeentebestuur, en de ouders de schoolgaande kinderen juffrouw Boom voor alles, wat zij in de 80 jaren die zij aan het hoofd der bewaarschool heeft ge staan voor het onderwijs aan die school heeft gedaan, en wenschte haar toe, dat zy nog vele jaren van haar welverdiende rust moge genieten. Namens vele ingezetenen bood hij haar als blijk van erkentelijkheid een keurig buffet aan.. Zichtbaar getroffen dankte Mej. Boom voor de hartelijke woorden tot haar gesproken en het keurige aandenken, dat haar werd geschonken. De heer L. J. Bol heeft verleden week te Rotterdam met gunstig gevolg het examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymna stiek afgelegd. DEN BOMMEL. Voor een stampvolle zaal trad 22 dezer voor de Groene Kruiaafdeeling als spreker op de heer Dr. van der Voo van 's-Gravenhage met het onderwerp: Tuber culose en hare bestrijding. Spreker wy'st er op, dat in de loop dei- tijden tal van groote mannen aan deze ziekte zijn gestorven om zoodoende duidelijk te maken dat tuberculose niet is een „armelui's ziekte" zooals men haar wel eens heeft ge noemd, dat zij haar slachtoffers zocht in alle kringen der maatschappij, omdat zy is een infectie-ziekte, wier kiemen langs ver schillende wegen van den zieke op de gezon de kunnen overgaan. Lang heeft men vrijwel hulpeloos gestaan tegenover hare aanvallen totdat RobertKoch den lOden April 1882 de tubercelbacil ont dekte. Hy bevond dat deze zoowel de long- tuberculose, als die der keel, der huid en der beenderen veroorzaakt. De bacil is gevoelig voor lage temperatuur en voor zonlicht, terwijl zy in droge toe stand meer dan 3 maanden haar ziekte verwekkende eigenschappen behoudt. Daarom wijst spreker op het nut van het gebruik van bevroren vleescb, op het ont smettend vermogen van het zonlicht en op het gevaar van stof en stofverspreiding. De bacil komt binnen ons lichaam langs de ademhalingswegen, langs het spysvert.ee ringskanaal en langs de huid. Het meest komt de longtuberculose voor en het over planten van de ziektekiemen heeft niet zel den plaats. Wanneer echter een lijder de eischen der hygiéne nauwgezet in toepas sing brengt, behoeft men voor besmetting niet erg bevreesd te zijn. Ook by het rund vee komt oen tub. bacil voor die gemakke lijk op het menschelyk organisme wordt overgeplant. Daarom zij men steeds op zijn hoede bij het gebruik van melk. Men kan echter besmetting langs dien weg voorko men, door de melk te koken, en vooral by 't koken te zorgen, dat er geen vlies ont staat, of dit er door te roeren. Ook vleesch levert gevaar op. Het aankweeken van tuber- culosevrees is tot niets goed, men leere de menschen reinheid, netheid en wellevend heid. Op de vraag: „Wat verhoogt het gevaar voor besmetting" antwoord spreker dat som mige ziekten, zooals longontsteking, influ enza en dergelijke den lyder meer vatbaar maken. Men houde vooral in 't oog, dat kinderen die tuberculeus geboren worden, tot de groote zeldzaamheden behooren, maar dat de één meer vatbaar is dan de andere. Immuniteit voor tuberculose bestaat niet. Al coholisme, verzwakking, verdriet, zorg en ar moede verhoogen de kans op besmetting. Vooral de woningen waar vochtigheid bin nen- en zonlicht buitengesloten wordt, zyn ware kweekplaatsen der ziekte wekkende bacillen. Daarom zyn in vele groote steden sommige huizeD als 't ware doortrokken van de besmettingsbacil. Men kan de tub. 't best bestrijden, door te zorgen, dat gezonden niet besmet worden en dat vooral kinderen tegen elke besmet ting zooveel mogelijk worden gevrijwaard. Men lette hier vooral op reinheid van lichaam en van lijfgoed, op voeding en op slaap- en woonkamers. Men slape niet in bedompte bedsteden, maar in open ledikanten, en liefst in een ruime luchtige en zonnige kamer. Ook sommige beroepen eigenen zich bij zonder voor besmetting: bij steenhouwers, tabaksbewerkers, wevers en dergelijke is de kans op besmetting bijzonder groot. Van veel belang is het verblijf voor lijders in een sanatorium. Ook tracht men na te ko men tot het oprichten van bosscholen, waar van er reeds een in Scheveningen is geo pend. Ten slotte wijdt spreker een enkel woord aan onze voedingsmiddelen. Het hoofdbestanddeel van ons voedsel is eiwit. Dit kunnen we bekomen uit het dieren- en uit het plantenrijk. Aan de hand van eenige tabellen toont spreker aan, dat planteneiwit even voldoende en veel goedkooper is dan dierlijk eiwit. Ook karnemelk en paardenvleesch worden genoemd als goed en goedkoop voedsel. Na de pauze kwam de projectielantaarn aan 't woord, 't Eerst werden vertoond eenige platen die duidelijk aantoonden, hoe sedert 1882 het sterftecijfer aan Tub. daalde in verschillende landen, in verschillende buitenlandsche steden, en ook in enkele plaatsen van ons land. Daarna kregen we een serie platen te zien, van organen van 't menschelijk lichaam, door de tub. bacil aangetast, om ons duide lijk te maken, hoe de ziekte voortwoekert. Ten slotte kregen we eenige sanatoria te zien, en enkele lighallen, terwijl als laatste projectie op het doek werd gebracht het beeld van H. M. de Koningin Moeder, die zoo veel heeft gedaan voor de Tuberculose bestrijding en die Oranje-Nassauoord deed inrichten voor een sanatorium. De Voorzitter, de heer de Winter, die de ver gadering met een kort welkomstwoord had geopend, dankte den spreker in welgekozen woorden, voor hetgeen by ons had doen hooren en zien, den wensch uitsprekende dat ieder der aanwezigen dus het gehoorde ten nutte zou maken, opdat ook onze Groene Kruis Afdeeling het hare zou doen in den strijd tegen de Tuberculose. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier heeft in de vacature D. A Landheer, die om gezondheidsredenen bedankt heeft, tot kerkvoogd gekozen den heer G. v.Rossum. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat alle prijzen van het regeerings spek met 5 cent verlaagd zyn. Bij de aanbesteding van het straat- schuren door B. en W. was laagste inschrij ver Simon van der Valk voor/'23.94i/,j aan wien het werk gegund is. Onze vroegere dorpsgenoot de heer W. Braber Gz., thans volontair ter Secretarie te Nieuw Leuzen is met ingang van 1 Jan, 1916 benoemd tot ambtenaar ter Secretarie te Lochem. Door den kerkeraad der Gereformeerde gemeente alhier is tot ouderling herkozen de heer A. van Ginneken, en tot diaken gekozen de heer A. van Biert Jz. in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Js. van Dis. Tot orgeltrapper (pomper) in de Ned. Herv. kerk alhier is benoemd Jobs. Bech- thum. In antwoord op een artikel in de Figaro heeft Olemenoeau in zyn Homme enchaïné uiteengezet, waarom hy maar koppigweg voortgaat kritiek te oefenen op het beleid van 's lands zaken. Wy weten nu wel, schryft Olemenceau o.m., dat niets op een bepaalden afstaud van iets anders blijft, omdat er niets onbeweeglijk is en vastheid een kinderdroom is. Er is beweging, actie, wil in Frankryk meer dan overal elders, wanneer de Duitschers te Noyon staan En wanneer verrichtingen slechts voorbereid of slecht geleid worden en de resultaten -my het hart verscheuren, dan ben ik niet tevreden en zeg het, en ik ben mij ten volle bewust mijn land te dienen, wel verre van te zwijgen ovar hetgeen het land ten onder gang zou voeren. Want het is niet het land dienen het kwaad der onbekwaamheid te laten verergeren. En wanneer zij, die in de positie zyn om openlijk de hoogste verant woordelijkheid op zich te nemen, zich ont trekken, dan ben ik niet tevreden on zog het, want Frankrijk lijdt onder tekortkomin-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5