„VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 6 22 Dec. 1915 1916 Plaatselijk Nieuws. Gemengd iNieuws. Burgerlijke Stand. 5 99 Evenals vorig jaar kunnen NIEUW- JAARSWENSCHEN in ons blad ge plaatst worden a f 0.25 per annonce van 5 regels. Wegens de feestdagen zal ONZE EILANDEN VRIJDAGAVOND verschij nen. DE UITGEEFSTER. MIDDELHARNIS- Maandagavond 27 Decem ber a s. zal in de concertzaal van den heer Meyer een tooneel-voorstelling worden ge geven door een uitgezocht gezelschap en na afloop Bal, onder leiding van den heer Philipse te Bcielle. Daar de Trams in de richting Ouddorp en Ooltgensplaat des nachts nog ryden, zal deze Tooneelavond zeker ook door velen buiten de Gemeenten Mid- delharnis en Sommelsdijk worden bijge woond. Wij verwijzen verder naar de ad vertentie in dit blad voorkomende. Maandagmorgen twaalf uur had de tram aan het havenhoofd te Middelharnis een zoo groote vertraging dat de passagiers meer dan drie kwartier geduldig hebben moeten zitten wachten voor en aleer zij naar Middelharnis werden gebracht. Eerst moesten een aantal jonge ongekniebande stieren worden gelost uit de tram naar de tramboot. De dieren waren zeer dartel en de dames die op het paron aanwezig waren beleefden eenige angstige oogenblikken. Een tweetal stieren zagen dan ook kans zich los te rukken en no begon de jacht op die dieren van al het aanwezige trampersoneel. Nadat de dieren aan boord waren gebracht, moest de locomotief nog verschillende peëen en goederenwagens rangeeren waarna de passagiers de gelegenheid kregen om naar Middelharnis te rijden, 'tls fraaiI Ten huize van Mevrouw Slis de Graaff had 20 Dec. j.l. de uitdeeling van de Ver- eeniging Dorcas" plaats en werden aan 98 behoeftigen uitgereikt: 21 onder- en bovenrokken 39 vrouwe en mannehemden 16 manne onder- en bovenbroeken 3 vrouwe broeken 4 manne borstrokken 2 merinos rokken 6 boezeroenen 10 schorten 5 lange jakken 5 keuvels 3 paren kousen 3 jaeger hemden 3 jurken 3 handdoeken 6 slopen 14 el geel keper, en 20 el geel katoen. Terwijl de koopman J. Verhage zijn kar met groenten, bespannen met een hond, een oogenblik alleen op 't Vingerling liet staan, liep het dier op eens zoo kort langs de kaai dat het met de kar daarin terecht kwam. Door toegeschoten hulp werd alles spoedig op het droge gebracht. Da. H. H. van Ameide predikant te Noord wijk aan Zee heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Woensdag 22 December zal de Geref. Zondagschoolvereeniging alhier haar25-jarig bestaan feestelijk herdenken. Het Statenlid voor ons eiland den heer H. Ch. Vegtel is plotseling vry ernstig ongesteld geworden, tengevolge van over werken. De toestand moet van dien aard zijn dat de dokter hem voor eenige weken absolute rust heeft voorgeschreven. SOMMELSDIJK- Vrijdagmiddag is door den Raad dezer gemeente besloten een motor brandspuit aan te schaffen. Door het overlijden van den Heer J. Joppe is in de vacature van voogd in de Ned. Herv. Kerk alhier voorzien door het benoemen van den Heer D. Joppe Czn. Aan de O. L. School alhier is tot onder wijzer benoemd de heer K. C. Kievit, thans tijdelijk onderwijzer aan de O. L School te Beesd. Het tractement van dea nachtwaker, K. Zaayer, is verhoogd met f 50. Proces-verbaal is opgemaakt tegen C. B. M. zonder bekende woon- of verblijfplaats, wegens openbare dronkenschap. Door den Raad dezer gemeente is tot Regent van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis herbenoemd de heet J. van Schou wen. Tot lid der Oommissie tot Wering van Schoolverzuim is herbenoemd de heer M. Peekstok. De heer K. W. Jager, onderwijzer van Bijstand aan de Chr. School alhier is op nieuw benoemd te Luiten, welke benoeming hy aanneemt. Zondag 26 December 's morgens 10 ure, zal voor de Vryz. Herv. optreden, Ds. A. de Kat Angelino, van Nieuw-Helvoet, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan de Langeweg aihier. 1IERKINGEN. Bij den heer A. W. Keyzer onder deze gemeente zyn een zeven tiental kippen doodgebeten door onbekendeoorzaak. De heer Jb. van der Velde alhier heeft zyn ontslag genomen als Wethouder. Aan den Zeedijk alhier is een zeepaling aangespoeld, welke 1,75 M. lang was. Het dier woog naar schattiDg 15 K.G. L. Drooger, die in de schuur van K. eenige werkzaamheden wilde verrichten had het ongeluk bjj het dichtslaan van een deur met zyn top van een vinger tusschen de deur bekneld te geraken, waardoor zyn vin gert 'p al3 't ware werd afgeknepen. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. STELLENDAM- Door A. Blokland werd de vorige week naar men ons mededeelt, een valk geschoten die een vlucht had van 1,10 Meter. Het dier zal worden opgezet. Onze dorpsgenoot de Heer K. C. Kie vit, thans tijdelijk onderwijzer te Beesd, is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Sommelsdijk. De Hoeren Jb. Lokker, T. Zeedijk en Fr. Lokker herkozen respectievelijk tot ouderling, diaken en kerkmeester in de Ned. Herv. Kerk alhier hebben hun benoeming aangenomen. Zaterdagmiddag 2 uur zal in Ned. Herv. Kerk alhier de Christelijke Zangvereeniging directeur de Heer J. J. Meerman een uit voering geven. Van uit de Ned. Herv. Kerk zullen pogingen worden aangewend een jongelings- vereeniging op te richten in deze gemeente. Evenals voiige jaren zullen met Kerst mis ook nu weer de kinderen in de Ned. Herv. Kerk onthaald worden. In de Kerk zal weer een Kerstboom prijken. Het feest zal plaats hebben op Maandag 27 December. De vangsten van de garnalenvloot wa ren de vorige week slecht. Per vaartuig werd slechts van 50 tot 200 Kilo aange bracht, die alle aan de pellerijen werden afgeleverd.- Zaterdagmiddag zullen de kinderen in de Gereformeerde kerk hun Kerstfeest vie ren, by welke gelegenheid zu zullen onthaald worden. Ter vervulling van een vacature als ouderling in de Gereformeerde Kerk alhier moet gestemd worden tusschen de Heeren J. Kreeft en M. van Seters. GOEDEREEDE 16 December. De vereeni- ging „Aurora" alhier, vierde op feestelijke wijze haar vijftigjarig bestaan. In het jaar 1865 werd n 1. de „vriendenkring Aurora" opgericht als voortzetting der toen ontbon den afdeeling van ,,'t Nut" Zooals 't met de meeste vereenigingen gaat, kende ook „Aurora" tijden van bloei, maar ook tijden van verval, tijden waarin de leden 't gloeiend eens waren en tijden waarin tweedracht hen verdeelde. 't Is een tijdlang gebeurd, dat in de „Gouden Leeuw" maandelijks vier personen om de kachel kwamen zitten om aldus „Aurora" in stand te houden. Deze getrouwen hebben daar alle eer van, want nieuwe bloei bleef niet uit en thans werd het gouden jubileum in een feestelijk versierde zaal door wel zestig personen ge vierd, hoewel nog verschillende leden niet aanwezig konden zijn. Deze feiten en meer andere herdacht den Voorzitter in zijn openingswoord, besloten door een driewerf „hoera" voor de Vereeni- ging- Van den oud-voorzitter, den heer Meul- man, thans te Rotterdam, kwam een tele gram van gelukwensch in. Voor degelegenheid was het orkest Cantor uit Rotterdam aanwezig, dat hoewel klein, voor de afmetingen der zaal, alkszins vol doende sterk was en door zyn zeer goede muziek ten zeerste medewerkte om, al da delijk bjj de openingsmaisch en ook verder, een gezellige feeststemming op te wekken. Als spreker trad op Mr. A. W. Kamp van '3 Gravenbage, die zijn talent als voordracht kunstenaar schitterend toonde, eerst met meer ernstige stukken, als „Kleine paden" „Wilde ganzen" „Amsterdam" en vooral ook met: „De dood van Tiberius"en „Kom met de Lente". De muziek zorgde Voor afwisseling met: „König Midas" (ouverture), „Wie einst im Mal" (wals), en solo's voor violoncel en voor fluit. Ia het humoristische genre werden voorts door spreker ten beste gegeven „Dekoek- baas", waarin uit komt, dat er, al zijnde tyden duur, voor genoemde koopman altijd nog wat over ia.", „Samuel", een Ameri kaansche vertelling, waarin iemand over zielsverhuizing droomt. „Een weerlooze vrouw" een samenspraak tnsschen de eeht- genoote van een zieken ambtenaar bij den waarborg, die nog een halve maand salaris te goed heeft en een bankdirecteur, van wien genoemde dame dat salaris wil ont vangen, die haar tevergeefsch tracht uitte leggen, dat ze daarvoor aan een ander adres moet zijn en baar op 't laatst, ten einde raad het geld toch maar betaald en „Een bezoek aan 't Vredespaleis", waarin spreker meesterlijk stijl, stem en manieren van een concierge van dat gebouw nabootst, bij het vermelden van de bezienswaardigheden daarvan. De muziek zorgde weer voor vulling der pauzen tusschen de voordrachten, met „Berlin Wackelt" (potpourri), „Die Geisha" (fantasie) „Sous les pont de Paris" (wals) en een solo voor viool. Nog was meD niet van zins, naar huis te gaan, men trok aan 't zingen, ook de heer Kamp gaf nog eenige voordrachtenen liedjes ten beste. De muziek speelde nog extra-nummers en daarna bleef men nog geruimen tijd voor een dansje bijeen, tot het vergevorderde uur de aanwezigen tot vertrek noopte. Lang zal deze zeer geanimeerde verga ring een aangename herinnering by de leden achterlaten. Donderdagavond hoopt men in de Openbare School in de buurtschap „Oost- dijk" onder deze gemeente vanwege de Zon dagschoolvereeniging, waaraan een 80 tal leerlingen verbonden zijn, het Kerstfeest te herdenken. Ouders en kennissen hebben toegang. Vanwege de Vereeniging „Ons Belang" zijn pogingen in 't werk gesteld, om een Coöperatieven bootdienst op Rotterdam in 't leven te roepen tot vervoer der garnalen, tot heden echter zonder resultaat. In verband met het ongunstige weder vorderde in den iaatsten tijd de Suikerbie tencampagne uiterst langzaam, thans is ze echter zoo goed als geheel afgeloopen. Deze week zullen de laatste bieten naar de fa briek worden verscheept. De heer J. L. Bosschieter, die 10 dezer is benoemd tot Burgemeester der gemeente Rijnsburg, zal a. s. Donderdag als zoodanig worden geïnstalleerd in zijne nieuwe stand plaats. Onder verschillende blijken van be langstelling en waardeering heeft de plaat- selykekunstgenotvereeniging. Aurora" haar 50-jarig bestaan feestelijk herdacht. OUDDORP- Door het overlijden van den heer C. v. d. Klooster is tot ouderling in de Ned. Herv. kerk benoemd de heer Jb. van Koppen. De jongeheer L. Goedegebuur is ge slaagd voor het examen by de posterijen, en staat tevens no. 1 als klerk by de pos terijen te Dirksland. NIEUWE TON'GE. De heer A. Mourik, al hier is benoemd tot onderwijzer aaD de School voor gewoon Lager Onderwijs 3de Klasse No. 69 te Rotterdam. De Heer T. Holleman Cz brievengaar der alhier, is benoemd tot Secr.-Penningm. der Dorpsvereeniging van Nieuwe Tonge. De op Zondagmorgen j.l. gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk, tot het bouwen van eene nieuwe pastorie heeft slechts f 26 opgebracht, Dinsdagavond den 28 December a.s. zal het zoo gunstig bekende gezelschap van den heer Duo Franke uit Rotterdam, in het Café van den heer T. H. Holleman alhier een uitvoering geven. De Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gravenhage waarschuwt tegen de han delingen van personen, die zich nu eens bedienen van den naam „Haagsch Prys- kampkantoor", dan weer achter dien van „Versaudhaus Mercurius" door middel van advertenties in provinciale of gemeentelijke bladen o. opwekken tot deelneming aan een prijskamp om uit een opgegeven woord het grootst aantal andere woorden samen te stellen b. aanbieden koekoekklokken en andere artikelen tegen matige prijzen (bij vooruit betaling) te zullen leveren. Het is gebleken, dat relaties met deze instellingen steeds leiden tot schade van het publiek; het vooruitzenden van geld wordt ten sterkste ontraden. (Het overnemen dezer waarschuwing in de nieuwsbladen is zeer gewenscht.) DURE ToNGE. Jl. Zaterdag is van den landbouwer P. Buijs een wagen met, pulp in elkaar gezakt, doordat er een wiel brak, verder liep het ongeluk goed af. De suikerbieten-campagne is weer ge ëindigd. Dinsdag werden de laatste aan boord gebracht. Jl. Donderdag is bij den heer M Mijs schoorsteenbrand geweest welke door eenige emmers water gebluscht is. Het huis van den heer W. Wesdorp alhier, is onderhands verkocht aan den heer Meijer Cohen. Op 21 dezer herdacht den WelEerw. Heer J. P. Westerhof zyn 25 jarige priester schap hetwelk feestelijk is gevierd. Door onbekende oorzaak ontstond er by M. Heestermans brand in de schuur, door toegeschoten hulp was het spoedig gebluscht, OOLTGENSPLAAT. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier ie herkozen als ouderling de heer M. Breeman Jz. en als zoodanig gekozen, in plaats van den heer A. Korteweg Pz. die zich niet herkies baar stelde, de heer P. den Braber Lz. In de plaats van den laatstgenoemde werd als diaken gekozen de heer C. D. Birkhoff. Zoo wel de herko7ene als de gekozenen hebben hunne benoeming aangenomen. Door het Groot of Algemeen Armbe stuur alhier zal in het begin van Januari eene bedeeling in kleeding-en liggingsstuk ken worden gehouden. Belanghebbenden kunnen hunne aanvragen schriftelijk Indie nen ter gemeente-secretarie op Maandag 3 Januari 1916 tusschen 9 en 12 uur. STAD AAN 'T II AU I AG VI ET- Doordenker- keraad der Ned. Herv. kerk alhier zijn her benoemd tot leden van den kerkeraad de heeren F. van der Valk als ouderling en G. van Rossum als diaken. De laatste heeft evenwel voor de benoeming bedankt en is in diens plaats gekozen de heer H. van der Gyze, die de benoeming heeft aangenomen. Voor de betrekking van voorlezer en voorzanger in de Ned. Herv. kerk alhier zjjn sollicitanten opgeroepengeen enkele solli citant heeft zich aangemeld. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat op 24 December, op 3, 10, 17 Januari a.s. uitbetaling der vergoeding voor de gemobliseerden zal plaats hebben. In de volgende week zal alhier de alge- meene straatschuring plaats hebben. Met ingang van 1 Januari a.s. is be noemd tot plaatsvervangend telefoonkan toorhoudster alhier mejuffr. Agatha Kamp in plaats van den heer Adra. Braber Mz., dig met iDgang van gemelden daturn op verzoek eervol ontslag gekregen heeft. Ter dood veroordeeling in Belgie. Wy lezen in Het Vlaamsche Nieuws de volgende bekendmaking van den Duitschen gouverneur van de vesting Antwerpen, ge- dagteekend 8 December: De Belg Leon Parant is wegens kiygs- verraad door het Gouvernementsgericht der vesting Antwerpen ter dood veroordeeld geworden. Hij heeft aanhoudend soldaten en krygsvrywilligers aan het vijandelijke leger toegevoegd. Ook was hij in betrekking met Fransche spionnen, heeft hen bijstand verleend en een zulker spionnen bij zich opgenomen. Het oordeel is heden door doodschieten uitgevoerd geworden. Van Turksche zijde. De Turksche legatie te 's-Gravenhage meldt: Uit een mededeeling van den vice-opper- bevelhebber van het keizerlijk Turksche leger blijkt, dat de Engelscb-Fransche legers, die aan de Dardanellen optreden, in strijd met de regelen van het Volkenrecht en der menschlievendheid gebruik maken van dum dum kogels. De onzijdige regeeringen zijn met het bovenstaande in kennis gesteld. MIDDELHARNIS. GeborenMaria, d. v. Cornel is Tamboer en Adriaan* tje Breemun. Gehuwd: Jacob Cornells Bij], 25 j. en Aagje On der de Linden, 21 j. Overleden: Sara Pietertje Sprong, 58 j. gehuwd met Jaspert Viskil. Cornelia van Dijke, 64 j. weduwe van Marinu8 Langbroek. Aagje Kaltestaart, 72 j. we duwe van Samuel Kalle. SOMMELSDIJK. Geboren: Maatje, d. v. Mattheus van Dongen en Arendje Adriaantje van der Sluijs. Jan.z v. Servaus Bakker en Cornelia de Wachter. Jacob, z. v. Jan Knape en Jannetje Pieternella Brinkman. DIRKSLAND. Geboren: Tryntje, d, v. JohannisHolleman en van Laurina Dor6t. Leendert, z. v. Gerrit Bakker en Maatje Braber. Leendert, z. v. Johannis Vroeg- indeweij en Teunlje van der Wende. Pleunis, z. v. Daniël Vijfhuizen en Sara Magdalena Ghysels. Pieternella Dingena. d.v. Philippus Mark wat en Maria Pullen. Leendert, z. v. Marinus Zoon en Antje Bakker. Jan, z. v. Dionysius Struijken Elizabeth Ilogchem. Mattheus Jan, z v. Cornells Zoeteman en Jozina Kastelein. Bastiaan, z. v. Machiel van Dijk en Lena Maria van der Meide. Bouwdewyn, z. v.Cornelis de Jong en Martha Coenradie Ailriana, d. v. Teunis Meyer en Jannu Bakker.Jacoba, d. v. Adriami8 Johannis van Dongen en Jannetje Visser. Teunis, z. v. Aan van 't Hof en Hlizabet de Bruiu. Machiel, z. v. Willem de Ruiter en Elizabeth Poort vliet. Leendert, z. v. Johannes Brooshoofd en Sytjo Stolk. Ondertrouwd: Aart Mulder, j.m.oud 30j. en Aagje Bakker, j.d. oud 24 J. Arie Groenendijk, j.m. oud 20 j. en Leuntje Bruggeman, j.d. oud 23 j. Cornells Machiel Markus, j.m. oud 24 j en Maria Bakkor, J.d, oud 26 j. Cornells Vogel, j.m. oud 28 j.en Cornelia de Roon, j.d. oud 25 j. Bastiaan Breeman, J.m. oud 31 j. en Jannetje Overbeeke, j.d. oud 29 j. Iza&k Kast.eleyn, j.m. oud 26J. en Leentje Sara Butb, J.d. oud 27 j. GehuwdAlsvoren (ondertrouwd). OverledenHendrik van Oostenbrugge, oud. 74 J, echtgenoot van Bastiana Boeser. Pieter van der Heijden, oud 11 maanden, z. v. Gerardus Simon van der Heiden en Johanna Teekeu». Anthonl] van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1915 | | pagina 5